WAAL5 PULL-OVERS E lyr stem BUITENL. BERICHTEN Financiën en Econoi INGEZONDEN MEDEDEELING VOOR DAMES, HEERE KRRIDEREK I AARlemmebztraa r lao-ne ONGELUKKEN. TREINBOTSING IN WEST- VLAANDEREN. Op ongeveer 100 metei- van het station Waoroghem in West-Vlaanderen heeft gisterenavond een treinbotsing plaats ge had, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een passagierstrein werd, toen hij het station zou binnenrijden, aangereden door een goederentrein, die het onveilig signaal was vooibijgereden. Vier wagens, waarin zich talrijke reizigers bevonden, derailleerden en werden omvergeworpen. Men vreesde, dat menschenlevens te be treuren waren, doch toen men do passa giers uit. hun benarde positie had bevrijd, bleek, dat niemand ernstig letsel had be komen. De materieele schade is evenwel aanzienlijk. Een belangrijke lijn, die de verbinding tusschen Gent, Ivortrijk, Rijsel en Parijs onderhoudt, moest buiten ge bruik gesteld worden. „Tel." BOTSING TUSSCHEN TRAM EN OLIFANT. In een kleine Braziliaansche stad is een tram in een niet verlichte, eenigszins hel lende straat in botsing gekomen met een circusolifant. De tram werd zwaar be schadigd, terwijl de olifant viel en het be wustzijn verloor. Een tweede olifant wierp zioh met geweldig getrompetter op den temmer, die het gevallen dier wilde helpen opstaan. Eerst na geruimen tijd slaagde de gevallen olifant er in, weer op de been te komen. Auto door goederentrein gegrepen. Bij een spoorwegovergang in de buurt van Arad (Roemenië) is een auto met S inzittenden door een goedrentrein gegre pen en meegeslei.ixl. Van de inzittenden werden er 1 gedood, 3 ernstig en -1 licht gewond. DE UITBARSTING IN GUATAMALA. Twee dorpen bedolven. Volgelis een nader bericht zijn in Guata-, mala de steden Finca en El Patrocinio met de geheele bevolking door de lava en de gloeiende asch van den vulkaan Santa Maria bedolven. Tot nu toe zijn pas 27 lijken geborgen. Het reddingswerk, waaraan militairen, het Roode Kruis en de vrijwillige brand weren deelnemen, worat door den hevigen regen zeer belemmerd. De uitbarstingen van den vulkaan moe ten buitengewoon heftig zijn geweest, zoo- dat een uitgestrekt gebied met lava en asch bedekt is. Te Quezaltendergo veroor zaakte de uitbarsting een groote paniek. De bewoners hielden zich gereed om de stad, die reeds bij de laatste uitbarsting in 1002 geheel vernield is, te ontruimen. Hevige brand te Lübeck. Maandagavond tegen half elf is in de stad Lübeck, in de „Beckgrube", een ge weldige brand uitgebroken. Het vuur greep zóó geweldig om zich heen, dat de brandweer er tot dusverre niet in is geslaagd, het te blusschen. De brand is door nog onbekende oorzaak uitgebroken is de geweldige hoeveelheden koloniale waren, opgeslagen in de maga zijnen van de fa;. Speicher Tamrns en Carfs. Meer dan 20 stralen werpen hun water massa's in de vuurzee. Alle koloniale wa ren en vele machines zijn reeds volkomen door het vuur vernield. Persoonlijke onge lukken zijn gelukkig niet voorgekomen." Een nader bericht, meldt, dat tegen mid dernacht het vuur bedwongen was. Een groote hoeveelheid koloniale waren, voor al koffie, is verloren gegaan. Om half elt kwam de groote schoorsteen van de kof fiebranderij naar beneden. Niemand werd echter gedeerd. Tribune van voetbalveld afgebrand. Te Zürich is Zondagmiddag 2 uur voor den aanvang van een voetbalwedstrijd de groote tribune van de voetbalclub Zürich afgebrand. De tribune, die grootendeels uit hout, was opgetrokken, was binnen zoo korten tijd een vlammenzee, dat de brandweer bij haar aankomst machteloos stond. De tri bune branddo geheel af. De schade be draagt 200.000 franken. VERMISTE DUITSCHE EXPEDITIE l'N VEILIGHEID. Aangaande de berichten, volgens welke de onderzoekingsreiziger dr. Ado Bassler in den Grun Chaco om het leven zou zijn gekomen, deelt directeur