binnenland roz&n E-ErP iet geheim van de zwaluw ERDE BLAD. DE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 30 OCTOBER 1929 de electrische 3e klasse. Gerechtvaardigde klacht Aan het afdelingsverslag der Tweede mer over de waterstaatsbegrooting ont- ne" wij nog: ïeklaagd werd over de bedompte at- isfeer, die veelal in de electrische trei- i heerscht, doordat men de kleine bo- ïraampjes te weinig openzet en de groo- ramen zeer moeilijk te bewegen zijn. oral in de tweede en derde klasse le- ■fc dit een bezwaar op voor de vollcsge- ïdheid, omdat met name in de derde sse de meeste personen zijn onderge- icht. In deze klasse zit men trouwens 1 te nauw np elkaar. Er worden te wei- wagens medegevoerd, waardoor velen met staanplaatsen moeten behelpen bij het in- en uitstappen een onduld- opstopping ontstaat. Men achtte het renscht, hierin verandering te brengen nieuwe wagens zoo in te richten, dat gang, evenals bij de tweede klasse wa- is, in het midden komt en ter weerszij de breedte niet meer dan twee atsen worden aangebracht, door een iTOudige leuning gescheiden. Zooals de stand thans is, zijn de derde-klasse-rei- rers er bjj de electrificatie op achteruit gaan. 31 OCTOBER. Wereldspaardag. Evenals verleden jaar zal ook dit jaar ir de geheele wereld op a.s. Donderdag October de Wereldspaardag worden ge- rd. [ngesteld op het eerste congres van het iernationaal Instituut voor het Spaar den, in Juni 1925 te Milaan gehouden, iben de voornaamste spaarbanken over geheele wereld besloten allen den 31 en tober als een bijzonderen dag voor het aren in te voeren. Ook de „Leidsche Spaarbank", Oude n no. 56, wil de algemeene aandacht op Donderdag vestigen. Wie nog niet spaarde, kan dien dag finnen. Spaart allen op 31 October! Uit de Textielindustrie. oorstellen der Christelijke organisaties. Voor wat betreft de 1 Januari a.s. afloo- nde collectieve arbeidsovereenkomst, it de Ver. van Kafch. Werkgevers, werden or de hoofdbesturen van „Unitas" en !t. Laimbertus", de volgende wijzigings- orstellen bij de werkgevers aanhangig maakt. Artikel 8. De onder alinea 2 van dit ar- el genoemde uitzonderingen te beperken kantoorpersoneel en werkmeesters. Artikel 14 te lezen als volgt: •Jedurende deze overeenkomst zal geen onsverlaging worden toegepast. Ingeval echter zeer belangrijke teehni- w of organisatorische verbeteringen zijn [evoerd die naar de meening van den rkgever verandering der tarieven zou nnen billijken, moet daaromtrent overleg lats vinden met de betrokken arbeiders- ;anisatie(s). Indien geen overeenstemming kan wor- yerkregen zal deze or arbitrage worden beslist. Artikel 15. Verhooging der hier genoem- en op bladzijde 22 tot en met 24 aange wen minimum'loonen met 3 ots. per uur. lij werken in twee ploegen 10 pet. extra n. Voorts aanvulling van dit artikel met n alinea, waarin wordt bepaald dat aan srknemers die buiten hun schuld b.v. het rrichten van ander werk, het wachten of verwerken van slechte grondstoffen, nsfig loonverlies hebben, minstens het middelde verdiende loon zal worden, uit- ttaald. Artikel 16. De kindertoeslagregeling >rdt zoodanig gewijzigd dat vanaf het 3e heneden de 14 jaar een toeslag wordt ven van 1 per kind en per week en n zonder aftrek. Voor de gevallen bedoeld in de artike- Q 17, 18 en 19 vergoeding van het gederf- d.L het gemiddeld verdiende loon. Uit breiding van het aantal vacantiedagen tot 6 per jaar. A tik el 20. Waar zooals uw bestuur be kend is onze organisaties niet tegen een overwerkregeling zijn, kan, in verband met de besprekingen over de andere punten de vraag onder de oogen worden gezien, of alsnog een overwerkregeling als hier aan gegeven. wenschelijk is, en of het mogelijk zou zijn daarover tot overeenstemming te komen. Pensioenfonds. Verder willen wij uw ver- eeniging wijzen op de reeds ten vorige