POGING TOT DIEFSTAL. Met inbraak. Gisternacht omstreeks vier uur werd de echtgencote van een autohandelaar aan den RotterUaroschen weg te Delft wakker, doordat zij leven in de werkplaats hoorde Zij wekte haar -nan on deze zag in de wei. laats een onbekend persoon, die bij zijn *cmst de vlucht wnce nemen. De auto- hanlc.aar sprong hem echter op den rug en wist den indringer vast te houden, tot dat de politie kwam en den man inre kende. D* -.angelnudene b'eek te zijn een 35- jaurig los werkman uit Amsterdam, een oude bekende van de justitie. Bij zijn aan houding had hij, behalve verschillende in brekers-werktuigen, een bedrag van 140 aan Nederlandsch en Belgisch geld in zijn bezit. Een rijwielhersteller aan de Zweth kwam gistermorgen tot de ontdekking, dat ook in zijn werkplaats was ingebroken door het uitsnijden van een ruit. Een rijwiel bleek te zijn gestolen. Deze fiets werd te ruggevonden vóór de werkplaats van den autohandelaar. Bij den rijwielhersteller had de dief het pand verlaten door het slot los te schroe ven. Ook nog inbraken in 0versch*e en Nieuwerkerk. Op d<en man zijn tevens nog gevonden vijf rijwiel-belastingmerken en ongeveer tien gulden aan postzegels. Hij heeft de feiten bekend en bovendien dat hij de rij- wielbelasting-plaatjes gisternacht gestolen heeft in een rijwielwerkplaats onder Over- schie. Voorts erkende hij de postzegels bij een inbraak te Nieuwerkerk aan den IJsel te hebben gestolen en dat ook het geld af komstig is van misdrijf. De man, die reeds zeven vonnissen aohte? den rug heeft, moet nog vier maanden gevangenisstraf onder gaan. Diefstal ten nadeele van zijn patroon. Te Tilburg is door de politie gearres teerd de kantoorbediende A. J. K. al daar, beschuldigd van diefstal van eenigt, duizenden guldens ten nadeele van zijn patroon. Struïkroovers. Onder de gemeente Schaesberg werd een man van uit het struikgewas op den Streepenberg door twee personen bespron gen, wien zij de a-ctentasch trachtten te ontrukken. De aangevallene verdedigde zich manhaftig waarop de bandieten op de vlucht gingen. Waarschijnlijk hebben dezelfde individuen onder Terwinselen een invaliden mijnwerker overvallen en be roofd van zijn portemonnaie. De straatroof te Groningen* Wegens de straatroof aan den Eemska- i naald ijk t'e Groningen van 300, ten na deele van een buitenman, is aangehouden de 48-jarige arbeider A. H. aldaar, die nog 60 in zijn bezit had. H. heeft be- I kend. Aanrander gearresteerd. Zondagavond j.l. werd bij den gemeen teveldwachter, den heer v. d. Veer, te 01- denhove, aangifte gedaan, dat in den loop van dien dag tusschen Oldenhove en Saak- sum een kind uit Men sin geweer door een onbekend persoon was aangerand. Denzelf den dag werd nog een dochtertje van een aldaar wonenden arbeider aangerand. Dank zij de ijverige nasporingen van den veldwachter, bleek het spoor van den da der naar Hebe te leiden. De heer v. d. Veer stelde zich met de politie aldaar in verbinding, en het mochth un, naar de „Stand." meldt, Woensdag nog gelukken den verdachte, zekeren G. K., aldaar te ar resteeren. Voor den burgemeester van Wehe geleid, legde hij ten slotte een be kentenis af. Hij is ter beschikking van de Justitie te Groningen gesteld. Een gestoord begrafenismaal. Ter gelegenheid van de begrafenis van de ruim 72-jarige mej. de wed. M., wonen de in de Vorsselmanstraat te Weesp, had zich een groot aantal familieleden in hare woning vereenigd. om het begrafenismaal te gebruiken. Op een gegeven oogenblik, juist toen men zich aan tafel zette, zakte de vloer van het vertrek in, waar het ge zelschap uit twintig personen bestaande, zich bevond. De vrouwen hieven een luid gegil aan en de mannen trachtten de con sternatie zooveel mogelijk te bezweren, maar inmiddels was het in de kamer eea chaotische verwarring. De meubelen la gen beschadigd door elkaar; gebroken glas werk lag overal verspreid. Een der gas ten kreeg een buil aan het hoofd, een an der een wonde aan de hand, terwijl