fiscus en middenstand land- en tuinbouw het geheim van de zwaluw derde blad de leidsche courant donderdag 31 october 1929 De wet op de richtige heffing en de familie N.V. Het is in den tegenwoordige!) tijd moeï- denkbaar, dat een bevolkingsklasse .jjdom van bepaalde belastingen zou ge- eten, dat dus de middenstand, hoe men jzen ook afbakene, geheel of ten deele -jjgesteld zou kunnen worden van b.v. komst en belas ting. Even ondenkbaar zal jt lijken, dat een bepaalde groep, in casu e middenstand, aan zwaardere lasten lordt onderworpen dan de overige klas- in der bevolking. Toch treedt dit ver- Ihjjnsel, dat sedert ruim vier jaren be aat, dagelijks scherper op den voor- tond. Die fiscale beradeeling van den midden and is niet met zoovele woorden in wet- ilijke bepalingen neergelegd. Zij vindt L_ r,Jciair ten deele in eene door belastingadministratie aan de Volks- jrtegenwoordiging en de Koningin opge roepen wet. ten deele in maatregelen der glastingadroiiiistratie, welke in verschil- gevallen er in geslaagd is de recht- op dit gebied geheel of ten deele [t te schakelen. Het betreft met name de toepassing ia wettelijke bepalingen en vooral de op 3en wettelijk voorschrift steunende a-dmi- istratieve fiscale handelingen tegenover aainlooze vennootschappen en de direc- roren, aandeelhouders en commisaris-sen an deze corporaties. Tienduizenden mid- enstanders oefenen hun handel en nij- erheid uit door middel van een naam- boze vennootschap. Op vrijwel geen enkel ebied der maatschappelijke werkzaamheid die rechtspersoon vreemd, of het zij .a restaurant-hotel-café-pensionbedrijf, 'n ewone winkelnering, fabrieks- of expe- itiebedrijf, dan wel een der vele andere oorten van arbeid, die door middel van ibricage of op welke wijze ook, een be- I oep doet op de markt, y Ka jarenlange proefnemingen door mid- '»i el van aanvullende op zichzelf staande jetsbepalingen tot het voorkomen en ichterhalen van belastingbesparing, die de vet niet verbood, is de fiscus na een hee- strijd met de Volksvertegenwoordiging in geslaagd de z.g. wet tot bevorde- ing van de richtige heffing der directe lelastingen tot stand te brengien. Deze set is sedert 1 Mei 1925 in werking. Zij de fiscus de gelegenheid bij alle di- n|ifiecte rijksbelastingen, behalve de grond- belasting, en bij de gemeentelijke ïnkom- Btenbelasting, alle rechtshandelingen te negeeren, die een belastingplichtige heeft verricht, indien de fiscus op bepaalde meent te moeten oordeelen, dat het hoofddoel van die handelingen is ge weest belasting te besparen. Een ambte naar van het Departement van Financiën, die zich speciaal met de z.g. Richtige HeffiDg bezig houdt, kan eiken inspecteur Ö06D machtigen de aanslagen vast te stel- len zonder rekening te houden met de een of andere rechtshandeling, welke in wer kelijkheid heeft plaats gehad, en daar door een wijziging heeft gebracht in de maatschappelijke, financieele, economische en juridische verhoudingen, waarin de contractant stond, voor overeenkomsten andere rechtshandelingen als niet ge» sollied voor zooveel de genoemde belas- betreft, doch erkent van den ande ren kant die genegeerde en „Diet bestaan de" gebeurtenissen wel degelijk ten op zichte van andere dan de genoemde belas tingen, zoodat b.v. het geheven schen- jkiOgs-, registratie-, overgangs- of over- drachtsrecht, het betaalde zegelrecht en de dividend- en tantième-belasting niet worden teruggegeven. Bovendien wordt opzettelijk ingeval eene rechtshandeling 'ordt ter zijde geschoven door die Rich- jtige Heffing, zoowel inkomstenbelastingen 'an Rijk en Gemeente en Verdedigings- jelastingen geheven bij den aaiideelhou- directeulr en znlks over de geheele [winst, die de opgerichte naamlooze ven nootschap heeft gemaakt, zonder dat re kening woTdt gehouden met eenige reser- [veering, als dividendbelasting over de winstuïtdeeling en tantièmebelasting