gemengde berichten BUITENL. berichten Ned. Oost-Indië ONDERWIJS RECHTZAKEN tweede blad de leidsche courant. dinsdag 29 october 1929 ONGrLUKKEN. ONTPLOFFING IN EEN KOPER SMELTERIJ. Geen ernstige persoonlijke ongelukken. In de kopersmelterij van de firma Smit Co. aan de Alexandrmelaan te Apel doorn heeft gisterochtend een hevige ont ploffing plaats geha-d, toen het 23 man ster- ce personeel na den schafttijd het werk veer had hervat. Een aantal werklieden was bezig met ifc oude koper in den daarvoor bestemden ketel te smelten, toen eensklaps het deksel van den put met e-en vreeselijken knal naar boven werd geslingerd en door het dak rloog. Door de geweldige ontploffing werd de geheel© fabriek van binnen vernield. Het personeel kon nog naar buiten een goed leenkomen zoeken. Spoedig bleek echter, dat alle werklie den het er levend hadden afgebracht; de peesten hadden evenwel Heine wonden ,an hoofd, handen of ledematen opgeloo- jn, door nedervallende stukken hout, glas- jherven enz. Alleen de arbeider De Wever leeft een ernstige brandwond aan het lin-* ;eroog en het gelaat gekregen. Men vermoedt, dat de oorzaak van de ■xplosie gezocht moet worden in het aan wezig zijn van dynamiet in het koper, dat resmolten moest worden. SLEEP IN NOOD BIJ URK. Zeven personen door de reddingboot opgepikt. Een sleepboot met drie schepen achter rich, verkeerde gistermiddag nabij TJrk in nood. De sleep was op weg van Amsterdam ia&r Lemmer, toen men, door hevige itormvlagen overvallen, de haven van TJrk tfa rilde bi nenloopen. De sleepboot „Onder- leming" van Amsterdam, kapt. L. Wijk- luizen, kreeg daarbij den draad in do chroef en sloeg tegen de zeewering. Van iet volgende schip de ..Drie Gebroeders" chipper J. Wels uit S tri jen, geladen met jerst van Amsterdam naar Liebaard, sloe- ;en de zeilen overboord, waarbij de schip per niet ernstig aan de hand werd ge-wond. let schip lag reddeloos. De „Twee Gezus- ers", schipper K. Brink, van Amsterdam jaar Leeuwarden, sloeg weg en liep nabij r Urk op een hoogte. Een 900 tons sleep- ji ichip, dat de rij sloot, ging voor anker, fto Toen ginger Urker motórib otters naar bui ten om te trachten den opvarenden hulp te lieden. De ,.U.K. 83" en de „U.K. 25" slaagden r, naar aan de „Tel." gemeld wordt, na de [Tootste moeite in de „Drie Gebroeders" e binnen te 'brengen. De „Twee Gezusters" vas met de mofcoribotters niet te naderen, iVan uit Urk werd daarop een reddingboot bemand, die er na twee. zware tochten in ilaagde de opvarende zeven personen, t.w. den schipper en zijn vrouw, twee dochters en drie zoons, behouden binnen te brengen. Het schip was inmiddels gezonken. De red- ling ging gepaard met groot levensgevaar n werd door de bevolking van de zeewe- ing af met spanning gade geslagen. De [wedden werden in Urk gastvrij opgeno- ïen. De namen der redders zijn: W. Loots- ïan, E. Hartvoort, H. van Urk, H. van lokkum. en H. Snoek. Men zal thans den ag afwachten om te probeeren het sleep- chip binnen te brengen. Intusschen vreest ïen, indien de ankers het niet houden, oor de levens deT opvarenden. Nader vernam het blad nog, dat de sleep- oot in de haven van Urk is aangekomen a dat op het oogenblïk voor geen der op- wenden van den sleep direct- levensgevaar leer bestaat. IOEDERENTREIN NABIJ FRANEKER GEDERAILLEERD. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermiddag is de goederentrein, die etermorgen om 11.34 uur van Harlingea lar Leeuwarden vertrok, toen hij het ation Franeker had gepasseerd, gederail- erd', doordat de locomotief uit de rails Bp. Het baanvak daar ter plaatse bestaat t enkel spoor, zoodat het verkeer genu ien tijd gestremd was. De gers en de post, welke om 12.57 Br te Harlingen moesten arriveer en, wer en daarheen per auto vervoerd. Om 4 Br was het spoor weer vrij. IACHT0FERS VAN HET VERKEER. Nog een oude man gedood. I Gistermiddag waren de recht eT-commis- fcris en twee inspecteurs uit Rotterdam, verband met het onderzoek in de moord ék waarvan het meisje O. het slacht- fer werd, op weg per auta naar Limburg Pder Eist, op den Rijksweg Arnhem— lijnegen werd voor zijn woning een 70- rige man aangereden. De man overleed Bige uren na het ongeluk aan zijn ver- jndingen. Ter plaatse werd een uitvoe- l onedrzoek naar de schuldvraag inge- ®id. "Waarschijnlijk treft den bestuurder t den auto geen schuld. Oude man door een auto overreden. Zondagmiddag ongeveer 4 uur heeft op n weg rond het fort de Bilt een vrij ern- Pg verkeersongeval plaats gehad. De 0-jarige metselaar v. M. J. is bij fct' ™twi]hen naar links met bet wiel van ®i)n fiets in de tramrails 'geraakt, waar om A ^Wam va^en- Een achter hem mende auto, die eveneens naar links oes uitwijken voor een uit de richting echt komende tram, kon niet tijdig ge- oeg stoppen, met het noodlottig gevolg, r, e oude man over het hoofd werd ge- t Zwaargewond werd het slachtoffer &acht.6 '^klinieken te Utrecht ovorge- aldaar ter verpleging opgeno- Vrouw verdronken. Gistermorgen is bij het nemen van melk bij een parlevinker in de Dordische Kil bij 's-Gravendeel overboord gevallen -de 39- jarige vrouw van schipper Beekman, gedo micilieerd te Antwerpen, bevarende het schip „Martha'. Hoewel direct opgehaald waren de levensgeesten reeds geweken. Het lijk is naar de R. K. begraafplaats re Dordrecht vervoerd. Oude vrouw in brand. Zondagmorgen geraakten in een onbe waakt oogenblik de kleeren van een S4-ja- rige weduwe aan den Amstelveenschen weg te Nieuwer-Amstel in brand, vermoedelijk doordat zij er te dicht mee langs de rood gloeiende kachel streek. Hoewel de vlammen onmiddellijk met behulp van dekens werden gedoofd, kreeg het slachtoffer gevaarlijke brandwonden. Men vreest voor haar leven. Ernstige val. Bij het verrichten van werkzaamheden viel de timmermanszoon K. van het dak eener woning te Kerkrade in de O. L. Vr. straat. Met gebroken ledematen, in- en uitwendige verwondingen en zware hoofd wonden, werd K. wiens toestand ernstig is, naar. de ouderlijke woning gebracht. Ondeugdelijke taartjes. ïn de Lange Hamstraat te Utrecht is een geheel gezin na het eten van taartjes onwel geworden. Knderv ©Hamming. Te Paterswolde is bij twee kinderen be neden de drie jaar kinderverlamming ge constateerd. Ook to Schagen is bij een zesjarig kindje een licht geval van kinderverlam ming geconstateerd. Te Roermond zijn op het oogenblik drie gevallen van kinderverlamming gecon stateerd. De kleinen zijn in het hospitaal opgenomen. Zaterdag werd door den behandel en den geneesheer te Eibergen in het buurt schap MedenEibergen een tweede geval van kinderverlamming binnen die gemeen te geconstateerd. De patiënte is de 19- jarige dochter van G. J. PI. Bij een 3-jarig kind van H. S. te Usquerb (Gron.) is kinderverlamming ge constateerd. HET NASPEL DER CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Op het spoor der werkelijke