BUITENL. BERICHTEN \NORDT ^06>cH T'JO KERKNIEUWS «ooiHersZ LAND- EN TUINBOUW LUCHTVAART Timmerfabriek afgebrand. Zaterdagmiddag ongeveer 'half vier is door tot nog toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de afdeeling timmerfabriek van de N. V. Indische en Handel-Maat- schappij voorhc" i Hilarius en Oo., gele gen in den Veerpolder aan het Noord Bui- tenspaarne te Haarlem. De plaats van d a brand was door de brandweer moeilijk te bereiken, zoodat het vunr zich aan vankelijk gemakkelijk kon uitbreiden. Ka een paar uur was de brandweer het vuur meester. De geheele timmerfabriek was uitgebrand. Alleen het kantoorgebouw bleet behouden. Een groote voorraad hout en alle machines gingen in de vlammen op. De brandweer bleef voor het nablus- schingswerk den geheelen nacht ter INGEZONDEN MEDEDEEUNG. Inbraken en diefstallen. Vrijdagavond laat is bp de kermis te Purmerend aangehouden zekere G. T. uit Castricum die aldaar een inbraak had ge pleegd. Van de 2000, welke hij ont vreemd had, was nog de helft in zijn bezit. Dezer dagen vermiste een landbouwer te Barger-Oosterveen (gemeente Emmcu) een paard, dat uit de weide gestolen moest zijn. De marechaussee te Klazienaveen stelde een onderzoek in en verspreidde een signalement van het dier, dat, naar mea vermoedde, de Duitsche grens overge bracht zou zijn. Thans is echter in een veenhut, bewoond door den arbeider L. B., ongeveer 200 K.G. gezouten paardenvleesch aangetroffen. Het verdere onderzoek bracht ook huid en in gewanden te voorschijn, die deels in de schuur bij de woning, deels in het veen bograven waren. Het bleek, dat B. het paard op een nacht uit de weide had ge haald en het in zijn schuur met een zeis den kop afsneed. Na de slachtpartij witte hi; de met bloed bespatte schuurwanden netjes over. De man, die op deze wijze voor winterprovisie meende te zorgen, zal nu in de gevangenis aan den kost komen. Hij is reeds naar Assen overgebracht. Van den alleenwonenden Tj. Bintje- ma te Akkerwoude is een bedrag van 985 de kooppenningen van een huisje uit een kast gestolen. Edelachtbare naïviteit en moderne knoeierij? 't Is in Voorst gebeurd. Niet zoo heel ver hier vandaan, meldt de „Gld." Daar was een Gemeente-ambtenaar van wie het praatje ging dat ie voor gemeen te-leveranties z.g. provisie opstak. Dat had H. verteld tegen een paar raadsleden. En die- provisie zou zoo bij elkaar een paar duizend gulden beloopen. De Kaadsleden gaven mekaar broederlijk de hand en stevenden naar den burge meester. „Nou m-oest de burgemeester dan toch eens hooren wat er van dien ambtenaar gezegd wier". „Ze zeien en we kunnen ons voor stellen dat het er op gedempten toon uit kwam dat X. die provisie aannam voor gemeente-leveranties". Och! er verscheen een rimpel op 's burgervaders voorhoofd. Z'n dorp! en daar ook al zan die moder ne knoeierij De burgemeester begaf zich met waar- digen tred naar bewusten ambtenaar heen. „Ze vertellen dat je provisie aanneemt, eh, is dat zoo?" De ambtenaar vloog op als een vat bus kruit waar ze lont in gestoken hebben. Hij zou zich tot zoo iets verlagenNee, burgemeester kon volkomen op zijn solida riteit vertrouwen. Maar hij zou er werk van maken. Ze konden maar niet zeggen wat ze v/ouen. De ambtenaar heeft bij den Offioier van Justitie een klacht wegens smaad inge diend. Aangehouden. Op