VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN te Jaargang ZATERDAG 9 NOVEMBER 1929 No. 6329 •eaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND RECHTZAKEN De moordzaak-Lans SPORT ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling r Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal anco per postf 2.05 per kwartaal it Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- jgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij oruitibe taling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit bïad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingcn wordt bet dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verko'op f 0.50. [eg it nummer bestaat uit vijf bladen, aaronder geïllustreerd Zondags- wad' Kei Communisme in practijk. >J Er is onecnigheid in de communistische iijleiding in de echte, die zich als n filiaal van de Sovjets behoort te ge- is nu niet zoo iets héél bijzonders, toch is de gang van zaken daar wel rkwaardig genoeg, om er éven de aan- cht op te vestigen. Het hoofdorgaan van S. D. A. P., „Het Volk", neemt er, na- nrlijk, met genoegen kennis van en hrijffc o.m.: „De motie door het partijbestuur der communistische partijleiding gepubli ceerd, waarin het kamerlid der partij, De Visser, de redactie van het partij orgaan, en de engere partijleiding al len achtereenvolgens over de knie ge legd worden en in hun schamel ge- brek aan bolsjewistisch inzicht worden aan de kaak gesteld, is hoogstwaar schijnlijk niets anders dan een eerste stap, om deze functionarissen door an dere gegadigden, die al staan te drin gen, te vervangen. Dat is zoo de gewoonte in de ver schillende communistische partijen. Er worden dan zware beschuldigingen I van principieole fouten geconstrueerd en een nieuw stelsel komt aan het i laadje. In Duitschland, in Frankrijk, f in Tsjecho-Slowakije zag men hetzelf de. Wijnkoop en Van Ravesteyn wer den vier jaar geleden het slachtoffer van hetzelfde intrigespel. De Visser drong zich toen op hun plaats. Thans is aan hem zelf de beurt om geslacht te worden. Wijnkoop werd destijds opgehangen aan een koloniaal zinnetje of zoo iets. De Visser heeft zich nu, als bulkt hij nog zoo hard, in zake Maastricht in al zijn burgerlijkheid getoond. De opvolgers zullen al wel gereed staan. Geen erger intrigantenmilieu da.n de communistische partijen. Aldus „Het Volk"; en het blad slaat den ijker wel op z'n kop, vooral waar het in ori et laatste zinnetje een feit constateert. Misschien mogen wij er een „moraal" an toevoegen. En wel deze. Geen socialistische theoriën over broe- erschap, geen communistische phrasen •ver verbroederfing kunnen eenig feitelijk arachtig gemeenschapsgevoel on- de menschen brengen Daarvoor is loodig het verzaken aan eigenbelang en iet brengen van offers waartoe alléén jpwekt en heenstuwt de leer en het gebod Ier Christelijke liefde. Zonder de Christelijke liefde staan in ït algemeen genomen de menschen tegen- •ver elkaar, in weerwil van de mooiste K M e t de christelijke liefde kunnen zij te ■amen de wereld hervormen en zoo goed Baken als de beste theorieën het leeren. roeping van hen, die tot de beoefe- ing van de christelijke liefde zijn geroe- len, legt vooral in onzen tijd van maat- pappelijke woelingen zware verplichtin- |en opi ECHTSCHEIDINGSWET OP DEN ACHTERGROND. Compromis bereikt. Gisteren had een bespreking plaats tus schen leden der rijksregeering en de lei ders der Iliiksdagfracties over het arbcids- program, der commissies voor civiel- en strafrecht. De wijziging der wet op de echtscheidingen zal in den 'Rijksdag eerst na de afdoening van het Young-plan aan de beurt komen. De bespreking van heden was een gevolg van het feit, dat het Centrum boslpten had, zich bij de behandeling van de herziening der echtscbeidingswet uit de commissie voor het civielrecht terug te trekken. Deze wet