KERKNIEUWS STADSNIEUWS Ooit in de wijsbegeerte der Grieken blijft deze waardeschatting niet achterwege. En r.oo de Grieksche philosophic in haar ge heel voor alle later denken klassiek is ge worden. ook hier heeft zij in vollen zin den grond gelegd voor de oplossingen, die Middeleeuwen en Nieuwe Tijd aan hetzelf de probleem zouden geven. Diels en Nestie hebben zich in monogra- phieën over lilr. pessimisme bij de Grie- ken tegen de al te optimistische opvatting van hot Ne o-h liman isme over levensblij heid en schoonheidscultus van de Oude Wcrckl verzot. Het was hun recht, ook de keerzijde van dit ideale beeld to belich ten. Maar het komt mij voor, dat ook hun voorstelling eenzijdig geworden is. Opti misme en pessimisme spelen in de. Oudheid als licht eu schaduw door elkander. En wat voor de Oudheid als geheel geldt, kan meer bijzonder worden gezegd wan bet wijsgee- rig leven der Grieken. Optimisme en pessimisme gaan in de Grieksche wijsbegeerte uiteen, waar de ze kerheid van de objectieve realiteit van de zintuiglijke dingen, of meer nog: die van de ongewordenhcid en onvergankelijkheid van hun zijnsgrend de tegenstelling vormt met, de overtuiging van de onwaarachtige werkelijkheid ea onbestendigheid van het waarneembare. Ook dualistische opvattin gen dragen bij tot bun nadere bepaling, maar anderzijds ook tot hun uiteindelijke verzoening. Is de mensohelijke ziel in dit leven voor straf aan het vergankelijke ge bonden, dan blijft haar met, do voronder- stelling van haar afkomst, uit de onver gankelijke wereld ook de hoop op een uit eindelijken terugkeer. Alle optimisme in de Grieksche wijs-be geerte vindt zijn grond, hetzij in de over tuiging van het. bestaan van een hoogcre wereld, waarvan de waarneembare een af glans vormt, en waar dc ziel in individueel voortbestaan baar bestemming vindt, het zij ten slotte in een blijde aanvaarding van liet vergankelijke bij gebrek aan een betere toekomst. Het pessimisme daarentegen komt voort, ófwel uit de beschouwing van de onstand vastigheid en wisselvalligheid van al het aardsche, ofwel uit het afwegen van een overmaat van rampen. 011 ellende in dit korte, leven, ófwel eind ei ijk bij verwerping van een persoonlijk voortbestaan, uit den twijfel aan dn mogelijkheid om 'hier op aarde de eudaiinonie, hoe ook begrepen, te bereiken. vSpr. gaat dit in bijzonderheden na, ach tereenvolgens bij de Vóór-sokratische wijs begeerte, bij Srkrates, Platoon, Aristote- le-s, de Stoa, het Epikouriome, het Scepticis me, de laat-Platoonsehe wijsbegeerte en het N eo-Platonisme. Bij Plotinos kirakt de Giieksche wijsbe geerte uit in een ace oord van blijdschap cn Godsvertrouwen, waarin een pessimi - tische geesteshouding tegenover de lagere levenswaarden cn een optimistische tegen over de hoogere en hoogste harmonisch sa mengaan. De volheid der tijden is aange broken, die do Almachtige voor de blijde boodschap van heil en vc; lossing door Zijn eenigen Zoon had uitgekozen. Voor een ho peloos pessimisme, zooals de Grieken dat hadden gekend, zon in liet nieuwe wereld tijdperk, met Christus komst begonnen, geen grond meer zijn. Spr. besloot zijn rede met de gebrui kelijke toespraken. DE STRIJD OM DEN ZENDTIJD. Van een afgebroken protestrede. Zondagavond heeft de lieer Yogt voor den A.V.R.O.