ja ren gevoerde besprekingen, die naar onze meening zoo spoedig mogelijk dienen her vat te worden, opdat de totstandkoming van een bedrijfspensioenfonds verwezenlijkt wordt. Gevraagd werd door de besturen der Christelijke organisaties de besprekingen over deze voorstellen zoo spoedig mogelijk te doen aanvangen. Op basis van de voor gestelde wijzigingen "zal men het op prijs stellen voor 1930 weer te komen tot afslui ting van een nieuw contract. De winkelsluiting op 1 Nov. e.k. De hoofdbesturen van den Nederl. R. K. Middenstandsbond, gevestigd te Utrecht, en den Nederl. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fran- ciscus van Assisië" te Amsterdam, doen opnieuw een gezamenlijk beroep op H.H. Winkeliers, om, voor zoover ze Katholiek zijn, hun zaken overeenkomstig de wen- schen hunner Kerkelijke Overheid, op Vrijdag, 1 November, den feestdag van Al lerheiligen, welke als Zondag te vieren is, te sluiten, en de niet-katholieke winke liers, om het katholieke personeel dien dag in de gelegenheid te stellen hun plicht te kunnen nakomen om dien dag als Zon dag te vieren. Genoemde besturen doen daartoe even eens een dringend beroep op de Room- sche mannen, maar vooral ook op de vrou wen, om dien dag niet enkel „niet extra" te besteden aan het doen van inkoopen, maar, zooals het Katholieken betaamt, in het geheel geen inkoopen te doen. Waar de R. K. Winkeliers het offer we ten te brengen, om aan het verlangen van de Kerkelijke Overheid te voldoen spreken genoemde besturen het vertrouwen uit, dat zulks door hun geloofsgenooten ook op prijs wordt gesteld, wat niet het geval is, wanneef' ze dien dag de gesloten zaken vo.orbijgaan en de geopende winkels in gaan om hun inkoopen te doen. De actie in den Radiohandel. Het Comité van Actie inzake Philips' Licenties verzoekt ons opname van het volgende Aangezien ons gebleken is, dat het pu bliek nog steeds geen duidelijk beeld heeft van de oorzaken van het conflict, dat sinds eenige weken geleden beroering brengt on der den geheelen Nederlandsohen radio- handel en de geheele Nederlandsohe ra dio-industrie, lijkt het ons zeer gewenscht, kortelijks uiteen te zetten, om welke pun ten het hier eigenlijk .gaat. Het commu niqué, eenigen tijd geleden door Philips' Radio gepubliceerd, gaat n.l. geheel langs de kern der zaak, en geeft daarom een vol komen onjuiste voorstelling. Het Comité van Actie wenscht er, voor zoover dit nog niet bekend mocht zijn. al lereerst nadrukkelijk op te wijzen, da-t de strijd niet gaat om het al of niet betalen der bedragen, die Philips' Radio verlangt voor het gebruik van de door haar ge kochte patenten. Philips' Radio heeft een zestal patenten gekocht voor 500 per stuk en wil daarvan thans plotseling een rente van gaan trekken, die door insiders op 1 millioen geschat wordt. Wanneer Phi lips dit bedrag op 1 ton schat, komt dat vermoedelijk omdat zij van plan is, den toe- stelbouw buiten haar eigen fabrieken te decimeeren. Het Comité van Actie, erkent, dat juridisch hieraan wellicht niets te doen is. Op het woordje „wellioht" komen wij straks nader terug. Deze licentie-heffing zou den radiohan del en de industrie niet als één man te hoop hebben doen loopen. Dat deden ech ter wèl de voorwaarden, die Philips wil verbinden aan de toestemming tot bouwen. Met de genoemde zes patenten in de hand voelt Philips zich in een machtspo sitie. En zelden is van macht een brutaler en ingrijpender misbruik, gemaakt dan thans. Philips stelt zich op het standpunt, dat plotseling de geheele radiobouw in overtreding is, wanneer deze voortgaat met werken zonder haar toestemming. Zij doet dat plotseling nadat jaren lang ook door haar aanmoediging deze geheele industrie ontstond. De telkens herhaalde verzeke ring, dat deze firma geen monopolie wenscht, lijkt bedriegelijk veel op die van