Haarlemmerstraat 143 BUITENL. BERICHTEN LUCHTVAART UIT D£ OMGEVING VIERDE BLAD. DE LEIDSCHE COURANT. VRIJDAG 11 OCTOBER 1929 INGEZONDEN MEDEDEELING. Treinbotsing in Amerika. 5 dooden, verscheid ene gewonden. Vijf personen werden gedood en ver scheidene gewond bij een botsing tusschen den PittsburghWashington-express en een goederentrein te Portage. Familie-drama op een Duiisch slot. Eigenaar en zijn kinderen dood aangetroffen. Op het slot Kittlau bij Nimptsch vond het dienstpersoneel giste*morgen öon slot heer, „Rittergutsbesitzer' von Nimptscb- Scliüz-Goldfus, en zijn drie kinderen, waar van het oudste vier jaren was, docd in een slaapkamer liggen. De vader had zich voer het hoofd geschoten, terwijl do kinderen gestikt bleken te zijn :n den rook, ont staan door brand van de st-offeerjng van de kamer, die nog smeulde. In een nabij vertrek vond men de wouw van den slot heer en twee oude dames, die op het slot legeerden, bewusteloos np den grond lig gen. Men neemt aan, dat de slotheer dc- elaapkamer in brand heeft gestoken en vervolgens zelfmoord heeft gepleegd, waar schijnlijk uit wanhoop over de groote i'i- r.ancieele moeilijkheden waarin hij buiten zijn schuld was geraakt. De vrouwen zijn blijkbaar op het schot komen toesnellen, doch door den uit het slaapvertrek stroo menden rook bedwelmd; haar toestand b zorgwekkend. Gebrek aan gevangenen. Opheffing van ge van go nissen in Zweden. Uit Stockholm wordt gemeld* Het schijnt, dat een aantal Zweedsche gevangenissen tengevolge van hel gebrek san gedetineerden overbodig zal worden. Heb aantal gevangenen is de laatste jaren voortdurend gedaald en bedraagt op hel cogenblik voor het geheele land ongeveer 2000. De stad Varberg aan de Westkust van Zweden is van plan, de gevangenis op te heffen, daar het aantal gevangenen de laatste jaren dikwijls 2 of 3, in 1028 slechts één bedroeg. Ook in de gevangenis van Engelholm bevond zich verleden jaar slechts eén ge vangene, terwijl het aantal gevangenen te "Visby en te Haparanda slechts 3. te Norr- telje en Karlshamm slechts vijf bedroeg. Eenige jaren geleden werd reed le ge vangenis van Oestermalm in Stockholm buiten gebruik gesteld en tot archief als onderdeel van het staatsarchief ingericht. Poolsche pelgrims bij den Paus. Twee vroegere huishoudsters v a n mgr. R a 11 i. Men schrijft uit Rome aan de „Msbd.": Bij de pelgrims, die dezer dagen naar Rome kwamen, bevond zich ook een groep Poolsche bedevaartgangers, onder leiding van den aartsbisschop van Wilna.' Onder deze Polen bevonden zich ook twee oudere dames, die eeus de huishouding van mgr. Ratti verzorgd hadden, toen deze nog apostolisch nuntius in Polen -was. De H. Vader had er op gestaan, dat zij mee zouden komen en had zelf de kosten van de reis betaald. De Poolsche pelgrims waren vergezeld door den tegenwoordigen apostolischen nuntius in Polen, mgr. F. Marmaggi, even als door den Poolschen gezant bij den H. Stoel en al het gezantschapspersoneel. De H. Vader hield een indrukwekkende toespraak, waarin hij op zoovele hem dier bare herinneringen gedurende zijn verblijf in Polen zinspeelde en aan den toemali- gen tragischen toestand van het land her innerde. Hij spoorde de aanwezigen aan, mee te helpen, opdat de glorierijke katholieke tradities van Polen steeds behouden zou den blijven en hoopte, dat de Katholieken waakzaam zouden blijven tegenover de aanvallen der vrijmetselaars, welke op het oogenblik in Polen zeer actief zijn. Olifanten losgebroken. Dezer dagen reden een twaalftal vracht wagens, behoorende tot een circus, den weg van Saint Briefes naar Brest af. In eenige van deze wagens werden ook wilde dieren