HOUANDsch-ZWITSERSCHE IOcts REEP BUITENL. BERICHTE! o/ ZWAAR DE /o GEWICHT. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. De doodelijke aanrijding te Eist Om rent het doodelijke ongeval te Eist, •waarvan de 70--jarige heer J. N. F. D. Maandagmiddag het slachtoffer is gewor den, vernemen wij, dat de auto. bestuurd werd door den chauffeur L. uit Rotterdam naast wien gezeten was inspecteur Beek man. Nabij Eist vond de aanrijding plaats van D., die den weg wilde oversteken naar zijn woning. Waarschijnlijk is het ongeval de schuld van het slachtoffer, of een sa menloop van omstandigheden. Op het lin ker deel van don weg is een bloedplas aangetroffen, maar deze kan een gevolg zijn van het feit, dat de man nog een eind is meegesleurd. De politieverklarin- gen zijn opgemaakt door den inzittenden rechter-commissaris en inspecteur Beek man. Het parket uit Arnhem acht een mi nutieus onderzoek naar de toedracht van het ongeval noodzakelijk. In verband hier mede zal het stoffelijk overschat van den heer D. naar Arnhem worden overge bracht voor sectie-onderzoek door dr. Hulst uit Leiden. Door een auto gegrepen en gedood. De 17-jarige K. Werkman te Hoogkerk is, toen hij per rijwiel den rijweg voor zijn woning wilde oversteken, door een pas- seerenden auto gegrepen en zeer ernstig gewond. Zonder weer tot bewustzijn te zijn gekomen, is hij een uur later overleden. Doodgedrukt. Te Wierden is de 40-jarige J. 8. tus- 6chen een vrachtauto, die in de modder zakte en daardoor kantelde en een muur bekneld geraakt. De man werd op slag ge dood. Kraanrijder verdronken. Gisterenmorgen is de 21-jarige kraan- rijder A. H. de Lange, toen hij aan de Waalhaven W.Z. te R'dam bij het terrein van den betonbouw toezicht uitoefende op het storten van beton door onbekende oot- zaak te water gevallen en verdronken. Hij werd vrij spoedig opgehaald door den schipper D. Boele van het sleepschip „Tennis", waarna langen tijd kunstmatige ademhaling werd toegepast. Helaas zonder resultaat. Onder zand bedolven. Bij het verrichten van werkzaamheden aan het viaduct in den Ringespoordijt bij den overgang van de spoorüij-n Amsterdam- Aimstelveen, geraakte een 62-jarige werk man onder het zand bedolven. Na onge veer een uur te hebben gegraven heeft men den man kunnen bevrijden. De levensgees ten bleken echter reeds te zijn geweken. In een hazelnoot gestikt Het 2-jarig dochtertje van M. uit Ne- derweert (L.) kreeg een stukje hazelnoot uit een reep chooolade in de keel. Daar de toestand van de kleine zich dadedijk ern stig liet aanzien, werd zij naar het zieken huis overgebracht. Bij onderzoek bleek, dat de hazelnoot tot in de long was door gedrongen. Operatief ingrijpen mocht niet meer baten. De kleine is overleden. KINDERVERLAMMING. In het gezin van H. Slachter te TJskwerd werd verlamming geconstateerd bij een kind van drie jaar. De kleine is gisteren overleden. Te Wieringerwaard doen zich in 3 huisgezinnen gevallen van kinderverlam ming voor. MOORDAANSLAG TE DEN HAAG. Een man in den buik gestoken. De dader is bekend, maar voort vluchtig. De 37-jarige F. A. heeft gisteravond in de Ripperdastraat in Den Haag den even eens 37-jarige v. D. met een mes in den buik gestoken. Daarna is de man gevlucht. F. A. is gehnwd geweest met de vrouw, die thans in de Ripperdastraat 81 woont, met van D., het slachtoffer. Bij de scheiding is overeengekomen dat elk der beide partijen twee kinderen zou medenemen. A. vestigde zich, met de hem toegewezen kinderen, in Rotterdam. Meer malen kwam hij echter naar Den Haag, om de beide andere kinderen te zien. Dat scheen v. D. niet te bevallen. Gisteravond althans, omstreeks 6 uur, heeft van D. den vader het huis