UIT HET VATICAAN derde blad DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 19 OCTOBER 1929 door PROF. ANDREAS RASETSCHNIG (Rome). Door Ik'. overli.'Ien van Kardinaal Men- des Bello en Kardinaal Dubois is bet aan tal vacante zetels in 'het H. College tot 13 gestegen; een dergelijk groot aantal vacatures werd nog zelden bereikt, We moeten hierbij niet uit het oog verliezen, dat dit ten nauwste samenhangt met het feit, dat Paus Pius XI sinds Dec. 1927 Keen enkele nieuwe Kardinaal benoemd leeft, behalve den Aartsbisschop van Mi- aaii, In sommige liberale bladen wordt de publieke opinie dn Italië reeds bewerkt, a]3 zou in liet aanstaande Consistorie een zeer groot aantal buitenlanders tot Kar- linaal verheven worden, zoodat de Ita- iaansche Kardinalen een minderheid zou den vormen, tengevolge waarvan het lüet lenkbeeldig zou zijn, dat bij een eventu- eele nieuwe Pauskeuze een niet-Italiaan den Stoel van Petrus zou bestijgen. Doch de positie, waarin het Pausdom zich ge durende de laatste eeuwen bevindt, is van dien aard, dat het heel veel politieke moeilijkheden zou veroorzaken, wanneer een buitenlander tot Paus zou gekozen worden. Daarom dan ook is het II. Col lege niet van plan, ook al z'ou de meer derheid der Kardinalen uit buitenlanders bestaan, om een niet-Ital.iaanschen Paus te kiezen. Nu echter is de toestand 'be- angrijk gewijzigd: de H. Stoel is vol komen vrij en onafhankelijk en thans zou Br aan de keuze van een niet-Italiaan- schen Paus geen groote bezwaren verbon- len zijn. De Italianen zouden natuurlijk 'hierom ten zeerste verstoord zijn, doch do niet- karholieke wereld, zou, voor zoover zij hiervan nog niet overtuigd is, hierin een jewijs zien, dat de Paus door het Verdrag 'an Lateranen niet afhankelijk geworden s van Italië. Het heeft echter geen zin, irn thans reeds over dergelijke mogelijk- ieden te spreken, daar we allen hopen n bidden, dat O. L. Heer onzen roern- ijk regeerenden Paus nog lange jaren ïoge sparen om het Scheepje van Sint 'etrus te besturen op de hoogopslaande olven der groote wereldzee. Bovendien, e Goddelijke Voorzienigheid zal al'les en goede regelen; daarover behoeven rij ons gelukkig geen zorgen te maken, fa ar het is toch zeer eigenaardig, dat dit Iroblcem thans reeds de gemoederen in brengt. j Welke prelaten den rooden hoed zullen Zooals altijd wordt zoo iets door den Vader zelf beslist en slechts kort voor te houden Consistorie bekend ge Doch we kunnen'gerust aannemen, d0 volgende personen binnenkort het purper zullen ontvangen. Vooreerst de gezanten te Berlijn en Madrid, Pacelli en Tedeschini, dan de Itali- Aartsbisschoppen van Palermo en Mgr. Lavitrano en Mgr. Minoretti wellicht ook Mgr. Curi van Bari. In Ie Romeinsche Congregaties zijn natuur- ijk talrijke candidaten, waaronder de Se- reta-ris van de Propaganda Fide, en Mgr. de Secretaris van het Concilie, Mgr. Eossi, assessor van het Con- Bovendien zijn er verschillende rootc orden zooals de Capucijnen en de die geen vertegenwoordiger in Bfc College van Kardinalen hebben. Van buitenlanders komt nog in aanmer de Primaat van Ierland en verder Spaansche bisschoppen en Kerkvorsten uit Noord- en Zuid- mcrika. Over den datum, waarop het eerst consistorie zal gehouden worden, n-og niets met zekerheid te zeggen; wordt het reeds op het einde EEN GANZENPRAATJE ik juist nu op dit denkbeeld m? Omdat de feestdag van St. Martinus (11 nadert en men bij onze Ooste rn naburen, zoowel als bij mijn tegen- gewestgenooten (de Overijse- i's) en in Gelderland in den goeden tijd gewoon was, een St. Maartensgans vereeren aan de geestelijken en de Tegenwoordig is de tijd goed niet meer, maar de