21ste Jaargang MAANDAG 7 OCTOBER 1929 No. 6301 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN DE BIJZETTING VAN DR. STRESEMANN' BUITENLAND FEUILLETON ZONDAGSBLAD DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voorratbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 DE ROUWDIENST IN DEN RIJKSDAG k. HERDENKINGSREDE VAN RIJKSKANSELIER MüLLER I Grauw, eenigszins koud herfstweer heersoht Zondagochtend in de Duitsche Rijkshoofdstad. Uit alle deelen van de millioenenstad komen de menschen naar het centrum, om getuige te zijn van de begrafenis van minister Stresemann. Reeds te negen uur 's morgens vormen zich langs den weg, welken de rouwstoet zal passeeren, dichte menschenrijen. De politie heeft veel werk om de orde te ïandhaven. Langs de geheele route wer den touwen gespannen om de menschen tegen te houden. Behalve de officieele gebouwen 'hebben ook vele particuliere huizen, zakenhuizen, banken en hotels de vlag. halfstok gehe- sohen. Van de Erugelsche ambassade waait de Union Jack, van de Fransche am bassade de tricolore. Ook het gebouw van den agent-generaal voor de herstel-beta lingen heeft halfstok gevlagd. Het ministerie van buitenlandsohe za ken is met rouwguirlandes van bergviool- jfcjes en dennengroen behangen. Aan beide ijden van den hoofdingang staan met 'ouw omfloerste pilaren, terwijl ook de istorisc'he lantaarns met rouw omfloerst ;ijn. De vensters van het ministerie zijn et rouwcrêpe gedrapeerd. In den Rijksdag. De groots zittingszaal van den Rijks dag is vervuld van een plechtige stem ming. Op de plaats van het presidium is een katafalk opgericht, waarop de lijk kist met de diepstvlag van den Rijks minister van buitenlandsche zaken rust. Aan beide kanten van de kist zijn twee groote kandela-bres met brandende kaar sen opgesteld. Achter de katafalk is de hoofdzijde van de zaal met een 'groot zwart 'baldakijn bekleed, dat de geheele hoogte van de zaal inneemt en in het mid den een met rouwcrêpe gehulde zwarten Rijksadelaar op gouden fond vertoont. De balustrades der zaal zijn met rouwcrêpe bekleed, waarop donker groene guirlandes van eikenloof. Om de katafalk ligt een ontelbare hoeveelheid kransen, waaronder vooral de kransen der familie, van den Rijkspresident, van het corps diploma tique, van de Rijksregeering, van de Pruisische regeering, evenals van de ove rige landsregeeringen en Vrije Steden op vallen. De Fransche minister-president Briand heeft, een krans gezonden, met op het lint de woorden „Aan mijn lieven vriend". Ook de regeeringen van talrijke andere landen hebben kransen gezonden. Langzamerhand vullen zioh de zaal en de tribunes. Het corps diplomatique, onder wie de ambassadeurs van de Vereenigde^ Staten van Amerika, Engeland, Rusland" en Frankrijk, enkelen in diplomaten-uni form, neemt voltallig in de diplomatenloge plaats. Ook de Rijksregeerïng is geheel tegenwoordig. Te 10.55 uur neemt Rijkspresident von Hindenburg, vergezeld door den Rijksmi nister van binnenlandsche zaken Severing en den vice-president van den'Rijksdag von Arberg und Graef plaats in do eere-loge. Direct achter den Rijkspresident nemen in de eere-loge de familieleden van den overledene plaats. De Rijkskanselier Mueller neemt dan hot woord tot het uitspreken van de herden kingsrede. Hij zegt o.a. Aan de baar van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken staan niet slechts treurend zijn vrouw en zijn zoons, wien wij onze innige deelneming betuigen, staat niet slechts de Duitsche rijksregeering, die haar minister van buitenlandsche zaken, niet slechts de Rijksdag, die een van zijn meest vooraanstaande leden, niet slechts de Duitsche Volkspartij, die haar leider verloren heeft, doch in den geest neemt aan deze afscheidsplechtigheid het Duit sche volk deel, dat een van zijn beste zo nen verloren heeft en de wereld daarbuiten, die in hem den grooten staatsman vereer de en in hem den mensch van goeden wil hoogachtte. Weinige uren