fïunjsfEiïl UIT DE RIJNSTREEK LUCHTVAART RECHTZAKEN LEIMUIDtN. GEMEENTERAAD. Een korte, rraar belangrijke ver gadering. Enorme verlaging der bruggelden over de geheele linie. Woensdagmorgen kwam de Raad dezer gemeente in spoedcischenüe vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. A Bakhuizen. De voorzit ter opent roet gebed. De notulen der vorige verga dering worden voorgelezen, goedgekeurd en geteekend. De voorz. zegt, dat B. en W. in aanslui ting met de in de vorige week gehouden vergadering, van oordeel zijn, dat de bruggelden, wil do verordening de Konink lijke goedkeuring erlangen, verlaging be hoeven. Op vooTstel van B. en W. besluit de Raad daarna do bruggelden over de ge heele l:nie te verlagen. Het tarief voor het passeeren der brug wordt voor een dorschmachine loco mob el of voor elk motorrijtuig op vier wielen van 0.25 op 0.20 .gebrachtvoor elk motor rijtuig op minder dan vier wielen van 0.10 op 0.05; voor ieder met een paard be spannen landbouwwerktuig van 0.07 op 0.05; alsvorcn bespannen met twee paar den van 0.14 op 0.10; voor een rijtuig op veeren of riemen met een paard be spannen van 0.12 op 0.08; alsvoren met twee paarden bespannen van 0.20 op 0.15. De verlaging wordt in denzelfden geest oveT de geheele linie voortgezet. De abonnementen voor het geregeld doorrijden met een rii'uig of voertuig over de brug in het dorp van 5.op 4. per jaar en voor een rijtuig met twee paarden van 8.50 op J 6. De andere abonnementen worden naar denzelfden maatstaf verlaagd. Zooals bekend werden de vorige week de abonnementen voor niet ingezetenen voor motorrijtuigen op 4 wielen reeds van 75.op 50.gebracht- Op voorstel van B. en W. worden daar na enkele achterstallige belastingpostjes voor oninbaar verklaard. Niets meer aan de orde zijnde sluit do voorz. deze korte maar zeer belangrijke vergadering. Afscheid. Dinsdagmiddag nam mej. Chr. v. Dam onderwijzeres in de handwer ken aan de o. 1. school na een trouwe ambtsvervulling van ruim 121/2 jaar af scheid van haar leerlingen. Aan het einde van de les bedankte de heer C. P. v. d. Broek haar, voor al wat. zij in het belang der school gedaan had, terwijl do leerlïfi- gen van hun dankbaarheid deden blijken, door het aanbieden van een tweetal ca- deaux. SASSENHEIM. Kaastentoonstelling. Georganiseerd door oud-cursisten van den landbouwwin- tercursus heeft Dinsdagavond in het K.S. A.-gebouw een kaasdag plaats gehad. Door den voorzitter van den L. T. B. aid. Sassenheim werd de avond met een pittige openingsrede ingeleid. Voor de tentoonstel ling waren 22 inzendingen, 15 van Leidsche kaas en 7 van zoete kaas. Over 't alge meen was de kwaliteit..uitstekend, zoo zelfs dat 8 van de 15 inzenders Leidsche kaas het totaal aantal punten (84) behaal de. Van de inzenders zoete kaas was er een van 84 p. en een van 82 p. Verschillen de prijzen waren uitgeloofd o.a. door het bestuur van de oud-cursisten een verg. zilv. medaille, door 't bestuur van den Boeren bond van den L. T. B. een zilv. med., en een bronzen med. door de afd. Sassenheim van den L. T. B. Bij loting verwierf do heer Th. A. van Rijn (Warmond) de verg. zilv., J. Verdegaal (Lisse) de zilveren en H. v. Schie (Warmond) de bronzen me daille. Door den rijkszuivelconsulent voor Z-H. werd een uiteenzetting gegeven over do kwaliteit en de gebreken der kaas. Een en ander door lichtbeelden verduidelijkt. Aan het slot sprak de voorz. een dank woord tot alle inzenders voor het slagen van den kaasdag. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met de groote Dah lia's raakt het ten einde. Dit vooral omdat de prijzen geregeld veel te laag zijn om van loonen-d te kunnen spreken. Pompon-Dahlia's komen nog in kleinere kwantums. Ook hiervan is de prijs steeds laag. Betaald werd: Chrysanthen in verschillende kleuren van 0.16 tot 0.14, Anjers uit de kassen 0.501.25, Pompon-Dahlia's 0.800.45, Eenbloemige Chrysanthen 0.120.14 per stuk. RIJPWETERING. Uitvoering. Zondag 3 November des avonds te 7 uur zal een meisjesgezelschap uit Leiden in de zaal van het café Rust oord alhier een uitvoering geven ten bate der Missie. Opgevoerd zal worden het spel getiteld: „Het offer der Missiezus ters", gevolgd door een korte klucht t.w. „Bekroonde Kaatje". Gezien het goede doel, waarvoor dit gezelschap zich zooveel moei le geeft, is een enkel woord van aan beveling hier niet overbodig. Wij vertrou wen dan ook, dat de zaal van Rustoord Zondagavond tot in de uiterste hoeken be zet zal zijn. opdat de speelsters in staat zullen zijn een flink saldo aan de Missie af te dragen en wij durven de bezoekers ver zekeren dat hun daar een avond van kunst genot. wacht, een avond, waarover zich niet zullen beklagen. WARMOND. Paus-avond. In deze Gemeente heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de besturen van alle in deze Gemeente bestaande R. K. organisaties, hetwelk zich ten doel st.elt een Paus-avond te geven. De voorzitter van dit comité is de heer C. Zwetsloot, terwijl als secretaris is aan gewezen de heer H. Burcksen. Zoowel de R. K. Muziekvereeniging als de R. K. Zangvereeniging hebben hun medewerking toegezegd, terwijl een bekende spreker zal worden uitgenoodigd om bij deze gelegen heid een rede te houden. Raadsvacature. De heer J. K. Heijl, lid van den Raad dezer Gemeente heeft medegedeeld met ingang van 1 Januari a.s. als zoodanig eervol ontslag te nemen. Ingevolge de bestaande lijst zijner partij zal hij worden opgevolgd door aen heer J. Dekker. Ot^STGEEST. Rectificatie wegverharding. De gister gedane mededeeling betreffende de aan koop van het café van den heer Knijucn- burg door het rijk is gedeeltelijk onjuist geweest. Het rijk heeft wel een gedeelte van het café en tuin aangekocht, doch het vermel de bedrag is niet juist. Verder is het ook onwaar, dat de heer Knijnenburg het woonhuis van den heer De Ruijter heeft gekocht voor vergrooting van den soecl- tuin. De heer Kn. heeft wei*met den heer de Rnjder onder andeld, doch zonder re sultaat. De heer Knijnenburg zal nu op zijn eigen terrein een café en woonhuis met speeltuin bouwen. De uitwerking der plan nen is opgedragen aan den architect v. d. Laan. Met 1 Mei moet alles gereed zijn. WASSENAAR. Het huldeblijk aan den cud-bu.-gemeester. Door het comité voor het aanbieden van een huldeblijk aan onzen oud-Burgemees ter Jkr. B. P. S. A. Storm van s' Grave- sande, is, in overleg met den afgetreden functionaris, besloten tot het doen ver vaardigen van diens portret door den be kenden kunstschilder Willy Sluiie*. Aan het gemeentebestuur zal worden gevraagd, dit portret te zijner tijd een plaatsje te ge ven in het Raadhuis. Verder is besloten tot het doei. vervaardigen van een monu mentale bank, te plaatsen in een der plantsoenen en van een album, bevattende de namen der deelnemers aan het hulde blijk. VOORHOUT. Afscheid van der Lans. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben het afscheid van den wegwerker, den heer van der Lans, uit dengemeentedienst niet on gemerkt laten voorbijgaan. In hun vergadering van gistermiddag hebben zij hem en het geheeie gemeente- personeel tot een bijeenkomst uitgenood;gd. Do burgemeester 6prak den heer van der Lans toe. Hij bracht in herinnering, dat deze gemeente-werkman de gemeente trouw en vol plichtsgevoel gediend heeft en an deren ten voorbeeld gesteld kan worden. Van der Lans kan dan ock met groote vol doening op zijn loopbaan terugzien en over tuigd zijn van de waardeoring van Burge meester en Wethouders en van zijn onmid- dellijken superieur, den gemeente-opzich ter, dén heer Vester. De burgemeester wenschte v. d. Lans toe, dat hij van zijn pensioen nog langdurig genot zal hebben, in gelukkige samenleving met zijn echtge- noote. De beide wethouders, zich vereenigende met de woorden van den burgemeester tut v. d. Lans gesproken, brachten van der Lans dank voor zijn getrouwe plichtsver vulling. Achtereenvolgens namen de gemeente opzichter, de heer Vester, alsmede de col lega van van der Lans en de gemeente veldwachter in hartelijke bewoordingen af scheid van den gepensionneerden wegwer ker. Tenslotte voerde het woord de heer van Stekelenburg, secretaris der gemeentg, die hartelijke woorden tot van der Lans richtte. Aan den scheidenden gemeente werkman werd door den burgemeester na mens de gemeente een kistje sigaren ge offreerd. Zichtbaar bewogen betuigde van der Lans zijn dank voor het hartelijk afscheid. Voordracht benoeming secretaris-ontvanger Burgemeesrer en Wethouders dezer ge meente hebben de voordracht voor de be noeming van secretaris-ontvanger en ambtenaar van den Burgerlijken Stand dezer gemeente opgemaakt. Zij luidt: no. 1 de heer W. van Elk, secretaris der ge meente Ewijk; no. 2 de heer J. B. Kelle- naers, commies ter secretarie te Kerkrade. Personalia. B. en W. dezer gemeente hebben aan den heer J. W. J. van Stekelen burg, op diens verzoek, eervol ontslag ver leend als correspondent van de Arbeids bemiddeling, ingaande 15 November a.s. Met ingang van dien datum is benoemd tot correspondent van de Arbeidsbemiddeling de heer A. P. H. de Bekker, le ambtenaar ter secretarie dezer gemeente. NIEUW-VENNEP. Ernstig gekneusd. De arbeider Andr. Bakker alhier had het ongeluk te Aalsmeer onder een stapel vallend hout te geraken. Ernstig gekneusd in den rug werd B. per ziekenauto naar zijn woning in de Ko renaarstraat alhier overgebracht. Geslipt Mej. Ko Leenhouts, alhier, zat bij haar verloofde op de duo, toen deze op den Hoofdweg tusschen Lisser- en Yenneperweg met zijn motor slipte door de bieten-modder op den weg. Mej. Leenhouts sloeg tegen den weg. Met een wonde aan het hoofd en gekneusd schouderbeen werd zij bewusteloos opgenomen. Haar toestand was naar omstandigheden redelijk wel. Een arm gebroken. De 10-jarige Teu- nis Speelman alhier had het ongeluk, toen hij C. v. Groeningen hulp verleende bij het bietenkarren, dat de driowielde kar wipte en het knaapje met zijn arm bekneld geraakte, waardoor dit lichaams deel brak. Dr. Schreuaer was spoedig ter plaats en verleende de eerste hulp. NIEUWKOOP. Het Leidsche vuil. Het vervoer van het Leidsche vuil zal een aanvang nemen op Maandag 18 November a.s., met in gang vi welken datum de verbranding