het politiebureau te Bussum ver voegde zich een zwerver, die om brood en koffie vroeg. Na zich te goed gedaan te hebben, vertrok hij onder dankzegging voor de goede behandeling. Juist toen hij vertrokken was, kwam het bericht, dat iemand van zijn signalement uit de stich ting „Hoogland" bij Apeldoorn was ont snapt. De Bussumsche politie waar schuwde de omliggende gemeenten, met het gevolg, dat de man te Naarden werd aangehouden. Aanvankelijk ontkende hij de verdaohto te zijn, doch bij nader onderzoek bleek hij de gestichts-onderkleeding te dragen. Hij is op transport naar Apeldoorn ge steld. BLOEDIGE NACHT TE WEENEN. Bij dronkemansgevechten vielen vele dooden. De Zondagnacht is te Weenen zeer bloedig verloopen. Bij botsingen van be schonken personen, werden twee perso nen gedood en vijf ernstig gewond. Te Hernals kwam het tot een schietpartij, waarbij één persoon gedood werd. Een groep „Ba/dau"-broeders overviel een per soon, die gedood werd. Op de „Schmelz" had eveneens een schietpartij plaats. Be halve twee dooden werden 8 personen ge wond van wie 5 ernstig. Ontrouw bankbediende. Tijdens het verhoor zichzelf ernstig verwond. Een boekhouder van de spaarbank te Essen is te Weenen gisteren gearresteerd. Hij was naar Weenen gevlucht, nadat hij aanzienlijke veduisteringen had gepleegd ten nadeele der spaarbank. Tijdens zijn verhoor ten politiebureele, waar hij een gedeeltelijke bekentenis aflegde, haalde hij plotseling een mes te voorschijn waar mede hij zich een steek gaf in de hart streek. zoodat hij bewusteloos ineenzonk. i Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Y* dal je iels doel legen van overspanning. Je maa zelf veel moeilijker dan b zijn nu eenmaal geen kabe^ wanneer je na koffie en fhee slyds zoo veel lasl heb! van nervositeiten sl. loosheid, drink dan maar Koffi Bezwaren legen Hag kuo^fh nie bestaan. Het is de heerlijks^eplantage. koffie, die ik ooil geproefoheb. Daarbij coffeïnevrij, dus volkomen onschadelijk. De coffeïne heef! mei smaak of aroma Aarslag op Fransch Kamerlidi S lacht-offer door kogel getroffen. In het bureau van het Kamerlid Du- maine te St. Dizier verscheen Zaterdag middag. naar Havas meldt, een vijftigjarig man, Grapin. die zonder meer een revol verschot op het Kamerlid loste. Dumaine weTd naar het ziekenhuis gebracht, waar de kogel verwijderd kon worden zijn leven schijnt niet in gevaar te verkeeren. De dader, die onmiddellijk gearresteerd werd heeft met voorbedachten rade gehandeld, want hij had te voren geinformeerd, wan neer hij door Dumaine kon worden ont vangen. Aan de politie verklaarde Grapin, door zijn daad te hebben willen protes teeren togen de Rijnland-ontruiming. waar mede hij niet accoord gaat. Dumaine be hoort tot de groep-Marinhij is een voor stander van ontruiming en heeft in deze kwestie steeds het kabinet gesteund. Een Hollandsch straatroover te Parijs. Gevallen van straatroof zijn niet zeld zaam te Parijs, maar het komt gelukkig slechts als uitzondering voor. dat de ge vallen onze aandacht moeten trekken. Dicht bij het gare St. Lazare, in een stille straat hebben twee individuen de gewone truc uitgehaald een heer te vragen, hoe laat het is en zich daarna op hem te wer pen om hem van een gouden horloge en een som van 1300 francs te berooven. De beide onverlaten zijn onmiddellijk gevolgd en een hunner is ten slotte in de stevige knuisten van een inspecteur van de geheime politie geloopen. Hij is achter slot en grendel gezet en het bleek dat het een 24-jarige Hollander, An dries Bakker, is, die zich te Parijs voor handelsreiziger uitgeeft. De maat wordt gezocht. „Msbd." 12 blinde passagiers op een stoomschip. Zaterdagmiddag is in de haven te Bruns- bütelkoog een Letlandsch stoomschip bin nen gekomen, waarop zich 7 blinde pas sagiers bevonden. 