DINSDAG 29 OCTOBER 1929 No. 6320 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN Aan H.H. Adverteerders De Ambtenarenwet BUITENLAND BINNENLAND lste Jaargang S)e£cicbcli^(2ouAaTit ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voorritbetaling ior Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal anco per postf 2.95 per kwartaal it Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- jgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij jruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - KtuACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 it nummer bestaat uit drie bladen Jr ij maken U er op attent, dat ons ■\i VRIJDAG 1 NOVEMBER Ülerheiligen) NIET zal verschij- n, en verzoeken U beleefd met t plaatsen van Uwe advertentiën snnede rekening te houden. h: DE ADMINISTRATIE Wat is de beteekenis der verloden week door de Tweede Kamer aan genomen Ambtenarenwet? Op 23 October LI. werd door de Tweede iraer aangenomen het ontwerp-Ambtena- iwet d.i. het bij Kon. Boodschap van 21 li 1928 ingediende ontwerp, houdende betreffende den rechtstoestand, van ibtenaren. De regeling van den rechtstoestand der ïbtenaren kan men ondersoheiden in jee gedeelten n.l. het materie ele ïht (rechten en plichten van den ambte- ar) en heb f ormeele recht (benoe- ng, bezoldiging, ontslag enz. van den nbtenaar). Reeds in 1920 werd een ontwerp betref- ide den rechtstoestand 'an ambtenaren de Staten-Generaal ingediend. Dit ont- irp bevatte een volledige regeling zoo- j van het materieele als van het for-. Cele ambtenarenrecht. Tegen dit ont- dat later is ingetrokken, rezen ver- hillende bezwaren. Men vreesde dat het fcwerp op het Kijk, zoowel als op de la- re corporaties lasten zou leggen, die zij it zouden kunnen dragen. Het ontwerp n 1920 bracht niet alleen een formeel en iteneel ambtenarenrecht; het werd te- gedragen door de gedachte van de itralisatie zoowel der formeel- als der iterieel-rechtelijke regeling. De rechts- rhouding van alle ambtenaren zou door bepalingen der ontworpen wet worden iheerscht, onverschillig of zij in dienst n den Staat of van eenig ander lichaam ouden, Dit systeem kan den toets der ifciek niet doorstaan, het rekent niet Bfc de differentiatie, die de verscheiden- lid der diensten en him algemeen of lo~ al karakter vordert. Dat werd reeds toen t ontwerp 1920 aan de orde kw&m, ge- eld. Zelfs in de kringen der ambtenaren, is men niet blind voor de consequenties, artoe een straf doorgevoerde uniformiteit het gebied van het materieele recht kunnen voeren. Het thans door de veede Kamer aangenomen ontwerp gaat arom, voorzoover dit recht betreft, van it tegenovergestelde standpunt uit. Het t er van af naast het formeele recht ook t materieele geheel te regelen. Maar arom laat het niet na ten aanzien van t materieele recht de vereischte voorzie- agen te treffen. In die gedeelten welke, ïdat zij met het algeaneene burgerlijke ebt samenhangen, alleen door den wet- iver kunnen worden geregeld, wordt ebtsfcreeks voorzien door opneming van ipalingen omtrent de middelen tot bewa ken verwerkelijking van recht. t.w. be- ildiging, inhouding van bezoldiging, be- ag op bezoldiging, korting op bezoldiging 'erdracht van het recht op bezoldiging of ensiocn, inpandgeving en soortgelijke landelingen. Daarnaast bevat het ontwerp 'palingen van materieel recht, welke in- •uden, dat voor de overige gebieden van atericel ambtenarenrecht, voörzoover ten inzien daarvan niet reeds door het be legd gezag een regeling is tot stand ge acht, vanwege het Rijk en de locale »amen voorschriften moeten