Kreymborg coupe 'binnenland' stadsnieuws Haarlemmerstraat 143 Wat een goed leider allerminst mag missen is het heilig vuur der begeestering voor de zaak, die hij met anderen voor staat. Hij tarte die „idealisten", wier langdurige aanraking met de z.g. harde werkelijkheid het vuur heeft gedoofd en die enthousiaste voortvarendheid omhul len met een killen mist, in plaats van de vonken er uit te slaan, i "Wie een zoodanige goede leiderseigen schap uit temperament cn persoonlijken aanleg zou willen verklaren, hij gelooft onvoldoende in de trekkracht van zijn be ginsel. De leider ten slotte decreteert niet, doch wars van vooroordeel en vooringenomen heid geeft hij aan zijn eerlijke overtuiging het gezag <ler objectiviteit, die hem be reid maakt zich voor de afwijkende mee ning open te stellen, als het kan zich te laten overtuigen. Eerbied voor de afwijkende meening. Dat ik naast veel tekortkomingen, die ik bij-deze gelpgenbeid mij geroepen voel in alle oprechtheid te erkennen en die ik te sterker voel nu ik mij een goed leider voorstel, dat ik naast deze tekortkomin gen steeds gestreefd heb de afwijkende meening recht te doen wedervaren, dat heb ik nog onlangs gemeend te mogen ge tuigen in een onderhoud, dat ik met- een mijner oudste vrienden had. Hij begon ietwat bedeesd, hoewel schuchterheid niet in zijn aard ligt: „Nu gij afgetreden zijt als voorzitter van het Partijbestuur moet ik U wat zeg gen. 't Klinkt misschien minder aange naam, maar vergeef 't een ouden vriend. Gij hebt in de 4 jaren van Uw bestuur _ajs voorzitter eene. wat men noemt, goede pers gehad. Critiek werd U bespaard, in tegendeel, de daden van Uw bestuur wer den algemeen zeer welwillend beoordeeld. Hu moet gij U toch eens afvragen: Zijt gij daardoor niet verwend? Kunt gij nog wel tegen het hooren der waarheid? Ik ben bang dat het U al te goed gegaan is!" Mijn antwoord was allereerst een harte lijk dankwoord voor de zeer gewaardeerde openhartigheid. Terdcr zeide ik: En in het Dagelijksch Bestuur èn in het Partijbe stuur heb ik altijd gevraagd: zegt toch ronduit Uwe meening, ook al weet ~gij, dat Uw voorzitter het niet met U eens is. Den beiden secretarissen, den jongeren niet minder dan den ouderen, heb ik steeds hetzelfde voorgehouden; het heeft eerlijk heid en ongekunsteldheid in de verhou dingen gebracht in 'het belang der samen werking. Er is waarheid gesproken. Ontkennen wil ik daarnaast niet, dat de Katholieke Pers Uw bestuur en meer be paald zijnen Voorzitter steeds zeer wel willend gestemd was. Moogt gij zonder zelfverheffing misschien zeggen, dat het bestuursbeleid der laat ste 4 jaren, omdat het in de groote lijnen goed was, algemeen werd gewaardeerd Heeft dat de Katholieke Pers, heeft dat U en mij verhinderd voor onze meening uit te komen? Integendeel Daar is gedurende 4 jaren naar binnen en naar buiten de waarheid gesproken dat is dank zij de waardigheid van Uw college kunnen geschieden met inachtne ming van den goeden toon zonder onnoo- dig te stooten of te kwetsen. Uw onder-voorzitter heeft met groote stappen nog eens doorloopen de achter ons liggende periode, waarin allerlei werk is tot stand gekomen waarop door de lei ding der Partij met voldoening kan wor den teruggeblikt. Daar is gereorganiseerd en georgani seerd en daarbij is er met zorg naar ge streefd aan de nieuwe vormen een rede lijken en passenden inhoud te geven. Er is bevrediging gebracht, vertrouwen gewekt. Dat onze partij thans leven en groeikracht vertoont, moge Uw bestuur voor wat het verleden betreft met vol doening, voor wat de toekomst aangaat met onverminderde verantwoordelijkheid vervullen. Bijzondere