GERÓ ZILV UIT DE RIJNSTREEK INGEZONDEN MEDEDEELING. Vertrokken: C. de Jong en J. van der Spek, naar Alphen aan den Rijn. J. van Honk, naar Alkenvade. C. P. Baak, naar Waarden. M. G. Vos, naar Waarden. J. Verkade, naar Wassenaar. A. A. HillcbranJ, naar Warmond. C. M. Bax, naar Alkcmade. J. M. van teen. G cve s tigd: CL J. O. Harries, uit Den Haag. J. Meijering, uit Leiden. W. L. Hoogeveen, uit Warmond. J. Heerin-ga en gezin, uit Rijnsaterwoude. J. J. van der Wil'lik, uit Leiden. A. C. Duivenvoorde, uit Noord wijk. M. L. van Ruiten, uit Haarlem. M. Hebly, uit Oogstgeest. P. Koek en 'gezin, uit Al- kemade. WASSENAAR. Hanze. In het Patronaatsgebouw hield de R. K. Middenstandsvereeniging de Han ze. haar rnaandelijksche vergadering. De voorzitter heette allen welkom. Hij was van oordeel, dat de proef om door mid del van een advertentie do leden der ver gadering te noodigen, niet het gewenschte resultaat had gehad, gezien de minder groote opkomst, der leden. Hierna- werden een 3-üal nieuwe leden verwelkomd. De voorzitter hoopte, dat zij iu de Hanze zouden vinden, wat zij ervan verwachten en dat zij door,trouw vergacle- ringbezoek zich ijverige leden zouden too- nen. Gememoreerd werd het welslagen van de Centrale Raadsvergadering te dezer plaat se. Aan allen, die. zich op eenigerlei wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor het treffen van de voorbereidingen voor de ontvangst, bracht de Voorz. hartelijk dank Vervolgens bracht de Voorz. in herinne ring de opening van de Handelsavond school. Ben verblijdend teeken ^achtte bij het, dat de Burgemeester daarbij van zijn belangstelling had doen blijken. Hij meende go Cd te doen, om alle ouders of verzorgers van kinderen aan te sporen, om voor hunne kinderen van deze nuttige in stelling gebruik te doen maken en wees bovenal op het groote nut van het volgen van een cursus in machinesehrijven, waar voor thans ook de mogelijkheid was ge schapen. Spreker achtte het van groot be lang, dat dc kinderen zooveel en zoo goed mogelijk onderwijs genieten, zoo voor zich- zelven als hun stand, als wel de school. Hierna deelde de Voorz. mede, dat het hem bekend is, dat er hard wordt gear beid van gemeentewege, om heb oude dorp in beteren toestand te brengen. In overleg met de Wassenaarsc-he Mid denstandsvereeniging zal een actie worden op touw gezet voor contante en vervroegde betaling door particulieren, het samenstel len van een z.g.n. zwarten lijst en tegen het doelloos adverteeren. Tenslotte deelde de Voorz. mede, dat op 1 Januari a.s. het werktijdenbesluit voor de winkeliers in werking treedt. >Spr. verwacht aanvankelijk wel eenige moeilijk heden, maar om iets te bereiken, acht hij het van belang, dat ten deze met de zus terorganisatie zal worden saamgewerkt. Getracht kan dan worden om een voor allen geldende werktijdregeling te maken met sanctie van een. door het Gemeentebestuur in hot leven te roepen verordening. Na een geanimeerde bespreking', werd het Bestuur gemachtigd om ten deze sa menwerking te zoeken. Bij de rondvraag deelt de Geestelijk Ad viseur mede, dat door Z. D. H.-den Bis schop aan dc Geestelijkheid heb verzoek is gericht, om de progpaganda voor den Middenstand te steunen. De Voorz. dankt voor die mededeeling en zegt. dat het Bestuur met den Pastoor terzake in overleg zal treden. De Voorz. brengt daarop dank aan de leden, omdat zij gevolg hebben gegeven aan den wensch, om op Allerheiligen te sluiten. Hij spreekt er evenwel zijn afkeuring over uit, dat één R. K. werkgever zijn personeel het loon voor dien dag heeft onthouden. Na- dank gebracht te hebben voor den aangenamen toon op deze bijeenkomst gehouden, werd de vergadering gesloten. Roodvonk. In deze gemeente doen zich verschillende gevallen van roodvonk voor. Onbewoonbaar-verklaringen. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben betreffen de de voorziening van J. Zonneveld te Was senaar tegen het besluit van den Raad dier gemeente van 28 Augustus 1.1., tot on- •bewoonbaarverldaring van de woningen Schoolstraat nos. 26 en- 68 aldaar, teniet gedaan de onbewoonbaarverklaring van de woning Schoolstraat 26 en met ongegrond- verklaring voor het overigevan de ge vraagde voorziening de onbewoonbaarver klaring van de woning Schoolstraat 68 ge handhaafd. NIEUWKOOP. GEMEENTERAAD. De nieuwe electriciteïts-tarieven. Nogmaals de losloopende hon den. De plank bij de wed. Valkenet. Voorzitter Burgemeester P. A. Th. v, d. W-eiden. Aanwezig alle leden. De notulen worden onveranderd goed gekeurd. Hierna doet de voorzitter mededeeling naar aanleiding vaoi de klacht van den heer Van Leeuwen over het uitstrooien van de grove grind op den weg, dat deze zaak onderzocht is. Spr. doet voorlezing van een schrijven van den gemeente-op- ziohter, die meldt, dat er ongesorteerde grind is aangebracht, dus bij gevolg' ook enkele grove stukken. Doch de opzichter stel voor in het vervolg gezeefde grind te bezigen, wat in dc kosten f 1 per M3. meer bedraagt. Na eenige bepreking wordt besloten deze zaak aan te houden. Hierna wordt door den voorz. mededee ling gedaan, dat de overstrooming voor dc gemeenten geen bijzondere uitgaven 'heeft gehad. Dc f 2000, die zijn 'beschik baar gesteld, zijn voor f 1500 uitbetaald. Voorgesteld wordt ook de nog resteerende f500 toe te kennen, wat wordt goedge vonden. Vervolgens doet de voorz. mededeeling over het voorstel van den heer Breedijk in de vorige vergadering, over de honden belasting. B. en W. meenen, dat de be staande verordening gehandhaafd kan blij ven, maar laten de ingezetenen, die last van honden hebben, er spoedig melding van maken bij de Politie. Do heer Koolo zegt: Dan is het meestal te laat. De voorz. antwoordt, dat, als iemand een hond ziet ronddwalen, het een kleine moeite is even te waarschuwen, dan kan men direct onderzoeken wien hot dier toe behoort. De heer Van Leeuwen merkt op, dat de particulier hier zelf veel toe kan bijdra gen, wanneer men maar direct naar den eigenaar gaat. De heer Breedijk stelt voor een hon denpenning in te voeren, wat B. en W. in overweging zullen nemen. Hierna volgt vaststelling van een nieuw electriciteitstarief, gebaseerd op een vast recht. De heer Van Leeuwen is er niet tegen, doch vfaagt, hoe het nu gaat met hen, die- twee meters hebben; of die nu het dubbele verschuldigd zijn? De chef-monteur Bergsma, die als des kundige ook aanwezig is, toont aan, dat, waar een aparte aansluiting is, het dub bele wordt gerekend. De heer Splinter vraagt, of het met mo gelijk is een extra tarief in te voeren voor bedrijf slicht, wat van de hand wordt gewezen. De heer Van Leeuwen zegt, dat het beter is twee meters voor een te rekenen, want er worclen ook twee lichtpunten ge geven. De heer Staan stelde voor 3iu op het tarief geen uitzondering te maken, want dan vervalt men weer in 't oneindige. De heer Splinter wijst erop, dat er toch wel menschen door deze regeling gedu peerd zijn. Weth. Herbogli merkt op, dat dit er maar weinigen zijn. B. -en W. hebben dit grondig onderzocht. De heer Van Leeuwen vraagt, hoe of het nu gaat met de straatverliching. Weth. Hertogh zeg, dat daarin door deze rege ling geen verandering wordt gebracht. Hierna wordt hefc nieuwe electriciteits- tarief voor één jaar met algemeene stem men vastgesteld.