Ai -IET GEHEIM VAN DE ZWALUW :de blad de leidsche courant. dinsdag 15 october 1929 EMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. ACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Aangereden en gedood. Zondagavond is de 47-jarige ongehuwde cadoor H. Grinwigs bij het oversteken i den weg te Geldrop door een vracht- ;o van den expediteur Hoogers aange- en gedood. De man bleek een sehe- fractuur bekomen te hebben. Het onge- is hoofdzakelijk te wijten aan onvocr- itigheid van het slachtoffer, dat onder loed van sterken drank verkeerde. Tegen een auto geloopen. gistermiddag liep de 76-jarige T. v. D., te Lexmond den weg wilde oversteken, »en een voorbijsnellenden auto aan. De n werd zwaar gewond opgenomen, en •keert in levensgevaar. Van een wagen gevallen. 3p den straatweg SchoondijkeOosfc- rg is Zaterdag de 55-jarige landbouwers- echt J. B. uit Schoondijke van een wa- i met hout en riet gegleden en door den gen overreden. De man werd met een rstwonde opgenomen en is even na aan- nst in het ziekenhuis te Oostburg over- Op zee verdronken. Van den uit IJsland te IJmuiden aangc- men stoomtrawler Odin is de 58-jarige droos W. de Graaf uit Scheveningen er boord geslagen en verdronken. Hij at eene weduwe met vijf kinderen ach- iz ALASTRIM. Te Hillegersberg. Te Hillegersberg heeft zich één nieuw val van alastrim voorgedaan. Te Rotterdam. Zondag zijn nog twee nieuwe alastrim- tiënten opgenomen, een 49-jarige vrouw, inende Linker Rottekade te Hillegersberg een éénjarig jongetje wonende Kerkhof raat. De kinderverlamming te Baflo. [Te Baflo is Zaterdag een nieuw geval van kinderverlamming' geconstateerd, zoodat ans 8 gevallen in Baflo bekend zijn. Nekkramp. Te Warffum is Zondag bij een eisje nekkramp geconstateerd. BRANDEN. te half drie is in de ga- van den Hilversumschen Gemeerite- jken Omnibusdienst, gelegen naast de ■sfabriek brand ontstaan. De garage be- indfc zich vlak bij de zuiveringskamer .ardoor het gevaar bijzonder •oot was, mede in verband met de aan- ezige benzine-tanks. De brandweer, slaag- er evenwel in door snel ingrijpen, den and spoedig meester te worden. Twee urosserieën van autobussen verbrandden, eze carosserieën waren niet verzekerd, irwijl twee bussen groote brandschade ïkwamen. Zondagnacht omstreeks 2.15 uur zijn pee huizen, toebehoorende aan den heer rstholt, staande aan den Boschweg op chiermonnikoog, totaal afgebrand. Het :ubilair kon niet behouden blijven. DE MOORD TE ROTTERDAM. Het voortgezet onderzoek. Tijdens het voortgezette onderzoek in de zaak betreffende den moord in den Blij- dorppolder te Botterdam, is gisteren op eens een wijziging gekomen, doordat er weer eenige aanwijzingen tegen den Za terdagmorgen gearresteerden verdachte zijn bijgekomen. De termijn van zijn in verzekeringstelling is verlengd. De aangehoudene, zekere A., is iemand met een niet gunstig verleden. Hij heeft, zooals thans is uitgekomen, ongeveer een half jaar geleden een zededelict gepleegd en is toen gevlucht van de plaats van hot misdrijf, omdat hij onraad vermoedde. Daarbij heeft hij zijn fiets en manchester jas toen achtergelaten, en is, hetgeen ook pas thans aan het licht kwam, binnenge vlucht in een huis van het Witte Dorp. De bewoonster van dit huis die nu ook hekend is geworden, is geverbaliseerd, omdat zij iemand, die dooi' de politie ge zocht werd, toen had verborgen. De bewuste jas en de fiets waren door de politie in beslag genomen en dezer da gen naar de Paauwensteeg gebracht, om eventueel dienst te kunnen doen. Zij 'heblppn dienst gedaan, want het mis drijf dat A. e-en half jaar geleden pleegde, is hierdoor opgehelderd, toen door getui gen de jas werd herkend als zijn vroeger eigendom. Dit op zichzelf is voldoende om A. in bewaripg te houden. Nu er bovendien toch nog bezwarende dingen tegen hem zijn gebleken, is dit in arrest houden dubbel gemotiveerd. Fantastische geruchten. Door een gebeurtenis te Overschie heeft het gisterenmiddag nog even den schijn gehad, alsof de moordenaar opnieuw bo zig was. Daar werd n.l. plotseling