Kreymborg coupe riERDE blad. DE LEIDSCHE COURANT. DONDERDAG 31 OCTOBER 1929 SMENCDE berichten ONGELUKKEN. .ACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Een vrouw doodgereden. Een vrouw is op de Nassaukade te Am- er dam door een motorfiets met zijspan niereden, waardoor zij kwam te vallen verwondingen aan het hoofd kreeg en t linkerbeen brak. In bewusteloozen toe- in cl werd zij naar het Tesselschade-zie- nhuis gebracht, waar zij, zonder tot be- istzijn te zijn gekomen, is overleden. Wielrijder gedood. gistermiddag ongeveer uur beeft op den uterweg even voor Sloten een ernstig geval plaats gehad. De ongeveer 42- -jge C. E., woonachtig te Sloten en ,rkzaam bij een bierbrouwerij in Amster- i keerde per fiets huiswaarts. Hij reed st. een kameraad aan de rechterzijde n den weg. Een 150 M. voor Sloten nam afscheid van zijn metgezel en wilde ar links oversteken om zijn hnis te be iken. Op dat oogenblik naderde een tëvrolet-vrachtauto, die eveneens uit de ihting Amsterdam kwam. De wielrijder rd gegrepen en was bijna op slag dood. was ongehuwd en woonde bij zijn va- r in, voor wien hij kostwinnaar was. Landbouwer onder een auto. Woensdagmorgen werd de 45-jarige land meer G. van der Graats uit Hall op jn Doesburgschen dijk levensgevaarlijk iwond door een van de richting Dieren imende auto. Hij kwam per fiets terug z.g. groote markt te Doesburg en srliet om nog niet bekende reden plots e- ig de rechterzijde van d$n weg, zoodat j door het spat scherm van de auto ge- epen werd. Met een schedel- en een enfactuur werd hij opgenomen en naar t ziekenhuis te Velp vervoerd. Ernstige aanrijding. Vrouw A. N. uit Hoeven, die met een troleum wagentje over den weg ging, erd zoodanig door een kar aangereden, at zy onmiddellijk naar het ziekenhuis te udenbosch moest vervoerd worden, waar werd voorzien van de laatste H.H. Sa- ramenten. Zwaar gewond langs den weg gevonden. Gisterenavond omtreeks 7 uur wend, laar de „Msb." meldt, te Oud-Gastel op .6 tramlijn tusse'hen Ouden'bosoli en Kui- czand, in den bocht „De drie Weikes", man bewusteloos gevonden, terwijl rijn rijwiel, deerlijk gehavend, in de nabij heid lag. Blijkbaar was de man door een tot dus ver onbekend gebleven auto aangereden, met liet noodlottig gevolg, dat hij ernstige emondingen aan het hoofd opliep. De toestand van den getroffene is zeer orgwekkend. Aangehouden. Door den rijksveldwachter te Linne is thans de chauffeur gearresteerd van den wto, die Maandagavond de ernstige aan- j op den Rijksstraatweg had veroor- laakfc. Het bleek te zijn J. v. d. B. uit littard. Hij is ter beschikking van de jus- 'fcie te Roermond gesteld. Ontploffing van benzine. Dinsdagavond zou de heer A. A., bur- emeester van het vee- en vleeschtmdrijf Oudenbosoh bij de automatische pomp de garage van den heer J„ op de farkt te Oudenbosch, zijn motor laten ijvullen. Op den motor zat een branden- e carbidlamp. Waarschijnlijk doordat eenige gemorste >enzine nabij de brandende lailtaarn cwam, ontstond een ontploffing, waardoor de motorfiets onmiddellijk in brand ge raakte. De vlammen sloegen over op de Heeren van den heer A. Voorbijgangers «hoten toe en doofden de vlammen. De heer A. had ernstige brandwonden &n hoofd, handen en armen opgeloopen. fa door een dokter te zijn verbonden, is le man naar zijn woning te Hoeven ge wacht. Ketel gesprongen. Op het pensionnaat Eikenburg te Eind hoven is een ketel van de centrale verwai- Bi'ng uit elkaar gesprongen. De 56-jarige ongehuwde stoker J. Plusman3 bekwam hierbij zeer ernstige verwondingen. De fflan is naar de ziekenzaal van het pensio naat overgebracht, waar hij gistermorgen nac de bekomen verwondingen is overle den Het ongeluk