UIT HET VATICAAN RECHTZAKEN der zi ZATERDAG 26 OCTOBER. SINT aniJVARISTUS, Paus en Martelaar, die on- [|er keizer Adrianus met zijn bloed eer gaf t Gods Kerk. hl gei 't Is de eerste Witte Donderdag. 'Jezus heeft zich vrijwillig laten gevangen Jeroen en wordt nu uit den hof van Olijven tsleurd naar Jerusalem. Jerusalem, zie, uw Koning komt tot u! kaar nu passen geen jubelzangen geen Josanna-geroep, geen pal men ge wuif. Hier j'klassen treurzangen voor den Koning, die ich laat omkleeden met. den purperen jantel van Zijn bloed en zich laat kronen ekftet een krans van doornen. Hier passen hajlaagliederen voor den Smartekoning met- in r etstok als scepter in de band. Wees gegroet. KoningDe groet der maken wij tot de onze en met eer lied en liefde willen wij 't herhalen: Wees legroet, Koning 1 Jezus is zoo verguisd, zoo vernederd en m'n|chijnbaar zoo verslagen dat Pi'latus ver- ronderd vraagt: Maar zijt gij dan Koning? Wij weten 't, Jezus is Koning al staat hri;fei] daar ook als een misdadiger al staat ;ij er ais een uitgestootene. Koning is Hij tals Koning zal Hij heerschen en re- eren vanaf Zijn kruis. R. M. AFDEEL1NG LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Rijnsburgerweg 20, Leiden; Zr. I. van den Abeelen, Willem de Zwijger- laan 25, Oegstgeest; Mejuffrouw Beb van Deene, Breestraat 12, Leiden CHRISTUS IS KONING 1 ZONDAG 27 OCTOBER. Mogen we allen nog eens herinneren istelan den feestdag van Christus' Koning- Jchap. in verband met de insignes die u •ijnAorden aangeboden. Chl Laten allen zich er mee tooien I Moge niemand schromen, zooals ook deket Koninginnedag niemand aarzelt de tel|ranjekleur te dragen. Het Bestuur v. d. R. K. Vr. B. REIDANS-AVOND. Kwart over achtDe zaal is flink be let. We zien vele bekende gezichten. Toch missen we nog enkelen, die we Jaok graag hier gezien hadden, nJ. nog T|peerdere moeders. Hebben zij niet be- Jfrepen, dat dit clubje jonge menschen ons sj,«lien toonen wilden, ep welke eenvoudige pijze men zich vermaken kan en uiting Ikan geven aan gezonde vreugde. Hebben (jjiflzi.' niet doordacht dat dit ook iets voor jhaar kinderen zou kunnen zijn? Waarschijnlijk niet! Daarom dubbel mmer! Trouwens alle dames, die ver- roimden te komen hebben heel wat ge- on^®nisi't clubje dames en heeren heeft pns een avond geschonken van kunstzinnig benot. Hoe kleurig en artistiek waren de ostuumpjes der dames, hoe leutig de lied jes die er ten gehoore werden gebracht. c; Maar bovenal, hoe zwierig en vroolijk en ol gezonde, echte jolijt waren de dansen. Alle aanwezigen voelden 't aan: zóó te lansen is vroolijk is waar; en aan enkele d ongeren ontwelde spontaan 't verlangen jjj. Jen reidans-clubje te vormen. Maar hoe aan een leidster te komen? Geen nood Meldt ti aan bij de Presidente. Mevr. J. |Ianders-Vermeulen en 't komt in orde! H. M. M. v. d. MEER, Secr.esse. ST. NICOLAAS- EN KERSTMIS CADEAUTJES. Beste meisjes en jongens. Misschien hebt ge de vorige rubriek ver langend ingezien naar de beloofde knut selwerkjes en werd helaas teleurgesteld een teveel aan copie moest dit stukje lijven liggen. Gelukkig hebben we nog Jijd genoeg en beginnen we in onze vrije 'furtjes alvast aan het één of ander om op ■ijd voor ieder der huisgenooten wat klaar hebben. De eenvoudigste dingen noem ik hier terst, dan gaat het moeilijke werk later „P§panzelf. Rozenkransdopje van laken j°f