RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK «ET GEHEIM VAN DE ZWALUW DERDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT. DINSDAG 8 OCTOBER 1929 JAN VAN DER DOES. lerinnering aan een groot Nederlander. 8 October 1604, dus heden juist 325 jaar geleden, overleed Jan van der Does, Heer van Noordwijk, meer bekend onder den laarn Janus Dousa. Hij werd 5 September 1545 te Leiden geboren en was op vijf-jari- leeftijd reeds ouderloos. Zijn grootva der van moederszijde, Frans van-Neijen- rode, liet hem te Lier, Leuven en Douai jtudeeren. In 1564 huwde hij met Elizabeth van Zuylen van der Ha er. Door zijn ge- eerdheid en voorzichtig staatkundig be- eid werd hij weldra beroemd. Bij de bele gering van Leiden door de Spanjaarden in ,574 werd hij tot bevelhebber van 'de stad aangesteld en 'verdedigde deze' liéTdhaftig. ['oen de Hoogeschool' in 1575 werd opge richt werd hij tot eerste Cürator aange leid. Ha den dood van Willem I begaf hij oich in alle stilte zelfs zonder weten van lijn echtgenoot.e, naar Engeland om nader net Koningin Elizabeth te onderhandelen, laar aanleiding van deze besprekingen jood men het volgend jaar aan Koningin Slïzabeth de heerschappij over Nederland tan, welke zij echter weigerde. Zij zonden jraaf van Leicester met eenige hulptroe- jen, die echter zeer heerszuchtig optrad. Pan der Does verzette zich hiertegen en vist te bewerken, dat de Koningin Lei- ;ester spoedig terugriep. Sedert 1585 was lij bewaarder en opziener van 's lands ar- ihieven geweest, doch toen hij in 1591 tot an den Hoogen Baad werd benoemd, Iroeg hij het ambt van Bibliothecaris van ie Leidsche Hoogeschool aan zijn oudsten soon over, en vestigde zich te 's-Graven- ïage. In 1604 begaf hij zich naar Noord- ivijk, alwaar 'hij in hetzelfde jaar overleed. Sijn lijk werd naar 's-Gravenhage ver roerd en aldaar begraven. Bij zijn begra- enis hielden Daniel Heinsius en Petrus^ Jertius een lijkrede en werd zijn nagedach- enis ook nog geëerd door een gedenkpen- ïing. Van zijn twaalf kinderen overleefden ïem er acht. Gerlach Johan Doys van der )oes, heer van Noordwijk, liet in 1792 inde :erk van Noordwijk een marmeren gedenk teken oprichten ter eere van zijn beroem- len voorvader. Verschillende dichters en schrijvers hebben hem gehuldigd als dich- ;er, geleerde en staatsman, o.a. Abraham Pereul, de Lanoy en Bilderdijk. Dood door schuld. De advoeaaLgeneraa'l bij den Hoogen Raad, mr. Berger, concludeerde tot ver werping van het cassatieberoep van H. J. L, die door het Amsterdamsche Gerechts- ïof in hooger beroep was veroordeeld tot 2 weken hechtenis wegens een door woest •ijden veroorzaakte aanrijding in de Fred, ïendriksfcraat te Amsterdam, welke den teer R. het letfen heeft gekost.Arrest 4 November. Zware mishandeling vari een veldwachter. De Hooge Raad behandelde o.m. een jeroep van M. F. E., die wegens zware nishandeling in hooger beroep door het lof te Arnhem was veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden. E. had te Vmbt-Doetinchem bij een vechtpartij een 'ijksveldwachter eenige messteken toege- jracht. Mr. v. Oven voerde namens requi- ant een cassatiemiddel aan. Conclusie O. tf. 21 October. Wat mag een rijksveldwachter doen? Jakob W. had in een café te Giethoorn len rijksveldwachter v. D.. toen deze ienige vechtende personen wilde scheiden, 