redenen tot dankbaarheid. Vqordat ik nog een enkel woord aan de toekomst wijd, wil ik het verleden niet af sluiten zonder mij te kwijten van den aan- genamen plicht van dankbaarheid jegens U, jegens het Nederlandsche Katholieke Volk, die allen Uwen voorzitter eene be nijdenswaardige medewerking hebt willen betoonen. Op bijzondere wijze denk ik daarbij aan twee feiten. Waar ik ons Katholiek Volk innig dank baar voor ben, is voor zijn wijs en breed inzicht in- de oogenblikkelijke verhoudin gen en eischen des tijds, die mij met U deden ondernemen de veeleischende actie voor het Dr. Schaepmanfonds. Bewonderd heb ik dat vrijgevige en liefdadige volk, dat. bij den eersten oproep royaal metter daad heeft verklaard: Dat Partijbureau willen wiiGeef ons slechts den tijd om het benoodigde geld bijeen te brengen Dat 't kind van onze zeer bijzondere zorgen waarlijk niet een persoonlijke liefheberijtje of een partij-ijdelhcid in zijn jeugd zoo begroet werd. vervult U en mij met de beste verwachtingen voor zijn spoedige verdere onl wikkeling tot een le venskrachtig instituut. Uw bestuur ben ik bijzonderen dank verschuldigd voor zijn hooggewaardeerde belangstelling bij mijne ziekte, waarvan ik door Gods goedheid volledig ben hersteld. Want ik wil bij deze gelegenheid wel eens verklaren, hoe hoog uw Uwe goedge- voelde houding heb geschat inde jaren, reeds lang voor de operatie, toen een on gemerkt mijne lichaamskrachten verminde rend ziekteproces het mij dikwerf zwaar maakte mijn werk te doen en Uwe verga deringen te leiden. Hoe Uwerzijds daarmede op geduldige wijze is rekening gehouden is mij niet ont gaan. Met name wil ik in mijn dankwoord ge denken mijne medewerkers in het Dage lijksch Bestuur, de heeren van Hout, Heerkens Thijssen en de Bruyn en niet minder de beide secretarissen, die allen en ieder op zijn terrein roet nauwgezetheid en plichtsbesef hun taak hebben volbracht op een wijze, die mijne leiding zeeT heeft veraangenaamd en verlicht. De toekomst. Welkom, opvolgen Ik kom tenslotte tot een enkele ge- dachte voor de toekomst. In de komende Xovember-maand zullen een honderdtal stemgerechtigde leden van den Partijraad mijn opvolger kiezen. Niet wetend, wie dat worden zal, richt ik mij tot den nieuwen vertrouwensman van het Nederlandsche Katholieke Volk met de allerbeste wenschen voor zijn be stuur, dat moge strekken tot zegen van ons geheele volk. Gij, opvolger, moget dan weten, dat al thans mijn 4-jarige ervaring heeft geleerd, dat ons goede Katholieke Volk niet moei lijk te leiden isintegendeel een heilza- men drang naar eenheid vertoont, een drang, niet moeilijk te verklaren van een volk, dat eeuwenlang heeft geleefd in den donkeren drang der verdrukking. Ik kan mijn. ervaring vertrouwen, in dien ik zeg, dat ons volk gevoelig is voor het stuur van een krachtige, mits rede lijke, van een vaste, mits soepele hand; dat het een rechtmatig vertrouwen waar deert en beantwoordt met zijn levendig besef van ons gemeenschappelijk ideaal. Vertrouwt daarom dat volk en zijn verte genwoordigers, die U in dit bestuur zullen omringen. Houdt U daarbij nauwgezet op het terrein, waar Uw bevoegdheid ligt, zon der ongevraagd Uwe bemoeienis uit te strekken tot zaken, die buiten die bevoegd heid vallen. Doch waar gij op Uw terrein zijt, oefen daar Uw rechten onverkort uit, bedenkende, dat het ook voor eene staat kundige organisatie geldt: publiek recht is publieke plicht. Aanstonds wil ik hieraan toevoegen, dat ik mij van openbare zoo goed als bijzon dere beoordeeling van Uw beleid en dat van Uwe medewerkers zal onthouden, dat ik mij zelfs hij de innerlijke schatting