daders? Men zal zich herinneren, hoe de in de Culemborgsche moordzaak verdachte K. Sweeris, na aanvankelijk tot vijftien jaar gevangenisstraf te zijn veroordeeld, door het Arnhemsche Gerechtshof werd vrijge sproken, waarbij echter de procureur-ge neraal op 2 Febr. jl. aan het slot van zijn requisitoir zeide: „Ik verHaaf niet, dat zij het niet hebben gedaan." Van volledig eerherstel was voor den vrijgesprokene derhalve geen sprake. „Het Weekblad van het Recht" wijdt thans een beschouwing aan de opmerkelij ke uitlating van mr. Roobol bij de behan deling der meineedzaak-de Smal, op 21 October jL Mr. Roobol zeide hierbij, dat al hetgeen hem bekend was omtrent hel gebeurde bij de behandeling der Culem borgsche moordzaak, ook ter hoogste plaatse bekend zon zijn. De strekking de zer woorden is het blad niet geheel duide lijk, evenmin wie met de hoogste autoritei ten, waarvan sprake is, wordt bedoeld. Het blad trekt thans de conclusie, dat naar aanleiding van bekende feiten een onderzoek dient te worden uitgelokt, om uit te maken, wie dan wel de ware schul digen zijn. Dit is een eisch der gerechtig heid. De „vondst" van mr. Roobol. Tot goed begrip van de verdere ontwik keling dezer zaak dient eraan herinnerd te worden, hoe mr. Roobol indertijd .voor het Bossche Hof heeft verklaard, dat z.i. in de Culemborgsche moordzaak nieuwe gezichts punten zouden zijn gekomen, welke het mogelijk maakten de werkelijke daders aan te wijzen. Mr. Roobol doelde hierbij op een niéuwe vondst, betrekking hebbende op de veelbesproken anonieme brieven, door den politie-commissaris te Culein— borg kort na den moord o.a. reeds den volgenden dag ontvangen. Dr. Hesselink te Arnhem zou hieromtrent hebben verklaard dat het handschrift veel overeenstemming vertoonde met dat der Collé's en inderdaad aanleiding kon vormen voor een nieuw on derzoek. Het Tielsohe Parket bleek echter weinig genegen, de oude zaak nog eens op te rakelen en alles bleef bij het oude. Naar de „Tel." verneemt, heeft dr. Hesselink, waar de Justitie te Tiel de zaak niet blijkt aan te vatten, ijh&ns van den Minister van Justitie opdracht ontvangen, een nader onderzoek in te stellen naar de aanwijzingen, welke de nieuwe gegevens zouden bevatten. Een klacht tegen de Collé's. Men herinnert zich, dat bij de behande ling der moordzaak, J. A. Collé indertijd heeft bekend, althans één anoniemen brief te hebben geschreven. De „Tel." verneemt thans, dat Klaas Sweeris bij den Officier van ^Justitie te Tiel een Hacht heeft ingediend tegen de Collé's, waarschijnlijk tot het verkrijgen van algeheele rehabilitatie. Moordaanslag. Gisterochtend heeft in Serjansland. gem. Oosterland, een moordaanslag plaats ge had. De landarbeider F. de L. kreeg twist met den heer A. F. v. Hoeven, raadslid der gemeente, bij wien hij vroeger in INGEZONDEN MEDEDEELING. dienst is geweest.. De twist liep zoo hoog, dat de L., die aan het jagen -was, met ecu jachtgeweer, drie schoten op den heer v. Hoeven loste. Deze wérd echter door den hagel slechts licht aan een der armen ge wond. De dader zal heden voor den offi cier van justitie té Middelburg worden geleid. Een kinderlijkje in een tasch. Vorige week is aan het station te Arn hem aan het bureau voor bewaring van passagiersgoederen een tasch in bewaring gegeven. Toen na enkele dagen de eige naar zich nog niet had aangemeld en men merkte dat uit de tasch een verdach te lucht kwam, waarschuwde