'astgehouden. W. stond, deswege terecht poor de rechtbank te Zwolle, die het hem laste gelegde wel bewezen achtte, doch liet strafbaar, omdat niet gebleken was, lat de rijksveldwachter handelde in de iitoefening van zijn beroep, o.m. niet om dat hij geen strafbaar feit opspoorde en ook niet was binnen gekomen op verzoek van den caféhouder. De verdachte werd deswege van rechtsvervolging ontslagen. Echter heeft in hooger beroep het Arn- hemsclie Hof hem veroordeeld wegens we- derspannigheid tot 3 weken gevangenis straf, oordeelende, dat het ook tot de taak der rijksveldwacht behoort, strafbare fei ten te voorkomen. De advocaat-generaal mr. Berger, con cludeerde tot verwerping van het. tegen 's Hofs arrest ingestelde cassatieberoep. De uitspraak van den Hoogen Raad werd bepaald op 14 October. KATWIJK AAN DEN RIJN. R. K. Volksbond. De afd. Katwijk a. d. Rijn van den R. K. Volksbond hield haar ledenvergadering in het Parochiehuis. Na opening door den voorzitter, de heer C. v. d. Marei, leest de secr. de notulen waarop geen aanmerkingen. Als voornaamste punt komt wel op de agenda voor bespreking van het gezamenlijk aankoopen van brand stoffen. Na- enkele bespreking over dit on derwerp wordt besloten tot gezamenlijke aankoop over to gaan en de leden gelegen heid te geven voor de opgaven tot Zon dag a.s. Verder komen nog enkele aange legenheden van huishoudelijken aard ter tafel, waarna de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de opkomst sluit met den Chr. groet. Tuinbouw-wintercursus. Gisteravond had de officiee'le opening plaats van den Tuinbouw-wintercursus. Te ruim 8 uur opende de voorzitter van de afd. Katwijk van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, de heer Nic. Bos, de bijeenkomst in de R. K. school. In zijn welkomstwoord memo reerde hij dat het thans de tweede maal is, dat zulk een cursusstaat gehouden te worden. De eerste maal in 1927 met 40 leerlingen. Al is het aantal deelnemers thans niet zoo groot, n.l. 15, toch hoopt hij, dat met evenveel animo en genoegen ge werkt. zal worden als door de vorige cur sisten en dat na de twee cursusjaren allen het diploma, zullen behalen. Hierna geeft hij het. woord aan den lei der van den cursus den heer G. A Allers. Deze zegt allereerst dank voor de mede werking van de verschillende vereenigin- gen, die het mogelijk maakten om dezen cursus te houden. Hij dankt ook den ver tegenwoordiger- van het Rijkstoezicbt op de Tuinbouwcursussen den heer B. Donk van Lisse voor diens tegenwoordigheid, tevens het R. K. schoolbestuur voor het beschikbaar stellen van de lokalen. Daarna geeft hij den cursisten een kort. overzicht van wat in deze jaren behandeld zal worden. Hierna voeren de leeraren C. v. Klaveren en D. A. de'Rooy nóg kort 'het woord. De heer van Kla,veren zal behandelen het vak Bloembollenteelt, terwijl de heer de Rooy heb vak Groententeelt zal onderwijzen. Pastoor Schiphorst zegt dat het Bestuur der school met bijzonder genoegen enkele lokalen van de school afstaat, omdat het van het groote nut. van dezen cursus over tuigd is. Z.Eerw. spreekt dan ook den wensch uit, dat de cursus volledig slagen moge. De Voorzitter dankt den sprekers voor de -uitgebrachte wenschen, het schoolbe stuur voor hét afstaan van de school, de gemeente voor het verstrekken van vuur en licht, de Ver. v. Bloemb.Cultuur, Bloem