worden 'stgesteld. De onderwerpen, waarop hier ïdoeld wordt, betreffen aanstelling, ont- ag, schorsing bezoldiging, wachtgeld, ïensttijden, verlof en vacantie, a-anspra- 'n bij ziekte, overige rechten en ver- hcht ngen der ambtenaren, disciplinaire traffen enz. Aldus is volgens den minister een waar- org geschapen, dat spoedig voor alle amb- enaren in openbaren dienst een met de iteenloopende behoeften der diensten en der betrokken lichamen rekenend naa- 6neel recht zal worden in het leven ge- °epen. Hiermede zal bereikt zijn wat belang van den ambtenaar als belang van de overheid vordert: gedif- erentieerde regelen zullen hunne verhou- hng Het tegenwoordige ontwerp vormt daar om een sluitend geheel, door een logischen opzet geschapen. De procedure in ambtena renzaken wordt volledig geregeld, de vast stelling van materieele voorschriften wordt, voorzoover zij alleen rechtstreeks door den wetgever kan geschieden, in deze wet ge geven en overigens aan de daartoe be voegde organen opgedragen. Dat die or ganen onderling afwijkende regelingen zul len kunnen tot stand brengen, wordt door de regeering gaarne erkend. Die vrijheid moet worden gelaten, zal het materieele ambtenarenrecht niet aan starre eenvor migheid komen te lijden. Voor zoover de locale regelingen willekeurige verschillen zouden vertoonen kan het centrale gezag eindelijk altijd tegen ongemotiveerde bij zonderheden waken. Onder ambtenaar in den zin van het ont werp wordt verstaan hij, die is aangesteld in openbaren dienst om hier te lande werk zaam te zijn.- Tenzij het tegendeel blijkt, zijn onder ambtenaren ook gewezen ambtenaren be grepen. Buiten toepassing, blijven zij. met wien een arbeidsovereenkomst naar bur gerlijk recht is gesloten; hun positie wordt beheerscht door de bepalingen omtrent het arbeidscontract Voorts blijven buiten toe passing degenen, die hoewel overigens ambtenaren in den zin der wet uitdruk kelijk van de toepassing van het formeele ambtenarenrecht zijn uitgezonderd, n.l. mi nisters, leden van den Raad van .State, krachtens grondwet of wet voor hun leven aangestelde ambtenaren en militairen als zoodanig. Aan den ambtenaar als zoodanig, zijn nagelaten betrekkingen en rechtverkrijgen den wordt een beroep op den administra tieve rechten toegekend, tegen besl-uiten, handelingen of weigeringen door een ad ministratief orgaan genomen, verricht of uitgesproken. De gebeele rechtsbetrekking tusschen overheid en ambtenaren wordt door het ontwerp als publiekrechtelijk be schouwd, waaruit voortvloeit, dat de bur gerlijke rechter zich voortaan van de ken nisneming van geschillen, tusschen ambte naren en overheid rijzend, heeft te onthou den. De behandeling van ambtenarenzaken zullen worden opgedragen aan de narengerechten en in hooger beroep aan de Centrale Raad van Beroep te Utrecht. De ambtenarengerechten zullen dezelfde standplaat-s en hetzelfde rechtsgebied heb ben als de Raden van beroep voor de on gevallenverzekering. De regeling van het proces berust op dezelfde gedachte als die, welke in de Be- roepswet- is neergelegd. De organen, die daartoe thans reeds de bevoegdheid hebben, zijn verplicht het ma terieele recht hunner ambtenaren (aanstel ling, schorsing, ontslag bezoldiging, wacht geld etc.) voor zoover dit niet reeds bij of krachtens de wet is geregeld, vast te stel len en wel binnen één jaar na de invoering van het artikel der wet, dat deze verplich ting oplegt (art. 125). Het door de Tweede Kamer aangenomen 'ontwerp voorziet ongetwijfeld in een be hoefte. Het waarborgt niet slechts, dat het materieele