4 Polen en 3 Finnen. In 't Kaiser Wilhelmkanaal werd'en de blinde passagiers ontdekt, toen zij, door den honger gedreven, de eetkamer wilden openbreken. Het zijn jongelieden van 19 tot 21 jaar. Zij werden daar aan land ge bracht en zullen met schepen, die naar Polen en Finland varen, naar hun respec tievelijke landen op transport worden ge steld. Nadat het stoomschip, dat. hen aan land had gebracht zijn reis had voortge zet, deelden zij mede. dat zich aan boord nog 5 blinde passagiers bevonden. Vervolgingswaanzin? In de nabijheid der universiteit te Ber lijn werd gisteren de student Voge door zijn mode-student Rottmann tegen den grond geschopt en door 2 schoten uit een alarmpistool zoo ernstig verbrand, dat hij blijvend verminkt zal zijn. Bottmann is onder zijn collega's er voor bekend, dat hij aan een soort van vervol gingswaanzin lijdt. Hij beeldt zich in, dat men hem met vergiftigde sigaretten en spijzen om het le ven wil brengen. Voge had hem schertsenderwijze een si garet aangeboden, waarop Rottmann hem op de bovenbeschreven wijze toetakelde. Weer een opzienbarende affaire te Berlijn. Te Berlijn hebben meerdere arrestaties plaats gehad in verband met een opzien barende fraude-affaire. In het centrum dezer affaire staat de transportonderneming van Georg Schulz in Weissensee, die in hoofdzaak voor de overheid, in grooten omvscg voor de Ber- lijnsche magistratuur, werkzaam is. Iu koopmanskringen zijn in de laatste weken talrijke wissels op naam van deze firma aangeboden, die later vervalscht bleken. De fraudes, door een tot nu toe nog niet in zijn geheel opgespoord cqnsovtium gepleegd, loopen over bedragen van onge veer een half millioen. van de koffie niets uit Ie slaan. Je misl dus niels, maar hebl slechts voordeelen. „Meer genol en betere gezondheid door Kolfie Hag", dal zal ook vocw ons vanaf heden de leuze zijn. Aardschokken in Chili. Ernstige materieele schade op A n t o f a. g a s t a. De stad Antogagasta, in Chili, werd vol gens bericht der „Associated Press" Za terdag door een zware aardbeving geteis terd. De materieele schade is groot. Eenige personen werden gewond, een meisje ge dood. Ook de Chileensche steden Calama, Chuquioainata en Topopilla werden door aardschokken bezocht, die met tusschen- poozen acht uur lang aanhielden. Ook uit de stad Union komen berichten, volgens welke daar zware aardschokken zijn waar genomen. DE DIOCESANE SYNODE. Vandaag is in de Kathedraal te Haar lem de diocesane synode geopend. De nieuwe Codex Juris Canonici of het Kerkelijk Wetboek, dat in 191S van kracht is geworden, bepaalt, dateer elke tien jaar een diocesane synode moet worden gehou den. De invoering van het nieuwe Kerke lijk Wetboek had ook tengevolge, dat er een provinciale synode in Nederland plaats had, wat wil zeggen: een vergadering van de Bisschoppen van Nederland. Op die vergadering