UIT DE RIJNSTREEK LAND- EN TUINBOUW VOOR HUIS EN HOF VRAGENBUS RIJNZATERWOUDE. GEMEENTERAAD. Eedsaflegging van den heer Bik. Aanbieding gemeente-begroo ting 1930. Wijziging begrooting 1929. Crediet verleend voor de demping van het Jooststollengat. Vergadering van den read dezer ge meente op Maandag 1.1., des avonds te 7.30 uur. Voorzitter de heer J. A. Bakhuyzen, Burgemeester der gemeente. Aanwezig alle leden; vacature M. v. d. Zwan. Punt. 1. De voorzitter opent de ver gadering niet gebed. De notulen der vo rige vergadering worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Punt 2. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den Raad, den lieer A. Hik. Do heeren W. Oompêer en C. van Tol worden door den voorzitter verzocht de geloofsbrieven van den heer Bik te onderzoeken. Na dit onderzoek wordt door den heer Van Tol medege deeld dat de geloofsbrieven in orde zijn en zij voorstellen den heer Bik Loc te la ten. De heer Bik wordt daarna op ver zoek van den voorzitter door den heer De Knijff binnen geleid. De voorzitter deelt de heer Bik mede, dat zijn geloofsbrieven in orde bevonden waren en verzoekt den heer Bik in zijne handen de vereischte eeden af te willen leggen, waarop do heer Bik de eedgn af legt. De voorzitter wonscht daarop den heer Bik van harte geluk 'met zijne benoeming. JTet verheugd de voorzitter zeer. dat het juist de heer Bik is, die dc plaats van 'het overleden lid" van den raad, den heer M. v. d. Zwan, inneemt. Wij kennen u al len voldoende a'ls een zeer bezadigd en vertrouwd man en ik hoop dat u uw Raadslidmaatschap naar uw beste weten mag vervullen. Het nieuw benoemde raadslid verzoekt daarop» hel woord en dankt den voor zitter voor zijn zeer waardeerende woor den tot hem gesproken. Spr. is er vam verzekerd, dat 'hij den 'heer v. d. Zwan niet in alles kan vervangen, doch wat het Raadslidmaatschap betreft, zal spr. zijn uiterste 'best doen om dc voetsporen van den heer v. d. Zwan te volgen. Hij hoopt •dat het hem gegeven ieoge zijn om in het belang van de gemeente werkzaam te mogen zijn. Punt 3. Dc voorzitter doet o.m. mede- deeing van de navolgende ingekomen stuk ken: a. Is ingekomen een schrijven van B. en W. van Leiden, waarbij wordt inge zonden de winst- en verliesrekening van den Keuringsdienst van Waren over het jaar 1928. b. Schrijven van Ged. Staten, waarbij wordt medegedeeld dab de beslissing op het besluit van den Raad d.d. 18 Septem ber j.l. waarbij werd besloten tot het aangaan van een geld leening groot f 7300, verdaagd wordt. c. Een schrijven van den directeur van- den Keuringsdienst van Waren, district Leiden, waarbij wordt ingezonden een staat, aangevende de werkzaamheden in dc gemeente verricht in het tijdvak 1 Jan.—30 Sepl. 1929. d. Voorts is ingekomen het rapport van den directeur van het. Centraal Bureau voor verificatie en financieelc adviezen der vereen, van Ned. Gemeenten, naar aanleiding van de op 11 Sept. j.l. ge houden opname van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger. e. Een schrijven van Ged. Staten, waar bij de uitkeering op van de wet van 24 Mei 1897 wordt, bepaald op f 1357.771/.. f. Een schrijven van Ged. Staten, waar bij bepaald wordt, dat. de regeling in zake den VIcesöhkeuringsdienst met de ge meente Leiden verlengd is tot 1 Jan. 1934. g. Een schrijven van mej. Geertsema en van mej. Schuit, dat zij hunne benoe- ming tot onderwijzeres aan dc o. 1. school onder dankzegging aanvaarden. h. Bij schrijven d.d. 21-23 Oct. 1929 deelen Ged. Staten mede. dat zij de be slissing op het Raadsbesluit tot bijbouw van een lokaal aan dc o. 1. school hebben verdaagd. i. Een schrijven, waarbij verzocht wordt om een cursus in