te Leiden zal worden stopgezet. ALPHEN AAN DEN RIJN. Sanatorium-verpleging. In de St. Jo- scphzaal alhier zal Maandagavond voor de eerste maal in Nederland vertoond worden de film van het leven en de behandeling van patiënten in een sanatorium. Deze film opname geschiedde in het sanatorium „Berg en Bosch" van de B. K. vereeniging „Herwonnen Levenskracht". Een en ander zal nader worden toegelicht door den heer H. Vuister. Aangezien de toegang vrij is en deze filmavond zal worden opgeluisterd door de bekende R. K. gem. zangvereeni ging „Oefening baart kunst", r ag te meer worden verwacht, dat velen dezen wVond zullen bijwonen. NOORDEN. Jubileum. Deze week was het 25 ja ren geleden, dat A. Noteboom alhier een vaste aanstelling ontving als koster en doodgraver bij de R. K. kerk. Dit jubileum is in en buiten de kerk op zeer waardige en sympathieke wijze herdacht, terwijl de belangstelling algemeen was. Jubilé-aflaat. De buitengewone Jubi- lé-aflaat van Z. H. de Paus kan gezamen lijk verdiend worden voor wat betreft het kerkbezoek op Vrijdag en op Zondag a.s. Ter voorbereiding hiervan wordt onder lei ding van een eerw. Pater Franciscaan een triduum gegeven. Tuinderij. De tuinbouwcursns voor volwassenen in rozenteelt en bloemen- trekken heeft een deelname getrokken van meer dan 40 personen. Lesgever is de heer Zwartendijk uit Boskoop. KOUDEKERK. Bouwen. Naar wij vernemen, zal bin nenkort een onzer aloude heerenhuizen, genaamd „Paanderen", staande in de Hoo- gew?„ard, in sloopers handen moeten val len. De eigenaar, de heer Jac. Oppelaar, schijnt plannen te hebben om dan ter plaat se een tweetal burgerwoonhuizen te laten bouwen bestemd voor de gebr. v. d. L. en den boekhouder H. Tevens schijnt het ook de bedoeling te zijn van den fabrikant om het bestaande heerenhuis bewoond door den boekhouder eveneens af te breken en dit gedeelte bij de fabrieksgebouwen te trekken. Verdronken. Een der verpleegden uit het OudenÜedenhuis alhier, de 6ö-jari- ge L. Haastrecht, is, terwijl hij bij den landbouwer K. werkzaamheden verrichte, in een sloot gevallen en verdronken. De po..-. In de plaats van den heer P. van der Voort is tot brievenbesteller alhier benoemd de heer K. Binned ijk, thans brievenbesteller te Pijnacker. Z0ETERW0UDE. De regeling tier werkloosheid. Aan het adres gericht aan den Raad der gemeente door de Afd. I van den R. K. Volksbond betreffende regelingen bij werk loosheid, welk adres ter fine van prae- advies in handen van B. en W. gesteld is, was een memorie van toelichting toege voegd waarvan de inhoud aldus luidde: Het is een niet te ontkennen feit dat het spook der werkloosheid in den win ter althans ook zijn intrede heeft ge daan op het platteland. De oorzaken hier van na te speuren ligt niet. op onzen weg, doch wij constateeren alleen dat het zoo is. Wat dit vooral zeggen wil voor de ar beiders, iaat zich niot beschrijven. 