- 'Daarna volgt vaststelling van de nieuwe jaarweddenregeling voor hot electricifceifcs- personeel, waartoe na eenige besprekingen werd overgegaan. Vervolgens had een bespreking plaats over de plank bij de wed. Valkenet. De voorz." deelt mede, dat de polder f75.00 bijdraagt om de plank gewoon op te knappen, aangezien de rijksweg in wor ding is. Ook B. en W. stellen voor tot dit doel £75 te besteden. Na eenige bespre kingen wordt aangenomen dit bedrag toe te staan onder toezicht of het bedrag be steed wordt. Bij do rondvraag vraagt de heer Ver- hayen, 'hoe heb staat met het licht op den Achterweg. De heer Bergsma zegt, dat vergunning is gevraagd aan den polder voor het plaat sen van palen. Zoodra de vergunning is afgekomen wordt het licht aangebracht. De heer Splinter vraagt, hoe heb staat met de los- en laadplaatsen, waarop wordt geantwoord, dab hierin nog niets veran derd is. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering met gebed. LEIDERDORP. Geboren: Aartje Neeltje, d. van L. C. Snel en A. van Houwelingen. Gehuwd: W. Beij én A. de Haas. Overleden: Cornelis Botermans, 67 jaar. Gevestigd: Jacob a KruikValk, Boumanweg 1. M. Durieux, Dorpstraat 41. H. van Elburg. Dorpstraat 75. W. H. van Bekkumv. d. Valk, Bouwman- weg 23. Joh. W. Zee, Achthoven 35. H. Vermei, Achthoven 35. D. Kaptein, Achthoven 17. B. Kaptein, Achthoven 17. J. M. Verkuilen, Zijlweg 1. G. Vromans, v. d. Doesstraat 41. H. Ver haar, Zijlweg 31. Henri Pels, Zijlweg 19. R. Baar, Dorpstraat 174. P. Brag- gaar. Dorpstraat 55. Vertrokken: G. H. Sabee, naar Leiden, Oosterstraat 32. Wed. B. van Voorbergen, geb. Peet, naar Rotterdam, Groene Zoom 195. A. J. .r er klei, naar Wassenaar, Langstraat 76. M. G'olijn, naar Bloemendaal, Bentveldscheweg 4a. W. P. van Buruk, naar Oude Tongen. A. J. P. den Hollander, naar Zoeterwoude, Hooge Rijndijk 13c. D. de Ridder, naar Leiden, Uiterstegracht. M. C. v. d. Zwan, naar Leiden, Lage Rijndijk 74. H. Colpa, naar Leiden, Langegraohfc Ko ningenhof 18. H. Hoogenboom, naar Leiden, Hooge Rijndijk 164a. S. J. Dege- naar, naar Leiden, Hooge Rijndijk 164a. Jac. Griekspoor en gezin, naa-r Leiden, Voorstraat 47. J. C. van Leeuwen, naar Leiden, Johan de Witstraat 54. P. J Vlasveld, naar Zoeterwoude, Hooge Rijn dijk 209. N. de Groote, naar Delft, Paardemarkt 26. A. de Heer, na.r Leiden, Javastraafc 52. Boerenleenbank. In de gehouden ver gadering van den Coöp. Boerenleenbank is in de vacature J. J. B. Koning tot be stuurslid gekozen de heer J. P. van der Stoel. INGEZONDEN MEDEDEELING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Landstorm. Destijds maakten wij mel ding van de door de afd. v. d. vrijw. land storm alhier in het najaar te organiseéren Rijnstreekschietwedstrijden, waaraan uit sluitend zou kunnen worden deelgenomen door leden van de landstorm alhier en om liggende plaatsen. De voorbereidende werk zaamheden blijken thans zoover gevorderd dat genoemde wedstrijden ongeveer half November a.s zullen aanvangen. Uitbreiding der bebouwing. Breidt onze gemeente zich steeds stelselmatig uit, deze uitbreiding geldt wel het meest het terrein, grenzende aan de Verlengde Aar- kade. Binnen enkele jaren zijn daar ter plaatse tientallen nette arbeiderswoningen verrezen, welke met de aan de