het Esperanto te geven, wordt voor kennisgeving aangenomen. Punt. 4. Aanbieding Gemeentebegroo- <ting 1930. B. en W. bieden de begrooting der ge meente voor het dienstjaar 1930 in ont vangst en uitg. sluitende met f 2S.306.041/2, aan den Raad aan. De voorzitter deelt inedo, dat dc toe stand der gemeente financieel nog alles behalve rooskleurig te noemen is. B. en W* hadden zeer gaarne met belasting verlaging gekomen, doch om weer niet in de misère te komen, hebben zij dat niet aangedurfd. Mede in verband met de nieuwe financieelc verhouding tusschen Rijk en de Gemeente is groote voorzich tigheid geboden. Spr. hoopt, wanneer de nieuwe wet in 1931 in werking is getre den, er voor de gemeente een beter tijd perk aanbreekt. De voorz. verzoekt de heeren A. van der Knijff, N. Disseldorp en 'A. Bik in dc commissie zitting te villen nemen tot nazien van de Gemeentebegroo- ting. Wat door hen wordt aangenomen. Punt 5. Besluit wijziging gemeente-be- grooting dienst. i929. Wegens noodzakelijke aankoop van meer grind en puin moet de post onderhoud wegen en voetpaden verhoogd worden met f 700. Uitgaven inzake de drinkwater voorziening f 100. Keuring van trekhonden f7.50. Abonnement op het staatsblad enz. f 3.30. Achterstallige uitgave van vorige dienstjaren f 29. Advertentiekosten f 22. Reisgeld voor passanten een overige uit gaven der politie f 10. Tegemoetkoming reiskosten van een tijdelijke onderwijze res o. '1. school f 37.20. Totaal f 915.70. Wordt gevonden uit de post Belasting naar het inkomen b. f 913.85. Uitkeering van het Rijk wegens opcenten op dc hoofdsom der dividend- en tantième-be lasting f 1.85. Totaal f915.70. Vervolgens brengt de Voorzitter de kwestie over de Jooststollcnbrug ter be spreking. Spreker mag, gehoord de hier over gevoerde besprekingen in vorige Raadsvergaderingen, niet aannemen, dat het de 'bedoeling van den Raad is het genomen Raadsbesluit van 8 April 1929 in te trekken. Het is een besluit geweest met algemcene stemmen genomen, om heb vaarwater het Jooststollengat te dempen en een duiker aan te brengen. B. en W. zouden nu wel eens willen weten hoe de Raad cr over dacht en wat zij aan den Raad hebben. Er moet het. een of het an der gebeuren. Dc brug is door deskun digen opgenomen en als zeer gevaarlijk verklaard en de toestand wordt met den dag slechter. Wanneer er niet ingegrepen wordt door het gemeentebestuur, doen dit de Ged. Staten en sluiten het verkeer af, en wat dan? Hierop verzoekt de heer Compeer liet. woord en zegt, dat in de vevgadering van 8 April 1929 met algemeene stemmen besloten is het Jooststollengat te dempen. Wat gezien den slechten toestand der brug zeer toe te juichen is. B. en W. hebben in de vergadering van 8 April den gemoe- delijken weg bewandeld en in die vergade ring is door den gem te-opzichter een plan en kostenberekening overgelegd. Hij mag dan ook niet veronderstellen, dat het de bedoeling is genoemd Raadsbesluit in te trekken. Hij stelt den Raad voor om B. en W. een crediet te verstrekken om het genomen Raadsbesluit uit te voeren. De heer Van Tol, het woord verzoe kende, zegt, dat remmers wel eens goed werk doen. Zoo ook in dit geval, want hij heeft vernomen sedert de vorige Raads vergadering, dat Ged, Staten voorgeschre ven bij de Jooststollenbrug borden te plaatsen, waarop vermeld moest staan, •dat de vaart aldaar gesloten zou worden. Hij vraagt den voorzitter hoe of dit zit. Deze antwoordt, dat in do voorwaarde van Ged. Staten, waarbij vergunning is verleend, daaromtrent niet anders ver meld staat, dan dat van te voren adver- bentie's moeten geplaatst worden in en kele met name genoemde couranten. De heer Van Tol is met dit antwoord niet