y 21ste Jaargang DONDERDAG 31 OCTOBER 1929 No. 6322 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 x LEIDEN ALLERHEILIGEN ALLERZIELEN BUITENLAND BINNENLAND |E ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling )T Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal ranco per postf2.95 per kwartaal let Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver rijdbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij ioruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent psr regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 lit nummer bestaat uit vier bladen Morgen, Allerheiligen, zal „De eidsche Courant" niet verschijnen Morgen viert de Katholieke Kerk den lestdag van alle Heiligen. De Katholieken vereeren de Heiligen deze Katholieke leer en practijk, niet- jgrepen, bestreden of miskend door iet-Katholieken, moge naar aanleiding an dien feestdag vandaag nog 'ns worden jzet in het klare licht der redelij'kheid en den luister van hare schoonheid. En daarom willen wij hier afdrukken enige passages uit een verhandeling van bekenden Engelschen schrijver mgr. leneon over „Christus in den Heilige": ,Waar Jezus Christus wordt aanbeden Is God, daar springen, gelijk bloemen uit e aarde. Zijn vrienden op bij duizendtal- en daar, waar zijn Godheid wordt betwij- ela of wordt geloochend, vloeit het getij ran het bovennatuurlijke af. En iedere katholiek weet ook, dat de vereering der leiligen een vermeerdering van de liefde jot God met zich brengt. Duizenden heb- jen Jezus Christus leeren kennen en lee- ren beminnen ten gevolge van Zijn vertrou- jken omgang met Zijn dierbare vrien- tengevolge van de zelf-verloochening Zjjner heiligen om Zijnentwille; door de ze, waarop Zijn beeld was uitgehouwen hun leven, Zijne goddelijke Menschheid s uitgebeeld in hun gevallen mensche- latuur. Hoe zou het ook mogelijk zijn, mondschap te sluiten met de vrienden ran Christus, zonder tegelijkertijd te zoe- ien naar de Goddelijke Vriendschap, wel ke de levens dier heiligen heeft geïnspi reerd In het bovenstaande wijst de schrijver bi op, dat de Heiligen ons niet aftrekken van Christus zooals niet-Katholieken wel beweren maar ons juist brengen, ié] dicht, bij den Goddelijken Meester. In de Heiligen wordt de kennis van Christus op een voor ons, menschen, •be vattelijke wijze tot ons gebracht. Benson zegt dat op de volgende duidelijke wijze: ,Wie met ongewapend oog naar de zon itaart wordt verblind of het wordt J door den overvloed van licht, voor zijn oog zoo wazig, dat hij niet kan zien. In de heiligen aanschouwen wij door hun individueele ka.- ïakters en temperamenten als door een prisma het oneindig heilig karakter van Christus, do witte schittering Zijner vol strekte volmaaktheid, niet verwrongen en verminkt, maar geanalyseerd en ontleend, opdat wij ze volkomener zouden kunnen hegrijpen. In de boetedoeners is zichtbaar geworden Zijn leed over de zonde; in de martelaren Zijn heldhaftige hartstocht voor het lijden in de doctoren der Kerk Zijn wijsheid in de maagden Zijn zuiver heid. In Maria-zelf, de Maagd, de Moeder, de Vrouw der Smarten, de Oorzaak onzer Blijdschap in haar Magnificat, in haar Onbevlekte Ontvangenis zien wij ver zameld in één individueele menschelijke persoon de volheid en volmaaktheid aller deugden en genadegaven, welke één en- hele ziel in zich kan omvatten. „Gij zijt geheel schoon, mijne Vriendin, en er is geen vlek in U". Hier komt Christus dus tot ons, terwijl Hij zich heeft omgeven van de hofhou ding Zijner vrienden, die staan rondom Zijn Troon. Aan Zijn rechterhand de ko- ^ngin „in goudgewaad", zelve, „een Ko ningsdochter", en aan beide zijden, in vastgestelde orde, zij, die hebben geleerd Hem Vriend te noemen, die, ontvangen en geboren in zonde, „in vele verdrukkingen" hebben geleerd het beeld van God, waarin rij gevormd waren, eerst in zich te her stellen en daarna te behouden, die zich- zelven zóó