is te wijten aan nalatigheid den stoker, die vergeten had een af- voerkraan open te zetten. Uit een boom gevallen. Dinsdagmiddag is de 52-jarige W. Wam- mes, te Culemborg, bij het plukken van appelen, van een groote hoogte uit een boom gevallen en in zorgwekkenden toe stand opgenomen. Dappere redding. Gistermorgen is de 10-jarige O. de .T. te otterdam, toen hij op de Maaskade W.Z. den waterkant liep en uitgleed, te water geraakt. Het kind viel vlak voor het aan de kade hggende schip „Neerlandia". De schipper vaj° sohip, G. van Schie wonende Pold- sche Dijk te Krimpen a.d. IJssel merkte et ongeluk, bedacht zich geen minuut en den jongen gekleed na. Hij had de voldoening hem spoedig te kunnen grij pen, hoewel het ventje reeds zonk, en kon bem behouden op het droge brengen, ^jongen is direct naar huis gebracht. J kwam er met 'n nat pak en den schrik INGEZONDEN MEDEDEELING. Scheepsongevallen. Gisterenavond is in de Rijnhaven te Rotterdam de stoomboot „Cantor" van L. Smit en Co., teg-en het motorschip „Odin" van de Wit's Bergingsbedrijf aangevaren. De opvarenden van de „Odin" wisten over te springen op de „Cantor", maar zij had den geen gelegenheid meer de machines stop te zetten, zoodat heb motorschip al zinkende verder voer. Men heeft het schip tenslotte met 'de „Canton" weten in te halen, waarna de machine is stopgezet. In middels was de pompboot „Stormvogel" naderbij gekomen en deze heeft de „Odin" drijvende gehouden. De motorboot is in de Scheepankershaven gebracht, waar pomp- booten het schip drijvende zullen houden gedurende den nacht. Vandaag gaat het ship ter reparatie naar de werf. Ter hoogte van Spijkenisse is het beurtschip van Rotterdam op den Bom mel door de „Morgenster" uit Den Briel aangevaren en gezonken. De Wit's Ber- gings- en transport-bedrijf zal het beurt schip lichten. Tengevolge van de aanva ring heeft de „Morgenster" voorin een groot gat gekregen, waardoor het schip veel water maakte. Door van de lading zand over boord te werpen, heeft men het schip drijvende weten te houden. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voor gedaan. Met de hand onder een snijmachine. Op de borstelfabriek van de firma J. Vermunt te Roozendaal kwam de borstel maker v. D. met de hand onder een snij machine. Hierdoor werd de duim en muis van de linkerhand afgesneden. ALASTRIM. scholen gesloten». In verband met zich voordoende alastrim- gevallen is de bewaarschool te Halsteren gesloten. Alastrim te Rijswijk. Gisteren is te Rijswijk een geval van alastrim geconstateerd bij N. aan de Steenlaan, die sinds Dinsdag onder con trole stond. BRANDEN. Cartonnagefabriek uitgebrand. Door onbekende oorzaak ontstond te Borne brand in een gebouw, gelegen aan de Delderscbestraat, waarin gevestigd de cartonnagefabriek van Holthuis en Mars man. De aanwezige vooraad papier verbrand de geheel, terwijl ook dertien machines een prooi der vlammen werden. Het fabrieks gebouw brandde uit Verzekering dekfc de scha da. Boerderij afgebrand. Dinsdagavond is de bekende boerderij, tevens café Blauwborgje genaamd, gele gen aan het Rietdiep nabij Dorkwerd tot den grond toe afgebrand. De Groningsche brandweer wa-s spoedig ter plaatse, doch kon het gebouw, dat historische waarde heeft, niet meer redden. Er wordt eenig geld vermist, naar men zegt 1200. De oorzaak is vermoedelijk het te fel stoken van de kachel. Gisteravond brak te Oostenrijk door onbekende oorzaak brand uit in een afge legen boerderij, bewoond door J. Zeylmaus en twee andere families. De brand, die in de schuur is ontstaan, waar de oogst was opgeslagen, nam onmiddellijk een dusda- nigen omvang aan, dat aan redden niet te denken viel. Do gehcclc boerderij werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt voor twee gezinnen de schade. De brand te Santpoort. Over den brand, die Dinsdagnacht is uitgebroken in het rustoord „Zonneweel- de" te Santpoort, meldt men ons nog het volgende: De brand werd 's nachts onge veer 2 uur ontdekt door den eigenaar van het pension, den beer De Vries. Hij slaag de er met veel moeite in de zeven patiën ten en zijn familie in veiligheid te bren gen. Zij vonden een onderkomen in naast bij gelegen huizen. Het huis, waar de brand uitbrak de oorzaak is nog onbekend, maar men denkt dat de kachel van de centrale verwarming de schuld draagt ligt aan den Duin en Kruidbergweg verscholen tu6schen zwaar geboomte. De -vele regen van de laatste dagen beeft gelukkig verhinderd, dat d§ groote boomen vlam vatten. Er zou anders wel meer verbrand zijn. Bij dezen brand bteek weer eens hoe moeilijk het in deze bunrt is om blusch- materiaal te krijgen. De hulp moet van Santpoort-station of van Yeisen komen. Maar voordat men in den nacht die hulp gehaald heeft, kan een half dorp zijn afge brand. Er zijn wel op verschillende pun ten brandkvanen, maar men zal ook hier en daar brandslangen en straalprijpen moeten deponeeren, waar ze in geval van. brand gemakkelijk kunnen worden gehaa.ld. De menschen uit de omgeving zullen 't mate riaal wel bedienen. Nu was het te danken aan het feit, dat het huis zoo laag was, zoodat de patiënten uit de ramen langs een laddertje naar beneden konden koenen, dat ze allen gered zijn. Lijk opgehaald. Dinsdag is uit het Wilhelminakanaal te Aarle-Rixtel het lijk opgehaald vaai een 19-jarig meisje uit Lieshout, DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Processtukken verdwenen en „ge vonden" na de vrijspraak van de verdachten? „Het Volk" heeft gisteren de „onthul lingen" betreffende de Gulemborscho moordzaak voortgezet met een publicatie, waaraan wij het volgende ontleenen: De beide verdedigers, die in de Culem- borgsche moordzaak voor de onschuldig verdachten, Sweeris en Vroege, zijn opge treden, mr. Roobol en mr. van der Goes van Naters, zijn op bepaalde oogenblikken tot do ontstellende ontdekking gekomen, dat een aantal belangrijke processtukken in het dossier ontbraken. Wij achten het in het belang van het onderzoek gewenscht, de processtukken, die op onnaspeurlijke wijze uit het dos sier verdwenen zijn, of daaruit langen tijd verdwenen zijn geweest, hier te noemc-n en op de beteekenis dier stukken de aan dacht te vestigen. Wij hebben in ons vorig artikel reeds gewezen op het uiterst belangrijke pro ces-verbaal, dat door den rijksrechercheur Heyting en den (vroegeren) agent van po litie De Roode is opgemaakt van eon ver hoor, dat deze politiemannen hebben afge nomen aan mejuffraVw Hills, een nicht van de Collé's. Dit proces-verbaal bevat, na aanvanke lijk ontkennen, haar bekentenis, dat zij, na den moord te Culemborg. een geld kistje van de familie Collé in bewaring had 'gekregen, welk kistje na geruimen tijd weer aan de Collé's was teruggege- Dit proces-verbaal was bij de stukken van het. moord-dossier niet te vinden. Indertijd, toen te Tiel mr. Ivortenhout van der Sluis als rechter-commissaris fun geerde, werd door dezen de heer G. Brey bij proces-verbaal gehoord. Het verhoor van den heer Brey in het kabinet van den rechter-commissaris liep over het feit, dat het hem bekend zou zijn, dat zekere Cor- nelis van der Linden te Culemborg in dronkenschap aan Auke Opdam (den in timus der Collé's) heeft verweten, dat deze „er" ook bij zou zijn geweest. Dit proces-verbaal der instructie was bij de stukken niet aanwezig. Een hoogst belangrijke verklaring is die. welke indertijd gerelateerd is in