JIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK SPORT TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN barometer r N ferwachting tot den avond van 29 Oct.» [rachtige tot stormachtige, later afne- nde Zuidelijke tot Westelijke wind. Be kken met regen, later tijdelijk opkla- Aanvankelijk veel zachter. Stormwaarschuwirtgsdienst. mee let Kon. Ned. Met. Instituut te de seinde hedenmorgen 9.05 uur aan de iten van Hoek van Holland tot Nieuwe- it: „Weest op uw hoede". LUCHTTEMPERATUUR. f.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSEN e. a. 'an Maandagnamiddag 5.10 uux tot Dins- (j gmorgen 6.19 uur. JZE Oct _L ren* dat evn nj jf1 i al lat> be TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen in i morgen van 28 Oct, 1929, medegedeeld [oor het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Dgste barometerst.768.2 te la Coruna. igste barometerst.: 788.4 te Vestma- cces en tegenslag wisselden elkaar af, lals dat hoort in een goeden leertijd, [n het Festspielhaus in Salzburg (Oos- irijk) werd de 300e uitvoering gegeven werd voor 't eerst gespeeld voor een >ote buitenlandsche toehoorder schaar. avond werd gegeven in Gronin- in Holland. Sinds 't voorjaar van 1927 werken ook paar meisjes mee. ami 2o° heeft de speelgroep Ekkehard zich )nn vele honderdduizenden van menschen omi rtoond, was als gast in ongeveer 20.000 niües opgenomen, speelde in dorpsher- rg en theaterzaal, in dorpskerkje en in mi jchtigen Dom. Vrijdag zal een „Ekke- ;elej rd-' in den Leidschen Schouwburg een uit liet ering geven van oude volksdansen, mu rine ik en liederen en van het mysterie-spel 'otentanz". Het bijwonen van deze uitvoering kan in ieder worden aanbevolen. ALKEMADE. Gemeenteraad. De Baad dezer ge- .eente vergadert Dinsdagmiddag te 2 uur Inderwerpen ter behandeling: 1. Bepa- ng zekerheidstelling voor den nieuw te enoemen ontvanger. 2. Vaststelling van'n uwe instructie voor den Gemeente-ont- ïger. 3. Benoeming van een Gemeenle- Izijntvanger tegen 1 Januari 1930. Aanbeve- ig van Burgemeester en Wethouders: 1. H. van den Bosch en 2. P. van Hoeve. Aanwijzing van een plaatsvervangend ter emeente-ontvanger. 5. Wijziging jaarwed- bi everordening voor de ambtenaren ter iof scretarie. 6. Vaststelling van een Baads- V esluit tot het aangaan van een geldlee- ei: ing groot 62.000.k 4 7/8 pet. 's ja ars, 1 ii pari. 7. Wijziging gemeentebegrooting, iienstjaar 1929. 8o. Ingekomen stukken en lededeelingen. Geboren: Johanna Cornelia There- a, dochter van W. P. van Buiten ca van lCr W. Q. Loos Johannes Andreas, zoon an A. J. Hogeboom en van M. van Hame- eren. Gehuwd: Petrus van Dam jm. 26 jaar n Hendrina Verhaar jd 28 jaar Nico- las Franciscus Doeswijk jm 28 jaar en laria van der Meer jd 22 jaar. Ondertrouwd: Dirk Vreeken jm. 12 jaar en Mensje Cardol jd 22 jaar Ingelbertus Adrianus Pennings jm. 21 jaar 'ij n Anna Elisabeth Bisschop jd 21 jaar. HILLEG0M. Opgedragen. Aan den aannemer E. Schuit alhier is opgedragen het verbou wen van het Noodslachthuisgebouw aan de fofstraat tot garage voor de Brandweer. Restauratie Gemeentetoren. De estauratie van den Gemeentetoren is op- fedragen aan de firma Kort en Van der Viel, nnemers van den nieuwbouw der |fed. Herv. Kerk, architect de heer van der Kloot-Meyburg. Nieuwe kandelaars. Zondag, op het feest van Christus Koningschap waren de groote koperen kandelaars, die bij het ïoofdaltaar der S. Josephkerk behooren, 'oor heb eerst geplaatst. Het altaar komt Det die kostbare kandelaars in zijn schoon heid veel beter uit. Ook met de beschil dering van het Priesterkoor hoopt het Kerkbestuur