Stumpf te Han nover, een vriend van dr. Bassler, mede, dezer dagen van laatstgenoemde een brief kaart te hebben ontvangen uit een kleine plaats in Argentinië. Daarin deelde dr. Bassler mede, dat hij na het doorkruisen van den Gran Chaco behouden in Argen tinië was aangekomen. LENINGRADS BEVOLKING MOET MINDER ROOKEN. Te Leningrad is officieel aangekondigd, zoo meldt de „Kras na ja Ga-zeta", dat de sigarettenrookende bevolking zich aan een zekere rantsoeneering zal moeten gewen nen, daar groote hoeveelheden sigaretten naar de boeren worden gezonden, die o.m. dit genotsartikel vragen in ruil voor de levering van graan. Gewoon!iik worden te Leningrad per maand 600 millioen sigaret ten verrookt, welke hoeveelheid thans tot 450 millioen stuks zal worden geredu ceerd. Aangezien de Russen verwoede roo- kers zijn, heeft deze maatregel te Lenin grad scherpe critiek uitgelokt, doch als een doekje voor het bloeden is thans den arbeiders medegedeeld, dat alleen de aller slechtste soorten sigaretten naar het platteland worden gezonden en dat bijv. de kenteekenendc merken „Sovjet" en „Kanon" te Leningrad in den handel blij ven. Anderzijds zuden de boeren den Sov jet-autoriteiten wel allesbehalve dankbaar zijn, wanneer zij mochten lezen, dat hun het bocht wordt verkocht in ruil voor hun goede graan. Doch aan te nemen valt, dat het hier een stadsbericht betreft, dat uit de platteland-editie der sovjet-bladen wel zorgvuldig zal worden geweerd. HET RIJKE AMERIKA. De federale schuld der Ver. Staten bedroeg op 31 October 16.493 millioen dol lar; d.i. 840 millioen dollar minder dan vorig jaar. De jongste belastingstatistiek vertoont een sterke stiiging der inkomens. Er zijn in de unie 33.6U5 personen met een aangegeven jaarlijksch netto-inkomen van 50.000 tot 100.000 dollar, 11.132 met een van 100.000 tot een millioendoUar, 290 mei een van 1 tot 5 millioen dollar en elf met een van m,eer dan vijf millioen dollar. Van de 59 nieuwe millionairs, die er in 1928 in de V. S. zijn bijgekomen, zijn 26 vrouwen. De staat New York telt het grootste aantal mil'lionnairs, n.l. 136, daar na volgt Pennsylvanië mét 34. De „Santa Sinrione". Men schrijft uit Rome aan de „Ms-b.": Wij hebben reeds melding gemaakt van de stappen, die er gedaan zijn, opdat de doek, waarin Christus' lichaam na de Krui siging werd gewikkeld en dio te Turijn wordt bewaard, bij gelegenheid van het hu welijk van kroonprins Umberto zal worden tentoongesteld. In verband hiermee kunnen nog de vol gende bijzonderheden worden meegedeel I. In den dom van Turijn bevindt zich de kapel, welke rijk met marmer is versierd en waarin de doek wordt bewaard. Het was Emanuele Filiberto, die de re likwie van Cnambéry naar Turijn bracht en die bij testamentaire beschikking zijn nakomelingen verplichtte, een prachtige kapel te bouwen om den voor den geloovi- gen Christen zoo kostbaren schat te be waren. Hij bepaalde verder, dat hij naast de relikwie begraven wenschte te worder. Gelijk men weet werd de relikwie in 1898 voor het laatst tentoongesteld en wel van 25 Mei tot 2 Juni. Een fotograaf maak te er toentertijd een opname van. Op deze foto moet de afdruk van Christus' lichaam op het doek duidelijk te zien geweest zijn. Naar verluidt, zou ook ditmaal aan de kerkelijke autoriteiten verlof gevraagd worden, de relikwie te fotografeeren, wot met het oog op de groote vorderingen, die op dit gebied gemaakt zijn, wellicht schoo- ne resultaten zal opleveren. De geesel der echtscheidingen in Oostenrijk. Het „Bundesamc für Statistiek" te Wee- nen publiceert, een overzicht over de echt scheidingen in Oostenrijk. In 1S90 waren er 491 echtscheidingen, ."4 scheidingen tusschen tafel en bed en 4 nie tigverklaringen. In 1928 waren er; 5026 echtscheidingen, 533 schediingen tusschen tafel en ber en 142 nietigverklaringen. De meeste