:ede blad de leidsche courant zaterdag 19 october 1929 (AAR DE MISSIE VAN OEGANDA nnenkort zal een Lcidsch Missie Oeganda afreizen, om werkzaam te de uitbreiding van ons H. Geloof de inlandsche bevolking. [eganda is een Negerstaat in Midden- ka, noordelijk van het Victoria-Nyanza ir. leze Missie werd ongeveer 30 jaren ge in door de H. Stoel toevertrouwd aan doen nog jonge St. Jozef-Congregatie Mill-Hill, die vele Leidsche Missiona- |en onder haar leden telt. )fschoon de Missionarissen in den be ien met groote moeilijkheden te kam- hadden, heeft Gods zegen zichtbaar op je Missie gerust, en Oeganda is een chtbaar arbeidsveld geworden. )uizenden zijn reeds voor het H. Geloof ponnen, maar aan veel meer heidenen et de blijde boodschap van het verlos- gswerk nog gebracht worden. Daartoe rden telkens nieuwe staties gesticht in uitgestrekte gebied, tien maal grooter Nederland. Vooral de oprichting van )len voor de opvoeding van de jeugd, hoop van den Missionaris om een door door katholiek geslacht in de toekomst to kweeken, brengt vele zorgen. Binnen enkele dagen hoop ik met goe- n moed den reisstaf ter hand te nemen, in sommige opzichten zoo moeilijke ak der geloofs-verkondiging te aanvaar- Dm daarin eenigermate te slagen is breerst noodig de onmisbare zegen van i goeden God, maar het is u bekend, ook stoffelijke middelen zoo dringend >dig zijn. ihien zijn er nog wel Missievrien- de aloude stad Leiden en hare lvareride omgeving, die een offertje wil- schenken voor de kerstening van iganda en voor de opvoeding van de 11e negerkindertjes. Ook de redactie van de Leidsche Cou nt is bereid uwe gave in ontvangst te men. Dat velen aan dezen oproep gevolg mo- n geven en daarvoor Gods zegen ontvan- r. ie is de wensch van: FATHER WIJNAND VAN OERLE, Missionaris van Oeganda, ïiden, Zoeterwoudschesingel 74. r Politieke belangstelling Of Een te verbeteren fout (Ingezonden). De klacht, dat de al genie ene belang- voor de politiek in onzen tijd aan »fl dalen is, wordt reeds lang onder de rschillende staatkundige partijen ge- J.j lord, óók in die der Katholieken, lp Bedoeld vraagstuk is wel een der meest dj ieilijke, waarmede de staatkundig geor- niseerde katholieken te maken hebben: m de goede oplossing er van zal het voor in gedeelte afhangen, of zij de plaahs, elke door hen in de parlementaire sa- enstelling wordt ingenomen, kunnen indhaven. Of de oorzaak van dit verschijnsel wel- cht samenhangt met een bewust of on- pwust mindere waardeering van het •hni- ge parlementaire stelsel dan wel gele- ïn is in een zekere over-verzadigdheid of pigzamerhand gekweekte volgzaamheid ïr kiezers, wil ik nu niet trachten na te Jan, maar wel wil ik be-toogen, dat wij sen enkele poging mogen nalaten om de olitieke belangstelling onder de onzen •n te wakkeren en zoo hoog mogelijk op voeren. Uitermate gunstig zijn de omstandig- sden hiervoor nu wel niet. Althans niet bijzonder gunstig om de massa op te pkken ten deze haar plicht te dom. Direct tot deze massa s-prekende on 'achtig het publiek aantrekkende vraag- fukken, zooals die van het kiesrecht, het iderwijs enz., welke in vroeger jaren al leen medeleven konden opwekken, be- aan er in die mate niet. Vraagstukken, welke dat nog wel zou- in kunnen doen, als dat van de sociale festie, onderscheiden economische aan- iegenheden c-.a., worden momentcel voor door de vakorganisaties én speciale ver- lugmgen terdege bij de horens genomen, "odat de algemeene belangstelling hier- 'or reeds vrij ver gedaald is, wanneer zij het politiek terrein zijn aangeland, jaar deze toch uiteindelijk worden uitgo oi lochten. Eigenlijk zou men het tegendeel el fcrwachtcn, maar de praktijk doet- in ieder yal anders zien, waar het de lagere po- ieke organisaties betreft. In de wetenschap, dat het. nu eenmaal et anders is, moeten de leiders hun dik- toch reeds moeilijke taak blijven 'Ortzetten, kost vat het kost. En dat op dit gebied toch wel wat te preiken is, toonen sommige kiesvereeni- 'ngen in onze Kamer Centrale, waar in Herlei opzicht een opgewekt politiek le ien aan te toonen valt. t Eenigen lijd geleden werd door de ka- jholieke pers vrjj algemeen een artikel ergonomen uit een vrijz.