-zender zijn getrouwen in het geweer geroepen, in verband met het ad vies dat de Radio-raad thans gereed heeft over de verdeeling van den zendtijd. Dit plan is onder geheimhouding aan de om- mepvcreenigkigen medegedeeld en zal in een Donderdag te houden vergadering door haar worden besproken. Niettemin meent de directeur van de A.V.R.O. te moeten mededeelcn, dat dc V.A.R.A., want dit was in dezen de doodsvijand, vrijwel al haar v/eneehen zag ingewilligd en dat uitvoering van de voorgestelde regeling voor de A.V. Ik O. niet minder dan de strop beteekende. Daartegen moest worden geprotesteerd en hiervoor werden de luisteraars te wa pen geroepen. Gisterenavond herhaalde de heer Yogt dit protest tegen het dreigend „onrecht". De V.A.R.A. had intussclien, naar hij mededeelde, bij den minister op haar beurt geprotesteerd tegen zijn optreden en ver zocht niet toe te 'staan, dat dit zou worden herhaald. Waarschijnlijk als gevolg van dit ver zoek heeft men bij de P. T. T. gisteren avond Hilversum gecontroleerd en blijk baar de gegrondheid van de klacht der socialistische omroepvereemging ingezien. Althans op een gegeven moment zweeg de stem des heeren Yogt midden in een zin en verbrak niets dan het lichte gekraak, va-n luchtstoringen de stilte. Na eenige minuten wachten kwam de omroeper mededeelen dat op last van den directeur-generaal der F. T. T. de rede was afgebroken cn Nico Troep en zijn man nen vervolgden hun concert.... Een nieuw betreurenswaardig incident is geschapen, een incident dat ons inziens behoorde te zijn voorkomen. Laten wij hopen, dat de gemoederen er Donderdag niet dermate door verhit zullen zijn, dat van redelijk overleg geen sprake meer kan wezen. In het belang van den definitieven radio- vrede. „Msbd." R. K. Middenstandsbedrijfsraad. Het verslag over 192S van den B. K. A!- gemeenen Middenstandsbedrijfsraad zegt o.m., dat de bedrijfsraden-idee in katho lieke middenstendskringen meer en meer veld wint. Dat de ideeën omtrent bedrijfsorganisa tie, aldus het", verslag, in de kringen va-n onze raden de sjmipathie hebben van al len, bewijzen, de besprekingen, gevoerd in onzo algemeene vergadering rondom de vier praeadviezen, aan den partijraad der R. K. Staatspartij uitgebracht over de taak van den wetgever in den tegenwoordigen tijd ten aanzien van de verhouding tus- schen werkgevers en werknemers in het bedrijfsleven. Immers onder algemeene in stemming sprak de vergadering zich uit vóór de stichting van paritetisch samen gestelde bedrijfsorganen op wettelijken gronds-lag, waardoor een eerste schrede gezet zou worden in dc richting naar een publiekrechtelijke regeling van het be drijfsleven. In een en andei vinden wij een aansporing om ons betlrijfsredenwerk zoo krachtig mogelijk voort te zetten, over tuigd als we zijn, dat op den duur dc ge- wenschtc resultaten niet zullen uitblijven. In 1928 waren bij den Algemecnen raad aangesloten 6 bedrijfsradCnkort daarna- was dit aantal niet 2 vermeerderd. Het verslag doet- voorts mededeelingen over het bestuur, de aangesloten bedrijfs- raden en hun werkzaamheden, de algemee ne vergaderingen, de katholieke staats partij en de bedrijfsorganisatie, dc leer ling-opleiding, de uitvoering van de ziekte wet en ten slotte over het contact met den r.-k. landbonw-bedrijfsraao'. INGEZONDEN MEDEDEELING. PASTOOR W. BLOM. f Uit Zwolle wordt, ons gemeld: Hedenmorgen is alhier in den ouderdom van 52 jaar overleden dc zeereerw. heer dr. W. F. H. Blom. pastoor van do parochie van den H. Michael alhier. De overledene werd geboren in het jaar 1877, priester gewijd in 1901 en was sinds 1919 pastoor te Zwolle. INGEZONDEN STUKKEN Een ernstig woord aan onze R/-K. Kantoor- en Winkelbedienden. Al jaren lang wordt er. door het be stuur van den Ned R.-K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St.- Franciscus van Assisië", een voortdurende propaganda gevoerd om alle R.