de bewaar der de politie. Deze vor,d in de tasch een in verren staat van ontbinding verkeerend kinderlijkje. VERDUISTERING VAN ONGEVEER EEN MILLIOEN? De directeur van de gefailleerde N.V. Damaraland verdwenen. Op 16 October j.l werd door de Amsïer- damsche rechtbank in staat- van faillisse ment verklaard de N.V. Damaraland, een effectenzaak, kantoor houdende aan de Beursstraat 9 te Amsterdam. Van deze N.V. was directeur-eigenaar zekere A. H.. een Duitscher van geboorte, die een groot heereuhuis in het Be zuiden houtkwartier te Den Haag bewoonde. Reeds spoedig na. het uitspreken va» het faillissement gingen er geruchten, dat er bij de N.V. Damaraland ernstige mal versaties gepleegd zouden zijn en dat het tekort een buit enge woèen omvang zou hebben. Weinig later werden deze geruch ten zekerheid en kwamen er bij de Am- sterdamsche politie tal van klachten bin nen van personen, die door het faillisse ment ernstig benadeeld waren. Binnen enkele dagen steeg het totale bedrag der malversaties, waarover aan klachten binnenkwamen, tot meer dan ze venhonderd duizend gulden. Eenige dagen later diende ook de cura tor in dit. faillissement, mr. P. Groote, die bij zijn bezoek aan het kantoor der gefail leerde firma de boeken slechts gedeelte lijk aanwezig vond, terwijl dat- gedeelte er van niet eens nauwkeurig was bijgehou den, een aanklacht in. De Amsterdamsche politie stelde zich toen met de Haagsche politie in verbin ding en verzocht haar den directeur A. H. aan te houden. Bij een bezoek dat de Haagsche politie daarop aan de woning van dezen direc teur bracht, bleek, dat het groote heeren huis hals over kop was ontruimd en dat de vogel gevlogen was. Zijn verblijfplaats konden ook de buren niet opgeven. Wel spraken zij het vermoeden uit, dat H. naas het buitenland was vertrokken. Voor de Haagsche politie was hiermede de zaak afgeloopen. In den loop der vorige week kwamen echter ook bij de Haagsche politie eenige aanklachten binnen van personen, die door H. benadeeld waren. Een van hen, die het ergst door den on dergang van de N.V. Damaraland. is ge troffen, is een oud-Indischman, te Den Haag woonachtig, die aan H. een bedrag aan effecten ter waarde van twee ton had toevertrouwd. De totale verduisteringen moeten bijna 1 raillioeu gulden beloopen. In verband met de in de residentie ge pleegde verduisteringen is thans ook door de Haagsche politie de opsporing, aanhou ding en voorgeleiding van H. in het Alge meen Politieblad verzocht. „H. Ot." Brutale inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken bij den veehouder E. te Wil- nis. De dief (dieven) heeft (hebben) zich toegang tot de woning versohaft door open schuiving van een venster. In de woonka mer, logeerkamer er slaapkamer werd al les doorzocht. In de slaapkamer van het echtpaar E. werd een belangrijk bedrag aan geld buitgemaakt. E. werd, toen de dieven reeds vertrokken waren, wakker door het blaffen van den hond. Bij onder zoek bleek, dat ook een heerenrijwiel was gestolen. Rijks- en gemeentepolitie steller! een uitvoerig onderzoek in. Men brengt deze inbraak in verband met andere ge pleegde inbraken in deze omgeving. Mishandeling door stro#opers. Door de Haarlemsche politie zijn Zon dagavond twee wielrijders aangehouden Na een scherp verhoor kwam aan het licht dat zij een jachtopziener, die hen bij het stroopen plotseling had overvallen, ernstig hadden mishandeld. Zij hadden in de