gelijkvormig hebben gema aan Christus, dat van hen kan worden ge- ®egd, dat, ofschoon zij leven, „niet zij le- Wn, doch Christus in hen leeft". Wij vereeren de Heiligen om onszelf door het door hen gegeven voorbeeld be ter te maker, en om van hen, als van Gods vrienden, helpende voorspraak af te smee- ken bij Hem, Die alléén helpen ka-n Bij do viering de'r Heiligen vragen wij Gods genade; wij weten, dat ook de Heiligen niet uit zichzelf ons kunnen helpen. De Katholiek bidt God om Zijn gaven, hetzij onmidd-ellijk het middellijk n.l. door de voorspraak van Zijn Heili gen; maar ook in dit laatste geval keert hij zich in zijn smeekingen tot God. De Kerk houdt ons dit voor in haar eigen ge beden wij besluiten met het gebed üit de H. Mis van morgen: „Almachtige eeuwige God, Die s ver gund hebt, op éénzelfde feest de verdien sten van al uw Heiligen te vic „n, wij smeeken U, dat Gij, bij zoo talrijke voor sprekers, ons den begeerden overvloed Uwer goedertierenheid wilt verleenen. Door O. H. J C." De christelijke liefde is een bron van goedheid, waaruit de zuiverste vreugde kan worden genoten door wie die liefde beoefent en door wie ze ontvangt. De christelijke liefde opent een per spectief van schoonheid, zoo vol en zoo rijk, dat allen, die er in schouwen, moéten loven Gods goedheid, Die de menschheid deze liefde geopenbaard en geleerd heeft. Een Leerstuk dor 'heilige Kerk, waarin de christelijke liefde is uitgedrukt, .levend voor ons staat in haar de aarde ver over schrijdende kracht, is het Leerstuk van de Gemeenschap der Heiligen. En de twee achtereenvolgende dagen in (het Kerkelijk Jaar, Allerheiligen en Aller zielen, stellen ons klaar voor den geest de beteekenis van dit Leerstuk, waarnaar wij Alle dagen kunnen leven. Alle dagen van het jaar kunnen wij ons de voorspraak der Heiligen inroepen en ons aan het door hen gegeven voorbeeld stichten. Alle dagen van het jaar kunnen wij gebed en offer* als een liefde-gave schen ken aan de Zielen in het Vagevuur en gedenken, in lief de-volle herinnering, de genen, met wie wij saam hebben geleefd en die va-n ons zijn heengegaan.... Ziehier, enkele gedachten aangestipt naar aanleiding van den Allerzielendag op 2 November. Maar wij willen hier ook met een enkel woord wijzen op wat een tekort is,' een gebrek moet heeten in het leven, het doel-bewuste leven van den Christen. Wij denken vaak te weinig aan hen, die door den dood van ons zijn geschei den; a'lsof wij van ons willen wègdenken die alles-beheerachende werkelijkheid, dat ook wij eens zullen sterven; alsof de liefde-band tusschen hen en ons is af gebroken.... En: de liefde in het hart van den Christen kan en moet reiken over het graf. En is het ook niet een teere en diepe vreugde, als wij als 't ware met een lach van blijde dankbaarheid door onze tranen heen in onze herinnering levend voor ons hebben die liefde en die vriend schap en dat goede voorbeeld van een overleden vader, een gestorven moeder en van andere lieve dooden.... Zeker is 't een plicht van kinderen om him ouders niet te vergeten, maar in hun herinnering te laten voortleven.... tot aan hun eigen dood Het dogma van de Gemeensohap der Heiligen brandt als het blijde zonnelicht van den levenwekkenden zomer hoog boven onze harten in de trieste en sombere en neer-drukkend herfstdagen van- Novem ber.... het brandt dood de droefheid van allen, die gelooven en tóch geen blijde hoop mochten hebben! BELGIE HET TAALVRAAGSTUK IN BELGIE. Belangrijke rede van senator Pater Rutten „De Vlamingen willen dade n". Dé Brusselsche correspondent van de ,-Msbd." meldt: Voor de Fransch-spreken de advocaten der balie van Brussel heeft senator dr. Rutten O.P. een zeer interessante rede ge houden over het sociaal aspect van de Vlaamsché kwestie. Deze conferentie werd. behalve door tal van advocaten, bijgewoond door d'e mi nisters Jaspar, Ba-els,' Tschoffen, Jansou en He ij mans. Volgens het verslag van