PHILIPS DE BEKEND! STANDAARD COMBINATIE P R IJ S THANS F 253?? faillissement! LEVERBAAR IN TERMIJNEN VAN F 14.60 OF F 18.- PER MAAND BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. Moterboot bij IJsland vergaan. Elf opvarenden omgekomen. Vr de T afjord bij IJsland is een mo- tor-Z' i.schip tijdens een storm met man en muis vergaan. Daarbij zijn elf menschen om het leven gekomen. Vloer tijdens rouwplechtigheid ingestort. Verscheidene gewonden. Tijdens een rouwplechtigheid te Grag- na-no nabij Carrara, is de vloer van de kamer, waarin zich 22 personen bevonden ingestort, waardoor de aanwezigen en de kist naar beneden vielen. Zeven personen werden zwaar- en vijf licht gewond. Stoomschip met acht man vergaan? Op 26 October j.l. heeft het stoomschip „Stolpmünde", uit Stolpmünde, bevracht met stukgoederen en telegraafpalen, zee gekozen met bestemming naar Stettin. Se dert dien dag is van het schip niets meer vernomen. Daar de reis anders maar vijf tien uur duurt, neemt men aan, dat het met acht koppen bemande vaartuig is ver gaan. De dood in de scheepstank. In een ballast-tank van het Amerikaan- sche vrachtschip „Major Wheeler" heeft men een menschelijk geraamte gevonden. Waarschijnlijk is dit het skelet van een on gelukkige verstekeling, die zich eens ^n de tank heeft verscholen en niet weg kon. teen men ze vol water liet loopen, zoodat hij verdronk. Leeraar uit venster der school gevallen. Uit Cronenberg (Rijnland) wordt ge meld: De teekenleeraar Hugo Knapp hield gistermorgen bij bet teekenonderwijs een voorwerp, dat hij duidelijk wilde laten zien, buiten het venster. Hij verloor echter het evenwicht en viel van de derde ver dieping opstraat. Hij was onmiddellijk dood. Vergiftig email vaatwerk. Onlangs werden tijdens een bijeenkomst te Folkestone een aantal menschen na het gebruik van limonade ziek. De gezond heidscommissie maakt thans bekend, dat de oorzaak van deze vergiftiging in email vaatwerk is ontdekt. De limonade werd vergiftig doordat, antimonium 'dat in het email van de kannen waarin de limonade bewaard was, oploste. Er zullen nu van overheidswege maat regelen genomen worden om zulk gevaar lijk email vaatwerk voor het bewaren vau levensmiddelen te weren. Aardschokken in Frankrijk gevoeld. In de omstreken van Lorient zijn gister nacht aardschokken gevoeld. Te Vannes zijn verscheidene daken en zolderingen in gezakt- Op de kust ontstond tezelfdertijd een vloedgolf. De schokken duurden on geveer 10 seconden. De schrik van Dusseidorf. In 8 maanden 7 personen gedood. De blijkbaar krankzinnige man, die nu reeds maandenlang Düsseldorf verontrust door zijn verraderlijke moordovervallen, is npg steeds niet door de politie gevonden. Van zijn laatste misdaden memorceren wij, dat hij verleden Vrijdagavond een ze kere Frau Mcuver, die van haar werk huiswaarts keerde, levensgevaarlijk heeft gewond. Tegen middernacht van denzclfden avond werd een andere vrouw door den man, die zich achter een boom verdekt had. opgesteld, bewusteloos geslagen. Sinds begin Februari duurt de moorden- reeks te Düsseldorf nu reeds voort en blijkbaar is steeds dezelfde man de aan valler. f De politie, geassisteerd door helpers uit Berlijn, kan het spoor van den misdadiger maar niet ontdekken. Op 3 Februari werd een 53-jarige vrouw .in het donker aangevallen en verscheidene malen met een mes gostokou. Een week la ter werd het lijk van een 6-jarig meisje,-dat dertien messteken vertoonde, gevonden. Het was reeds half verkoold, toen het onder een brandenden hoop takken ontdekt werd. Volgens deskundigen was in beide ge vallen hetzelfde mes gebruikt. Vier dagen later werd het lijk van een. werkman gevonden met 21 messteken in den rug. Het slachtoffer was niet beroofd. In April gebeurde 't volgende: Een 16-jarig meisje hoorde in een don- kakp straat iemand achter haar fluiten. zij den tijd had om zich om te kee- ren, werd er een lasso over haar hoofd