den struikroover, die, tot de tanden gewa pend, op een weerloozen reiziger afstormt, „geld of leven" eischt maar daarbij be zweert, dat hij, geen roof of moorrl bedoelt. Want de voorwaarden, die Philips' Radio stelt, zijn oa.: 1. dat de bouwer een toestel van het door hem vervaardigde type opzendt naar Eindhoven ter onderzoek, of het wel „deug delijk" is. De industrie ziet niet in, waar aan Philips de bevoegdheid ontleent, zich op te werpen als beoordeelaar van de toe steken barer concurrenten.; en de industrie voelt er niets voor, aan een concurrent de gelegenheid te geven, andermans toestellen te bestudeeren; zij heeft immers géén pa tent op eigen vindingen, resultaat van eigen vernuft en vindingrijkheid. Philips' ltadio grondt dezen e'sch op de overweging dat de meerderheid der in den handel ge brachte toesteilen niet zou deugen. De in dustrie heeft.dit gevoeld als een beleedi- ging, die allerminst van de fabrikanten van Philips' toestellen behoeft te worden aanvaard. 2. dat men zich houde aan een voorge schreven minimum en maximum aantal te bouwen toestellen. Er moet dus lioentie worden betaald voor een minimum, dat ve len te 'hoog is en waardoor de belasting per toestel verdubbeld of verdrievoudigd wordt of voor een maximum, waardoor de vrije ontwikkeling van menig bedrijf wordt ge knot. Philips' Radio houdt zich het recht voor bouwvergunning te weigeren aan wien zij wil. En het is de industrie al lang uit de feiten gebleken, dat de Eindhovensche fir ma van plan is zonder genade aan een groot aantal concurreerende firma's die toestemming niet te geven, hetgeen het zelfde zal zijn als: stopzetting van he-t be drijf. De radio-industrie begrijpt zeer goed, waar de schoen wringt en hoe Philips' Ra dio gekomen is tot een dergelijken maat regel, die door velen onbegrijpelijk .wordt geoordeeld, omdat toch te voren vast stond, dat daartegen het krachtigste ver- ingezonden mededeeling. 1a alt u 3nderen van indiëj^ het album „onz#overzee8che ge westen". een pracht- INDIË-plaatje bij elk stuk zeep op go^de zeep staat: D^BBELMj^NN UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 31 Oct. Huizen, 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.-uitzendingen. 9.0010.00 Morgenconcert. 10.0010.30 Ziekendienst. 10.3011.00 Ziekendienst. 12.302.00 Concert. Alt, mezzo, fluit, or gel, piano. 2.002.35 Voor de scholen. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.006.30 Concert. Viool, cello, piano. 6.307.00 Lezing: Hervorming en mu ziek: 7.008.00 Orgelconcert. Orgelconcert. 8.00 Propaganda-avond. Orkest en spre kers. Daarna persber. Hilversum, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.151.45 Concert door het Tuschinsky- orkest. I.454.00 Gramofoonmuziek. 4.005.00 Ziekenuurtje. Mevr. Ant. v. Dijk. Mevr. J. Hekkertov. Eysden: sopraan. Ina Mulder- Belser: alt mezzo. A. de Rid der: piano. 5.306.45 Concert. Hongaarsche kapel Bela Ruha. 6.457.15 Landbouwhalfuurtje. Dr. Ir. A. Mmdehoud: Do Bijen. 7.157.45 Fransche les. 8.008.15 Gramofoon. 8.15 Aansl. v. h. Concertgebouy te A'dam. Orkest o. 1. v. Pierre Monteux. Lotte Leh- mann: zang. Daarna persber. en gramo foon. D a v e n t r y, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert op cinema-orgel. 2.20 Beelduitzending. 2.45 Berichten. 2.50 Uitzending voor scholen. 3.20 Ve-sper i. d. Westminster Abbey. 4.05 Lezing. 4.20 Concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Marktber. 7.05 Zang door O. Haley (alt). 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. 8.55 Voorlezing. 9.05 Voortzetting concert. 10.00 Neiuwsber. 10.20 Lezing. 10.3512.20 Dansmuzibk. Langenberg, 473 M. 6.20—7.20 Concert. 9.3510.35 Gramofoonmuziek. 10.1012.10 Gramofoonmuziek en Pho- nola-concert. 12.251.50 Orkestconcert. 4.505.50 Concert. Orkest en violist. 7.20 Vroolijke avond. 