ten spoedigste te laten be ginnen. Posterijen. Met ingang van 16 Novem- 'er a-s- zullen ook hier de aangeteekende ft ukken aan huis worden bezorgd. Daar dit een proefneming is, vertrouwen we, dat het publiek den maatregel zal waar- deeren en dit toont door te zorgen, dat steeds iemand gemachtigd is of dat men «elf aanwezig is om de kennisgeving af te Rekenen. Immers de bestellers mogen zon- er af teekenen van de kennisgeving het bezorgen stuk niet afgeven. Het komt ons voor, dat medewerking in dezen des gemakkelijker kan worden betoond, om- at als regel de stukken in de eerste be- lling w°rden opgenomen. de aannemers Dc Vries en Co. j i!lF *s °PSödragen het bouwen van n dubbel burgerwoonhuis aan de Brou- aan voor rekening van den heer Ant. de Reep alhier. N00RDWIJK. Gouden huwelijksfeest. Gisteren herdacht het echtpaar E. Zandbergen en A. M. Meeuwenoord den dag van zijn gou den huwelijksfeest. Het krasse echtpaar, die beiden nog dagelijks met genoegen hun werkzaamheden vervullen, mochten zich in een groote belangstelling verheugen. Moge het hun gegeven zijn in de goede ge zondheid, welke zij thans genieten, het diamanten feest te beleven. Eucharistische week. Woensdag a.s. zal in onze parochie een Eucharistische week begonnen worden ter voorbereiding van het Aanbiddingsfeest. De leiding hier van zal berusten bij eenige Eerw. Paters Redemptoristen. Wij vertrouwen, dat alle parochianen deze aangekondigde voorbe reiding zullen bijwonen. 0EGSTGEEST. Collecte. Door Mgr. dr. Buckx werden gisteren onder alle H. Missen predicaties gehouden over de Missie in Finland. De daarna gehouden collectes brachten ruim 400.op. Gemeenteraad. De Raad vergadert Donderdagavond te 7 uur: Agenda: Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel tot intrekking verordening wrat ziekte. Adres Ned. Chr. Bond Pers. Pu- blieken dienst inzake werkman Nagtegaal Aanvraag subsidie R. K. Geitenfokvereeni- ging. Idem Landstormcommïssie Zuid-Hol land West. Idem cursus Lager Tuinbouw onderwijs. Aanvraag vergoeding B. K. Par. School voor L. O. art.. 101, le lid L. O. Wet. Comptabiliteit, Voorstel verlen ging huur losplaats van Rijnland. Voorstel tot verhuring grond bij gemeentewoning aan den Morsch. Vaststelling gemeen'ebc- grooting 1930. Reclames schooïgeld. Be noeming personeel Vervolgonderwijs. Vast stelling kohier vervolgonderwijs. Gevonden en verloren voorwerpen. -»■ Gevonden: een vat boter (50 pond), een zwarte muts, twee huissleutels, broche (kroontje), naaldenkoker, belastingmerk in étui, lorgnet in étui, autokruk met sleutel, jongensjasje, portemonnaie met l.m. 30 cent. Verloren: een bankbiljet van 25. idem van 10.een broche (Belgisch muntstuk), huissleutel, zilv. broche, Leer boek Fransche taal, wollen trui, ring met sleutels, damestaschje, notitieboekje melk- kl anten. W0UBRUGGE. Gemeenteraad. De Baad dezer ge meente komt op 30 October a.s. des voorin, half tien bijeen. Punten der agenda: 1. Notulen en. ingekomen stukken. 2. Vast stelling beheersverordening op de bedrij ven. 3. Behandeling en vaststelling begroo ting 1930. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Door de commissie der water- en liohtb©drijven werd tot 3e klerk dier bedrijven benoemd: de heer P. Koren alhier. Tot concierge van het in aanbouw zijnd vereehigingsgebouw der Ned. Herv. Kerk in de Hoorn werd benoemd onze plaatsgenoot de heer H. Burggraaf. Kerk in 't donker. Gedurende den dienst in de Ned. Herv. Kerk, Julianastraat, werd gisteravond dit kerkgebouw blijk baar door een defect in de geleiding of kortsluiting, het grootste gedeelte geheel in donker gezet, waardoor men genood zaakt was verschillende nood- en kaars- lantaarns te ontsteken. Ongeluk bij het voetballen. Tijdens den wedstrijd Alphen IIIAlphia III heeft de Alphen-speler H. Krumpelman zijn been gebroken. De patiënt is naar het ziekenhuis te Leiden overgbracht. Geboren: Klas.ina Hendrica, d. van A. Kleyn en M. van Hoeke. Anthouie Ma- rinus, z. van J. de Bruijn en J. N. Ravens- berg. Trijntje Catharina-, d. van O. J. Schijf en J. van Gorkum. Geeitrvida Theresia, d. van J. van den Berg en E. M. Tillemans. Nicolaas Herm?nus, z. van A. Rodenburg en N. van Braak. Gerar- dus Cornelius Stephanus Marie, z. van J. Blom. en W. Kuyper. Jan Renger, z. van A. Harryvan en H. Dijkstra. Engelbert, z. van A. M. Domburg en C. van Blij- derveen. Jansje, d. van J. van der Pol en P. J. van Vliet. Ondertrouwd: A. van Ofwegen cn D. van Wely. C. van Zoomeren en M. van 't. Wout. G e h u w dT. D. Plomp 27 j. en H. Doe- land 25 j. P. van Zaane 30 j. en W. J. Snel 28 j. J. van Egmond 2o j. en T. Spruijt 24 j. Overleden: W. Schijf 47 j.M. Ges man echtg. van A. van den Hoek 41 j. N. Schouten wed. van D. van Beijeren 72 j. NOORDEN. Kosten kade-doorbraak. Gedeputeerde Staten hebben bij uitvoe rig prae-advies een voorstel ingediend bij de Provinciale Staten om hun College te machtigen aan de Gecombineerde Noord- schebuurter en Voordijksche Polders alhier een rentegevond voorschot te ver strekken tot een bedrag van: a, de kosten van de dichting van de doorbraak, in de boezemkade dier polders op 27 Nov. 1923; b. de kosten van opruiming van den nog aanwezigen dubbelen damwand in de Kromme Mijdrecht en c. de kosten van wettelijke interessen en procedure, ge raamd op een totaalbedrag van 57000. Met Ged. Staten van Utrecht is in be ginsel overeenstemming bereikt om een regeling te maken, waarbij de omliggende, belanghebbende polders in Zuid-Holland en Utrecht verplicht worden met de Ge combineerde Polders dit bedrag gezamen lijk terug te betalen. ZEVENHOVEN. Vergunning. Aan G. Domburg is door B. en W. vergunning verleend tot het bou wen van een veestalling ter vervanging van de bestaande. DE SALON DE L'AUTOMOBILE. Elk jaar is Parijs enkele weken lang gewijd aan een speciale cultus, elk jaar op denzclfden tijd komen hier bijeen de aan bidders van de nieuwe godheid, grootsche plechtigheden orga nis eerend. De naam van een dier hoogepriesters brandt eiken avond met vurige letters langs den Eifeltoren omhoog, ter eere van die godheid baadt de Place de la Concorde in een zee van licht, slingeren guirlandes veelkleurige lichtjes zich langs de Champs Elysées en spuiten lumineuze fonteinen op uit de wa terbakken bij de Bond-Point. De tempel van die godheid is het Grand Palais, de plechtigheid de Salon en de afgod zelf de automobiel Hoevelen in diepe aanbidding voor die godheid neergeknield liggen, blijkt wel duidelijk uit de verschillende cijfers, die dezer dagen gepubliceerd werden: meer dan vierhonderd duizend arbeiders werken onafgebroken aan de vervaardiging van nieuwe auto's, terwijl in Parijs één op de dertig inwoners eigenaar van een wagen is. Alléén bij Citroen zijn 30.000 arbeiders werkzaam, vier duizend werken nog in zijn filialen en 40.000 bij zijn afnemers. Én maandelijks verlaten leant en klaar 13.000 nieuwe wagens de fabriek, terwijl in het eerste na-oorlogsjaar dat aantal slechts een honderdtal bedroeg. Vraagt men zich af, of deze Salon vele bepaald nieuwe technische gezichtspunten opent, dan moet zeer zeker ontkennend geantwoord worden. En begrijpelijk is dit wel. De groote firma's, die hun wagens bij