over bepaalde uitdeelingen van winst en over salarissen van directie, personeel en com missarissen. Indien de vennootschap nog slechts korten tijd bestaat en overgeno men heeft een door de oprichters gedu rende min of meer geruimen tijd uitge oefend bedrijf, wordt de winst van het oude bedrijf in de belasting betrokken. De mogelijkheid van beroep op het Ge rechtshof te 's-Gravenhage is in hoofdzaak voor de meeste belastingplichtigen slechts van theoretische waarde, daar de fiscale bedreiging, de naamlooze vennootschap te zullen negeeren, meestal voldoende is om zelfs hen, die geen enkele fiscale bedoe ling bij de oprichting der vennootschap hebben gehad, zulk een angst aan te ja gen, dat zij gedwee tot een voor de be lastingadministratie gunstige regeling te vinden zijn. De oorzaak van dien angst is, dat het zijn of niet-zijn van den betrokken contribuabel van de fiscale actie kan af hangen, vooral omdat het vaak voorkomt, dat de inspecteur een navordering van be lastingen over 3 jaar, met 400 pet. ver hooging over het hoogste van die jaren in het vooruitzicht stelt, waarbij als grond slag wordt genomen eenerzijds de geheele winst der vennootschap, doorgaans hoog, opgevoerd door den rijksaccountant ten gevolge van niet-aanvaarding van af schrijvingen en reserves, anderzijds het bedrag, waarnaar de aanslagen waren ge regeld. Indien de ..Eichtige Heffing" den fiscus niet het gewerschte resultaat heeft opge leverd. zoekt hij vaak zijn heil in de stel ling, dat de vennootschap vaftaf den be ginne nietig is geweest, daar er hetzij in werkelijkheid slechts één oprichter is ge weest, hetzij een geoorloofde oorzaak ont breekt, hetzij op één na alle oprichters niet in het kapitaal hebben deelgenomen, hetzij deze aan hun verplichting tot vol storting hunner deelname hebben voldaan. (Dit laatste is in werkelijkheid geen oor zaak van nietigheid). Ook als de vennootschap op dezen grond wordt geregeerd, veroorlooft de fiscus zich belasting te behouden, die van de vennootschap is geheven, zooals regis tratierecht bij de oprichting of bij aan koop van onroerende goederen, zegel recht, e. d. m. De rechtspraak, vooral die van den Hoogen Eaad der Nederlanden, krijgt steeds een sterkeren ruk naar den kant van *den fiscus, waaraan de slechte wets bepalingen zeker mede schuldig zijn. Het geval heeft zich voorgedaan, dat een inspecteur van de directe belastingen, een belastingplichtige aansloeg, alsof er geen naamlooze vennootschap bestond, zoodat bij den aandeelhouder de geheele fiscaal gecorrigeerde winst van den rechts persoon werd belast. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage hield den ongelukkigen be lastingbetaler de hand boven het hoofd. Toen de inspecteur, die bij het Hof be toogd had. dat de naamlooze vennootschap in werkelijkheid was t tot stand gekomen, doch was opgericht om belasting te he sparen, daarbij geen succes had ge-had, deelde hij den verschrikten overwinnaar mede, dat hij thans uit een ander vaatje tapte,, met name van oordeel was. dat die vennootschap niet was tot stand geko men, zoodat hij hem toch voor de geheele vennootschap belastte. De Eaad van Be roep vond dit ongeoorloofd, doch de Mi nister van Financiën vond het standpunt van den inspecteur wettelijk geoorloofd en blijkbaar ook fatsoenlijk, stelde cassatie in en mocht de dubieuse voldoening sma ken, dat de Hooge Baad het standpunt van den fiscus overeenkomstig de wet achtte, met het gevolg dat de overwin naar in de Eichtige Heffing alsnog kans loopt te moeten betalen. Het zijn vrijwel uitsluitend de familie vennootschappen, waarvan de aandee- len, op naam of aan toonder, in handen zijn van één enkel persoon of van slechts enkele personen, meestal familieleden, met nu en dan een vTeemde of goede be kende, die de dupe worden van de om schreven fiscale handelingen. Deze ven nootschappen kunnen vele