geworpen. Zij werd op den grond geworpen door een man, die poogde haar te wur gen, doch die op de vlucht sloeg, toen hij andere menschen hoorde aankomen. Een paar dagen later werd een vrouw op gelijke wijze door een lassowerper aan gevallen, doch zij weerde zich zoo dapper, dat haar aanrander op de vlucht sloeg. Op 30 Juni werd een vrouw in een hotel vermoord gevonden en in Augustus wer den binnen 20 minuten tijcis een meisje, een vrouw en een man in den rug gesto ken. Dit geschiedde in hetzelfde stadsdeel, waar de vroegere misdaden waren geschied. Twee dagen later werdeu de lijken van 2 meisjes in een veld gevonden. Van het eene kind, dat 5 jaar oud was, was het hoofd van den romp gesneden. Het ande re, oud 14 jaar, was in de keel en in den rug gestoken. Op 30 September werd het lijk van een dienstbode, nabij de rivier gevonden met 8 schedelkwetsuren en op 12 October werd een jonge vrouw in een ander deel der et-ad gevonden met soortgelijke verwondin gen. Zij stierf 2 da-gen later, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Wat den persoon van den dader betreft, zijn sommigen van meening, dat men met iemand te doen heeft, wiens maatschap pelijke rang hem boven verdenking stelt^ doch die van tijd tot tijd plotseling aan vechtingen tot moorden krijgt. De kathedraal van Reims. De restaurati-enade beschieting. Kardinaal Lu^on, aartsbisschop van Reims, heeft een overzicht gegeven van den stand der werkzaamheden aan de tij dens den oorlog gehavende kathedraal. Welk een omvang de herstelwei'ken hebbea blijkt uit het feit, dat het interieur der kerk pas over drie jaren geheel gereed zal zijn, terwijl nog niet is te zeggen hoe lang de geheele restauratie zal duren. Thans zijn het schip en twee vleugels hersteld, en in de ramen zijn nieuwe ge brandschilderde ruiten aangebracht. De muis onder de kiezeressen. Terwijl mevrouw Grundy, can-didaat van do arbeiderspartij voor de gemeenteraads verkiezingen te Bradford, in een schoolge bouw daar gisteren een toespraak voor haar kiezeressen hield, verscheen een muis in het lokaal. Vele kiezeressen stoven naar de deur, maar anderen toonden zich dap per en bleven op hun plaats, onder wie de candidaat, die haar rede even afbrak om te zeggen dat zij de muis ook vroeger al gezien had. „Ik heb niet gegild en ben niet opgesprongen", zeide zij, maar vele vrouwen achtten het geraden voor hei einde van haar toespraak te gaan, en zij die bleven, gaven nog steeds teekenen van onrust. Ned, Oost-Indië De pekken-epidemie. Aneta seint uit Menado: De pokken-epi demie op Sangi heersclït in het landschap Tabcekan. Op de geheele Oostkust zijn tob dusver 550 gevallen voorgekomen, waarvan zestig met dood el ijken afloop. De kerken en de scholen zijn gesloten en heb passarwezen is beperkt. Er zijn uitgebi ei- de maatregelen getroffen. In het besmette gebied werden reeds 10.000 vaccinaties ver richt. Financiën en Economie DE NEW YORKSCHE BEURS. Paniekverkoopen verdwenen. De geldmarkt was gisteren vast te Yew York. De fondsenmarlct opende willig en levendig, steeg op aankoopen door haus siers; daalde daarna, doch herstelde we derom en sloot willig. Nader wordt geseind: De paniekverkoopen wa^-en gister ver dwenen en de koersen herstelden, zich le vendig op grooten beleggingssleun, waar bij de handel weder omvangrijk was. Er waren eenige zwakke plekken, daar zich op het herstel eenige winstneming voor deed, maar de koersen waren over het algemeen veel hooger. De verbeteringen voor -vele actieve soorten bedroegen 5 tot 3ö p.. Call-monev noteerde weder 6 pet. en deze vastere noteering was een gevolg van de groote vraag tegen bet einde der maand en waarschijnlijk ook van eenige onttrekkingen van de call-markt voor be legging in prima fondsen. De aankondiging door de Steeltrust en de American Cai\ van een extradividend, tezamen met de gunstige ontvangsten over de- eerste negen maanden van de Westing- house en de