een door den agent van politie H. J. Vroege opge maakt proces-verbaal. Dit proces-verbaal betrof een gesprek, dat in tegenwoordig heid van zekeron Willem Kregten en Jclle van Baayen is gevoerd, uit welk gesprek zou zijn komen vast te staan, dat Oornelis van der Linden op den avond van den moord op de Van Wiggons den ex-reclier- cheur Haveman en Auke Opdam over de rivier de Lek had geroeid. Dit proces-verbaal van den agent Vroe ge is na de inzending aan den officier van justitie, zoek geraakt Het heeft al thans zeer geruimen tijd aan het officieele dossier ontbroken. Eerst eenigen tijdij na dat de moordzaak voor 't Amh. Hof was be handeld en de verdachten Sweeris en Vroege waren vrijgesproken, is dit proces verbaal weder „gevonden", zoodat het zich thans weder in het bezit der justitie be vindt. Er is nog een ander waardevol proces stuk spoorloos verdwenen. Door mr. M. S. Kalma te Assen, die destijds de raadsman was van de weduwe Haveman bij haar po gingen in het genot te worden gesteld van weduwenpensioen, was op 4 September 1926 tot den rechter-commissaris mr. Hof dijk een schrijven gericht. De weduwe Haveman was toen kroon getuige in de Culemborgsche mooi-dzaak (contra Sweeris en Vroege). In bedoelden brief deed mr. Kalma den rechter-com missaris mededeeling vau zijn bevinding: „dat juffrouw Haveman hom in zeer over spannen toestand, geheel eigener bewe ging was komen verklaren, dat zij telkens onjuiste verklaringen in de moordzaak had afgelegd en nog aflegde, daartoe gedwon gen door de haar verhoorende rechercheurs en daarna door den rechter-commissaris; dat zij deze verklaringen wilde herroepen, doch door dreigementen gedwongen werd deze verklaringen te geven en dat zij zich in een zoedanigen toestand gevoelde, dat zij elke verklaring en eiken zin, welke men van haar in die omstandigheden zou eischen, zou afleggen." Deze brief, d.d. 4 September 1926, was een jaar later bij de behandeling van de zaak tegen Sweeris en Vroege voor hot gerechtshof te Arnhem in het dossier, zoo als die den verdedigers vanwege het par ket werd ter hand gesteld, niet aanwezig. Men moet zich eens indenken wolk een groote beteekenis de aanwezigheid in het dossier van dit processtuk voor dc verde digers zou hebben gehad. Zij toch hebben zich alle moeite gegeven om aan te too- nen, dat de verklaringen van mejuffrouw Haveman niet op normale wijze tot stand waren gekomen. Do brief van mr. Kalma. waarvan dc verdedigers eerst maanden later n.l. in verband met de meineed-procedures Col lé's wed. Havekamp hoorden, zoo voor hen dus het belangrijkste processtuk zijn geweest. Van do drie eerstgenoemde feiten is in dertijd door de verdedigers mr. Van der Goes van Naters en mr. Itoobol mededee ling gedaan, zoowel aan den officier van justitie te Tiel als aan den procureur-gene raal te Arnhem, waarbij zij opheldering nopens dit vreemde gobeuren hebben ge vraagd. Een verklaring hiervan hobben de verdedigers echter nimmer ontvangen. Men zal het kunnen beamen, aldus „Het Volk", indien wij verklaren, dat het ons moeite kost te gelooven. dat het ontbre ken van zoo vele en belangrijke stukken nit het officieele moord-dossier geheel op toeval berust. INGEZONDEN MEDEDEELING. Heeft U onze sorteering MANTELSTOFFEN reeds gezien? Wij brengen het alj| euwste, in prach\kw/iMit#i en klo Double Faè£ yelour»ta.Laine. Duvetine. /elourjf Gailffré, Haarl.straat hoek Donkersteeg 2-4-6 Wegens katholieken Feestdag zijn onze magazijnen morgen (Vrijdag) DEN GEHEÈLEN DAG GESLOTEN DE MOORDAANSLAG TE DEN HAAG. De toestand van het slachtoffer ernstiger. Naar wij,vernemen, was de toestand van van D., die Dinsdag in de Ripperdastraat te Den Haag bij een