BEEK WAT BRENGEN WIJ? WAALS ZOETERWOUDE. GEMEENTERAAD. De wachtkamer ter secretarie niet meer dan een hondenhok. Blan co crediet toegestaan voor des kundige voorlichting aan B. en W. Vaststelling begrooting. Tweemaal per week ophaling van asch en vuilnis. Vliegende auto's. Vrijdagavond te zeven uur werd de open bare raadsvergadering voortgezet. Alle Jeden zijn aanwezig. De voorzitter stelt dan aan de orde de voortzetting van de ichandeling van de gemeentebegrooting ior den dienst 1930 en wel de ontvangsten _n den gewonen dienst. Deze geven geen aanleiding tot het maken van op- of aan merkingen. Daarna wordt behandeld de ■a-pi taal dienst. Alleen volgnummer 271 leeft hiervan stof tot bespreking. B. en ff. hebben n.l. een memoriepost op de be- rooting gebracht met betrekking tot een oodige verandering of vernier wing van iet raadhuis. In de desbetreffende toelich- ing wijst het college er op, dat de kan toorruimte te klein is, een behoorlijke lachtkamer voor het publiek niet aanwezig alsmede dat het archief te klein is. (erhalve zou het college aan een arch:- ect opdracht willen verstrekken om een dan te maken tot verandering van de in wendige ruimte van het raadhuis, waarbij dan rekening mee gehouden moet wc*. _n, dat de woning van den secretaris vrij omt van het overige gedeelte van het aadhuis, zoodat dan ook een andere re eling getroffen kan worden omtrent het ehoonhouden enz. De voorz. merkt nog op, at er in de vergadering van het college og geen plannen zijn ontwikkeld, doch at gaarne de meening van den Raad ter- ir.ke eerst wordt gekend. De heer de Graaf oppert bezvaren om m architect te nemen, gelet op het feit, jat indertijd een architect een oncomforta- iele en dure woning op de Miening heeft een bouwen. De heer Stadhouder pro beert tegen dat gezegde en wijst er op, het toen een dure tijd was en de Raai elf de beslissing had. De voorz. zegt, da-t et in de bedoeling va-n het college ligt m in onderhandeling te treden met de irma Bik en Breedeveld te Le'den. De heer Los zegt, dat hij steeds van ge achte is geweest, dat de secretaris een onfortabele woning had en dat de secre- irie in alle opzichten voldeed Bij onder- oek is hem echter gebleken, dat er mis- Destanden zijn en dat de woning rninde.- is en een minderwaardige huur mag itdcen. Wanneer men een goede oplos- ling wil krijgen, aldus spr., dan zal het oodzakelijk zijn, dat tot nieuwbouw^ wordt vergegaan van een secretariewoning en et tegenwoordige raadhuis uitsluitend als ienstgebouw in gebruik wordt genomen, ïet bijbouwen van een nieuw gedeelte zal [uur zijn en dan verkrijgt men nog geen ;oeden toestand, terwijl voor gelijke kos- esn nieuwe woning voor deri secretaris worden gebouwd en met geringe kos- len het tegenwoordige gebouw dermate kan veranderd worden, dat er alie diensten in ondergebracht kunnen worden. Spr. zou ijn plan willen doen uitwerken door een ommissie, waaraan een ambtenaar zal wor- ien toegevoegd, welke commissi dan rap- lorfc zal uitbrengen aan B. en W. Op een vraag van den heer Starrenburg f het gebouw dan zonder bewoner zal moe- blijven antwoordt de voorzdat naar lijn meening zulks niet is a,an te bevelen. De heer Starrenburg wil er dan op wij- en, dat een politiema-n daarin onderge- rackt kan worden en het huis van den eldwachter te verhuren is. De heer Stadhouder had gedacht iets ïeer te hooren van B. en W. Hij is er van vertuigd, dat. de secretaris een betere wo- ing moet hebben, want momer.teel is het en toevluchtsoord voor iedereen. Ook zegt e heer Stadhouder, dat er een betere achtkamer voor het publiek hoog noodig en een betere gelegenheid om het pu- liek op de secretarie te ontvangen, want ls men nu bij den burgemeester of ont vanger moet zijn, moet zulks geschieden le woning van den secretaris te be reden. De