uitgezet. Tegen half zeven is de woedende vader echter teruggekomen, heeft de buitendeur geopend (vermoedelijk met een valschen sleutel) en is op de gang van de woning tegen v. D. aangeloopen. Na een korte woordenwisseling heeft A. een mes getrok ken en van D. in den buik gestoken. A. heeft daarop de vlucht genomen. De vrouw is hulp gaan halen. Een agent op rijwiel- ronde kwam juist langs. Die alarmeerde politie en geneeskundigen dienst. Het slachtoffer werd naar Bronovo vervoerd. Een rechercheur, die spoedig ter plaatsb was kon nog van het slachtoffer hooren, dat A. de dader was. Commissaris H. B. Paré, die voor com missaris Kramer (daar deze met vacantie is) waarneemt, gaf dadelijk order om de stations af te zetten en waarschuwde do Rotterdamsche politie. Een half uur na den aanslag stond men reeds in verbinding met Hilversum om het signalement van den gezochte door de radio te laten omroe pen. Het verzoek om aanhouding luidt als ..De commissaris van politie afd. C. te I 'e-Gravenhage verzoekt aanhouding en voorgeleiding van Florian Aberlé, geboren te Achstadten 12 Oct. 1892, wonende te Rotterdam, Doedesstraat 38b (komt veel Tochtstraat 33 te Rotterdam), die verdacht wordt van zware mishandeling, gistes- avond gepleegd op een zekeren J. K. van D., in het perceel Ripperdastraat 81, te 's-Graven ha ge. Signalement: lengte 1.65 M.. schraal postuur, donker uiterlijk, met dik zwart haar, klein donker kneveltje; gekleed in donker-grijze jekker, bruinachtige broek, lage bruine schoenen draagt meestal een lorgnet, en spreekt met Duitsch accent." De toestand van het slachtoffer is, vol gens doktersverklaring, zeer ernstig. Men vreest voor ziin leven. Hij is naar het Roode Kruis-Ziekenhuis en dadelijk naar de operatiekamer gebracht". Opvallend was. hoe onopgemerkt het gebeurde, bleef. Alleen in de straat kwa men de buren even aan de deur om naai de aan- en afrijdende auto's te kijken. DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT TE DEN HAAG. Inzake den moord aan het Bezuiden- houfc te s-Gravenhage, gepleegd op de 72- jarige mevr. O., weet de Haagsche Cou rant eenige bijzonderheden mede te doelen, welke betrekking hebben op de wijze, waarop de politie te werk is gegaan bij haar onderzoek. Daaraan is het volgende ontleend: De politie heeft in dit geval gebruik ge maakt van een uitvinding van den Ween- schen professor Polier, ccn uitvinding, die nog nimmer tevoren in Nederland is toe gepast. Het geval, waar bedoelde uitvinding in toepassing is gebracht, betreft het op het scheermes gevonden stukje vel. dat later bleek te passen in een schampje aan den wijsvinger van den verdachte K. v. d. M. Zoodra dit feit na minutieus onderzoek door de politie-deslcundigen was vastge steld, is men er op uit geweest, om deze belangrijke omstandigheid, behalve door de getuigen-verklaringcn, ook op andere, nog meer overtuigende wijze, aan de recht bank te kunnen voorleggen. Hiervoor" nu heeft men het systeem van professor Polier toegepast. Dit systeem stelt den onderzoeker in staat, een tot in de kleinste bijzonderheid natuurgetrouwe nabootsing te krijgen van levende of doode lichaamsdeelen. Prof. Polier heeft van dit systeem voor het eerst in de na-oorlogsche jaren gebruik gemaakt bij het vervaardi gen van kunstledematen, die volkomen op de echte gelijken. Bij dit systeem wordt gebruik gemaakt van 2 stoffen, nJ. van Negocoll en van Ho- miniet. De Negocoll is een taaie, kneedbare stof, die, op iets meer da.n lichaamstempe ratuur gebracht zijnde, stijf om 't lichaams deel, waarvan men een afbeelding wen-scht, wordt gekneed. De stof is zóó elastisch, dat zij in tegenstelling met gips, zelfs het al lerkleinste kenteeken