een ió-jarig meisje zich onder medische behan deling moest stellen, omdjtt er glasscher ven in haar been waren gedrongen. Na/dat de eerste schrik eenigszins ge temperd was, begaf het gezelschap zich naar de buren, waar de kamervloer on langs versterkt was en men dus voor een herhaling van het incident niet behoefde te vreezen. »Tel." Een zwembad gezonken. Door onbekende oorzaak is gistermor gen het zwembad, dat in de Maashave i te R'dam ligt, gezonken. Nog slechts een klein gedeelte steekt boven water uit. Geen animo. Li tegenstelling met de zoo menigmaal voorkomende berichte:- over een buiten gewoon groot aantal sollicitanten voor een onderwijs-vacature, mag zeker gemeld -vorden, dat er voor de betrekking van hoofd der openb. lagere school te Marken- Binnen slechts twee sollicitanten waren. Een daarvan heeft zijn sollicitatie weer ingetrokken. Het gemeentebestuur van Uitgeest waaronder Marken-Binnen ressorteert zal nu een nieuwen oproep plaatsen. Een belastingvrije gemeente. Bij de behandeling der gemeentebegroo- ting deelde de burgemeester van Nieuw- Tonge mede, dat er voor het volgende jaar eigenlijk geen belasting behccfde tu worden geheven, daar er nog voldoende contanten aanwezig zijn, aldus meldt de „Misbd." In verband ecnteT met de voorge stelde wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten is het beter, dat er een klein percentage geheven wordt. Begeerde functie. Te Venlo is er een doodgraversvacature Er is een oproep geplaatst. De sollicitatie- lijst is than6 gesloten. Zij telt 216 nameu. Een volksgericht te Zuidlaren. Het is ongeveer anderhalf jaar geleden, dat melding is gemaakt van een opzien barend geval te Niebert, een dorpje in het westerkwartier van de provincie Gronin gen, welks bevolking meende recht te mrq- ten spreken in een delicate zaak. Een der gelijke geschiedenis is nu afgespeeld in beo Drentsche doro Zuidlaren. De „Provinciale Groninger Courant" meldt daarover oan.: Niet lang geleden heeft de Zuidlaarder jeugd een volksgericht gehouden, om haar woede te koelen op een man, die eens an ders vrouw had gekocht voor ƒ2400. Op een avond is een bende opgeschoten j'Migen® naar het huis van den kooper ge- Hokken mot de bedoeling om hem te za- men met zijn nieuwe aanwinst op een boe renwagen te pronk te zetten en oei; rit doof het dorp aan te bieden. Zij hebben tien man en de vrouw echter niet te pak kan kunnen krijgen, daar deze zich ver dekt hadden opgsteld in den kelder, waar vij voor de bende veilig waren. In finesses heeft de zaak zich als vr.gt toegedragen: Er woont te Zuidlaren een boeltje B. daf getrouwd is met een vrouw, die naar men zegt zeer mooi en begeer- •ijk is. Dit laatste vooral voor een zekeren varkenskoopman („zwienekoopman" noemt men dat in h3t dorpje) hetgeen v.ior hem aanleiding werd, om met de vrouw in re latie te trede i, welke relatie, van hever- l^de, zeer innig werd. Aanvankelijk bemerkte B. weinig ran deze verhouding en zonder eenige bijge dachte leende hij van T. een som geLls, die naar men zegt 1400 bedroeg. Eerst later kwam hij er achter, hoe het stond tusschen T. en zijn vrouw. Hij was daar over eerst zeer ontsticht, doch later werd luaschen de twee de oneenigheid geliqui deerd, doordat de volgende overeenkomst tot stand kwam: T. zou van B. diens vrouw overnemen. Als tegenpraestatie zou T. aan B. diens schuld kwijtschelden en hem bovendien nog 1000 gulden er bij betalen. Op een Vrijdag heeft de vrouw haar nebben en houden bij haar echtgenoot weggehaald en naar haar kooper overge bracht. Op den avond van dien Vrijdag is een bende, die naar sommigen beweren, be stond uit dertig tot veertig jonge kere1? van 18 tot 22 jaar, maar die volgens an deren wel tenminste vijftig man sterk ge weest moet zijn, luid zingende, naar de woning van T. getrokken. Het huisje van T. ligt zeer dicht bij de kom van het dorp. Het was de bedoeling van de jongelui, cm T. en de vrouw naakt op een boeren wagen door het dorp te