leer. Neem een lapje leer of laken ijvan 12 c.M. lang en 5 c.M. breed. Sla een jengte van 5 c.M. om en festonneer nu met kol of zijde de geheele omtrek. De overge- e^hleveri 2 c.M. zijn als overslag bedoeld en 'uit het dopje of zakje me.t een druk knoopje. Wanneer u de hoeken rondknipt >ntstaat ook een aardig model. Leeswijzer van laken of leer. ^eem een lapje laken of leer van 20 bij 2.5 «M. Knip nu tot een lengte van 5 c.M. het (lakon in zoodat een franje ontstaat, ver gier de leeswijzer met een kruissteekje of '"■festonneer do drie kanten beginnende en leindigend bij de franje met wol of zijde. Voor versiering kan men aan de boven kant van zijde of wol een kwastje maken. Voor kleine knutselwerkjes van leer kun- |«en zoo goed dienst doen oude handtasch- pes- mutsen, zelfs oude handschoenen en jeen half versleten heerenhoed, is als vilt of laken niet te versmaden. Vouwbeen. Koop daarvoor in een jhuishoudwinkel een platte houten spaan, ïk geloof dat ze die dingen voor het glad strijken van taarten gebruiken. Schilder «r met waterverf een aardig, motiefje op, vernis het met blanke vernis en een aar- cadeautje is klaar. Wanneer u olieverf gebruikt-, wat veel moeilijker is, behoeft het werk niet gevernist te worden. Kalender. Koop in een huishoud- winkcl een langwerp;g wit-houten groen- tenplankje, wat van »boven al een rond gaatje heeft om op te hangen. Breng nu met. waterverf een motiefje op aan de bo venkant, dus direct onder het gaatje, ver nis het-, plak of spijker er een klein of groot ka'lenderblok op en de kalender ie klaar. Wie niet teekenen kan koopt- een mooie briefkaart en trek die eerst over op dun papier en daarna op het- plankje brengen met calceerpapier. Voor Vader of Moeder of een verloofde zuster of broer, is het ook aard:g er een portretje op te plakken en daaromheen wat bloemen te teekenen. Omslag voor een spoorboek- j e. Neem een lapje laken of peau de peche van 38 bij 18 c.M. Sla aan beide lange kan ten 7 c.M. om zoodat ge twee zakjes krijgt. Festonneer de geheete omtrek met gekleur de wol en haal door het gefestonneerde een draad van een andere kleur om en om een steek opnemen. Een aardig werkje wat heel veel uit- maakt is ook altijd een beschilderde hou- ten gap als kluwenbakje. Zoo'n houten nap kan je koopen in een winkel van landbouwgereedschappen, sommige huis- houdwinke^s hebben ze ook. Als het iemand .interesseert wil ik wel een paar adressen geven. Vragen inzenden bij de redactie. Breng een eenvoudige tee- kening binnen in de houten nap aan en schilder dit in kleuren met water- of olie- I verf. Na waterverf, vernissen, denk daar aan. Wie een brandanparaat rijk is, kan de lijnen er in branden, daarna verven. Denk er aan dat vernis en verf in en m droog moeten zijn. voor je het artikel kunt gebruiken. Dus niet- te laat beginnen met deze werkjes. Inlichtingen en hulp voor deze knutselwerkjes zijn ten allen tijde te bekomen bij Zuster VAN DEN ABEELEN. herfstdraden. Vaak heb ik ze zien zweven Als rag, zoo teer en fijn; Ze schijnen wel geweven Uit zilveren maneschijn. Op 't bruine najaarsloover Daar vleien ze zich lieer En 't rijke kleurgetoover Verhoogen ze nog meer. Doch eens heb ik gelezen Wat d oorsprong wezen zou: Zij moeten het- spinsel wezen, Van Onze Lieve Vrouw. ,De zomer is ten einde D'aard kwijnt- meer en meer; Nu meldt, ons de legende, Zendt Zij deze draden neer". De boomen worden kaler Ja, schier bij ieder uur Het licht wordt blceker, valer Bij 't. sterven der natuur, De winter is zoo lang, „Zoo somber is 't verschiet De aard zingt droef en bang, Haar eigen stervenslied. „Dan zendt de Lieve Vrouwe Haar zilveren draden neer Als beeld van hoop in rouwe Dat dra de vreugde keer". 