opneemt. De Nego coll verhardt bij afkoeling wel, maar blijft daarbij elastisch, zoodat zij gemakkelijk van het na te bootsen lichaamsdeel kan worden verwijderd, zonder te breken. Den aldus verkregen vorm laat men nu volloo- pen met het door verwarming vloeibaar gemaakte Hominiet. Deze stof vermengt zich in geen enkel opzicht met de Nego coll, maar neemt eveneens de fijnste afwij king op. Na afkoeling is het mogelijk, het Nego- coll-omhulsel voorzichtig af le pellen, waar door men tenslotte het gewenschte lichaamsdeel in Hominiet overhoudt. Dit nu heeft de Haagsche politie ge daan met den wijsvinger van den verdachte K. v. d. M„ waaraan het op het scheermes gevonden stukje vel ontbrak. Zij heeft dit tevens zóó tijdig gedaan, dat het schampje nog tot in kleinigheden aanwezig was, zelfs nog vóórdat de genezing begonnen was. Vervolgens heeft men het op het scheer mes gevonden stukje vel geprepareerd en daarvan een foto gemaakt. Deze foto heeft men, evenals een foto van den nagemaak- ten vinger, sterk vergroot. Legt men nu beide vergroptingen naast elkaar, dan blijkt-, dat ieder lijntje, zelfs het fijnste haarlijntje van het gevonden stukje vel, volkomen past en aansluit op de overeenkomstige liinen en lijntjes in den vinger van K. v. d. M. Naar het blad verder verneemt, hebben politie-deskundigen van internationale bekwaamheid de betrokken Haagsche po- litie-ambtenaren vooral de politic-foto graaf moet zeer verdienstelijk werk heb ben verricht gecomplimenteerd en ge luk gewenscht met het schitterend resul taat. DE MOORD IN DEN POLDER BLIJDORP. De voorloopige hechtenis verlengd. Naar wij vernemen, is de voorloopige hechtenis van W. Visser, den verdachte van den moord op Marietje v. Os, met der tig dagen veriengd. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Bezwarende feiten voor bepaalde personen? ,,Het Volk" maakt- thans melding ^van eenige tot nu toe niet gepubliceerde fei ten, die betrekking hebben op de Culem- borgsche moordzaak. Na uit de verhooren, vroeger afgenomen ter terechtzitting, eenige verklaringen te hebben gelicht, welke voor bepaalde per sonen bezwarend schenen, schrijft het blad om. het volgende: Een geldkistje begraven. Een inwoner van Ouïemborg, zekere Cornelis de Kruvf, die destijds nabij de woning van Haveraan woonde, heeft n.1. het volgende verklaard: Op den dag. dat bekend was goworden, dat Haveman zich iu het politiebureau te Tiel door ophanging van het leven had be roofd, stond vrouw Haveman met den ouden Collé te spreken. Hij wTeef zich toen van zenuwachtigheid herhaaldelijk over zijn maag. Op den avond van dien zelfden dag (Zaterdag) te ongeveer 11 1/2 uur, hebben Auke Opdam en Arnoldus Collé, in tegenwoordigheid van den ouden Collé, die ppn geldkistjo droog, in den grond achter het huis van De Kruyf, een gat ge maakt, waarin zij dat kistje hebben begra- Na eenige dagen zag hij Auke Opdam wederom in dien grond graven en onge vraagd heeft Opdam toen aan De Kruyf medegedeeld, dat hij aarde voor een bloempot meest hebben. In verband mot de beide laatste hier boven vermelde feiten, is stellig van niet geringe beteekenis een indertijd door den rijksrechercheur Heijting en den agent van politie J. de Roode opgemaakt proces-ver baal van een door een nicht van de Collé s tegenover hem afgcleado verklaring. Deze nicht, mejuffrouw Hills, heeft, na aanvan kelijke ontkenning, bekend, dat zij, na den moord, van de familie Collé een geldkistje in bewaring heeft gekregen, welk kistje na geruimen tijd door haar weer aan de Col- lé's is afgegeven. Er dient voorts nog op een feit fco wor den gewezen, dat voor het hernieuwde on derzoek, van het allergrootste belang kan zijn. De vroegere