heer de Groot kan zich vereenigen net het idee van B. en W. De tegenwoor- ige wachtkamer is niet meer dan een ondenhok. Spr. is het er voorts mee eens, at iets gedaan moet worden en daarom iet veel veranderd moet worden aan net ude gebouw. Wellicht zou een oplossing vinden zijn door aan den Hooge Rijn- ijk te bouwen. De heer van Bennekom heeft nog geen lan, doch is er voor dat de woning van secretaris vrij wordt gemaakt van de ècretarie en de overige dienstvertrekken it diens woning worden verwijderd. De heer de Graaf is het eens met den eer Los, dat slechts een goede oplossing b verkrijgen is door een aparte woning oor den secretaris te bouwen, hetgeen te- &ver>s de voordeeligste weg zal zijn. De voorz. antwoordt, dat juist een me- gioriepost is uitgetrokken om eens te kun- ea confereeren met een architect. Per- oonlijk heeft hij ook verschillende idee's. beeft hij gedacht aan het bijbouwen 'an een nieuw gedeelte, anderzijds om in ot raadhuis de openbare lagere school on er te brengen, waardoor tevens gelegcn- eid ij kwam voor het maken van een ymna-stieklokaal. terwijl een terrein voor chamelijke oefeningen achter het ge- ouw aanwezig is. Het hoofd dei school zou inn binnen verhuizen naar het tegen woordige raadhuis, terwijl de secretaris de poning van het hoofd kan betiekken en [en nieuw raadhuis kan gebouwd worden 'P het aangekochte terrein bij de Sc-hou- enbrug. Een en ander zal echter het jeste overlegd kunnen worden roet een des kundige. Spr. is daarom tegen een com- faissie en vraagt den raad een blanco cre- ttiet om door B. en W. met een deskundi- Be plannen te ontwerpen. L f ^eer Kompier voegt hieraan toe, dat re deskundige bij de bespreking der plaa- P®n m den Raad kan worden uitgenoo- en daar alle gewenschte inlichtingen I an verstrekken. De heer van Bennekom j u zich daarmede vereenigen L 0 eer Los zegt, dat, wanneer het idee van den voorzitter zou worden verwezen lijkt, men denjzelfden toestand gaat schep pen, met dit verschil, dat men den secre taris kan verplichten waar deze moet wo nen en een hoofd der school niet. De voorz. zegt, dat er bij het plan-Los ook een concierge woning moet gebouwd worden. De heer Los is het daarmede eens, maar ook daar heeft men geen architect voor noodig. Alle leden voeren verder over dit on derwerp dan nog het woord, waarbij echter geen nieuwe gezichtspunten naar voren ko men. Met algem. stemmen wordt dan ten slotte besloten aan B. en W. een blanco crediet te verleenen om met een deskun dige plannen te bespreken en te ontwer pen, die dan nader aan den Raad ter be handeling zullen overlegd worden. De heer Los brengt dan, in verband mot de geraamde uitgaven voor onderhoud va-n aschschuur en magazijn, naar voren, om oen nieuwe garage te bouwen voor den vuilniswagen en voor stalling van de brandspuit. Na eenige bespreking wordt besloten dit onderwerp nader te behan delen zoodra omtrent de verandering van het raadhuis is beslist. De begrooting wordt dan met algem. stemmen vastgesteld in ontvangsten en uit gaven van den gewonen dienst op J 126.321.95 en in den kapitaaldienst de ontvangsten op 14.210 40 1/2; de uitgaven op 13.881 en het batig saldo op 329.40 1/2. Daarna is de rondvraag aan de orde. De voorz. leest een rapport voer va-n den gemeente-opzichter, waaruit blijkt, dat er wel enkele afwijkingen zijn aan het ge plaatste hek bij de Bruggestraat doch dat zulks aan de soliditeit van dat hek nieus afdoet. De heeren Stadhouder en de Graaf bestrijden zulks en wijzen er op, dat de gemeente-opzichter het opgeleverde werk niet had moeten accepteeren. Op een in de vorige vergadering door den heer J. van Leeuwen gestelde vraag anu- woord fc de voorz., dat B. en W. nog geen oplossing gevonden hebben omtrent het r-penen en sluiten der Geerbr ig. doch dat dit punt