geoorloofde doeleinden nastreven, waarbij het fiscale belang geen rol behoeft te spelen of slechts bijkomstig is. In hoofdzaak komen die vennootschappen in den omschreven INGEZONDEN MEDEDEELING. middenstand voor. Daarom heeft het op treden van den fiscus tot gevolg, dat spe ciaal de middenstand benadeeld woTdt, zoodat hier het tegenovergestelde van pri vilegie aan den dag treedt. PEOF MB. G. BUSSEL. De Nederlandsche Land- en Tuinbouw niet van de partij? België maakt zich op om op een waar dige wijze in 1930 zijn 100-jarige onafhan kelijkheid te vieren. Ter gelegenheid van deze festiviteiten zal er een groote internationale tentoon stelling te Antwerpen worden georgani seerd. Dit belooft een succes te zullen wor den. Eelgië verstaat de kunst om interna tionale tentoonstellingen te organiseeren. De opzet dezer tentoonstelling zal grootsch zijn en waarborgt de belangstelling der ge heele wereld. Behalve exposities op het gebied van koloniën, zeevaart en Vlaamsche kunst zal er ook een land- en tuinbouwtentoonstel ling komen, welke laatste onderverdeeld is in zeven groepen, n.l. landbouwonder wijs. vereenigiDgswezen en coöperatie, ont ginning, plantaardige en dierlijke produc ten, landbouwprijskampen, tuinbouwprijs- kampen en congressen. De Nederlandsche regeering heeft op haar begrooting een ruim bedrag uitge trokken om op waardige wijze aan deze internationale tentoonstelling deel te ne men. Niet minder dan 900.000 gulden is door Nederland uitgetrokken om de Holland- sch'e vlag in het Belgenland te laten wap peren. Het schijnt echter, dat onze regeering zich plotseling niet meer herinnert, dat er in Nederland ook nog wat land- en tuin bouw is. Dit bedrag n.l. van negen ton is geheel door de beide departementen van Koloniën en Arbeid ingeslikt. Nu komt het meer voor, als men voor het voetlicht moet komen, dat men wat niet volwaardig is achter de coulissen laat. Wij kunnen echter vooralsnog niet ge volgen, dat de Nederlandsche regeering van meening is, dat de Nederlandsche land en tuinbouw niet presentabel genoeg is om er in Antwerpen mee voor den dag te komen. Nog minder gelooven wij, dat onze re geering niet zou inzien, dat het een be lang van de eerste orde voor den land en tuinbouw is om zijn plaats op de wereld markt te veroveren en te handhaven, ook door deelneming van deze tak van volks bestaan aan een internationale tentoon stelling als deze. Ondertusschen is de land- en tuinbouw niet vertegenwoordigd, noch in de cen trale commissie, noch in het uitvoerend co mité voor deze tentoonstelling. Het bedrag van 900.000 schijnt ge heel voor Koloniën, Arbeid, Handel en Nijverheid te zullen worden ingeslikt en de landbouw krijgt geen cent. Asschepocs moet maar thuis blijven Wie is in staat de vraag te beantwoor den, waarom in Nederland dit alles zoo kan gebeuren? Wat moet er gedaan worden om de Ne derlandsche regeering alsnog te overtui gen van deze dwaasheid en ergerlijke ver- waarloozing van de land- en tuinbouwbe- langen Hoe kan worden verkregen, dat alsnog óók de Ned. land- en tuinbouw in 1930 te Antwerpen van de partij is? „De Tuinderij". UIT DE RADIO-WERELD. Programmo voor Vrijdag 1 November., Huizen, 1875 M. 10.3011 N.C.R.V. Ziekendienat. 11.0012.30 K.R.O. Hoogmis vanuit do St. Servaaskerk te Maastricht. 12.301.30 K.R.O. Concert door het K.E.O.-Trio. 1.302.00 Gramofoonmuziek. 2.153.00 N.C.E.V. Gramofoonmuziek. 3.004.45 Concert door Vocaal kwartet. N.C.R.V. 5.006.40 K.R.O. Allerheiligen cn Al'ler- zielenpreek. 6.407.00 K.R.O. Lezing over: „De teelt van kruisbessen en roodo bessen". 7.007.30 K.R.O. Cursus in Schriftver betering. 7.35 V.P.R.O.-uitzending. Hilversum, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.C010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het ensemble. 2.052.45 Vror de scholen. J. Aerts: Vuurspuwende bergen. 2.453.00 Gramofoonmuziek. 