Culemborgsche agent van politie J. de Roode, heeft namelijk inder tijd den t-oenmaligen substituut-officier van justitie mr. Oosting in Tiel bezocht, ten einde hem e>en hoogst belangrijke mede- deeling te doen. Een pluk haar. De agent- De Roode had, na een aanhou ding van Anke Opdam, dezen gefouilleerd. Hij heeft toen in een zijner zakken een pluk haar van een oude vrouw gevonden en hij heeft dit voor de juationeele onderzoek in de moordzaak uiterst waardevolle doo de getuigenis» natuurlijk in beslag geno men. Mr. Oosting, dien hij van deze vondst in kennis stelde, reageerde daar ternauwer nood op. Hij achtte dien vondst klaarblij kelijk van geenerlei beteekenis en liet den agent De Roode dien pluk haar behouden, hem den raad gevende, dit maar te be waren. De Roode, die den politiedienst inmid dels heeft verlaten de man is thans ge meente-bode te Epe bevindt zich nog in het bezit van dien pluk haar, welken hij in een gesloben enveloppe zorgvuldig be waart. „Het Volk" eindict nogmaals met zich af te vragen om welke reden de Tielsche justitie niet meer aoht op dit opzienbare feitenmateriaal heeft geslagen. Vergeetachtige menschea Zelfs een kunstbeen vergeten In het tijdschrift voor het spoor- en tram-wegwezen in Nederland en Indië „Spoor- en Tramwegen" schrijft de heer M. Goud, onderafdeelingschef bij de Neder- landsche Spoorwegen, een art'kel over de voorwerpen, „verloren in de wachtkamers, de rijtuigen of elders op spoorwegterrein". Er zullen, aldus de heer Goud zeer ze ker weinigen zijn onder het reizend pu bliek. die weten, hoe groot de vergeetach tigheid der reizigers is. In 1928 werden 74.282 voorwerpen als gevonden aange bracht een aantal, dat nr'sschien het aanbrengen van bordjes „Hebt u nieta ver geten 1" in alle spoorwegcoué's zou wet tigen De schrijver publiceert dan een staat, waaruit 'blijkt-, dat ongeveer 50 pet. van de gevonden voorwerpen door den rechtmati- gen eigenaar niet worden opgevraagd. Dit is zeer goed te begrijpen wat de zeer vele bijna waardelooze voorwerpen betreft voorwerpen waarvan do waarde de kosten van de opzending en hot bewaarloon van 0.25, dat door de Nederlandsche Spoor wegen voor elk voorwerp, dat niet binnen drie dagen aan de stations is opgevraagd, in rekening wordt gebracht niet of niet voldoende dekt. maar er zijn toch ook tal van voorwerpen, die vooral voor den eige naar veel waarde hebben en het is dan ook dikwijls niet te verklaren, dat deze voor werpen niet worden gereclameerd. Dat een kist- waardevolle gereedscha-ppen door een monteur, dat een sabel door een officier, dat een kostbare viool door een musicus, dat een waardevolle mantel door een dame, of een splinternieuwe over- of regenjas door een heer. dat een kijker of fototoestel door een toerist, dat, de groote trom door een muziekgezelschap, vergeten wordt, het is misschien te begrijnen, de vergeetachtig heid gaat ver. maar dat al deze voorwer pen en vele andere niet worden opge vraagd, is onbegrijpelijk. Dat men zijn kunstgebit vergeet en niet opvraagt, wie zal het verklarent En wat zegt men van den man, die zijn kunst-been in den trein laat liggen en zijn verlies niet bemerkt, noch bij het uitstappen, noch later? Meisje vermist. Te Nijmegen is spoorloos verdwenen een 19-jarig fabrieksmeisje dat. Maandagmor gen de onderlijke woning heeft verlateu en niet in de fabriek gekomen is. Het kinderlijkje in een koffer. Zooals gisteren gemeld, werd aan het staf ion Arnhem een koffer in bewaring gw- geven, dat een kinderlijkje bleek te be vallen. N?wlor kan hieromtrent worden gemeld, dat de politie in verband hiermede een 21-jarig meisje heeft aangehouden onder verdenking, dat zij haar kindje, dat 14 dagen