rijden. Toen bleek, <iat beide personen zich in 'den kelder on bereikbaar hadden opgesteld, heeft de bende volstaau, met de ruiten van het huis en de deur te vernielen, verwoesting aan te richten onder het huisraad en het lin nen uit de linnenkasten te halen en stuk te scheuren. Het bezoek heeft geduurd van des avonds half tien tot des nachts half één. Toen is de menigte, half voldaan, wegge trokken. T. en de vrouw hebben nog een paar dagen in het huisje gewoond. Daarna zijn zij uit Zuidlaren vertrokken, naar het heet naar Groningen. Zuidlaarder» hebben T. tenminste daa: op de markt gesignaleerd. Opmerkelijk is, dat de rijksveldwachter, die niet ver van de woning van B. woont, niets van het rumoer heeft gehoord. Men- schen, die verderaf wonen, zijn door het lawaai wakke: geworden. Het gehavende huis is tot nu toe niet f opgeknapt. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. STORM OP DE CANADEESCHE MEREN. Een veerboot met 52 opvarenden vergaan. In geen tien jaar heeft op de groote me ren een storm gewoed, zoo hevig als eer gisteren. Twee vrachtschepen hebben schipbreuk geleden. De bemanningen konden echter heden gered worden. De vrachtboot „Maplecourt" van de Ca nada Steamlines is gestrand op het Huro- nomeer en wordt als verloren beschouwd. De vrachtboot „Messon" heeft op het Ere- meer schipbreuk geleden. De bemanning is na een angstigen nacht in den storm, door een reddingsboot gered. Naar het ontvangen bericht, is ook Let ertsschip „Exdulath" aan den grond geloo- pen. De bemanning, die 32 koppen telt, verkeert in gevaar. De krachtige golfslag heeft ook te Chi cago groote schade aangericht aan den boulevard, die langs den oever van het meer loopt. De veerboot „Milwaukee" van den Grandhaven Michigan-Grand Trunk spoorweg, die 50. map aan boord heeft, is nog niet teruggekeerd. Naar nu uit Milwaukee wordt gemeld, beschouwt men de boot als verloren, daar de stuurhut, verschillende lijken van lie den, waarvan men wist, dat zij zich aan boord bevonden en een boot zijn aange spoeld. Een horloge op een der slachtof fers gevonden, was te middernacht, waar schijnlijk op 22 October blijven stilstaan. INGEZONDEN MEDEDEELING. Model Hollywood hoogst moderne veloursstoffen Ook in chique geruite flausch- dessins het allernieuwsce uii de beste Engelsche fabrieken in 34 dessins. Met of zonder heele of halve ceintuu alle maten en OQ tusschenmaten hZs 36394555._ 6575.— tot 85— van de lage prijzel bedingen door onze groote inkoopen voor 28 eiaert' kleedingzaken. en vaagde fijne snit en afwerkingder beroemde Kreymborjj^coupfe. Let eens op hoe die kraag zu¥ ver om den hals sluit erii wat een mooie valling er in die prachtige breede revers. Maar U kunt er pas goed over oordeelen.als U zelf deze Kreymborg-jas aanpast,dan: Vöèlt U de kwaliteitl Haarlemmerstraat 143 ..■initimmintijHHHniir ~?liinininmimiiiiiinni»iiniiiiiii)iiiiiiininnnMHiiirnmininiiiii»inniii!!iiiiii)iiiii Er waren 52 personen aan boord, die dus waarschijnlijk allen zijn omgekomen. De kapitein van een ander schip deelde mede, dat hij wrakstukken had gevonden, een leege reddingboot en een matras. De wrakstukken droegen evenwel geen enkel kenteeken- Het spoorwegongeluk bij Reichelsdorf. Nadere b ij zonderheden. De trein MünchenFrankfort bestond slechts uit een goederenwagen, twee personenrijtuigen en een locomotief. Over de oorzaak van het ongeluk zijn nog geen officiëele aanwijzingen te verkrij gen. Gezien den toestand op de plaats van het ongeluk kan worden vastgesteld, dat voor den trein uit Neurenberg de inrijsei- nen voor het station- veilig stonden. De trein uit München, welke het station Reï- chelsberg in matige vaart doorreed stond bij de botsing ongeveer in het midden on der den seinpaal, welks sein horizontaal stond. Het zal langen tijd duren, voordat de puinhoopen opgeruimd zullen zijn. Op het oogenblik moeten de treinen worden omgeleid. Op de plaats van het ongeluk, welke door een honderdtal manschappen van de