't Is daarom dan ook dat wij ons bepa len tot het verzoek, om in dsn tijd dat de arbeiders n:ets kunnen verdienen, de hel pende hand geboden wordt door de plaat selijke overheid. Een fona-fide werkman is echter in den tijd van werkloosheid, geen armlastige in den zin van de Armenwet, en daaróm lijkt ons een commissie als bedoeld in ons adres geen luxe. Immers in zoo'n ccmmiss:e waarin ook eigen stadgenooten zitting hebben, voelt een werklooze arbeider zich meer op zijn gemak. Bovendien kunnen de arbeiders- commissieleden waardevolle adviezen ver strekken, zoodat buitengesloten moet wor den geacht dat steun verstrekt wordt aan personen die daarvoor n et in aanmerking komen. Maar óók weten zij, vooral, het beste wat in een bepaald arbeidersgezin noodig is. Ook bepleiten wij een hoogere uitkeering aan georganiseerde arbeiders, en oi. met recht. Immers een georganiseerde arbei der begrijpt zijn e'gen belang en dat van de gemeenschap. Door de organisatie wordt de rust, in het bedrijf bewerkt. (Denkt aan de collectieve contracten) wat ongetwijfeld een gemeenschapsbelang is. Maar er is nog meer! Een arbeider georganiseerd in vak- en standsoTganisatie heeft wat betreft werkloosheid al eenige weken voor zich gezorgd ten aanz'en van zijn werkloosheid- uitkeering. Hij komt dus niet onmiddellijk ten laste van de gemeenschapskas. Een ongeorganiseerde daarentegen in den re gel wel. Bovendien moei een georganiseer de in een werkloosheidsperiode nog con tributie betalen zoodat ook met het oog hierop een evenredige hoogere uitkeering niet misplaatst is. Ten aanzien van mogelijke „werkver schaffing" geldt hetzelfde als voor de gel delijke uitkeeringen of uitkeeringen in na- tura. Meerdere gemeentebesturen hebben dit reeds begrepen en daarom een bepaling ge maakt dat uitslu'tend georganiseerden voor de werkverschaffing in aanmerking ko men. Dit standpunt li'kt ons niet onredelijk en alleszins te verdedigen. Wij bevelen daarom ons adres in ernsti ge overweging aan uwen Raad en vertrou- w-eo op een goedgunstige beschikking. INGF-70NDEN MEDEDEELING. „WERINCKA" gegarandeerd sterk f 1.50, l.bÜ ZIJDE MET WOL 11.50 1.Ö5 WOLLEN JASPi Onbevoegd uitoefenen der Geneeskundo. Door den kantonrechter te Delft is de koopman KI. D., die te 's-Gravenzande aan verschillende personen „medicijnen" had verkocht (de inhoud van de fleschjes be stond uit water en een weinig looizuur en alcohol) veroordeeld tot 150 boete subs. 50 dagen hechtenis. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. Het vijfde vliegtuig vertrokken. Hedenmorgen te half zeven is het vijfdfe postvliegtuig naar Indië, de P.H.A.E.Z., bemand met de piloten Beekman en Van Dijk en den mecanicien Buitenhuis, van Schiphol vertrokken. Het toestel, een 3- motorige Fokker van het type F VII B, heeft 194 Kg. post aan boord. Het ongun stige weer van de laatste dagen was ge heel verdwenen er. het was fraai najaars weer, toen het toestel opsteeg. Ondanks heb vroege uur waren ook thans weer vrij veel belangstellenden aanwezig, o.a. vele verwanten en kennissen van de vertrek- kenden en de heeren Plesman en Martin, resp. directeur en secretaris van de K. L. JL Het retour vliegtuig, dat heden uit. Con- stantinopel vertrekt, wordt morgenmiddag op Schiphol terugverwacht. Het tweede toestel te Konstantinopel aangeko m e n. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het postvliegtuig op de terugreis gis terochtend om 6 u. 30 uit Aleppo is ver trokken en om 11 u. 15 te Konstantinopel is aangekomen. Alles was wel aan boord. Vandaag wordt de reis voortgezet. Britsch-lndische luchtpost verloren gegaan. De Engelsehe directeur-generaal der posterijen deelt mede, dat als gevolg van het verongelukken van het vliegtuig „City of Rome" van de Imperial Airways in de- Golf va-n Genua op Zaterdag j.l. de geheele Indische luchtpost, die op 20 October uit Karatsji verzonden is, alsmede