oud was. van het leven heeft be roofd en het lijkje toen in den koffer in bewering heeft gegevon aan het slation. De verduistering van een millioen. In verband met bet bericht omtrent den verdwenen bankier H vernemen wij, dat de Haagsche politie al'een zijn aan houding in het Algemeen Politieblad zal verzoeken op grond van een klacht van verduistering van 2 ton, die bij haar was ingekomen. Wel kwamen nog meer klach ten over H. binren. doch deze waren van civiel-rechtelijken aard en behoorden thuis bij den curator in het faillissement, dat in Amsterdam is uitgesproken. De politie te 's-Gravenhage wist, dat H. reeds niet meer in de stad woonde. Dat de Amslerda-msche politie aan de Haagsche politie aanhouding zou hebben verzocht en de laatste het' huis leeg had bevonden, is dan ook volstrekt onjuist. Het volksgericht te Zuidlaren. De varkenskoonman te Zuidlaren, wiens huis en inboedel bij een volksgericht aldaar werd vernield, heeft- een aanklacht bij den Officier van Justitie te Zwolle tegen de be drijvers ingediend. Verschillende verdach ten zijn reeds in verhoor geweest. Fraaie gemeenteraadsverhoudingen. Op het einde der gemeenteraadsvergade ring van jj. Vrijdag te Ginneken ontstond er tusschen enkele leden en den voorzitter, jhr. mr. Serraris verschil van meening over het al dan niet doorvergaderen. Toen de heer Lau-rey (R. K.) een voorstel tot verdaging wilde indienen, voegde de voor zitter hem tijdens de discussie de qualifi- catie „lasteraar valsoheri-ktoe. De heer Laurey heeft nu bij den com- m'ssaris der Koningin in Noord-Brabant een klacht tegen den voorzitter-burgemees ter ingediend. Het zielige levert. Het was aan het station te Arnhem, waar voor Utrecht en Amsterdam een trein gereed stond aan het zeer smalle perron, vertelt het „H'bld." Plots weken de verschillende groepen ter zijde, om ruimte te laten voor twee stoere veldwachters, met zich voerend een geboeiden arrestant. Halzen werden ge rokt om van dat ongewone schouwspel maar niets te missen en te luid werden commentaren gemaakt. Maar onaandoenlijk ging de kleine groep verder. Snel ging het drietal een ledig gehouden compartiment binnen, portier en gordijnen sluitende. Toen naderde een oud vrouwtje, sjovel, even rillend in dunnen omslagdoek, d'e groote armoede niet wist te verbergen. Het gezicht van heel oud moedertje gerim peld als een appel, die altijd licht en zon had ontbeerd. Heel zacht, heel bescheiden tikte zij aan het- venster waarachter zij haar zoon wist. En snel opende een der politiedienaren het portier. Het. moederke week achteruit, verschrikt bang en wat wezenloos onder al die nieuws gierige blikken. Ze wilde haar zoon nog wat. 'boterhammen medegeven en een smoe zelig flesohje met melk gevuld. Misschien gingen hier haar laatste duitjes weg, om nog iets te kunnen doen voor haar zoon, die 'heenging voor wie weet hoelang. Met. een bemoedigend woord nam een der veldwachters het. laatste bewijs van moederlijke zorg aan. toen werd de span ning haar te groot. Maar nog wist zij met bevende hand twee appels van onder haar doek te voorschijn te brengenvoor den veldwachter, als hij voor haar jongen wil de zorgen „Wel neen moeder", zeide de in de smal le deuropening nog breeder schijnende die naar van het gezag wel neen. geef die ook maar aan je zoon Langzaam schoof teen de trein onder de overkapping uit, oud moederke bleef al leen. heel eenzaam, achter.... Een deftige bruiloft in de Graafschap. Maandagmiddag is op het kasteel Slan genburg te Doetinchem het huwelijk vol trokken tusschen rnej. Edit-h Passmann en baron Freiherr Rüdt von Kolmberg uit Hei delberg. Het huwelijk werd ingezegend door pas tor dr. Trommel uit. Heidelberg. Als