Landespolizei is afgezet, bevinden zich de polit iepresident Gareis uit Neu renberg en hoogere ambtenaren van de spoorwegdirectie. De goederenwagen van den trein uit München is volkomen versplinterd. De 'ij- wand is omlaag geklapt, waaruit Het groo te aantal slachtoffers onder de München- sche postmannen valt op te maken. De post werd, voorzoover zij in den in elkaar gedrukten wagen te bereiken was overgeladen. De reizigers der beide trei nen werden een half uur na het ongeluk met hulptreinen naar Neurenberg gebracht. Tot half twee gistermiddag waren bij het spoorwegongeluk bij Reichelsdorf vijf doo- den en zeven ernstig gewonden geborgen. Ontploffing in Hollywood. Ti en tot twintig personen vermist. In een laboratorium van de Consolida ted Film Industries te Hollywood, heeft een brand gewoed, tengevolge waarvan 10 tot 20 personen worden vermist. De brand is ontstaan door een ontploffing. Carbid-ontploffing door onvoorzichtig spel. Op het erf van een drogisterij te Katto- witz hebben spelende kinderen een ernsti ge carbid-ontploffing veroorzaakt. Zij verzamelden verspreide resten car bid in een ton en goten toen water op het carbid, waarna zij de ton met papier vol stopten. Daarop staken zij het papier aan. Een hevige ontploffing volgde, waarbij de kinderen allen ernstige brandwonden op liepen. Twee kinderen zijn levensgevaar lijk gewond. Noodlottige saluutschoten. Een doode. Bij het afvuren van saluutschoten voor president Hoover, te Madison, in den staat Indiana is een cartouche ontploft, tenge volge waarvan een kanonnier gedood is, terwijl er 7 levensgevaarlijk gewond wer den. Tramwagen in een kuil. Te Brookliin is gisteren een tramwagen ontspoord en in een kuil van 2 M. diepte gevallen, die daar ten behoeve van den ondergrondschen spoorweg was gegraven. De 25 passagiers kregen alle zware ver wondingen en konden eerst na geruimen tijd uit hun benarde positie worden be vrijd. Grcote brand in Mecklenburg. 78 stuks rundvee inde vlammen omgekomen- Gisteren morgen vroeg brak een groote brand uit op het landgoed „Clevenow" tij Grimmen. Een groot gedeelte van de stallen werd totaal verwoest. Door de rookontwikke ling kon men het vee niet meer uit de brandende gebouwen redden. 78 stuks rund vee w.o. drie stieren, vonden den dood in de vlammen. De geheele voorraad hooi en stroo werd eveneens een prooi der vlam men. De oorzaak is waarschijnlijk kortsluiting De schade wordt door verzekering gedokt. Wachten voor den overweg. Aanslag op een treih. Op het traject Teschen-Wadowitz is een aanslag^ op een spoortrein gepleegd. Uit wraak, aat hij zoo lang voor de slagboomen moest wachten, legde een koopman een stuk ijzer van 100 kg. op de rails. Een ramp werd op het laatste oogenblik ^oor- komen. Moord op een hoogleeraar. Uit wraak over een mislukt examen- Te Luik is de hoogleeraar Bertrand Don derdagmiddag bij den terugkeer naar zijn woning door een Russisch student, den 26- jarigen Nikolaas Gorin uit Odessa, neerge schoten. De professor was onmiddellijk dood. De dader kon worden aangehouden. Hij verklaarde uit wraak te hebben gehan deld, daar hij de mislukking van zijn eind examen aan den verslagene toestreef. Trof. Bertrand was 57 jaar oud en doceerde aan de Luiksche universiteit sedert 1910. Het was een zeer populaire figuur in de Belgi sche wetenschappelijke wereld. .is Rechters vermoord. Naar de correspondent van de J Tel." te Sofia meldt, hebben band tusschen Soelievo en Lu eind ol in Buig een autobus aangehouden, waarin zq rechters ontdekten. Drie rechters door de struikroovers ter plaatse do-j schoten; de vierde werd vrijgelaten verzoek van een der bandieten om<fc rechter hem eens in een strafzaak pelijk had behandeld. De misdaad heeft groot opzien gel in het land. Een groot aantal gend»; maakt jacht op de moordenaars. Weer .een diefstal van postzakk( Bij de aankomst van de stoomboot lantic te Liverpool is gisteren gebli dat drie postzakken onderweg verdi waren. De boot kwam van Havre