nog de volle aandacht heeft. Na-ar aanleiding van een gestelde vraag van den heerStarrenburg omtrent uitge keerd loon wegens diepwerk, leest de voorz. een rapport van den gemeente-op zichter voor, waaruit blijkt, dat met den arbeider overeengekomen was, da-t deze voor 4.daags het aangenomen werk zou verrichten. De hee:* Starrenburg zegt dat men hem anders ingelicht heeft. In verband met een verzoek van den heer Stadhouder om de politie goed te laten toezien dat geen vuilnis meer in de vaar ten en sloQ-ten wordt geworpen, deelt de voorz. mede, dat besloten is voortaan tweemaal per week de asch en vuilnis te doen ophalen, zoodat het euvel wel zal worden verholpen. De heer Starrenburg vraagt om een bel aa-n te brengen in het arrestantenlokaat, opdat de gearresteerden, zoo noodig, zich in verbinding kunnen stellen mei den be waker. De voorz. acht zulks overbodig en wijst er op, dat de aanwezige HTestantsn- lokalen voldoen aan de door den Officier van -Justitie gestelde eischen. Inzake een vraag omtrent de heffing van schoolgeld zegt de voorz., dat belanghebbende, onder overlegging der stukken, zich maar bij hem moet vervoegen, omdat het zoo moei lijk is een oordeel t-e vellen. Op een vraag van den heer v. Starren burg of zijn interpellatie nog behandeld wordt antwoordt de voorz., dat deze in de gisteren gehouden vergadering niet is toe gestaan. De heer Starrenburg wil toch in- terpelleeren, waarop de voorz. antwoordt, dat zulks niet mogelijk is. De heer Starrenburg vraagt dan, of de oorz. inlichtingen wil verstrekken in ver band met gepleegde inbraken aan den Hooge Rijndijk, waarop de vcorz. ant woordt, dat hij zulks niet kan doen, om dat het politiezaken zijn. De heer Starren burg zegt, dat er in den nacht van 3 op October geen politiecontrole aanwez:g 3, hetgeen tochwel noodig was ge weest, omdat er toen 3 of 4 inbraken heb ben plaats gehad. De heer Siarrenburg betoogt dan verder de absolute noodzake lijkheid dat de burgerij des nachts gerust haar hoofd kan neerleggen, wetende dat ■do politie over haar waakt. Als de voorzit ter echter geen antwoordt geeft op al het geen de heer St. naar voren brengt, zegt spr., dat hij dan in de Kamer zal la-ten in- terpelleeren. Ten slotte ontneemt de voorz. den heer Starrenburg het woord en geeft dit aan den heer de Groot, die verzoekt om den aschwa.gen van een bel te doen oorzien, zoodat de komst kan worden aan- ;ekondigd. De voorz. zal er over spreken in de vergadering van B. en W. Verder vraag1 de heer de Groot om het voetpad aan den Hooge Rijndijk zoowel in het voor-als in het najaar te begrinten, alsmede om de politie eens te laten letten op een zware en breed e auto die met groot e snelheid voorbijvliegt en gevaarlijk is vo> r het ver keer. De voorz. zegt een en ander toe. De heer Los vraagt voor he' volgen 1 ar een overzicht va-n de exploitatie van den asch en vuilnisophaaldienst, waaroo de voorz. antwoordt dat getracht zal «'or den aan dat verzoek te voldoen, want het is lastig, omdat de wagen ook voor andere doeleinden gebruikt wordt. De heer de Graaf wijst er op da-t het voetpad aan den Hooge Rijndijk in be slag genomen wordt door de steenen die er zijn opgestapeld in verband met de ver breeding van den rijwsstraatweg. hetgeen des te gevaarlijker is, omdat de voetgan gers moeten vluchten voor 2 automobilis ten aan den Hooge Rijndijk, die de schrik der wegen zijn. Hierover ontspint zich dan nog een discussie, waarna de vcorz. te on geveer kwart over negen de vergadering sluit. Polderschouw. De jaarlijksche schouw over kaden, dammen, duikers enz. zal ge dreven worden: Groot en Polder 6 Novem ber, Oud Gelderwoudschen Polder 5 No vember, Oost- en Westbroek Polder 5 No vember, Zwet- en Grooten Bla-nkaartpol- der 13 November, Oost Vlietpolder 14 November en