tevreden en anders vraagt de voor zitter "nogal eens of hij voldaan is, wat hij in 't minst niet is. Is heb wel zeker, dat er geen schrijven was omtrent het plaatsen van borden? De voorz. antwoordt daarop, dat het niet. gaat om hetgeen was, maar om het geen is. De voorz. vraagt of een van de heeren het voorstel van den heer Compeer ondersteunt-. Het voorstel wordt, onder steund door de heeren Van der Knijff en Weststeijn, in stemming gebracht verkla ren zich de heeren Weslfeteyn, van der Knijff, Bik en Compeer voor en de heeren Disseldorp, Visser en Van Tol tegen het voorstel-Compee.r. Zoodat met 4 tegen 3 stemmen het voorsiel-Compeer aange nomen wordt. Hierna rondvraag. De heer Van Tol vraagt den voorzitter, hoe of het staat met de voorbereidende plannen tot overname van den weg door de provincie, daar in de vorige Raads vergadering deze zaa-k was uitgesteld tot een volgende vergadering. De voorzitter deelt den heer Van Tol mede, dat hij in geheime zitting ophel dering daaromtrent zal geven. Verder vraagt de heer Van Tol of het B. en W. bekend is, dat de onderwijzeres mej". Schuit te laat op school komt. De voorzitter antwoordt, dat deze juf frouw uit L'-icIen moet komen," en zoo doende met de bus even te laat aankomt, doch zij komt binnen kort alhier wonen, zoodat dan dit bezwaar opgeheven wordt. Hierna sluiting. KATWIJK. „Gemeentebelang". De Kiesvereeni- ging „Gemeentebelang" hield in „Casa Cara" een ledenvergadering onder voorzit terschap van Dr. Ir. Hettinga Tromp. Na opening met een woord van welkom dooi den voorzitter kwam in bespreking de be kende „raadhuiskwestie". Dr. Hueting gaf als raadslid een uitvoerig overzicht van deze aangelegenheid. Het adres aan den raad over den bouw van het nieuwe ge meentehuis kwam ter sprake eu als gevolg daarvan het prae-advies op dit adres v?/i B. en W. en het verwerpen hiervan. Nog werd uitvoerig gesproken over het gebeur de betreffende de zaak Krayt en Dubbel dam en een uiteenzetting hiervan gege ven. Langdurig werd nog gesproken over mogelijkheden om Katwijk in velerlei op zicht meer welvaart te verzekeren. Na rondvraag sluiting door den voorzitter. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de vergadering van Donderdagavond. 3a. Voorstel tot verkoop van een per ceel bouwgrond aan den heer W. van Beijeren qq. 3b. Voorstel tot het aangaan van cene dading met het R.-K. kerkbestuur van Al phen aan den Rijn en den heer J. Z. van Hellemond, in zake de herstelling, de overdracht en het onderhoud van het hek langs de Kerkstraat. AARLANDERVEEN. Verloren? De heer J. Leliveïd ver miste dezer dagen zijn portemonnaie in houdende plm. 50. Genoemde heer weet niet, of de beurs werd verloren, of dat men hem ontvreemd heeft. NOORDEN. Kiesvereeniging. De R.-K. Kiesver- eeniging vergaderde vorige week Donder- d^gvond. De voorz., de heer Th. Mourits, opende de vergadering voor een gering aantal leden. De notulen werden onver anderd vastgesteld. Op de eerste plaats had de verkiezing van een voorzitter plaats in het nieuwe stuur. Met bijna algemeene stemmen werd herkozen de heer Th. Mourits. Voor de re serve-zetels zijn 2 candidal en ingekomen, een voor groep B. en een voor groep C. Nu zijn voor elke groep 3 Candida ten, als die bij dc bestuursverkiezing zijn INGEZONDEN MEDEDEELING. TT7 overgebleven, als plaatsvervangers gesteld worden, doch een stem kan dat keeren, o:n dat volgens reglement er 5 moeten wordon ingediend en dan een verkiezing moet plaats hebben. Nu die eenc stem was cr. Er moesten. 