voor zijn verscheiden was hij in den Rijksdag en daarna nog te huis iil het ziekbed bezig er naar te streven ernstige politieke moeilijkheden uit d-»n weg te ruimen. Onder alle betuigingen van deelneming is daarom geen zoo treffend als die van onzen vereerden Rijkspresident, waarin wordt gezegd, dat de overledene tot het laatste oogenblik trouw voor zijn vaderland gewerkt heeft. Hij werkte voor zijn land en zijn volk, voor Duitschland en het Duitsche volk geraakte zijn hart in vuur. Tegenover de velo en dikwijls on rechtvaardige aantijgingen is hel -voor mij als Duitschen Rijkskanselier in dit uur een eereplicht te verklaren, dat er geen trou were Duitscher was dan Gusfcav Strese mann, niemand, die zooals hij, zijn geheele groote kunnen voor het door hem geliefde vsderland inzette. Spreker gaat dan de politieke werkzaam heid van den overleden minister na en be sluit met de woorden: Zijn werk staat, vast gegrondvest. Ons blijft de taak het in zijn geest voort te zetten. Wij hebben in hem een grooten staatsman, een leider en een prachtigen mensch verloren. Om met Goethe te spre ken: „Dieser ist ein Mensch gewesen und das heisst ein Kaempfer sein". Zacht klonk daarop Beethovens treur- marsch uit de „Eróica", door het Philhar- monisch Orkest uitgevoerd, door de zaal. De plechtigheid in den Rijksdag was hiermede geëindigd. Op weg naar het kerkhof. Eenige minuten na twaalf uur vertrok de rouwstoet uit de groote zaal van den Rijksdag. Na een aantal kransen volgde de lijkkist, die door zes politie-agenten in uniform op de schouders werd gedragen. Onmiddellijk achter de kist liep een gees telijke. Achter hem volgde, begeleid door den vice-president "an den Rijksdag von Kardorf de echt gen oote van den overle dene. Vervolgens kwam de rouwstoet, voorop de Rijkspresident von Hindenburg, naast, hem de Rijkskanselier Hermann Muller en de Rijksminister van Binnen landsche Zaken Severing. Een vliegtuigeskader vloog tijdens de plechtigheid in den Rijksdag boven het gebouw. Op de Platz dc" Republil:, waar tien pi laren met rouw omfloerst waren, opge steld, had een politdemuziekkorps treur muziek ten gehoore gebracht. De lijkkist werd voor den opgang naar het R^jksdaggebouw op een met zes rouw- bekleede paarden bespannen wagen ge plaatst. Reichsbanner hadden zich aan den voet van de trap met hun vaandels opge steld. Naast de kist stonden de geestelijke, mevrouw Stresemann, haar zoons en de naaste familieleden. Naast het spreekge stoelte hadden do Rijkspresident von Hin denburg, de rijksregeering, de vertegen woordigers der landsregeeringen en het corps diplomatique plaats genomen. Toon sprak de vice-president van den Rijksdag von Kardorf, welke door de mas sa stilzwijgend werd aanhoord. Daarna ging de stoet naar het kerkhof. Bij het paleis van den Rijkspresident werd halt gehouden; de Rijkspresident nam afscheid. Tien minuten voor één uur hield de lijk wagen stil voor het venster van de werk kamer, waar dr. Stresemann zes jaar lang gewerkt heeft. Het venster stond wijd open. Heb was met rouwcrêpe gedrappeerd. Terwijl de klokken in de omgeving luidden, werd een plechtig 'ilte van twee minu ten in acht genomen. Toen de kop van den rouwstoet te twee uur het kerkhof bereikte, werden van de nabijgelegen garnizoenskerk de klokken ge luid. De lijkkist van den overleden minister van buitenlandsche zaken werd- toen, ter wijl het orgel speelde „Befiel Du Diene Wegen", van den wagen getild en naar de kapel gedragen. Nadat, het gevolg bin nengelaten was, werd de ingang van het kerkhof weer gesloten, waarna de groote rouwstoet zich op de Kaiser Friedrich- platz ontbond. In de kapel had vervolgens de zegening vari het stoffelijk overschot plaats, waar na de kist naar het graf werd 'gedragen. De teraardebestelling van den Rijksmi nister van buitenlandsche zaken had hier op in besloten familie- en vriendenkring plaats. In het geheel waren niet meer dan driehonderd personen op de