nu zijn verschillende besluiten genomen. Daarom volgen nu de synodes in de onderscheidene bisdommen. Deze hebben dus in hoofdzaak de doorvoering van de besluiten der Provinciale Synode als hoofdschotel der beraadslagingen. In het bisdom Haarlem is de bijeen roeping eenigszins vertraagd door de ziek te en dood van Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier z.g. Z. D. H. mgr. Aengenent heeft eenigen tijd geleden ter voorbereiding een com missie benoemd, bestaande uit den zeer- eerw. hooggeleerden heer J. H. Visser, professor van het Groot-Seminarie te War mond, als voorzitter, en als leden den hoogeerw. heer P. J. A. v. d. Cammen, deken van Delft, den hoogeerw. pater S. Bennebroek, oud-provinciaal der Paters Franciscanen en de zeereerw. heeren J. M. v. d. Tuin, secretaris van het Bisdom en J. B M. Timp, kapelaan te Haarlem. Tot deze diocésane synode zijn uitgenoo- óe wordt een aantal priesters door den Bissehop uitgenoodigd. In de diocesane sy node is de Bisschop alleen wetgever; de aanwezige priesters zijn adviseurs. Tot de diocesane synode zijn uitgenoo digd: de hoogeerw. heer Vicaris-Generaal van Z.D.H. den Bisschop, Mgr. M. P. J. Möllmann, en de volgende hoogeerw. hee ren kanunniken en eere-kanunniken: Mgr. H. J. M. Taskin, Praeses Seminarie Warmond: Th. F. Ebbinkhuysen, Hille- gom; L. A. A. M. Westerwoudt, Plebaan te Haarlem; P. L. Dessens, Leiden; Dr. G. C. van Noort, Amsterdam; Dr. Th. M. Vlaming, Heemstede; H. A. Th. v. Dam, Den Haag; M. W. A. Wijtenburg, Heem stede; Dr. Jos. Th. Beijsens, Soestduinen (U.); Mgr. A. J. Holierhoek, Amsterdam. De zeereerw. heenen Dekens: G. Buy 3- man. Poeldijk; J. A. Hellegers, Alphen a. d. Rijn; J. v. Heeswijk, R'dam; A. Hollen- berg, Purmerend; P. van der Aa, Vlissin- gen; J. Janssen, Zoeterwoude; A. Schraag, Schiedam; B. van Rooy, Gouda; A. Guilo- nard, Schagen; J. Lucassen, Beverwijk; G. Maat, Buitenveldert," (A'dam)C. Jonck- bloedt, Wognum; E. Rengs, Alkmaar; J. Borsboom, Noordwijk; P. van der Oam- men, Delft; J. Huibers, Hoorn. De Pastoors der stad Haarlem: J. Rey- nenberg; W. Dessing; H. Wentzel; J. Companus; L. Boogmans; H. Sondaal; L. Schalke J. de Vlieger. De volgende afgevaardigden: L. Willenborg, Bloemendaal uit het De kenaat Haarlem; F. Keet, Bodegraven, Dek. Alphen; fr. H. Mieklinghoff O.T., Dek. Alkmaar; F. Filbry, Amsterdam, Dek. Amsterdam; J. J. Eombouts, Wormerveer, Dek. Beverwijk; J. Vermeulen, Bergschen- hoek, Dek. Delft; W. Albers, Schoonhoven, Dek. Gouda; J. Ruhe, 's Gravenhage, Dek. Den Haag; Th. Gielen, Lutjebroek, Dek. Hoorn; Th. Beukers, Leiden, Dek. Leiden; J. Briigeroann, Middelburg, Dek. Middel burg; F. Wassen, Bennebroek, Dek. Noord- wijk; Th. Stam, Ouderkerk a. d. Amstel, Dek. Ouderkerk; W. v. Adrichem, Quinta- heul, Dek. Poeldijk; J. v. d. Weiden, Volen- dara, Dek. Purmerend; H. Haver, Rotter dam, Dek. Rotterdam; B. de Jong, Helder, Dek. Schagen; J. MÖller, Schiedam, Dek. Schiedam; C. Floor, Stompwijk, Dek. Zoe terwoude; W. Nix, Spierdijk, Dek. Wer- vershoef. De volgende religieuzen: P. Abels, O.E.S.A., Amsterdam; W. Mul der, O.S.Cr., Rotterdam; A. Baetsen O.P Alkmaar; M. Brocrsen O.F.M., gardiaan klooster Woerden; Robertus Roos, O.M. Cap., Rotterdam; P. Croonen O.Carm., Aalsmeer; A. Iveulers Carm. Disc., Groe nendijk; J. Jorna S.J., dir. Congr., 's Gra- venhage; J. van