't Verhaal nu van het spinsel Der Maagd en Moeder zoet, Zij 't slechts een vroom verzinsel, 'Doet toch ons. armen, goed. Die draden allerwegen. Heel ongemerkt verspreid, Verbeelden troost en zegen Voor hem, die treurt en lijdt. Maria toch, zoo innig Met 's menschen lot begaan. Brengt stil en geheimzinn:g Vaak Haar vertroosting aan: Een blik uit vriendenoogen. Een handdruk, hart'liik zacht. Een wijzen naar den Hoogen En al wat daar ons wacht. Maar bovenal de werking In 't diepst der arme ziel, Alsof daar ter versterking Een dauw des Hemels viel. Die heerlijke genaden, Die 't hart- weer kalm doen zijr Zijn 't niet uw herfstdraden O goede Moeder mijn? Mevr. M. S. A. ledenlijst van den r. k. v. B. A.: Mej. Albrecht; mej. B. Aewerdonck; mej. Angevaren; mej. Apon-Werter; mej. Alois; mej. Alkemade; mej. Antomsse; mej. Ahsmann; Zuster v. d. Abeelen; mej. Amroerlaan. MOMENTEN.. Feest Broer is jarig. Vanmorgen zou hij vader roepen om ten 7 uur naar de Mis te gaan. Half zes staat hij reeds voor de deur van de slaapkamer: „Vader, staat U op?" „Ja, hoe laat is 't?" „Ik denk half zeven". Vader was half een eerst naar bed ge gaan, maar staat toch vlug op. Klaar zijn de, merkt hij, dat 't nog niet eens zes uur is. Dus wel bijtijds. Terug uit de kerk staan Moeder én alle zussen broer al op te wachten, allen blijde, dat ze broer kun nen verrassen. Ieder heeft een cadeautje. De twee kleinste ieder een touw, de volgende een stok, de volgende twee een paar ringen en nog volgt een plankje. Het geheel vormt een paar ringen, met rekstok en schom mel. Broer is in de wolken en valt Vader en Moeder om den hals vol dankbaar heid. Vader en Moeder pinken een traan weg. Zij hebben hun jongen veel vreugde bereid, en ook de zussen zijn. gelukkig. M. V. DAMES. Kent u de nieuwe groenten?.... welke in ons land geteeld wordt- en onder den naam van Chineesche kool bij uw groen- tenhandelaar te verkrijgen is. Weet U, dat deze kool zeer smakelijk en tot tal van gerechten tc ver werken is; dat deze groenten eeri aangena me afwisseling biedt in de na- jaars- en wintergroenten en het voordeel heeft evenals alle ver- sche groenten vitaminen te be vatten dat pl.m. 2 struiken voldoende zijn voor een middagmaal van eert gezin van 5 personen; dat de prijs pl.m. 10 ets. per struik bedraagt; dat men deze groenten rauw kan oten, fijn gesneden en als salade bereid dat die kool gesneden en bereid als andijvie een smakelijke war me groente vormt; dat men de struik kan voorko ken, de stronk binnenin verwij deren en de uitholling opvullen met een veeschfarce of voor vastendagen met een magere vul ling van boonenpuree al of niet gemengd «net hardgekookte eie ren, dan het geheel gebracht in een vuurvasten schotel en in de oven; dat deze kool te gebruiken is voor stamppotten. R.K. Vakschool voor Meisjes. ALLERLEI. Hoe voorkom ik ongevallen Deze raadgevingen uit het werk „Vei ligheid in Huis" hebban betrekking op het gebied van electriciteit in huis of kan toor. Werk nooit- aan voorwerpen of leidingen (inzetten van