WOENSDAG 30 OCTOBER 1929 No. 6321 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN Aan H.H. Adverteerders BUITENLAND BINNENLAND 21ste Jaargang IN 5 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voomtbetaling jr Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal anco per postf 2.95 per kwartaal et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver ghaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij •uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededoelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 it nummer bestaat uit drie bladen Tij maken U er op attent, dat ons ad VRIJDAG 1 NOVEMBER MIerheiligen) NIET zal verschij- en verzoeken U beleefd met >t plaatsen van Uwe advertentiën ermede rekening te houden. DE ADMINISTRATIE en! 'tri 1 Over de troebelen te Maastricht Het antirev. dagblad „De Rotterdam- u r" uit de veronderstelling, dat aan de tevreden stemming te Maastricht, welke, lals men weet, zich ten slotte in ernstige f oebelen heeft geuit, ook de werkgevers i die streek schuldig staan. „Maar ondanks dat alles, neigen ook wij tot de meening, dat zoowel werk gevers (en zij in de eerste plaats) als autoriteiten schuldig staan. Wat wij lazen, zagen en hoorden in Zuid-Limburg maakte (uitzonderingen daargelaten) op ons steeds den indruk, dat bij de werkgevers vaak roomsch geloof en oud-liberale economie ac- mengaan. Dat dit, dubbel gevaarlijk is in' een streek, waSt-het grootste deel der be- j volking kerkelijk één leven heeft, zal iedereen toestemmen. De tegenstelling tusschen geloof en sociale onaandoenlijkheid moet wel re volutionairen kweeken; onverschillig bij welke partij men zich voegt om zijn ontevredenheid te luchten". Nu zijn wij, evenals „De Rotterdammer", echts toeschouwer op e»en afstand. Wij logen echter tóch vaststellen, dat de troe- 'len te Maastricht, waarbij menschen- vens te betreuren zijn, alleen en uitslui- i pend moeten worden toegeschreven aan K e zoo zacht mogelijk uitgedrukt "rkeerde tactiek van socialisten en com- unisten. „De Rotterdammer" zal het erover met ons eens zijn. Of dan op geen enkele katholieke, werk- iver in Zuid-Limburg van toepassing is it verwijt, dat bij hem „Roomsch Geloof oud-liberale economie samengaan"? ch, ware dit zoo! Er zijn in Limburg dergelijke liberale erkgevers onder de Katholieken, zooals ook hier zijn en zooals er ook hier jn dergelijke liberale werkgevers onder Protestanten en onder de Anti-revolu- onairen; wij kennen er in eigen omgeving ook de antirev. „Rotterdammer" kent natuurlijk, van dit soort. En dezulken zijn inderdaad itevredenheid-zaaiers en oproer-kwee- irs, onbezoldigde propagandisten van so- lilsme en communisme. Het zijn van die menschen, in wier krin- !en het tot de bon ton schijnt te behoo- jen, om altijd maar weer opnieuw te pra- pn over die verschrikkelijk hooge loonen °Zi van de arbeiders in den tegenwoordi- gen tijd over die veel te hooge uitkee- pgen aan werkloozen, waarmede niets tan arbeidsschuwheid woTdt bereikt, en ie onmiddellijk geheel en al moesten ver fijnen. Dergelijk, een heele klasse gene- aliseerend, gemopper komt voort uit wat ?ij zonden willen noemen: een geest van ïberalen „klassenstrijd" die zeker even ©christelijk als He socialistische klas- enstrijd. Wij horhalen: niet waar is het, dat aan le troebelen te Maastricht de werkgevers [enige diTecte schuld hebben. Maar an ndirecten schuld zullen niet allen zijn te pleiten helaas! VAN HET VATIC A AN Buitenlandsche katholieke arbeiders te Rome. De vertegenwoordigers