mannen, wier huwelijk werden ontbonden, waren 3040 jaar oud, d3 moeste vrouwen 2030. Meer dan 70 jaren oud bij hun echtschei ding waren 15 mannen en 8 vrouwen. Bijna de helft van alle ontbonden huwe lijken waren kinderloos. In 41 pCt. dezer huwelijken waren er 12 kinderen, in 7 pCt. 34 kinderen en in 2 pCt. meer kvi- deren. Merkwaardig is, dat van alle echtschei dingen slechts ongeveer 3 pCt. in families van landbouwers voorkomen. De hoogste schoorsteen in gebruik genomen. Naar een Wolff-bericht meldt, is de 158 Meter hooge schoorsteen van de electrici- teitsfabriek Leipzig-Nord Zaterdag in ge bruik genomen. Het gezamenlijk gewicht van den schoor steen bedraagt 1.500 ton. Alleen in de schoorsteenzuil zijn een millioen steenen verwerkt. Het geweldige bouwwerk is in een record tijd van slechts 55 werkdagen uitgevoerd. De geheimzinnige aanslagen te Dusseidorf. Gisterenavond is te Dusseidorf opnieuw een vrouw door den onbekenden misdadi ger aangevallen. Zij werd door den aanval ler met een ijzeren voorwerp op het hoofd geslagen en vrij einstig gewond. Op haar hulpgeroep schoten voorbijgangers toe. De aanvaller, die zich uit de voeten maak1?, bleef ook thans onbekend. De galeien van het meer van Nemi. Wij hebben al vaker verteld van de ga leien van het meer van Nemi, pleziervaar tuigen van Caligula, dio sinds e-en kleine 2000 jaar op den bodem van het meer ge rust hebben, die ondanks herhaalde pogin gen niet gelicht konden worden en waar van er nu toch een aan het licht gekomen is, doordat men den inecrspiegel aanzien lijk verlaagd heeft. Een jaar geleden heect Mussolini de machtige pompen, die het wa ter uit het meer moesten tappen, in wer king gesteld. De vele regens in het voor- je ar hebben het werk ernstig vertraagd, maar een maand geleden wa-s men toni zcover, dat- een van de galeien volkomen droog lag. Wat men vond? De romp van oen schip van 64 meter lengte en £0 M. breedte, gebouwd van hout, pijn- en larix- hout, in balken van 15 c.M. dikte, met esn soort zwaluwstaarten in elkaar passend. De romp onder water was bekleed nmt looden platen.Tu.=-.«chen hout en lood lag een laag linnen, weer bestaande uit ver schillende dunne lagen, die op elkaar go- plakt waren en voor water ondoordring baar waren. Lood, linnen en hout waren met lange koperen nagels met platte kop pen aan elkaar gespijkerd. Deze construc tie heeft twintig eeuwen lang aan het wa ter weerstand gebc den en is thans nog van een verbazingwekkende stevigheid. De brug van het schip waarop zich de paviljoens bevonden hebben, is helaas niet zoo goed bewaard. Het onbckleede hout is in elkaar gestort en meu heeft niets anders gevon den dan een ruïne waaruit koperen dak pannen, bakstecncn, stukken marmer, mc- zaiek en gekleurd glas zijn opgediept Dat gekleurde glas was in zooverre merkwaar dig, dat men er ro- de, witte en groene ba nen in aantrof, juist geschikt als de banea van de huidige vlag, waarin sommigen een nauw en geheimz nnig verband zien tus- s-hen het keizerlijk Rome en hel Italië van thans, al dateert de vlag dan ook pas van de revolutie van 1848. Uit het slijk, dat de galei vulde heeft men bij zeving verschil lende bronzen, koperen en looden voorwer pen, geld enz. weten te halen, maar niets van de vele künstschatten, die velen ge hoopt haddeii te vinden. Uit archaeok- gisch oogpunt zijn de gevonden voorwerpen evenwel interessant, al verschillen zij ook weinig van hetgeen men bij vroegere po gingen tot lichting al had opgediept en wat men in het museum van de thermen te Rome bewonderen kan. Uit technisch oogpunt interessant was een pomp, met een bronzen kraan, die van volkomen mo derne constructie waren en uitstekend ge conserveerd. De grootste beteekenis hecht men echter aan het te voorschijn brengen van het schip zelf, het eenige voorbeeld van scheepsbouw uit den keizertijd