stoppen, repareeren van snoeren, e.d.) zoolang de hoofdschakelaar is ingeschakeld of nog beter: verwijder zelf tijdelijk de zekeringen uit uw instal latie, waardoor voorkomen wordt-, dat een ander toch weer stroom opzet-. Vul nooit een melkkoker, waterketel of dergelijk toestel, terwijl het ingescha keld is. Schenk nooit uit een waterketel, melk koker of dergelijk toestel terwijl het in geschakeld is. Gebruik nooit snoeren, contactstoppen of andere electrischo apparaten, die niet- ge heel in orde zijn Wanneer ge ook maar de minste prik keling of schok voelt bij het- hanteeren van een electrisch toestel, die u doet ver moeden, dat het apparaat onder spanning staat, waarschuw dan uw electricien, op dat deze het toestel kan nazien. Raak bij het in- of uitschrocven van een gloeilamp nooit aan do metalen huls van de lamp en kom bij het aansteken van een contactstop nooit aan de pennen. Als ge nieuwe branders in een straal- kachel wilt zetten, overtuigt, u dan, dat de contactstop uit de contactbus is gehaald, dus dat het geheele instrument stroom- I loos is. Raak nooit onder spanning staande ge leiders aan en wees vooral in vochtige om géving (kelders, badkamers e.d.), voor zichtig met electris'chc toestellen of lei dingen. Draag zorg bij het schoonmakon, vooral met natte doeken, niet in de nabijheid van electrische toestellen te komen. Kom vooral nooit aan onder stroom staande toestellen of blanke geleidingen, terwijl ge met de andere hand of eenig lichaamsdeel in contact zijt met. de aard- leiding van uw radiotoestel, met de water- of gasleiding of met het telefoontoestel. Terpentijn tegen de Griep. De Naval Stores Renew vertelt haar lezers, dat men terpentijn met goed ge volg als middel tegen de beroemde en be ruchte griep kan gebruiken. Hoewel het niet mogelijk is gebleken om zich door in ademing van terpentijndampen geheel en al tegen de griep te vrijwaren, is het toch gebleken, dat personen, zooals lakstokers, schoensmeerwerklieden, grootendeels vrij gebleven zijn. Wanneer men in ziekenka mers, waar influenzapatiënten liggen, in terpentijn gedrenkte sponzen ophangt of bakjes ermede neerzet om te verdampen, dan heeft- men kunnen bemerken dat het ziekteverloop veel kalmer was. In ieder geval is deze mededeeling waard om ook eens in Europa bestudeerd te worden. Vilten hoedjes. Licht gekleurde vilten hoedjes kan men opknappen en schoonmaken, door ze mot schuurpapier te behandelen. Om schoenen goed te houden. Wilt gij uw schoenen goed houden? Zet ze dan nooit- bij een kachel om te drogen als ze nat zijn. Wrijf uw zwarte schoenen geen peau de suède met een flanellen lapje in lijnolie gedoopt, bruine schoenen met wonderolie en lakleer mot witte va seline en laat ze dan drogen. Zijn ze droog, wrijf ze dan met schoencrême op. Natie suède-schoenen in welke kleur ook, moeten eerst absoluut droog zijn, en dan met het fijnste schuurlinnen opgewreven worden. Gebruik nooit die stale borsteltjes, die cr wel aangeraden worden. Wanneer een nestel van een goede schoenveter loslaat, steek hem dan even in wat gesmolten lak van dezelfde kleur als de veer, draai de veter in een punt en stop deze dan in de gelakte nestel. door PROF. ANDREAS RASETSCHNIG (Rome). I ROME, 22 October 1920. Als de roepstem des Vaders klinkt, dan luisteren de kinderen! Het gaat hier om een geweldig gewichtig werk te bevorde ren, een werk, dat