voorzijde gelegen tuintjes een vriendelijk aanzien geven. Naast de in bouw zijnde noodslacht- plaats der gemeente, werd dezer dagen nu weer een aanvang gemaakt met den bouw van een 16-tal woningen aan de Rozen straat. Wanneer men hiermede gereed zal zijn zal de daar ter plaatse liggende speel plaats voor de jeugd geheel door een com plex woningen zijn omzoomd. Wetenschappelijke Berichten Internationale natuurbescherming. Het Albert-park in Kongo. Op 19 October heeft in het Paleis der Academiën te Brussel de installatie plaa'3 gehad van de door de Belgische regeering benoemde Internationale Commissie, aan welke het beheer is opgedragen van het Albert-Park, het groote, beschermde na tuurmonument in Kongo. Het is de eerste maal, dat er in het be lang der wetenschap op internationalen grondslag een natuurpark is aangewezen, tot behoud van de fauna, flora en geologi sche merkwaardigheden. Wel be-staan er natuurparken in alle deelen der wereld; in het bijzonder de Vereenigde Staten ga- v.en hiertoe het voorbeeld, doch bij de stichting van het Alberfc-park is sterker dan ooit op den voorgrond gesteld, dat de wetenschap doellooze vernietiging van die ren- en plantensoorten en geologische merkwaardigheden moet tegen gaan, om dat hiermee de grondslag, ja de mogelijk heid van alle onderzoek te gronde gaat. Niet slechts de wetenschap heeft trouwens bij het behoud van ongerepte natuurter reinen belang; elk denkend wezen, dat het behoud der natuur beschouwt als een noodzaak voor het leven van den mensch, ziet met angst de dreigende vernietiging van natuurschatten welker verdw'jiing nimmer goedgemaakt kan worden. In het begin dezer eeuw was er van gevaar nog geen sprake, maar reeds nu moeten dier soorten, die overtalrijk waren, als giraffen, olifanten, walvisschen en vele andere te gen uitroeiing worden beschermd, willen niet onze komende geslachten zich slech;s een voorstelling dezer dieren kunnen vor men in musea en door afbeeldingen. Heb beste wat gedaan kan worden te gen het verdwijnen der diersoorten, ooi niet te zeggen het eenige middel, is hefc scheppen van groote beschermde natuur monumenten, waarin de dieren onbedreigd cloor den mensch kunnen leven. België gri te dezen opzichte een uitmuntend voor beeld, hetwelk voornamelijk te danken is aan de onvermoeide werkzaamheid van prof. dr. J. M. Derscheid, secretaris dór commissie, dio de Amerikaansche expedi tie van 1927, na den dood van dr. Akeley, leidde. Hefc Albert-park is 200.000 H.A. groot; er is een reeks van vulkanen in gelegen, die bewoond worden door de zoo zeldzame diersoort „Gorilla beringeri", doch de ke ten der vulkanen is niet alleen voor deze diersoort karakteristiek, maar ook voor vele andere soorten; zoowel die uit hefc oosten als die uit hefc westen van Afrika komen daar gezamenlijk voor, terwijl drie der oorspronkelijke menschenrassen vwaï Abrika o.a. de Pygmeeën, er worden aangetroffen. Dat in de wetenschappelijke en regee- ringskringen het belang van dit natuur monument wordt ingezien, bewijst de te genwoordigheid bij de plechtigheid, be halve van de leden dor commissie, van een groot aantal vertegenwoordigers der ver schillende Belgische universiteiten, bene vens dc ministers Jaspar, Hymans en Lip pens en de Nederlandsche gezant jhr. mr. Van Nispen en andere gezanten van zoo goed als alle landen. Bovendien zal de waardeering, die deze groote daad van België in Engeland on dervindt, waarschijnlijk voor de Engelsche regeering aanleiding zijn om een aanslui tend