honderd- en duizendtallen in serie ver vaardigen en toch nauwelijks aan de enorme vraag kunnen voldoen, hebben geen tijd zich met nieuwe revolutionee- rende denkbeelden op te houden. En geen zin waarschijnlijk ook. Hun clientèle im mers is tevreden met hetgeen aangeboden wordt; waarom zouden zij zich dan wagen aan het lanceeren van nieuwe denkbeelden, die misschien in het geheel geen ingang vinden 1 De toepassing van nieuwe ideeën vindt men dan ook gewoonlijk alleen bij de klei nere constructeurs en één daarvan zou op den duur wel een algeheele omkeer te weeg kunnen brengen in de «Jutomob"el-industrie. Dat idee is de voorwiel-aandrijving in plaats van de tot nu toe algemeen toege paste achterwiel-aandrijving. Reeds verle den jaar had de firma Tracta eenige mo dellen. volgens dit idee geconstrueerd, ten toongesteld. Behalve deze Fransche firma exposeert dit jaar het Amerikaansche huis Auburn een luxe-wagen, waarvan de mo tor volgens het principe-Miller werkt op de voorwielen. Beide merken hebben de deugdelijkheid van de nieuwe ideo reeds ruimschoots bewezen: Tracta won de laat ste jaren herhaaldelijk de eerste prijzen op Fransche auto-races, terwijl de bekende Amerikaansche reccrdman uit Detroit, Léon Du ray, een Packard bestuurt, die volgens datzelfde MTler-principe is toege rust. Wat zijn nu echter in de praktijk de voordeelen van voorwiel-aandrijving'! Een wagen met voorwiel-aandrijving ligt vaster op den weg en is gemakkelijker bestuur baar: een wagen immers, waarvan de mo tor werkt op de achterwielen, wordt voor uit geduwd en een auto met voorwiel-aan drijving wordt vooruit getrokken. Een kleine vergelijking kan het voordeel van dit laatste boven het eerste duidelijk ma ken: duw met één vinger eer. linaal over een tafel, het zal vrij moeilijk zijn dit, in een zuiver rechte lijn te doen, terwijl het hoegenaamd geen moeite kost, wanneer men dit doet door de liniaal met twee vingers aan het vooreinde vooruit te trek ken. En gewillig zal ook de liniaal elke bocht volgen, die men ze beschrijven doet doch wanneer men ze vooruit duwt, zal ze telkens trachten in een scheeve stand te gaan liggen. Het is duidelijk, dat dit ver schijnsel veel complexer wordt, wanneer het een wagen geldt, maar het resultaat is volkomen analoog en het is gebleken, dat een wagen met voorwiel-aandrijving veel vaster op den weg ligt, op de rechte baan en vooral in de bochten. Een ander aanmerkelijk voordeel van dit nieuwe principe is een aanzienlijke ver meerdering van comfort. Achterbrug en cardanboom vallen immers weg, waardoor de vloer van de carosserie veel lager, het geheel dus ru'mer en geriefelijker wordt. Een laatste voordeel tenslotte is de ver- eeniging van alle mechanische organen voor op het chassis waardoor ze gemak kelijker, hetzij voor reiniging, hetzij voor zijn de wielen onafhankelijk van elkaar te lijnen aan elkaar gelijk, zijn de beide merken, wat de onderdeel-en betreft, toch niet volkomen identiek: bij de een, Tracta, zijn de wiel enonafhankelijk van elkaar, terwijl ze bij de andere door een stijve as verbonden worden; bovendien hebben bei de een ander 6ysteem van veering. De grootste moeilijkheid bestond we] in het aanbrengen van een dubbele cardan die rege'matig de beweging op de wielen zou overbrengen, ook bij zeer groote hoeken. Die moeilijkheid is glansrijk overwonnen en niets schijnt er zich meer tegen te ver zetten, om algemeen dit beginsel toe te passen. Het zal echter nog wel een tijdje duren, voordat de constructeurs er toe over gaan wagens met- voorwielaandrijving in serie te vervaardigen. Doch