Hofpolder 14 November. Geboren: Metje, d. van J. G. Vre- mans en W. O. Anker. Johannes Petrus Marie, z. van P. N. v. Velzen en C. H. de Jong. Johanna Cornelia, d. van W. Wes- sel en A. M. v. Vliet. Henrietta Johanna d. van O. J. v. d. Ekt. en P. v. Gastelen. Cornells Jacobus, z. van A. A. Straathof en C. A. Berg. Ondertrouwd: P. de Hen 20 j. en J van Leeuwen 21 j. P. A. Vink 25 j. en C. J. Janmaat 23'j. Getrouwd: A. Tetteroo en M. Boom. DE SPEELKAARTEN IN DEN LOOP DER EEUWEN. Er bestaat misschien geen voorwerp,, dat meer verspreid is dan de speelkaarten. In alle landen en door alle maatschappelijke standen worden zij gebruikt. In een ar moedige hut, zoowel als in de vorstelijke verblijven, in legerkampen en aan boord der schepen, overal treft men kaarten aan. In het Noorden dient het kaartspel om do verveling te verdrijven van de lange winteravonden en in het Zuiden om den langen warmen dag door te brengen. De speelkaarten schijnen reeds op het einde der 13de eeuw in Italië bekend te zijn geweest, en in het begin van 1300 in Duitschland. Hier te lande vond het kaartspel ingang op het einde der lédq, eeuw onder de Regeering van Albrecht van Beieren. Yele oude schrijvers kennen echter aan Frankrijk de eer van de uitvin ding der kaarten toe; zij beweren, dat men op het einde der veertiende eeuw het kaartspel heeft uitgedacht, om aan Koning Karei VI eenige verstrooiing te bezorgen. Andere schrijvers daarentegen beweren, dat de Egyptonaren het kaart spel reeds kenden en dat zij de kaarten reeds zeven eeuwen vóór Christus ge bruikten. Zeker is het echter wel, dat de speelkaarten in bepaalde deelen van Azië en vooral in Indië sinds onheuglijke tijden in zwang zijn geweest. De daar ge bruikte kaarten hadden echter zeer weinig of liever heelemaal geen overeenkomst met onze tegenwoordige. Niettemin werd er echter hartstochtelijk mee ge speeld, en gingen er geheele vermogens aan. Ook wordt er beweerd, dat de speel kaarten, welke thans een middel tot ont spanning en tijdkorting zijn, aanvankelijk een zinnebeeldige beteekenis hadden. De twaalf beelden zouden de twaalf teekenen van den dierenriem zijn; de twee kleuren rood en zwart de twee zonnestilstanden en de twee en vijftig kaarten de weken van het jaar. Hoewel deze overeenkomst ab soluut niets bewijst, zijn de gemaakte aan- teekeningen toch zeer merkwaardig. De Grieksche eti Latijnsche schrijvers spreken niet over het kaartspel en onder de vele hasardspelen, waarvan door de reglemen ten der Christelijke kerk melding wordt gemaakt, vindt men niets, dat op de speel kaarten van toepassing zou kunnen zijn. Wanneer men oude kroniekeu raadpleegt, welke zulke uitvoerige beschrijvingen ge ven van de gewoonten der verschillende tijden, vindt men eerst in de veertiende eeuw eenige aanduiding omtrent de speel kaarten. Omstreeks 1440 had het kaart spel in Neurenberg zulk een omvang ge nomen, dat het ware hartstocht was ge worden. Zelfs van den kansel werd tegen kaartspel gesproken en een van deze pre- dicaties had zoo'n uitwerking, dat de be volking vol berouw met de verstopte kaarten in de hand verscheen en deze in het openbaar op het marktplein ver brandde. Ongeveer 4000 kaarten vonden er toen den vuurdood. Onder de regeering van Karei VII in Frankrijk kregen de kaarten de gedaante, welke zij thans hebben. Men gaf toen aan de verschillen de kleuren de namen van schoppen, kla veren, ruiten en harten. De heeren of ko ningen noemde men David, Alexander, Charlemagne en Caesar; de koninginnen of vrouwen heetten Pallas, Argine, Judith en Rachel; de knechten of boeren Hector, Lancelot, Ogier en La Hire. Deze namen waren, volgens sommigen, niet willekeurig gekozen. Charlemagne, de hartenheer, was Karei VII; Pallas, schoppenvrouw was Jeanne d'Arc; Argine de klaverenvrouw was Maria