Uwer daden en besluiten, de voorzichtig heid zal eigen maken, die een voorganger met ervaring past. Met opgewektheid aan een moei- lijk dankbare taak! Het moge U dan gegeven zij1 met de opgewektheid van een optimistisch ge moed een groot en dikwijls moeilijk werk onder ons volk voort te zetten. Bemoedi gen moet U daarbij het besef, dat wij le ven in een tijd, die verheffing en verbe tering hard noodig heeft doch die er. God dank, geregeld nog vatbaar voor blijkt. Is het juist, dat ter beveiliging van het algemeen welzijn met de staatkundige vorming en ontwikkeling zeer zeker niet kan worden volstaan, zoodat aan den so cialen opbouw hard zal moeten worden voortgewerkt, even waar is het, dat er een politieke taak onder ons volk ligt, waar mede de grootste en meest gewichtige na tionale belangen zijn gemoeid. Van onze partij daarom zoo goed als van de andere mag worden verwacht een waarlijk nationale politiek, die kan wor den genoemd „Volksgezind" in den ruimen d.i. den eenig juisten zin van het woord. Ook in dien zin zij Uw beleid alomvattend tot heil van liet Nederlandsche Volk. Vergeet onze jeugd niet! Wilt eindelijk niet vergeten een belang rijk punt, dat boven op mijn onafgewerkt programma staat en dat ik nu slechts aan Uwe zeer bijzondere aandacht kan aanbe velen: trekt ook onze jeugd onder Uwe zorgenNiet langer mag het puik van rij pende kracht en frisschc geestdrift werke loos toezien bij den strijd om een grom ideaal. Niet langer mag onze jeugd blijven een jeugd van politieke lamheid, leiding loos overgelaten aan een tijdgeest, die speelt met critiekcritiek, die zeker in die jaren van de politiek geen splinter heel laat. De tijd is rijp, dat met mate en tact reeds de jeugd moet worden doordrongen van belangstelling en liefde voor het ge- meenebest. voor de openbare zaak. In ordelijk verband moet zij worden ge hoord en begrepen, moet zij worden ge schoold en geleid. Waar hier en elders juist de jeugd zich dapper gaat verzetten tegen de kwalen des tijds, mag dit kapitaal aan energie en weerstand zeker voor ons .staatkundig streven niet verloren gaan. Onze tijd verstaat het immers den on- stuimigen storm om te vormen tot be- heerschte kracht, die aan de gemeenscha?) licht en 'beweging schenkt. Welaan, Mijne Heeren. hier zie ik het beeld van de naaste toekomst onzer Par tij: in jeugdige kracht moge zij onder Gods besten zegen liclvt en beweging schenken aan een voorspoedig bestuur van ons ge heele volk! Op deze. met aandacht en belangstelling aanhoorde afscheidsrede volgde een warm applaus der vergadering. Ook minister Verschuur sprak nog een kort afscheidswoord. Na deze toespraak werd de vergadering geschorst, en vereenigden de gasten en het Partijbestuur zich aan de lunch in het Kasteel van Antwerpen. Koninklijke Besluiten. Burgemeester. Bij Kon. Besl. is benoemd tot burge meester der gemeente Heemskerk W. M. J. A. Vreugde. Bijeenkomst der R. K. Indisch-gasten. Men verzoekt ons te willen raededeelen, dat de eerstvolgende bijeenkomst van R. K. Indisch-gasten, Oud-Indiseh-gasten en hen. die zich binnenkort in Indië den ken te vestigen, zal plaats hebben op Don derdag 17 October a.s. in Huize „Voor hout" aan het Lange Voorhout No. 19 te den Haag, des avonds te 8 uur. Zij, die deze bijeenkomst, wenschen bij te wonen kunnen zich in verbinding stellen met het Katholiek Indisch Bureau, de Carpentier- straat 153, te 's-Gravenhage. R. K. STUDENTENVEREENIGING „SANCTUS AUGUSTINUS". Mr. H. F. A. Donders over: „Levens houding in Levensvrijheid". In de gisteravond gehouden algemeene ledenvergadering der R. K. Studenten- vereeniging ..Sanctus