vervoerd. Een,, waarin twee olifan ten waren opgesloten, trachtte een auto te passeeren, maar slipte en kwam in een greppel aan den wegkant terecht. De oli fanten rukten zich van hun kettingen los, en renden het veld in, terwijl zij alles, wat onder hun pooten kwam, stuktrapten. Een der dieren kwam tenslotte bij een boerderij, duwde de voordeur open en stond tot de panische schrik der bewo ners in eens in de keuken, waar het mid dagmaal pap werd gebruikt. De boer en zijn familie kozen het hazen pad; toen zij terug kwamen, was de pap op en eenig huisraad stuk getrapt. Ten slotte werden beide dikhuiden weer gevangen. Zosbkof's omzwervingen. Gistermiddag verscheen in de paspoor- tenafdeeling van het regeeringsgebouw te Saarbrücken de vroegere echtgenoot van prins-es Victoria van Pruisen, -Alexander Zoebkof, die een pas verlangde voor het Saargebied. Hij legde een schrijven ovei, waaruit bleek, dat hij was aangesteld als mixer in een bar te Saarbrücken. Het is nog niet bekend, of hij verlof zal ontvangen zich naar het Saargebied te begeven. De „goudmaker" toch een bedrieger? Een bekend chemicus te Miinchen heeft tegenover de „Münchner N. Nadu."' in vel band met de zaak van den alchimist Tvu- send, die beweert goud te kunneu makon, verklaard, dat hier slechts van groven Zwendel sprake kan zijn. WANNEER ZAL DE ZEPPELIN KOMEN? Zaterdag of Zondag. Dr. Eckener beeft gistermiddag een on derhoud gehad met een vertegemvoordiger van „Heb Leven" in Friedrichshafen, en daarbij gezegd, dat de mogelijkheid bestaat om Vrijdagnacht te vertrekken en Zaterdag boven Holland te zijn, maar dat met groo te waarschijnlijkheid Zaterdagnacht ver trokken zal worden, zoodat Zondag boven Holland zal worden gekruist. Dr. Eckener beeft het voorstel van den vertegenwoordiger van ,.Het Leven" om eerst naar Groningen tc gaan en eerst daarna Amsterdam, Den Haag en Rotter dam aan. te doen, definitief aangenomen, zoodat het luchtschip tegen den middag boven Amsterdam kan worden verwacht. Hedenochtend te 11 uur zou waarschijn lijk definitief worden besloten of de tocht Zaterdag of Zondag zal geschieden. Tijdens de tocht, welke de Graf Zep pelin" boven ons land zal maken, zal post worden uitgeworpen te Amsterdam (Schip hol) en te Maastricht. Deze poststukken zullen door bemiddeling van den Neder- lanclschen postdienst naar hun bestem ming worden doorgezonden. De Pooltocht van de „Graf Zeppelin". 1 Een medewerker van liet „Berl. Tagebl". heeft di\ Eckener enkele vragen gesteld oier den Pooltocht van de „Graf Zeppe lin", die in April van net volgende jaar zal beginnen. Eckener verzekerde, dat de tocht in elk geval doorgaat; het contract met de Aero Arctis" is al geteekend. De berekeningen die prof. Kansen en andere leiders der onderneming hebben opge maakt, wettigen de hoop op een volledig succes. Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de noodige veranderingen in heb luchtschip. De verzekeringen voor den tocht zijn al gesloten. De assurantie-maatschappijen hebben daarbij de voorwaarde gesteld, dat dr. Eckener zelf het luchtschip zal bestu ren, hetgeen hij heeft aanvaard. Daar niemand van het gewone perso neel kan worden, gedwongen aan den Pool tocht deel te nemen, zal de bemanning uit vrijwilligers bestaan. Of de Aero-Arctis ia staat zal zijn de zware kosten van de expeditie te dragen, wist dr. Eckener niet. Het is hem echter bekend, dat de Aero-Arriis groote subsi dies zal krijgen en dat zij haar pers- en publicatie-rechten goed heeft geplaatst. Op het vliegveld J.oewental zal een nieuwe loods worden gebouwd, van dezelf de afmetingen als de tegenwoordige. Zij zal dienen ter ontlasting