waar over men beschikt. Men is thans bezig het schip hooger tegen den oever te sleepen. De bedoeling is het geheel aan wal te plaatsen en er dar» een loods omheen te bouwen, die men maken zal tot een mu seum, waarin ook de vroegere vondsten, uit het museiim vac de thermen, onderge bracht zullen warden. Een gemakkelijke weg en een kabelspoortje zullen dit mn- seum met het hoog op de kraterwand ge legen Genzano verbinden. De kosten van het werk zijn in hoofdzaak door particu- lieer firma's gedragen, die de pompen en de afvoerbuizen gratis leverden. Het werk zelf geschiedde door geniesoldaten, onder leiding van prof. Antonielli, den directeur van het praehisDorisch en ethnografisoh museum te Rome. Directe kosten voor den staat heeft het dus slechts in geringe mate meegebracht. De indirecte kosten zij moeilijk te schatten. Men klaagt, dat het werk oeverafschuivingen tengevolge heeft gehad, die aan de tuinen en wijngaarden schade hebben aangericht, dat deze tui nen door de verlaging van den waterstand geleden hebben en dat de slijkerige meer- bodem, die droog is komen te liggen, een ernstige malaria-epidemie op zijn geweten heeft. De mensch en de tuinier vooral, is echter gauw geneigd tot mopperen en pre- ciese gegevens over deze nadeelen hebben wij tot dusver nog niet aangetroffen. De waterstand in het meer is thans 13 M. verlaagd. Voorloopig gaat men nog met pompen door om wat meer te zien te krij gen van de tweede galei, die nu ook al zichtbaar wordt. Blijkt bij het onderzoek van dit vaartuig, dat het de moeite loonei zal dit ook geheel boven te brengen, dan gaat men met het werk door. De meerspie- gel zou dan nog 12 M. verlaagd moeten wei den; dat zal echter vlugger gaan dan in den beginne, omdat de omtrek van het meer al aanzienlijk kleiner geworden is. Sing-Si-'g de gevangenis voor radio-vrienden. Bij de Sing-Sing gevangenis te New York is een nieuwe vleugel aangebouwd met 800 cellen, die van radio-toestellen voorzien zijn. Iedere gevangene krijgt een luidspreker en kan zoodoende naar harte lust van de radio profiteeren, met dien verstande echter, dat hij niet kan luiste ren naar wat hij wil. Want het programma wordt door een ambtenaar der gevangenis ingeschakeld, men oefent voortdurend controle uit. op de uitvoering daarvan. Men wil daardoor voorkomen, dat een of ander vriend der gevangenen, die zich in vrijheid bevindt, de microfoon van een nachtclub gebruiken zou om zioh zoo met den gevangene in verbinding te stellen. De gevangenen mogen iederen avond tot half elf de uitzendingen beluisteren, maar dan mogen zij ook maar tweemaal per week de filmvoorstellingen van de ge- vangenisbiosooop 'bijwonen in plaats van vroeger iederen dag. Ontsnapte gevangenen. Ongelooflijke toestanden. Het Stockholmsche blad ,.Dagens Nyhe- ter verneemt uit Helsingfors, dat 60 poli tieke gevangenen er in zijn geslaagd te ontvluchten uit het Sovjet-Russ:sche ge vangenkamp te Solowietskoj in de Witte Tec. en de Finscbe gre^s nabii "Rovaremicu hebben overschreden. Zij vertelden, dat zij in tU bosschen nabij de Fir.sche grenzen hadc Ion moeien werken. Zij hadden hun bewakers aldaar met bijlen neergeslagen en twee weken lang door de bosschen ge dwaald, vóór zij de grens hadden kunnen overschrijden. Zij hadden zich den heelen tijd met boschbessen gevced. Een paar hunner waren onderweg door uitputting blijven liggen. De toestand in het kamp te Solowietskoj, moet volgens de verkla ringen vaiv de vluchtelingen onmenschelijk zijn. Het kle'ns'e misdrijf werd met mis handeling gestraft, en voornamelijk de vrouwelijke gevangenen waren er vreese- lijk aan tce. Zij waren geheel prijsgegeven aan hun bewakers en de meesten hunnej waren ernstig ziet. Verleden jaar waien er een paar honderd leden eener orthodoxe secte in het kamp aangekomen. Zij werden door de bewakers bijzonder