van Roomsch- Katholieke arbeideTSvereenigingen uit Ne derland, België, Duitschland en Zwitser land, houden dezen keer' hun jaarlijksche bijeenkomst te Rome. Onder de aanwezi gen bevindt zich o.m. mgr. Poels uit Heerlen. Op uitnoodiging van den kardinaal staats-secretaris hebben de heeren het openbaar consistorie bijgewoond. De electrische centrale van de Vaticaansche stad. De electrische centrale voor de Vati caansche stad zal thans vergroot worden. De twee nieuwe 80 P.K. motoren, die voor het sluiten van het verdrag van La- teranen zijn geplaatst en door den H. Vader zelf in werking werden gesteld, zijn thans niet meer voldoende om de benoo- digde electriciteit voor de Vaticaansche stad te leveren. Thans zullen twee 200 P.K. motoren worden bijgebouwd. - VOLKENBOND De voorgestelde tarievenvacantie. Moeilijke discussies. Het economisch Volkenbondscomité is gisteren begonnen met de besprekingen over de ontwerp-conventie in zake een wapenstilstand op het gebied der tarie ven. Dit ontwerp is opgesteld door een su'b-commissie, waarbij de twee plannen, afkomstig van dr. Trendelenburg en Ser- ruys, tot uitgangspunt hebben gediend. De inleiding tot het ontwerp geeft duidelijk het doel aan, dat met het ontwerp wordt beoogd. Er wordt namelijk uitdrukkelijk verklaard, dat de contraeteerende staten de wenschelijkheid inzien, dat de resolu ties van de economische wereldconferentie, van 1927 zoo spoedig en zoo doeltreffend mogelijk worden verwezenlijkt en dat zij daarom besloten hebben een overeenkomst te sluiten teneinde een eind te maken aan de verhooging der douane-tarieven en nieuwe handelsbelemmeringen te voorko men. De arbied der economische commissie wordt zeer moeilijk en delicaat geacht, daar er ook gedelegeerden zijn van sta ten, die zich tot dusver vijandig hebben getoond zelfs jegens het beginsel van een wapenstilstand op het gebied der tarie ven. Niettemin hoopt de commissie haar arbeid deze week te kunnen beëindigen. BELGIE De Vlaamsche beweging. De Vlamingen en de viering van 1930. Do Antwerpsche correspondent van de „Msb." meldt: In den provincie-raad van Antwerpen werd Maandag heb voorstel behandeld voor het toestaan van een crediet van 2.500.000 franken ter viering van de fees ten van 1930. Namens de katholieke democraten leg de de heer Overmeire een verklaring af, waarin o.m. gezegd werd: „In het belang zelve van het welslagen der onafhankelijkheidsfeesben, in het be lang zelve van het behoud der Belgische eenheid, is het volstrekt noodig nog vóór 1930 een volledige en rechtvaardige op lossing te geven aan het Vlaamsche vraag stuk en wel in den zin van het taaista tuut door het algemeen christen werkers- verbond opgesteld en dat op de volgende punten is gebaseerd: lo. Vlaanderen en Wallonië moeten een talige gebieden worden; 2o. Bestuur, onderwijs, leger en gerecht moeten in Vlaanderen Vlaamsoh en in Wallonië Fransch zijn; 3o. De centrale diensten moeten ge splitst worden in een Vlaamsche en een Fransohe afdeeling; 4o. De eenheid van België moet onge schonden blijven; 6o. De oplossing moet langs parlemen tairen weg geschieden. Na het 100-jarig bestaan van België moeten wij met leedwezen vaststellen dat de Vlamingen nog steeds als minder waardigen behandeld worden. De Vlaamsche bevolking zal niet te vin den zijn voor een medevieren aan de jubel feesten van 1930 indien voor dien tijd geen rechtsherstel is geschied. De Katholieke democraten zullen de credieten stemmen in de vaste hoop, dat nog voor 1930 een rechtvaardige oplossing zal