van de nieuwe loods op de werf te Friedrichshafen, die voortaan voor den bouw van nieuwe luchtschepen be stemd zal zijn. Het luchtschip „R. 101". Teleurstellende verklaringen van den bouwer. In verband met de gunstige weerberich ten is het mogelijk, dat het nieuwe Engcl- sche luchtschip „R. 101" vandaag uit de hal gehaald en aan den ankermast ge meerd wordt. Intusschen schijnt de bouwer van het luchtschip, sir Dennis ..rnéy, het 1 ht- schip zelf reeds als verouderd er van ge ringe waarde te beschouwen. In zijn giste ren verschenen beek: „De wereld, de lucht en de toekomst" verklaart hij, dat sedert de „R. 100" en de ,,R. 101" in aanbouw waren, Amerika en Duitschland groote er varingen met de „Los Angeles" cn de „Graf Zeppelin" hebben kunnèn opdoen. ITet is niet te veel gezegd, indien men vaststelt, dat de voornaamste leer, die uil deze ervaring getrokken is,"deze is, dat de snelheid 'van alle' luchtschepen, in het bij zonder die van de groote luchtschepen, voor handelsdoeleinden, tot niet minder dan 00 mijl per uur moet worden opge voerd. Derhalve moeten de .,R. 100" en de „R. 101" evenals de „Graf Zeppelin" slechts als voorloopers van een practisch handels luchtschip worden beschouwd. De „R. 100" heeft slechts het doel van proef luchtschip te vervullen. Tijd, geld en arbeid daaraan besteed, zijn derhalve meer dan gerechtvaardigd. Het is te verwachten, dat deze verkla ringen van sir Dennis Burney in Engeland, waar men van de nieuwe luchtschepen vooral als handelsschepen groote verwach tingen had, veel opzien zullen baren. WARMOND. GEMEENTERAAD. Het nieuwe Raadhuis. Het flcoge honorarium voor den archi tect. Subsidie aan „De Hanze". Verordening inzake het verbou wen van aardappelen. Gisteren hield de Raad dezer gemeente een openbare vergadering onder voorzit terschap van den heer A. J. Schölvinck, burgemeester. Aanwezig waven alle leden. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend weiden de notulen der vorige bijeenkomst voorgelezen en onver anderd vastgesteld. Hierna deelde de Voorzitter mede, dat sincls do vorige bij eenkomst de navolgende stukken waren binnengekomen Dankbetuiging vali H. M. de Koningin voor de gelukwenschen aangeboden bij de gelegenheid van Hoogstderzclver geboorte- dag. Schrijven van II.H. Gedeputeerde Sta ten dezer Provincie houdende goedkeuring van eenige door den Raad genomen Comp- tabiliteitsbesluiten. Schrijven van H. H. Gedeputeerde Sta ten dezer Provincie houdende mededee- ling clat de rekening der Gemeente dienst jaar 1927 door dit College is vastgesteld. Schrijven van H. H. Gedeputeerde Sta ten dezer Provincie houdende ontvangst bericht ingevolge artikel 1<>7 der Gemeen tewet van de door den Raad dezer Ge meente vastgestelde verordening tot ge sloten verklaring van wegen in een rich ting in het belang van vrijheid en veilig heid van het verkeer. Bovengenoemde stukken worden voorf kennisgeving aangenomen. Komt tor tafel? Een adres van de R. K. Middenstands- vereeniging „De Hanze" alhier, houdende verzoek om subsidie voor een vanwege deze vcreeniging te geven winterhandels- avondcursus, en deze subsidie te willen bepalen op een zelfde bedrag als het vo rige jaar nl. 650. Wethouder Oudshoorn, die het verslag over het afgeloopen cursus jaar nog niet heeft ingezien, vraagt of ook dit jaar weer een. bedrag benoodigd zal zijn van 150. voor aanschaffing boeken, waarop dc voorzitter antwoordt, dat nu een tweede cursusjaar wordt opgericht waarvoor ook weder nieuw materiaal benoodigd is. Zoo wel wethouder Oudshoorn als het lid Hcijl informeeren nader naar hei ontvangen schoolgeld en de salarissen uitgekeerd aan de onderwijzers. Na