de zendin gen, die op 22 October uit Basra en Bagdad en die, welke op 23 October uit Gaza en Alexandrië verzonden zijn, vermoedelijk verloren zijn gegaan. Vliegtuig komt op een dak terecht Ongeval in Zevenburgen. Naar de „Lokalanzeiger" uit Hennarn- stadt in Zevenburgen bericht, is in Tarnu- Severin een passagiersvliegtuig, dat naar Boekarest onderweg was, bij een noodlan ding van 300 M. hoogte neergestort en op een woonhuis terechtgekomen, waarvan het dak wercl vernield. De vliegmachine "geraakte in brand en de piloot en de pas sagier kwamen in de vlammen om. Kinderarbeid in Rusland. Volgens mededeelingc-n van den Volks commissaris van onderwijs waren er in Ju'i 1929 ruim 137.000 kinderen in de Rijksop voedingsgestichten ondergebracht. Maar nog altijd zwerven er tienduizenden van deze ongelukkige kinderen langs de wegen en straten van het haast onmetelijk-groote Rusland. Daar de gewestelijke sovjet-auco- riteiten geen inrichtingen of tehuizen voor deze arms-tcn der armen willen oprichten, trekken ze thans in grooten getale naar Moskou, waar de politie handen vol werx heeft met deze kleine vagebonden en be delaars, die overigens door het volk mede lijdend en liefderijk behandeld worden. Velen trachten hier of daar werk ^.e vin den om zoodoende in hun noodzakelijk le vensonderhoud te kunnen voorzien. De „Prawda" klaagt erover dat kinderarbeid zulke geweldige afmetingen aanneemt in Rusland. Terwijl dit in de meest kapita- listische landen verboden is, zoo schrijft het blad, kunnen wij het feit maar niet wegre- deneeren dat kinderarbeid hier van S tot 21 pet. gestegen is. De juiste cijiers, die nog veel hooger zijn, kan men echter onmo gelijk achterhalen, omdat de regeerings- controle daar machteloos tegenover staaf. Want over ongeveer 265 bedrijven is een inspecteur aangesteld: in de contracten tusschen werkgevers en werknemers ten platte lan-de wordt niet eens van een leef tijdsgrens der arbeiders gesproken. Meer dan 50 pet. dezer kinderen werken langer dan 8 uur pcT dag, terwijl zij geen enkelen rustdag hebben. Van de 135.000 landarbei- WAAR DE VROUW BELANG IN ST| De behandeling van de fijne v Om de fijne wasch tegen het besi met het strijkijzer te beschutten, aanbevolen het linnengoed, nadat lia wasschen is onder bet stijven met lossing van zwavelzure ammoniak te hen. Sigarenkistjes voor huishoud] 'doeleinden. Sigarenkistjes welke men van eigenaardigen geur wil ontdoen, oi voor andere doeleinden te gebruiken, handelt men als volgt: Men giet eei pel spiritus in het kistje en steekt dit Als de spiritu-s opge'bran^ is zet men kistje een uur in de buitenlucht. Ge* lijk is dan de reuk verdwenen. Mocht niet zoo zijn, dan levert een herhaaldt werking zeker een goede uitkomst. Nieuwe ka; Om den reuk uit nieuwe kasten te wijderen, bed'ent men zich van een eenvoudig middel. M-.i zet eenige c; achter elkander in ieder vak der kast kom met kokende, zoete melk, schuuïti de!ijk de kast ui met soda en laat hoorlijk drogen. De melk zuigt de ona gename lucht geheel op. Altijd versche i Er zijn veel liefhebbers van noten, die liefhebbers begeeren ze liefst, waai ze versch zijn. Geen nood, ten allen versche noten! Wanneer de noten begii oud te worden, laat men ze gedurendi uren wee-ken in koemelk, die men zaeh verwarmt en 'laat ze daarna in de drogen. De vochtige warmte, welke fe zamerhand naar binnen dringt, doet vleesch der