Baarle C.S.S.R., Amster dam; Th. v. d. Peet, Presb. a SS. Corde J., Amsterdam; J. de Lepper Miss. SS. Cordis J„ Driehuis Santpoort; A. Kerckhoffs 3.M.M., Egraond aan Zee; Th. Lefeber Soc. S. Joseph, del., Missiehuis Hoorn; C. Fleisscheurs Passion., rector klooster Haastrecht. De Commissie van voorbereiding: J. H. Visser, Prof. Seminarie Warmond; J. M. van der Tuyn, Secr. Dioc., Haarlem; S. Bennenbroek O.F.M., Oudewater; J. B. M. Timp, Haarlem. Verder: S. Braakman, Haag; W. Kooy pastoox Wormer: D. de Kok, Amsterdam; A. van Eeden, Nieuwerkerk a. d. IJsel; G. Vrijmoed O.F.M., Delft; J. Kok, Bloe- j mendaal; J. Bots, Amsterdam. De Directeuren van Congregaties: L. Speet, rector A'dam; J. Dankelman, rector, Delft; G. Burg, rector, Bergen; A. Ratté, rector, 's Gravenhage; Mgr. Th. Bekkers, Voorschoten; H. v. d. Heuvel, Bennebroek. De Professoren v. h. Groot Seminarie: P. Groenen; W. Nolet; J. Verhaar; J. Niekel; S. de Korte; P. Heskes. Tien professoren v. h. Klein-Seminarie Ha ge veld: N. Ammerlaan; P. Brügemann; Th. Vis; J. v. d. Wiel; W. van Leeuwen; W. de Jong; A. Verhagen; L. Nieuwenhuizen; L. Wolf J. Lauwrier. De Rectoren van Haarlem: J. Aalberse P. de Wolf; Dr. E. Hamer. De Kapelaans der Kathedraal: G. Keyzer; Th. Sprenger; P. Bangert; W. Polder; en verder: A. Melchers, Re gent, R. K. Kweeksch. Beverwijk; J. No- Jet, Hoofdinsp., reet. Rotterdam; Th. Pi- chot, Secretaris, Bisdom Haarlem. En voorts: Mgi\ Dr. A. II. L. Hensen, Protonot. Ap., 's Gravenhage; Mgr. C. A. W. de Gruyter, 's Gravenhage; Mgr. F. J. H. Evers, 's Gra venhage; Mgr. W. van Stee, Voorburg en •reet. J. C .C. Groot, te Oegstgeest. Zooals gemeld, zijn de plechtigheden hedenmorgen begonnen met een Pontifi cale Hoogmis (votiefmis ter eere van den H. Geest), opgedragen door Z.D.H. den Bisschop. De .deelnemers aan de Synode hadden daarbij op het hoogaltaar van de kathe draal plaats genomen. Om twaalf uur begonnen de openings plechtigheden. Na het openbare gedeelte, dat ongeveer één uur duurde, werden de in de kathe draal aanwezigen, die niet t»pt. de synode worden toegelaten, uitgenoodigd de kerk tc verlaten. Tot ongeveer twee uur werd dan in ge sloten zitting met de voorbereidende plechtigheden zooals eedsaflegging enz. voortgegaan. Om 4 uur begon de eigenlijke synode, die den eersten dag tob 7 uur des avonds zal duren. Dinsdagmorgen 10 uur worden de zittin gen voortgezet, nadat eerst in de kathe draal een H. Mis zal zijn gelezen of ge zongen in tegenwoordigheid van den Bis schop. Hoé lang de synode duren zal is ook nu niet te zeggen. Waarschijnlijk zal het eeni ge dagen zijn. De zittingen worden gehouden in de ka thedraal zelf. In het hoogkoor zullen stoe len en tafels geplaatst worden. Voor de deelnemers, die des avonds niet naar him woonplaatsen terug Jcunnen kee- ren, zorgt een huisvestingscommissie. Over het verhandelde in de vergaderin gen worden natuurlijk geen mededeelingeu gedaan. Over eenige maanden zal echter een wetboek verschijnen, waarin de verschil lende besluiten vervat zijn. Hiervan zullen allen, die ervoor in aanmerking komen een exemplaar ontvangen. INGEZONDEN MEDEDEELING. Dufcbel Js het genot r„, bgrt^abletten, de kei ontsteking bi J- -""dein zuivei DE AARDAPPELWRATZIEKTE. Een verbod van den verbouw van in het bijzonder voor wrakziekte vatbare aardappelsoorten? In