3.004.00 Maar het ze'f! Cursus. 4 004.30 Gramofoonmuziek. 5.005.30 Lezing door Ir. J. Gratama: Moderne architectuur. 5.306.45 Concert. Hongaarsche kapel Bela Ruha. 6.457.15 Spaansche les. 7.157.45 Schippersles door L. K. A. van Duuren: Smering van de stoommachine. 8.00 Opera-concert. Helènc Cals, so praan. Lia Fuldauer, sopraan. Chris de Vos, tenor. M. Plooyer, tenor. E. v. d. Bosch, bariton. J. van Duuren, bariton. E. v. d. Ploeg, bariton. G. Leenders, bas. Koor en omroeporkest. Tot slot: „Paljas", opera van Leon Oavallo. Daarna gramofoonmuziek. Davontry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 12.50 Orge'looncert. I.202.0 Gramofoonmuziok. 2.45 Berichten. 3.20 Lezing. 3.45 Lezing. 4.05 Muziekuitzending voor scholen. Kwartet Te Wireless Singers (De Radio zangers). 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.500 Berichten. 7.05 Zang door O Haley, alt. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. 9.20 Nieuwsberichten. 9.40 Lezing door Sir Oliver Lodge. 10.10 Vaudeville. II.20 Verrassing. 11.3512.20 Dansmuziek. In do tusschen- poozen; Uitslagen van de Borough Elec tion. Langenberg, 473 M. 8.259.20 Katholieke morgenwijding. Spreker, koor, strijk-trio, piano. 12.201.50 Orkestconcerb. 3.505.20 Orkes'concert. 7.30 „Jedermann", opnieuw bewerkt door Hugo von Hofmannstiha'l. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.204.20 Orkestconcert. 7.208.20 „JNej". Vaudeville in 1 bedrijf van J. L. Heiberg. Muzikale illustratie. 8.20S.40 Piano-recital door C. Schned- ler-Meyer. 9.15—10.25 Concert. Orkest en fagot. Z e e s e n, 1635 M. 6.159.50 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.1512.50 Lezingen. 1.201.50 Gramofoonmuziek. 1.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Leipzig. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Opera-uitzending. I. „Spaniscbe Stunde", muziek van M. Ravel. II. „Der arme Matrose", muziek van D. Milhaud. III. „Angelique", muziek van Jacq. Ibert. Daarna Orkestconcori. 11.05 Verslag'van de Zesdaagsche Wie lerwedstrijd in heb Sportpalast. „R a d i o Paris", 1725 M. 12.502.2Ö Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestconcert en soil. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Causerie en gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest, viool en zang. Programma's voor Zaterdag 2 Nov. Huizon, 1875 M. Uitsluitend K. R. O.-uitzendingen. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door K.R.O.-Trio. 1,152.00 Gramofoonmuziek. 2.003.15 Kinderuurtjo. 3.304.00 Esperanto-cursus. 4.004.30 Engelsch voor gevorderden. 4.305.00 Engelsch voor beginners. 5.006.45 Gramofoonmuziek. 6.457.00 Journalistiek Weekoverzicht. 7.007.30 Lezing over: Electriciteit in de huishouding. 8.1511.00 Concert. Orkest en spreker. 9.009.30 Gramofoonmuziok. 10.0011.00 Voortzetting concert. 9.30 ca. Nieuwsberichten. Hilversum, 298 M. (N a 6 u u r 1071 M.) 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het kwartet. 2.004.00 Kinderrevuo. Naar het mid delpunt der aarde mot Jantje Leep en Pietje Dom. 4.004.30 Autopraatje door J. J. A. de Ridder. 4.305.00 Sportpraatje. 5.005.30 Gezondheidshalfuurtje, door B. S. H. Stieler. 5.306.00 Duibsche les. 6.007.45 Concert door .het orkest. Hen- ny v. Gelder: zang. 8.00 V.A.R.A.-uitzending. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05—11.20 Lezing. I.202.20 Orkestconcert. 3.30 Voetbalverslag door ooggetuige. 3.45 Berichten. 4.35 Zang door N. Lovat (sopraan) en D. Hoey (bariton). 5.05 Concert op cinema-orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Zang door O. Haley (alt). 7.20 Lezing. 7.35 Lezing. 7.50 Concert. H. Vincent (tenor). Instru mentaal Kwintet. 8.50 „Ikey gets his". Dialoog van M. O'Moor. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Concert. 10.55 Dansmuziek. II.3512.20 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Concert. 9.3510.