STADSNIEUWS KOPEREN JUBILEUM DER KATH. HANDELSREIZIGERS-VEREENIG ING. Een mic'.dag van ernst; een avond van luim. De afd. Leiden van de R. K. Handels- reizigers-vereeniging St. Christoffel heeft storen haar 12'/2-jarig bestaan gevierd met een feestelijke middag-vergadering in de kleine Stadszaal en een vroolijke avond bijeenkomst in de groote Stadszaal. De feestvergadering. De kleine Stadszaal zag er fleurig uit met bloemen op de gezellig gearrangeerde tafeltjes. Een strijkje zorgde voor vroolijke muziek. De voorzitter der afd. Leiden, de heer Chr. W. Driessen, opende de feestvergade ring met een woord van hartelijk welkom tot allen te richten, in 't bijzonder verwel komde spr. de weleerw. heercn Dorbeck en Vrijmoed, he't hoofdbestuurslid, den heer Bekkering, den heer Eskens en de bestu ren van verschillende zuster-vereenigingen en eenige vereenigingen ter plaatse. Spr. hoopte, dat op dezen feestdag van Christus' Koningschap, Gods koninklijke zegen op „St. Christoffel" moge rusten. Hierna verleende spr. het woord aan den eersten spreker dr. G. Vrijmoed uit Delft. Het apostolaat der vakbeweging. Heel het program van de Katholieke so ciale actie, zeido spr., en daarom ook heel het program van de Kathol'eke vakbewe ging als onderdeel daarvan vindt men niet zoozeer in woorden als wel door de daad door de daad van niemand minder dan Je zus Christus zelve, beschreven en neerge legd in het 6e hoofdst. van het Evangelie van Johannes. Dat is het hoofdstuk, waarin ons eerst aan deze zijde van het meer van Genesa- reth de wonderbare brood-vermenigvuldi ging wordt verhaald in den woestijn en waarin vlak daarop en in verband daar mede ons de heerlijke leerrede wordt me degedeeld, die Jezus den. volgenden dag aan de overzijde van het meer hield in de synagoge van Capharnaiim. Spr. haalde de betreffende tekst Joan. VI 5 en vlg. aan, waarin het wonder der broodvermenigvuldiging is opgeteekend. Dat is het wonder van de s t o f f e 1 ij k e broodvermenigvuldiging, zeide spr.. waar bij dient opgemerkt, dat Jezus niet kren terig en schriel een soort van minimum lijders van de menschen maakt, maar ze overvloedig spijzigt. En anderzijds, dat Jezus niet aanstonds klaar stond om men schen. die honger hadden, van ontevreden heid, opstandigheid, van socialisme te be schuldigen, maar dat Hij integendeel spon taan bereid was dat Zijn Goddelijke lief de en almacht elkaar omarmden, om dit redelijk en gezond materialisme te voldcen. En den volgenden dag zien we de schare weer bij Jezus, maar nu aan de overzijde van het meer. waar Hij hen inleidde in het diepe mysterie der menschwording. waar Hij hun het zoete geheim der H. Eucharis tie onthulde. Deze twee gebeurtenissen hooren blijk baar bij elkaar; cij vullen elkaar aan. De eene is de prélude en de andere de finale van het eenige, eeuwige lied van de God delijke liefde. Jezus wilde de hongerige ma gen vullen, opdat de harten des te pijnlij ker hun leegte zouden voelen aan Godd. dingen. Hij wilde de lichamelijke honger stillen met stoffelijk brood, opdat de gees telijke honger naar het Brood des Eeuwi gen levens vrij zou komen om te ontwaken. Hij wilde aldus ontvouwen de taak van heel onze Kath. sociale beweging, samenge vat in de beden van het Onze Vader: .,Geef ons heden ons dagclijksck brood" en „Laat toekomen Uw Bijk". De Kath. vakbeweging is niets anders dan de samenvoeging van die twee beden. Er is een tijd geweest, dat de arbeiders massa moest vechten zelfs om het recht van vereeniging het recht, dat hun ont zegd werd door de beginselen van de Fran- sche revolutie, toen eerst het sociale regi me van het individualisme het „ieder voor z:ch en God voor ons allen" de macht kreeg. Het individualisme, dat zich ton volle kon uitleven in den man van den bruten kracht, den gewetenloozen wil, en het grootste machtbezit. De arbeider stond alleen en spr. ziet een ellende-stoet van gepersonifieerde beelden voorbij trekken die den arbeider-alléén als een hofhouding volgt: de hongerloonen. de rechteloosheid, de vrouwen- en kinderar beid, de fabrieken zonder hygiëne, de wo ningkrotten, de ouderdom zonder hulp, de invaliditeit zonder steun, de werkloosheid zonder uitkeering. de ziekte zonder verze kering, heel de arbeid zonder medezeggen schap. 