in naam van Rome het licht van het bevrijding-brengende geloof doet schijnen over de geheele wereld, tot zelfs in de meest duistere en ontoeganke lijke streken der wereld. In alle katholie ke kerken werd er een missiedag gehou den, want het missiewerk heeft de geheel bijzondere voorliefde van onzen roemrijk regeerenden en jubileerenden Paus. In de Encycliek, die de stichtingsakte werd van het museum van Lateranen, zegt de H. Vader: „Wat ons betreft, wij zullen, zoolang dc Voorzienigheid ons het leven schenkt, dezen missieplicht van ons Apos tolisch ambt met den meest mogelijken ijver vervullen, want wanneer wij eraan denken, dat er bijna nog duizend millioen heidenen te bekeoren zijn, dan kan ons hart geen rust vinden". Wanneer wij bezield waren met dien echten missieijver, die de eerste Christenen in zich droegen, dan zou het inderdaad on denkbaar zijn, dat er thans, na bijna 20(10 jaar, nog zoo'n ontelbaar groote massa zielen is die nog nooit van den Verlosser hebben hooren spreken. Deze smaad die op ons drukt moet uitgewischt worden, en de redevoeringen, die thans overal over liet missievraagstuk gehouden worden, hebben ten doel om ieder van ons te over tuigen dat wij verplicht, zijn om mede te werken om het grootsche programma van den H. Vader, de zegepraal van hel missie werk te helpen verwezenlijken. Wanneer er in het afgeloopcn jaar door de geloovi- gen een bedrag van 80 millioen Lire (on geveer 6 millioen gulden) is bijeenge bracht dan moge dit op zich zelf genomen een zeer groot bedrag zijn, maar toch is deze som bespottelijk klein als men be denkt dat zij verdeeld moet worden over 41 Bisschoppen, 222 Apostolische Vicarissen, 91 Apostolische Prefekten, 12.712 priesters, 4456 broeders, 30.756 zusters en 73.828 ka- techisten, terwijl er bovendien nog groote bedragen noodig zijn voor den bouw en bet onderhoud van een evenredig aantal kerken, kapellen, weeshuizen, hospitalen en seminaries. Wij kunnen altijd nog een voorbeeld nemen aan de Protestanten, die ieder jaar voor hun zendingswerk meer dan 1000 millioen Lire bijeenbrengen. Geven wij derhalve gehoor aan de roep stem van onzen gemeenschappelijken Va der, den Missie-Paus en steunen wij steeds krachtiger onze helden aan het missie front. De Kerk bepaalt zich niet tot een bepaald ras of cultuur, neen ook over de zoogenaamde wilde volkeren strekt zij als een zorgzame moeder hare handen uit als broeders in Christus, begroet zij do arme heidenen en voert hen tot het licht der waarheid en met het oog gericht op het onvergankelijko einddoel bereidt zij voor de wereld een geheel nieuwe toekomst. Het buitengewone Consistorie, dat op 28 October zal plaats hebben, heeft na tuurlijk niets uit te staan met het, groote plechtige Consistorie, dat in December, bij gelegenheid van de jubelfeesten, zal plaats hebben, maar de H. Vader wil van deze gelegenheid gebruik maken om den Aarts bisschop van Toledo, die reeds in 1927 tot Kardinaal werd benoemd en thans met dc groote nationale Spaansche bedevaart in Rome vertoeft, den kardinaalshoed op tc j zetten, hetgeen, zooals hot- onderzoek van Mgr. Respighi in de Vaticaans-che Archie ven heeft- uitgewezen, alleen in een Con sistorie kan geschieden. Kardinaal Segura y Saenz zal als titelkerk Maria in Traste- vere worden toegewezen. Verder zullen in dit Consistorie enkele Bisschopsbenoemin gen worden afgekondigd, terwijl ook de Postulatic der Pallia zal plaats hebben. In een langdurige particuliere audiëntie ontving Z. H. de Paus den Mexicaanschen edelman Manuel Echeverria, die de voor naamste tusschenpersoon was bij de on derhandelingen tusschen den H. Stoel en dc Mexicaansche regeering. De H. Vader dankte den braven en dapporen strijder voor de zaak van Christus in ontroeren de woorden en overhandigde hem behalve een fotografie, eenige kostbare geschen ken voor zijn vrouw en kinderen. 