ZATERDAG 26 OCTOBER 1929 No. 6318 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND ACADEMIENÏEUWS Iste Jaargang 3)e Êcicbclve0ou^omt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling en ior Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal •oc onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal l mco per post- f2.95 per kwartaal t Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- tegen betaling van 50 ck per kwartaal, bij >ruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 10300%, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS DEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededoelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoo; f 0.50 Socialisme en Christendom. jftj wezen er laatst in een driestar op, socialist, die zich in zijn gedragin- levenshouding een goed mensch ut, ni©t sociaal-democratische, maar M ir'istel ij k© beginselen beleeft. faar aanleiding daarvan schrijft het ropaganda-blad" van de afd. Leiden der r6i*P. A. P- oun. het volgende: Een socialistische maatschappij steunt op de menschenliefde, kame raadschap, verdraagzaamheid, be trouwbaarheid, werklust, ontwikke lingszin der menschen, die haar sa menstellen. Een socialist weet echter ook, dat de ontwikkeling dier deug den reeds onder het kapitalisme, voorzoover dat mogelijk is, de ge boorte van een socialistische maat schappij nader brengt. Want de mogelijkheid van een socialistische maatschappij wordt niet alleen be paald door de rijpheid der maat schappelijke bedrijfsverhoudingen, dooh ook door de rijpheid van den mensch. Maakt nu „De Leidsche Courant" de opmerking, dat de bovengenoemde deugden niet bepaald door de socia listen zijn uitgevonden, doch dab de Christelijke geloofsgemeenschappen ook steeds getracht hebben de ont wikkeling daarvan te bevorderen, dan ontkennen wij zulks niet. Wij vragen echter: indien de socialistische bewe ging haar aanhangers opwekt om die ^Christelijke" deugden zooveel moge lijk in praktijk te brengen, bevat die beweging dan in haar wezen niet veel meer goeds, dan de kerken van ver schillende richting gemeenlijk plegen be erkennen? De schrijver heeft goed onze meening grepen, dat er socialisten zijn, die 'iz' listig trachten deugden te beleven, wel ij beleving de christen zich tot 'a! plicht moet rekenen. ATaar.... hij haalt veel te veel naar toe en hij miskent absoluut de wer- slijkheid, als hij van die deugden zegt, t „de christelijke geloof-sgemeenschap- n ook (wij spatieeren. Red. L. Crt.) eeds getracht Rebben de ontwikkeling a? larvan (van die deugden n.l.) te bevor- Neen, waarheid is, dat het Chrïs- idom die deugden a 11 ij d voorhoudt predikt als een wezenlijk element haar leer, als Jn plicht, zonder welken vervullen men niet als Christen kan ven. En waarheid is ook, dat het Socia- me, dat de S. D. A. P., die deugden fc schrijft in haar beginsel-program. En daarom behooren zij ook zeker niet 8. b het „wezen" van de socialistisohe weging. En daarom kan een Christen geen vol ling zijn van een stelsel, dat de nood- ielijkheid der door het Christendom rcischte deugden minstens niet posi- sf erkent wij mogen wel zeggen: iskenfc. En nu spreken wij vaag over, ook >r socialisten beleefde, deugden. En de :iteerde schrijver noemt eenige goede •evingen in den mensch, die ook wel >rden aangeduid met „maatschappelijke ragden". Maar, als wij de deugd meer beschouwen I het persoonlijke, en in het gezinsleven, tn is het toch o.L zonneklaar, dat het cialisme, als zoodanig, deze belo ng niet propageert of aanmoedigt, maar raleer tegenhoudt en bestrijdt. En wij willen hier herhalen, wat wij eds in de bedoelde driestar schreven: _»Wij hebben respect voor een sociaal- «nocraat, die eerlijk er naar streeft, zijn eginsclen in de maatschappij te doen bleven, en die tegelijkertijd in het eigen ewone dagelijtsche leven een goed pnsoh blijkt te zijn, b.v. een voorbeeldig