heugenis be at nog wel. Te Zwolle heeft men nog de nzenmaxkt, waar oudtijds in 't najaar de ïzen verhandeld werden. H. Martinus placht vroeger een be- grijke plaats bij de volksgebruiken in nemen. Men stookte in de openlucht" Maartensvuur op de wijze der vel ende Paaschvuren en in verschillen- steden en dorpen trok de verklcede ;d 's avonds met kaarsjes in uitgeholde aardappelen, enz. rond ïs de huizen der gegoeden, zingend om feestgave vragend. In Groningen luidde lied into Martinus bisschop, oern van alle landen. wij hier met lichtjes loopen voor ons geen schande. woont een rijke man, ie ons wel wat geven kan. zal hij leven, zalig zal hij sterven, en Hemel zal hij erven, od zal hem loonen honderdduizend kronen. eef je ook wat, een appel of een peer, kom van 't heele jaar niet weer. ^oord-Holland, bleef de poëzie lager den grond: van deze maand gehouden, of wellicht ook eerst in December bij gelegenheid van do groote feestelijkheden van 's Pau- sens gouden Priesterfeest. De nieuwe gezant van Portugal, Zijne Excellentie Trinidad Coelcho, heeft in een plechtige audiëntie zijn geloofsbrieven overhandigd. In een belangrijke toespraak wees de gezant op de groote verdienste, die Portugal steeds gehad heeft v00r de uitbreiding van het katholieke geloof in de overzeesche gewesten en de innige banden van kinderlijke toegenegenheid, waarmede- zijn land steeds met Christus' plaatsbekleeder verbonden was. De H. Vader dankte den gezant op bijzonder hartelijke wijze en Z. H. bracht nog in herinnering de groote Portugeesche be devaart naar de Eeuwige Stad, die zoo'n medewerking aan de katholieke actie. Onder de groote pelgrimsgroepen dient vermelding, dat. de Kardinaal Aartsbis schop van Toledo met zes andere kerk vorsten qn 1500 pelgrims een bezoek brachten aan het Vaticaan en den H. Vader een groote massa kostbare ge schenken gaven voor de Missie. Ook zagen wij een Hollandsche bede vaart van het Roomsche Werkliedenver bond op audiëntie gaan bij den H. Vader. In de redevoering die Z. H. hield, sprak de Paus er zijn vreugde over uit dat deze Hollanders zoo van verre waren geko men. Uw roem is TT vooruitgegaan, zoo vervolgde de H. Vader; wij erkennen Uw groot geloof en diepen godsdienstzin, uw groote edelmoedigheid en uw persoonlijke medewerking aan de katholieke actie. Blijft getrouw aan het Geloof uwer vaderen, dat was de vermaning, waarmede de H. Vader zijn toespraak besloot. Ter wijl de Paus heenging, sprak Z. H. in goed verstaanbaar Hollandsch: Geloofd zij Jezus Christus. De cfficicclc volkstelling in de Stad van het Vaticaan heeft uitgewezen, dat er thans 518 Vaticaansche staatsburgers zijn, waaronder ook de 25 Curie-Kardina len zijn begrepen. 489 dezer staatsburgers waren oorspronkelijk van Itaüaansche na tionaliteit, evenals de H. Vader als Sou- verein vorst. Dan zijn er 113 Zwitsers, 11 Franschen, o.a. Kard. Lepicier, 5 Duit- sohers met Kardinaal Ehrle en 4 Francis caner broeder, die het huishouden van den H. Vader doen, 2 Spanjaarden, waar onder Kardinaal Merry del Val, alsmede een Oostenrijker (Kardinaal Frü'hwirt), een Hollander (Kard. van Rossum), 1 Amerikaan, een Belg, -een Noor en een Aethiopiër. De leerlingen van het Seminarie voor Aethïopië worden niet als burgers van de stad van het Vaticaan beschouwd, daar zij slechts voor korten tijd binnen het Pauselijk gebied verblijven. De. Aethiopiër die hierboven als burger van het Vati caan genoemd wordt, is geen -leerling van bedoeld Seminarie, maar een Jood- sche bekeerling, die voor altijd aan dit Seminarie is verbonden. Van de Pauselijke ambtenaren en gendarmen zijn er ongeveer honderd ge huwd. Ingevolge een bijzondere