1 Ook de Ka/rdinaal-Staatssocretaris liet zich zoo nauwkeurig mogolijk op de hoog te brengen van den tegenwoordigen wer- kelijken toestand van het zoo zwaar be proefde mar tel a ars land. Om te bewijzen op welk een hartelijke manier de H. Vader dezen Mexicaanschen edelman ontvangen heeft, moge bet- volgende dienen. Daags na de particuliero audiëntie wilde Mr. Echeverria nogmaals het geluk genieten om den II. Vader tc zien; da-arom had hij zich aangesloten bij een groep Spaansche pelgrims, die door den Paus in plechtige audiëntie zouden worden ontvangen. Nau welijks had de H. Vader de Aula betreden of hij bemerkte tusschen de rijen der pel grims den Mexicaanschen edelman. Hij ging naar hem toe, nam hem bij de hand en bracht hem bij den Primaat van Span je aan wien Z. H. hem voorstelde als een heldhaftig man, die de verzoening tus schen Kerk en Staat tot, stand heeft weten te brengen. Tegenover de andere pelgrims had de H. Vader ^iet-s dan lof en vader- lijko genegenheid voor dezen verdienste lijken zoon der Kerk. In de laatste dagen zijn weer talrijke bedevaarten en pelgrimsgroepen door den li. Vader in audiëntie ontvangen en toe gesproken. 400 Oostenrijkers onder leiding' van den wijbisschop van Salzburg, 150 leden van een Maria-Congregatie, 300 pel grims uit het Bisdom Gaeta, 600 uit Vin- eenza en 450 uit Sora, 200 Zwitsers die door den commandant der Zwitsersche garde Overste Hirschbuehl aan den H. Va der werden voorgesteld. Bovendien zagen we nog de 650 afgevaar digden van deu Franschen Katholieken Vrouwenbond, die 1.300.000 leden telt, de trappen van het Vaticaan bestijgen. Ook 300 afgevaardigden van de Vrouwelijke Katholieke Jeugdvereeniging uit- België werden door Z. H. den Paus in bijzondere audiëntie ontvangen, waarbij de H. Vader hen herinnerde aan hun verheven pro gram. De katholieko actie is een heilige strijd, die tot overwinning voert. Maar dan moet men eerst zich zelf behcersehen, zic-h zelf overwonnen en geheiligd hebben, voor aleer men het apostolaat van heiliging van anderen met succes kan beoefenen. Zonder »1 rijd is er geen overw inning mogelijk en 1 strijd zonder tegenwerking is ondenkbaji*-. Tucht en gehoorzaamheid zullen tot over winning voeren! Pater Rosa is van zijn reis naar Spanje teruggekeerd en heeft thans persoonlijk weer de leiding overgenomen van de „Ci- vilta Cat-tolica". HAAGSCHE RECHTBANK. Vernieling. De los-werkman H. B., te Bodegra- ven had zich gistermorgen voor de Haag- sche rechtbank te verantwoorden wegens vernieling. Op 23 Juni j.l. zou hij te H a- z e r s w o u d e de achterruit van een pas- seerende auto heben stukgeslagen, waar door een van de inzittenden werd ge wond. De heer J. Saucrbier, die den auto be stuurde, verklaarde als getuige, dat hij op den bewusten weg niet kon passceron, omdat een paar autobussen en eenige per sonen, die blijkbaar aan 't