bollenteelt, Tuinbouwver. Katwijk en Om streken voor de verleende subsidie. LEIMUIDEN. Inenting. In verband met het alastrim- gevaar zal in deze gemeente gelegenheid gegeven worden tot het doen van koste- looze inenting en wel te Leimuiden in het voormalig ziekenhuis op Donderdag 10 Oc tober a.s. des namiddags half drie uur en te Bilderdam in het koffiehuis van den heer Th. Bartels op Vrijdag 11 October a.s. des namiddags half drie nur. Personalia. De heer D. Ham, hoofd der bijz. school, heeft zijn benoeming tot I lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aangenomen. De heer J. B. Wolken heeft eenzelfde benoeming niet aangenomen. 1 In de vacature-W. L. Diemont is tot secretaris van het Fanfarecorps „Symipho- nie" gekozen de heer M. Witvliet. Geboren: Gijsbertha. Catharina Cor nelia d. van M. Straathof en J. C. Rijke- lijkhuizen. Ondertrouwd: KI. Ruyterman en H. F. Nessen. LISSE. De St. Joseph-Gezellen vieren feest. Zondag was het de dag dat het openings seizoen was aangebroken voor de St.. Jo- sephgezcllenver. alhier. Deze dag werd kerkelijk ingezet. Om half zeven gingen alle leden, alsmede de raad van bestuur en commissarissen ter H. Communie. Na de H. Mis vereenigden zij zich in het Ge- zëllengebouw om deel te nemen aan heb gemeenschappelijk ontbijt. Hartelijke woorden werden gesproken door den eerw. Vice-Praeses, alsmede door verschillende heeren van den raad van be stuur. Des avonds na het Plechtig Lof had de feestvergadering plaats in het vereeni- gingsgebouw. Op dezen feestavond waren uitgenoodigd de ouders der leden, alsmede oud-leden, benevens het parochiaal kerk bestuur en diverse besturen van plaatselij ke vereenigingen. Als spreker voor dezen avond was uitgenoodigd de heer Emiel Franke uit Amsterdam. De feestavond werd ingezet door een marsch van de muziekvereeniging ..Adolf Kolping", die verder dezen avond de toe hoorders vergastte op muziek tusschen de bedrijven door. De Vice-Praeses opende de feestverga dering met den Kolpingsgroet „God zege- ne het eerzame handwerk". Spr. heette de aanwezigen van harte welkom, in het bij zonder den spreker van dezen avond. Na het een en ander uiteengezet te hebben, wenschte spr. allen een genoeglijken avond toe. Vervolgens gaf de Mandolineclub „Sancta Lucia" eenige nummers ten ge- hoore. Hierna hield de beer Emile Franke een begeesterende rede over de Handelin gen onder H. Mis en hoe wij de H. Mis moeten bijwonen. Met stille aandacht werd spreker gevolgd cn een daverend applaus brak los toen spr. -vyas gekomen aan het einde van zijn schitterend betoog. De Vicet-Praeses dankte spreker voor zijn gloedvolle rede. Hij hoopte dat het ge sproken woord vele vruchten moge afwer pen voor de gezellen, ja zelfs voor de ga.n- sc-he parochie, want de eerbied in Gods Huis laat wel eens wat te wenschen over. Nadat de muziekvereeniging eenige nummers had ten gehoore gebracht, was het woord aan de Tooneelver. „Guido Ge- zelle" die voor het voetlicht kwaan met het blijspel in twee bedrijven en een slottoo- neel „De verwaande boer". Dit stuk opge voerd door meest nieuwelingen dezer afd. werd heel goed vertolkt-, wat wel bewees het applaus na ieder bedrijf. Onze plaatsgenoot'-en «ud-gezel, de heer P. Schuts, vergastte ons 'buiten verwach ting op een paar mooie voordrachten. Har telijk is daarom gelachen, en men behoeft