overeenkomst bezoeken de kinderen van deze bearribten de scholen van cte stad Rome; want ook in het Vaticaan geldt een leerplichtwet, waarvan de overtreding gestraft wordt met 500 Lire boete of 10 dagen hechtenis. Sinte Maarten, Sinte Maarten, De kalven dragen staarten, De koeien dragen horens, De kerken dragen torens, De torens dragen klokken, De vrouwen dragen rokken, enz. Maar om nu via de St. Maartensganzen op de ganzen in 't algemeen terug te ko men, deze smakelijke dieren moeten vroe ger toch wel een belangrijke plaats in het volksleven hebben ingenomen, want anders zou het ganzenbord niet zoo populair zijn geworden. Daar hebben we in onze jeugd zoowat allemaal pret mee gehad. Wat waren we bang voor den „dood", die ons noopte in 'b gezicht van den pot weer opnieuw te beginnen, wat tevens het gevaar voor den „put" cn de „gevangenis" hernieuwde, waar men rustig op verlossing moest wachten. De extra betaling bij „brug", „tol",, „her berg" en „doolhof" was bij die gedwongen rust vergeleken niemendal. En wat geluk als men „op een gansje" kwam, want dan mocht men nog eens liet- geworpen aantal oogen erbij tellen, waarbij echter door het reglement ertegen werd gewaakt, dat men niet, in den aanvang 7 werpend, ineens naar 63 kon doortellen, wijl immers om de 7 nummers een gansje stond oudtijds zeker een geluksvogel. Het systeem van het ganzenbord heeft men op allerlei andere onderwerpen toege past: „Tramway-spel", „reizenspel" enz. enz., maar deze verdwijnen weer'van het tooneel als 't nieuwtje -eraf is, terwijl het oude ganzenbord telkens weer glansrijk uit den strijd komt. Het spreekt dan ook in de juiste levensbeelden, tot het kinder lijk gemoed. Aan het ganzenbord is de zegswijze ont leend „Dat valt op een gansje", d. w. z. treft bijzonder gelukkig. En dat de ganzen vanouds een begeerlijk bezit waren, toont het spreekwoord: „Als de vos de passie preekt, bóer pas op je ganzen". In 'b algemeen treedt de gans in v.eel spreekwoorden op, zij 't niet altijd even vleiend, wat niet aardig is van de menschen, doch verband houdt met den aard van het beestje. Ziehier een bloemlezing: „Maak dat de ganzen wijs", d. w. z. houd me niet voor den mal. „Hij preekt voor de ganzen" (voor doo- vemans ooren). „Hij heeft zoo min verstand als een gans een kam"'. „De gans blaast wel, maar bijt niet." ,,De gebraden ganzen komen je niet in mond vliegen." „De ganzen gelooven niet, dat de kip pen hooi eten", hetgeen beteekent: Ook de dommen gelooven niet alles. „Men plukt de gans, zoolang zij veeren heeft." „Een vette gans bedruipt zich zelf", d. w. z. een winstgevende zaak gaat uit eigen kracht goed. „Die kaart speelt, hoedt geen ganzen" (moet goed opletteen). „Ik ben niet hier om. ganzen te hoeden", wat een soortgelijke uitdrukking is als: niet om vliegen to vangen. Meerdere uitdrukkingen, zooa-ls: „Maak dat de ganzen wijs"; ,,'t Is niet voor de ganzen gebrouwen", en meer van dien aard toonen, dat. onze voorouders eenmaal op zeer vertrouwel ijken voet met de gan zen stonden, waardoor zij telkens zagen, dat het dier niet slim was, zoodat zij een min-snuggeren medemensch ook een dom me gans noemden wat wc tegenwoordig nog doen. Zoo dom kon dc gans intusschen niet wezen, of het bijgeloof was nog dommer en zocht voorspellingen inhet borstbeen van het dier. De Pruisische ridders gingen bij hun krijgs tochten te rade met wat dat. been hun pro feteerde omtrent, den afloop liunner onder neming en in het Spreewald gebruikte men het als een soort barometer. Groote vlek ken erop beteekenden een koude winter; een vlek in 't midden een laten winter. Om secuur te wezen, hing men het been op aan den zolder van