't Is waaT; dit tijdperk is men voor een groot gedeelte te boven gekomen. De arbei der is niet meer de pauper van vroeger. Maar al deelt hij meer in de stoffelijke goe deren, aan rechtspositie komt hij in de te genwoordige volkshuishoud'ng alles te kort en daarom moeten de vereenigingen strij den. Het is de onsterfelijke verdienste van Paus Leo XIII, dat hij het recht van ver eeniging als een natuurrecht neeft voorge houden. Wel hadden hier en daar hoe wel schuchter zich reeds arbeidersver enigingen gevormd ook in het Kath. kamp, maar de leiders stonden aan hoon en smaad bloot. Die onderdrukking der arbeiders had nog lang voortgeduurd, indien niet Paus Leo XITT ziin ontzagwekkend woord had neergebliksemd in de liberale droompalei- zen van de gelukzalige bezitters van dien tijd. Wanneer de Paus niets anders had ge daan, dan het vereen:gingsrecht als na tuurrecht af te kondigen dan had hij daar mede de onvergankelijke dankbaarheid ver diend van degenen, die met dat recht het meest gebaat zijn. Maar Paus Leo heeft meer gedaan. Hij heeft vermaand en geleerd dat het recht, van vereeniging een plicht kan zijn. Het handhaven en bevorderen van het recht is plicht. Zooals het recht is te eischen, dat iemand zijn plicht doet, zoo is 't een plicht te eischen, dat recht geschiedde. De vak vereenigingen komen zoo be schouwd ook in eeö ander licht te staan. Deze hebben niets te maken met de chris telijke stofvergoding. Het. is een echt Ka tholiek streven naar rechtvaardigheid. Als alle menschen leefden in luilekkerland, waarin geen zorg voor onderdrukking be stond, zou men afstand kunnen doen van het vereenigingsrecht. Maar geheel onze kapitalistische- of mammonnistische volks huishouding staat in het toeken der winst economie: de loonen te drukken, vrouwen en kinderen naar de fabriek te sleepen en menschen te maken tot productiemachines die men afdankt als zij versleten zijn. Nu is het vereenigingsrecht plicht geworden. Zoo is de vakbeweging een onnrsbaar element geworden in de door God gewilde emancipatie der arbeiderswereld. Pater Vrijmoed hekelde daarna het mis- selijkste type in de moderne samenleving: den „bourgeois" in den ongunstigen zin van het woord, die vindt, dat. het goed gaat, omdat het hem goed gaat, die alleen in de vakbeweging meestrijdt als er wat te ha len is. Daarna besprak spr. de leugen en laster, dat Kerk en kapitalisme hetzelfde is. Het 7e gebod is n'et enkel geschreven voor kleinen en armen, maar voor beursspecu lanten en woekeraars, voor de gewetenlooze leiders van trusts en concerns. Den direc teur van het Gcneefsche Arbeidsbureau heeft in zijn officieel rapport uitvoerig hulde gebracht aan het sociaal werk der Kath. Kerk. en spr. wijst op de rij van Pausen en Bisschoppen, die in de verhef fing van den arbeidersstand een levens ideaal zagen. Maar Pausen en Bisschoppen schijnen reeds te ver van de wereld af te staan om indruk te maken. Wanneer de van Christus afgewende arbeiderswereld ooit tot Hem terugkeert dan zal dit alleen kunnen geschieden niet door geschriften of apologetische lezingen (hoe nuttig die ook werken op een kleine kern), maar door de sociale beweging. Dan zal de genade God.s weer dienzelfd-en weg kiezen als een maal tusschen den wcestijn en Caphar naiim. Dan zal het stoffelijk brood weer in liefde en ontferm:ng voor de massa moeten vermenigvuldigd worden om ze aldus toe gankelijk te maken