zal vermoedelijk eerst in Augustus 1930 in behandeling komen, daar in ver band met de afdoening van het Youngplan de'debatten over de begrooting voor 1930 waarschijnlijk eerst in April zullen begin nen. Het besluit van gisteren bcteekent der halve een compromis, daar het centrum oenerzijds heeft goedgekeurd, dat de be handeling van de echtscbeidingswet voort gang zal vinden, terwijl anderzijds de an dere partijen in een langdurig uitstel dier behandeling hebben toegestemd. FRANKRIJK. Votum van vertrouwen. De Fransche Kamer heeft na een de bat, d.at tot laat in den nacht duurde met 332 tegen 253 haar vertrouwen in het ka binet Tardieu uitgesproken. ENGELAND Tegen de tollen. Het Lagerhuislid Captain Peter MacDo- nald heeft in tweede lezing een wetsont werp ingediend, voorstellende over te gaan tot het afschaffen van alle in Engeland en Wales nog bestaande tollen op wegen en bruggen. Het aantal brugtollen bedraagt 88, het aantal wègtollen 55. Het wetsont werp stelt voor, aan de plaatselijke autori teiten de bevoegdheid te geven, de tollen bij arbitrage over te nemen in de gevallen, waarin zij ze niet langs den weg van on derhandeling in bezit kunnen verkrijgen. De regeering is het wetsontwerp gunstig gezind. DUITSCHLAND DE RIJNLANDONTRUIMING. Het einde der Engelsche bezetting. volgens bij het Engelsche commando 5 Wiesbaden ontvangen bevel zal de En- elsche bezetting op 13 December in den 5oP van den ochtend eindigen, het vertrek zal op feestelijke wijze ge- u. De oudste kapitein zal de oor- °gsvlag van het hoofdkwartier neerhalen de troepen zullen dan met deze vlag ?00r°P naar het station afmarcheeren. ZWITSERLAND. DE HERSTELBANK IN ZWITSERLAND. Tegenvaller voor Nederland. DANK ZIJ DE OPPOSITIE VAN BELGIE. In de heden gehouden zitting van het organisatiecomité te Baden-Baden, werd eenstemmig besloten, den zetel der Bank voor Internationale Betalingen in Zwitser land te vestigen. Tot op het laatste oogenblik heeft men ook in de best-ingelichte kringen in onze- zekerheid verkeerd over de plaats, waar ten slotte het instituut zou -worden geves tigd, teekent de „Tel." bij dit bericht aan. Wèl waren er successievelijk een reeks van landen geëlimineerd, zoodat er in laatste instantie tusschen Zwitserland en Neder land moest worden gekozen. Terwijl geen enkele partij tegen Zwitserland bezwaar maakte, heeft België tot het laatste oogen blik toe tegen Nederland geopponeerd en het smaakt thans de voldoening van suc ces te hebben gehad met deze oppositie. Voordeel heeft het er niet van, want ook voor België zou het gunstiger geweest zijn, indien de bank in het naderbij gelegen 's-Gravenhage was gekomen. Ook van Nederlandsche zijde was men bereid te erkennen, dat uit geografisch oogpunt Brussel het gunstigst was gelegen Voor goudtransporten van Parijs naar Lon den, of van Berlijn naar Londen en Parijs was Brussel 'n centraal punt. Ook de Ame rikanen konden de Belgische hoofdstad gemakkelijk bereiken. Toen echter door een besluit van het organisatie-comité Brussel niet meer in aanmerking kwam, pleitte alles voor Js-Gravonhage. Ook de ligging van onze residentie als kruispunt tusschen Berlijn, Londen en Parijs bood groote voor- deelen. Den Haag ligt tegelijkertijd in een der best beschermre hoekjes van Europa, zoodat de internationale goudschat er vei lig zou zijn geweest. België bleef zich ech ter tegen de vestiging van de.bank in ons land verzetten, niet op grond van finan- cieele of geografische, maar van politieke overwegingen. Dergelijke argumenten be hoorden op een conference van financiers niefc thuis en zoo zij niettemin den doorslag hebben gegeven, dan spruit het daaruit voort, dat de in het organisatiecomité ver tegenwoordigde landen de vraag, waar het instituut zou worden gevestigd, en baga telle hebben behandeld. RUSLAND. DE VIJFDAAGSCHE ARBEIDSWEEK. Lezer dagen is reeds