het woonvertrek; werd het bruin dan zou de winter meer sneeuw dan vorst geven; werd het wit, dan zou 't omgekeerde het geval zijn. Spe ciaal het borstbeen der St. Maartensgans bezat die profetische qualitoiten, weshalve men er zuinig op was. Ook werd de gans bij haar leven wel als weerprofeet be schouwd zij wist 24 uur van te voren wat er kwam maar dit doen we nu nog met meerdere dieren, 't Zou wel aardig wezen, eens statistisch uit te maken, hoe vaak die voorspellingen al dan niet be,- waarheid worden. In den hcidenschcn tijd genoten ook de ganzen gelijk met meerdere dieren het geval was de eer, als een soort afgoden te worden beschouwd, wat. zeer voordeelig voor de beestjes was: ze hadden 't daar door goed. In ieder geval heeft het oude Rome ten minste één keer pleizier gehad van zijn talrijke ganzengoden, want door haar snateren redden zij 't kapitool, toen in 390 de Galliërs dit bestormen wilden. Deze gebeurtenis leeft nog voort in een paar uitdrukkingen. Wanneer iemand een verstandige streek uithaalt, welke niet van hem werd verwacht, heet het kleineerend:' „Och, de ganzen hebben het kapitool wel gered". En aan iemand die niet bijzonder snugger is, heet. het: „Familie van hem heeft- het kapitool gered". De herinnering aan dat. heilzaam gesnater is wel taai. Om de ganzentaal te leeren verstaan, hakte men in Bohemen een witte slang den kop af, splitste dien open, stopte er een erwt in en begroef dan -liet zaakje in den grond. De sleutel tot. het geheimzinnig gesnater werd dan verkregen door de eer ste peul van de jonge plant te eten. In het 8preewald kon hij de ganzen verstaan, in wiens schoen het zaad van de aldus ge kweekte aren gevallen was. Klaarblijke lijk heeft echter deze eigenaardige taal studie geen afdoende resultaten opgele verd, want men hoort er nu niet meer van. De arme gans heeft intusschen o on dankbaarheidook wel aan de wreed heid der menschen te lijden gehad. Im mers tot de „vermaken" op kermissen en op 't ijs behoorden vanouds het gansknuppelen, gansrijden, gaussabelcn, gansslaan en ganstrekken. Dit verfoeilijke „spel" niet ongelijk aan het palingtrekken, waarvan de uitroeiing te Amsterdam nog tot een oproer leidde bestoud hierin, dat men met een knuppel, een sabel of ook wel met de hand een levende gan? opgehangen aan een tusschen twee palen gespannen touw, trachtte te onthoofden. Deed men het met den sabel, dan was 't arme dier 't eerst iiit zijn lijden, maar de „pret" moest langer duren en daartoe werd de sa belvoerder geblinddoekt; dan kon hij lich ter misslaan. Of de gans hierdoor ook op 't lichaam werd geraakt, kwam er minder op aan. Bij 't gansrijden ging de dieren mishan delaar op een paard zitten of op een wa gen, die snel onder de gans doorreed. Om het grijpen moeilijker te maken, besmeerde men den kop van liet dier met zeep, olie of vet. Heel dikwijls tuimelde de deelne mers op den grond, waardoor het woord ganzerijder synoniem werd met zandruiter. Dat dit „spel" geenszins werd afge keurd, kan hieruit blijken, d,at onze dich ter Huygens er heel gemoedereerd melding van maakt waar hij een rijke vrijster ver gelijkt bij „een kermisgans, die menigh boer ontslipt." De gans moge dan tegenwoordig niet meer in zoo hoog aanzien staan als vroe ger behalve bij de liefhebbers van een smakelijk ganzenboutje zij wordt ten üiinBte ook niet meer zoo mishandeld, zoo dat haar lot er toch beter op geworden is. AJO. BRIEVEN VAN EEN V/ANDELAAR. LXXX. Montessori-onderwijs. Subsidie voorbereidend onderwijs. Nog steeds is men het in dc kringen, die met dc opvoc.ling van dc jeugd zijn belast, niet eens, welke opleiding moet dominee- ren. Eenerzijcls hecht