5 plaatsverv. voor elke groep gestemd worden, om later weer een ge wone verkiezing te houden. Het bestuur stelde voor om in het vervolg niet.5 maar 6 candidaten in te le veren en de 3, die dc meeste stemmen hebben als bestuur en de 3 overigen als reserves te benoemen, maar dan moet art. 12a. van het reglement een kleine veran dering ondergaan. Hierover werd breedvoerig gesproken en men kon niet aan een eind komen. De voorz. zeide, dat dit punt dan nog maa? eens goed moest overwogen worden om op een volgende vergadering te worden afgewerkt. Als er dan maar meer animo is als nu, want dit punt moet met tweederde der stemmen worden beslist. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt, zoodat de voorz. met een woord van dank tot hen die waren opgekomen, de vergadering sloot met den chr. groet. Voor de stemming van de candidaten voor do reserve-zetels zullen de stembiljet ten bij de leden worden thuisgezonden, om op nader op te geven datum de lijsten in de bus bij dc kerk te deponeeren. ZEVENHOVEN. Auto gekanteld. Maandagmiddag slip te de personenaut-o van den heer Blom van Uithoorn nabij de bouwmanswoning, genaamd „Voorzorg", met het gevolg, dat de wagen in den kant van de ringsloot geraakte en omsloeg. De heer B. redde zich door heb portier en kwam met den schrik vrij. Doordat, de auto op een klein water stoepje terecht kwam, bleef zij boven het water hangen. Met behulp van takels was de wagen spoedig overeind. UITVOER VAN GROENTEN EN FRUIT. De uitvoer van appelen was in Augustus zeer groot, echter tegen uiterst onbevre digende prijzen; niet minder dan 2602 ton verlieten ons land, grootendeels naar Duitsehland en voor oen kleiner gedeelte naar Denemarken, maar de opbrengst van dit groote kwantum was slechts 177.000. In September 1928 voerde ons land slechts 950 ton appelen uit, ter waarde van. ƒ137.000! Met den uitvoer van peren was het wel niet zoo droevig gesteld als met dien van de appelen, maar toch liet ook hier de op brengst te wenschen over. Hoewel in Sept. aanmerkelijk meer peren werden uitge voerd dan in Sept. 1928, n.l. 41S8 ton tegen 3335 ton, was de uitvoerwaarde nog gerin ger 352.000 tegen 368.000). Duitsehland nam ook heb leeuwendeel onzer peren af, n.l. 3751 ton; ecu klein gedeelte (233 ton) ging naar Groot-Brifcannië. De drnivenuit- voer was in September iets kleiner dan in •Sept. 1928, n.l. 1511 ton ter waarde van 796.000. tegen 1598 ton ter waarde van 866.000, v. j. Groot-Britannië nam 848 ton af, Duitsehland 555 ton. De totale uitvoerwaarde van versche vruchten bedroeg over September ^1.420.000, tegen 1.46S.000 in Sept. 192S. In de eerste drie kwartalen van het loo pende jaar is voor 5.965.000, aan vers-che vruchten uitgevoerd, tegen verleden jaar voor ƒ8.348.000. Van de vruchtenpulp-soorten is aard- beienpulp het voornaamste uitvoerartikel. Hierna werd 35S ton uitgevoerd ter waarde van 208.000, tegen 653 ton, waarde even eens 20S.OOO in Sept. 1928. In totaal be droeg de uitvoer van vruchtenpulp in Sep tember 427.000 (v. j. 504.000), en in de eerste drie kwartalen 5.846.000 (v. j. 5.672.000). Van versche groenten waren tomaten ook in September het voornaamste uit- voerproduct. Ook in deze maand was de uitgevoerde hoeveelheid weder aanmerke lijk grootcr dan in dezelfde maand van 1928, maar de waarde beduidend geringer: 1994S- ton ter waarde van slechts 1.3S8.000, werden geëxporteerd, terwijl dc 17815 ton, die in September 1928 over onze grenzen gingen 1.779.000 opbrachten. Groot- Britannië met 9776 ton en Duitsehland met 9783 ton waren de grootste afnemers. Ook de cijfers van den tomatenuitvoer over de eerste drie kwartalen van het loo- pende jaar zijn slechter dan die over het overeenkomstige tijdvak van 1928: de 72451 ton, in 1929 in dat tijdvak uitgevoerd, brachten minder op dan de 65349 ton van 1928, n.l. 15.176.000 tegen 