gemeld, dat de sovjet-autoriteiten ervan hebben afgezien de vijfdaagsche onafgebroken arbeidsweek onmiddellijk voor de geheele sovjet-unie in te voeren, zulks in verband met het ver zet van talrijke arbeiders. Men wil thans, blijkens eèn bericht in de Moskoüscho „Izwestla", trachten het beoogde dool in etappes te. bereiken. Dezer dagen h.eft do speciale regeeringscomraissie voor de on afgebroken wprkweek in verband hiermee oen bijeenkomst gehouden, waarop beslo ten werd het plan van den oppersten eoo- nomischien raad goed te keuren en maat regelen te treffen om de uitvoering ervan te verzekeren. Dit plan van den economi- schen raad komt hierop neer, dat men te gen 1 Januari a-s. voorloopig 1.332.000 ar beiders volgens de nieuwe regeling wil la ten werken. De takken van industrie, .vsar in deze arbeiders werkzaam zijn, zijn voor namelijk de steenkool-, petroleum-, metaal-, machinebouw- en chemische industrie. Wat de petroleum-industrie betreft, wil len de sovjets ondanks het aan den dag getreden verzet van een deel der arbei ders, die onafgebroken werkweek in den loop van het huidige financieel© jaar 1929 1930 voor alle ondernemingen invoeren, van welken maatregel men een productie- verhooging van 1 1/2 procent verwacht. In de texfciel-dndustrio zullen voorloopig nog slechts proeven worden genomen. Het aan tal arbeiders in de wol-, vlas- en zijde- industrie, die men '_»n de nieuwe arbeids regeling ivil betrekken, zal do 200.000 niet' te boven gaan. De regeeringscoinmissio heeft ten slotte nog besloten de aandacht der vakvereeni- gingen er op te vestigen, dat in verschei den fabrieken, waar de vijfdaagsche week reeds is ingevoerd, herhaaldelijk gevallen voorkomen, dat de Zondag en de kerkelijke feestdagen nog worden gevierd. Den be sturen der vakbonden wordt in verband hiermee gelast de noodige maatregelen te treffen en o.m. de anti-godsdienstige cam pagne onder de arbeiders op grooter sphaai te voeren. Uit het bovenstaande b^jjkt dus ovetrdui- delijk, dat nog tal van Russische arbeiders niets van de sovjet-noviteiten moeten heb ben. Emigratie van boeren. Opnieuw zijn thans 4000 Duitecli-Russi- sche boeren, die naar Canada wenscben te emigreeren, in de nabijheid van Moskou aangekomen. In totaal wachten thans 10.000 boeren op de immigratie-vergunning der Canadeesche regeering. Onder de het laatst aangekomenen bevinden zich ook veel Roomseh-Katholieken en Luthorschen. PALESTINA Arabieren-inval in Mizrah. Een Arabische bende deed gistermorgen een inval in de kleine Joodsche kolonie Mizrah in het Esdraleon-dal. De Arabieren stalen vee en schoten op de wachtposten, zonder ze echter te raken. AMERIKA DE SHEARER-AFFAIRE. Naar de „Daily Telegraph" uit New York verneemt, zullen met de drie Amerikaan- sche scheepswerven, die in 1927 ter Geneef- sche Vlootconferentie gebruik maakten van Shearer's diensten, voortaan geen contrac ten meer worden afgesloten voor den bouw van oorlogsschepen. De procureur-generaal heeft president Hoover medegedeeld, dat Shearer inderdaad gepoogd heeft, de con ferentie te doen mislukken en dat zijn op drachtgevers zich, al dan niet bewust, schuldig hadden gemaakt aan een poging om de regeeringspolitiek te verijdelen. Het betreft hier, zooals men weet, de Bethlehem Shipbuilding Cy., de American Brown-Boveri Electrical Corp. en de New- pert Nws Shipbuilding Cy. Bij twee dezer maatschappijen wordt op het oogenblik nog Gen kruiser afgebouwd. Als tot den bouw van drie nieuwe kruisers zal worden be sloten, zullen deze op staatswervcn op sta pel worden gezet. vinden, mot eenige bezorgdheid tegemoet gezien. Er gaan allerlei geruchten omtrent onlusten en gewelddadigheden. Van bijzonder belang echter is het, dat van den uitslag der verkiezing de moge lijkheid eener definitieve regeling van den kerkelijken toestand afhangt. Jo.se Vasconcelos, de tegencandidaat