tot stand zijn gebracht De Vlaamsche nationalisten verklaar den dat zij op hun standpunt bleven en de credieten niet zullen goedkeuren, om dat geen recht is geschied. Het voorstel werd ben slotte aangeno men; tegen stemden de nationalisten en en eocialisben. DUITSCHLAND De Sklarek-affaire. Gisteren heeft de justitie in het eerste district te Berlijn opening van het voor onderzoek gelast tegen Max, Willy en Leo Sklarek, wegens bedrog, vervalsching van geschriften, omkooping en oneerlijke con currentie; tegen den boekhouder Leh- mann wegens medeplichtigheid bij het plegen van bedrog, vervalsching van ge schriften en oneerlijke concurrentie; tegen de directeuren van de Stadsbank Schmidt, Hofmann en Schrocder, wegens passieve corruptie en oneerlijkheid; tgen Klecze- sc'hewski, Weill, Wende, Loewenstein, het echtpaar Moritz en Adle Warschauer we gens medeplichtigheid aan bedrog. De terugkeer van Berlijn's o p p e rjb urge meester. De Berlijnsche burgemeester Scholtz zal zich Donderdag naar Bremerhafen bege ven en het Lloydschip „Bremen" tegemoet varen, dat van Amerika op weg naar Duitsohland is. Aan boord van de „Bremen" zal Scholtz met Böss over de zaak-Sklarek praten, en hem hierover een uitvoerig rapport geven. Scholtz zal waarschijnlijk 's avonds nog per vliegtuig te Berlijn kunnen zijn om aan de vergadering van den gemeente raad deel te nemen. Böss zal waarschijnlijk eerst in de zit ting van den gemeenteraad op 7 Novem ber het woord nemen, daar hij eerst in lichtingen moet inwinnen. Burgemeester Böss zal, volgens, de „Voss. Ztg.", waarschijnlijk reeds kort na zijn aankomst te Berlijn door het O. M. als getuige, in de zaak-Sklarek worden gehoord. FRANKRIJK. De crisis niet opgelost. Zooals gemeld, heeft de socialistische partijraad met 1590 tegen 1451 stemmen de voorstellen tot deelneming der socia listen aan een kabinet van de hand ge wezen. In een conferentie tusschen Daladier, Herriot, Sarraut, Caillaux en eenige an dere radicale voormannen, heeft men Da ladier overtuigd, dat het na de weige ring van do socialisten maar beter was, dat hij zijn poging tot kabinetsformatie opgaf. Daladier heeft zioh daarop naaT het Elysee begeven, om Doumergue mede te declen, dat hij afzag van de opdracht tot kabinetsformatie. De heer Daladier is echter teruggeko men op het besluit in de om half 7 ge houden besprekingen met de leiders der radicaal-socialistische partij. Op grond van het feit, dat hij even tevoren een onderhoud heeft gehad met Briand, die hem verzekerd had, dat hij den heer Daladier ook zou steunen bij oen poging om een republikeinsche con- oentratie tot stand te brengen, heeft hij zich bedacht en tot groote verwondering der parlementaire kringen aan den pre sident der republiek meegedeeld, dat hij zijn poging nog voortzette en Woensdag morgen oDi 10 uur weder op het Elysée zal verschijnen. De heer Daladier, die als partijvoor zitter heel goed begrepen heeft, dat zijn echec bij de socialisten een geduohte slag voor het prestige der radicale partij is, wil dus een wanhopige poging doen om den radicalen nochtans een plaats in het toekomstig ministerie te verzekeren. RUSLAND. De terreur in Rusland. Steëds meer ter dood veroordeelingen. Te Astrakan is Maandag een groot proces geëindigd, waarbij 130 personen terecht stonden, beschuldigd van actieve en passieve omkooping en benadeeling van de staatsvisscherij-bedrijven door het onrechtmatig steunen van de particuliere visscherij. Veertien beklaagden, 7 staats ambtenaren en 7 particuliere vischhande- laars, zijn