de „Standaard" van Brussel wees Pater Rutten er aller eerst op, dat er zijr.s inziens onderscheid dient gemaakt te worden tusschen de e'schen van de groofe meerderheid van de Vlaamsché bevolking en die van de extre- misien. Eveneens meet men ophouden, het ver wijt tot de leiders van de Vlaamsché be weging te richten, dat zij de Fransche taal uit Vlaanderen wï'le-n verbannen, en dat zij eventueel de hulp van het buitenland zonden aanvaarden. Spreker verklaart, niet aan de zijde te staan van hen, die beweren dat de oplos sing van het Vlaamsché vraagstuk bin- ren 't kader van de grondwettelijke instel lingen van België niet kan gevonden wor den. Doch hij behoort ook tot degenen, die van meening zijn, dat moeilijke en ingewikkeMe vraagstukken niet opgelost worden, of uit den weg geruimd door er over het stilzwijgen te bewaren. De tijd is voorbij, ^ervclgdo de Tcde- iiaar. dot de YVpsb;;.-..;*-» zich tevreden stel den met be1 of lef. bs- Vlamingen willen da den. Zij willen, dat hun gegeven worde wat de Walen sedert honderd jaren bezitten, niets meer en ook niets minder. Het is dan ook verkeerd, gewag te maken van concessies aan de Vlamingen. De Vlamin gen vragen hun recht. Volg'ens Pater Rutten weten de Vla mingen heel goed, dat er geen sprake kan zijn van gelijkheid van de beide landsta len. Die gelijkheid kan niet bestaan. Maar wel moet er gelijkheid bestaan bij het be handelen van de beide rassen, die in Bel- Op dit oogenblik. in 1929, het voorlaat ste jaar van het honderdjarig bestaan zijn er nog 2/3 van de ambtenaren, die geen gebenedijd woord Vlaamsch verstaan en het resteerende deel verstaat die taal op onvoldoende wijze. Vele ministerieele departementen voe ren hun briefwisseling uitsluitend in het Fransch, betreffende zaken, die het Vlaam sché land betreffen en te voren in de Vlaamsché taal behandeld worden door de plaatselijke diensten. Abe beslissingen in zake de rechtspraak worden uitsluitend in het Fransch aan de bevoegde diensten medegedeeld. Een zelfs de brigaden der gendarmerie in het Vlaamsché land voeren hun brief wisseling met de centrale diensten in het Fransch. En wat er aan Vlaamsché stukken uit gegeven wordt is dan nog meestal een ver taling en doorgaans een slechte vertaling. Hoe moet nu de oplossing zijn? Pater Rutten antwoordt: „Zonder dralen moet de hooeeschool van Gent vervlaamscht worden. Gij moet u afvragen, of het prestige van het land in het buitenland er door zou geschaad worden, indien enkele honderden studen ten uit den vreemde te Luik zullen stu- dceren en niet meer te Gent. Stelt vertrouwen in de regeering, wat de inrichting van de Fransche lessen van facultatieven aard betreft en stelt ook vertrouwen in de Vlaamsché intellectuee- len, die altijd hebben begrepen, dat zij bij de kennis van de beide landstalen voor deel hebben. E'scht van de burgerlijke en militaire overheden in alle graden en van do ma gistratuur in alle onderdeelen, dat de za ken, die het Vlaamsché land betreffen, in het Vlaamsch zouden behandeld worden en zorgt er voor, dat de uitzonderingen, die zich opdringen, niet de algemeene re gel zouden worden. Laat de minderheid niet zelf beschik ken over het regime, dat zij verkiezen, doch laat die zorg over aan het centraal bestuur, dat verantwoordelijk is aan het parlement. Zoo men het anders doet, zou men de minderheden, die men beschermen wil, blootstellen aan willekeurige behandeling, welke men juist voorkomen wil. DUITSCHLAND De herstelbank". De statuten van de Internationale Her- stelbank zijn gisteren in de ochtendzitting van de organ'satiecommissie welke te Ba den-Baden zitting houdt, definitief vast gesteld met uitzondering van artikel 2, dat den zetel van de bank moet bepalen. Het staat vast, dat de Duitsche delegatie on der geen omstandigheid accoord zal gaan met een vestiging te Brussel. De statuten zijn met algemeene stem men aangenomen, waaruit de conclusie kan worden