-democratisch an, waarbij als een der oorzaken v-an de hier besproken fout werd aangewezen het euvel van het door de leden te veel en te lang spreken op de vergaderingen der kiesvereenigingen. Een kwestie dus van vergaderingstech niek. Naar mijn zeer bescheiden meening is ook door ons op de 1.1. gehouden vergade ring der R. K. Kamer Centrale Leiden èea dergelijke fout gemaakt. Wat is het geval Te half 2 werd met de vergadering be gonnen en over zessen was zij nóg niet afgcloopen. Dit is nu nog zóó erg niet. Maar wat wel erg moet genoemd wor den, is het feit, dat van dezen kostbaren tijd meer dan 3 uren in beslag werd geno men, onnóodig, door de verkiezingen van bestuurs- en partijraadsleden. En dab deze 3 uren, enkel gewijd aan verkiezingen, noodig waren, had enkel en alleen tot oorzaak, dat het reglement, het welk tusschen haakjes nog niet in het be zit der kiesvereenigingen is, op zeer on voldoende wijze.in deze materie voorziet. Blijft dit zoo, dan zal iedere volgende periodieke en tusschentijdsche verkiezing, een evenredige tijdsduur vorderen. Gevolg hiervan is: een overladen agen da, te lange vergaderingsduur en 'een min der prettige vergadering zelf, hetwelk niet de belangstelling zal bevorderen. Men late de afgevaardigden op rede lijke wijze vrij in het aanprijzen van hun candidaten, maar late men toch zorg dra gen, dat de verkiezingen zelf, de proce dure er van, in een minimum van tijd af loopt. D5.t. kan, dus moet het. Reglementair moet o.a. worden vastge legd, welke groepeeringen men in de te kiezen partij raad sl eden wil maken, of iemand candidaat voor één of voor meer dere groepen kan zijn, of men eenzelfde persoon zoowel als lid, dan wel tevens als plaatsvervanger moet en kan stellen, of het bestuur dan wel de kiesvereeniging can didaten kan indienen, of alle leden met de plaatsvervangers gelijk, in groepen of. per soon voor persoon moeten gekozen worden, of naast candidaat-bestuursleclen, ook can- didaat-plaatsvervangers moeben gesteld worden enz. enz. Het kiesreglement onzer Staatspartij geeft alvast voor eenige punten een goede oplossing. Door een en ander niet te reglementeerea is een fout gemaakt, welke m.i. absoluut moet verbeterd worden, wil men eenerzij is de verkiezingen telken male naar vaste regelen doen geschieden, anderzijds de belangstelling voor de vergaderingen niet doen verminderen. Vergeten mag men daarbij niet, dat de Kamer Centrale Leiden zich uitstrekt van Woerden tot en met Gouda en van Hille- gem tot en met Berkel en lloderijs en dit de afgevaardigden van afgelegen plaatsen toch al een betrekkelijk verre en soms las tige reis te maken hebben om de verga deringen bij te wonen. Op genoemde vergadering zijn punten, welke zeer zeker de volle aandacht der af gevaardigden hadden, niet door allen kun nen behandeld worden. De hier begane fout kan niet anders dan verlammend werken. Noodig is dus, dat de Kamer Centrale Leiden nu eens goed en voor altijd in het reglement de verkiezingswijze afdoende gaat regelen. Dp toekomst blijft dan te vens vrij van verschillende la-stige kwesties. Een fout door een bepaald persoon of door het besturu alleen is hier niet ge maakt. Ook de voorzitter heeft m,i. naar beste weten getracht ruim baan te maken, maar het ontbreken van eenige bepaling zal hem hierbij in den weg. Moge deze goed bedoelde vingerwijzing aanleiding zijn, dat velen met mij deze zaak eens zullen bestudcoren en aanpak ken, opdat de eerstvolgende verkiezing juist, wettig maar kort zal geschieden, de goede zaak tot heil. H. C. A. M. SCHóLVINCK. Warmond. LETTEREN EN KUNST JU AN MANEN. Zondagmiddag te 2.30 uur, zal in ..Dili- gentia", Den