-K. Kan toor- en Winkelbedienden lid te doen wor den van hun aangewezen vakbond. Hebt gij, ongeorganiseerden, nooit het luiden van dien brandklok gehoord'? Was het bijeenroepen van onze leden voor U niet eens een aanleiding om voor Uzelf uit te maken, dat ge toch eigenlijk gevaar lijk spel speelde voor uw maatschappelijke en moreele positie, door u af te wenden van- dien bond. die, juist door uw lidmaat schap misschien, een invloed ten goede kan aanwenden Ier verbetering der posi tie van u en uwe vakgenooten 1 O, ge voelt u momenteel in uw betrek king sterk staande en hebt voor de ver vulling uwer idealen geen bond nooclig. Maar kan ook in. uwe branche een kleine^ ontwrichting niet moordend werken op de verwezenlijking van uwe droomen En is het dan juist niet de collectieve steun, die uw Bond kan verstrekken, zonder af te moeten dalen tot liefdadigheidsinstellin gen 1 Is verzekering momenteel niet de allc3 beheerschende toon in het levenslied van En waar kunt ge u dan beter verzeke ren dan daar, waar tevens voor de ver heffing van uw vakgenooten wordt ge zorgd, moreel en financieel Ik weet- wel, dat ge uw bezwaren netjes geordend hebt om bij een eventueele-n aan val op uw sociaal besef van wal te kun nen steken. Maar voor dit ééne motief kunt ge niets vinden om u af te houden van wat uw plicht is: Het bevel der Geestelijke Over heid tot organisatie Vereenigt ook gij u, Kantoor- en Win kelbedienden, want dc eenling bereikt niets, de verzameling van gelijkwensc-hen- den kan haar invloed ten goed aanwen den En al zult ge niet direct geholpen wor den op den weg naar een onbezorgde» welstand, ge helpt moe opbouwen dat ster ke gebouw van solidariteit en vakverhef fing, dat u vroeg of laa-t zal kunne'n opne- n^fi binnen zijn muren, Ier beschutting van lichaam en ziel Laat uw besluit niet raadselachtig zijn. maar helpt her bestuur van uwen bond de moeilijke taak verlichten door toetre ding tot. den Ned. R.-K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden ,,St.- Franciscus van' Assisië", secretariaat Dwars Korenbrugsteog 8. HET PROP A GA ND AC OMITE. „SANCTUS AUGUSTINUS". Inauguratie candidaat-leden. Gistermiddag te half vier had in het „Eigen Huis" de plechtige inauguratie cler candidaat-leden van de R. K. Studcnten- vereeniging „Sanctus Augustinus" plaats. Behalve de moderator waren o.m. aan wezig de rector magnificus der Leidsche Universiteit, prof. vdr. N. van Wijk, de Unie-praeses, de heer H. Jungerhans en verder afgevaardigden van de zusterver- eenigingjen „Thomas Aquinas (Amsterdam), „Veritas" (Utrecht) en Virgilius" (Delft). De praeses, de heer H. Frank, riep al len in xj111 openingswoord een hartelijk welkom toe, in hei- bijzonder den rector magnificus, wiens belangstelling voor de Studentenvereeniging door zijn aanwezig heid duidelijk blijkt. Spr. hoopte voorts, dat die belangstelling even groot moge zijn als van zijn hooggeachten voorganger, prof, van Eysinga. Spr. deelde verder mede, dat er bericht va-n verhindering was ingekomen van den Unie-moderator, prof. P. G. Groenen, prof. P. .T. M. Aalberse, prof. W. H. Keesom, prof. J. A. J. Barge, mr. TI. F. A. Donders en van de zustervereeniging „Carolus Mag nus" uit Nijmegen. Besloten werd een telegram te zenden aan prof. Groenen. Onder het zingen van hel Io Vivat wer den vervolgens de candidaat-leden van „St. Augustinus", 2 dames en heeren, de ver gaderzaal binnengeleid. Toen allen hadden plaats genomen sprak praeses Frank de candidaat-leden toe. Hrj leidde lien in gedachten op een herfstmorgen naar een klein dorp, waar in een Benedictijner abdij dc Hoogmis wordt opgedragen en waar koorgebed der mon niken en orgelspel elkaar afwisselen en als het.ware een