ihtgenoot en vader, die leeft en zorgt et toewijdende liefde voor zijn gezin, voor zich en de zijnen de gewenschte itwikkeling en ontspanning zoekt op 'n jenschwaardige en veredelende wijze; b.v. een welgesteld „burger" (hoewel eciaal-democraat), die, matig levend, met at hij overhoudt goed doet aan anderen meelevende liefde. Maar beleven dezulken nu in hun „ge- igingen en levenshouding" sociaal-demo- itische ofC h r i s t e 1 ij k e begin- en? Wij zouden wel 'ns willen weten, 'elk sociaal-democratisch beginsel in zul- 6 <J,erSe,ïjke „gedragingen en levens houding", als waarop wij hier wezen, Schtsnoer en leiddraad zou kunnen Wal...." Als socialisten Christelijke beginselen "oor zich aanvaarden, dan kan dit wor- en aangevoerd voor de stelling, dat de ^-nr-ch van nature christelijk is, maar 1 voor de stelling, dat het socialisme, L~~ zooa'ls wij dat op hoden en onder ons n?6n 6n Christendom vereenigbaar il ^eze> laatste stelling is DELGIE DE KROONPRINSELIJKE VERLOVING. Prins Umberto op de terugreis. Vrijdagmiddag heeft in het gebouw van de Italiaansche ambassade de lunch plaats gehad, door prins Umberto aan de konink lijke familie van België aangeboden. Hierbij waren o.m. tegenwoordig: de koning, de koningin, prins Leopold, prinses Astrid, prins Karei, prinses Marie José, kardinaal van D'oey, de Pauselijke nuntius mgr. Micara, de ministers Jaspar en Hij mans, do presidenten van kamer en senaat en verder dignitarissen van het Hof van België en leden uit de suite van den prins. In den loop van den namiddag werd een bezoek gebracht aan het stadhuis van Brussel. De koninklijke stoet vertrok uit hot pa leis van Brussel om 3.15 uur. Hij werd ge ëscorteerd door een escadron gidsen met blanke sabel en bereikte de Groote Markt langs de Koninklijke straat, de Koloniën- straat en de Kardinaal Marcierstraa't. Een talrijke volksmenigte juichte geest driftig. In het stadhuis werden de koninklijke familie en prins Umberto begroet door B. en W. van Brussel, door de burgemeesters van de voorsteden en door den burgemees ter van Ostende, de geboortestad van prin ses Marie José. De koninklijke familie en de prins wer den naar het kabinet van burgemeester Max geleid, waar deze den verloofden de gelukwenschen van de inwoners van Groot- Brussel aanbood. Ka hun handteelcening te hebben gezet in het Gulden boek, verscheen de prins met zijn verloofde op het middenbalcon van het stadhuis, waar zij werden toege juicht door de kinderen der Brusselsche scholen, die daar met vlaggetjes .tonden opgesteld. Daarna sneetde zich een feest af op de Groote Markt, met de medewerking van de schoolkinderen en van vier militaire ka pellen. De koninklijke stoet reed vervolgens naar het paleis van Brussel terug, a*eeds geestdriftig toegejuicht, overal waar de rijtuigen langs kwamen. Een uur na aankomst in het paleis, rec-d de prins met zijn suite naar het Noord station. Voor het afscheid nen waren daar, benevens leden van de koninklijke familie, aanwezig verschillende ministers, alsmede de militaire bevelhebber van Brussel. Om 18.35 uur vertrok prins Umberto, onder gejuich, via Bazel naar Rome. De pleger van den aanslag. De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt: Een man van de Italiaansche veiligheids diensten, quaestor Mazza, die prins Um berto vergezelde, om diens persoon' te gen eventueele aanslagen to beschermen, was tegenwoordig bij de ondervraging "an de Rosa door het Brusselsche parket. Hij verklaarde, dat de chef van politie van Rome zelf naar Brussel komt, om de Rosa te ondervragen. Men mag hier wel even de vraag stel len, in hoeverre 'n dergelijke démarche lo gisch zou kunnen plaats hebben, daar de Italiaansche justitie met dezen aanslag die op Belgischen bodem werd gepleegd, door een Italiaan, die zijn land had verla ten eigenlijk niets te maken heeft. Men vindt het zelfs al vreemd, dat een Ita- liaansch agent van de