voot het Brood des Eeuwigen Levens, dat Christus is. Dat is de taak en de heerlijke roeping der vakbewe ging. Lid zijn actief lid zijn van de Kath. vakbeweging is een apostolaat. De Katlio- l-'eke vakbeweging, besloot spr.. is een nieuwe kruistocht met hetzelfde doel: Christus terugbrengen tot de ongeloovige arbeiderswereld en daardoor haar tot Hem. Een langdurig applaus volgde. De voor zitter heette daarna welkom den intus- schen ter vergadering gekomen onrichter der afd., <^en heer Braam den alg. pen ningmeester, den heer Twistelbrink, den voorzitter van den P.rsch. den heer de Geer, bestuursleden van Utrecht en Haarlem welke laatste afd. een extra-dankwoord verw'erf voor het mooie bloemstuk. Na eenigen tijd gepauzeerd te hebben werd de vergadering voortgpzet. De geest, adviseur, kapelaan Dorbeck, wees in een korte toespraak op het ver band tusschen dit feest en het. feest van Christus' Koningschap. Een standsornankatie van werk- nemende middenstanders. Vervolgens werd het woord verleend aan den heer W. B. Huising, d e een zakelijke beschouwing gaf over al- of niet gewenscht- heid van een eigen standsorganisatie van den z.g. werknemenden middenstand w.o. worden begrepen handelsreizigers, kantoor- en winkelbedienden enz. Spr. haalde ver schillende voorbeelden aan. waaruit bleek, dat deze categorieën zich bij het Werklie denverbond niet thuis voelen en speciale wenschen koesteren: nog niet zoo lang ge leden hebben de kantoorbed'enden dit aan den lijve ondervonden, hetgeen spr. met een uitgebreid citaat toelichtte. Een eigen standsorganisatie voor den werkn. middenstand is noodk; om versnip pering onder de verschillende groepen te gen te gaan, b.v. bij sanatoriumverpleg'ng, uitzending zwakke kinderen, woningbouw en godsdienstige ontwikkehng. Wanneer de handelsreizigers alleen blijven staan wor den zij politiek en sociaal u'tgeschakeld; zij hebben geen vertegenwoordiger in den Partijraad en kunnen geen voordracht in dienen voor leden van de Baden van Ar beid. Wat daartegen doen? Het middel aangegrepen, waarvoor reeds de toestem ming is verkregen van de Kerk. Overheid: een eigen standsorganisarie. ,St. Christof fel" staat tegenwoordig in 't midden van de be'angstelling. een commissie van voor bereiding is benoemd, maar het gaat o zoo langzaam. Bezwaren worden geuit door het Werkliedenverbond, dat vreest voor een uittred:ng van verschiT-end-e vereeni gingen van werkn. middenstanders. Als daarmede bereikt wordt een gezonde en meer op de feiten berustende standsorgani satie dan mag dat geen bezwaar zijn. Fe deratief samenwerkend kan één machtig blok behouden blüven. Spr. beslort zijn uit eenzetting, met allen op te wekken mede te werken aan de stichting van een eigen standsorgan'satie. De voorzitter dankte den heer Huis:ng voor zijn beschouwing en sloot de vergade ring met den chr. groet. Na afloop van de bijeenkomst werd een receotie gehouden, waarvan door velen ge bruik werd gemaakt. Ook waren een groot aantal telegrammen en brieven met geluk- wenschen binnengekomen. De avond-feestviering. Wat de Handelsreizigersvereeniging voor haar feestviering op gisterenavond had uitgedacht, is wel iets zeer bijzon ders geweest. Immers, do opvoering van een revue ligt niet in de lijn van iedere feestviering, ook niet voor een koperen bestaansfeest. Bijna zouden we bevreesd zijn, dat de feestviering te grootsch was aangepakt en vragen we ons af, wat dan het zilveren en het gouden feest wel zal moeten brengen. Doch, de bestuurd eren zullen het ons wel nazeggen: dat is van later zorgen, en voor het oogenblik valt alleen te con stat ee ren wat is geschied. En dan mogen we zonder aarzelen een woord van lof spreken tot „St. Panera- tius", die het heeft aangedurfd met zulk een veel tijd en zorgen eischende revue voor den dag te komen. Maar daarnaast mogen we ook