strijd voeren om rustigen een voud en tegelijkertijd ware grootsc-hheid, waarbij dit alles beïnvloed wordt door het goddelijke dat daaromheen zweeft. Laat dit een beeld zijn van uw leven, aldus vervolgde spr. De kunstenaar wordt in het algemeen beschouwd als het. sum mum van cultuur, maar bij allen is er een streven naar schoonheid, welke gevormd wordt door do persoonlijkheidscultuur, waarnaar allen moeben streven. Door den wenscli geuit te hebben lid te worden va-n „Sanctus Augustinus" hebben de inaugurandi zich voor een bepaalde •meening uitgesproken en voortaan zullen zij kleur hebben te bekennen in den strijd van vóór of tegen God. Dc weifelaars zul len vallen; zij, die niet geaarzeld hebben voor hun meening uit tc komen, zullen over winnen. Spr. besluit dan met de aansporing: ver slaat uw roeping, dragers van intellee- tueeie katholieke cultuur, durft lid te zijn van uw vereen iging, durft uw beginselen hoog te houden en naar buiten uit te dra gen Vervolgens had op de gebruikelijke plechtige wijze de inauguratie der candi daat-leden plaats, waarna de moderator der ve reen iging, de weleerw. pater G. Dolle, O.F.M„ een korte toespraak hield. Pater Dolle heette, de nieuwe leden van „St. Augustinus" hartelijk welkom in den kring van vrienden cn hij hoopte, dat hij ■hen altijd zijn vrienden zou kunnen noe- Bij de inschrijving aan de universiteit zijn allen student geworden en allen hopen daardoor het summum van geluk te berei ken. Spr. hoopt ook, dat allen ernstig student zullen willen zijn, doch dat zij vóór alles ook katholieke, studenten zullen zijn. Gij hebt thans, aldus vervolgde spr., kleur bekend, zooals de praeses het uit drukte en dat. moet uw richtsnoer zijn voor geheel uw leven. Men komt er, ook van ongeloovige zijde, raepr en meer van terug, geloof en weten schap als twee afzonderlijke dingen to scheiden. Waarom ook zou het geloof, als godde lijke wetenschap, moeten staan naast de profane wetenschap? Zoovele katholieke, geloovige mannen, die een naam hebben verworven in de wetenschappelijke wereld, leveren het bewijs, dat. geloof en weten schap heel gpe-d ktePaen samengaan en daarom vraagt spr. zijn jeugdig gehoor steeds eraan te willen denken, dat dc gods dienst zulk een voorname zaak is. Na de toespraak van den moderator nam dc praeses weer het woord om de oud- bestuursleden te bedanken voor hetgeen zij in het belang van „St. Augustinus" heb- l>en gedaan, waarna hij hun de Avunculaats- in.signes overhandigde. Ook de Unie-prae ses, de heer H. Jungerhans, ontving het insigne. Daarmede was de plechtigheid afgeloo- pen. Dc dag werd besloten met een feest diner in Maison Bruins, „het Eerste Jaar" aangeboden door „het Oudere Jaar". Centrale verwarming in den Schouwburg, Dc Leidsche Schouwburg van builen een saai gebouw is van binnen behage- 1 ijk en vertrouwelijk ingericht. De bezoe ker wordt er niet geïntimideerd door mar- mer-pracht en 'breed© trappenhuizen, maar voelt er zich dadelijk thuis en op z'n ge mak. Alleen dc kachels daartegen is al heel wat gesputterd Den eenen avond kon men nauwelijks de helle-hitte van de enorme ijzeren vuurpotten verdragen en den anderen avond zat de geheele schouw burg te klappertanden van de kou, zoodat het op het tooneel te hooren was. Daarin is thans een heele verbetering gekomen. Door de technische maatschappij Heringa en Wuthrich te Haarlem is onder techni sche leiding van den heer G. de Clerq te Amsterdam centrale verwarming aange legd. die gisteren in tegenwoordigheid van het voltallig schouwburgbestuur officieel is „aangestoken". De verwarming geschiedt door middel van stoom onder een druk van 