mce- ning verkeerd dat zij den jachtopziener hadden doodgeslagen, doch dit bleek niet het geval te zijn. De stroopers zullen worden vervolgd wegens strooperij en we gens mishandeling. Zilverpelskonijnen zoek geraakt. Ten nadeele van W. R. te Afferdcn wer den 120 zilverpelskonijnen gestolen, ge dood of verminkt. De politie doet onder zoek. In zijn bed doodgeschoten. Wedor een politieke moord te Sofia. Uit Sofia wordt gemeld: De strijd tus- schen c'c. verschillende Macedonische groe pen heeft- een nieuw slachtoffer geëischt. Personen, die tot dusver onbekend zijn ge bleven. drongen gistermorgen vroeg de woning van den voormaligen bekenden v oiwode Petrof binnen, die nog te bed lag. Zij vuurden eenige schoten op hem af, waardoor Petrof gedood word. De politic zotte onmiddellijk de wijk af, zonder den moordenaar echter in handen te krijgen. Twintig verdachten zijn gearresteerd. - De rechtbank te Varna heeft uitspraak gedaan in het proces tegen de beide Ma- cedoniërs, die terechtstonden in verband 1 mëb den moord op Barchdarnof, den leider dor Protogerof-groep. Dc beide verdachten werden wegens gebrek aan bewijs" vrijge sproken. Verijdelde politieke bomaanslag. Te Nice kon op het laatste oogenblik een bomaanslag, die waarschijnlijk poli tieke motieven heeft, verijdeld worden. De zoon van een Italiaansch hoteleige naar ontdekte voor den ingang van het ho tel een vreemd voorwerp dat bij nadere beschouwing een bom bleek te zijn. Hij waarschuwde zijn vader, die de bom op straat slingerde, waar hij onmiddellijk ontplofte. De man werd door een scherf licht gewond, terwijl de ruiten der in de omgeving liggende huizen vernield werden. De „ltalia"-ramp. Op grond der verklaringen van de mili taire personen, die de ramp van de „Ita lia" overleefd hebben en op grond van art. 396 van het burgerlijke wetboek en het re glement voor de scheepvaartwet heeft het luchtvaartministerie het- vergaan van de „Italia" vastgesteld en de zes personen van de ballongroep voor dood verklaard, waarvan acte is genomen in de registers van den burgerlijken stand. Dornier zal personeel ontslaan. Volgens de Montagpost wil Dornier, de bekende vliegtuigfabriek aan de Bodensee, wegens gebrek aan bestellingen zestig procent van zijn personeel tegen 1 Januari 1930 gedaan geven. De winter begonnen. Sterke vorstin Engeland. Uit Engeland komen berichten over bui tengewone sterke nachtvorsten. Schotland en de noordelijke graafschappen van En geland weiden door nieuwe sneeuwbuien bezocht. Op sommige plaatsen werden de boomen in één nacht tengevolge van de vorst bla derloos gemaakt. In eenige gedeelten van West-Engeland en Wales zijn zware regens en hagelbuien gevallen, hier en daar met onweersbuien gepaard. Bij een brand, die bij de Limehouse Pa per Board Mills Ltd., Narrow-street te Londen, uitbrak, bevroor het water, dat uit de slangen op het plaveisel liep, inkor ten tijd. DE HONGERSNOOD IN CHINA. De strijd tusschen het gele en het blanke ras. Een missionaris te Loei-yuan. schrijft aan de ..Katholieke Wereldpost": Reeds geruimen tijd was ik van plan om u te schrijven, maar de diep-treurige toe standen, die wij hier thans reeds maanden lang meemaken, zijn oorzaak geweest, dat ik u onmogelijk eerder eenig bericht kon sturen. Zelfs mijn oude moeder in Holland heeft in de laatste maanden niets meer van mij vernomen. Want hoe gaarne ik anders ook die plicht van kinderlijke liefde jegens