Studebaker, hielpen om het vertrouw-cn te doen herievén. De afloop der gedwongen liquidation van vele fond sen bleek uit het schaarsche aanbod van sommige hooggeprijsde fondsen spoedig na de opening. Bovendien adviseer-don bijna alle toon aangevende commissiehuizen en verschil lende beleggingskantoren aan hun cliën ten, dat de prima aandeelen op het tegen woordig niveau zeer koopwaardig waren. Het bestuur der National Supply Cy. de clare erde een extra dividend van 2 dollar. De koersen stegen tegen slotbeurs aan merkelijk en de slotnoteeringen bewogen zich op het hoogste niveau van den dag. SPORT SCHAKEN. Om het kampioenschap van Leiden en Omstreken. Morgenavond begint in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" de tweede wedstrijd om bet kampioenschap van Lei den en Omstreken. Ingeschreven is door de hceren: Mr. C. J. Goudsmit (Kampioen), G. Bosscha, Ir. J. J. G. van Hoek. M. M. Segaar, Dr. C. H. Hins, P. H. J. Stam, W. de Brniu, M. Bloem, G* Schoppen- A. G. de Blécoiut, B. J. Wittenberg, J. Tjalsma allen te Lei den; W. Demmendal en J. Boot te Leider dorp en J. J. Braggaar en Dr. J. F. Sirks te Voorschoten, totaal 16 deelnemers, zoo- dat, waar enkelen nog voorwaardelijk heb ben ingeschreven, waarschijnlijk evenals het vorige jaar pl.m. een lS-tal spelers zul len mededingen. Deze worden bij loting verdeeld in twee groepen van ongeveer gelijke speelkracht, deze spelen één ^onde en de beide winnaars in elke groep teza men een vierkamp. Met- het oog op regle ment en loting moeten de deelnemers pre cies 8 uur present zijn. Daarna wordt de eerste partij gespeeld- Om het wereldkampioenschap. De 20ste part ij bij den 41sten zet afgebroken. In Rotterdam is de 20ste partij ge speeld in een zaal van Hotel Bristol. De spelers waren aan het eind van de zaal geplaatst, met glazen schotten eonigszins afgescheiden. Bogoljoebof, die de witte stukken leidde begon voor de tweede maal in dezen kamp met 1. e2e4. Aljechin voelde blijkbaar niet veel meer voor de variant van de Fransche partii, welke hij in de 18e partij had gekozen. Hij antwoordde 1e7 e5 en het werd een Spaansche Opening. Wit: Bogoljoebof Zwart: Aljechin 1. e2e4, e7e5; 2. Pglf3, PbSc6; 3. Lflb5, a7a6; 4- Lb5—a4, Pg8—fG; 5. 0—0, d7d6; 6. c2—c3, LcS—d7; 7. d2—d-t, Lf8—e78. d4d6, Pc6b8; 9. Lo.4c2, Ld7—g4; 10. c3c4, Pb8—d7. 1L Pbl~c3, Pd7—f8; 12. h2h3, Lg4—d7; 13. Pf3—el, g7—g5; 14. LclXgö, Th8gS15. f2—f4, e5Xf4; 16. Lg5Xf4, Ld7Xh3; 17. c4—cöl, Pf8g6; 18. Lf-lh2, Pg6—hl; 19. Lc2- a4f!, Tg8—g6; 21. Kgl—hl, Tg6Xg2!; 22. PelXg2, Lh3Xg2t; 23. Khl—gl, PfO—g-t-; 24. Dd2f41, Pg4e5,25. Dfl—h6f, KfS- g8; 26. Lh2Xe5, dGXe5; 27. TflXf7!, Le7 Xc5t; 28. Kgl—h2, KgSXfT; 29. DhGX.ltft Kf7fS; 30. Dh7h8f, Kf8— f7; 31. DhS— h7t, Kf7—f8; 32. Dh7—hRf, Kf8—f7; 33. d5 -aeü, c7Xd6; 34. Dh6—h7f, Kf7-fS; 35. Dh7h8f, Kf8—f7; 36. Dh8—h7f, Kf7-f$; 37. Dh7—h6t, Kf-S—f7; 38. La-1—b3+, Kï7— 8; 39. Lb3c6, Ph4Xf3f; 40. Kh2Xg2, Dd8göf. Afgebroken. UIT HET KATHOLIEKE KAMP. Jeugd vorming bij de voetballers. Pater H. J. Braun SJ". heeft Dinsdag avond in „Parkzicht" te A'dam voor de juniorleiders van den R.K.A.V.B. leerzame woorden gesproken over de jeugdvorming der katholieke voetballers. De aanwezige leiders der junior-afdee- lingen, aldus lezen we in „De Tijd", zullen wel zeer onvoldaan huiswaarts zijn gekeerd, omdat zij na de woorden van Pater Braun, die sinds kort voorzitter der junioren-com missie is, tot de conclusie moeten zijn ge komen, dat zij als junior-lei :1 er een heel wat moeilijker, verantwoorde!ijker maar tevens mooiere taak hadden, dan zij op pervlakkig hadden gedacht. Als zij naar verbetering streven en hun taak zullen opvatten zooals Pater Braun dat Dinsdagavond gfeschetst heeft-, dan zal de juniorafdeeling van het Amsterdam- sche district een toonbeeld worden voor alle katholieke voetbal-districten in den lande. Na een kort openingswoord van den heer F. van Veen verkreeg Pater Braun