zeker niet naar een andere plaats te gaan om een humorist te gaan zoeken voor een feestavond. Hij is wél in staat ons een geheelen avond te vermaken. Aan het einde gekomen van dezen feest avond, dankte de eerw. Vice-Praeses allen die hadden medegewerkt tob het welsla gen er van. Wij vertrouwen, dat het ook op andere feestavonden van de een of an dere onderafdeeli-ng niet aan belangstel ling zal ontbreken, omdat deze plaatse lijke vereeniging steeds een goeden indruk achterlaat, en er in Roomschen zin wordt feest gevierd. Nemen wij slechts een voor beeld aan dezen dag, schitterend mag zij geslaagd 'heeten. Zoo moet het zijn, be sloot spr.: „Godsdienstzin, arbeidzaamheid, eensgezindheid en vroolijkheid maken den oprechten mensch". NOORDWIJK. Geboren: Gerard us Johannes, zoon van P- Smit en A. van Schooten Adria- nus Leonardus, zoon van J. Smeltink en A. C. Vink Martha Adriana Christina, dochter van F. J. Buschman en E. M. C. J. Kret Adrianus Johannes Jozef, zoon van S. Langelaan en E. J. Bierman Gerrit- je, dochter van J- C. v. d. Lippe en K. v. d. Niet Annie, dochter van C. van Vliet en P. M. v. d. Steen Neeltje, doch ter van H. Amineraal en N. Ping Cor- nelia Elisabeth Catharina, doohter van P. Vink en J. J. de Lincel Henrica Alida Helena, dochter van P. van der Linden en E. M. Smit Cornelis, zoon van H. Braakman en K. v. d. Niet Jansje, dochter van J. van Duin on W. Barnhoorii Gerardus, zoon van C. J. Koppen en M. F. Bakker Johannes, zoon van G. Steenvoorden en J. A. Gerritsen Anna Gijsbertha, doohter van A. W. B. van Rhijn en A. M. A. Aarts. Ondertrouwd Jan v. d. Niet 32 jaar alhier en Johanna Marbus 29 jaar te Leiderdorp Johannes v. d. Aart 24 jaar te Lisse en Johanna Sophia Brederode 21 jaar alhier Theodorus Anton Johan Ma rie Hassink 33 jaar 's Hage en Jerona Pe- tronella Maria Vink 26 jaar alhier Jan Hartmann 26 jaar 's Hage en Melifcfca Hedwig Tosutti 23 jaar te 's Hage onlangs alhier Johannes Hendrikus Etman 21 jaar te Rotterdam onlangs alhier en Jo hanna Maria Saedt 26 jaar te Rotterdam Hendrik Valentgoed 30 jaar te Schie dam en Catharina Frederica de Wit 25 jaar alhier Cornelis van Egmond 27 jaar te Leiden onlangs alhier en Gerritje Peet 26 jaar te Valkenburg (Z.-H.) Cor nelis Petrus Alkemade 25 jaar en Elisabeth Anna Maria Peperkorn 26 jaar Cornelis Willem Zuilhoff 27 jaar te Sassenheim en Alida Margaretha Scheelings 28 jaar alhier Theodorus Gerardus Romijn 28 jaar en Mathilda Adriana Binken 26 jaar Pe trus Nicolaas van Zutphen 24 jaar te Den Haa.g en Johanna Cornelia Vink, 22 jaar alhier. Getrouwd J. v. d. Lans 23 jaar te Lisse en J. A. Alkemade 23 jaar alhier H. Haasnoot 25 jaar te Noordwijkerhoufc en G. Plug 25 jaar alhier. Overleden Wilhelmina Theodora Johanna Westgeest 24 jaar ongeh. Le venloos aangegeven kind van het manne lijk geslacht van A. v. d. Zwart en C. de Monije Sophia Kok, 87 jaar wed. van J. C. v. d. Leek Grietje Ploeg, 68 jaar wed. van H. J. Wanninkhof Anna Theresia van Dijk 3 weken, dochter van A. A. van Dijk en A. Hoogervorst Susanna Huber- tina Wapperzack 40 jaar gehuwd met W. Leemans te Rotterdam. WOUBRUGGE. Naar Indië, Onze plaatsgenoot, de heer N. Bochoven vertrekt als onderwijzer moor Ned. Indië en vertrekt heden (Dins dag) met het s.s. „Christiaan Huygens". ZOETERWOUDE. Arbeidsbeurs. In de afgeloopen maand' werden bij het