9.5011.20 Orkestconcert. 11.2012.20 Dansmuziek. Brussel, 508 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Her-uitzending van het concert uit het Concertgebouw te Amsterdam. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.004.00 Concert. Orkest en violist. 7.359.35 Concert. Orkest en. vocale so list. 9.5012.20 Dansmuziek. Z e e s e n, 1635 M. 6.1510.05 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.1512.50 Lezingen. 1.201.50 Gramofoonmuziek. 1.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Berlijn. 4.507.05 Lezingen. 7.20 Hervormingsfeest. Orgelconcert. Spreker, koor, viool, fluit. 9.50 Dansles. Daarna tot 11.50: Dans muziek. „Radio-Paris", 1725 M. 12.502.20 Kramofoonmuziek. 4.05 Klassiek uurtje. 0.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert en toonoeloitzending. Vo cale en instrumentale solisten. K d K a en de Byrd-expeditie naar de Zuidpool. Door het Amerikaansche station K D K A te Pittsburgh worden regelmatig uit zendingen gegeven bestemd voor de Byrd- expeditie naar dc Zuidpool. Deze uitzen dingen worden tevens dienstbaar gemaakt voor onderzoekingen op radio-gebied, spe ciaal ten opzichte van de zoogenaamde „doode plaatsen" waar dc ontvangst van draadlooze signalen bijna niet mogelijk is. Men vermoedt dat deze doode plaatsen ontstaan door interferentie tusschen do directe golven en do door de „Heavyside laag" teruggekaatste uitstralingen. Berekeningen hebben uitgewezen dat- deze „laag" ongeveer 5 a 600 K.M. van dte aarde is verwijderd, doch er bestaan aan wijzingen dat deze afstand bij de polen veel kleiner is, ja dat de laag dc aarde raakt. Het controleeren van deze theorie is nu het doel van de proeven welke bij deze uitzendingen worden genomen. Aan het eind van elk programma wordt gedurende vijf minuten een onafgebroken en krachtig signaal gegeven nauwkeurig op 25.4 M. golflengte, waardoor de radio ingenieur der expeditie, Malcoln P. Han son, zijn opmetingen kan doen. Deze be schikt daartoe over een zeer belangrijk meetinstrument, bekend als Osiso, dat werd uitgevonden door Jos. W. Legg, oscil- lograaf van de Westinghouse Electric and Manufacturing Cy. Met dit instrument kun nen fotografische opnamen worden ge maakt van de ontvangen radio-signalen waarbij tijdsverschillen van eenige mil- lioenste seconde nog duidelijk worden ge scheiden. Met dit instrument is het moge lijk de direct ontvangen signalen afzonder lijk van de echo, veroorzaakt door de te rugkaatsing van de heavyside laag te foto grafeeren. Door de tijdsverschillen tus schen de opname van de directe en de in directe stralen is de hoogte van het te- rugkaatsingspunt berekend. Hauson heeft reeds meerdere waarde volle gegevens in dit opzicht verzameld. Dat dit aan de Pool niet steeds onder aangename omstandigheden kan plaats hebben blijkt hieruit, dat dc droge batte rijen welke op een tocht werden medege nomen, bevroren, zoodat het noodzakelijk was ze onder do kleeding der mannen te vervoeren en alleen de draden naar b,ui ten te brengen. Volgens bercht van Ilauson werkte de osiso bij een koude van 70 gra den nog uitstekend. zet moest ontstaan. De Philips-fa.brieken zijn den laatsten tijd ongezond uitgebreid, er ontstond overproductie vandaar ook de prijsverlaging van een populair toestel- type met 35en nu is tegengaan van elke concurrentie een levenseisoh gewor den. Het zal derhalve een hardnekkige strijd worden. De geheele industrie en handel, met uitzondering van een aantal firma's, die te beschouwen zijn als een onderdeel van Philips, voelt dat het hier gaat om haar bestaan. Mogelijk is het ook voor Phi lips' Badio een levenskwestie, maar moe ten nu circa 500 zaken kapot gemaakt wor den terwile van één geweldenaar? Het Comité van Actie voelt zich zeer sterk, omdat het zich gedragen voelt door de publieke opinie, door het volksgewe