vechten waren geweest, in den weg stonden. Get. was gc- dwogen vrijwel stil te houdeneerst na herhaald getoeter gingen de mannen eenigszins op zij. Tóen pet. voorbij gere den was, hoorde hij glasgerinkel en be vond hij, dat zijn zuster bloedend was gewond. Verdachte zeide, niet de bedoeling te hebben gehad, de ruit te vernielen; het moet z.i. bij ongeluk zijn geschied, toen hij zich wilde verweren tegen een va-n de vechtenden. De officier requircerde wegens vernie ling een gevangenisstraf voor den tijd van één maand. Uitspraak 7 November a.s. Mishandeling. In verband met de zaak, waarbij H. B. wegens vernieling van een autoruit te Ilazerswoude terecht stond, waren rie personen beschuldifd van mishande ling van den auto-eigenaar, den heer J. Sauerbier, op genoemden datum, 23 Juni j.l. De heer Sauerbier, als getuige gehoord, zeide, onmiddellijk nadat hij had geïnfor meerd wie de ruit van zijn wagen had ver nield, door eenige vechtersbazen, die blijk baar dronken waren, te zijn mishandeld. Verschillende getuigen bevestigden dit. De betrokken vechtersbazen waren sup porters van een voetbalwedstrijdhet wareD J. G. Z., A. V. en A. C. O. Bij hun verhoor gaven zij toe, te hebben gevoch ten en onder invloed van den alcohol te zijn geweest. Zij herinnerden zich echter niet, den heer Sauerbier te heben mishan deld wel hadden zij elkander onderling toegetakeld. De officier van. justitie achtte op grond van de getuigeverklaringen hot ten laste gelegde bewezen en eischtc tegen ieder der vcrda^iten twee maanden gevangenis straf. Ook in deze zaak zal de rechtbank 7 November uitspraak doen. OUD-EERSTE KAMERLID VOOR DE RECHTBANK. Gisteren werd door de Vijfde Kanier der rechtbank te Amsterdam, onder presi dium van mr. Van Rooyen. een verduiste ringszaak behandeld tegen P. J. J. H.. oud-lid der Eerste Kamer, assuradeur en eertijds directeur van de Naamlooze Ven nootschap Nederlandschc Spaarverzeke- ring voor Katholieken, hoofdkantoor tc Amsterdam. Er waren 16 getuigen a charge en 3 it décharge gedagvaard. President rar. Van Rooyen onderwierp in de eerste plaats verd. aan de hand der zeer uitvoerige dagvaarding, aan een scherp verhoor. Verdachte voerde te zijnor verdediging aan, dat het vaak voorkomt bij verzeke- ringsmaaatschappijen en spaarkassen, dat er voorschotten op salarissen werden op genomen. Verd. gaf toe dit meermalen ge daan te hebben; het college van commis sarissen zeide hij was daarmede niet onbekend. Voorzoo ver .verdachte die voor schotter. niet inhaalde, gaf hij schuldbe kentenissen of deponeerde hij onderpan den. Een belangrijk deel der voorschotten is niet door hemzelf genoten; zoo waren volgens hem kastekorten ontstaan door frauduleuze handelingen van bepaalde personen, waarvan hij de nadeeleu voor zijn rekening nam en ook doordat hij soms bepaalde onkosten moest maken om zijn maatschappij in bepaalde stroken van 't lad te introduceeren. Verd. heeft over de eerste feiten niet willen spreken omdat hierdoor zijn maatschappij in diucrediet zou kunnen komen. Als getuige-deskumligc werd hierna ge hoord de politie-scheikundige C. J. van Ledden Hulsebosch, die een rapport opge maakt. heeft betreffende de aan verd. ten laste gelegde vervalsching van de notulen der op 3 Juni 1929 gehouden vergadering van den Raad van Commissarissen der 2r-3

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11