een 12- jarig meisje vermist, dat door een man achter op zijn fiets was medegereden en niet teruggekeerd. Half Overschie was al in rep en roer, de Botterdamsche politie werd om assistentie verzocht, toen bekend werd dat deze man het meisje, dat aan de Zestienhovensche Kade woonde, naar school had gebracht en vriendelijk had be dankt, omdat zij hem den weg had gewezen naar oen wasscherij. De gemoederen zijn toen weer tot rust gekomen. Het levende lijk in een koffer. Gisteravond is het Noordelijke stadgo- deelte te Botterdam in rep en roer ge weest, omdat zich het gerucht verspreid de, dat in een van de zijstraten aldaar een soort van herhaling van het drama in den Blijdorppolder zou zijn geschied. Allerlei wilde geruchten deden de ronde en een menigte nieuwsgierigen verzamelde zich voor de woning van den verdachte, tegen wien ernstige strafmaatregelen werden overwogen. Naar wij vernemen is het volgende ge schied: Men had opgemerkt, dat een 14- jarig meisje de kelderwoning van een schoenmaker was binnengegaan en dat eyen later deze woning gesloten was. Men waar-' schuwde dadelijk de moeder, die op haar beurt een agent waarschuwde, waarna een onderzoek werd ingesteld. Op herhaald roepen en kloppen werd niet open gedaan en de zaak begon er bedenkelijk uit te zien, totdat opeens de schoenmaker in de straat kwam aanloopen. Hij opende de deur maar men vond het meisje niet meer. Na eenig zoeken werd zij evenwel ontdekt in een grooten koffer. Terstond werd de ze denpolitie gewaarschuwd, die meisje en schoenmaker aan een verhoor onderwierp, daar het bleek, dat er vroeger tusschen hem en haar wel eens dingen waren ge beurd, die het daglicht niet mochten zien. Dezen keer evenwel was het meisje naar hem toegekomen om te vragen of zij in zijn werkplaats mocht blijven zitten, om dat zij zich niet wel gevoelde en liever niet naar het atelier ging. Haar moeder mocht het evenwel niet weten. De schoen maker is even later weggegaan en heeft met goedvinden van het meisje de buiten deur gesloten. Toen zij kort daarna buiten de stem van haar moeder hoorde, is zij bang geworden en is in een koffer gekro pen. Het publiek had er spoedig een dra ma van gemaakt en reeds werd er gespro ken van het lijk in den koffer. Het bewuste meisje is nog springlevend en naar de ze- dendienst ons verzekerde, is er althans gisteravond heel waarschijnlijk geen sprake van misdrijf geweest". Wij ontvingen nog een photo van de „Graf Zeppelin", genomen door een onzer lezers to Scheveningen bij de Pier. Het ongeluk te 's Heer Arendskerke. Het slachtoffer overleden. De jongeman M. te Noord-Kraaijert, ge meente 's Heer Arendskerke, die Donder dag getroffen werd door een schot uit een revolver, dat zijn zuster per ongeluk bij he* schoonmaken loste, is Zondag in het Gasthuis te Middelburg overleden. De ter 3arde bestelling zal Woensdag op het R. K. Kerkhof te Noord-Kraaijert plaats heb ben. Aan de gevolgen overleden. De mijnwerker W- Janssen te Beek (L.), die onlangs bij een vechtpartij tal van mes steken bekwam, is in het Fransche-Kloos ter te Sittard aan de gevolgen overleden. Poging tot doodslag. Gisternacht hebben twee mannen ruzie gekregen op de Geldersche kade te Rot terdam. Daarbij heeft een hunner den an der pardoes van den wal gegooid. Deze man is op een schip terecht gekomen en heeft enkele verwondingen opgeloopen. De da der, de 18-jarige P.- V., is aangehouden en opgesloten. Hij heeft bekend, dat het in rijn bedoeling heeft gelegen den ander in het water te werpen. RéIJetjé te Maastricht. Te Maastricht is het in den" nacht van Zaterdag op Zondag .tot een botsing geko men tusschen burgers en politie, waarbij een lid van de militaire politie, die as sistentie verleende,..eenige lichte verwon dingen werden toegebracht. Het te vondeling gelegde kind. Te Amsterdam zijn een 23-jarige man en een 30-jarige vrouw aangehouden, verdacht van het achterlaten van het kind van 11 maanden in een perceel in de Plantage Middenlaan, met. het oogmerk om er zich van te ontdoen. Zij erkennen