Augustinus". welke tevens door vele hospitanten werd bijge woond, sprak de praeses, de heer H. Frank, nog zijn gelukwenscheu uit namens de ver gadering tot den zeereerw. moderator pa ter G. Dolle, O.F.M., ter gelegenheid van diens zilveren priesterjubileum, dat tijdens de groote vacantie was herdacht. Pater Dolle zeide hiervoor zeer erken telijk te zijn, doch wees er tevens op, dat het bij de Franciscanen geen gewoonte is dit feest te herdenken, zoodat er ook geen ruchtbaarheid aan was gegeven. De eerw. moderator verkreeg vervolgens het woord, om eenigc behartigenswaardige wenken ten beste te geven ten opzichte van het godsdienstig leven in de katholie ke studentenvereeniging. Als eerste eisch voor een gezond begin selleven in de katholieke studentenvereeni- ging noemde spr. een getrouw bezoeken van de Congregatie, zoo mogelijk een ge trouw lidmaatschap er van. Een tweede bron van ontwikkeling vindt de student in de verschillende clubs, waar in men elkaar leert kennen en waardeeren, als hoedanig Bpr. in de eerste plaats noem de de Makkers, waarin men gelegenheid krijgt de wetenschap te toetsen aan de katholieke geloofsleer. Tenslotte spoorde spr. aan tot het ge trouw bezoeken der vergaderingen, alwaar vele vraagstukken beschouwd worden in het licht van. het katholiek geloof, terwijl men deze anders slechts van neutraal standpunt te zien krijgt. Spr. betoogde voorts, dat wil men een katholieke geest 'in de vereeniging hebben, men haar ook in waarheid katholiek moet maken. Hierna was het- woord aan den heer mr. H. F. A. Donders, advocaat alhier, die zou spreken over: .Levenshouding in Levens vrijheid". Spr. voerde zijn gehoor allereerst terug naar wat hij noemde de maatschappelijke tragedie van vóór den oorlog. Hij schetste het theoretisch en practisch materialisme van die dagen op alle gebied: op het ter rein der wetenschap, der kunst en van den godsdienst en stond uitvoerig stil bij de oorzaken, waarop deze dwaling was geba seerd en waardoor zij verder kon uit groeien. In dit verband wees spr. op de geweldige triomfen, die het menschelijk vernuft op de stof had weten te behalen, er echter tevens op wijzend, dat het- stre ven: dieper af te dalen in de geheimenis sen. die de krachten van stof en natuur in zich verborgen houden, in wezen allerminst afkeurenswaardig is. De oorlog van 1914 was een keerpunt, ook in het geestelijk leven der menschheid. Alles, wat met zooveel ijver en zorgvuldig heid was opgebouwd, werd met één streek vernietigd. Alle beloften, die bet materia lisme der mcnschheid had gpdaan, werden verscheurd. En voor het eerst na zooveel jaren herinnerde men zich de vraag: waar om, waartoe? Men ging twijfelen aan het verleden, aan de toekomst, aan zichzelf. En het menschdom verdeelde zich in. twee partijen. De eene, die in verstrooiing en vermaak, genot en wellust het laatste restje van haar krachten wilde bijeenhou den om de danse macabre ten einde toe uit te dansen. De andere, die tob bezinning en inkeer is gekomen en nieuwe wegen wil de bewandelen. Bij deze verscheurdheid doet gij, aldus richtte spr. zich tot de jong-studenten, uw intrede in het leven, onder de fascinee- rende kreet naar vrijheid. In alle toon aarden, door alle tijden, bij alle volkeren en geslachten vinden we de meest boeiende lofliederen, gezongen op de vrijheid. En vooral op het jeugdig gemoed werkt het verlangen naar vrijheid met dubbele he vigheid. Daadwerkelijk is een groote mate van vrijheid u thans deelachtig geworden. Natuurlijk niet een grootere moreele vrij heid, maar doordat door heb student-zijn vele handen hebben opgehouden te be staan, geniet de student een