1/20 atmosfeer. Een waterdichte kelder is gemaakt, waarin de twee ketels zijn ge plaatst- en vanwaar uit de buizen het ge heele ge'bouw van onder tot boven door- loopen en de warmte op de meest ge schikte plaatsen door radiatoren uitstra len. De bedoeling is hel gebouw vóór te warmen, zoodat tijdens de uitvoeringen de verwarming kap worden afgesloten. Me nigeen. ,dic 's winters in den schouwburg zat, heeft een verkoudheid opgeloopen door het tochten bij het opgaan van het scherm. Dit is in de Leidsche schouwburg zooveel mogelijk voorkomen door het aanbrengen van ribbe-buizen boven langs het tooneel, waardoor geen koude lucht meer neerslaat. Al heeft de centrale verwarming aan het aanzien van den schouwburg niet veel ver anderd (wat hier en daar wel 'ns noodig zou zijn), het is een belangrijke verbete ring. die het ge'bouw veel geriefelijker maakt en die meer nog dan vroeger zal uitnoodigen een avondje, in het Oude Vest- theater door te brengen. Behalve den uit voerder van het werk, dient ten slotte nog vermeld, dat het breek- en schilderwerk is uitgevoerd onder leiding van het. Bouw- en Woningbureau van den heer Proper te Oegstgeest. Het mogelijke en onmogelijke in 'de typografie. Dc Leidsche Vereeniging tot Bevorde ring van de kennis in de Grafische Vak ken heeft gisteravond haar wintercampa- gne ingezet, met. een lezing van den heer A. Hahn Jr. uit Amsterdam^ over het on derwerp: „Het mogelijke en onmogelijke in de Typografie". De voorzitter, de heer N. dc Bink, sprak een kort welkomstwoord tot de vrij talrijke aanwezigen, inzonderheid den spreker die daarop onmiddellijk het woord verkreeg. Spr. begon met op te merken, dat het geenszins in zijn bedoeling lag in vak technische details af te dalen. In hot. eer ste deel van zijn lezing wilde de heer Halm bespreken de algemeene gesteldheid van de hedcndaagsche typografische kunst uitingen. Door de eeuwen heen heeft er steeds een wisselwerking bestaan tusscheu de maatschappelijke vgrmen cn de kunst uitingen, welke in dien tijd ontstonden. Het duidelijkst treedt dit verschijnsel naar voren bij de primitieve volken, die als mo tieven van hun kunstuitingen steeds voor werpen of toestanden uitbeeldden, die in hun dagelijksch leven een groote rol spe len. Zoo heeft elk tijdvak zijn eigen schoon heid en eigen tempo van schoonheid. Uit dc kunstwerken der middeleeuwen en den renaissance-tijd spreekt doorgaans een sfeer van rust, welke een zekere gedachten- concentratie van den toeschouwer ver- eischt. Onze tijd vertoont het. tempo van de snelheid, die in ons geheele fbven is door gedrongen. Toch is volgens spr. dit tempo nog slechts het begin van het moderne, le ven, waar de mechanisatie der bedrijven steeds verder voortschrijdt, zij het in Euro pa ook in minder snel tempo dan in Ame rika, waar dc bekoring van kunstvormen uit het verleden ontbreekt. Komende uit een periode van groote rust en gaande naar een van ongekende snelheid is het met de kunst als met een rivier, waarin tal van draaikolken en stroomversnellingen voor komen, die zich eerst later in een geregel- don, snelvlictenden stroom oplossen. De tegenwoordige tijd vraagt een dui delijke uitdrukking van de gedachte, welke den kunstenaar bij het scheppen van zijn ontwerp bezielde. De „moderne kunst" is niets anders als een zoeken naar een be paalde richting, zonder dat men het doel duidelijk voor oogen heeft. Na een korte pauze, waarin tal van ty pografische werkstukken waren bezichtigd, kwam spr. tot zijn eigenlijk onderwerp en merkte daarbij op. dat de typografie in wezen een zuiver dienende techniek is, waarbij de uitvoerder altoos aan een