zich aan dit misdrijf te hebben schuldig gemaakt. Berooving Zaterdagnacht te ongeveer 2 uur deelde zekere v. d. M. aan de politie mee, dat hij op de Marthalaan te Enschedé door eeni ge onbekende personen, met wie hij dien avond verschillende café's had bezocht, was beroofd van een portemonnaie met een bedrag van ongeveer ƒ570. Zij hadden v. d. M. neergeslagen, een hand voor zijn mond gehouden, zijn zakken leeggeplunderd en waren daarna gevlucht. Nog denzelfden .nacht gelukte het de politie, de daders aan te houden. Zij werden van hun bed gelicht. Het waren zekere V. en K., die reeds eer der een dergelijk misdrijf hadden ge pleegd. Aanvankelijk ontkenden zij, doch later gaven zij toe en wezen ook de plaat3 aan, waar zij den bait hadden verstopt. Beide daders zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Een goede vangst. Zaterdagavond is op het Centraal-Sta- tion te Utrecht op heeterdaad betrapt de Duitscher Paul Karsunke, toen hij ten na- deele van de Nederlandsche Spoorwegen, een pakje suikerwerken ontvreemdde. Deze aanhouding had tot gevolg, dat Zondagmiddag huiszoeking is gedaan in de woning van Karsunke aan de Merelstraat te Hilversum door de Hilversumsche re cherche in combinatie met de Utrecht- eche. Het resultaat was, dat in beslag werd genomen een aantal japonnen, bontmantels, dynamo's, stereoscopen, chirurgische in- sirumenten, twee electro-motoren, een groot aantal heerencostuums, ongeveer honderd paar kousen en honderden siga ren en sigaretten, benevens nog vele ande re zaken, te veel om op te noemen. Diefachtige dienstbode. Aangehouden is de 25-jarige dienstbode C. M., die ten nadeele van haar patroon, den pensionhouder C. E. K. uit de Dier gaard elaan te R'dam, 200 heeft gestolen. De heer .EL. heeft, aangifte gedaan, dat hij 60 miste. De verdenking viel al dadelijk op de dienstbode. In haar koffer werd een bedrag van ƒ120 gevonden. Volgens haar bekentenis had zij 100 daarvan gestolen. Voorts heeft, zij toegegeven, in totaal in den loop van den tijd circa 200 te hebben gestolen. Zij is opgesloten. Brutale inbraak. Vrijdagnacht hebben dieven, door indruk ken van een venster, een brutale inbraak gepleegd bij den heer Th. Janssen te Roosteren. Circa 2000 aan bankpapier en voor een aanzienlijk bedrag aan waarde papieren werd buitgemaakt. De daders zijn onbekend gebleven. Juweelendiefstal. Zaterdagavond is ingebroken in een per ceel in de Van Hogenhoucklaan in Den Haag, tijdens afwezigheid van de bewo ners. De dieven hebben zich toegang ver schaft door middel van opensluiting van de straatdeur. Er worden juweelen ter waarde van ongeveer 1000 vermist. 156 Aspirant doodgravers. Voor de vacante betrekking van dood graver op de algemeene begraafplaats te Venlo hebben zich 156 sollicitanten opge geven. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Woensdag 16 Oct Huizen, 1875 M. (Uitsl. N.C.R.V.-uitzendingen). 10.3011.00 Ziekendienst. 12.302.00 Concert. Zang. fluit en piano. 2.002.30 Gramofoonmuziek. 2.304.00 Concert. Sopraan, viool, hobo en piano. 4.005.00 Concert. Dameskoortje en or kest. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.007.00 Gramofoonmuziek. 7.008.00 Concert. Koor, bariton, kerk orgel en harmonium. 8.008.30 Praatje door den N. C. R. V.- Voorzitter. 8.30 Samenkomst van het Leger des Heils, korps Enschede. Daarna: Persbe richten. Hilversum, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het kwartet. 2.002.30 J. B. Schuil leest uit „Paul verliefd" en „De Artapappa's". 2.002.30 Gramofoonmuziek. 3.00—4.00 Naailes. 4.004.30 Pianomuziek (studie) door Louis Schmidt en Egbert Veen. 5.005.30 Gramofoonmuziek. 5.306.30 Concert in café Moderne to Amsterdam. 6.30 Koersen. 6.457.15 Italiaansche les. 8.009.15 Kamermuziek door het Hon- gaarsche trio (Ilonka Kraus, piano, Alice Molnar, viool, Laszlo Vincze, cello). 9.15 Noorsohe avond. Orkest o. 1. v. Nico Treep. James Yoland, declamatie. G. van Renesse, piano. 10.30 Persberichten. Na afloop gramo foonmuziek tot 12.00. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 12.50 Gramofoonmuziek. I.202.20 Orkestconcert. 2.45 Berichten. 2.50 Uitzending voor scholen. 3.20 Lezing. 4.05 Concerto 5.05 Cinema orgelconcert. 5.35 ELinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Pianorecital door G. Peppercorn. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Vaudeville Programma. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „Captain Brassbound's Conversion' van Bernard Shaw. II.5012.20 Dansmuziek. „R adio Pari s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest, koor en solisten. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek. 9.35—10.45 Gramofoonmuziek. 10.5011.20 Muziekuitzending voor scho len. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Concert. Orkest en ténor. 4.555.50 Gramofoonmuziek. 7.40 Noorsche avond. Orkest en piano. Intermezzo: Scènes uit „Peer Gynt" van Ibsen. Daarna tot 11.20: Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 2.504.50 Orkestconcert. 7.208.50 Noorsche avond. Orkest-, koor, solisten en spreker. 9.2510.30 Orkestconcert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Noorsche avond. Orkest en solisten Lezing. Zo es en, 1635 M. 8.503.50 Lezingen en lesseu. 3.504.50 Orkestconcert. 4.506.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concort. Geza Konior kapel. 8.05 Noorsohe gedichten. 8.35 Noorscho muziek. Symphonicconcert. Daarna dansmuziek. feuilleton. Vrij vertaald uit het Duitsch. door P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). „Hoor eens, Fimmy, je moest nu toch nd en wijs genoeg wezen om te beseffen, jij geen man bent voor zoo'n jong teisje als Alice en dat ik me door jouw reigementen niet zal laten overhalen om te dwingen. Je moest maar van haar fzien." „En als ik van haar afzie, of als ze me Peigert", zei Fimmy kwaadaardig, „dan al een ander ze ook niet hebben en hij r hij wees op George .,mag wel ppassen." „En hij daar heeft zo het. meeste ver- p iend te krijgen. Ik heb altijd meelij met en armen jongen gehad en je moet niet ergeten, Fimmy, dat die kapitein zelf een choelje was." Fimmv schoot in een hatelijken lach. „Wat ben je weer teerhartig! Met jou er niet te praten vanavond. Dan ga ik liever een kaartje leggen. Maar één ding wil ik je nog zeggen, dat als die 'Trent daar met Alice zou trouwen jullie leed jiiet te overzien is. Nou weet je 't." Daarop liet hij Orellv staan, die in ge- achten zijn blikken gericht hield naar iet buffet. Om buiten te komen moest George het buffet voorbij, waar Alice, die anders nooit zoo lang in 't lokaal vertoefde, zich nog al tijd bevond. Zijn dood olijke bleekheid viel haar op. Hij nam even zijn hoed voor haar af en wilde doorioopen, maar Alice riep hem bij zich. „Gaat- u nu al weg, Mr. Adams?" vroeg ze. „Ik voel me niet erg wel, Miss. Ik denk, dat het hier te bedompt is. „Neem een glaasje cognac. Dat zal je misschien opknappen." „Neen, dank u." Maar ze schonk reeds in en George zag zich genoodzaakt nog even te blijven. „Ik zag u in zoo'n druk gesprek met vader en met dien Fimmy. Zc hebben u toch zeker niet beleedigd. Daar is die Fimmy anders niet vies van." „In 't geheel niet." En hoe bevalt vader u?" „Wat zal ik daar op antwoorde?i 1 vroeg hij ietwat verstrooid. ..Nogal goed. Maar zeg ereis, miss Alice, wanneer is uw vader uit- New-York gegaan „Een jaar of zes geleden. Ik was toen twaalf jaar en 't was midden in den zo mer." Ze zei dat zoo zonder erg en keerde zich om om de flesch met cognac weg te zetten. Toen ze zich weer omgedraaid had en hem aankeek, schrok ze van den vreem den glans in zijn oogen. Het scheen haar, alsof hij erg geschrokken waa. .,U schijnt ziek te zijnriep ze bezorgd. „Wat ziet u er uitBlijf vannacht hier logeeren. Misschien is het morgenochtend beter, 't Zou me spijten, als u onderweg erger zou worden." „Zou u dat werkelijk spijlen? Ja, ik ben half ziek. Daar hebt u gelijk in. Maar in Mac Orelly's huis kan ik vannacht niet blijven dat. kan onmogelijk. Ik moet hier vandaan ik moet. Wel te rusten, miss Alice Hij waggelde naar de deur als