BINNENLAND 'HET GEHEIM VAN DE j ZWALUW GEMENGDE BERICHTEN TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 17 OCTOBER 1929 GOUDEN PRIESTERFEEST KARDINAAL VAN ROSSUM Vandaag viert Zijne Eminentie Kardinaal Van Rossum te Rome zijn gouden Priesterfeest. De Nederlandsche Katholieken, die met zulk een schitterenden luister dit gouden priesterjubileum hebben gevierd, tijdens het verblijf van Z. Em. hier te lande, brengen vandaag den 'gouden jubilaris de gave van een hartelijk gebed. Men seint uit Rome, dat Z. Em. vanmorgen om 8 uur een plechtige H. Mis heeft opgedragen in de Redemptoristenkerk van San Alfonso op den Esquilino. POLDER NOOTDORP. Een bestuurskwestie voor Ged. Staten. NEDERLAND EN BELGIë. Een krachtige politiek jegens Nederland gevraagd. Blijkens een bericht uit Brussel aan de „Tel." hebben twee liberale Kamerleden van Antwerpen de heeren N. Joris en Dens, president van de vereeniging van reeders, itappen bij de regeering gedaan om haar e verzoeken jegens Nederland een krach- age politiek zonder concessies te voeren. [Zij verklaren tolk te zijn van de Antwerp- tahe handelskringen, die het niet nuttig ordeelen om langer met Nederland te on derhandelen, als België niet de formeele verzekering krijgt, dat Nederland zal toe stemmen in de totstandkoming van het ranaal van Antwerpen naar den Moerdijk. TARIEFSVERLAGING VOOR BRIEVEN ENZ. Wij vernemen, dat de op November a-s. in overweging zijnde tariefsverlaging i zeer waarschijnlijk haar beslag zal krijgen. Al rijn nog niet alle voor de vaststelling laarvan noodige instanties doorloopen, thans mag met reden worden verwacht, *dafc de door P. T. T. ontworpen verlagin- ;en voortgang zullen hebben. INGEZONDEN MEDEDEELING. FEUILLETON. Vrij vertaald uit het Duitsch. door P. G. HOCKk. (Nadruk verboden). io) «Goed dat 'k het weet. In 't vervolg •kan je voor mijn part droomen, zoo hard als je wilt. Ik zal er wel zalig op passen 1 om je weer wakker te maken, want ik niet meer door jou zoo hard aangepakt borden, als je vannacht deed." „Heb ik dat gedaan? Dat spijt me erg. It weet er niets meer van." Van alle kanten kwamen nu mannen tóaloopen om zich naar de mijnen te be- ?eve. Bill herkende ook Martellos onder den man, met wien hij den vorigen ivond naar Norcros was gegaan. Op zijn breeden rug torschte hij zijn zware gereed- ohappen zoo gemakkelijk, alsof het kin derspeelgoed was. Nauwelijks had hij Bill in 't oog gekre un, of hij kwam naar hem toe. „Hallo, Mr. Adams! Al wakker?" „Zoo'n beetje. Ik ben mijn heele leven bog niet wakker genoeg geweest naar mijn zin." „Ik snap je. Maar ik ben blij. dat ik ]e vanmorgen al zoo vroeg zie. Dat brengt D"? geluk aan! Verbeeld je met dat k' me g]sterenavond gegeven 1 ik een aardigen duit gewonnen Deze zijn: verlaging van het binnenlandsch brief- posttarief voor een gewicht van niet meer dan 20 gram van 7 1/2 cent tot 6 cent op gelijke wijze te handelen voor brie ven welke uit Nederland naar Ned.-Indië, Suriname en Curagao, alsmede in het grensverkeer met België en Duitschland worden verzonden invoering van een nieuw tarief voor binnenlandsche brieven van een gewicht boven 20 gram en niet meer dan 40 gram van 12 cent (thans 15 cent), zulks om te voorkomen, dat men anders goedkooper zijn brieven in deze gewichtstrap zou kun nen splitsen; het minimum port voor akten per zee post verzonden naar Ned.