noten zwellen, haar schil br acht-ig en bitter, kan men er dan even makkelijk afnemen als die van de vers noten. Geen tandarts meer noo Er is een middel tegen tandpijn ontdi en een ander om zich van den kw# tand te bevrijden. In het eerste gi neemt men een stuk zink; de eene i daarvan wordt tegen het vleesch gehoui en wanneer men dan met den kant van stu1 ;ilver den rand van het stuk j aan takt, ontstaat daardoor een lit electrische stroom en houdt de pijn op, het tweede geval neemt men een r gomelastiek, boort er een gat in en ste het zoo' op den tand, dat het bovenste deelte den wortel aanraakt; het gomt tiek trekt ook aan den wortel en de h gaat eindelijk los. zonder dat de pat! heeft te lijden. Hij. die dat middel bruikt zal er misschien ook baat bij l ben, als hij het beproeft. Baadt het-1 het schaadt ook niet! Morjlverzorj Het Duitsche blad „Die Volksnahru geeft een aantal wenken aan hen, die e geste:d zijn. duurzaam een gezond krachtig gebit te behouden. Het zijn tien geboden: 1. Stil uw dorst door del van zuiver water. 2. Gebruik melk, mogelijk in ongekookten staat, wanfc bevat zij voldoende kalk. Als om de e-? andere reuen het kooken noodig is, dan op een warm vuur de me.k even aan het kookpunt verhitten. 3. Kook groenten niet af om daardoor de wan voll zouten en vitaminen uit te loogen weg te werpen, maar stoof de groent zonder het aftreksel verloren te laten g! 4. Eet versche vruchten rauw, zoo i lijk met schil, alleen afgewasschen en vendien zoo mogelijk k!e:ne hoevee:h& rauwe greenten op den boterham of als lade. 5. Eet weinig suiker en nog min: koek en zoetigheden. Dergelijke spi? mogen alleen dagelijks gegeten won door personen met een valsch gebit.'6.! bruik nooit tandenstokers van mei maar van hout, celluloid of vederschai 7. Verwijder na het eten kleverige sj rechten van de tanden, door kauwen broodkorst of iets dergelijks (zie bol Poets de tanden des avonds voor het J pen gaan en draag zorg dat- zoodoende bacteriën n:et de-s nachts hun verniel» we-r.k kunnen aanvangen. Het is voldoet 's morgens alleen den mond te spcelonJ tandpasta of poeder mogen geen scbj stoffen te vinden zijn. 8. Vermijd heet koud water, maar vooral te snelle ling van warm en koud water. 9. Ka bruik van zoetigheid cf zuur steeds mond spoelen of broodkorst kauwen. Wacht niet tot gij ondragelijke pijn 1 maar begeef u naar den tandarts, zo( gij de geringste aanwijzing hebt, dal zich ergens een klein gaatje bevindt. 1 maal moet het er toch van komen en langer men wacht, des te erooter pijn en kosten, des te eerder is de verloren. ders onder de 14 jaar ziin er ruim 13Ö die meer dan 13 uren per dag Slechts 4000 hebben den achturige! beidsdag. Men kan zich geenvoorstf- vormen van de ^ongunstige omstandi den waaronder zij leven. Er z;.jn jr r.gens. reeds voor ze 10 jaar oud zijiT gerei landarbeid verrichten en zij werken g deld 15 tot 18 uur per dag. VeJen vei de ouderlijke woning, omdat ze hefc I zoo slecht hebben. Maar als zij zicb.ejl anders verhuurd hebben, is htm lot ak veel beter. Voor het minste vergrijp den zij zwaar gestraft en mishand# hun loon wordt r'-*t uitbetaald. In het; stigste geval verdienen ze slechts 5 V': per seizoen.jij De Prawda noemt he* een sol' anda zij ei'scht dat al de bladen c-on felle* zullen beginnen om aan deze wantoei den een einde te maken.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6