eenige bespreking .wordt met algemeene stemmen besloten ook voor dit jaar een subsidie to verlee- 11 oil van 650, onder uitdrukkelijke voor- waarde dat de eventueel te ontvangen bij drage in de kosten dezer cursus voor het Rijk en de Provincie worden gestort in de jGemeentekas ofwel dat deze bijdragen in mindering zullen worden gebracht van de uit te keeren subsidie. Adres van dr. J. H. van Bouwdijk Bas- tiaanse, houdende verzoek aan den Raad medewerking tc willen verleenen om te komen tot verlaging der huren van de door hem en anderen bewoonde huizon en de zelve in goeden staat te doen brengen. De Voorzitter zegt, dat een afschrift van dit schrijven, is doorgezonden aan den heer H. Rutgers eigenaar der woningen en deze verzocht is aan dit adres de nocdigc aandacht te schenken. Op een vraag van het üd Heijl, hoe de toestand dezer wonin gen is, deelt de Voorzitter mede, dat tc dezer zake een onderzoek is ingesteld door den heer C. O. de Vroomen, gemeente-op zichter, die heeft medegedeeld, dat de hui zen op het oogenblik in goeden staat ver- keeren. Een adres van de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur te Haarlem houdende verzoek, een verordening voor deze Gemeente in heb leven te roepen, waarbij het - rboden zal zijn aardappelen die bijzonder vatbaar zijn voor wratziekte te verbouwen. B. en W. stellen voor, in het belang van het bloembollenbedrijf, een dergelijke ver ordening vast te stellen. Wethouder Zwet sloot juicht het aannemen van een derge lijke verordening natuurlijk ton zeerste toe, doch vindt het geen afdoende remedie te gen dit euvel. Immers, al wordt een der gelijke verordening vastgesteld, maar op nauwkeurige naleving hiervan geen toe zicht uitgeoefend, zal deze verordening haar doel voorbijstreven. Spreker wil der halve enkele deskundigen aanstellen, die moeten toezien ol na het aannemen dezer verordening nog verboden aardappelen verbouwd worden. De Voorzitter acht zulks onnoodig, daar het belang der verbouwers zelf eischt, dat aan deze verordening de hand wordt gehouden. Het lid Van Schie informeert of deze verordening ook zal gelden voor het Lage land. welke vraag door den Voorzitter bevestigend beant woord wordt. Wethouder Oudshoorn voelt wel iets voor het idee van wethouder Zwetsloot, en acht door aanstelling van eenige deskundige sontroleurs een goede werking der veror dening-verzekerd. Het lid Heijl zou deze aangelegenheid aan B. en W. willen over laten. Na eenige bespreking wordt op voorstel van wethouder Zwetsloot besloten, dat twee. deskundigen zullen worden aan gewezen, die op naleving der verordening toezicht zullen uitoefenen. Verzocht zal worden aan hel. Bestuur van de Vereeni- ging Bloembollencultuur, afdeeling War mond, en het Bestuur van den Kweekers- bond, alhier, elk een lid hunner vereeni- ging hiertoe aan te wijzen. De door B. en W. ontworpen verordening op het Openbaar Lager Onderwijs in deze Gemeente wordt, na voorlezing door den Secretaris, onveranderd vastgesteld. De vergoeding, als bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, wordt, aan gezien de rekening over 1927 door H.H. Gedeputeerde Staten is vastgesteld, over dat jaar bepaald voor de R. K. Parochiale School op -1673.76 en voor de School met den Bijbel op 2402.-10. Uit de drie jaarlijksche afrekening con form artikel 101 sub. 8 der Lager Onder wijswet 1920 blijkt, dat de kosten der R. K. Parochiale over de jaren 1925, 1926 en 1927 hebben bedragen 3465.en die der School met den Bijbel 4036.23. Hierna wordt overgegaan tot benoeming van een Hoofd der O. L. School. De door R. en W. opgemaakte voordracht, welke voordracht was samengesteld in overleg met den heer Inspecteur van het Lager Onderwijs, luidde als volgt: 1. D. Janssen onderwijzer te Rotterdam. 