ter dood veroordeeld. De ove rige beklaagden kregen gevangenisstraffen tob 10 jaar toe. AFGHANISTAN. De nieuwe Afghaansche regeering. Een familiekabïnet. De nieuwe Afghaansche regeering moet voor een groot deel uit familieleden van Nadir Khan bestaan. De minister-president, de minister van birmenlandsche zaken en die van oorlog zijn broeders van den koning, terwijl de plaatsvervangende minister van binnen- landeche zaken en van buitenlandsche zaken eveneens tot zijn bloedverwanten behooren. HET MINISTERIE Politiek in overeenstemming met rechts. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over hoofdstuk I van de Rijksbegrooting voor 1930 (a'lgemeeno beschouwingen) ver klaart de Regeering o.m., dat het Kabinet zal uitgaan van zijn beginselen, die over eenkomen met de beginselen, levende in de groepen der rechterzijde. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De begrooting voor 1930. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Provinciale Staten de begrooting voor 1930 aangeboden. Ze sluit in ontvangsten en uitgaven al dus: gewoon ƒ6.168.926.44; buitengewoon 17 040.000totaal 23.20S 926.44. Wat de buitengewone .uitgaven betreft, is uitgetrokken voor buitengewone werken aa n het Aarkanaal ca. 700.000. De ra^ ming voor 1929 was 110.000; de uitga ven over 1927 bedrogen 149.0Sl.80i Blijkens de toelichting is van de werken tot verbetering van het Aarkanaa-1. tot welker Tiitvoering werd besloten bij be sluit der Staten van 16 Juli 1907, thans het gedeelte van het kanaal tusschen Aar- dam en de Amstelsluis (Noord-Hollandschc grens) geheel gereed. Ook de daarin gele gen bruggen, t.w. de Aardammerbrug, do Papenbrug en de Kattenbrug, zijn ver nieuwd. Voorts komt in het loopende jaar de verbetering van den westelijken oever van het overblijvende kanaalvak van de Rijnbrug tot dc Aardammerbrug tot stand. In 1930 kan worden overgegaan tot de vol tooiing van de verbetering van het kanaal met uitzondering van de Rijnbrug met aansluitende werken en wel van het ge deelte van pl.m. 300 M. benoorden den Rijn tot de Aardammerbrug. Tegelijk met de verbetering van dit kanaalgedeelte zal kunnen plaats hebben de aanleg van den weg langs de Oostzijde van het kanaal. Voor een en ander zal naar raming in 1930 rond 700.000 benoodig zijn. Voor aanleg en verbetering van de groote verkeerswegen is voor 1930 geraamd 5.750.000. Raming voor 1929 f 4.742.000uitgaven over 1927 412.754. Hiervan worden gespecificeerd genoemd de volgende wegsverbeteringen j HillegersbergKruisweg 400.000. weg- vak Goeree (voortzetting) ƒ250 000, wek- vak Hoeksche Waard (idem) 250.000, we gen in de Krimpenerwaard (gedeeltelijk) ƒ300.000, RotterdamBrielle (Groene Kruisweg) 600.000, wegens op Voorne en Putten (voorloopige verbetering) 100.000, weg langs de Oostzijde van het Aarkanaal 600.000. WassenaarNoord Hollandsche grens, met zijtakken 300.000, Overschie— Berkel 600.000, RijswijkDe Vink 100.000, ZegwaartBoskoopRijndijk ƒ500 000, WateringenNaaldwijk ƒ250.000, Den HoornOranjesluis 400.000, Wester- lee's-Gravenzar.de 250.000, weg langs de Oostzijde van de Gouwe, Waddinxveen Boskoop 750.000 en wegens benoorden den Rijn 100.000. Opgemerkt wordt, dat het geenszins vaststaat, dat in den loop van 1930 alle hiervoren genoemde wegen geheel of gedeeltelijk worden gerecon strueerd. Hot is toch bezwaarlijk vooraf met zekerheid uit te maken, voor welke wegen de reconstructie in 1930 metterdaad ter hand genomen zal kunnen worden, om dat dit in hooge mate afhankelijk is van het