correspondentschap der arbeidsbemiddeling alhier 4 personen als werkzoekend ingeschreven, waarvan or 2 door bemiddeling van den correspondent konden geplaatst worden. Op het einde der maand stonden nog 2 personen als werkzoekend ingeschreven. Inenting. Naar we vernemen hebben tot heden ruim 1400 personen van de ge legenheid tot kostelooze inenting en her inenting tegen de pokken gebruik ge maakt-. Personalia. Tot onderwijzer aan' d'e R. K. school aan den Hooge Rijndijk alhier is benoemd de heer P. J. A. de Vrind uit Leiden. Eindelijk goedgekeurd. Naar we ver nemen hebben Ged. Staten van Zuid-Hol land thans hunne goedkeuring aan de ge meen tebegrooting voor 1929 verleend, na dat de gemeenteraad, in verband met de Koninklijke beslissing de verordening re gelende het pensioenverhaal op de ge meente-ambtenaren, aangesteld voor 30 September 1920, had ingetrokken. Voor auto- en motorrijders. De aan dacht van belanghebbenden vestigen wij er op dat de indertijd aangevraagde rij bewijzen ingevolge de Motor- en Rijwiel- wet slechts voor 2 jaren geldig zijn en dat binnenkort een nieuwe aanvrage moet wor den ingediend. Het is wenschelijk een maand voor den vervaldatum een aanvrage ter gemeentesecretarie in to dienen. UIT DE RADIO-WERELD. Programmas' voor Woensdag 9 October. Huizen, 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.-uitzendingen. 10.3011.00 Korte Ziekendiensi. 12.302.00 Concert. Zang, viool en piano. 2.003.00 Gramofoonmuziek. 3.004.30 Concert. Sopraan en piano. 4.305.00 Gramofoonmuziek. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.30 Gramofoonmuziek. 6.307.00 Lezing over: „Wat is de be- teekenis van een circulatie-bank; in ons land dus de Nederl. Bank?" 7.007.30 Gramofoonmuziek. 7.308.00 Lezing over: „Methodische toepassing der muziek bij de behandeling van ongewone patiënten", van Dr. Willem van de Wall. 8.008.30 BestHMfemededeeiingen door den N.O.R.V.-voorzifter. 8.30 Orkestconcert. Lezing over: „Twee de excursie door liefdadig Nederland". Na afloop: Persberichten. Hilversum, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.- Kwartet. 2.003.00 Lezing door Dr. J. F. L. Hulst^ voor de Kon. Marechaussée. 3.004.00 Piano-cyclus door Egb. Veen en Louis Schmidt. 5.006.30 Concert in café Moderne, A'dam. 6.307.15 Italiaansche les. 8.00 „De Koopman van Venetië", blijópel van Shakespeare. Shylock: Loum de Vries. Muziek door heb Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. I. d. pauze persber. Daarna tot 12.00 nur concert in café Moderne, A'dam. Daventry, 1553.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.2011.50 Proefuitz. Televisie. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 12.50 Gramofoonmuziek. I.202.20 Orkestconcërt. 2.45 Berichten. 2.50 Uitzending voor scholen. 3.20 Lezing. 3.50 Lezing. 4.05 Ooncert. 5.05 Concert. Cinema^orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Trioconcert. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 „Russian Twillight". Tooneeluitz. 8.45 Dansmuziek. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Concert. II.2012.20 Dansmuziek. „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Ooncert. Eerste bedrijf van „Sieg fried" van Rich. Wagner. Langenberg, 473 M. 9.3510.35 Gramofoonmuziek. 10.4011.20 Muziekuitzending voor scho len. Orkest, zang en cembalo. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Concert, Orkest en bariton. 4.555.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Concert. Orkest en tenor. Intermez zo: „Uberfall auf Prof. Weltmann". Hoor spel. Na afloop van het concert tot 11.20 Or kestconcert. Kalundborg, 1153 M. 2.504.50 Orkestconcert. 7.359.05 „Forste Violin". Blijspel in 4 bedrijven van Jens Petersen en Gustav Wied. 9.2010.20 Orkest-concert. Zees en, 1635 M. 5.1011.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.1512.50 Nieuwsberichten. 1.201.50 Gramofoonmuziek. 2.053.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Hamburg. 4.505.20 Lezing en zan£. 5.20—7.50 Lezingen. 7.50 Vocaal concert. Koor en solisten. 8.50 Orkestconcert. Daarna tot 11.50: Dansmuziek en zang. FEUILLETON. Vrij vertaald uit het- Duitsch. door P. G. HOOKS. (Nadruk verboden). Bill had nooit achting voor den man kunnen hebben, maar dit gezicht wekte toch diep medelijden bij hem op. Van de kade af drong opeens een hevig lawaai tot hem door. Dit wekte hem uit zijn droef gepeins en nu steeg een vree- selijkc gedachte in hem op, de gedachte, wat zijn lot zou zijn, als de manschappen dronken en verhit van den dans aan boord kwamen en hem hier zouden vinden. Zé zouden hem, Bill Stevens, den gehaten Bill Stevens voor den moordenaar hou den en hem opknoopen aan de ra zonder vorm van 'proces. Hij moest weg van boord en wel zoo vlug mogelijk en dan de zaak aangeven bij het gerecht. Maar zou men hem gelooven Zoon ver telseltje van twee roovers, die aan boord waren gekomen, in de kajuit hadden geze ten om daarna, den kapitein te vermoorden en met diens geld er vandoor te gaan, kan iedereen verzinnen. Men zou hem vragen, waarom hij geen alarm had gemaakt'? En dan zou hij moeten antwoorden, dat de roovers eerst hem onschadelijk hadden ge maakt door hem een zwaren slag op het hoofd toe te brengen en hem over boord te gooien. Maar dat zou nog minder ge loofd worden, omdat het bij nader onder zoek zou blijken, dat de kapitein en hij al lesbehalve vrienden waren. „Neen", zoo redeneerde hij, „weet je, wat de rechters en de getuigen zullen zeg gen Bill Stevens heeft de wachthij heeft niets te doen en begint te piekeren over al het leed, dat de kapitein hem heeft aangedaan. Hij wordt hier inwendig woedend over en daar hij met den kapitein de kajuit om hem rekenschap over zijn handelingen jegens hem te vragen. Ze krijgen hevige woorden en Bill schiet den kapitein overhoop. Op tafel ligt geld, dat de kapitein bezig was te tellen. Hij steekt dit bij zich, gaat aan wal en verzint een lange geschiedenis van twee roovers, die de misdaad zouden bedreven hebben. En het gevolg zal zijn, dat Bill het loodje zal moeten leggen." „Maar dat zal niet gaan. Ik zal maken, dat ik weg kom en nu maar, hoe eer, hoe liever. Ik vertrouw er vast op, dat de da ders eenmaal zullen ontdekt worden. Moe der toch heeft gezegd, dat ik. onder wel ke omstandigheden ook, altijd op Gods hulp en bijstand moet blijven vertrouwen en dat zal ik doen ook." Deze laatste overweging gaf den door slag. Hij keek nog eens meewarig naar den kapitein, wien hij zoo'n einde niet had gegund en wilde dan weggaan, toen ziju oog viel op de goudstukken, die hier en daar over den vloer verspreid lagen en die de roovers in hun haast om weg te ko men zaker hadden laten vallen. Hij had geen cent op zak en