ten. Philips' Radio is groot geworden juist door het harde werken van anderen; die anderen wenschen nu niet als een uitge knepen citroen te worden terzijde gewor pen. Op die publieke opinie heeft het Comité van Actie dan ook in de eerste plaats zijn hoop gevestigd. Hot Ncderla-ndsche volk zal een uitspraak moeten doen. Aangezien het echter mogelijk is, dat Philips' Radio binnenkort processen zal beginnen, tracht het Comité haar sociale taak tevens juridisch, d.w.z. octrooirech telijk zich sterk te maken. En daarom zoekt het alle zwakheden, die in de beweerde patenten aanwezig zijn. Wellicht is het ook mogelijk, op deze wij-zij succes te behalen, en derhalve zal liet Comité voor gezamen lijke kosten eventueole processen tot in hoogste instantie doorvoeren. FEUILLETON. Vrij vertaald uit het Duitsch. door P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). |ffij_ ging dadelijk naar Bill toe zei: „Bïll_ Stevens, hier staat je ergste Wid voor je, de man, dien je al zeven gezocht hebt. Je kunt je op mij wre- u. en mij aanklagen. Daar geef ik je het toe, maar ter wille van mijn kind, ■t je lief heeft en jij haar vraag ik u vergiffenis voor al het leed, dat ik Vlokkend heb. Kan je me vergeven nee stond als versteend bij deze woor- Zou Bill hem kunnen vergeven? Zij V 'D*e* bunnen en toch zou ze moeten. as ontzettend veel gevergd. I m ging overeind zitten, greep Orelly's en ze*: j-Moeder heeft me leercn en. Vergeef ons onze schulden, gelijk ïj vergeven aan onze schuldenaren. Ik bh!- 'ïv Van karie' want hetgeen u me willen ontnemen, dat wil zeggen even, dat heeft uw dochter mij te- L want zonder haar zou ik KI n n gestorven zijn. We zijn dus L C' daarenboven uw ge len™ U reecls ^noeg gestraft heb- «Pat weet God alleen." „Nou heb je vader wel vergeven, Bill", zei Alice, „maar de schande kleeft nog op je naam en je naam moet daarvan bevrijd worden. Je moeder moet haar eerlijken naam, die thans geschandvlekt is, ook te rug bekomen." „Ja, Alice. Maar hoe „Dat zal ik je dan vertellen, Bill Ste vens, hoe dat zal geschieden. Ik heb er lang over nagedacht en heb het ten laat ste gevonden. Mij aanklagen en laten v.cr- oordeelen zal niemand eenig voordeel aan brengen', integendeel ieder zal met ver achting over mij spreken en Alice zal, als mijn dochter, in die verachting deelen, zij het dan ook geheel onverdiend. Dat zou ik niet graag willen. Nu heb ik 'l zoo over legd. Ik blijf nog eenige dagen hier tot je naar Sacramento kunt komen om bij mij jc intrek te nemen. Dan overhandig ik je een schriftelijke verklaring, waarin alles voorkomt, wat betrekking heeft op 't ge beurde op de „Zwaluw" en waarin ik ver klaar de schuldige te zijn. Dan verdwijn ik in de wildernis en je levert mijn ver klaring in bij 't gerecht, dat je dan van al le blaam kan zuiveren. Is u dat voldoende, Bill Stevens? Mijn huis en goed laat ik na aan Alice met wie je gaat trouwen en je kunt mijn nalatenschap met een' gerust geweten aanvaarden, want er is niets meer bij, wat van 't bloedgeld gekocht zou kunnen zijn. Misschien denk je dan later nog wel eens zonder wrok aan den ouden Orelly, die spoorloos in de wildernis ver dween." „Dat is eerlijk gesproken, Orelly", zei Bill. „Als die Fimmy u niet in zijn klau wen had gekregen, zou je een eerlijk en goed mensch gebleven zijn. Doe, zooals je zegt; trek de wildernis in, maar geef dan toch de hoop niet op, dat je Alice zult weerzien, al zullen er ook jaren overheen gaan. Het is voor u een zware straf met zoo'n schuld op het geweten eenzaam en verlaten nu verder de wereld door te trek ken. Laten we hopen, dat God u ook ver geven heeft. Hij zal dan uw leidsman zijn." Martellos kwam binnen en was ver baasd Orelly hier te vinden, maar al dade lijk vermoedde hij, met welk doel deze hier was gekomen. „Nu tot weerziens, Alice. Het