verloop der onteigeningsprocedxirc* en van andere voorbereidende maatrege len. Het is echter gewenscht rekening te houden met de mogelijkheid, dat de recon structie van al de vermelde wegen in 1930 kan worden aangevangen en wellicht vol tooid. Nog is uitgetrokken voor verbetering van den vaarweg AmsterdamGouda Rotlerdam ƒ2.100.000 (raming 1929: 2 millioen, uitgaven 1927: ƒ894.236). Hier van is bestemd voor de nieuwe verbinding tusschen den Hollandschen IJsel en de Gouwe nabij Gouda voor 1930: ƒ1.830.000; voor de verruiming van de Gouwe in Bos koop en Waddinxveen is uitgetrokken 270.000, waarvan voor onteigening ƒ70.000 en voor begin van uitvoering der werken in Waddinxveen 200.000. OPCENTEN SUIKERACCIJNS. Worden per 1 Jan. 1930 afge schaft. Verlaging met 1/3 deel van de Verdedigingsbelasting II per 1 Mei '30. Ingediend is een wetsontwerp tot ver lichting van den druk der crisisheffingen. Het in het leeningsfonds aanwezige saldo wordt daartoe, gelijk uit bij de Memorie van Toelichting gevoegde staten blijkt, tot VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het economisch Volkenbonds-comité is gisteren begonnen met de besprekingen over de tarieven-vacantie. De tocht van de Zeppelin naar de Noordpool. (Luchtv., 2e blad). BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp waarbij worden afgeschaft ingaande 1 Januari 1930 de opcenten op den suikëraccijns en ver laagd met ruim een derde de Verdedigings belasting II ingaande 1* Mei 1930. (Ie blad). De begrooting van de Prov. Staten van Zuid-Holland. (Ie blad). Moordaanslag te 's-Gravenhage; het slachtoffer ernstig gewond. (Gem. Berich ten, 3e blad). De burgemeester van Warmond, de heer A. J. Schölvinck, heeft als zoodanig ontslag aangevraagd. (Ie blad). BURGEMEESTER SCHÖLVINCK NEEMT ONTSLAG. Met ingang van 1 Januari. Na een gisteren gehouden R-aadsconfe rentie ten Roadhuizo rlcclde de burgemees ter, de heer A. J. Schölvinck, mede, dat hij als zoodanig eervol ontslag hoeft ge vraagd met ingang van 1 Januari a.s. Dc heer Schölvinck heeft in de 22 jaar. dat hij als burgemeester van Warmond is werkzaam geweest aller sympathie ver worven en is in deze gemeente zeer ge acht. Burgemeester Schölvinck, geboren in Amsterdam, 4 November 1870, was eerst werkzaam in den handèl en werd op 4 Oct. benoemd tot burgemeester van War mond. Onder zijn burgemeesterschap zijn vele groote werken tot stand gekomen: aan leg van gas, electriciteit en waterleiding, het maken van een uitbreidingsplan, wo ningbouw, wogen- en bruggen-aanleg en ten slotte hot nieuwe Raadhuis. Een groot voorstander was burgemeester Schölvinck van vreemdelingenverkeer en watersport in zijn gemeente. Waarschijnlijk zal de burgemeester in de gemeente blijven wonen. het jaar 1943 gebruikt ter gedeeltelijke dekking van do jaarlijksche lasten van het fonds. Afgeschaft worden de opcenten op den suikeraccijns en verlaagd mét ruim een derde wordt dc Verdedigingsbelasting II. Het overblijvende gedeelte van dc Vcr- dedigingsbclasting II wordt samengesmol ten met do inkomstenbelasting, in dier voege, dat deze in hoofdsom evenveel blijft opbrengen als tot dusver en op de hoofd som twintig opcenten worden gelegd ten bate van het leeningsfonds. Blijkens de Mem. van Toelichting zal dit een groote administratieve vereenvoudi ging geven. Volgens het ontwerp zal de afschaffing van do opcenten op den suikeraccijns in werking treden op 1 Januari 1930 en het overig deel van de herziening op 1 Mei 1030.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1