raet groote voldoening constateeren, dat de feestviering in alle opzichten geslaagd is. Inderdaad, de revue: „Hallo! met wel ken trein?" heeft zeker de stoutste ver wachtingen van alle feestvierenden over troffen. Mogen we al bij voorbaat niet al te critisch staan tegenover het spel van amateurs, hier past heelomaal geen cri- tiek, wijl nagenoeg alle meespelenden voor het eerst de planken betraden. Daarom juist mogen we met des te meer lof over deze uitvoering spreken. Het geheel zat goed in elkaar en de auteur, de heer Frans Schneiders, heeft er zeker alle eer van. Behalve aan hem dient een woord van lof niet onthouden aan de revue commissie, de heeren F. D. Th. Driessen en J. P. van Brussel, die het meeste werk aan de voorbreiding- hebben gehad, aan den heer N. P. van der Drift, onder wiens leiding de koren stonden en aan den heer Gerard Hoppezak, die voor de costu mes en het grimeerwerk uitstekend had zorg gedragen. Komend tot de revue zelf kunnen we natuurlijk geen volledig verslag van al het vertoonde geven en moeten we met een kort resumé volstaan. En dan mogen we allereerst zeggen, dat hetgeen de Commère en Compère(s) ten beste gaven den toets der critiek zeer goed kon doorstaan. Mej. Cootje, Tinus en Janus hebben hun gehoor den ge- neelen avond op lofwaardige wijze bezig gehouden. Tinus en Janus zijn reizigers in apennootjes, die voor een firma, waarbij Cootje in betrekking is, zaken moeten doen. Hoe dat geschiedt laat het verdere verloop der revue zien in tal van tafe- reelen, juist als bij een echte revue. Jam mer natuurlijk, dat hier de schittering van costumes en décors als in echte re vue's moet ontbreken. Die kosten zouden inderdaad te hoog zijn geweest. Dat neemt evenwel niet weg, dat het slottafereel, waarbij de 43 afdeelingen van „St. Chris toffel" in een schoonheidswedstrijd ten tooneele kwamen, zeer goed geslaagd mocht heeten en het glanspunt van den avond was, dat merkbaren indruk maakte. De koren vielen eveneens zeer in den smaak. Er viel over het algemeen eeu goe de saamhoorigheid waar te nemen, waar door het geheel natuurlijk aan effect won. De muziek, alles op vrij goed bekende wijsjes, droeg er niet weinig toe bij om alles vlot van st: ?1 te doen loopen en het: „Hallo! Hallo! met welken trein?" zal nog langen tijd nadreunenen Vermelden we ten slotte nog, dat de uitvoering door een 1100 personen werd bijgewoond, die herhaaldelijk hun instem ming tijdens de revue betuigden. Natuurlijk ontbrak het niet aan hulde betuigingen. Enkp'le dames, natuurlijk Cootje, Tinus en Janus, kregen bloemen en kransen en ook de revue-commissie werd gelauwerd door den voorzitter, den heer Chr. W. Driessen, die daarna tot slot een woord van hulde bracht aan den auteur, den heer Frans Schneiders, die door ziekte zelf niet aanwezig kon zijn, voor zijn inderdaad keurig werk. Toen te half twaalf cle revue beëindigd was bleven de feestvierenden nog eenigen tijd in gezellig samenzijn bijeen. R. K. INTERPAROCHIALE MEISJES- VEREENIGING. De nieuwe contributieregeling is als volgt: A. Ieder lid der B. K. I. M. betaalt jaarlijks de contributie van 1. Hierover wordt in de maand Januari per kwitantie beschikt. B. 1. Die meisjes,- die lid wenschen te zijn van de Gymnastiekclub „Klimop" be talen bovendien een betlrag van 10 cent per lid, per week. Dit bedrag moeten zij we kelijks in de gymnastiekles meebrengen. 2. Gewenscht is, dat de leden dit uit eigen zak betalen. 3. Op 'n controlekaart zal de betaling van iedere week worden afgestempeM. 