2. P. Veldhui zen, onderwijzer te Rotterdam. 3. W. van Bentum, onderwijzer te Amersfoort. Na gehouden stemming bleek dat met algemeene stemmen was gekozen de heer D. Janssen, te Rotterdam. De nieuwe benoemde titularis werd te vens benoemd als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim en lid van hot plaatselijk schooltoezicht. Hierna werd door B. en W. den Raad aangeboden de door dit College samenge stelde begrooting va-n inkomsten en uit gaven dezer Gemeente, dienstjaar 1930, zoomede die van het waterleidingbedrijf over genoemd jaar. Het lid Van Moorsel vraagt, óf niet elk raadslid een begrooting thuis kan krijgen, waaropdoor de Voorzit ter geantwoord wordt dat dit nog al kosten met zich mede zou brengen. Na eenigo be spreking wordt besloten de begrooting bij de leden te doen circuleeren, en een avond bijeen., te komen om hierover een bespreking te houden.. Teneinde over te kunnen gaan tot -op-, making van de desbetreffende, notarieele akten, wordt goedgevonden dat aan de Gemeente om niet wordt afgestaan eenige strooken grond, dienende voor wegverbree- ding, welke afstand een uitvloeisel is van de bouwverordening. B. en W. worden gemachtigd dio Comp- tabiliteitsbesluiten te nemen, welke noodig mochten blijken te zijn. Hierna doet de Voorzitter mededee- ling van den gang van zaken van het nieu we Raadhuis. Na mededeeling wat te de zer zake is geschied en na voorlezing van de tot heden gemaakte kosten, vraagt de Voorzitter den Raad een credicb van 7500.voor verdere afwerking van het gebouw, alsmede voor meubileering van hetzelve. Het lid Van Moorsel informeert naar liet honorarium van den architect. De'Voorzitter zegt dat conform de hier voor bestaande regeling, aan den architect een vergoeding wordt gegeven van 11.8 pet. van de bouwsom, gelegen tusschen de 15.000.en 20.000.Het lid van Moor sel zegt. nooit geweten te hebben, dat de architect een dergelijk honorarium zou ge nieten. Had hij dit wel geweten, dan zou hij nooit aan dit voorstel zijn stem gegeven hebben. De Voorzitter antwoordt, dat hij voor' zich niet gaarne de verantwoording van den bouw, zonder een bekwaam archi tect, op zich genomen zou hebben, men moet bier vooral verschil maken tusschen den bouw van een gewoon burgerhuis en een gemeentehuis. Het lid Van Moorsel antwoordt hierop, dat wanneer een nieuw Raadhuis gebouwd was, hij voor een archi tect geweest was, dodh, waar het hier slechts een verbouwing betrof, had het toezicht evengoed aan den gemeente-op zichter opgedragen kunnen worden. Dit laatste wordt door den Voorzitter betwist en ook het lid Bakker is van oordeel, dat in dit geval de Gemeente verplicht was een deskundige te nemen, daar de Raad dc verantwoording zou dragen, wanneer fouten begaan waren. Wethouder Ouds hoorn vindt de critiek van het lid Van Moorsel ongemotiveerd en te laat. U hadt, aldus spreker, met deze bezwaren moeten komen toen wij besloten den architect aan te stellen. Toen was uw vraag op zijn plaats geweest. Hadt, U er destijd belang ingesteld te weten wat. het honorarium van een architect bedroeg, dan hadden B. en W. u zeer zeker ingelicht. Wethouder Zwet sloot zegt, dat het geheele plan is opge zet met een architect, dus was het van zelfsprekend dat deze ook bij de uitvoe ring van het werk betrokken zou zijn. Spreker is van mccning, dat de door hot lid Van Moorsel uitgeoefende critiek te rugslaat op hem zelf. Na nog eenige be spreking, wordt met algemeene stemmen, op voorstel van het lid Bakker, besloten, B. en W. een crediet