haar vervu'l, door 'haar eenig nieuws te -zen den over het wel en wee van haar eenig kind. dat daar in de verre vlakte van het haast onmetelijke China in zmlke zorgvolle omstandigheden verkeert-, de toestanden die wij thans beleven, hebben mij dat on mogelijk gemaakt. Vooreerst de buitengewone 'hongersnood die hier heersoht, is oorzaak dat ik over laden ben met werkzaamheden. De ellende van den hongersnood tart iedere beschrij ving. Dag en nacht heb ik gewerkt-: in den missie-post was de oentra'le leiding geves tigd voor het economisch 'beheer. Slechts heele kleine rantsoenen levensmiddelen konden worden verstrekt-. Door de 'hulp die ik uit Holland kreeg heb ik weten te voor komen dat er iemand van mijn christenen van honger isomgekomen. Toch is het mij een raadsel hoe we in het leven zijn geble ven. We aten hier zemelen, onkruidzaad, kaf. afval uit olieslagerijen en in den zaai tijd gierst. Op die manier konden we meer geld aan zaaigraan besteden. Hela-as alles is bijna tevergeefs geweest, want de oog3t is weer voor drie kwart- mislukt, en nu ben ik ten einde raad. ALs God geen uitkomst- geeft dan gaat geheel mijn Christenheid 'ten onder. Daar komt nog bij dat ik op het oogen blik de eenige missionaris ben voor een streek, zoo uitgestrekt als half Nederland, want al de overige priesters, broeders en zusters zijn door onze oversten teruggeroe pen. De verhouding tusschen -hot gele en het blanke ras neemt steeds scherper vor- meu aan en de nationalisten hebben het leven onzer missionarissen onmogelijk ge maakt- terwijl verschillende christenen, die ook tot de nationalistische partij behoo- ren en die zulks hadden kunnen beletten, werkeloos bleven toezien. Daarom heeft men al de missionarissen teruggeroepen, zoodat geheel dit uitgestrekte gebied als met de kerkelijke, straf van het interdict is belegd. Ik echter ben alleen achtergebleven om de ♦Sacramenten toe te dienen aan de christenen die verspreid wonen over een oppervlakte zoo groói als half Nederland, terwijl ik over geen enkel ander middel van vervoer kan beschikken dan over-mijn ma ger paard. Zoo begrijpt u dus dat het feitelijk van zelfsprekend is. dat ik niet eerder schrij ven kon. Xn l>on ik hier in Loci-ynan om mijn jaarlijksche retraite te maken en ik heb nu een gelegenheid om mijn medebroe ders in het- priesterschap eens te spreken, die ik anders in een geheel jaar niet te zien krijg, en tevens kan ik mijn achterstallige correspondentie wat in orde brengen. Mijn naaste buurman-missionaris, die nu ook teruggeroepen is, werd ©enigen tijd. geleden door roovers gevangen genomen en werd 73 tlr.gen opgesloten in een soort ge vangenis. Later heeft hij zijn lotgevallen beschreven en in brochurevorm uitgegeven. Doch het nationale bewustzijn der Chi- neezen is thans zoo vurig, dal- een blanke niet-s meer over de ware toestanden in China mag zeggen of schrijven. Het- optre den der bandieten die onmensehelijke wreedheden bedreven en die reeds 28 mis sionarissen hébben vermoord, mag men niet eens afkeuren. Zelfs de Chinecsche studen ten die op kosten van dc Kerk in België studeeren. hebben omdat zij zich gekrenkt gevoelen, in hun hyper-nationale gevoelens, de bovenbedoelde brochure naar alle moge lijke partijhoofden in China gezonden om deze te waarschuwen voor de Europeanen en voor de missionarissen, 't Is gevaarlijk over China de waarheid te schrijven. Dit- nog te meer. daar ©r in Europa