veiligheidsdiensten bij de ondervragingen van gisteren 13 te genwoordig geweest. Men beweert, dat de Rosa in de lucht heeft- geschoten, dus niet op den prins zou hebben gemikt. Dit is wel regelrecht in .strijd met den opzet van de Rosa, die ver klaarde gekomen te zijn om den prins te dooden en daartoe was aangewezen door het Matteoti-comité, waarvan hij secreta ris is. De Rosa schijnt in laatste instantie werkzaam te zijn geweest als typograaf te Parijs. Men legt prins Umberto een zin m den mond, dien hij na den aanslag in het ge bouw van de Italiaansche ambassade zou hebben uitgesproken en die nu juist niet geheel nieuw meer is. De prins zou nl. ge zegd hebben, dat dergelijke aanslagen het risico zijn van zijn positie. Volgens de bestaande Belgische wetten kan de Rosa, die een politiek misdrijf pleegde, niet aan Italië worden uitgeleverd en dat is voor hem maar goed ook, want ginds zou hij het er niet levend afbrengen, vermits volgens de nieuwe wetgeving al daar, een aanslag als deze gestraft wordt met de fusillade in den rug. Later heeft de Rosa nog verklaard, dat hij gezworen had koning Victor Emma nuel of Mussolini of Umberto te dooden, omdat zij verraad hebben gepleegd ten opzichte van de Italipansche grondwet. Aanvankelijk was hij van plan ge woest zijn aanslag te voltrekken bij aankomst van den prins, Woensdagochtend, aan het Noordstation, doch hij vreesde dat hij mo gelijk een lid van de Belgische familie zou treffen, waartegen hij niet den minsten wrok koestert. Ondanks de mishandelmgen welke 'hij, reeds weerloos gemaakt, neg heeft onder vonden van de Brusselsche politie, terwijl hij door tien agenten tegelijk naar het bu reau werd ges'eept, is hij tevreden, dat rij hem niet nog erger hebben toegetakeld. In Italië, beweerde hij, zou de politie hem beslist op straat hebben doodgeschoten. Anderhalf jaar geleden werd hij te Mi laan door de politie aldaar vreeselijk mis handeld, omdat hij geroepen had „Leve dc vrijheid". De Bosa was zoo van het gewicht on den ernst van de daad, welke hij wilde ple gen overtuigd, dat. hij verklaard had wel te weten dat hij, thans 25-jarige man, grijs zcu zijn geworden als de gevangenispoorten ooit voor hem zouden geopend worden. Hij zei aan de politie, dat hij een von deling was, die nooit ouders heeft gelcen-l. Ook verklaarde hij, geen spijt te hebben over zijn daad. Het is niet de eerste maal, dat te Brus sel een aanslag op een persoon van ko ninklijken bloede wordt gepleegd. Jaren geleden loste een Italiaan, zekere Gennaro Rubino, een revolverschot 3p Leopold II. op het oogenblik, dat deze de slechts 500 meter van de congreskolom ge legen hoofdkerk verliet, waar hij een plech tig le Deum had bijgewoond. Rubino werd veroordeeld tot den doodstraf. Hij is 'hanfe zestig jaar oud en verblijft nog altijd in de gevangenis te Leuven. Daar voor was deer- een 15-jarigon jongen Sipido genaamd, in hut Noord-station een aanslag gepleegd op den prins van Wales, den lateren Eduard VII, Sipido, Belg van nationaliteit, doch van Italiaansche origine. Hij motiveerde zijn daad als 'n teeken van protest tegen den oorlog, welken de Engel- schen tegen de Be'gen voerden. Hij werd vrijgesproken, gezien zijn jeugdigen leef tijd, doch later tot aan zijn meerderjarig heid, in een z.g. verbeteringskolonie ge ïnterneerd. DUITSCHLAND Het Saargebied. De onderhandelingen 'tr; d. In verband met den onzekeren toestand te Parijs heeft de Duitsche delegatie voor de onderhandelingen over het Saargebied haar op Zaterdagavond vastgesteld ver trek naar Parijs uitgesteld. De Rijnlandontruirr.ing» De stad Aken zal 13 November door de bezettingstroepen geheel ontruimd zijn. Als laatste Belgische soldaat zal de com- mandeerendo Belgische generaal de stad verlaten. Een gedeelte der officierskwar tieren is reeds vrij gegeven. FRANKRIJK. De kabinetscrisis. Weigert Brïand? Naar Havas meldt heeft Daladier, die momenteel