15.676.000. Te genover een gemiddelde opbrengst van 239.88 per ton in 192S staat dus een van 209.45 in het loopende jaar. De uitvoer van snij- en prineesseboonen geeft hetzelfde verschijnsel te zien: een grootere hoeveelheid uitgevoerd dan ver leden jaar, maar relatief een aanmerke lijk geringere opbrengst. Als uitvoerwaar de van de 7211 ton, die in September ons land verlieten, (waarvan 6S69 ton naar Duitsehland en de rest naar België) staat S09.000 genoteerd, terwijl in September 1928 4538 ton 660.000 opbrachten. Met de uien en sjalotten is het al niet anders gesteld: 14.615 ton ter waarde van ƒ734.000 in September van het loopende jaar, tegen 14.450 ton ter waarde van ƒ888.000 in September 1928. Komkommers en augurken maken geen uitzondering: komkommers 3917 ton ter waarde van 297.000 in September 1929, tegen 3500 bon ter waarde van ƒ316.000 in September 1928; augurken 1810 ton, waarde 220.000, tegen 1S83 ton, waarde ƒ340.000 in Sep tember v. j. Yan uien en sjalotten was Groot-Britannië een goede afnemer met 9256 ton, gevolgd door België met 2543 ton en Duitsehland met 1168 torn Voor kom kommers en augurken was Duitsehland het groote afzetgebied met resp. 3802 en 1450 ton. De uitvoer van alle koolsoorten was groo- ter dan in September 192S. Yan witte- en savoyekool gingen 3569 ton de grenzen over (2488), waarvan 2137 ton naar Duitseh land; van roode 3S20 ton (1317), waaiwan 2757 ton naar Duitsehland en van bloem kool 8477 ton (6676), waarvan 8235 ton naar Duitsehland. De gemiddelde prijzen van- witte- en savoye kool en van roode kool verschilden weinig van die in September 1928; van bloemkool waren zij lager. De totale waarde van alle versche groen ten, in September uitgevoerd, bedraagt 4.751.000, tegen 4.986.000 in September 3928; over de eerste drie kwartalen van het loopende jaar ƒ54.616.000 (v. j. 58.581.000). Telt men de uitvoerwaarde over Septem ber van versche vruchten, vruchtenpulp en groenten op, dan komt men tot een to taalcijfer van 6.598.000 (v. j. 6.958.000), en over de eerste drie kwartalen tot een totaalcijfer van 66.427.000 (v.j. 72.601.000). WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. fn moes- en bloemtuin, keuken en kelder. Ie helft November. Dezer dagen sprak ik iemand, die gaar ne zelf witlof wilde kweeken, maar daar toe in den tuin geen gelegenheid heeft. Zoo zullen er meerderen zijn. Welnu, in dien dezulken een fliuken kelder bezitten, dan kunnen zij zich zelf zeer goed dat genoegen verschaffen. Zij brengen daartoe wit zand op een schuin afhellenden hoop in den hoek van den kelder, en planten daarin de witlofwortels tot aan den wor- tclhals. Dan komt er onder een schuin lig gende plank tegenaan, en vervolgens een nieuwe zandlaag van een paar d.M. welke laag ietwat vochtig wordt gehouden, op dat ze beter blijft liggen. Lr kroppen zul len zich nu goed ontwik!."'vn. Er is nog een eenvoudiger methode, waarbij echter het lof niet zoo vast, woidt, maar los blijft. Dit is het geval, als men de wor tels eenvoudig zonder zandbedekking, te gen den munt laasgewijze opstapelt, met slechts wat zand er tusschen om het uit drogen te voorkomen. De kelder moet dan donker worden gemaakt, of, indien dit bezwaarlijk kan, enkel de plek, waar de wortels zijn opgestapeld, wat kan geschil den door op een afstand van een kwart meter een zeil of een oud kleed te hangen. Een groente, aan het witlof verwant, is de molsla. De teelt hiervan is vrijwat ge makkelijker dan die van witlof, ofschoon dezelfde regels gelden. In 't voorjaar wordt de groente uitgezaaid; de wortels ontwikkelen zich dan voorspoedig en kun nen in den herfst, gelijk met het witlof, worden opgenomen. Men kan