men aan het oudo systeem, den kinderen het gewone be- waarschoolonderwjjs te geven, wat slechts is een zoet-houden, een bezighouden van een paar uren, ter wille van die ouders, die hun kinderen gaarne cenige uren van den dag opbergen, om zich dan vrijer aan den huiselijken arbeid -te kunnen wijden, of ook, om de handen wat meer vrij te heb ben en den tijd te besteden aan wandelen en buurpraatjes. En daarvoor moet dan een bewaarschool dienen en gaat vaak die heerlijke kindertijd nutteloos voorbij. Ge lukkig was men in opvoedende kringen wij zer en zon men op middelen in den be waarschool den tijd te benutten tot heil en ontwikkeling van het kind. En toen groeide het Fröbelonderwijs, dat den kin deren reeds in die prille jaren iets wil meegeven, hun wil bijbrengen den lust tot het zelf doen, bij hen wil opwekken den ■lust tot zoo goed en zoo mooi mogelijken arbeid, die reeds den kleinere het genot schenkt, den lof -te mogen vernemen van de onderwijzeres, omdat het werk zoo mooi is verricht. Niet te versmaden is zulk doen, dat ook reeds het kleine kind zal prikke len tot immer meer en steeds beter, welk bewustzijn van onschatbare waarde is voor den verderen opbouw van het weten na den bewaarschooltijd. Dit is begrepen door opvoeders en ook vooral door do overheid die in vereenigd. streven hebben gewaakt over wat des kinds is. En wij kunnen vast stellen, dat aan de behoefte aan dit on derwijs reeds belangrijk is tegemoet ge komen. Vooral mag niet voorbijgezien wor den wat in de R. K. kringen te dien op zichte reeds werd gedaan en nog steeds wordt getracht uitbreiding te geven aan dit voor de jeugd zoo onmisbaar instituut. En dan zijn zeker met eere te noemen de vele religieuse congregaties, die hare Zus ters geven en opleiden, om zich aan die taak op paedagogische cn liefdevolle wijze te kunnen wijden. En toch is men blijkbaar niet tevreden met de vorkregen resultaten en zint men op een vorm van onderwijs1, dat, naar veler meening, meerdere en vooral betere resultaten zal opleveren. En men schenkt dan vooral aandacht aan de Montessori-mcthode, die gezegd wordt de f rob el-methode verre in waarde te over treffen. En vooral in R. K. kringen, waar het on derwijs door alle eeuwen heen, zoo welda dige en spontane verzorging heeft onder vonden, heeft men ook nu dit vraagstuk niet laten verzinken in den maalstroom van steeds nieuw opkomende gedachten, doch er wel degelijk ten volle aandacht, aan geschonken. Zoodoende verrezen reeds R. K. Montessori-scholen in vele lauden van Europa, terwijl in ons land Haarlem, den Bosch en Nijmegen een dusdanige school bezitten. Hier in Leiden staat men nog besluiteloos tegenover liet vraagstuk. Wel is in den Gemeenteraad van socialis tische zijde een lans voor dit systeem ge broken, doch daar was nog geen oor naar en het bleef bij een eenzijdige bespreking, die niet vermocht de belangstelling van an deren te trekken. Doch men kan ten op zichte van deze zaak toch -niet onbelang stellend blijven staan; de vraagstukken van den dag verdienen beter. Om zich een oordeel te vormen, moet men kennis nemen van wat in deze metho de voor goeds besloten ligt. Voorop staat den persoonlijken aanleg zoo productief mogelijk te maken en zoo veel nuttig mo gelijk te doen gebruiken, waarbij de psy chische en lichamelijke vermogens, de ga ven en talenten reeds van de prilste jeugd worden benut, om den grondslag te vov- mén voor het onderwijs, dat in volgende jaren op hechte fundamenten moet wor den opgebouwd, opdat het kind gelegen heid krijgt zoo goed mogelijk tc slagen in de maatschappij. Waarbij ook en vooral godsdienstige en zedelijke factoren moeten meetellen. Mevrouw