Haag, op het eerste Zondag- middag-concert der N.Y. Internal ionale Concertdirectie Ernst Krauss Juan Manen met het Utrcchlsch Stedelijk Orkest onder leiding van Johannes Röntgen, o.a. ter uit voering brengen het eerste kortgeleden door hem voltooide tweede viool-concert en het door Item ontdekte en bewerkte „Konz'ertstück" voor viool' en orkest van Beethoven. Tusschen deze beide orkest- noviteiten zal Manen do Chaconne van Bach ten gehoore brengen. Voorts speelt de violist met piano-bege leiding (Johannes Röntgen) de Romance in F-Dur van Beethoven, Spaansche dans van Sarasate, enz. De goederen en kostbaarheden van mevrouw Zoebkoff, alias prinses Viktoria van Pruisen, zuster van den ex-keizer, worden executoriaal verkocht. Boven een kostbaar Japansch servies van Sterling zilver, een geschenk van keizer Wilhelm I. Boven (midden) de hall van het paleis Schaumburg, eigendom der prinses, waar de verkoop plaats heeft. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto over den kop. Een mooie Nash. sportmodel, is gister morgen op den Langen Vijverberg te Den Haag. over den .kop geslagen, doordat do bestuurder tegen het. cementen paaltje op den vluchtheuvel reed. De man achter het stuur, jhr. mr. J. Dedel, burgemeester van Abcoude, werd niet gewond, maar schrikte zóó hevig, dat hij zich niet dadelijk herin neren kon, hoe het ongeval gebeurd was. De wagen lag dwars over de tramrails zoodat geen enkele tram kon voorbijrijden. Daarom werd de kraanwagen gebeld, om de hindernis op te ruimen. Zoo voorzich tig mpgelijk, is dp wagen weer op de wie len gezet, maar de schade bleek toch aan zienlijk te zijn. Aan de gevolgen overleden. De 16-jarige van Zwam te Velp, die Dinsdagmiddag in de Emmastraat aldaar door een kar met zand werd overreden en in hoogst ernstigen toestand naar het zie kenhuis moest worden vervoerd, is aldaar overleden. Boen afgeknepen. Naar het ziekenhuis te Assen is overge bracht de 'andbuuwer R. Frans te Wapser- vcen, die raidaar ,i nel, zijn voet, in de nog in ■beweging zijnde do^fWacKiitn geraakte, waardoor hem liét 'Been beneden de knie -werd fgcknepeii. De toestand van F. is tamelijk goed. Kind verbrand. Te VJissingen is een 2-jarii meisje, dat een pot kokende thee over het lichaampje kreeg, aan de gevolgen overleden. Dc kolendampvergiftiging te IJmuider. Inzake het geval van kolendninpvergifl i- ging 1cn huize van do wed. J.. Kalver s-raat te IJmuider. wordt gemeld, dat ook bij de oude vromv- het bewustzijn weer is terurgekcferd. Haar toestand is thans re delijk wel. ALASTRIM. Een hieuw geval tc Delft. Gisteren heeft zich te 'Delft eon nieuw eva! van alas trim- voorgedaan. Molen afgebrand. Donderdagavond ie ongeveer halfeif is ie Udem de Hout bergermoleu van de kinde ren Verbeek afgebrand. De geliecle nio.'on werd een prooi der.vlammen. Tot ver in den omtrek was het vuur te zier. terwijl velen zich naar het terrein van den brand begaven om het fantastisch schouwspel van "meer nabij ga-de te slaan. De oorzaak van den brand is onbekend. Per-,Uike ongelukken kwamen niet voor. DE AFSCHUWELIJKE MOORD TE ROTTERDAM. Komt er licht in de zaak? Een verdachte te Heerlen gepakt. Na een aantal uitgebreide maatregelen, waardoor het mogelijk was geworden, dat vannacht door het geheelc land in alle lo gementen een razzia zou worden gehou den om een bepaalden verdachte op tc sporen en aan te houden, is gisteravond om half twaalf te Heerlen de bedoelde man gearresteerd. Tegen dezen man heeft de, politie meer aanwijzingen dan tegen wie ook en het is niet onmogelijk, dat het ver hoor, waaraan hij-vandaag in den loop van den dag te Rotterdam zal worden onder worpen, meer klaarheid in de beruchte moordzaak zal brengen. Nader vernemen wij met betrekking tot deze arrestatie nog, dat de politic te Rot terdam tc weten was gekomen, dat zich te Amsterdam iemand veel in logementen ophield, die aan het signalement beant