brutaal mis handeld en tenslotte allen ter dood ver oordeeld. Zij moesten zelf op een kouden winterochtend hun graf graven en zich toen daarin neerleggen. De bewakers ble ven bij de graven op wacht, tot alle ver oordeelden waren doodgevroren. Hoeveel talen zijn er? Volgens de laatste onderzoekingen moet men het totaal aantal talen die er op de wereld gesproken worden, (400 dia lecten en verbasterde talen inbegrepen) op ongeveer 1000 rekenen. Hoe groot en varieerend het taalgebied is, bewijst ook' wel het feit, dat b.v. de Bijbel in 570 ta len overgezet is. Als een weinig bekende taalkundige bijzonderheid, die op maat schappelijke gronden berust, mag wel ver meld worden, dat bij de Karcben mannen en vrouwen twee verschillende talen heb ben, in elk geval geldt hier de taal der mannen als algemeene omgangstaal. Twee en zestig maal bruiloft. In Waver bij Warschau is de in de Ver. Staten genaturaliseerde Pool Morris Baskin gearresteerd, toen hij zich in de kerk voor de 62e maal wilde laten trouwen. Baskin had er een bedrijf van gemaakt, in opdracht van naar Amerika geëmigreerde Poolsche staatsburgers hun nog in Polen verblijven de verloofden voor den vorm te trouwen, daar deze vrouwen slechts in de Ver. Sta ten worden toegelaten als uit hun pap'eren blijkt, dat ze de echtgenoote van reeds in het land wonende Polen zijn. Morris 'Bas kin had tot dusver 61 maal zijn opdracht om als bruidegom per procuratie op te tre den, tot volle tevredenheid van zijn op drachtgevers vervuld en verdiende er een goeden duit aan. Na elke huwelijksplech tigheid voor den burgemeester en den geestelijke nam Baskin van zijn jonge vrouw afscheid met een handdruk of bege leidde haar naar het station waar de pas getrouwde de reis naar Amerika naar haar werkelijken aanstaanden echtgenoot begon. Bij de 62e bruiloft, overkwam den gewiek- sten Baskin een klein ongelukje. Bruid no. 62 beviel hem zóó uitnemend, dat hij na 't voltrokken huwelijk haar een volko men ernstig gemeend huwelijksaanzoek deed en toen dit werd geweigerd, zijn rechten als echtgenoot wilde doen gelden. Er ontstond een geweld:g krakeel, de jonge mevrouw Baskin liep naar de politie en verried de knoeierij. Morris Baskin werd gearresteerd en wegens huwelijkszwendel in de gevangenis gestopt. Ned. Oost-Indië VERDUISTERING DOOR EEN CHINEESCH KASSIER. Suikerfabriek voor f 180.000 benadeeld. Aneta seint uit Soerabaja: Het „Soer. Hbld." verneemt, dat de Chineesche kas sier Tan Tjianhin van de suikerfabriek Koedjon Manis uit de kasgelden van de fabriek #180.000 heeft verduisterd. Het voorloopig onderzoek heeft het vermoeden gewekt, dat het geheele bedrag dier gel den als verloren beschouwd kan worden. ONTBRANDING VAN GAS IN MIJNSCHACHT. Drie koelies gedood en twee gekwetst. Aneta seint uit Bandoeng: De Mijnin- specteur ontving een telegram uit Goenang Baloe Besar aan de Pamoekan Baai Z. O. Borneo waarin gemeld wordt, dat een ontbranding van mijngas heeft plaats gehad in een mijnschacht. Bij de ontploffing werden drie Chinee sche koelies gedood en twee gekwetst. De persoon, die voor deze ramp verantwoor delijk is, behoort, volgens het telegram, onder de dooden. HOE ZICH DE KUNSTZIJDE INDUSTRIE ONTWIKKELDE, Een radio-rede van den heer Stulen De Hollandsche Kunstzijde-industr Breda is op het denkbeeld gekomen i radio-luisteraars heden (Dinsdag) denkbeeldig bezoek te doen brengen de Bredasche fabrieken. De luisteraars zullen van hun hliisfei uit. de motoren hooren loopen, de c nes hooren draaien, den uitleg der fa ge van lokaal tot. lokaal kunnen vi in één woord, kennis nemen van ht heele fijne raderwerk, waaruit een 1 zijdefabriek bestaat. De heer Charles Stulemcijer, gi geerd commissaris van de H. K. I. Zondagavond ter inleiding van die u ding door de Iv. R. O. voor de mier een re-de gehouden, waarvan wij he gende