begraafplaats aanwezig. Slechts eenige meters van het graf van de ouders van Stresemann heeft men een graf gegraven, dat het stoffelijk overschot van den Rijksminister van buitenlandsche zaken zal bevatten. Steeds is het zijn wensch geweest naast zijn ouders voor de laatste maal te ruste te worden gelegd. Op een kleine open plek bij het graf zal heb eere-gedenkteeken voor dr. Strese mann worden opgericht. DUITSCHLAND De benoeming van Curtius. De Germania schrijft, dat men ook in Centrumkringen door de officieele mede- deeling ever de opdracht aan den socialist dr. Curtius tot waarneming van den post van tijdelijk minister van buitenlandsche zaken verrast is. Deze verrassing moest des te grooter zijn, daar de benoeming ge schied is zonder rekening te houden met de politieke factoren en zonder dat Muel lers medewerkers geraadpleegd zijn. Het is merkwaardig, dat de benoeming van dr. Curtius met zoo'n spoed noodig was als nooit bij dergelijke gevallen gebruikelijk is. Men had minstens tot Maandag kunnen wachten. De Deutsche Allgemeine Zeitung wijst er in verband met de benoeming tot tijde lijk minister van buitenlandsche zaken van dr. Curtius op, dat men rustig - had kunnen wachten tot de overledene min stens aan de aarde zou zijn teruggegeven. De benoeming van dr. Curtius is een ver rassing geweest, daar algemeen aangeno men werd dat de Rijkskanselier Hermann Mueller tijdelijk het ministerie van bui tenlandsche zaken mede zou bezetten. Wat den definitie ven opvolger van den overleden minister van buitenlandsche za ken betreft, schijnt het in geen geval zeker te zijn, dat de Duitsche Volkspartij er waarde aan hecht het ministerie van bui tenlandsche zaken ook verder voor een van zijn leden te behouden. In verband met het feit, dat de binnenlandsche kwes ties als het. belastingvraagstuk na- do Haagsche conferentie van groote beteeke- nis zijn, zal de Duitsche Volkspartij eer der grooten invloed wenschen in de an dere ministeries. De Vorwarts wijst er op. dat voor de benoeming van een socialist, tob minister van buitenlandsche zaken pleit, dat alleen een socialist iu,, het buitenland het ver trouwen zal kunnen vinden, dat Strese mann genoot. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De begrafenis van dr. Stresemann. Het geval van den levend begraven „markies' opgehelderld. (Buitenl. Berich ten, 2de hlad). „Heb geheim van de Zwaluw" is de titel van een nieuw feuilleton, voor ons blad bewerkt door P. G. Hoeks. Heb is een boeiend verhaal, waarvan de inhoud is als volgt: Willem Stevens, tweede stuurman op do Zwaluw, heeft op zekeren zomeravond de wacht, terwijl zijn kapitein in de kajuit een onderhoud heeft met twee mannen, die uit hebzucht den gezagvoerder ver moorden en met diens geld er van door gaan, na eerst, zooals ze meenden, den stuurman onschadelijk gemaakt to hebben. Dit is evenwel niet het geval, want Wil lem ziet bij 'b schijnsel van een lantaarn even het gezicht van een hunner. Uit vrees voor den moordenaar gehou den te worden, hetgeen later ook werke lijk geschiedt, verlaat hij het schip en komt na veel omzwervingen in heb goud land Californië, waar hij de moordenaars ontdekt. Hoe dit in zijn werk gaat en onder welke omstandigheden dit plaats vindt leert ons dit eenvoudige, doch niettemin spannende verhaal. Weekabonné's worden er aan herinnerd, dat vanaf heden het abonnement cp het Zondagsblad over het 4o kwartaal ad 50 ent. moet worden betaald. DE ADMINISTRATIE^* De Duitsché regeering in den stoet. Van 1. n. r.: minister Severing, president Von Hindenburg en rijkskanselier Hermann Müller. Geheel rechts de oudste zoon van wijlen dr. Stresemann. j De plechtige zitting in den Rijksdag vóór de begrafenis. Het stoffelijk overschot was temidden van een schat van bloemen opgebaard. Overweldigend was de aanblik van den stoet vóór het. Rijksdaggebouw. Op den lijkwagen het stoffelijk overschot

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1