van Pascual Ortiz Rubio, de candidaat der regeering, heeft in een verkiezingsrede do volgende verklaring afgelegd: „Mijn politiek op godsdienstig- gebied zal er een van waarachtige vrijheid zijn. De Katholieke Kerk zal iu Mexico spoe dig dezelfde vrijheid genieten als in de Vereenigde Staten. Er is wellicht geen enkel ander land in de geheele wereld, waarin het officieele atheïsme zoo publiek gepredikt wordt als in Mexico en volgens mijne meening moet de Regcering inzake godsdienst zeer verdraagzaam zijn. MEXICO. DE AANSTAANDE VERKIEZING IN MEXICO. In Mexico wordt de aanstaande presi dent-verkiezing, die op 17 Nov. zal plaats NOG GEEN EIND-UITSPRAAK De zaak opnieuw verwezen naar den rechter-commissaris Het onderzoek onvoldoende De Rottcrdamsche rechtbank zou he denmorgen uitspraak doen in de moord zaak-Lans, in welke zaak als verdachte terecht heeft gestaan de boekhouder van do firma v. O., tegen wien het O. M. 20 jaar gevangenisstraf had geëischt. De rechtbank overwoog, dat het onderzoek onvoldoende' is geweest en dat het nood zakelijk is een nieuw onderzoek in te stellen in het bijzonder naar de verklarin gen van de getuigen Kaptijn en mej. Re geer, die op den avond van den moord twee mannen in de nabijheid van het be wuste pand hebben gezien. De rechtbank overwoog verder, dat de rechtercommissaris deze getuigen opnieuw zal verhooren evenals de andere getui gen in deze zaak, dat een nieuw deskun dig onderzoek moot worden gehouden over den ouderdom van de gevonden bloedspo ren, waarover de deskundigen van mcc- ning bleken te verschillen en dat de ge vangenhouding van verd. v. O. in verband daarmede niet opgeheven kan worden. De rechtbank heeft derhalve de zaak terugverwezen naar den rechter-commissa ris. Voor het aanhoor en van het verwachte vonnis bestond groote belangstelling zoo wel op de publieke tribune als in de recht zaal. Het viel op, dat mej. Lans, de oudste dochter van het slachtoffer in deze zaak, de rechtzaal wilde binnengaan met bloe men in de hand. Op verzoek van een rijks veldwachter heeft zij deze bloemen buiten de zaal gehouden. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken van Woensdag 8 November. J. P. P., Den Haag, met een motor rij den over een gesloten weg 3 of 2 dagen hechtenis; S. F. A. E. M. L., een auto on beheerd laten staan met werkenden mo tor alsvoor; J. C. D., Noordwijkerhout, fiet sen zonder licht, alsvoor; G. A. L. Sassen- heim, fietsen zonder reflector, alsvoor; G. J. v. d. W., een auto onbeheerd laten staan met werkenden motor, alsvoor; C. J. S., zwervende, openbare dronkenschap, 5 of 3 dagen hechtenis; J. v. d. M'., idem idem alsvoor; H. B., idem, idem, alsvoor; A. v. d. H., idem 2 of 1 dag hechtenis; J. v. d. B., Wassenaar, overtreding der wet spoor wegen 3 of 2 dagen hechtenis; A. O., Don Haag ,idem, alsvoor; J. E. H., Haar lemmermeer, met een auto rijden zonder behoorlijk zichtbaar aangebracht nummer met letter alsvoor; B. T. Z., Noordwijker hout, geen rijbewijs vertoonen alsvoor; L. de M. Hzn., Rijnsburg, met, een auto rij den zonder spiegel, 5 of 3 dagen hechte nis; D. K., fietsen zonder licht, 3 of 2 dagen hechtenis; P. B., Alphon, idem, als voor; H. K., Voorschoten, idem, alsvoor; P. G. H., Voorhout, idem, alsvoor; J. A. B., Rotterdam, fietsen zonder bel, alsvoor N. 