de te Alkmaar gehouden algemeene vergadering van de vereeniging Proef- en Schooltuinen Kennemerland is uitvoerig gesproken over de aardappelwratziekte. die een gevaar wordt geacht voor de bol lenteelt. reden waarom van die zijde aan gemeentebesturen een teeltverbod is ge vraagd voor vier soorten Geldersche mui zen en de bravo's, welke aardappelsoorten bijzonder vatbaar voor die ziekte zouden zijn.' De heer J. G. Ha-zeloop, rijkstuinbouw- consulent te Alkmaar, deelde mee, dat. hij van dr. Oortwijn Botjes een lange lijst had ontvangen van aardappelsoorten, die vat baar zijn voor de aardappelwratziekte. Spr. stelde vast, dat de schotsche muizen er erg veel last van hebben. In den proef tuin te Hoorn is men bezig een vroege aardappelsoort te verkrijgen, die er niet vatbaar voor is. Men dringt nu wel aan op een teeltverbod voor vier nieuwere aard appelsoorten. maar vergeet, dat er onder de oudere zijn, die ton minste even vatbaar zijn voor de wratziekte, zoodat zijns inziens de vereeniging voor bloembollencultuur niet veel zal bèreiken, zelfs al zou haar verzoek overal worden ingewilligd. Men dient zich af te vragen, of men met een dergelijk ver bod de aardappelkweekers niet. te veel in moeilijkheden zou brengen. De bravo b.v. is in Noord-Holland een zeer gewilde aard appel. Spreker ziet in een verbod niet veel voordeel, maar wel nadeel voor zeer velen. Bij het debat over deze inleiding werd gezegd, dat de bravo een winteraardappel is, die ook in natte jaren een goede op brengst geeft; dat in Anna Paulowna de teelt ervan is verboden, maar dat men er toch mee doorgaat, hoewel het gemeente bestuur en de iandbnuwvereeniging goed koop ander pootgoed beschikbaar stelden. De vrees wercl uitgesproken, dat het teeltverbod zich niet zou bepalen tot de daarvoor thans aangewezen soorten en dan zou de heele aardappelteelt 'bedreigd kunnen worden. De vergadering meende, dat inet een teeltverbod dient, te worden gewacht, tot dat er aardappelsoorten zijn gevonden, die niet vatbaar zijn, voor de wrat-ziekte. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. Het vierde postvliegtuig doet een noodlanding. De K. L. M. heeft bericht ontvangen, dat het postvliegtuig P.H.A.G.B., bemanning Aler, dr. Jongbloed en de mechanicien Bruijnesteijn, dat 17 October op Schiphol startte, op weg van Constantinopel naar Aleppo, in de omgeving van de Turksche hoofdstad een landing heeft moeten uj voeren, waarbij het toestel beschadigd Het zal gedemonteerd moeten worden. D bemanning is ongedeerd. De reden van< landing is nog onbeked. Van de K. L. M. vernemen wij, dat zioh in het vliegtuig bevindende postz» ken te Constantinopel afgegeven en veri naar de plaats van bestemming doorg stuurd zullen worden. Een nader telegrafisch bericht is oj vangen van den heer Aler, eersten bestui der van heb postvliegtuig PHAGB, waa in hij het volgende mededeelt: Het vliegtuig vertrok te 6.05 uit Kq stantinopel. In de omgeving van het vlie veld hing mist. Nadat- men vijf kwarti onder weg was en zich reeds nabij Adah zar (Klein Azië, nabij Ismid) bevond, stoi opeens de linkermotor stil, vermoede! ten gevolge van een storing in den beni netoevoer. Terstond werd teruggevlog naar Konstantinopel, waarbij men we tweemaal in den mist. geraakte en e< derde maal in aanraking kwam met ei met bosch begroeiden