beste, mister Adams. En zooals afgesproken isAlice zou je nu niet met mij mee gaan vroeg hij bijna smeekend. Als antwoord viel ze hem om den hals en bedekte zijn verweerd gelaat met kus sen. „Arme, arme vaderfluisterde ze lief- koozend. „Houd moed. Het is erg hard, maar het moet gebeuren." Dan liet ze hem los en zei luid: „Ik zou liever hier blijven, vader, tot hij beter is, dan kunnen we samen korhen." Hij gaf haar nog een zoen en verdween dan plotseling uit de tent. „De zaak is in orde", merkte Martel- los vroolijk. „Die arme Orelly ,Dat die ook al in de klauwen van Fimmy moest te recht komen. Ik krijg met dien snuiter heel wat af te rekenen." Nu Bill iederen dag vooruit ging, was Martellos 's nachts nooit in de tent. Eerst dacht Bill, dat hij weer aan 't spelen en drinken was geraakt. Doch als dit zoo ware geweest, zou hij het den volgenden dag wel aan hem gemerkt hebben. En voor Alice hoefde hij niet weg te blijven. Die sliep nu geheel alleen in een afzonderlijk tentje. Eindelijk na veel denken snapte Bill het. Hij lag op de loer bij de sluizen Martellos had heel juist bij zichzelf ge redeneerd, namelijk, dat de echte dief wel weer zou terugkomen om zijn slag te slaan en nu waren er nog geen veertien dagen verloopen of er werd in de her berg van Norcros al weer geklaagd, dat er goud in de sluizen ontbrak, wel niet veel, maar er was toch te weinig. Ditmaal scheen do dief heel voorzichtig te werk te gaan hij maakte de sluis niet heelemaal leeg. maar stelde zich telkens met weinig tevree. En dat mep. achter den diefstal kwam, was hieraan te danken, dat som- mige goudgravers opzettelijk groote nug gets op een bepaalde plaats laadden neer gelegd, die dan den volgenden dag waren verdwenen. Na zijn laatste bezoek aan Orelly had Fimmy zich nergens meer laten zien, noch in Sacramento, noch in Norcros. Sommi gen dachten, dat hij zich schuil hield uit schaamte over zijn lage daad, doch fde waarheid was, dal hij naar Gold Hil, ecu plaats in de nabijheid, was vertrokken om daar de gebeurtenissen verder af te wachten, want nu hij zelf aan Alice verra den had, dat George Adams en Bill Ste vens een en dezelfde persoon waren, acht te hij zich in Norcors niet veilig. Tot zijn verwondering hoorde hij van niets en bleef alles rustig. Alice durfde hem zeker niet aan te klagen, omdat ze daardoor ook haar vader in de zaak betrok, die tege lijk met hem vallen moest. Nadat er een dag of drie verloopen wa ren zonder dat er iris had p'aa's gegre pen, keerde hij naar Norcros terug; zijn af wezigheid mocht eens achterdocht wek ken. Maar er was nog iets anders, dat hem noopte terug te keeren, namelijk geldge brek. Zijn zakken waren leeg en wat hij eerst gedaan had om Bill onder verden king te brengen, dat zou hij nu doen om zijn eigen zakken te vullen. Zijn diefachti ge aard kwam boven. Hij zou goud uit dc sluis halen, telkens een klein beetje. Nie mand kon dat merken en hij was er mee gebaat. De wantrouwige blikken, die men. op hem wierp bij zijn terukomst, scheen 'hij niet te merken en als men hem vroeg, waar hij geweest was. dan loog hij er maar op les en liet daarbij doorschemeren, dat hij binnenkort de plaats misschien wel voor goed verlaten zou. Dc tent van Martellos vermeed hij zorgvuldig. Bill begon heel goed te genezen en men was overeengekomen om vandaag, juist een week, nadat Orelly in de tont versche nen was, naar Minershome te gaan, toen Alice gewekt werd door een hevig lawaai. Ze stond op, kleedde zich aan en begaf zich naar de andere tent. Martellos was niet aanwezig on Bill sliep nog als ee.i roos. Nieuwsgierig wat dat lawaai te be- teekenen had, begdf ze zich naar buiten en zag, hoe het volk in allerijl zich begaf naar do herberg, waarop ze van de plaats, waar'ze stond, juist het oog had. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7