ambtenarenrecht, overal waar dit nog niet het geval is, volledig zal wor den geregeld, doch het opent daarnaast den ambtenaren de mogelijkheid hun veronder stelde grieven tegen te hunnen aanzien ge nomen besluiten, enz. van administratieve organen aan het oordeel van een onpartij- digen rechter te onderwerpen. Vooral deze laatste mogelijkheid zal, ook buiten do ge vallen dat het oordeel van den ambtena renrechter werkelijk wordt ingeroepen het gevoel van rechtszekerheid onder de amb tenaren verhoogen. Amersfoort. A. OVER. VAN HET VATIC A AN Het Geheime Consistorie. Voorafgegaan door een Openbaar Consistorie. Men seint uit Rome aan de „Msb.': Gistermorgen hield Z. H. de Paus een Geheim Consistorie in de Consistoriezaal met de te Rome aanwezige kardinalen. De H. Vader hield slechts een zeer korte toe spraak. Vooraf gegaan was een kort openhaar Consistorie, waarin de Spaansche kardi naal don Vedro Sequra y Sa<enz den rooden hoed ontving. Beide Consistories op één dag is een uitzondering, die alleen kon plaats vinden, omdat geen nieuwe kardinalen gecreëerd werden. De Spaansche kardinaal was reeds in het Juli-Consistorie benoemd en had de baret ontvangen uit de handen van den Spaanschen koning. Het bezoek van het Italiaansche konings paar aan den Paus. Kaar de „Tribuna" meldt, zon het be zoek van het Italiaansche koningspaar aan den H. Vader in November plaats hebben, waarbij de koning en de koningin door den kroonprins, al hun andere kinderen en de overige leden van hot koninklijk huis zou den worden vergezeld. De stoet zou aan de grenzen van de Va- ticaansche stad door den gouverneur, pro fessor Serafini worden ontvangen, waarop over de Piazza di Santa Maria en de via delle Fondamcnte naar den St. Damasushof 7ou worden gereden. Hier zou de geheele Pauselijke hofstaat mot al zijn geestelijke en wereldlijke autoriteiten voor de ont vangst opgesteld staan. De audiëntie zou 'n intiem karakter dra gen en de Paus zou zijn koninklijke gasten tot den ingang van do troonzaal tegemoet komen. Eerst zóu de H. Vader het konings paar alleen ontvangen, vervolgens den kroonprins en daarop alle andere leden van het koninklijk huis. Ten slotte zou het ge volg worden voorgesteld. Terstond na de audiëntie bij den Paus zouden het koningspaar en alle andere le den van het huis Savoye zich naar de St. Pieter begeven, om daar op het graf van den Prins der apostelen te 'bidden, gelijk dit na Pauselijke audiënties van katholieke monarchen steeds gebruik is geweest. BELGIE Het taalvraagstuk. Ministerraad onder presidium van den koning. Woensdag zal, onder voorzitterschap van den Belgischen koning, een. ministerraad worden gehouden, welke in hoofdzaak aan de eischen der Vlamingen in het taalvraag stuk zal zijn gewijd. Het is zeker, da pet kabinet in de al geheels vervlnamsl-I.O'ig vafö de Gentscho universiteit zal toestemmen, terwijl men ook voor de regeling van het vraagstuk der beide talen verregaande concessies van de regeering tegenover de Vlamingen ver wacht. Minister-president Jaspar verklaarde, dat hij van plan is, met zijn gereorganiseerd kabinet de Vlaamsche kwestie definitief te regelen. DUITSCHLAND Verkiezingen in Baden. Grootenederlaagder Duitse h-n ationalen. Bij de verkiezingen in den staat Baden hebben de partijen van de Weimar-coalitie een groote overwinning behaald, doordat de zetels van centrum, sociaal-democraten en democraten gestegen zijn van 50 tot 58. De Duitsch-nationalen hebben groote ver liezen geleden; zij zullen 3 in plaats van 9 zetels bezetten en kregen nog geen vier procent der stemmen