4. Deze regeling treedt in werking op 1 November a.s. C. Een beroep wordt gedaan op welda dige Katholieken, om donateur te worden van bovengenoemde vcreenigirg, tot elk gowenscht bedrag. Donateurs gelieven zich aan te melden bij den Directeur pater H. Mulder (Hartebrug) of bij bet bestuur (Mej. M. "S w a r t, Hooge Bijndijk 76, en mej. H. J. Doove, Papengracht 40). D. Bijzonder wordt de aandacht erop ge vestigd. dat het lidmaatschap van de R. K. I. M. verplichtend is, om lid van „Klimop" te kunnen zijn. Dus die meisjes, die tot de jongste afdceling van „Klimop" fcehooren, moeten, zoodra zij den leeftijd van 14 jaren hebben bereikt, zjc-b aanmel den als lid der R. K. I. M., anders worden zij in „Klimop" niet langer toegelaten E. Nogmaals worden de ouders beleefd, maar dringend aangespoord, te zorgen, dat hunne dochters den Godsdrinstcuisus trouw bezoeken. Verleden Dinsdag was de op komst allertreurigst. Laten wij hopen, dat iu 't vervolg alle meisjes trouw present zijn. Eerstvolgende cursusles: Dinsdag 5 en .Woensdag 6 November. Pater H. MULDER, Directeur der B. K. I. M. De winkelsluiting op 1 November e.k. Het bestuur van de afdeeling Leiden \an den Nederl. B. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fran- ciscus van Assisië" heeft aan de werkge vers in het winkelbedrijf een circulaire go- zonden, waarin wordt verzocnu om op 1 November, den feestdag van ^llorheiliger hun winkels te sluiten en/of het B. K. per soneel vrijaf te geven. Handelsregister K. v. K. Opheffing 4306. Naamlooze Vennoot schap D. van den Oevers Handel in Kleermakers-Fournituren, Lakens en Stof fen (F.) Leiden, Nieuwe Bijn 31. Hoofdz.: 's-Gravenhage, Oude Molstraat 12B. TRAGISCH ONGEVAL. Bij het korfballen doodgebleven. Bij den wedstrijd EmmaVitesse II voor de 3de klasse van den Ned. Korfbal- bond gisteren te Den Haag gespeeld is na de rust de 18-jarige mej. Jeannette Sa- va-lie, lid van het Leidsch Vitesse, plot seling zeer ernstig onwel geworden. Wijl het korfbal veld nogal ver van de stad was gelegen duurde het drie kwartier voordat de Eerste Hulpdienst uit Den Haag ter plaatse was. Hulp mocht echter niet meer baten. De dokter constateerde den dood door hartverlamming. Per auto van den geneeskundigen diensi werd het lijk overgebracht naar het ge meentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal. De wedstrijd werd begrijpelijker wijze gestaakt, daar allen zeer onder den in druk waren van het tragisch ODgeval. Mej. Savalle was hier ter stede inwo nend bij mevr. Rückert in de Thorbecke- straat. Haar vader woont in Indië. Te tragischer is deze zware slag vooi den vader als men weet. dat diens echt- ger.oote nu 1 1/2 jaar geledeu eveneens aan hartverlamming overleed in Indië, toen zij door aandoening overmand werd na een radio-gesprek van Bandoeng met Holland. Vereeniging R. K. Dilettanten. Op de gehouden ledenvergadering van de Vereen, van B. K. Dilettanten werd be sloten wegens de vele werkzaamheden het bestuur met twee leden uit te breiden. Na gehouden stemming werden de heeren Schoondergang en Langezaal met meer derheid van stemme" gekozen resp. als 2e penningmeester en 2e secretaris. Door het bedanken van den regisseur werd de voor- loopige leiding opgedragen aan den lieer Th. Werter. Tevens werd de uitvoering van het blijspel „Zenuwpatiënten" gesteld op 17 November, en wel in de Graanbeurs. Vliegpost naar Indië. De directeur van het postkantoor al hier deelt mede, dat 31 dezer het eerst volgende vliegtuig vertrekt van Schiphol naar Ned. Indië en tusschen liggende lan den. De bus aan het hoofdkantoor alhier wordt in aansluiting op de verzending voor de laatste maal gelicht op 31 Oct. te 2 40 ('s nachts) de bijbussen op 30 Oct. te 22 uur. Het luchlrecht bedraagt 40 ct. voor brieven t/m. 10 gr., briefkaarten en post wissels, terwijl voor de overige stukken 75 cent per 20 gram is verschuldigd. Verant woording van dit luchtrecht boven het ge wone port kan geschieden zoowel door mid del van gewone als van luchtpostzegels de laatste verkrijebaar in waarden van 0.40. 