gasten waren een 60-tal leden van den Duitschen adel en groot-industrieelen aanwezig, o.m. erfprins von Hohenlohe Langenberg; dr. Jarvis, Oberburgermeister van Duisburg, graaf Richthofen, graaf Rüdt von Kolm berg uit- Baden, graaf Nesselrode, Freiherr zu Eisenbach. dr. Welcker, d'rect-eur Hanielwerke en dr. Knocke, directeur Deutsche Kabelwerke. Op het voorplein van het kasteel had eere van het bruidspaar vendelzw» plaats. Do gasten blijven de geheelo we#) gecren, teneinde, aan de jacht o,p hel gestrekte landgoed deel te nemen. ONGELUKKEN. Schip op het Michigan-meer zinketic Ruim zestig personen ai boord. De „Wisconsin" van de Goodric) heeft draadloos geseind, dat het all volg van den storm op het Michigan langzaam zinkende is. Er bevinden Tuim zestig personen aan boord, bd van de kustwacht zijn ter assistent» Uit Kenosha (Wisconsin) wordt i Het staat thans vast, dat bij het vei] van het stoomschip „Wisconsin" ten volge van den storm op het Michigan negen personen om het leven zijn i terwijl voorts vier personen vermist den, die vermoedelijk verdronken Twintig personen zijn gered en werde het ziekenhuis opgenomen. Treinbotsing. Op den in aanleg zijnden spoorweg lenciaJapiva zijn twee arbeiderstifi met elkaar in botsing gekomen. Een i: der werd gedood, terwijl er 12 gewond den. Verk e erson g e I uk. Ten Noorden va-n Goslar in den Ha Zondagnacht een motorrijwiel in| vaart in een bocht van den weg boom gereden. Zoowel de bestuurde zijn begeleider werden op slag gedo Grap met noodlottige gevolgen. In een bioscooptheater te San de Barrameda (Spanje) riep een toe# wer, bij wijze van grapje, plot* „Brand 1" Er ontstond een paniek t bezoekers trachtten in allerijl de ui verlaten. Tien hunner werden ernstig wond en vele anderen licht gekwetst Sneeuw in de Ardennen. In de Ardennen is een nogal flinke veelheid sneeuw gevallen, de eerste den aanstaanden winter, die nu met i schreden in aantocht is. Een automatische garage. Het enorme autoverkeer in Ami maakt het ondoenlijk over voldoende rageruimte te beschikken, zoodat de te wagens langs den weg worden uk zet. Dit „parkeeren"' levert echter bezwaar op voor het doorgaande ver Door den technischen staf van tinghouse Electric is thans een garage worpen waarin meeiklere wagens kï worden opgeborgen en die niet meeri te inneemt dan een gewone garage twee wagens. Het systeem bestaat ui! soort zoogenaamde omnibus-lift, die staat uit een serie liftkooien, die voa rend worden rondbewogen langs ketti zonder eind en waari men onder het bewegen kan in- en uitstappen. Een l lijke lift bevindt zich o.a. in het „Be damsche Raadhuis". De „garage" is nu zoo ingericht dal den auto op een platform rijdt en m overhalen van een stang den wagen boven ziet verdwijnen, terwijl een platform op rijhoogte verschijnt. Tegelijkertijd ontvangt men ecu voorzien van het nummer van het pk waarop de auto is geborgen. Wenschtl dezen weder terug te ontvangen dan de bedienende beambte op een knop hetzelfde nummer en de wagen kotf| wegrijden gereed, te voorschijn. Voor automatisch te bedienen «-P" machines" kan men door het inwerp'U een geldstuk een sleutel krijgen, w*® le men later een genummerd slot draaien waardoor, dezelfde werkin- V verricht als door het drukken op dc- k van het desbetreffende platform. n Door de Amerikaansche berich-ig waaraan wij het bovenstaande o:?' worden reeds allerlei toepassingen B deze garage aangehaald, zooals c- s voorraad houden van een aantal tafjl de drukke punten der stad om in de|<j uren dienst te doen. Of er dan chstlc mede bij opgeslagen worden vinden® echter niet -vermeld. INGEZONDEN MEDEDEELING.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8