belast is met de vorming van een nieuw kabinet. Briand bezocht en hem gevraagd of hij eventueel bij de samen stelling van een Kabinet op hem kan re kenen. Briand moet zich een antwoord hierop hebben voorbehouden, maar toch hebben laten doorschemeren, dat het, met het oog op de te vormen coalitie, wensche- lijker zou zijn een ander politicus met de portefeuille van Buitenla-ndsche Zaken te belasten. Poincaré en Clemenceau. In het gisteravond om acht uur uitge geven bulletin betreffende den gezond heidstoestand van Poincaré wordt gezegd, dat deze voortgaat zoo gced te zijn als maar mogelijk is. Clemenceau heeft giste ren ook een rustigen nacht gehad. LITAUEN. Een aanklacht tegen Woldemaras. De „Yoss, Ztg." verneemt uit Kowno, dat de regeering Tubelis van plan is een justitioneel onderzoek tegen den vroege- ren minister-president Woldemaras to openen, omdat deze kort voor zijn val een belangrijk bedrag uit het geheime fonds van twee millioen heeft genomen zonder verantwoording hiervoor af te leg gen. RUSLAND. Weer een monarchistisch complot. Het sovjet-telegraafagentschap meldt, dat in den Noord-Kaukausus een groote monarchistische organisatie is ontdekt, welke haar werkelijke bedoelingen onder het masker van een religieuse secte veF- borgen hield. De organisatie bereidde een gewapenden opstand tegen het sovjetgezag voor en werkte de maatregelen van de regeering, waar zij maar kon, tegen. Resten van wit-gardistische benden wa ren met de organisatie vereenigd, welke een hoofdbureau in een eenzaam dorp in het district Sotsji. waar de raad van twaalf zetelde, terwijl tal van cellen in het Noord-Kaukasische gebied waren ge vestigd. De leiders van de organisatie, de ge broeders Grigorowitsj, die in het leger van den tsaar den rang van overste en ritmeester hadden, alsmede de leden van den raad van twaalf zijn ter dood verooi deeld. De overige leden zijn veroordeeld tot interneering in een concentratiekamp gedurende 5 a 10 jaar. De doodvonnisen zijn reeds voltrokken. Atheïstisch Rusland. Propaganda tegen het Kerstfeest. Volgens berichten uit Moskou zal in Rusland een omvangrijke propaganda te gen de viering van het Kerstfeest worden gevoerd. Er worden optochten en vergaderirtgen georganiseerd om de bevolking aan re sporen uit de kerken te blijven. De communistische vereenigingen eischon verder een nieuwe wet, waarbij het bou wen van nieuwe kerken wordt verboden. PALESTINA Een Arabisch sjeik in Palestina veroordeeld wegens de onlusten te Hebron. Sjeik Talèb Markah is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en het betalen van een boete van 50 pand sterling in verband met de tegen hem ingebrachte beschuldiging van het hebben aangespoord tot de aanvallen der Arabieren tegen He- bron. Gedurende de jongste onlusten in Palestina heeft namelijk een troep Ara bieren een inval gedaan in Hebron, waar bij een aantal Joden werd gedood. Bij dc onlusten in Palestina zijn te Hebron de meeste slachtoffers gevallen. 45 Joden en acht Arabieren werden hier gedood. AFGHANISTAN. Nieuwe verwikkelingen. Een actie voor den terugkeer van Aman Oellah. Volgens de laatste te Allahabad ontvan gen berichten uit Afghanistan zijn er be trouwbare aanwijzingen, dat zich een be weging voor Aman Oellah en tegen Nadir Khan in Afghanistan ontwikkelt. De aanhangers voor Aman Oellah te Kaboel hebben zich van Nadir Khan afge scheiden en verzetten zich tegen de troons bestijging van laatstgenoemde. Ook de Wazari-stammen zouden zich met nadruk tegen het bestijgen van den troon door Nadir Khan hebben uitgespro ken. Zij verklaren, dat Nadir Khan be loofd heeft, wanneer zijn strijd tegen Ha- bib Oellah succes heeft, den troon voor Aman Oellah vrij te houden. TWEEDE KAMER. Regeling van werkzaamheden. Een interpellatie. De vergadering van gisteren was vrijwel geheel gewijd aan de interpellatie van mevrouw De Vries-Bruins, waarbij minis ter Verschuur