grootere uiterlijke vrijheid van bewegen. En hoe zal in deze levensvrijheid uw houding zijn ten opzichte van de maat schappelijke strevingen van het oogen- blik? Zietdaar. zegt spr., de vraag, die ieder uwer zich bij de inti-ede in het stu dentenleven heeft, te stellen. Ook in het studentenleven is er iets ver anderd. Het ten volle terugverlangen naar de toestanden van vroeger is een onvrucht bare herinnering. Ook de student heeft op straffe van voor een niet modern mensch te worden gehouden met de gewijzigde opvattingen rekening te houden. Spr. ver langt geen studentenschap, dat onder het genot, van een kopje thee voortdurend zit te philosopheeren over de geestelijke waarde des levens, maar wel wil hij, dat de student nog iets anders in zijn vaandel schrijft dan te proeven van de genietingen dos levens zooveel hij kan. In tweeërlei richting dient de katholieke student met groote intensiviteit zijn krach ten te ontplooien. Vooreerst dient hij krachtdadig te werken aan zijn weten schappelijke vorming. Hier wijst spr. op het nog steeds bestaande „tekort" onder de katholieken, en tevens op de tegelijke apostolische waarde van de beoefening der wetenschap onder de katholieken en noemt in dit verband Struycken. Ledeboer en andere illustere geleerden van het katho- liek-vaderlandsche erf. Tevens moet de student werken aan de vorming van zijn persoonlijkheid. Dit is het streven naar eenheid en evenwichtig heid in onszelf. Door de erfzonde strijden voortdurend twee machten in ons binnen ste: onze lust en ons geweten. Deze contro versen moeten wij oplossen tot een een heid. Dit is het beoefenen der persoonlijk heidscultuur. Meer dan ooit heeft de maat schappij thans behoefte aan de leiding van p e rs o onl i j kh ed e n U te maken tot. wetenschappelijke per soonlijkheden. zietdaar uw taak, zietdaar uw levenshouding in uw levensvrijheid, al dus eindigde spr. zijn voordracht. Het Eucharistisch Zieken-triduum. Naar wij vernemen, zal binnenkort in de St. Josephkerk een plechtige H. Mis van Requiem worden opgedragen voor de zie ken, die bij een der twee of bij beide zie- ken-fcriduums zijn tegenwoordig geweest en zijn overleden. Agenda LEIDEN. Dinsdag. Geloof en Wetenschap", zing over den chaos in China, gulden Turk, S uur. Woensdag, Dioc. Ver. van R. K. Bijz. derwijzers, den Burcht, 6 uur. Donderdag, R. K. Dioc. Vrouwenbo Kleine Stadszaal. 8.15 uur. Vrijdag. R. K. Handelsreizigers-vereenig St. Christoffel. Hotel den Buri 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst apotheken wordt- van Maandag 14 Octoj tot en met- Zondag 20 October a.s. wa genomen door de apotheken van de heei G. F. Reijst, Steenstraat 35, telefoon en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 13 Prof. rnej. Sophia Antoniades. Mej. Sophia Antoniades uit Parijs, 1 noemd tot. hoogleeraar aan de Univej teit alhier in de Grieksche taal en lótt kunde van denoud-Christelijken, den 1 zantijnschen en den Nieuweren Tijd, i opvolgster van prof. D. C. Hesseling, woi eind dezer week hier te lande verwac Op het oogenblik vertoeft zij nog vo wetenschappelijke doeleinden in Griek land. Binnen enkele weken hoopt zij ha ambt aan de Leidsohe Universiteit met 1 houden van een rede te aanvaarden. Voordrachten over Quantum-mechanic Op uitnoodiging van de Commissie v het Lorentzfonds zal prof. dr. H. A. Ki mers, te beginnen Dinsdag 22 dezer, <j morgens te 11 uur, in de kleine collegezi van de Leeskamer Bosscha een reeks vo< drachten houden over Quantum-theorie. St Joseph's Gezellen-Vereeniging. Aan alle ongehuwde Gezellen! Hedenavond heeft de maandelijks! verplichte vergadering plaats van