tegen negen procent bij de vorige verkiezingen. De „Voss. Zeitung" schrijft, dat de strijd om hot Volksbegehren de verkiezingen heeft beïnvloed. De agitatie van Hugeu- berg heeft tot een vernietiging zijner par tij geleid ten voordeele van de Hitlerpartij. De gistermorgen te Rome overleden vorst von Bü'low, van 19001909 vierde kanselier van het Duitscho Rijk. ITALIË De zevende verjaardag van den marsch naar Rome. Zondag is in geheel Italië met groote plechtigheid herdacht de 7de verjaardag van den marsch naar Rome. In alle ste den, plaatsen en dorpen zijn parades, re vues, inwijdingen en monumenten en op gravingen, redevoeringen enz. gehouden. Te Rome heeft Mussolini de fascistische militie geïnspecteerd en de uitgravingen van het Forum van Trajanus ingewijd, waarbij hij een van zijn vele toegejuichte redevoeringen hield. RUSLAND. Het land van belofte. 18 Terechtstellingen op Zondag. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft do Gepeoe bekend gemaakt, dat Zondag ia sovjet Rusland in totaal 18 personen we gens contra-revolutionaire daden terecht gesteld zijn. Onder de terechtgestelde be vinden zich 2 priesters en 4 kerkdienaren. Hiermede is het aantal der door de Ge peoe dezer maand terechtgestelden geste gen tot 65. Nieuwe doodvonnissen. lederen dag komen er berichten over nieuwe doodvonnissen in Rusland. Als re den wordt het toenemen deT anti-sovjet- beweging opgegeven. De laatstelijk veroor deelden hadden in verbinding met rijke boe ren een bond tegen de sovjets willen op richten. Vandaag worden nog tien andere doodvonnissen gemeld; dat zijn in het ge heel in de laatste drie dagen 29 doodvon nissen. PALESTINA De onrust in Palestina. Vrees voor nieuwe betoogingen. Volgens berichten uit Jeruzalem neemt de onveiligheid daar weder toe. Verschei dene Joodsche winkels zijn door Arabieren overvallen en geplunderd. In een winkel werd de kas geroofd. Men vreest voor nieuwe betoogingen op 2 November, den herdenkingsdag van de afkondiging van do Balfour-verklaring. To Jaffa verlangen de Arabieren de af schaffing van de electrische straatverlich- ting* aangezien de Arabische lantaarnop stekers geen werk hebben. De uitvoerende commissie der Arabieren heeft besloten, te Jaffa de algemeene sta king af te kondigen. Te Jerusalem zijn 2 Arabieren', die tij dens de jongste onlusten een Jood hadden gedood, ter dood veroordeeld, terwijl 2 an dere ieder 10 jaar tuchthuisstraf kregen. Daarentegen is een Jood vrijgesproken, die beschuldigd werd een Arabier te hebben gewond. Deze vrijspraak heeft in Jood sche kringen veel voldoening gewekt. AFGHANISTAN. De toestand in Afghanistan. Habib Oellah toch nog in vrijheid? Volgens te Londen uit Calcutta ontvan gen berichten zouden alle den laatsten tijd in de pers gepubliceerde uitvoerige bijzon derheden omtrent het gevangen nemen van Habib Oellah toch nog verzonnen zijn, en zou Habib Oellah zich nog steeds in vrij heid bevinden en met een sterke troepen macht verblijf houden in de omgeving van Kohidaman. De gevluchte vorst moet er echter, wat de financiën betreft, even slecht aan toe zijn, als zijn opvolger. Nadir Khan, en daarom niet in staat zijn,- den strijd voort te zetten. Hij zou zijn broer naar Kaboel hebben gezonden tot het voeren van vredesonder handelingen. Deze zou, naar verluidt, door Nadir Khan welwillend zijn ontvangen. Nadir Khan heeft een leening uitgeschre ven van 75.000 Pond Sterling. De heropening van den weg Kaboel Pesjawar wordt dezer dagen verwacht. CHINA. Het conflict met Rusland. Een beroep opde groote mogendheden. Volgens berichten