van Anjou, de vrouw van Karei VII, Rachel, de ruitenvrouw was Agnes Sorel, de minnares van den koning en Ju dith, Isabella van Beijeren, de moeder van den koning. Er zijn geleerden geweest die in de kaarten staat- en zedenkundige beelden hebben gezien: ruiten is de adel, harten de geestelijkheid, klaveren de han delstand en schoppen het volk. In 1660, toen men in Frankrijk adellijke wapens op de kaarten ging drukken, werd de boor vervangen door een ridder. Ook maakte men de kaarten geschikt voor het onder wijs en zette er allerlei wetenswaardige dingen op betreffende de politiek, mathe matica, enz. Lode wijk XIV zou als kind mét dergelijke kaarten hebben gespeeld. Het ontwerp was afkomstig van niemand minder dan kardinaal Mazarin. In Enge land drukte men zelfs de heele politieke geschiedenis op de kaarten. Ook ging men tot het practische over en maakte er een soort kookboek van; op de kaarten stond vermeld hoe vleesch, gevogelte, enz. moest gebraden worden. In 1628 werd in Enge land het gilde van speelkaarten-makers opgericht, hetwelk van Koning Karei I pa tentbrieven verkreeg. Reeds vóór Karei I was het kaartspel buitengewoon populair Engeland; het continent voorzag in de behoefte aan kaarten. Dit feit moet En- gelsche nijveren een prikkel zijn geweest, zelf den aanmaak ter hand te nemen; en bij hun aanvraag om patent schijnen zij geinsinueerd te hebben, dat de continen tale fabrikanten recepten voor valsch spel bij hun zendingen voegden. Jaeobus I heeft desondanks 'het gevraagde patent gewei gerd; pas Karei I ging er toe over. De import van speelkaarten werd geheel ver boden en binnenslands mocht nog al leen het gepatenteerde gilde ze fabricee rt. Door de Fransche revolutie werd aan de koningen in het kaartspel eeneinde gemaakt. Zij werden vervangen door de figuren van vrijheid en gelijkheid. Harten vrouw moest plaats maken voor de vrij heid; de schoppenvrouw voor de vrijheid der pers. Schoppenkoning kreeg een roode muts op, en stond op een steen, waarop geschreven was: „Verwoesting van de Bastille". Ruitenvrouw had een banier in de hand met de woorden: ,,Weg met het huwelijk". Maria Stuart en Koningin Eli zabeth van Engeland waren hartstochte lijke kaartspeelsters. Koningin Elizabeth kon niet tegen haar verlies; als zij- ver loor overlaadde zij haar medespelers met verwijten. De speelkaarten kwamen weer onder den invloed van de wereldgeschiede nis, toen de slag bij Waterloo een einde maakte aan de heerschappij van Napoleon Als ridders drukte men toen op de kaar ten de figuren van Wellington en Blucher; dit duurde echter niet lang en de oud| figuren werden weer in eero hersteld. Dat ook de Staatskas in diverse landeu van de kaart-manie profiteert, moge o.ai blijken uit het foit, dat bijv. de Amerïj kaansohe regeering jaarlijks meer dan 150.000.000 ontvangt aan belasting op de fabricatie en den verkoop van speelkaar ten. Men heeft berekend, dat in het af go' loopen jaar meer dan 60 millioon spel kaarten in de Vereenigdo Staten verkocht zijn- kAGD 194 voor afoyjOjJBTJFiSTOFFEN C*HEERENMODES en 13 Hulpverkoopslers voor diverse afrieelingen Aanbieding persoonlijk of schriftelijk v.d. Werfstr. 3/9 12 OOR PER DAG VAN HSEHE» rJ|EIEL roo^omfortabel zorgt dat U i_.. mogeEëjlc kunt i lederen Woensdag van 2 tot S/üörl^lc'genheid tot voet-l onderzoek en pedicure, uitgevoeftf door ervaren voetkundige H.V. OSWALD ELSE KORT RAPENBURG HOEK KOORDEINDE TEL. 344! EEN COLLECT ONDERSCHEIDT KEURIGE AFWIJKING IEDERE WEEWO GEVULD WE/ DE MODELLEN,/ZO WELD1GENB I WIJ KUNWtfLftlE HIEROVEl ^EER fl MANTELS, DOOR ELEGAN XCi ffLj^fTÊH AS vorm, :VE DESSiNS. ECTIE AAN- EK0MEN iEUS 0VER- coklec/e toonen, ES ET^tStRENrU ZULJ. iAAN ZIJN. &QKE¥&föRSTR. o; TEL. 343 s: STEEMSGHIHlilR

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9