terrein in Kiwoe eveneens als natuur monument aan te wijzen, zoodafc in Afrika voor de eerste maal de internationale sa menwerking op hel gebied der natuurbe scherming is gebleken, die ook in andere landen en men denkt hier speciaal aan Nederlandsch Oost-Indië, verstrekkende gevolgen hebben kan en tot navolging mo gen leiden! Uit de Landbouwwereld Het snoeien van oudere vruchtboomen. Het onderhouden vair de kroon van groo te appel- en pereboomen is een der gewich tigste werkzaamheden in den boomgaard. Het gewone uitsnoeien of lichten der kroon moet alle 23 jaren geschieden, in Octo ber of November als de oogst afgeloopen is, en hierbij worden alle te dicht staande elkaar kruisende, onderdrukte en hierdoor afgestorven takken, verder het oude en on vruchtbaar geworden vruehthout binnen in de kroon verwijderd, waardoor de boom een schoon en regelmatig aanzien krijgt, en ook aan licht en lucht toegang wordt verschaft. Willen we hiervan een nauw keurige beschrijving geven, dan kunnen we zeggen, dat dit werk bestaat uit: lc. Hefc verwijderen van alle geheel of gedeeltelijk afgestorven takken; 2e. Het verwijderen van alle onderdrukte en daardoor ver zwakte en onvruchtbaar geworden takken; 3e. Het korten van alle te veel afhangen de takken, die toch maar zelden vrucht dra gen, vooral in boomgaarden, waarin vee geweid wordt en ook daar, waar de onder grond voor de teelt van besooffc of derge lijk gebruikt wordt, waardoor de ondérteelt meer productief gemaakt wordt, want ook deze vereischfc licht en lucht; 4e. Het af snijden van een tak, die een ander kruist en daarover wrijft; oe. Het wegnemen van alle wafcerlofcen, die in de kroon voor den dag komen, voorzoover deze niet noodig zijn voor de instandhouding van een goe den kroonvorm; 6e. Het wegnemen van ge heel of gedeeltelijk afgestorven vrucht- hout; 7e. Het wegnemen van alle groote of kleinere takjes, waarop zich kankerplek- ken vertoonen, en van alle gebroken of ge-? scheurde takken; 8e. Hefc wegnemen van alle te ver uitstekende takken, om zoodoen de het evenwicht in de kroon te herstellen of te bewaren; 9e. Het nauwkeurig nasnij- den van zaagwonden met een scherp mes of een goed snijdenden handbeitel; 10e. Hefc afkrabben van alle oude schors en het hierop groeiende mos. Van groot gewicht is het z.g. „opknap pen" van verwaarloosde boomen, die in lange jaren, of misschien nooit, zijn ge snoeid. Hier zal het noodig zijn een .groot aantal takken weg te nemen om een wei nig licht in den boom te krijgen. Dit snoeien moet bij den eenen boom veel nauwkeuriger toegepast worden dan bij den anderen, hetgeen hoofdzakelijk aan de soort ligt. Zoo zal bijv. de Bellefleur veel meer uitgelicht moeten worden dan een Siberische Gasappel of een Vlaamsche Schijveling, welker groei veel losser zijn. en die in eens veel langer scheuten maken. Fruittelers, ziet thans uw boomen en boomgaarden eens terdege na, de bestede zorg worde u door den tijd dubbel vergoed. Doch denk er om: „Werk zonder oordeel, geeft geen voordeel Lelietjes der dalen* De vroegere naam van dit aardige en algemeen bekende plantje was Lilium con- vallium. Zoowel deze oude naam als de tegenwoordige staan in verband met eon- vallis, dat dal beteekent. De Convollaria majalis, die men om haar heerlijken geur dikwijls in tuinen aantreft, komt in hefc wild ook in ons land voor. De plant groeit in de vrije natuur, dus op schaduwrijke plaatsen, en in een bodem welke uit ver rotte plantendeelen bestaat. Hiermee heeft men bij de kweek rekening