alle gehuwde Gezellen. Zooals in onze rubriek reeds venm is, zal pater J. Driessen van de Congre] tie van den H. Geest, een interessante zing met lichtbeelden houden, waai ruimschoots gelegenheid tot otnspannii Het gaat met het bezoek aan de maai vergaderingen steeds crescendo, wel e bewijs voor de groote aantrekkelijk^ daarvan. Allen dus hedenavond naar uw twee tehuis, Rapenburg 52. Senior en Commissariaat. Jeugd en Opvoeding. Op uitnoodiging van de Vereenigii „Het Nederlandsch Lyceum" zal morge avond in het klein auditorium der Leid se Universiteit prof. dr. Jonas Cohn, uit. Fr burg, een voordracht houden over: Jeu en Opvoeding. Leidsche Burgerwacht, Te beginnen met Vrijdag 18 October i zullen de Schietoefeningen der Leidse Burgerwacht wederom plaats hebben, z< als voor 1928 was bepaald en wel van 8.3( 10.uur n.m. op Woensdag- en Vrijdi avond (schietzaal M. P. kazerne). Voor opgave tot deelname aan een evf tueel te houden cursus in gymnastiek schermen, respectievelijk onder Sergt. II Inst. E. C. de Jager en Wachtmeester Gijsberti Hodenpijl, bestaat golegen'hi vanaf heden tot op den eersten S'chietavoi eveneens tot het bijwonen van een curi voor eerste hulp bij ongelukken. Op den eersten schietavond zullen prijzen der gehouden wedstrijden n scherpe patronen te Katwijk worden gereikt. Een dure tuinman. Gisteren vervoegde zich aan een xï te Oegstgeest een gesoigneerd uitzie persoon met een actetasch onder den ar die zeide, dat hij kwam van den Planti kundigeji Diénst te Wageningen Hij j voor, dat er in den tuin boomen ziek n ren en hij vroeg mevrouw, of hij deze bo men mocht onderzoeken en behandel! Mevrouw stemde daarin toe. Na eenig tijd lewam. de man terug en zeide, dat n vrouw hem 50 schuldig was. Toen villabewoonster zulks weigerde te betali dreigde de man met vervolging. Mevroi bleef echter weigerachtig en nam Oegstgeesche politie in den arm, die z: terverder onderzoek met de Leidsche r litie in verbinding stelde. Uit een nac 1 onderzoek te Wageningen vernam ra daar, dat men. hier waarschijnlijk te do~ heeft met zekeren Piet Knepper, die ree eerder dergelijke practijken heeft beoefe en tegen wien reeds vroeger gewaarschii' werd. Men zij dus op zijn hoede. Handelsregister K. v. K. t t Wijziging 5143. W. Waardenburg v.-h. Oosthoek, Leiden, Pieterskerkkoorsteeg Koloniale en Grutterswaren, Comestibles wijnen. Bovengenoemde handelszaak is B ingang van 9 October ]929 overgegaan s H. van der Leeden, de Kempenaerstraatl Oegstgeest, die deze zaak als filiaal, one zijn eigen naam zal voortzetten. Wijziging 749. H. v. d. Leeden, Ge? geest, de Kempenaer straat 55, Handel kruidenierswaren. Vest. Fil. te Leiden, terskerekkoorsteeg 14, d.d. 9 October 1? Wijziging 51444. P. de Groot, Loié Haarlemmerstraat 43, Paardenvlceschhi weren. Met ingang van 11 October 19 is aan den heer P. de Groot, to Leidi volmacht verleend. A Nieuwe inschrijving 5389. Wed. L. K e ter, Leiden, Vischmarkt 1, Winkeliers! in schoenen, enz. E.: Wed. J. M. E. K ter-de Bruyn, Leiden. i De politie verzoekt ons er aau te bc inneren, dat op het politiebureau inlichti gen zijn te bekomen omtrent eenige rij* len, welke op den openbaren weg onb beerd zijn aangetroffen. INGEZONDEN MEDEDEELING. Goed gekleed, wel besteed! Het zal U.zoo'n voldoening Seven om te weten, dat ge [w geld goed hebt besteed aan zulk een degelijke en mooie Kreymborg-jas. Zie eens hoe die kraag zuiver om den hals sluit en wat een mooie' valling er zit in die prachtige brecde revers. Maar U kunt er pas goed over oordeelen, als li zelf deze Kreymborg-jas aanpast, dan;

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2