twist met een mes in den buik werd getroffen, en die tengc- volgo daarvan in het Roode Kruis Zieken huis werd opgenomen, gisteravond zeer ernstig. Stroopersdrama. Op ee jachtopziener geschoten. Toen de jachtopziener H. te Heeingen, onder de gemeente Tubbergen in het jachtveld enkele personen zag, die aan het stroopen waren met den lichtbak, trachtte H. hen te naderen tot op Duitsch grondgebied. Met zijn zoeklicht belichtte hij een der stroopers, die, dit bemerkende, zijn jachtgeweer op Hen jachtopziener aan legde en op hem ö6hooi. H. kon bijtijds opzij springen, maar kon niet voorkomen, dat hij nog oen schot hagel in zijn linker arm opliep. Hij moest zich onder genees kundige behandeling stellen. De dader is door den jachtopziener herkend. Mishandeling van een veldwachter. Te Veenda/m werd gisterenavond de rijksveldwachter Rondhuis, teen hij de zonder licht fietsende gebroeders H. en W. B. wilde verbaliseeren, door het twee tal aangevallen en mishandeld. W. B. sprong Hem op den rug, maar Rondhuis wist zich vrij te maken cn trok zijn sabel. Bij een aanval van W. B. kreeg deze een slag over zijn linkerpols, waardoor de pe zen werden doorgesneden. De maD is naar hefc ziekenhuis to Groningen vervoerd. Een zielig geval. Op 16 October kwam, naar „Het Volk'' meldt, over de grens HerzogenTath Kerkrade een troep Polen en Slowakon, welk transport bestemd was voor de mij- Bij dit. transport bevond zich een ge zin: vader, moeder en drie kinderen. Bij visitatie bleek, dat zij een dood kind, ne gen maanden oud, bij zich hadden; heb lijkje word in beslag genomen. Een dokter oonstateerde, dat het kind reeds drie da gen dood moest zijn. De vader deelde toen mede, dat hot kind reeds was gestorven, toon zij nog ia Polen waren, maar dat zij het niet meer hadden kunnen begraven, omdat zij anders niet mee hadden gekund naar Nederland Poging tot ontvoering van een meisje. Dinsdagmiddag is in de omgeving van den Leeuwarderwcg te Groningen een po ging gedaan om een 10- a 11-jarig school gaand meisje te ontvoeren. Een heer in een auto vroeg aan het meisje met hem mede te rijden. Het kind cn haar vrien dinnetjes, zeer ontdaan, gilden luidkeels en zetten het op een loopen. De heer zette het meisje na, greep het en duwde het in. den auto. Een agent van politie, gewaar schuwd door de vriendinnetjes, heeft, het meisje uit don auto gehaald en procesver baal opgemaakt. De kinderen waren zeer zenuwachtig. «Tel." Geldkistje ontvreemd. Dinsdag is uit een perceel in de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam ont vreemd een ijzeren geldkistje met onge veer f 1300, bestaande uit 1 bankbiljet van f 300 no. A.V. 9857, 4 bankbiljetten van f 100, t.w. de nos. E.G. 019793, A.X. 063550, B.C. 001 ISO, A.Z. 066208, pl.m. f 100 aan rijksdaalders en guldens, en bankbiljetten van f 23, f 20 en f 10, benevens een Rijks- post«paarbankboekje no. 221918, waarop een bedrag van f 330, en een spaarbank boekje van de stad Amsterdam 11 E serie G. -1, waarop een bedrag van f 11. Zij, die hier omtrent inlichtingen kunnen ge ven, worden verzocht zich to melden aan het Politiebureau aan de Ruyterweg 226 te Amsterdam. Taschjesdief. Een 50-jarige dame heeft aangifte ge daan. dat in de benedengang van een per ceel in de Lijnbaanstraat te Amsterdam een jongen haar oen taschjo inh. pl.m. 200 heeft ontrukt en daarmede do vlucht hoeft genomen. Een mooie verrassing. Bij gelegenheid van den vijftigsten ver jaardag van den heer J. Hcdema werd aan de 600 arbeiders van de textielfirma H. Hedema te Almelo een woek extra-loon uitgekeerd. Een buitenkansje, dat natuurlijk bijzon der werd gewaardeerd.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 13