-Indië, Suriname en Curagao, te verlagen van 7 1/2 tot 6 ct.; het minimum port voor monsters in het binnenlandsch verkeer van 5 tot 3 cent te verlagen, met als gevolg, dat voor een ge wicht boven 50 tot 100 gram het tarief 4 cent zal bedragen; op gelijke wijze te handelen voor mon sters verzonden per zeepost naar Ned. In- dië, Suriname en Curagao. Met do administraties van Suriname en Curagao, alsmede van België en Duitsch land is op de punten, welke mede haar dienst betreffen overeenstemming verkre gen. Van de Nederlandsch-Iiidische postad ministratie staat nog niet vast, dat zij met de voorgestelde verlagingen instemt, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat deze eventueel op een ander tijdstip zullen ingaan. Overigens ligt het in de bedoeling alle verlagingen als hiervoren aangegeven op 1 November a.s. te verwezenlijken, al blijft het uiteraard mogelijk, dat -de tijd te kort is om alle voorbereidingen alsdan gereed te hebben, in welk geval de datum van ingang nog enkele weken zal moeten worden verschoven. „Daar ben ik blij om en je hebt het verdiend aan me, want je hebt me heel huids in Norcros gebracht. Zonder jou had ik den weg vast niet *%evonden." „En onderweg", viel Martellos hem in de rede „heb ik je nog wel zulken goeden raad gegeven ook. Maar dat schijn je ver geten te zijn en als je me daarvoor zou danken, zou ik je gelijk kunnen geven. Hier is je geld. Vriendelijk bedankt en als je me noodig mocht hebben, dan heb je maar te kikken. Ik zal je graag helpen. Een echte Californiër en dat ben ik vergeet een bewezen dienst nooit. Nou, veel geluk bij je werk en tot weerziens." „Californische windbuilschold Fim my, toen hij zich verwijderd had. ..Ik houd niet van dat volk. Het zit vol ver beelding en denkt, dat het de wijsheid in pacht heeft, 't Zal wel een mooie raad ge weest zijn, dien hij je gegeven heeftHij heeft zeker gezegd, dat je hard moest wer ken, want dat je hier in 't land van den arbeid was; dat je je niet door anderen bij den neus moest laten nemen en meer zulke mooie dingen Ha. haEn daarbij was hij zeker stomdronken en trochelde jou je lieve geld af. Als hij verloren had, zou je er geen cent van terug gezien hebben. Nou speelt hij den mooien mijn heer tegen je en biedt je zijn diensten aan 't Is om te brullen „Je hebt het mis, Mr. Fimmy. Zooals jij het voorstelt is het niet. Ik houd hem voor een door en door eerlijken kerel en ik ben blij, dat ik hem tot mijn vriend ge maakt heb. In die dag of wat, dat ik hier ben, heb ik al gemerkt, dat een goede vriend goud waard is." In een openbare zitting van Ged. Staten van Zuid-Holland is het. beroep behandeld ingesteld door Jhr. H. F. van Kinschot te 's-Gravenhage, tegen het besluit van het bestuur van den polder Nootdorp van 7 Juni j.l. tot toelating van de heeren C.G. Jansen als dijkgraaf. J. Steenevekl als heemraad en J. A. van Dijk, N. W. Mooy- man en Jhr. Air. H. J. H. Stoop als ge committeerde ingelanden van dien polder. De heer Schaper bracht rapport uit, waarin hij meedeelde, dat. adressant be zwaar had gemaakt tegen het verzuim, dat geen afkondiging was gedaan van de ter inzage legging van de lijst van stemge rechtigde ingelanden en tegen het niet ver melden op die lijst van de grootte der eigendommen van de ingelanden. Het polderbestuur van Nootdorp heeft desgevraagd erkend, dat afkondiging niet is geschied, doch