het woord, die in het eerste gedeelte schetste, hoe den jongen te leeren zijn vrijen wil te gebruiken in gehoorzaamheid. Elke jeugd vorming heeft slechts waards als zij bijdraagt tot vorming van Katho lieken van de daad. De eerst uitgesproken taak, die Pater Braun op zich nam teen hij het leiderschap der junioren-commissie aanvaardde was, vormend werk te verrichten voor dege nen, die zelf met .de leiding der junioren in hun vereenigingen zijn belast. De vraag of de voetbalbeweging voor de jeugd heeft gedaan, wat mocht worden verwacht, beantwoordt spr. ontkennend. Wij bedoelen met onzen arbeid nog wel wat anders en beters dan de jongens van de straat te honden. Als de katholieke sportbeweging het woord waarmede zij zichzelf aanduidt, goed begrepen heeft, dan is hetgeen waar heb bij ons op aankomt dit, dat wij zorg heb ben voor onze jongens. De leiding der voetbaljeugd is "niet an ders dan jeugdzorg. Spr. zet dan uiteen, dat wij bij alles, wat wij doen laten, moeten worden geleid door hoogere motieven. Alle werk van hen, die in de voetbalbeweging een taak van leider hebben te vervullen moet een werk zijn van zielenzorg. Wij moeten menschen opvoeden, die zich hun levensdoel bewust zijn, mannen van karakter. Spr. wijst op de gevolgen van den ar beid van de tegenwoordige juniorleiders. Fan de leiding van beden zal afhangen of de katholieke sportbeweging straks aan haar doel zal beantwoorden. Roomsche jeugdleiding, die er niet ap uit is kennis, liefde en eerbied bij te bren gen voor ons aller einddoel, is een onding. Het eerste werk bij de jeugdvorming moet zijn, de jeugd te gewennen te gehoor zamen. Oefenen in gehoorzaamheid is grondslag leggen voor het geluk van het geheele ver dere leven. Wij moeten van het grondbeginsel uit gaan stelselmatige dwang en drang uit te oefenen naar vrije gehoorzaamheid. Hoe dit grondbeginsel te volvoeren zet te Pater Braun in het tweede gedeelte van zijn causerie uiteen. Wij moeten inwerken op het verstanrl van den jongen en zijn gemoecl. Hem bij brengen inzicht en begrip en klare kijk op :1e dingen dezer wereld, die wij bewon deren in de Patronen," die de Kerk ons beeft gegeven. Wij moeten inwerken op den den jongen. Het is niet voldoende te leeren is en hoe het zijn moet, wij jongen leeren willen. De jongenswil is wispelturig, evenwichtig. Dwang en geweld gaan langs onze] lijke opvoedingstaak. Vervolgens geeft Pater Braun tal practische wenken. Zorg er steeds voor, dat elke ding reeds in den aanvang wordt Jfefc lijkt wreed, maar het geldt ming van een onstuimige jeugd. W huisgezinnen zoo vaak gestrengheid breekt, is gestrengheid van buiben noodig. Wij moeten de jeugd belangstelli warmte bijbrengen voor wat wij wi Het middel der opvoedkunst is hel beeld. Wilt gij uw jongens goed opv weost zelf goed! Het levende voorbeeld maakt eer dieperen indruk, dan het gesproken Woorden verliezen in kracht, hoe zij herhaald worden. Voorbeeld win, kracht hoe langer het zich voorste In het verdere gedeelte van zijn wees Pater Braun er op, hoe de eerbied moeten afdwingen van hnj gens, eerbied voor zichzelf en voor zag; en weidde in verband hiermed vcerig uit over de noodzakelijkheid het goede voorbeeld, dat onmisbaar met succes de taak van jeugdleider, vormer te vervullen. De heer Van Veen richtte een woor dank tot den spreker voor zijn Jee- les. Op de gebruikelijke wijze werd eenkomst gesloten, die o.m. werd woond door Pater Esser, voorzitter den D.H.V.B., Pater Gfelen, geestelij viseur van R.K.A.V. en kapelaan Cl 3 geestelijk adviseur van „The Unity (Opgegeven door v. d. Graaf Co. Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken: P. A. Kadé, werkman, V o o r s cho Cur. mr. J. H. C. Slotemaker, Leiden, Opgeheven: N. vaji Kempen, Leidschenda Volgens 't nieuwste Philips systeem van afbetaling. f Uw handelaar geeft U gaarne alle gewenschte inlichtingen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 14