getrokken, dat de Duitsche delega tie er in geslaagd is, haar standpunt te deen aanvaarden, dat in alle twijfelachtige gevallen aan het Young-plan de voorkeur moet worden gegeven en uit de statuten duidelijk het verband van de bank met het Young-plan moet blijken, vooral voor die punten welke voor Duitschland van bij zonder belang zijn. De mislukking der volkspetitie. D'nsdag is de termijn voor het teekenen van de lijsten der volkspetitie tegen het plan-Young geëindigd. Volgens de Vorwarts hebben in plaatsen en districten met 11.175.000 stemgerechtig den in het geheel 603.133 personen getee- kend; gemiddeld dus slechts 5.4 pet. der stemgerechtigden. Het is m. a. w. zeer waarschijnlijk, dat het voor het tot stand komen van de petitie noodzakelijke cijfer n'et bereikt zal worden, al zal het platte land het gemiddelde percentage nog wel doen stijgen. Te Berlijn hebben 240.000 personen hun handteekeningen gezet, het geen 7.6 pet. der stemgerechtigden is. In een te Altona gehouden rede heeft de Pruisische minister van binnenlandsche zaken Grzesinski naar aanleiding van de volkspetit'e gezegd, dat er langzamerhand een ondraaglijke toestand is ontstaan, ver oorzaakt door de Hitlerianen, de Stahl- hel'm eri de Landvolkbeweging wier misda- i dige aanslagen meedoogenloos zullen wor den onderdrukt. Het verbod van de Stahlhelm blijft ge handhaafd. Het verbod aan de ambtenaren om de petitie-lijsten te teekenen heeft hun rechten volstrekt niet verkort, maar de re geering kon niet dulden, dat ambtenaren zich tegen den Staat keerden. Ook is het een ondraaglijke toestand, als voor elke zaak de beslissing van het Staatsgerechts- hof wordt ingeroepen en er zal worden on derzocht, hoe dit is te voorkomen. BRITSCH-INDIE De toekomst van Indië. Voorstellen van het Indische Centrale Comité. Het verslag van de commissie-Simon in zake de toekomstige pos'tie van Britsch- Indië wordt, niet vóór het volgende jaar verwacht, naar men weet. De Daily News" is echter reeds in staat een overzicht te publiceeren van de aanbevelingen van het Indische centrale comité, dat een jaar ge leden benoemd werd om met de commissie- Simon samen te werken en dat de laatste twee maanden te Londen vergaderd heeft. Het verslag van het com'té, dat met al gemeene stemmen is vastgesteld, is thans aan de commissie-Simon overhandigd. Het comité stelt in het kort voor, dat aan Indië wordt verleend wat in de prac tijk een dominion-status is. In overweging wordt gegeven, dat de provincies volledige autonomie zouden genieten en dat het centrale wetgevende lichaam vrij en onge bonden zou zijn, behalve ten aanzien van de buitenlandsche betrekkingen, Indië's betrekkingen tot de Indische staten en mi litaire zaken. Ernstige crit"'ek wordt geoefend op de huidige formatie van het leger. Het comité acht de legersterkte meer dan voldoende voor het doel om Indië te beveiligen en betoogt dat zij op het huidige peil wordt gehouden om de grenzen van Groot-Brit- tannië tegen een buitenlandsche mogend heid te verdedigen. Wat betreft de aanwerving van ambte naren voor werkzaamheden thans in han den van den burgerlijken dienst, is Indië volgens het comité zeer wel in staat voor zijn eigen rechtswezen te zorgen. Daarbui ten zal het echter wellicht nog noodig zijn Br'tsche ambtenaren te bezigen, die moe ten sympathiseeren met de nieuwe grond wet. De oude dienst met zijn oude traditie heeft naar het oordeel van het comité op gehouden van werkelijke waarde voor In dië te zijn. Deze ambtenaren zullen als deelgenoten en niet als meesters der ministers moeten arbeiden. Indië zal ophouden even aan trekkelijk te zijn voor jonge Engelschen als vroeger, maar het comité hoopt dat het beide landen zal ten goede komen, wanneer de toekomst:ge burgerlijke ambtenaar zijn werkzaamheid bij den Indischen burgerlij ken dienst niet als aantrekkelijker zal be schouwen dan bij binnenlandsche zaken of koloniën. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Eon rede van pater Rutten over het taalvraagstuk in België. De beurs te New York was gisteren weer in herstel. (Fin. en Economie, 4de blad). BINNENLAND. Het vijfde vliegtuig naar Indië heden morgen vertrokken. Het tweede wordt morgen op Schiphol terugverwacht. (Luichtv., 2de blad en Laatste Berichten). CHINA. Opheffing der gemengde rechtbanken. Protest der mogendheden aangekondigd. De Chineesche regeering heeft een nieu we wet uitgevaardigd, waarbij het buiten landsche aandeel in do rechtspraak op 1 Januari 1930 wordt opgeheven. Alle ge mengde rechtbanken in do Chineesche ha vens worden afgeschaft. Het eigendom der rechtbanken gaat zonder vergoeding over op de Chineesche regeering. De doyen van het corps diplomatique in Peking heeft den Chineesehen minister van Bu'tenland- sche Zaken medegedeeld, dat do mogend heden met dezen maatregel niet accoord zullen gaan en er tegen zullen protestee- EERSTE KAMER. Het Suikerwetje. Gisteren hebben de beeren v. d. Bergh (V. B.), Westerdijk (Y, D.). Wil™ut <8. t>.) en De Savornin Lobman (Chr. H.) tegcv het Suikcrwetje gesproken, en de beeren Haffmans (R.-K.) en De Vries (A.-R.) er voor. Do tegenstanders zijn nu eenmaal vrij- handclaars door dik en dun. De heer Wibaut bad als argument, dat. nu door de afschaffing der opcenten op den suikeraccijns 9 1/2 millioon het verbruik van suiker zoo zou stijgen, dat de suikerindustrie daardoor uit den nood zou zijn geholpen. Wat echter aan rede lijken twijfel onderhevig is I Om onze lezers in de geschiedenis en beteekenis van dit wetsontwerp in te lei- denn, veroorloven wij ons, hier het vol gende duidelijk overzicht te ontleenen aau „De Maasbode". Op 28 Februari van dit jaar deden de hecren van den Heuvel (A.-R.), Korten- horst (R.-K.), Weitkamp (%J-H.) eu Biere- ma (V. B.) aan de Tweede Kamer een voorstel van wet tot het verleenen van tijdel ijken steun aan de beetwortelsuiker industrie in Nederland- toekomen. Na lange discussie nam de Tweede Ka mer op 18 April het wetsvoorstel aan met 47 tegen 43 stemmen. Vóór stemden de Kaiholieken, de Anti-Rev., de 0.-H. heeren Krijger, Lovink, de Visser. Weitkamp, Bakker, de Vrijheidsbon der dr. Bierema, die liet voorstel krachtig verdedigde, en de Plattelander Braat. Verhard in de vrijhandel s'qoctr ine, schaardo de soc-dem. fractie zich, zooals de heer v. d. Heuvel het uitdrukte, „ach ter het meest typische kapitalisme", Steun aan de beetwortelcultuur is drin gend noodig èn om de beteekenis van de beetwortelindustrie èn om de fadale, socia le gevolgen welke een ineenstorting der coöperatieve beetwortelfabrieken zou heb ben. De voorstellers wisten ook wol, dat deze tijdelijke steun geen afdoende oplos sing beteekent maar, in afwachting van een internationale overeenkomst, kan de steun althans reddend optreden. Geen inkrimping der teelt noch verla ging van den suiker-a cc ijns kunnen hier helpen: aBeen rechtstreeksche regeerings- steun, gelijk die ook in bijna alle andere landen genoten wordt, kan deze gewichti ge vadoilandsche industrie uit haar uiterst precairen toestand redden. Cp bij de wet vastgestelde voorwaarden, zou het Rijk tijdelijk steun verleenen aan de beetwor- telsuiker-fabrikantep en -raffinadeurs, door toekenning van een garantie-premie (art. 2, v. h. wetsvoorstel). Het verleenen van steun rechtstreeks aan landbouwers zou te omslachtig zijn. De normale suikerproductie in ons land bedraagt 275,000 ton. Wordt de maximale premie van 1.50 verleend, dan zouden de kosten, die het wetsvoorstel aan den Staat brengt hoogstens 4 millioen bedragen. Dat kenners van het platteland uit alle politieke groepen behalve dan uit de S.D.A.P. het voorstel krachtig ver dedigden, dat niet alleen uit Noord-Bra- banr en Zeeuwsch Vlaanderen maar ook uit Friesland op overheidssteun wordt ge hoopt, terwijl daarenboven een man als

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1