Dr. Monte.vsori heeft met hare methode vooral bedoeld, de leermiddelen in te stellen op den aanleg der kleinen. Waar op deze plaats een algeheele uit eenzetting van het systeem niet kan wor den gegeven, willen wij er slechts op wij zen, dat de belangstelling sterk groeiend is en men zelfs in hoogere onderwijskrin gen aan deze zaak een werkzaam aandeel neemt. Ook kwam. het vraagstuk in meer der licht te staan op een vergadering van R. K. onderwijsspecialitciten, die zijn bij eengekomen, om de opening bij tc wonen van een opleidings-cursus-, door de Ecrw. Zusters van J. M. J. te Nijmegen, Want men heeft het goed begrepen, dat een voorname, zoo niet de belangrijkste factor voor het welslagen is: goede en ter zake kundige leiding. Het staat toch onornstoo- telijk vast, dat vooral aan de leidende krachten hoogo eischen van paedagogische waarde moeten worden gesteld. Vandaar deze cursus. Zoodab wij maar willen zeggen, dat, waar zoo groote belangstelliug zich voor deze methode baan breekt, wij, Katholieken, niet van verre kunnen blijven toezien cn, ter wille van het kind, ons tot studie en handelen moeten zetten, opdat wij niefc ver achteraan komen in onze waardeoring van een methode, die dioor velen als het kind ten goede komende wordt geprezen. Ook den gemeentelijke autoriteiten zij het aanbevolen aan dit vraagstuk de aan dacht te wijden, welke in een niet al te ver verschiet tot een opinie leidt cn liet voor bereidend onderwijs in banen voert, die leiden naar een zoo productief mogelijk re sultaat» Dat in de wethouderskamer opko- me een zoodanige belangstelling voor dit vraagstuk, dat daaruit gebore worde een meening, een te volgen weg worde uitge stippeld, om te komen tot een behandeling in den Raad. Wij hechten meer aan zulk een werkwijze, dan dat van uit den Raad deze zaak moet worden ter sprake ge bracht; een werkwijze, die alleen kan noodzakelijk zijn, als B. en W. nalatig zijn 7 KALENDER DER WEEK N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. De gewone Prefatie. ZONDAG 20 Oct. 22e Zondag na Pink steren. Mis: Si iniquitates. 2c gebed v. d. H. Joannes van Kent, Belijder. 3e tot den H. Geest. Credo. Prefatie v. d. Allcrh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Hoe goed en aangenaam aan Gocl is het één te zijn als broeders in de belijdenis on de beleving van het H. Evangelie! Dat brengt rijken zegen (Graduale). Wij moeten echter erkennen, dat. ens- gedrag niet al tijd in overeenstemming is geweest met de in heb H. Evangelie vervatte Leer van Christus. Daarom vragen wij met aandrang en vertrouwen vergiffenis (Introitus; Ge bed en Communio). Gehoor gevend aan den vermanenden wensch van den Apostel, willen wij met dc hulp der genade v. h. H. Misoffer (Stilgebod en Postcommunio) onze liefde voortdurend vermeerderen (Epistel) en,in offervaardige liefde God geven, wat Hem toekomt: een leven overeenkomstig Zijne Heilige geboden (Evangelie). MAANDAG 21 Oct. Mis v. d. H. Hilarion, Abt: Os Justi. 2c gebed v. d. H.H. Ursula en Gezellinnen; 3c A Cunctis (om de voor bede der Heiligen). Kleur: Wit. Hilarion, de insteller van het klooster leven in Palestina, werd in 291 in een dorp nabij -de stad Gaza geboren. Zijne heiden- selic ouders zonden hem naar Gaza om daar onderwijs te ontvangen. Om do groo te vorderingen in zijne studiën, maar ook cm zijne reinheid van zeden, won hij al ler achting en genegenheid. Veel had hij gehoord van den heiligen kluizenaar An- tonius in Egypte. Hij reisde daarheen om door Antonius in het geestelijk leven te worden onderricht. Na den dood zijner ouders vestigde ook Hilarion zich in de woestijn, in navolging van Antonius en