verklaard dat de oorzaak daarvan was. dat er nog slechts zeer wei nig tijd beschikbaar was vóór de stemming. Omdat er in 23 jaar niemand was ge weest om de lijst in te zien, had de secre taris het geen ernstig verzuim gevonden, de afkondiging met te deen geschieden. Ook werd erkend, dat de grootte der eigen dommen niet vermeld was. doch de verze kering was gegeven, dat het aantal toege wezen stemmen juist was. De heer v. Kinschot handhaafde gisteren ter zitting zijn bezwaren. De beslissing van Ged. Staten volgt later. De R. K. Jeugdwerkorganisatie 1928. Belangw e k kende c ij f e r s. De cijfers van de R. Iv. Jeugdwerkorga nisatie over het jaar 192S wijzen op eeri krachtigen vooruitgang. Bij raadpleging van het verslag der Interdiocesane Jeugd commissie bemerkten wij, dat de R. K. Jongenspatronaten met 3380 leden en 14 afdeelingen groeiden en thans 513 afdee- lingen met 31.739 leden tellen. De zuiver godsdienstige vereenigingen klommen met 4812 leden en tellen thaaas 103.584 leden. De Bonden voor lichamelijke ontwikke ling namen met bijna 2000 leden toe. Vergeleken met het jaaroverzicht van 1927 groeide het jeugdwerk met 7947 leden en bereikte een totaalcijfer van 193.031 leden. Feitelijk is het getal 200.000 reeds gepasseerd, .daar in de lijsten van het Cen traal Bureau niet opgenomen 'zijn de opga ve van den Jonge Boerenbond, die meer dan 10.000 leden tolt en de organisatie der fabrieksmeisjes, die ongeveer 2000 leden omvat. Al stemmen deze cijfers tot vreugde, toch moet men niet vergeten, dat er vol gens berekeningen in 1922 ongeveer 400.000 katholieke meisjes en jongens in Neder land waren. Houdt men daarbij nog reke ning metdiet dubbel lidmaatschap dan is dus de conclusie dat. feitelijk nog niet de helft dei* R. K. Jeugd is georganiseerd. Gezien echter de .begeestering onder de jeugd, die de organisatie in het afgeloo- pen jaar heeft weten los te slaan en de stij gende bewustwording der jongeren van hun taak nu en in de toekomst is er alle reden tot juichen. Zoo toch is er een pracht kern te vormen van bewust leven de en handelende katholieken, die voor Kerk en Maatschappij hun taak ernstig en met liefde zullen vervullen. De vrije jeugdvorming heeft een dubbele taak. Zij moet aan den jongeling en het meisje de gelegenheid geven zich te kun nen ontplooien individueel en als sociaal wezen. Jongeling on meisje zullen zich doori zelfwerkzaamheid moeten opwerken tot krachtige persoonlijkheden, een steun voor kerk en maatschappij. Vervolgens zullen zij de wereld moeten hervormen in chris- telijken geest, welke hervorming alleen kan slagen, wanneer in de vrije jeugdvorming de jeugd wordt gewonnen en zich geeft aan het apostolaat van den modernen tijd. De jeugdorganisatie, zich t-oetsend aan dit in de laatste jaren schorper geformu leerd en omlijnd doel, heeft zich en zal zich nog in vele punten moeten herzien. De vorming van de jeugd zal zich hebben te richten op de werkelijkheid en naast verstand, wil en gemoed ontwikkelen. Dat de jeugdorganisatie zich aldus moet. oriën- teeren is duidelijk genoeg uiteengezet op „Daar heb je gelijk iu. Dat is zoo en daarom help ik jou ook zooveel, als in mijn vermogen is, sedert je hier bent. En dat jij geluk hebt, daar heeft Martellos gelijk aan. Zoodra iemand je ziet, is hij op je hand. Daar heb je nou bijvoorbeeld dio ouwe Orelly. Een brommeriger, vervelen der