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orgelconcert. 4.505.50 Kamermuziek door Strijkkwar tet. 7.20 Concert. Orkest, koor, tenor, sopraan en bas. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-ooncert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orgelconcert. Declamatie. 9.25 Concert voor 2 fluiten en piano. Kalundborg 1153 M, 2.504.50 Concert. Orkest en zangeres. 7.358.40 Concert. Orkest en 2 violen. 9.2010.20 Orkestconcert. 10.2011.35 Dansmuziek. Z e c s o n, 1635 M. 6.1512.50 Lezingen. 1.201.50 Gramofoonmuziek. I.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Hamburg. 4.507.20 Lezingen. 7.20 „Prozess Sokrates". Hoorspel in 4 bedrijven van Hans Kijser. Daarna: Dans muziek. II.05 Verslag van de Zesdaagschc Wie lerwedstrijden in het Sportpalast. feuilleton. Vrij vertaald uit het Duitsch. door P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). Ze wilde eerst Bill wakker maken, maa-r dit ging haar aan 't hart, omdat hij nog zoo lekker sliep. Ze zou alvast maar koffie zetten en de boterhammen gereed maken. Onderwijl zou Martellos wel komen, dan ton die haar vertellen, wat er aan 't handje was. Misschien was er wel een nieuwe goudader ontdekt. Als dat gebeur de, was er altijd zoo'n opschudding. Een uur verstreek. Bill sliep nog altijd «n Martellos was nog in geen velden of *cgen te_ zien. Daar opeens kwam het ge joel al dichter en dichter bij en Alice tromp ineen van louter angst bij de ge dachte, of 't misschien weer om Bill te doen was. Met een kloppend hart wachtte ze ds menigte voor de tent op, die nu vlak 1 naar was met Martellos voorop. V ri?^' wa^-er' m'ss Alice?" vroeg »Hij moet met ons mee we dragen enr wel hij moet hem zien ophangen en ier zijn de wakkere mannen van Nor cros, die hem mee willen hebben." 3- lc^ begreep hem niet goed. „Wien oct hij zien ophangen vroeg' ze ver- schrikt, «Fimmy, <jen gouddief 1" schreeuwde tellos. „Van nacht heb ik hem gesDapt! M.ar maak nu voort, miss en maak Bill waker. Hij moet bepaald mee." Alice had geen tijd den slaapdronken BiT te vertellen, wat er aan de hand was, want in minder dan geen tijd stond de tent vol volk: Tweo van hen namen hem op en tilden hem op hun schouders. Of hij al zuchtte van pijn daar werd niet op ge let. „Lang leve mister Adamsklonk het als uit één mond, toen hij naar buiten ge dragen werd en „lang leve miss Alice riep Martellos. Ook zij werd opgenomen en in triomf meegedragen. Ze probeerde wel los te komen, maar er hielp geen lie we vadertje of moedertje aan ze moest op haar hooge zitplaats b1 ij ven. In looppas ging het voorwaarts en Bill rilde, toen men met hem kwam bij den boom, waar men hem oenige dagen gele den zoo goed als doodgeranseld had. Nu riepen ze ..Hosannaen toen „kruisigt hem!" „Wat is de mensch toch verander lijk", dacht hij. Weer stond John Stark onder den boom omringd door een tiernde, opgewonden me nigte en tegenover hem stond Fimmy met de handen op den rug gebonden. Zijn Jriee- ren hingen hem in flarden aan het lijfhij stond te beven op zijn beenen en toch keek hij John Stark aan met een boosaardiger b'ik. Van een tak van den boom hing een touw naar beneden met een groei e lus. Het vonnis scheen reeds geveld te zijn. Toen hij het gejuich van den naderen den troep vernam, keek hij rond. „Hoezee voor George Adams en zijn verloofdehoorde hij roepen. Een oogen- blik later liet men George neer vlak voor Fimmy, die kookte van woede. „Op de knieën voor George Adams, schurkbrulde Martel-los hem toe, „cn gauw ook.'" Fimmy begon luid te lachen, terwijl hij een blik vol haat wierp op George en Alice. „Knielen voor hem Kan je begrijpen Hij moet nog hooger opgehangen worden dan ik. Ik ben een dief, maar hij is een moordenaar Miartellos sloeg naar den lasteraar, maar deze haalde juist van pas zijn hoofd op zij en gelukkig ook, want die klap zou aardig aangekomen zijn. „Net