woonde in een verblijf, slechts vier voet breed, vijf voet hoog, een weinig langer dan zijn lichaam. Meer een graf dus dan een woning. Tot aun zijn dood sliep liij op den kalen grond of op een biczen mat. Door vele wonderen werd hij bekend en velen kwamen tot hem, werden chris ten en gingen als kluizenaars leven. Op meerdere plaatsen in Palestina werden, kloosters opgericht onder Hilarious be stuur. Op vier en tachtig-jarigen leeftijd stierf hij. Toon het oogenblik van sterven was aangebroken, sloeg hij de oogen op cn zeide: „Vertrek mijne ziel, wat vreest gij? Bijna zeventig jaren hebt gij Jcsus Christus- gediend on zoudt gij vreezen te sterven'?" DINSDAG- 22 Oct. Mis v. d. vorjgen Zon dag: Si iniquitates. Geen Gloria. 2c gebed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. priester. Kleur: Green. WOENSDAG 23 Oct. Mis als gisteren. DONDERDAG 21 Oct. Feestdag v. d, H. Raphael, Aartsengel. Mis: Bencdicite. Credo: Kleur: Wit. De H. Aartsengel Raphael werd door God van den hemel gezonden om dc reis gezel to zijn van den jongen Tobias, den ouden Tobias t-e genezen van zijne blind heid (Raphaël) beteekent: goaiczing Gods) en Sara de vrouw van den jongen Tobias tc bevrijden van den -duivel. Aller.glorierijkstc Vorst Aartsengel Ra phaël, wees onzer indachtig, bid voortdu rend voor ons bij den Zoon van God. (Kerk. Getijden). VRIJDAG 25 Oct Mis v. d. H.H. Chry- santhus en Daria, Martelaren: Intret. 2e en 3e gebod als op Dinsdag. Kleur: Rood. Vele en velerlei folteringen hoeft het echtpaar Ghrysanthus cn Daria voor het bekeeren van vele heidenen tot. het ware geloof moeten verduren. Ten slotte zijn zij levend onder een hoop steenen begra ven. ZATERDAG 26 Oct. Mis v. tl. Vigilie vóór bet feest v. d. H.H. Simon cn Judas, Apos telen: Intret. 2e gebod v. d. H. Evaristus, Paus en Martelaar; 3e Concede (ter cere van Maria) 4e. voor den Paus. Kleur: Paars. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaan-do kalcndor, be halve: MAANDAG. Mis v. d. Z. Jacobus van Strepa, Bisschop cn Belijder: Sacerdote3. 2e gebed v. d. H. Hilarion; 3c v. d. H.H. Ursula cn Gezellinnen. DINSDAG. In tie geconsacreerde ker ken: Jaarfeest der Kerkwijding: Terribilis (in het stilgebcd wordt het tuss;chën haak jes geplaatste gebeden). Credo. Kleur: Wit. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Josephina Leroux, Maagd en Martelares: Me exspec- taverunt. 2e gebed v. h. octaaf van Kerk wijding. Credo. Kleur: Rood. DONDERDAG. 2e gebed van het octaaf van Kerkwijding (in geconsacreerde ker ken). VRIJDAG. In geconsacreerde kerken Mis van Kerkwijding: Terribilis. 2c gebed v. d. H.H. Ghrysanthus cn Daria; 3c Con cede. Credo. Kleur: Wit. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Bonaventura van Potenza, BelijderOs Justi. 2c gebed en laatste Evangelie v. d. Vigilie; 3e van Kerkwijding (alleen in geconsacreerde ker ken); 4e v. d. H. Evannistus. Credo (al leen in geconsacreerde kerken). Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. of wel dc dingen van den dag voorbij zien. Vooral is deze kwestie van belang, waar wij al lang uitzien naar een nieuwe regeling van geldelijk'u aard voor gemeen telijk- en particulier voorbereidend onder wijs, op den voet van gelijkstelling volgens wat geldt voor hel lager onderwijs-, ol, kan het niet geheel, dan toch zoo veel als naar recht en billijkheid wenschelijk is. Moge ook deze nieuwe regeling spoedig hot departement van den wethouder ver laten en den Raad worden voorgelegd, dan zal in onze kringen bevrediging worden ge- wekt en voldaan worden aan een reed» lang gekoesterden wensch. Wandelaar.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9