toe te staan van 10.000 teneinde verdere uitvoering aan de plannen voor den verbouw en de in richting van liet nieuwe Raadhuis te kun nen geven. Wijl de gebruikelijke rondvraag niets bijzonders opleverde, werd de verga dering door den Voorzitter gesloten en overgegaan in geheime zitting. NOOTDORP. Volksbond. De afd. van de Ned. R. K. Volksbond, alhier, hiekl haar algemeene vergadering op Dinsdag 8 October. De voorzitter opende de vergadering niet ge bed, waarna de notulen der vorige verga dering werden voorgelezen en goedge keurd. Een mededeeling van Herwonnen. Levenskracht omtrent de 5 cent contribu tie vond weinig animo. De heer Janssen gaf een uiteenzetting van het bonnenstel sel iu de bouwvakbedrijven. Van dc rond vraag werd druk gebruik gemaakt. Postciuiververecrigirg. Het ligt in de bedoeling alhier ecu Postduivenvereeni- ging op te richten. Dengenen, die lid wen- schen te worden kunnen zich opgeven bij liet voorloopig bestuur de heoren J. Th. Jasperse en G'. A. Groene wegen G'z. Ondertrouwd: G. van Tilburg 25 jaar en M. H. de Jong 23 jaar. Overleden: N. Boonekamp 91 jaar. R0EL0FARENDSVEEN, Uitvoering. Donderdagavond gaf do vioolclub „Onderling Kunstgenot" alhier haar eerste uitvoering in de groote Pan-» cratiuszaal. De geestelijk adviseur, kap. Bijl, opende deu avond met een hartelijk welkom toe te roepen tot dc donateurs en spreker sprak den wensch uit, dat alle aanwezigen zich recht hartelijk zouden amuseeren. Hierna nam het uil gebreide programma een aanvang. Met oen rnarsch ,.Ich Grüsse dicli" werd het programma geopend, cn al spoedig bleek, dat de viool- club, onder de bekwame leiding van den heer Bouwmeester uit Nieuwe Wetering, flinke vorderingen had gemaakt. De vel schillende ten gehoore gebrachte muziek nummers vielen dan ook zeer in den smaak van het publiek. Ook de trombone-solo, uitgevoerd door den heer J. Koek, oogstte veel bijval. Voor de pauze werden een ne gental muzieknummers ton beste gegeven. Ook dc bekende melodie van „Heb medelij Na de pauze werd 't publiek op een viertal nummer» vergast. Het geheele programma was keurig verzorgd en vol afwisseling, zoodat een ieder zich recht heeft geamu seerd. /Tot slot word nog het Wilhelmus gespeeld, waarna dc geestelijk adviseur een kort woord van dank richtte allereerst tob den directeur en tob de muzikanten en vervolgens tot de donateurs, hen vragende, Let streven van de vioolclub to «temien door hunne donaties. Hiermede waö de avond geëindigd en we kunnen gerust zeg gen, dat de club met giootc voldoening op dezen avond kan terugzien. We wen- scheu dan ook de vioolclub een steeds stij gend succes toe en we zullen hopen op nog meerdere avonden in dit .seizoen vergast lc> worden. WASSENAAR. Inenting. Op Vrijdag 25 October a.% des namiddags tusschen 4 en 6 uur zal er in het. Patronaatsgebouw in de Kerkstraat gelegenheid bestaan voor kostelocze inen ting. Aanmelding moet geschieden ton ge in eentehuize vóór 20 October a.s. Personalia. Tob loerares in huishou delijk werk en waschbehandeling aan de R. K. Vakschool voor Meisjes alhier is be noemd mej. J. M. Baijer te Leiden. Electrificatio straatverlichting Met de electrificatio van de straatverlichting in het dorp wordt geleidelijk voortgegaan. De van Zuylen van Nycveltstraat is reeds gereed, wat ecu groote verbetering is. De overige wegen zullen spoedig volgen. Zieke'iepen. Heb is gebleken, dat in den afgeloopen zomer weder een groot aantal boomen door de iepziekte aange tast. Vooral in de Burchtstraat, van Heer- kerenstraat, Windlustweg en Katwijkschen weg moeten velen het loodje leggen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11