ze ook laten staan en het volgende jaar het bed met een laagje aarde van plm. 15 c.M. bedek ken. Willen we vlugger werken, dan wor den nu de wortels, een 10-tal tezamen, in den grond gebracht, men plaatst er een grooten bloempot overheen en daarover brengt men een hiag paardenmest. De broeiwarmte, welke daardoor ontstaat, heeft tengevolge, dat de wortels krachtig uitschieten, en een lof van wel 20 c.M. zich ontwikkelt. Wat anders kunstmatig wordt gekweekt zien we op natuurlijke wijze ge worden, als in de weilanden in 't voor jaar de jonge bladeren der Paardebloemen door de aarde der opgeworpen molshoopen worden bedekt. Door deze afsluiting van 't licht worden de bladeren gebleekt, en worden dan door de mol6azoekers ge zocht om er een daggeldje mee te ver dienen. Misschien willen onze lezers en lezeressen, uit de te planten bol-, knol- en wortelgewassen nu wel eens een andere keuze doen dan de meest gebruikelijke. We laten daarvan enkele minder bekende volgen. Wat zijn er in de vrije natuur vele, die door niet weinigen voor onkruid worden versleten. Kent u de Herfsttyloos die in Limburg en langs onze groote rivie ren in 't wild voorkomt Zij tiert liefst op vochtigen# grond, moet vrij diep worden geplant, en als zij midzomer is afgestor ven, komt zij in Aug., Sept. opnieuw voor den dag met prachtige lila-rose bloemen. Narcisbloemen losjes in oen vaasje gezet, doen het heel mooi. Narcisbollen van nieu- wo verscheidenheden worden soms zeer duur betaald. Een zeer eenvoudige is dc Narcissus Pseudo-Narcissus, welke bloeit met gele bloemen. Het zomerklokje, Leu- cojum aestivum, lijkt veel op het sneeuw klokje, maar bloeit later. Een der vroegste voorjaarsbloeiers met helder gele bloemen die alsdan een prachtig effect maakt, is de winteraconietEranthis hyemalis. De Salomonszegel groeit zeer goed in de scha duw, b.v. in bosschende bloempjes weme als belletjes naar beneden hangen, zijn groenwit van kleur. De hier genoemde planten zijn alle inlandsche. Tot de bui- tenlandsche geslachten behooren o.m. de Irissen, waarvan er in Zuid-Afrika wel 700 soorten voorkomen. In Engeland wordt er veel van gemaakt. De Camassia esculenta bloeit met violet-blauwe stervormige bloe men, waarvan men aardige takjes kan af snijden. Met eenige bedekking is ze win terhard. De Eucharis amazoniea bloeit met prachtige witte bloemen welke veel voor de binderij gebruikt worden. Wan neer men een verzameling heeft, kan men een geheel jaar door er bloemen van heb ben. Nu de winter eiken dag voor de deur staaf, moeten wc ook voor de plan ten, die binnen zijn, b.v. in de serre, zijn maatregelen nemen. Wie centrale verwar ming heeft in zijn huis, 't zij met warm water of stoom, kan door verwarmingsbui zen ook 'de serre in de verwarming laten deelen. Heeft men een kleine sene die grenst aan de woonkamer, waar een vul kachel brandt, dan kunnen de door het openzetten der tusschej des nachts vorstvrij worden Vaak zal het gewenscht zijn de van den buitenmuur of de ruiten naar binnen to verplaatsen. Men d( aan, dal geen verbrandingsproducU gas, petroleum of iets dergelijks, de vertrekken kan ophoopen, daar zeer schadelijk voor dc planten zijn. verwarming plaats heeft, wordt de droog, waarom het goed is, op het mingstoestel öen bak met water sen. Giet alleen, als het bepaald is, want als dc aarde overmatig vt en dan bevriest, dan lijden de. worteij van. Tenslotte: zorgen voor de plante bloeien, dat zij het meeste licht gen. Huismoeder, u is terecht voor thv Hortensia, die in den grond staat. Het dekken van den voet met turfstrooisel is zeer goed, niet voldoende, daar bij strenge opperhout der takken bevriest. Dj moeten de takken, luchtig