in zeker© tijdschriften een verwoede strijd wordt ge voerd tegen de missionarissen in China, door menschen die nooit in China zijn ge weest en die van de Chineese-ho toestanden zelf6 geen flauw begrip hebben. Wanneer ik die nu ruim 12 jaar in China ben en onder <1© Chineezen het Chineescli© leven leef. en mei- mij missionarissen die zelfs 20 en 30 jaar in China zijn en dage lijks onder de menschen komen moeten be kennen, nog maar betrekkelijk weinig van China te weten, dan ware het beter dat de Sinophillen (vrienden van het Chineesch© volk door dik en dun) die letterlijk niets, maar dan ook absoluut niets van China weten hun mond hielden. Wanneer wij hier niot het privilege der extra-territorialit-eit genoten, dan zou heb zeker zijn, dat ik zelf en andere missiona rissen met. mij, op het- oogenblik zalen op gesloten in een van die pcstholon die men hier gevangenis noemt en waarbij een ge-r vangerris in Holland een heerlijk para dijs is! Het vraagstuk van dc omleiding der in- landsche geestelijkheid eisch't thans een snelle en afdoende oplossing, anders gaat China voor het Christendom verloren en ml hot- communisme van hieruit als een roodgele vloedgolf Europa overst-róomen. De moord op mevrouw Landzaat De moordenaar gesteld. li t~ Aneta seint uit Medan: Gistermorgen om half zeven word op dc binnenplaats dei- gevangenis alhier Salim terechtgesteld, dc moordenaar van de echtgenoote van den cultuuremployé Landzaat. Toen dc ter dood veroordeelde op de plaats der te rechtstelling werd geleid, maak!© hij den indru'k van volkomen kalm te zijn. Hij on derhield zich eenige oogenblikken met don Had ja dio hem in dc laatste oogenblikken terzijde stond. Toen werd het doodsvonnis voltrokken. Er word van inlandsche zijd© weinig belangstelling in deze gebeurtenis opgemerkt. Jaarvergadoring der Unie van R. K. Studentenverenigingen. Zondag werd in het corpsgebouw der Nijmeegsche Studentonveroeniging „Caro- lus Magnus" dc jaarvergadering gehouden van de Unie van R. K. Studentenvereni gingen. Praeses Jungerham doet na een wel komswoord tot de ondanks-de niet-centrale ligging van Nijmegen ten opzichte van dc studontenplaat-sen, talrijke aanwezigen verslag van de lotgevallen en belangrijke resultaten die de Unie dit jaar bereikt heeft. Een actie om medewerking wan oud-le den van de Studenten'verenigingen zal in. de volgende jaren de positie der Unie veel versterken. Amsterdam zal komend jaar de zetel der Unie worden. HOOGE RAAD. De provisor-kwestie bij de apothekers. De Hooge Raad hoeft arrest gewezen in de zaak van de hulpapothekeres D. J. W<. B. wie ten laste was gelegd, dal zij als apothekers-assistente in een apotheek te 's-Gravenhage anders dan onder toezicht van een apotheker geneesmiddelen voor gebruik op recept gereed had gemaakt pa verkocht. Dc Haagsche Rechtbank had bij het be streden vonnis de in eersten aanleg door den kantonrechter gegeven vrijspraak be vestigd. Doordat dc Officier van Justitie de in deze provisor-kwestie gegeven vrij spraak als een bedekt ontslag van rechts vervolging beschouwde en cassatie aan- teekendc, kwam deze zaak voor den Hoo ge ii Raad. Overeenkomstig do conclusie van den Procureur-Generaal hoeft thans de Hooge Raad het vonnis vernietigd met verwijzing der zaak naar het Gerechtshof te 's-Gra venhage, om op liet beslaande hooger be roep te worden berecht cn afgedaan.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5