woordde. Met den nieuwen getuige is men toen naar Amsterdam gegaan, alwaar dc identiteit van den vermoede-lijken dader vrij zeker kon worden vastgesteld en een en ander omtrent zijn levenswijze bekend werd. De verschillende inlichtingen ver toonden overeenstemming en het bleek, dat de gezochte in verschillende plaatsen onder tal van namen had gelogeerd en gedurende dc laatste jaren in het bezit •was van oen trouwboekje onder valschen naam. Ook bleek, dat dezelfde persoon in het Politieblad onder twee verschillende namen stond gesignaleerd en gedurende 1922 door dc politic werd gezocht. Aan den Officier van Justitie werd hier op. machtiging gevraagd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om half twee in alle plaatsen van ons land een razzia tc laten houden in dc logementen. Hiertoe werd Donderdag een geheime circulaire aan al le politic-autoriteiten gezonden met het signalement van den gezochte. Deze circu laire was reeds in zee toen gisteren om 4 uur vernomen werd. dat de man een va-lsch trouwboekje bezat en er dus kans be stond, dat hij nog door de mazen van het hem gespannen r-et zou glippen. Per radio werd hierop van deze omstandigheid mc- dedeeiing gedaan. Om half twaalf ontving men ie Rotter dam het verheugende bericht van de poli tie. te Heerlen; dat de gezochte man al daar was gearresteerd en dat speciale maatregelen waren genomen om hem lie den naar Rotterdam over tc brengen. In elk geval wordt de aangehoudene door dc politie gezocht en staat hij zeer ongunstig bekend. Hoewel geen Rotterdammer, is hij ter plaatse zeer goed bekend. De razzia in de logementen is nader per radio afgelast. DE RELLETJES TE MAASTRICHT. Een der gewonde burgers overleden. Men meldt uit Maastricht aan de „Msb": Van politic-zijde wordt gemeld, dat er een premie van 300.— beschikbaar wordt gesteld voor dengene die aanwijzingen kan doen, welke leiden tot de arrestatie van dengene, die den agent Houben levensge vaarlijk heeft gewond. Op het oogenblik bandhaven 120 Koninklijke Marechaussees, versterkt met militaire politie de rust en de orde. Ook de rijksveldwacht uit dc Zuid-Limburgsche gemeenten lot Sittard tee, is naar Maast rich I gedetacheerd. In verband met de hardnekkig de ronde doen de geruchten over diefstal van dynamiet aan een der fabrieken, worden ailo ver dacht uitziende personen in de nabijheid der fabrieken gefouilleerd. Wij vernemen, dat de leider van den Modernen Fabrieksarbeidersbond, Picters, word gearresteerd wegens opruiing of ver dacht- van opruiing in den nacht van 12 op 13 October in de Vijfharingenstraa-t. Er schijnen reeds stappen te zijn gedaan om zijn invrijheidsstelling le bewerkstelligen. Op het oogenblik bevinden zich in het ziekenhuis Calvariönberg II. J. Houben, agent van politie, II. Bcherders, mare chaussee. J. II. Beckers, ovenwerker, iu- middcls overleden: J. Dujas. mijnwerker, L. Beckers, fabrieksarbeider. De toestand te Maastricht is op het oogenblik rustig. Ook gisternacht kwamen geen ongeregeldheden voor. Wij vernemen nog, dat gisternacht dc agent H. J. Ilouben kon geopereerd wor den. De kogel is verwijderd. Dc toestand van den patiënt was volgens de laatste berichten bevredigend. J. H. Beckers is eveneens gisternacht geopereerd, doch deze is gistermorgen overleden. Koe door den trein gedood. Gisteren is door den trein, die. om 7.54 van Zulphen te Dieren aankomt, juist voor dc spoorbrug over het kanaal Dieren Apeldoorn, een koe. die op de spoorbaan liep gegrepen en aan stukken gereten. De machinist, die ongeveer een JOO-tal meters verder, den trein tot stilstand bracht, kon toen een gedeelte van het verminkte beest, dat uit dc weide ontsnapt was, tusschen liet raderwerk verwijderen. Smaadschrift. Men meldt aan het ,,Vad.": Toen de oud-rijksontvanger G. A. Meijer, wonende Ie Emrnen. in de Leidsehestraat te Utrecht zijn smaadschrift (ogen ver schillende hooggeplaatste officieele perso nen