'de J., Koudekerk, mot een auto rijden door de 2de Groenesteeg, alsvoor K. v. H. fietsen over een trottoir 1 of 1 dag hech tenis; C. van K., Rijnsburg, overtreding der verord. Leiden op het rijden 2 of 1 dag hechtenis; P. L. D., Oegstgeest. fïTJt- sen naast 2 andere wielrijders, alsvoor; J. van B., Voorburg, geen rijbewijs vertoo nen 5 of 3 dagen hechtenis; W. M. B. idem 3 of 2 dagen hechtenis; J. M. de K. Rotterdam idem, alsvoor; J. G'., m n merbewijs vertoonen, 2 of 1 dag hechte nis; W. A. V. vr. D. W., overtreding der VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Op 13 December a.s. zal de Engelsche bezetting van het Rijnland geëindigd zijn. De Bank voor Internat. Betalingen komt niet in Nederland, doch in Zwitserland. Prof. Sverdrup over de Poolvlucht van de „Graf Zeppelin". (Telegrammen). BINNENLAND. De Rotterdamsche Rechtbank heeft he den het onderzoek in dc moordzaak Lans onvoldoende verklaard en de zaak terug verwezen naar den rechter-commissaris. (Rechtzaken 1c blad). LEIDEN. Bezoek van den Minister van Defensie aan de Landstormafdeeling. DE KINDERRUBRIEK KUNNEN WIJ VANDAAG NIET PLAATSEN. leerplichtwet, 5 of 3 dagen hechtenis; J. W. A. M. E., Lisse, met een motor rijden zonder verlicht nummer met lettor 4 of dagen hechtenis; W. A. S., Noord wijk, aren zonder vergunning, vrijspraak; J. W. v. d. ZLisse, geen rij- en nummerbo- i vertoonen, 5 of 3 dagen en vrijspraak 2e feit; J. v. D., Katwijk, fietsen zonder licht 3 of 2 dagen hechtenis; II. van D., idem met oen voertuig rijden zonder licht, alsvoor; E. H. v. d. P., idem, overtreding der ijkwet 1 of 1 dag hechtenis, met ver beurdverklaring gewicht; A. van D., idem, idem 2 ma-al l of 2 maal 1 dag hechtenis met •verbeurvorkl. gewichten; G. E., idem, idem 1 of 1 dag hechtenis met verb, verkl. gewicht: G. G., idem idem 3 maal 1 of 3 maal dag hechtenis met verb, verkl. gewichten; X. H. v. T., idem idem, 5 maal 1 of 5 maal 1 dag hechtenis met. verb, verkl. gewichten; H. G., fietsen zonder licht 3. of 2 dagen hechtenis; N. D., Noordwijkerhout, loopen op verboden grond alsvoor; H. T. en J. Z., Haarlem idem idem 5 of 3 dagen hechtenis; H. J. E., Amsterdam, met een motor rijden zon der licht en zonder verlicht nummer met letter 2 maal 4 of 2 maal 2 dagen hechte nis; K. H. de H., Voorschoten, overtreding der ijkwet 1 of 1 dag hechtenis met ver beurd verkl. maat; G. G. L. vr. G. G. v. B., idem idem 1 of 1 dag hechtenis met verbeurdvcrkl. gewicht; A. L., fietsen zon der licht 1 of l dag hechtenis; E. T. S., Amersfoort, openbare dronkenschap J 5 of 3 dagen hechtenis; 8. F., Delft, idem als voor; J. H., Noordwijk met een voertuig rijden zonder reflector 3 of 2 dagen hechtenis; J. H., idem idem, zonder licht alsvoor; I. V., fietsen in verboden richting 2 of 1 dag hechtenis; H. dc R., Haar lem, overtreding der verord. Leiden op de straatpolitie, 1 of 1 dag hechtenis; 8. H. D., Pijnakker, openbare dronkenschap 5 of 3 dagen hechtenis; F. <le J. fietsen zonder licht 3 of 2 dagen hechtenis: L. H., Amsterdam, openbare dronkenschap 5 of 3 dagen hechtenis; A. J. E. Stomp - wijk, geen rijbewijs vertoonen, alsvoor: D. C. M*, geen rijbewijs vertoonen 3 of 3 dagen hechtenis. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toeristvereeniging „Swift". Gisteravond is de eerste wedstrijd over K. M. op de homotrainers gehouden in het clublokaal bij den heer J. v. Meizen, om den Vollenhavens-beker Elke renner moet minstens G maal ge reden hebben en daarbij den koristen lijd gemaakt hebben, wil hij winnaar worden. Ook heeft de lieer P. T. dc Jong een medaille beschikbaar gesteld, waarvoor een geheime tijd wordt vastgesteld, Hij, die dezen tijd heeft of daar het dichtst nabij is, wordt daarvan winnaar. De uitslag van deze recordrit is gewo;- den: W. Graaf mans 28.2 s.th. Wurzer 29.4 s.G. J. Parijs 30 s.; J. P. Riethoven 32.6 s."NV. Se ver ij non 31.6 s.J. Rietho ven 30.2 s.; J. v. d. Wilk 30 s.J. L. Groe- newegen 30.4 s. Voor dezen avond had dc heer II. J. Jaspers een extra medaille beschikbaar gesteld voor hem, die dezen avond den snolsten tijd maakte. W. Graafmans werd hiervan winnaar. Leden uit Noordwijk, die dezen avond' hebben moeten missen, mogen daarvoor Zondagmorgen rijden. Morgenochtend zal do eerste wedstrijd in series op de homotrainers gehouden worden. Deze gaat over 1 K.M. Aanvang van den wedstrijd 10.15 uur.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1