veilig mee- nen we te kunnen voorspellen dat over een twintigtal jaren iedereen zich met verba zing af zal vragen, hoe het toch in 's he melsnaam mogelijk geweest is, dat wij zóó lang „het paard achter den wagen hebben gespannen". Al de kleine verbeteringen, al de min of meer luxueuse perfecties opsommen, die de diverse constructeurs dit jaar aan hun wagens hebben aangebracht is niet alleen een onnood:ge, doch ook een ondoenlijke taak. Op één onderdeel slechts willen we nog de aandacht vestigen: de zeer belang rijke verbetering opnieuw door de Zenith- fabriek in zijn carburators aangebracht. Reeds lang zijn deze carburators bekend als waarschijnlijk de besten, die er be staan en is deze zaak, die in Lyon geves tigd is. langzamerhand u:tgeeroeid tot een wereldorganisatie. Enkele feiten en cijfers zullen dit duidelijker maken: van de dertig millioeu auto's, die er op het oogenblik be staan. zijn er ongeveer dertien m'llioen met dergelijke carburators toegerust, ter wijl om aan die enorme productie te kun nen voldoen filialen zijn opgericht te De troit- in de Vereenigde Staten, te Berlijn, Londen en Turijn. De fabriek te Detroit alleen levert, maandelijks 200.000 carbura tors af. een gevolg grootendeels van bet besluit van Ford, na zeer vele en diep gaande proefnemingen, om de motoren van zijn wagens van dergelijke carburators te voorzien. En wat vliegtu:gmotoren betreft, hier bezit Zenith een bijna onbestreden monopolie. Aangemoedigd door dit succes tracht Zenith voortdurend zijn producten te verbeteren: vasthoudend aan het oude, beproefde principe, worden in de details steeds kle:ne perfecties en vereenvoudigin gen aangebracht, die langzamerhand de Zenith-carburat-or tot een volmaakt iets in zijn soort hebben gemaakt. Twee punten hadden de ingenieurs van de fabriek zich dit jaar ten doel gesteld: een verbran dingsproces te realiseeren zoo volmaakt als maar eenigzins mogelijk was onafhan kelijk van welke motor en welke werk omstandigheden ook en vervolgens een toestel te vervaardigen, dat goedkoop, een voudig en licht was, doch tegelijk ook een groot weerstandsvermogen bezat-. Om het eerste te bereiken hebben deskundigen al de diverse verschijnselen van het ver brandingsproces geserieerd en voor -elk een apart onderdeel vervaardigd, op zich een pracht van een natuurkundig-weten schappelijk werk. Om heb tweede doel te bereiken is gebroken met allerlei oude ideeën, heeft mén afgeschaft- alles, wat n:et strikt genomen onontbeerlijk is, heeft men een geheel nieuwe en moderne me thode van fabricatie toegepast-. En het re sultaat is geworden een simpel, eenvoudig toestel, dat zonder behulp van Engelsche sleutel of schroevendraaier binnen vijf se conden is gedemonteerd of weer opge bouwd, dat je in staat stelt zelfs bij groote kou, bij een temperatuur van tien graden onder nul onmiddellijk te demarreeren, dat een volmaakte gelijktijdigheid waar borgt van neerdrukken der versnelk'ngs- pedaal en opvoering der snelheid. Wel is dit eenvoudige apparaatje een wonder van technische vaardigheid. Elk jaar wordt het gezegd en elk jaar naar waarheid dat de Salon de l'Auto- mnbile een steeds stijgend sueces kent. Ook nu weer loopen directeuren en ver- koooers rond met verheugde gezichten, de portefeuille vol met- nieuwe orders. Doch hoe zal voor ons, arme. doodgewone voet gangers. do toekomst zijn? Reeds nu wa gen we bii een wandel-'ng door de stad minsters tien keer per uur ons leven; over eenige jaren zuFen waarschijnlijk slechts twee mogelijkheden voor ons open blijven: in een auto of er onderf Parijs. Oct. 1929. J. W. KOLKMAN. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sporivereemging A. V. V. Zondag speelden 3 der A. V. V.-elf tallen voor do competitie. Het le elftal ontving te 12.30 uur D. II. L. 3. A. V. V. telt 1 inval ler, terwijl D. II. L. met 8 man verschijnt; beide- partijen pakken fiink aan en al spoe dig blijkt, dat D. H. L. met 8 man geenszins in de minderheid is. Het duurt dan ook ge- ruimo-n tijd voor er gedoelpunt wordt. On geveer 10 min. voor rnst weet de linksbui ten van A. V. V. te doelpunten- De regen wordt dan spelbreker, tot rust laat de scheidsrechter doorspelen, doch na- de rust werd de wedstrijd wegens den regen ge staakt met 10 in het voordeel van A.V.V. Hierop volgde de wedstrijd A. V. V. 2 P. F. C. 4. Spoedig is te zien, dat P. F. C. een geduchte tegenstander is, terwijl A. V. V. hiertegenover eon zwak elftal stelde. Toch houdt de A. V. V.-achterhoede lang stand. P. F. C. heeft dan door haar mid- voor het eerst succes, doch lang plezier hebben zij hiervan niet, daar de linksbin nen van A. V. V. spoedig gelijk maakt-. Het is echter te zien, dat A. V. V. den sterken druk niet kan weerstaan en voor rust aan breekt- is de stand 31 voor P. F. C. Na rust is P. F. C. gedurig in de meer derheid, doch de meeste aanvallen stran den op buitenspel. A. V. V. brengt het- niet verder dan de P. F. C.-achterhoede, welke in goede conditie is. Tenslotte weet do mid- voor van P. F. C. nog 2 maal te doelpunten, zoodat einde komt met 51 voor P. F. C. A. V. V. a speelde tegen Wilhelmus a te Voorburg en wist een mooie 50 zege te behalen. WAAR DE VROUW BELANG IN STELT Een middel tegen neusbloeden. Wanneer iemand door een neusbloeding overvallen wordt, moet hij, terwijl hij den mond vast gesloten houdt, door den neus diep adem halen, vervolgens met den vin ger den neus stijf dicht houden en door den nu geopenden mond uitademen. De door den neus ingeademde lucht brengt 't bloed in den neus aan het stollen. De tot £8 graden Réaumur verhitte lucht in de longen zou het stollen onmiddellijk weer doen ophouden, wanneer zij niet door den mond verwijderd werd. Het middel moet probaat zijn, men kan er in alle geval licht een proef mee nemen. Haren-statistiek. Een Physioloog, die het aantal baren van verschillende, hoofden geteld heeft, kwam bij vier omtrent even groote sche dels tot het volgende resultaat, wat de kleur der haren betreft, rood haar 90.000, zwart 103.000, bruin 109.000, blond echter 140.000. De roode haren moeten evenwel het stevigste zitten, want- menschen met rood haar krijgen zelden een kaal hoofd. LAATSTE BERICHTEN Dc postvluchtcn van Indie. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen dat het tweede retourvliegtuig om 7 uur Zondagochtend van Karachi is vertrokken en te 12 uur te Djash is aangekomen. Aan boord was alles wel. De tocht wordt van daag voortgezet. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. City: Luxor: Trianon: VORST VON BULOW OVERLEDEN. ROME, 28 Oct. (V.D.). De voormalige Rijkskanselier van het Duitsche Rijk, Vorst von Bülow, is hedenmorgen -e ongeveer zeven uur, na een doodsstrijd van eenige uren, op tachtigjarigen leeftijd in zijn villa Malta te Rome overleden. Hat Boheomsche kabinet afgetreden. PRAAG, 28 Oct. (V.D.) Naar aanleiding van het- resultaat der gisteren in Tsjecho- Slowakije gehouden parlementsverkiezin gen, is het kabinet Udrzal haden afgetre den. Os krach van de Deensche Volksbank. KOPENHAGEN, 28 October (V. D.). Het naar aanleiding van de k^ach van de Volksbank ingestelde onderzoek heeft reeds geleid tob de arrestatie van 4 per sonen, OA. den 