kerel is er in heel Sacramento niet. Hij is mijn vriend, maar ik ben niet blind voor zijn gebreken en ik durf hem alles in zijn gezicht te zeggen nou dien ouwen grompot had jij dadelijk ingepalmd en toch moet je je niet te veel met zijn doch ter inlaten." Fimmy zag Bill even aan, die een kleur kreeg. „Of heb je wezenlijk plan haar het hof te maken? Ik zou 'f haast denken. Maar dan heb je ook met mij rekening te hou den, want dat wil ik je zeggen, als ik ze niet krijg een ander zal ze ook niet heben. Maar ik lijk wel gekIk 'maak me druk voor niks. Jij bent verstandig ge noeg je niet in de zaak te mengen, want ik heb de oudste rechten." „Vat loop je nou toch 'n kletspraat te verkoopen" zei Bill verachtelijk, terwijl hij hem even van ter -zijde aankeek, „en ik begrijp niet, hoe je er jjij komt zooiets tc denken. Miss Alice is me hee'.emaal vreemd en me op io dringen ligt niet in mijn aard. Maar dat wil ik je wel zeg gen. als ik het geluk had veel te gaan houden van een meisje, zooals Miss AJice is, dan zou ik me al heel weinig storer. aan de oudere rechten van anderen, als dat meisje me zou willen hebben. Dan zou de ander er maar voor moeten zorgen, dat hij die rechten behield en anders zou ik rnec- het Tweede Nationaal Congres der Patro naten in 's-Hertogenbosch en gelukkig heeft het daar gesproken woord bij de lei ders, niet slechts grootero belangstelling in de organisatie losgeslagen, maar ook een sterke werkkracht opgeroepen om zóó te reorganiseeren, dat de organisatie leidt tot persoonlijkheidscultuur. De tijden z(jn gunstig, de leiders vol werkkracht, de jeugd tintelt van werklust en is bereid. Onder Gods zegen moet de wasdom van het jeugdwerk rijk zijn. De toekomst zal het uitwijzen. Viering van het 20-jarig bestaan van De Hanze te Gouda. Z. D. H. Mgr. Aongenent spreekt de aanwezigen toe. Te half negen Dinsdagavond hield de Goudsche af deeling der R. K. Midden- standsvereeniging, die haar 20sten ver jaardag viert, een feestvergadering. Haar viel de eer te beurt Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Mgr. J. D. J. Aengenent, die bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der parochiekerk O. L. Vr. Hemelvaart aldaar vertoefde, op deze bijeenkomst, welke in de schitterend versierde Concor- dia-zaal gehouden werd, te mogen ontvan gen. De geestelijke adviseur, de weleerw. heer W. C. M. van Alphen hield een feest rede, waarna Z. D. II. zich tot de talrijke aanwezigen richtte. In zijn toespraak wees mgr. er op, dat het Katholieke leven niet voldoende ver zorgd is als men zich bepaalt alleen tot het vervullen der kerkelijke plichten en het beoefenen der liefdadigheid. Want God heeft den mensch ook geschapen als ge meenschapswezen: wat met zich brengt dat hij plichten heeft to vervullen tegen over de samenleving. Waar het een feit is, dat onze maat schappelijke samenleving verkeert in een periode van overgang en alle zeilen moe ten worden bijgespannen om de maat schappij zich in de goede richting te doen ontwikkelen it het noodzakelijk, dat de katholieken zich organiseeren in de orga nisatie met katholieke principes. Hij hoort niet thuis in de neutrale beweging, die /i den grond liberaal is en een gevaar ople vert voor het Katholiek geloofsleven. Daarom drong Mgr. er op aan, dat zij, die tot heden achter bleven met zich aan te melden als lid der B. K. Middenstands- vereeniging, dit