mis, hèlachte bij hoonend. „Wil ik eens zeggen", vervolgde Fimmy tot de omstanders, „hoe hij heet Bill Stevens heet hij en zes jaar geleden heeft hij ka pitein Jansen van de „Zwaluw" vermoord. Het bewijs er van heb ik in mijn zak. Je moogt het er uithalenkom maar hier." Deze woorden grepen Bill zóó aan, dat men hem ondersteunen moest om niet te vallen. Een van de mannen haalde nu een pa pier uit een van Fimmy's zalck.en, dat er vuil en verfrommeld uitzag. „Bill Stevens", las hij, „tweede stuur man op de Bremer schoener „Zwaluw", aangeklaagd wegns moord op zijn kapitein is gevlucht. Op zijn aanhouding is een som van 500 dollars uitgeloofd." En dan volgde zijn signalement. „En deze Bill Stevens", vervolgde Fim my, die met duivelsche vreugde den indruk gadesloeg, die de voorlezing teweeg ge bracht had, „is de man, die hier staat: George Adams. Stroop zijn mouw maar op, dan zal je de letters W. S. op zijn arm zien staan." Alice drong naar voren tot vlak naast Bill, dien men op den grond geelgd had en dan riep ze op Bill wijzend: „Fimmy heeft gelijkdeze man is Bill Stevens, maar dc moordenaar van den kapitein is hij niet, dat is die ellendeling daar Pat Fimmy zelf." Fimmy speelde hoog spel. Hij had niets meer te verliezen en de woorden van Alice prikkeldon hem tot het uiterste toe. Zij stond nu voor het feit, dat ze haar va der zou moeten verraden of Bill in den steek laten en wat ze ook kiezen mocht, hij zou dan toch gewroken zijn. „En hoe is miss Alice dat te weten gekomen vroeg hij uiterlijk kalm. Ze draalde een oogenblik met het geven van een antwoord, keek even naar Bill, die buiten kennis lag en antwoordde dan zóó duidelijk, dat ieder het kon verstaan: „Dat weet ik van mijn vader „Ja, van je vader", spotte Fimmy, „die me bij dien moord geholpen heeft. Dat zal je zeker ook wel weten, hè?" Alice voelde, dat haar krachten haar begaven, maar ze herstelde zich dadelijk. „Ja, ik mag het niet loochenen, de waar heid moet nu maar gezegd worden.: Hij.... Vader heeft eraan meegeholpen!" Ze werd zoo bleek als een lijk en barstte in tranen uit. Er was geen twijfel meer aan Fimmy's schuld evenmin als aan die van Orelly. Als de dochter tegen haar vader getuigde, dan moest men haar gelooven. „Orelly halenschreeuwde man. „Hij moet hier gebracht worden. Hier moet hij gerecht worden." Te midden van het lawaai gaf John Stark een teek-sn, zonder dat Fimmy dit merkte. De lus viel om zijn hals één ruk een schreeuw uit honderd kelen en Fimmy verdween tusschen de bladeren van den eik. Zijn vonnis was voltrokken. Bill ontwaakte door die herrie rondom zich en kon zich nauwelijks herinneren, waar hij zich bevond. „Naar Orelly! Naar Minershome! Wij zullen hem ook wel krijgen, dien moorde naar hoorde hij roepen. Alice voelde haar hart stilstaan bij die kreten. „Ze gaan vader vermoorden fluisterde ze Bill toe „en ik.... ik zelf moest hem aanklagen." Met moeite stond hij op. „Mannen", riep hij, „hebt erbarmen met OrellyHij verdient den dood nietFim my heeft hem verleid Maar zijn zwakke stem werd te midden van het lawaai niet gehoord. Martellos", smeekte Bill, „loop ze ach ternamet Alice probeer hem te red den. 't Zou ontzetend wezen, als 'ze hem om 't leven zoudon brengen. Blijf maar niet. bij mij ik kan mezelf wel redden ik zal probeeren om ook bij jullie te komen." Alice en Martellos liepen den troep na en toen zo bij Minershome kwamen stond de menigte dreigend en schreeuwend voor het hotel, waarvan alle vensters en deu ren gesloten waren, want op de eene of andere manier was Orelly er achter geko men, dat men het op hem gemunt had. Eindelijk stond Martellos voor de drei gende menschenmassa, die hij terug tracht te te dringen, doch zijn reuzenkracht schoot hierin te kort te meer, daar hij zich go- noodzaakt zag ook Alice in bescherming te nemen. (Slot volgt).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9