be paalde opdracht gebonden is. Zij is ge groeid uit het handwerk, zooals uit dc ver schillende ontwikkelingsstadia duidelijk is na te. gaan. In onzen tijd, waarin dc boek druktechniek een zekere graad van vol maaktheid heeft bereikt, is het zaak om naar een evenwichtige schoonheid te stre ven en zich niet al te veel te begeven op experimenteel terrein, waarbij gezocht wordt naar het bereiken van allerlei mo gelijke, maar vooral onmogelijke effecten. Al deze staaltjes va-n wat spr. noemt anti- typografie verraden een tekort aan sugges tieve zeggingskracht, wat spr. met, enkele voorbeelden illustreerde. Het is volgens spr. onjuist, dat de „moderne kunst" in haar uitingen dp objecten meer vergeeste lijkt weergeeft, dan de vroegere kunst, waarin zich de werkelijkheid weerspiegel de. De moderne typografie doet daaraan helaas al te veel mee door „modern" sy noniem te stellen aan „vreemdsoortig". Het is, aldus besluit spr., veeleer de taak der typografen om het moderne element te zoeken in de richting waartoe de heden- daagsche techniek de mogelijkheden, opent zonder de grenzen van het vak te over schrijden. Na een korte gcdachtenwisseling sloot de heer dc Bink de geanimeerde vergade ring onder dank aan den heer Hahn voor zijn hoogst interessante lezing en aan de aanwezigen voor hun aandachtig gehoor. Ambtsaanvaarding prof, dr. S. T. Bok, Prof. dr. S. T. Bok, benoemd hoogleer aar in de histologie, en microscopische ana tomie aan de Leidsche Uuniversiteit, zal Woensdag 30 October dit ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurale rede des middags te 2 uur in het groot-audito- Bezoek van den Minister van Onderwijs. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is voornemens, dezer da gen een bezoek te brengen aan de Rijks- universiteitsgebouwen hier ter stede. Handelsregister K. v. K. Wijziging: Joh. van Duyn, Katwijk aan Zee, Paul Krug erstraat 28. Handel in krui denierswaren. Uittr. E.: Joh. van Duyn, Katwijk aan Zee, d.d. 15 September 1929. Wijz. handelsn. thans: De Katwijksche Bijenkorf. De dezer dagen alhier tot semi-arts be vorderde student. M. Hommes is bestemd tot, reserve-officier van gezondheid, bij den geneeskundigen dienst der landmacht. De alhier lot arts bevorderde semi-arts J. Beunk is bestemd tot officier van ge zondheid 2e kl. bij het Oost-Indisch leger. Voor het examen handenarbeid is te 's-Gravenhage geslaagd mej. G. G'. van Leeuwen, alhier. Wij maken onze lezers attent op een advertentie in dit nummer, waarin de Mij. de „Volharding" een extra-dienst aan kondigt naar Amsterdam in verband met de lichtweek. Een vergeetachtig iemand heeft óp de Douzastraat een fiets onbeheerd achter gelaten. Bij J. A., wonende Rapenburg 52, is bij het stoken van den haard de houten vloer in brand geraakt. De politie werd te hulp geroepen, die een stuk van de vloer heeft uitgezaagd. Gemeentelijke Aankondigin De Burgemeester en Wethouders Leiden -doen te weten, dat door -den dier gemeente, in zijne vergadering den 5en Augustus 1929, is vastgesteld volgende verordening: VERORDENING, houdende wijziging van de verordening 23 Mei 1912 (Gemeenteblad No. 18) op Rijden, laatstelijk gewijzigd bij verordei van 21 Januari 1929 (Gemeenteblad Np Artikel I. Achter artikel 22 van bovengonoe verordening wordt ingevoegd:. „Artikel 22 bis. Wanneer een dienaar dor politie in belang van de openbare orde of veilig! ter regeling van het verkeer het beve de aanwijzing tot sloppen geeft, zijn t.ers en bestuurders van voertuigen plicht, zich aan de rechterzijde van weg in een rij in volgorde van aanki op tc stellen en de stoplijn niet te o schrijden, totdat