ten spoedigste zouden doen. Do beide Kerkkoren gaven nog eenige nummers ten beste, terwijl twee jonge middenstanders een samenspraakje hiel den. Omstreeks 10 uur verliet de bisschop de bijeenkomst, die daarna in een gezellig samenzijn werd omgezet. „Msbd." De nieuwe directeur-generaal van waterstaat Ir. J. A. Ringers. Naar de „N. R. Crt." verneemt, zal tot directeur-generaal van waterstaat, tot in stelling van welk ambt besloten is, wor den benoemd ir. J. A. Ringers, directeur- hoofduitvoerder van de Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken (M. U. Z.) en hoofdingenieur met verlof van den rijkswaterstaat. ONGELUKKEN. TWEE STOOMTRAMS TEGEN ELKAAR GEBOTST. Enkele personen licht gewond. Op de lijn MaastrichtVaals zijn Woens dagmorgen omstreeks 8 uur ter hoogte van Margraten twee stoomtrams tegen elkaar gebotst. Beide locomotieven vlogen uit de rails. Daar het in Maastricht marktdag was, zaten de trams vol boeren en boerin nen. Enkele mensehen kregen lichte kneu zingen en ontvellingen, doch de meesben kwamen met den schrik vrij. De machinist van een der' trams bloedde aan hoofd en hand, doch was niet ernstig gekwetst. Vier uur later was het verkeer weer hersteld. nen. dat hij die nooit had bezeten. Je be grijpt me zeker wel, Fimmy?" Hij had een kleur gekregen van opwin ding, terwijl hij dit zoo beslist gezegd had en Fimmy. die lafaard, kroop in zijn schulp en durfde niets te antwoorden, Onderwijl waren ze aan Fimmy's claim gekomen, waar ze van elkaar moesten gaan. want die van Bill lag verderop. „Hallo, Mr. Adams", zei Fimmy bij 't scheiden. ..misschien wil ze wel geen van ons beiden hebben en dat is misschien nog 't beste, 't Is een trotsch, grillig dirg. Precies haar vader. Wat ik zeggen wil ga je vanavond nog naar Sacra mento? Je zoudt er Orelly een pleizier mee doen." „Dat geloof ik niet", antwoordde Bil], „het werk lijdt er Ie veel onder en ik ben hier om te werken." Met deze \v;oorden verliet hij Fimmy, die hem nijdig nakeek. Die onbeholpen blonde jonge man had zich nu van een kant laten zien, die hem verontrustte. Zoo'n sterke wilskracht had hij niet, bij niet bij hem vermoed. Hij ging pas aan het werk, toen Bill bij een kromming van het pad tusschcn de bergen verdween. Bill werkte dien morgen als een razen de. Het scheen, alsof hij door zijn zwaren arbeid, afleiding wou geven aan zijn ge dachten. Dat ging zoo door tot aan den middag, toen de zon heet brandde op de kale rotsen. Hij gooide schop en houweel neer en ging in de schaduw zitten van een overhangende rots om een poosje te rusten en meteen den inwendigen mensch te versterken. En weer kwamen allerlei gedachten en vragen in zijn geest op, UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 18 Oct. Huizen, 1875 M. 10.30—11.00 Ziekendienst, N.C.R.V. 11.3012.00 K.R.O. Godsdienstig half uurtje. 12.151.15 K.R.O. Concert door het K. R.O.-Trio. I.152.00 K.R.O. Gramofoonmuziek. 4.005.00 N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 5.006.30 N.C.R.V. Concert. Viooi, harp, cello en orgel. 7.007.30 K.R.O. Cursus schriftverbete ring. 7.35 V.P.R.O.-uitzending. Hilversum, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.- cnsemble. 2.052.45 Voor de scholen. Dr. J. J. Tesch vertelt over vaderzorg bij de dieren. 2.454.00 Gramofoonmuziek. 4.305.00 Pianoconcert.. 5.005.30 Lezing door Bern. Premsela: Humor in de geneeskunde. 