heuvel. Hierbij we het toestel ernstig beschadigd. De bema ning is vrijwel ongedeerd; alleen dr. Job bloed kreeg een schram aan het hoofd. werktuigkundige Bruynestein had zii zoodanig ingespannen, dat hij zich oud doktersbehandeling moest stellen. Transatlantische Zeppelindienst krijgt zijn beslag. De eerste formeele stap voor de orgaj satie van 'n transatlantischen luchtdiei is thans gedaan door de registratie van International Zeppelin Company bij handelsrechtbank alhier. Details ontbi ken nog ten aanzien van de deelneming het kapitaal van de zijde der Duitse banken. De Amerikaansche belangen z len vertegenwoordigd worden door de tional City Bank. De Graf Zeppelin en de Do X. Daar het vanaf Zaterdagmiddag rege en de regenwolken zeer laag hangen, we de start van de Do X nogmaals uitgestel Eveneens is de start van de Zeppelin, hedenmorgen om 9 uur naar Stuttgart z vertrekken uitgesteld. Er is nog geen \i zicht op verbetering van het weer. Bij een bespreking tusschen dr. Ecl ner en de leiding van het vliegveld B blingen is overeengekomen de vlucht te stellen tot het weer is verbete waarschijnlijk tot Zondag 27 Oct. Een vliegtuig in brand. Inzittend priester geeft medepassagiers de absolutie. Een Sabena-vliegtuig deed Zaterdag i rondvlucht met een dozijn leden der T ring Club. In de omgeving van Meche vatte de machine vuur op 300 meter ho te. De piloot, die zijn kalmte bewaai landde in het veld. Een passagier liep ernstige brandwonden op. Toen de vla men in de cabine sloegen, baden de paf giers, die meenden dat hun laatste oogi blikken gekomen waren, een acte van I rouw. Een priester, die tot de groep 1 hoorde, gaf zijn medepassagiers de ab lutie terwijl de machine in volle snelhi daalde. „Msl Luchtvaarder neergestort in Duitschlan Uit ballon, die onbeheerd we gevonden in Joegoslavië Volgens de Fransche bladen zou Duitschland een Fransche luchtschip) uit zijn ballon zijn omlaag gestort. 1 betreft hier den luchtvaarder, wiens 1 Ion onlangs onbeheerd in Joegoslavië aangetroffen. Uit bloedsporen aan de k Ion meent de Fransche politie te kuffl opmaken, dat de vermiste luchtvaar reeds lang voor het neerkomen van <1 ballon uit de mand moest zijn gevallen wel ongeveer in den tijd dab de ballon i op het traject Stuttgart-Ulm-Münch Salzburg voortbewoog. Voor het vim van het stoffelijk overschot van den luc vaarder is een belooning van 3500 DU uitgeloofd. De man. die niet mee om de wereld vlo Fotograaf Hi'illig eischt schadevergoeding. De „Associated Press" meldt uit ton in den staat New-Jersey, dat <le graaf Otto Hillig voor het bondsgerefi hof een aanklacht tegen de „Lufisetiifl Zeppelin" heeft ingediend. Hij en 100.000 dollar schadevergoeding en te! betaling van het reisgeld voor de wer vlucht ten bedrage van 9000 dollar. Hillig beweert, dat. twee dagen voor begin van de wereldvlucht een empl van de maatschappij hem had medf deeld, dat zijn passage geannuleerd wa Deze contractbreuk acht de klager der rechtelijk. Ten gevolge van het bel worden van dit voorval was hij zeer moedigd en belachelijk gemaakt. Gelijk eind Augustus werd gemeld, Hillig toen reeds een bevel tot inbes neming van het luchtschip „Graf Z« lin" weten te bewerken, waarop de „G Year-Zeppelin Company" een waar! van 25.000 dollar stortte.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6