e Fransche en Engelsche poktie zullen eerst nagaan, waar de diefstal gepleeg Gevaarlijke beer met machinegewei: gedood. De zevenjarige Olga Gregoiricink, Lowlands in Manitoba werd, toen ze haar twee kleine broertjes in het gelegen buiten harer ouders speelde, een bruine beer aangevallen en verset Politie uit Winnipeg trok er, gewa met machinegeweren, op uit om het dood te schieten. Men kreeg het schot en dooddf het. Toen men het cadaver onderzocht, het zulk een minimum gewicht te hel dat men tot de conclusie kwam, dat dier in een toestand van uithongering kind moest hebben verscheurd. Want bruine beren, van het soort bedoelde streek huizen, vallen nooit der provocatie een menschelijk wezen Geen dansende beren meer! In afzienbaren tijd zal het rijk voo: renleiders in Beieren uit zijn. De Beic regeering heeft nl. de politie-autorit gelast geen nieuwe machtigingen me, te reiken aan de beoefenaars van di: de. De regeering is bij haar besluit i gaan van de overweging, dat de ui: ning van het vak van rondtrekken dansende beren gewoonlijk gepaard met dierenmishandeling; dat bove: de bevolking weinig belangstelling heeft voor de vertooningen en dat meestal weinig vertrouwen verdiei berenleiders, gewoonlijk Zigeuners, voelig zijn voor de verontwaardiging het publiek bij mishandeling van hui ren. Voortaan worden dus geen machtig meer verstrekt of bestaande verleng Letsel door schuld. Voor de Haarlemsche rechtbank terecht gestaan de 35-jarige auto! dernemer J. L. nit Beverwijk, ter dat hij op 13 Augustus te Wijk aa en Duin op den openbaren rijweg a stuurder van een autobus bij het ui voor een voor hem uitrijdenden luxi en een transportfiets, welke juist doe luxe auto was gepasseerd, hoogst loos en met groote snelheid heeft den, zoodat hij met kracht tegen iheel aan de rechterzijde van den rijdende transportrijwiel is aange tengevolge waarvan P. Henneman, stuurder van het transportrijwiel, be raakte, althans vooruitgeduwd werd, door hij een beenbreuk heeft Er waren 18 getuigen, van wie 7 décharge. De aangeredene, de 42-jarige ge bode Henneman, zeide, dat hij rechts van den weg reed. Er pa« hem een luxe auto en nauwelijks wal voorbij of hij voelde een hevigen Zijn bakfiets werd vernield en hijzei op den grond. In de bak zaten vijf kinderen, die er uit vielen. Zij werdf wond en een 8-jarig meisje werd stig gewond, dat zij korten tijd n ongeluk overleed. Henneman wist n de autobus met groote snelheid hef reden. De verdachte beweerde, dat niet het geval was. Het O. M., mr. Paardekooper Ovt betuigde in zijn requisitoir allereers deelneming jegens de familie Henü I die door dit, ongeluk wel zwa-ar g is. Spr. wilde den nadruk leggen feit, dat verdachte wist, dat de we; was. Uit het getuigenverhoor is gek dat verdachte snel heeft gereden zoo vaak mogelijk heen en weer te Verdachte beroept zich op het fei de luxe auto bleef staan, doch dit I bleek wel duidelijk niet juist te zijn- al was dit zoo, dan bad1 verdachte oplettender moeten zijn. Vele gei hebben den indruk gekregen, dat 3I1 laat ging remmen. Den dood van het meisje heeft <lf cier niet ten laste gelegd, omdat ve te daaraan direct geen schuld hee had doch wel trof hem de schuld van melijk letsel van Henneman. Spr. geen gevangenisstraf eischen, dod hooge geldboete, een van f 300 sï dagen hechtenis. De verdediger, mr. A. A. Hi vroeg vrijspraak, subs, een lichte boete. Uitspraak over 14 dagen. Zijn vrouw door messteken gew« Het Gerechtshof te Amsterdam j gisteren arrest gewezen in de zaak 39-jarigen kellner, die in hooger was gegaan van een vonnis van de Kamer der Rechtbank, waarbij hij poging tot doodslag verd. had April 1.1. zijn 21-jarige vrouw mei verschillende verwondingen toegel was veroordeeld tot drie jaren gei straf. Het Hof heeft het vonnis der Bi bevestigd, behalve ten aanzien straf, welke werd gewijzigd in t*«ji gevangenisstraf, met aftrek van den voorloopige hechtenis.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8