saaingel eveneens licht gedekt worden met stroo. Vraag: Als een knecht een ojl krijgt, wie moet dan het loon betalen verzekering of de baas? De knecht! wel 70 pet. uitgekeerd gekregen. "Wie nu het kostgeld betalen? Antwoord De werknemer heet durende betrekkelijk korten tijd tijde ziekte recht op volledig loon. Bovei uitkeering van de maatschappij moe dus de rest van het loon ontvangen, natuurlijk bij overeenkomst eene regeling is gemaakt. Nogmaals rectificatie. Onze rectificatie op het antwoord trefefndc het mogen rijden met een wielerbakfiets, behoeft nog eenige* tering. Art. 4 zegt n.l. onder C, dat het aagl sconen beneden 16 jaren verboaef arbeid te verrichten bestaande in het| trappen voortbewegen van een trai driewieler. DE BOUW VAN DE GROOTST! BOOGBRUG TER WERELD. Tot een van de grootste werken, tot nu toe onde-nomen werden, ba voorzeker de aanleg van de brug ou haven van Sydney. Reeds meer dat eeuw geleden kwam men op het i! beeld, om deze brug te bouwen, e: plannen voor de uitvoering van dit et werk vormden dikwijls geschilpuntet de plaatselijke verkiezingen. Tenslci dan toch uitvoering gegeven aan de nen. Het werk wordt uitgevoerd dc groote staal- en ijzerfirma Dorman and Co. Ltd. te Middlebouvgli. Dc zitter van den Raad van Toezie k deze firma, Sir Arthur Dorman, dij^ geleden zijn Sisten verjaardag de in een interview, dat dit wel heti ste werk was, dat de firma moest q ren, hoewel zij reeds belangrijke i ten had verkregen voor bruggenbon Egypte, den Soudan en Oost-Afrika.l bijzonder mag genoemd worden del over de Tyne. De aanbouw-van del in Bangkok,, dwingt de firma om op d;l de oevers volgens contract lusttmnesl te leggen. De brug over de haven van werd aanbesteed voor de som van 50.500.000. Sindsdien heeft bovei de firma tegenslagen gehad door s gen, invoering van de 44-urige week, (het Dawes Punt Sydney City! oessen. Het Arbitrage-Hof heeft tot reeds meer dan 4.800.000 bijgedrag de kosten van een en ander. De 1 een totale lengte hebben van 1260 j en zal rusten op 28 pijlers. Het r stuk van de brug heeft de grootste I niug; en wel een spanning van 550 if Men is met den bouw van de bmjj weerszijden begonnen. Aan de (het Dawes Punt Sydney City) i van de brug over 4 pijlers reeds ger«| vierde pijler zelf nog niet. Aan de zijde (Milsons Punt) is men reeds met de spanning tusschen den 4de: 5den pijler. Ongeveer een vierde g« van het werk is dus reeds gereed men. Elke pijler heeft een gewicht vai ton. Op het werk zijn twee reusï elevators opgericht, welke elk een g< hebben van 600 ton en een hefvefl van 120 ton. De kranen zijn 75 met! ven den zeespiegel geplaatst en zf nog 27 meter lang. Het gewicht vS halve boog van de brug bedraagt ton. Voor het werk heeft men aac zijde van de brug 128 kabels noodij ke elk 12.000 kosten. De kosten van deze, kabels bedrag! alleen reeds 3.072D00. De arbeiders, die aan deze brug moeten wel stalen zenuwen hebben] één misstap, qen enkele onvoorziebt bun het leven kan kosten. Reeds werklieden als slachtoffer aan dit werk gevallen. Verschillende moeil'lH hebben den vooruitgang van het yf veel mogelijk om het binnen ejjen stelden tijd af te leveren. ,»v Op het einde van het volgende n begin 1931 zal het voornaamste <Lha het werk voltooid zijn; terwijl de b't» 1932 officieel in gebruik zal won# nomen. Naar verluidt, zal een van vc gelsche Prinsen bij deze gelegenhe jh' Nieuw Zuid Wales overkomen, o: m plechtigheid te verrichten. De brug Tïl berekend, dat per uur 168 electrise-^ nen, 6000 voertuigen en 40.000 voet) haar zullen kunnen passeeren. derheid mag worden vermeld, dat brug geen tramlijnen zullen

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6