5.306.30 Concert door de Tziganekapel Bela Ruha. 6.30 Koersen. 6.457.15 Spaansche les. 7.157.45 Schippersles door L. K. A. v. Duuren (Stoommachines). 8.00 „De verkochte bruid", opera-comique in 3 acten van Smetana. Met medew. van Ed. v. d. Ploeg. Jo Iinmink,- Héléne Cals, Betty v. d. Bosch Schmidt e.a. Persber. i. d. pauze. Na afloop gramofoonmuziek tot 12.00. Davenfcry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 12.45 Aanbieding van het Eereburger schap van de Stad Londen aan Luit.-Gen. Lord Baden-Powell G.C.M.G. I.202.20 Gramofoonmuziek. 2.45 Berichten. 2.50 Uitzending voor scholen. 3.20 Lezing. 3.45 Lezing. 4.05 Concert voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Berichten. 7.05 Pianorecital door G. Peppercorn. 7.20 Filmpraatje. 7.45 Lezing. 8.05 E. Fairchild en R. Lindholm (do ,,tweeling"-pianisten). 8.20 Concert. 9.25 Nieuwsber. 9.40 Voortzetting concert. 10.25 Nieuwsber. 10.30 Lezing. 10.45 Verrassing. II.00 Dansmuziek. 12.2012.35 Beelduitzendiug. „R adio-Paris", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest vocale en instru mentale solisten. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek. 9.3511.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. 4.555.50 Concert. Orkest en viool, 7.50 Kirmes! Send Muziek en tooneel. Daarna tot 11.20 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.204.20 Concert. Orkest en zang. 7.208.35 Zang en lezing. 8.359.05 „Alle mulige Boller" Klucht in 1 bedrijf van Erik Bogh. Medewerking van orkest. 9.2010.20 Concert. Orkest en viool. Brussel, 508.5 M. 5.20 Orkestconcert. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. In de pauze: Lezing. Z e f s e n, 1635 M. 8.503.50 Lezingen en lessen. 34504.50 Orkestconcert. 4.507.05 Lezingen en lessen. 7.20 Herfstconcert. Koslecksche blazers, bond. Erkscho zang ver. waarvan wel de voornaamste was, of hij dien avond naar Sacramento zou gaan. Hij was 't niet van plan, maar als Alice hem misschien wenschte te spreken Plotseling sprong hij op en begon weer te hakken en te graven met een kracht, alsof zijn leven er van afhing. Dat .ging zoo door, totdat de zon begon te dalen cn het zoetjes aan tijd werd het bijltje er bij neer te leggen. Daar hoorde hij een bekende stem: „Hallo, Sennor, ben jo van plan een gang te graven van hier naar Sa cramento Hij keek op en blikfe in 't vroolijke ge laat van Martellos. „Ik zou nou maar heiligavond houden. Je hebt, dunkt me. voor vandaag genoeg gedaan. Kom, scheid er uit eri ga met nu* mee naar Sacramento. Daar is 't heel wal lolliger dan hier in dit gat en als je den heelen dag geploeterd hebt, mag je wel eens wat afleiding hebben." „Ik ga mee", antwoordde Bill vastbe sloten, „en dan dadelijk maar, voordat Fimmy het merkt. Jij schijnt ook al geen beste vriend van hem te wezen." ,.En jij ook nicl. Dal heb ik al gc merkt", zei Martellos. ..Maar wie is nou wel de vriend van dien kerel? Immers nie mand. Maar je zult zien, dat hij jc niet meer loslaat. Hij heeft wat met jc voor, maar wat, dat weet ik niet en hoe vrien delijk hij tegen je is, hoe minder je hem kunt vertrouwen." „Luister eens, Martellos" vroeg Bill, die te verstrooid was geweest om te luiste ren, „wat zou jij er van zeggen, als Alice de vrouw werd van Fimmy?" Martellos begon luidkeels Ie lachen. GV,-'- oled).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5