een dron ken man en ging naar buiten. Zijn zenu wen waren geheel in de war. Plotseling bleef hij staan met beide handen gedrukt tegen zijn hoofd. „Is hij 't of is hij 't niet?" mompelde hij. „Een vergissing van mijn kant zou ver schrikkelijk wezen. Tk had er heel geen ge dachte op, dat hij 't zou kunnen wezen, maar (oen het licht van dien lucifer op zijn gezicht viel, leek hij er precies en en was T me, alsof ik dal zelfde gezicht zag op de „Zwaluw" even beschenen door het licht van de lantaarn. Maar toen had hij eea baard." Hij dacht nog even na. „Neen", ver volgde hij ..hij moet het zijn. Die Orelly is een moordenaar en Pat Fimmy heeft hem geholpen. Waarom vertelde hij me anders die geschiedenis van Bill Steven Maar dan moet hij mij ook herkend heb ben en moet ik voorzichtig wezen. Als ze me nou te pakken kregen, zou ik er mis schien niet zoo goed afkomen." „En Alice zou dan de dochter van een moordenaar zijnOnmogelijkEn als ze van niks afweet en dat is zeker dan zou ze 't besterven van schrik, als ze er achter kwam. En dat zou ik haar aan doen Maar mijn eerlijke naam. mijn arme oude moeder, die zijn toch meer waard dan die Alice!En toch, haar vader als moordenaar aangeven en haar leven vergiftigen, zooals 't mijne vergif tigd is, dat valt me zwaardat is mo bijna onmogelijk." Van het' oogenblik af, dat .hij van do „Zwaluw" was weggevlucht, had hij geen vroolijk uur meer gehad en de gedachte aan de vreeselijke beschuldigingen tegen hem ingebracht drukte hem even erg, als of hij werkelijk den moord zou bedreven hebben. De vrees voor ontdekking maak te hem schuw en vreesachtig, afkeerig van den omgang met menschen en alleen op 't gedurig aandringen van Fimmy was hij dien avond met hem naar Mïnershomc gegaan. Spijt had hij er niet van, want het gesprek mot Alice had hem een heer lijk halfuurtje verschaft en beelden voor zijn geest gelooverd. die hij lang vergeten waande, beelden uit zijn kinderjaren en vooral het beeld van zijn lieve goede moe der.... Maar van dat halfuurtje voelde hij nu den terugslag en nooit had hij zich zoo ellendig gevoeld als thans. Hij dwaalde nog wat rond en kwam zonder het te merken, voor hert ho tel. waar hij Orelly en Fimmy aan een tafeltje zag zitten, druk in gesprek. Hij bleef staan en keek beiden r.og eena goed aan. Zc zaten precies ondci een lamp en dus kon hij hun gelaatstrekken goed opnemen. „Neen", zei hij bij zich zelf, „hij is het toch niet. Die kerel met de lantaarn had een groot litteeken dwars boven zijn linker oog en dat heeft hij niek Ik geloof zeker, dat ik me vergist heb. Nu, zooveel te beter." 't Was een pak van zijn hart en hij wil de juist huiswaarts keeren, toen de deur van het- hotel openging en drie mannen, tamelijk aangeschoten, arïn aan arm op hem toekwamen. „Waarheen gaat de weg, vrind?" riep een van de drie hem toe. Hij had ze !o laat bemerkt om zich te kunnen vcrbcr- gcn._ „Naar Norcros. Maar ik heb nog wel even den tijd", voegde hij er haasiig aan toe om zo kwijt te raken. „Daar moeien we ook naar toe", zei de zelfde man. ..Kom. ga met ons mee. Je bent in goed gezelschap. Ben jij niet die man, die zoo'n hoeion tijd met die twee mooie jongens Orelly en Fimmy hebt staan praten? Ze hebben je zeker wel wat op je mouw gespeld, die spit-sboe'von Echte uitzuigers, dat zijn ze! Kijk maar hier En hij haalde zijn zakken uil. ..Heelemaal leeg! Van mijn kameraden ook. Dat heben ze ons in een klein kwar tiertje gelapt. Alles afgewonnen cn nou zitten zc weer bij mekaar als onschuldige lammetjes. Maar wc zullen '-og wel eens afrekening met hen houden, nietwaar jongens? Met Orcliy zal da nier makke lijk gaan, die kerei heeft moed voer tien en toch zal t gebeurer. ik ben een echte Californiër. Kom tücjinor (mijnheer) ga mee. V e zijn ajlemaa' broers onder el kaar. Wij loopep samen." De twee anderen gingen vooruit /ir.trcnd en schreeuwend, terwij', hij nret George achteraan kwam. Hij scheen niet erg dronken ie zijn en wist heel goed, wat hij zei. (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5