te houden, en te zorgen voor een tamelijk krachtigen, lossen grond. Bij de cultuur in hefc groot wordt de grond van de bedden dan ook flink bemest en bewerkt. Is de oppervlakte van de bedden vlak gemaakt, dan worden de kiemen er op uifcgeplanfc, ongeveer één voet in 't vierkant, en zóó diep, dat ze. met een duim dikte grond bedekt zijn. Deze kiemen hebben ongeveer 3 tot 4 jaar noo dig, vóór ze voldoende ontwikkeld zijn. om met succes getrokken te worden. De Con- vallaria is namelijk een bij uitstek geschikt plantje om te trekken. In de drie jaren, noodig voor de ontwikkeling, heeft men aan de bedden behalve hefc schoonhouden van onkruid, geen bijzondere zorg te be steden. Is bij alle bol- en knolgewassen, welke getrokken zullen worclen, een goede behandeling van belang, de Convallaria kan getrokken worden en bloeit, waarbij de vorming van nieuwe wortels vooraf on- noodig is. Terwijl dan ook Hyacinthen, Cro- cussen, Tulpen, enz. maanden voor de wor telvorming noodig hebben, kunnen de Con- vallaria's direct na hefc oppotten getrokken worden. Bij hefc in den pot plaatsen worden vele kiemen genomen, opdat het potje ge heel met'bloemen worde gevuld. Men heeft hierbij er voor te zorgen, dat de kiemen alle even ver onder de grondoppervlakte komen. Zijn de potten van kiemen voor zien. dan worden ze in een warme kas ge bracht om getrokken te worden. Men kan met het trekken reeds in October begin nen. Deze bloeien na 5 a 6 weken. Begint men in November te trekken, dan verloo iden ruim 4 weken vóór den bloei. Plaatst men ze nu warm, dan treedt de bloei na ruim 3 weken in. Hoe later men begint te forceeren, des te meer kans heeft men op een goeden bloèi. De Lelietjes der dalen hebben voor het trekken een zeer hooge temperatuur noodig. De grond in de pot ten wordt met een laag Sphagnum, een soort mos bedekt. Men dient er voor te zorgen, dat de kiemen steeds over veel vocht kunnen beschikken, daarom minstens één keer per dag worden g ten. Het gietwater moet ongeveer peratuur van de kas hebben. Wanneej kiemen een lengte van 8 c.M. hebbon reikt., worden de potten, tot den bloei een minder warme plaats gezet. Wenken en mededeelt Om wasmotten uit de bijeenkorvea -kasten te weren, plante men nabij bijenstal één of meer bedden hefc ramei Zoodra de motten 's avonds vliegen, btt men de oudste bladeren af en legt die der de korven. Zonder de bladen den genden ochtend zeer vroeg op te nee trapt men met de voeten op deze blads waaronder zich honderden motten be s den, omdat ze op den reuk van rame: 0 bladeren verzot zijn. Hoe ver vlie de bijen? Als in de naaste omgeving noeg honiggevendo planten aanwezig en de bijen goed kunnen inzamelen, gen de diertjes hoogstens een half uur Is daarentegen de dracht maar dunne da vnliegen ze wel dubbel zoo ver. Z heeft men opgemerkt, dat ze bloeij raapzaadvelden op 2 uur afstands ben ten, wat zeker hieraan toe te schrijver dat zoo'n veld sterk schittert en vei zien is. Kanaries kan men met Cayei peper verven. Mengt men onder hun der dagelijks een weinig Cayenne-pe zooveel als op de punt van een naald dan worden ze vervolgens na 4 a 5 we prachtig oranjerood, geeft men aan de naries zeer veel slazaad, dan krijgen een fraaie groen- of groenachtig gele der veeren. Zelfs het beste hooi is deelig voor de paarden, als er te veel gegeven wordt, want de spijsverteri organen van hefc paard zijn_ volstrekt ingericht om groote, volumineuze voe kwantum? te bevatten. Het dagelij rantsoen voor een middelzwaar paard hoogstens 14 tot 18 pond hooi bedrage! In Zwitserland werd bij 100 veehom r onderzocht, hoe dikwijls zogkoorts koeien voorkwam in de laatste 5 jaren hoe de koeien vóór en na het kalven voedercl werden. 