28-jarigen procuratie houder Hansen, die tevens privé-secretaris van Harald Plums was, en hem in deze functie heeft bijgestaan door het boeken van valsche posten en het voeren van een verkeerde boekhouding. De tweede is de boekhouder Starup, die meer dan 25 jaar werkzaam bij de Grand Buffer-export is, bij welke maatschappij hij procuratie had. Botsing met communisten. LONDEN, 28 Oct. (V. D.). Gisteren avond kwam het voor het gebouw der Amerikaansche ambassado te Londen tot een botsing tussc-hen politie en commu nisten. Na afloop van een betooging op Trafalgar Square aJs protest tegen dc gevangenhouding van 16 stakende textiel arbeiders te Uastonia in Noord Carolina, trok een troep van 200 a 250 communisten naar de Amerikaansche ambassade, waar men toegang verlangde om den Ameri- kaanschen ambassadeur een aangenomen resolutie te overhandigen. De politie, die eerst trachtte, de menschen tegen te houden, moest tot scherpere maatregelen overgaan. Drie personen werden gearres teerd. Orkaan aan de Fransche Middellandsche Zee-kust. PARIJS, 28 October (V. D.). Een storm, die soms het karakter van een orkaan aannam, heeft de Fransche Middelland sche Zee-kust geteisterd. Zoowol te Mar seille als te Toulon is groote schade aan gericht. Telegraafpalen en boomen werden uit den grond gerukt en versperren op vele plaatsen de wegen, waardoor het verkeer groote vertraging ondervindt. Inbraak in en belastingkantoor. GiiSTROW, 28 October (V. D.). In den nacht van Zaterdag op Zondag is inge broken in hot belastingkantoor te Giis- t-row. Een safe weru opengebroken en voor een waarde van 86225 mark aan banderollen voor sigaren, sigaretten en tabak gestolen. De wijze, waarop de in braak is gepleegd, wjjst- erop, dat men hier met zeer bekwame inbrekers te doen had, die beschikten over de modernste technische hulpmiddelen. ROTTERDAM, 28 Oct. Vee. Aangevoerd 481 vette runderen, 176 vette kalveren. 1189 schapen of lammeren, S27 varkens Prijzen per half Kg.: Koeien 52.55.5, 45 48 en 2934 cont; kalveren 8085, 67.5 77.5 cn 57.5—62.5 cent; Schapen 3037, lammeren 2028, varkens 41.5 en 10 cent Koeien en ossen kalme handel, iets vastore prijzenvette kalveren trage handel, prij zen statiormair; schapen en lammeren langzame handel, zelfde prijzen; varkens kalmo handel, prijzen van vorige week met moeite bedongen. AMSTERDAM, 28 Oct. Vee. Aanvoer 538 vette koeien, le kw. f 1.10—1.16,' 2e kw. f 0.901.06, 3e kw. f 0.700.S4, mindere soorten f 0.60070; 200 molk- en ka-lf- koeien f23070; 60 vette kalveren le kw. fl1.04, 2e kw. f 0.90—1. 3e kw. f O.SO 0.90; 47 nuchtere kalveren f 1319; 84 schapen f3440; 490 varkens, vleeschvar kens va n 00110 Kg. f 0.960.97, zware f 0.95—0.96, vette f 0.940.9596 paarden f 100—225. VEUR, 26 Oct. Groentenveiling. Eng. Komkommer le srt. f 8, 2e srt. f 3, Kropsla le srt. f4.50, 2e srt. fl, Bloemkool le srt. f 24, 2e srt. f 10, uitschot f 2.50, Tomaten (mid.) f 14.50, gr. ronde f 15, 2e srt. f 10.50, 3e srt. f 7.50, bonken f 5, uitschot f 1, rijp f8.50, Andijvie f 3.20, Spinazie f40, Peen f 12.50, Postelein f 18, Radijs f 2.70, Snij- boonen f 51, Spercieboonen f 42. DELFT, 26 Oct. Kaas. Aanvoer 20 sta pels komijnekaas. 4241 Kg. Prija f 0.951.22 per Kg. Handel vlug. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM; (Niet officieel). Berlijn 59.32 Londen 12.09I3/16 New-York 2.47.94 Parijs 9.767/g Brussel 34.69l/o Zwitserland 4Ö.06i/o Milaan 12.991 fa Madrid 35.45 Oslo 66.431/j Kopenhagen 66.431/.*, Stockholm 66.631/2 Weenen 34.85 Pra»g 7.35 Boedapest 43.40 3—1

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3