het teeken wordt gi ven, dat doorgereden kan worden. Onder stop lijnen, worden verstaan a]< niet onderbuiken lijnen, strooken, stre; of andere door Burgemeester en Wet! ders vastgestelde aanduidingen, in of het plaveisel van den openbaren weg t gebracht ten einde in den zin van eerste lid als stoplijn te dienen". Artikel II. Uit artikel 24 vervalt het sub 5 en 6 stelde en. wordt, in plaats van „7" gek „5" en in plaats' van „8" gelezen „6", Artikel III. Aan artikel 24 bis wordt toegevoegd .,7. het. Rapenburg westzijde tusscheu Nonnensteeg en het Noordeinde in de ri ting naar het Noordeinde; „8. het Rapenburg oostzijde tusscheu Breestraat en de Klokstecg in de richi naar de Klqksteeg". De punt achter het sub G gestelde vt veranderd in een puntkomma-. Artikel IV. Achter artikel 30 wordt ingevoegd:' „Artikel 30 bis. Wanneer een dienaar dor politie in belang der openbare orde of veiligheid regeling van het verkeer het bevel of aanwijzing tot stoppen geeft, zijn de stuurders van motorrijtuigen en rij wit verplicht zich aan de rechterzijde vair weg in een rij in volgorde van aankorasi te stellen en de stoplijn niet te oversc! den, totdat het teeken wordt gegeven, doorgereden kan worden; bestuurders rijwielen zijn bovendien verplicht op i danige wijze st.il te houden, dat zij minste één/voet op den grond hebben. Onder stpp.Kjrieh worden verstaan al niet, onderbroken lijnen, strooken, stre of andere door Burgemeester en Wet] ders vastgestelde aanduidingen, iu. of het, plaveisel vair den openbaren weg gebracht, teneinde in den zin van het ste lid als stoplijn te dienen". Vastgesteld door den Gemeenteraad Leiden, in zijne openbare vergadering den 5en Augustus 1929. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUI De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gedi teerde Staten van Zuid-Holland, vol] hun bericht van den 7/17 October 1923 No. 3999 (2e <Afd.) G.S. No. 261/1, h schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied het behoort den 19en October '1929. A. VAN DE SANDE BAKHUI Burgemeeste VAN STRIJEN, Secretaris. H inderwet. s Burgemeester en Wethouders van ■den brengen ter algemeene kennis, door J. Marijt bij H:'M. dc Koningin bei is ingesteld tegen hun "besluit d.d. 23 lember 1929, waarbij de, door J. I voornoemd, gevraagde' vergunning tot oprichten van een drogerij van vellen den) in het perceel aan de Pottenbakl gang plaatselijk gemerkt Nis. 4 en 6, is weiger d. Agenda LEIDEN. Dinsdag. R. K. Sportvereeniging „Lcidi alg. vergadering, „Den Buk Donderdag, Vriendenkring ter eere het Allerheiligst Sacraffi t Graanbeurs, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst apotheken wordt van Woensdag 21 tol met Zondag 27 October waargenomeno de apotheek van den heer W. Pelle, E ri Rapenburg 12, telefoon .594. if - Toen de 65-jarige orgeldraaier J. C in. het midden van den nacht om 3 uur zijn orgel de Studenten-societeit uitk daarbij geholpen door zijn vrouw en knecht kwam hij onder het roll! muziekinstrument terecht. Met hevige in den rug werd hij naar het Acad. kenhuis overgebracht. De man is vefl delijk inwendig gekneusd. Hedenmorgen werd ten gemeentel) door de Commissie van Beheer over geest. Voorgeesten Rhijngeest aanbest! de levering van aardappelen voor ge® de gestichten in twee perccelen: 1 soort kleiaardappeleii. b. 2e soort kleia appelen (voor stamppot). Ingeschreven was als volgt: Th. Font a. 4.12, b. 3.51; N. v. d. Vlist: a b. 3.25; Th. J. Haan: a. 3.18, b. P. Kempeneers: a-, 2.96, b. 2.S6, per 100 K.G. Alle inschrijvers zijn hier ter stede 7 ach tig. E0!

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2