daarom raapte hij er een stuk of wat op en stak die bij zich. Hij meende hiertoe gerechtigd te zijn, om dat hij dit geld beschouwde als een ver goeding voor zijn gage, die hij nog niet ontvangen had. Als een kat sloop hij nu het dek langs en klom de touwladder af naar het vlot, dat hij losmaakte en. naar den wal liet drijven. Nu stond hij op de kade en nie mand had hem het schip zien verlaten. In do herbergen ging het er nog lustig naar toe en zijn kameraads zou hij wel niet ont- kroegen binnen te gaan om iets te gebrui ken. Dat zou hem misschien opknappen, want hij voelde zich nog altijd akelig. Hij tastte in zijn zak of hij het geld nog had, dat hij in de kajuit van den vloer opge raapt had. Het was er nog, maar toen hij het aanraakte, was 't net, of hij er zijn vingers aan brandde. Vol afschuw haalde hij het te voorschijn en slingerde het op de staatsteenen, waarover het, rinkelend wegrollend, neerplompte in het water van de haven. Een eind verder ontmoette hij een poli- tie-agent, zijn ronde doende met kalmen pas, stap, stap. stap. Die man kon niets van den moord weten en toch voelde Bill zich beangst en ontweek hem. Nauwelijks was de agent voorbij, of Bill bleef staan' „Als ik eens naar dien man toe ging en hem alles vertelde?" mompelde hij. „En wat dan? Hij zal ruo meenemen naar het politiebureau en als ik daar alles naar waarheid meedeel, zullen zo me voor gek verslijten cn me morgen naar een krank zinnigengesticht brengen.Neen, neen Het beste is alles blauw, blauw te laten." En met die gedachten liep hij verder en verdween in de donkere achterbuurten van New-York. Een paar dagen later vond men in de cou ranten van New-York het volgende be richt: „Aanhouding en voorgeleiding bij het gerecht van New-York wordt ge vraagd van Willem Stevens, tweeden stuurmau op de Bremer-schoener de „Zwaluw". Hij wordt verdacht van moord van zijn kapitein Johan Jansen. Hij is on geveer 21 jaar oud. heeft, blond haar groot van gestalte. Op zijn aanhouding is een belooning gesteld van 500 dollars. Bij zondere merkteekens: W. S. op zijn lin ker arm." Het oude moedertje in het visscliersdorp aan de Noordzee wacht te vergeefs op de terugkomst van haar Willem en, wordt met den dag ongeruster over zijn uitblijven. Doch op zekeren morgen verschijnt de postbode aan haar deur met een brief. Bij 't zien van het adres, waarin zij Willem's hand herkent, springt haar hart op van vreugde. Ze maakt don brief ope-n cn begint tc lezen, maar nog voordat ze de lezing ten einde gebracht heeft, ontglipt het papier haar trillende handen pn valt ze snikkend neer op haar stoel. Als ze een kwartiertje later wat op verhaal geko men is, raapt ze den brief Op en begint op nieuw tc lezen. Willem geeft een omstan dig verhaal van 't gebeurde op de „Zwa luw" en verheelt niet, dat men hem, hoe wel hij onschuldig is, van de misdaad ver denkt en dat hij, zijn schuld niet kunnende bewijzen, aan het zwerven is gpgaan om uit do handen van het, gerecht te blijven en dat hij daarom niet naar huis kan komen, zooals hij eerst van plan was. „Bid voor mij, moeder", zoo eindigt hij, „dat zich alles voor mij ten beste moge schik ken." „Bidden", zucht ze, „ja, lieve jongen, dat heb ik alijtd vxoor de gedaan eu dat zal ik blijven doen, iederen dag, zoolang ik leef."

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7