17 veehouders geen verliezen door zogkoorts geledei die stallen werd reeds 3—4 het vermoedelijk kalven opgehouden elke voedering van kracht voeder, of in sommige gevallen slechts de helft het gewone voeder vele dagen vóór kalven gegeven. 63 veehouders hadden en 20 veehouders 2—7 koeien verloren de eersten werden de koeien kort kalven wat minder sterk, bij de laat nog wat krachtiger gevoederd, om vc hun meening voor de koeien 't kak verlichten. "Welke aardappelen zjjj beste; die bij het koken openberstenl meenen nog vele htrsmoeders, maar oi zoekingen van den Franschen sekeikot Vallend hebben aangetoond, dat deze vatting onjuist is; dat namelijk een appel, die naar verhouding veel eiwii vat, bij het koken zijn vorm behoud 't openbersten en uiteenvallen der appelen een bewijs is van armoede eiwit. En daar nu de aardappelen me meeste eiwit de meest voedzaamste kunnen dus onze huismoeders de kws der aardappelen bij 't koken zelf deelen. De beste soorten ziin die, niet uiteenvallen, maar héél blijven. De Na t uurschoo u Maart in werking getreden. Meer dai aanvragen zijn reeds ingediend om goederen onder deze wet te stellen, natuurlijk afkomstig' uit het bost middengedeelte van ons land. Voor veer een 60-tal goederen is reeds een stige beschikking' genomen, zoodafc thans onder de wet vallen en bek blijven. Aangewezen is, welke dier g ren tevens voor het publiek zijn opf steld. Voor een deel kan ha paardenvoeder best door rögg gen worden; vooral bij dieren, die moeten wefken, heeft de rogge een effect. Het is echter niet goed roj geven als uitsluitend paardenvoer. I 1 is nl. moeilijk verteerbaar en veroon p licht spijsverteringsstoornissen. Ook bij roggevoedering volbloedigheid c zien we ontsteking nu hier, dan da treden": hersenontsteking, hoef- en bevangenheid e.d. Men diene de roggj toe als meel; roggemeel klontert in de ingewanden en vormt dan een moeilijk verteerbare massa. Wil men ge geven, dan geve men ze heel of i ken en liefst met liaksel gemengd. - cadavers van dieren, die aan mi.lti zijn gestorven of die, aan de ziekte 1 de, zijn afgemaakt, zoo diep mogelij den grond zijn verborgen, dan nog fe de ziektekiemen naar boven kome weer opnieuw besmei ting van het vo oorzaken. Het was Pasteur, die dot der-zoek van de aardhoopjes, opgei door regenwormen, tot de o! king kwam, dat de wormen de verspi der bacteriën waren, daar hij in k werpselen de verschrikkelijke pars der aan miltvuur gestorven dieren terugvond. Bij en en f ruifct Duitsche kolonisten in Australië zich in hun nieuw vaderland ook op cultuur toeleggen. De geplante groeiden flink, bloeiden rijk, maar geen vrucht. Er werd een onderzm gesteld naar de mogelijke oorzaken van. De een gaf de schuld aan het de ander aan de armoede van den Men kwam niet verder en sommige wen de boomen om. Eén der koltf vroeger bijenhouder, wilde eiland gaan imkeren; hij liet een G-'! ven komen, waarvan er 4 verongt Met dc overige twee koloniën goed, doch nog mooier dan dit wasdat de vruchtboom^ den imker en van zijn bur ei dra met vruchten waren den. Elke kolonist werd nu im® oogstte met zijn honig een overvlt- fruit. Het is bekend, dat sinds de ding der bijeenteelt Australië vooil ropeesche fruitmarkt een groote rent is geworden. 1: V Ken t»

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6