uit Nanking, heeft de Chineesche gezant te Washington opdracht ontvangen, bij de Amerikaansche regeering aan te dringen op een ingrijpen in het Rus- sisch-Chineesche conflict, daar anders een oorlog onvermijdelijk zal zijn. Er wordt op gewezen, dat de Russische troepen de laatste 12 dagen herhaaldelijk over de grens zijn gekomen en aan de Chi neesche troepen slag geleverd hebben. Ook do Chineesche gezanten te Londen, Parijs en Tokio, zullen dergelijke stappen doen. De Chineesche hooge commissaris te Hailar deelt mede, dat Zondag Mongool- sche roode troepen 110 K.M. van Hailar verwijderd over de Cbineesch-Mongool- sche grens zijn getrokken. Het gelukte hun, de Chineesche grenswacht te verslaan en het Chineesch gebied 20 K.M. binnen te dringen. De Mongolen hebben 4 steden op Chi neesch gebied bezet en dreigen ook tegen Hailar op te rukken. Na aankomst van ver sterkingen zijn zij echter teruggeslagen. Twee Mongoolsche vliegtuigen hebben bommen op Hailar geworpen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Bezoek van het Italiaansche koningspaar aan den Paus in November? Morgen wordt onder voorzitterschap van den Belgischen koning een minister raad gehouden over het taalvraagstuk. Vrees voor nieuwe onlusten in Palestina. BINNENLAND. Dc arbeid in slagerijen en slagerswin kels. Een voorontwerp van wet. (lsto blad). Een verduistering van ongeveer een mil- lioen door den directeur^eigenaar van een effectenbank te Amsterdam. (Gem. Berich ten 2c blad). Een sleep in nood bij Urk. (Gem. Berich ten, 2de blad). Het tweede retourvliegtuig uit Indië vertrekt heden uit Bagdad. (Luchtv. Ie blad). LEIDEN. De begrafenis van prof. dr. Blok, (3de blad). PROF. DR. J. JANSE. Prof. dr. J. M. Janse, hoogleeraar in dc plantkunde aan dc Lcidsche universiteit, herdenkt 1 November zijn 30-jarig jubi leum als hoogleeraar te Leiden. Prof. Jansc wordF 9 Februari a.s. 70 jaar en zal dus aan het eind van dezen academische» cursus moeten aftreden. JAPAN Mislukte aanslag op den Japanschen premier. Er is Zondagmiddag te Tokio een poging gedaan om een aanslag te plegen, die blijk baar gericht was op het leven van den mi nister-president Hamagoosji. Een met een dolk gewapend man sprong op dc tree plank van een automobiel, die van het woonhuis van den premier wegreed. De chauffeur maakte plotseling met zijn stuur een wending, waardoor dc aanvaller van de treeplank werd afgeworpen. Hij word terstond gearresteerd. Het schijnt, dat hij zwakzinnig is. De politic heeft nog niet kunnen vaststellen of hij den auto inder daad voor die van Hamagoesji heeft aan gezien. R. K. KAMER-CENTRALE „LEIDEN". De algemeene vergadering van boven genoemde Centrale wordt gehouden op Za terdag 16 November 1929, 's middags te 1.30 uur, in café-restaurant „Zomerzorg". te Leiden. De agenda vermeldt: Behandeling van dc agenda der op 22 en 23 November a.s. te houden Partijraad-vergadering. R. K. STATENKIESKRING „GOUDA". Dc algemeene vergadering wordt gehou den op Woensdag 6 November te half 3 uur in „Concordia", Westhaven te Gouda. De agenda vermeldt: Vaststelling van het bedrag, dat door elk der aangesloten kiesvereenigingen per lid zal betaald worden. Voorstel van Hoogmado en Boskoop om artikol 20 aldus to wijzigen: „Elk jaar be legt het Bestuur, enz. N.B. Het Bestuur neemt dit voorstel over. Voorstel van Boskoop om artikel 9 met deze alinea aan te vullen: „R. K. Staten leden mogen geen zitting hebben in 't be stuur"'. N.B. Om behandeling van dit punt mogelijk te maken (zie art. 24) heeft het

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1