1.50 en 4.50. Met de vliegtuigen naar Ned. Indië kan ook correspondentie worden verzonden voor de tusscheiiliggeu- de landen Het voor die landen verschul digde luchtrecht berh-aagt: voor Syrië 15 cent per 20 gram Mcsopotamië en Perzië 30 ct. per 20 gram, Bri' sch-Indië (Birma in begrepen) 40 ct. per 20 gram, Siam en Straits Setlements 60 ct. per 20 gram. Auto door een tram gegrepen. Gistermiddag kwam de 19-jarige L. W. K. met luxe-auto uit de Johan de Witt- straat den Bijnsburgarweg oprijden, toen van verschillende richtingen een stads tram en een trein (ram naderden. De jon geman schijnt bij het oversteken van den weg daarop te weinig acht te hebben ge slagen. De auto werd door een der trams gegrepen en een eind meegesleurd. Het voorste geilee'te werd in elkaar gedrukt en uit het feit, dat de gelieele rechterzijde van de auto beschadigd was, kan men af leiden dat de wagen een slag is omge draaid en tenslotte rechthoekig op de tram baan werd geworpen. Het stuurrad was versplinterd en de voorruit vernield. De bestuurder en de naast hem zittende L. W. uit de Nachtegaa'laan werden door de voorruit geslingerd. De bestuurder kwam er echter met een heel lichte verwonding af. terwijl L. W. bloedende verwondingen aan het gelaat opliep, zoodat hij na ter plaatse door den dokter van den E.HD. te zijn verbonden naar het Acad. Zieken huis werd meegenomen ter verdere behan deling. IDet tramverkeer ondervond geruime:-, tijd vertraging uit de richting van Oegst- geest naar Leiden. Door den heer Sytsma is aan B. en W. het verzoek gericht na afloop der beraad slagingen over de gedrukte agenda aan den Raad eenige mededeelingen te doen omtrent den stand der voornemens en plannen van den Stadshuisbouw. Waar het hier een vraagstuk betreft dat niet enkel den Baad en een betrekkelijk klein aantal belangstellenden interesseert, maar vrijwel de geheele bevolking belang inboezemt, acht hij het wenscheiijk, dat daarover thans reeds eenige mededeelin- gen gedaan worden, het laatste vooral om dat bij een schijn van geheimzinnigheid. aJJerlei geruchten ontstaan, welke een goe de oplossing van het probleom schade zou den kunnen doen. De 17-jarige B. uit de Meerburgerstraat d:'e zijn kosthuis had verlaten om de we reld in te gaan en man" te worden, is to Schiedam opgespoord. Gehouden vevkooping in het Notaris huis alhier Vrijdag jl. ten overstaan van: A. J. G. van der Heyden. natoris alhier perc. Witte Rozenstraat 50 en 50a, kooper J. van Riet qq voor 5800. Janvossensteeg 27. P. de Jong qq voor 3350. H. M. Markusse, notaris alhier, perc. Rapenburg 41, kooper E. van Starkenburg qq voor 20.000, Witte Singel 105, J. W. Bijneveld voor 10.500. T00NEEL. LITTERIS SACRUM Zaterdagavond gaf Litteris Sacrum haar eersten Schouwburgavond van dit seizoen met een opvoering van het fr.oneelspel Dat wat je niet hebt" van Betsy Ranucci- Peckman. Het spel, dat eenige jaren ge loden op de planken van het beroepsto> Gemeentelijke Aankondig» Lijst van instellingen van weldadS Burgemeester en Wethouders val' den brengen ter openbare kennis dal-, hen op 17 October 1929 op de lijn instellingen van weldadigheid, opgJB ingevolge art. 3 van de Armenwe® ingeschreven de navolgende inste® van weldadigheidw a. de Afdeeling Leiden van de i niging tot verbetering van heb lo| blinden b. de Gereformeerde vereeniging ziekenverzorging te Leiden; c. de Vereeniging tot verzorging kleine kinderen; d. de Vereeniging „St. Josepshuis' huis voor onverzorgde kinderen; e. de R. K. Vereeniging „Hulp j huishouding en de! baby"; f. de Wijkverpleging „Reihoboty, wijk III der Nètlerduitsch Hervo: Gemeente; 1 g. de Vereeniging wijk VIII der N 1 duitsch Hervormde Gemeente; en dat op 21 October 1929 op geno) 1 lijst is ingeschreven de Leidsche schappij van Weldadigheid. 