voor het eerst in de Kamer is opgetreden zóó, dat zijn debuut in .le pers als heel goed wordt aangeduid. Voordat de interpellatie aan de or ,1e was, gaf de regeling van werkzaamheden eenig rumoer in de Kamer. Op 5 Nov. be ginnen de algemoene beschouwingen over de Staatsbegrooting. Daarbij wilde de voorz. wederom den spreektijd gerantsoe neerd zien; bezwaren tegen de omstan digheid, dat daardoor de eenmanspartijen er wel heel goed afkwamen waren er niet Maar, als de beide communisten de Ka mer niet overtuigden, dat zij waarlijk af zonderlijke politieke richtingen vertegen woordigen, dan zou de heer Marchant zich een volgende maal wel verzetten Dat ont ketende bij de mannen van Moskou een geweldige toorn, waarvan het resultaat was, dat aan den beer Wijnkoop het woord werd ontnomen. De regeling werd aange- Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Kroonprins Umberto op de terugreis naar Italië. Een aanklacht tegen Woldemaras? BINNENLAND. De moordzaak op den Gostzeedijk te Rotterdam. Het requisitoir. (Rechtzaken, lste blad). De nieuwe wet regelende de financieele betrekking tusschen rijk en genheenten. Een onderhouil met den burgemeester van Wassenaar. (3de blad). nomen zooals door den voorzitter voorge steld. Mevr. De Vries-Bruins betoogde, dat de regeering niet krachtig genoeg tegen het alastrim-gevaar was opgetreden; van den aanvang af had de ziekte als pokken be schouwd moeten worden. En, ondanks de verdediging van minister Verschuur, dien de zij een motie in, om bij de regcering aan te dringen op volledige uitvoering van art. 3 van de nieuwe wet op dc besmette lijke ziekten. De motie werd verworpen met rechts tegen links! Ze werd be schouwd als een kwestie van vertrouwen in het regeeringsbeleid in deze. Koninklijke besluiten. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Koudekerks, mr. P. Loeff, candidaat-notaris te Koudo- kerke. Belooning voor onderwijs aan kweekelingen. De Minister van Onderwijs heeft mede gedeeld, dat hij vaststelling van regelen voor de belooningen aan onderwijzers we gens de practische oefening van leerlin gen van kweekscholen voor onderwijzer (essen) spoedig zal bevorderen. Polderbestuur Nootdorp. Beschikkende op een desbetreffend in gesteld beroep, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland alsnog toegelaten de heeren C. G. Jansen als Dijkgraaf, J. Steencveld als Heemraad on Jhr. mr. H. J. M. Stoop, J. A. van Dijk en N. W. Mooyman als go- committeerde Ingelanden van den polder Nootdorp. Het Carltonhotel te Amsterdam. De rechtbank to Amsterdam heeft op de surseance-aanvrage van dc N.V. Noreï- de (Oarlton hotel) afwijzend beschikt. Na korte beraadslaging in raadkamer heeft do rechtbank vervolgens het faillissement uit gesproken. LETTEREN EN KUNST Helène Swarth. Dë dichteres Helcne Swarth heeft gister in een beperkten kring van genoodigden ten huize van den heer en mevrouw mr. D. Spanjaard, Wagcnaarwcg 10 te VGra- venhage, haar zeventigsten verjaardag ge vierd. Mr. Patijn, burgemeester van 's-Gravon- hage heeft namens do koningin de jarige mededeeling gedaan van de benoeming van mevr. Swarth tot officier in de orde van Oranje Nassau. Dr. Willem Mengelberg naar Londen. Wij vernemen, dat dr. Willem Mengel berg binnenkort een paar concerten te Lon den zal dirigeeren. Hedenmorgen is de heer Mengelberg naar Londen vertrokken. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen klass. letteren mei. J. M. Donkersloot (Overscbie) PropaeiSeut isch-examen godgeleerdheid de heeren H. van Ewijk (Leiden) on K. P. do Graaf (Rotterdam); doctoraal-examen wis- en natuurkunde hoofdvak pharmacic de heer J. C. de Keu- ning (Rotterdam); doctoraal-examen rechtsgeleerdheid de heeren F. J. W. Rooker (Den Haag) en A. A. Deenik (Haarlem). Geslaagd voor het examen van apothe kersassistent mej. M. M. Waterreus (Den Haag).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1