uitreikte, werd hem door een agent van politie verzocht mede Ie gaan naar den commissaris van politie, waaraan werd voldaan. De heer Meijer paf aan den com missaris te kennen, dat zijn bedoeling was het Nederiandsche volk te overtuigen, dal de regeering niet in staat is in hetgeen hij de Veenkoloniale Miilioenenaffaire noemt, haar ge zag te handhaven, omdat zij zelf daarbij betrokken is. Wegens do versprei ding der smaadschriften werd proces-ver baal opgemaakt, waarna de heer Meijer op vrije voeten werd gesteld. Gas ontsnapt. Donderdagmorgen bleef de gashouder van do gasfabriek der N.V. Continental Gas Mij. te Oostcrbeck haken, waardooF ruim 5000 M3. gas verloren ging. Het omliggend terrein werd onmiddellijk afgezet, terwijl de gemeentelijke motor- brandspuiten werden onl boden met het oog op het groote brandgevaar. Een teleurgesteld huwelijks-candidaat. Een 65-jarige oude heer uit de Gerard •liolbenstrar.i te Amsterdam schreef de vorige week op een advertentie in een der bladen, waarin een 60-jarige dame, die verklaarde oen vermogen te bezitten van •10.000 gulden, kennismaking vroeg met een heer, om na wedcrzijdsch goedvindon een huwelijk aan tc gaan. Het oude heertje waagde nog een kansje en werkelijk er kwam an'woord. Nie' echier in den vorm van een brief, maar aan zijn woning ver voegde zich een heer, die voorgaf namens dc dame in kwestie te komen. Er volgde oen vrij langdurig gesprek over do condi ties voor een eventueel huwelijk. Zelfs werd afgesproken, dat Maandagmorgen de oude heer per auto zou worden afgehaald om dan met zijn aanslaande vrouw kennis te maken. J.l. Maandagmorgen stond de huwelijks- ca-ndidaal in Zondagsch pak en glad ge schoren gezicht tc wachten op dc auto, om naar zijn aanstaande te rijden. Dc auto kwam echter niet voor, wel werd op het aangegeven uur een brief in de. bus gewor pen. Daarin werd. hel oude heertje ver zocht, eens prccie? op te geven, wie, hij was, of hij pensioen had of mogelijk ook over een kapitaaltje beschikte. Het ant woord op deze vragen moest hij maar be zorgen aan het bureau van een der dag bladen. Maar bij zijn antwoord moest dc huwolijkscandidaat niet vergeten een briefje van tien gulden in te sluiten voor informatiekosten. Het oude heertje wa-s echter wel zoo slim om daarop niet in te, gaan. Hij stuur de noch antwoord, noch geld, maat gaf het gevalletje bij de politie aan. Deze stelt nu een onderzoek in naar dengene. die dezen huwelijkscandidaat heeft pogen op ie lichten. Een buitengewone vangst. De IJmuider stoomtrawler Gerberdina» Johanna, keerde van dc visscherij te IJmuiden terug met een vangst van 1200 manden makreel, waarvoor niet, minder dan ruim 10.000 gulden b'es<nnd werd. Voor een korte Noordzeereis een buitengewoon resultaat. Wilddieven gevangen. Als pen bijzonderheid kan worden ce- mell, dal de jachtopzieners W, H. Sc holts en C. van Harten, re Ncderwoud, bij Bar- neveld, don laalsten tijd riet minder dan 45 bunzings en hermelijnen hebben buit gemaakt, fu dc nesten die werden uitge graven. werden talrijke overblijfselen van gedoodc hazen, konijnen en ander "ild gevonden. Brief verduisterd. Te Dorgen is een brief, die een tameliik heling aan geldswaarde bevatte, verduf lord. De brief moest door een bode wor den gepesf. doch hij heeft hot couvert ver brand en de gelden ten eigen bate aange wend. BUITENL. BERICHTEN Mevrouw Zoebkoff's inboedel. Volgens bericht uit Bonn is de verkoop van den inboedel van mevrouw Zoebkoff gisteren voortgezet. Er bestond veel be langstelling, vooral in den namiddag: hon derden kijk- en kooplustigen konden geen toegang meer verkrijgen. Do adel uit het Rijnland was goe.l ver tegenwoordigd. Gisteren werden in hoofdzaak meubels verkocht, in veel gevallen ver boven de waarde. Buitengewone prijzen werden ech ter niet besteed. Tot nu toe heeft dc vcr- kooping 180.000 Mark opgebracht.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5