opteeken-en: Dr. J. C. Hartogs nam voor een jaren het initiatief tot. de oprichtinj de eerste Nederlandsche Kunstzijdefal In het buitenland was men reeds n\et deze industrie begonnen. In 1919 werd de N.V. Hollandsche zijde Industrie te Breda opgericht-, c fabriek in 1921 in bedrijf stelde. Kunstzijde naar het Viscose-proci in de Nederlandsche fabrieken word gepast, wordt vervaardigd uit cellui houtpulp. Kunstzijde wordt buiben Nederland, naar andere pro vervaardigd. Het Viscose-procédé, heeft het i gemaakt de productie van kunstzijde groote schaal te doen geschieden et omdat de mogelijkheid ontstond naai procédé een goedkoop en goed pq tevens te vervaardigen. In den aanvang was de vervaard van kunstzijde uitsluitend gericht op vervangen van de zooveel duurdere tuurzijde, doch in de latere jaren en ii bijzonder na den. oorlog is, dank zij voortdurende verbeterde productiem den, waardoor de verschillende eigens pen van de kunstzijde, als daar zijn: pelheid, weerstandsvermogen tegen i rek, sterkte, enz. steeds hooger werdt gevoerd, de toepassing in andere bane leid. De kunstzijde heeft nu oen plaats in de textielindustrie ingenc een eigen plaats, hetgeen beteekent kunstzijde is geworden een textiel met eigen en bijzondere eigenschappe misbaar in de tricotage- en weefindi In 1896 bedroeg de geheéle were! ductie 275.000 Kg. In 1914 was deze gen tot 12.000.000 Kg., om in 1928 he; pectabele cijfer van 157.000.000 Kg. t reiken, terwijl deze voor het loopendi de 200.000.000 Kg. zeer dicht zal nad Nederlands aandeel daarin was 1914 60.000 Kg. of 0.5 pet.; in 1928 e 7.000.000 Kg of ongeveer 5 pet. Woii de beoordeeling der cijfers voor Nede rekening gehouden met het feit, dl productie bijna uitsluitend in het b: land moet worden afgezet en vaak naar andere landen met hooge invoei ten, dan mag de ontwikkeling dezer we industrie in Nederland alleszins stig worden beoordeeld. Deze gunstige ontwikkeling danke beide Hollandsche kunstzijdefabr aan de kwaliteit der door haar gep ceerde garens, die ver uitsteekt bove van vele andere buitenlandsche fabii Technisch zijn de fabrieken, zoowel n H. K. I. als van de E. N. K. A. moder outilleerd en van de nieuwste vindi voorzien, zoodat zij ook wat dit bi vooraan staan. De vrees, die ik reeds sedert jarec ik in de kunstzijde-industrie werkzaal heb hooren uiten, aldus de heer Hark die voor overproductie. Dit is mijn vrees nimmer geiveesti dit vandaag nog minder dan ooit te v Wanneer ik ooit vrees heb gekend, was deze eerder in een andere ric! nm. in de richting van den kostprijs ei de kwaliteit. Het saturatiepunt van goed en goedkoop artikel, vooral va het een textielstof betreft, is niet spoedig bereikt. Vergeet toch niet, dl verbruik van katoen ruim 5.590.000.(1 van wol ruim 1.300.000.000 kg. bedraa gen een verbruik van 158.000.000 kg.! zijde in 1928. Van het totale wol- en toenverbruik bedraagt de kunstzijd ductie vandaag 3 a 3.5 pet. Neen, voornamer, veel voornamer vraag: Hoe zijn de mogelijkheden va artikel ten aanzien van den kostpr? op dat gebied is er, bijzonder door <1 derlandsche industriën, enorm vee! presteerd. Ik mag geen cijfers noemen, matf centuaal is deze sedert 1925 met pi pet verminderd, zonder rekening ta den met de vermindering ontstaan productievergrooting. En wij zijn er nog niet. De voordeelen der regeneratief sen beginnen zich nu eerst te doen® len. De machiniseering bij de fafl maakt nog steeds vorderingen. En<B is waarschijnlijk niet ver meer, ds'I geheele phase der tegenwoordige 1 ge-methode zal komen te vervallel En dan de kwaliteit. Daarmedi| laatste jaren zooveel bereikt, dat n zeggen mag, dat de kunstzijde vanl een geheel ander product geworden het tien jaar geleden was. En dag men nieuwe vindingen nog de b heid en daarmede het verbruik i

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8