1 Leiden, 28 October 1929. A. v. d. SANDE BAKHUIJZE Burgemei VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst apotheken wordt van Maandag 28 Oct en met Zondag 3 November waargea door de apotheken van de heeren G Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 50 D. J. v. Driesum, Mare 76, telefoon 40i neel stond, behandelt het gegeven, dat ten grondslag ligt aan de verhalen I koning Midas en van den entevn steenhouwer. De mensch verlangt n.l tijd naar dat, wat hij Diet heeft en al het heeft, verlangt hij weer naar dat, hij niet meer heeft. Zoo is het hier De arme soubrette Annie veriangt zon en warmte op haar armoedig kami en als-de prins uit het sprookje id dem van een wat ijlhoofdigen baron komt haar meeneemt, verlangt zij na twee weer terug naar het tooneel en naar 1 leven van vroeger in een beperkte mc De baron stelt haar daartoe in de gelei hid door zich precies op tijd ru'mee Aan hun verhouding komt dan een eind gaan heel „burgerlijk" trouwen en eindigt de comedie en begint ócd and Liitberis behoeft niet te verlangen i dat, wat het niet heeft. Het kan zich lieugen in wat het wel heeft en dat uitstekende krachten, toewijding, sm en waardeering. De leiding van het spel was in hac van den heer B. Hageman, die cok nn toond heeft te weten hoe men regie v; I terwijl de rol van Annie mevr. C. H man-Verhagen uitstekend bleek le lis Over het algemeen steekt hel spel deze dilettanten ver uit boven de mi maat, doch mevr. Hageman slaagd zelfs in, het innerlijk beleven van haa "ob uiting te brengen op een wijze, n op het beroepstooneel nog tot de zeldzi heden behoort. Naast haar leverde in het eerste be vooral de heer J Nieuwenhuizcn Sej als Bram Beukers goed tegenspel, ter later de heer H. de Wilde als de bi I haar partner was Het was eer. genoe i om naar het spel van den heei de If I e luisteren en hij heeft de aanvezi i danig doen lachen, maar of het goed ii verband met de waarschijnlijkheio omd j rol zoo in het belachelijke te trekken, i de vraag. Vooral in het eerste bedrijf, de andere twee kan het geen kwaai i ieder geval was het zoo een amusante cn tie, en dat is ook wat wasrd. Goed speel! j 'Mik mevr. Mazurel-v. Beveren als Euli f en de heer N. v. d. Heuvel als mr. li Henkes, terwijl mej. A. Verhagen en j lieer W. v. d. Reyden zich goed voege in een wat minder op den voorgrond I denden rol. Over welke toegewijde krachten dei eeniging beschikt, bleek dien avond e j toen de heer Hageman den souffleur,dj heer Adema, uit het hokje haalde en b huldigde als iemand dit wel 15 jaar Is rooit heeft ontbroken er reeds honderd malen de situatie vanuit zijn soufflé'. hokje heeft gered. De heer Adema werd vooi deze 1 haalde reddingen thans gehuldigd meri*1 fraaie krans. Ook de dames kiegen b!: men, zooals gebruikelijk is. r Vermelden wij ten siotte neg, dat heer A. Kouwenberg voor de grimeer en het kapwerk uitstekend had gezorgd S iets dat eigenlijs vanzelf spreekt E de Schouwburg geheel gevuld was. De Ekkehard-spelen. Uitvoering in den Leidsche Schouwburg. In 't voorjaar van 1926 kwamen 11 ft sche jongens, onder leiding van Gerhi Bossbach, op een buitenplaats in N<$ Duitschland s3-men en stichtten de spr groep Ekkehard. Na zes weken van moeizamen arbe d' ren een paar liederen, dansen en toom spelen ingestudeerd. De eerste uitvoering vond plaats in' kleine dorpsherberg. Het zaaltje was op; propt vol en ondanks de moest priroiu' tooneeltoestanden, oogstten ze een hw lijke bemoedigende bijval. Tusschen d<-' avond en den tegenwoordigen vorm van Ekkehard-spelen, was een lange, 1 aan ervaringen rijke leertijd door te mab: De poging om de spelers voortdurend 1 particulieren onder dak te brengen, ge'tt en zoo kregen de gastheeren een dirf- i indruk van de speelgroep en oefenden' hun kant een goede, opvoedende in^ op de leden uit. Beeds na 7 maanden speelde de tfl in Berlijn, in de Blüthnerzaal (thani Bach-zaal) en oogstte stormachtige pj'

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2