UIT DE OMGEVING KALENDER DER WEEK f DERDE BLAD. DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 5 OCTOBER 1299 DE OUDHEID DER BOEKDRUKKUNST. „Na-dat men jaren lang getracht had de bankbiljetten op waarde te houden, ver boor het volk alle vertrouwen erin en werd „er bang voor. Alle aankoopen aan de re- georing werden betaald in papier. De „fondsen aan de zoutgabelle bestonden uit „papier. De salarissen van de ambtenaren „werden betaald in papier. De soldaten „ontvingen hun soldij in papier. De provin cies en districten maakten zich van hun „verplichtingen af door er zonder uitzon dering aan te voldoen in papier. Koper geld, dat men bijna nooit zag, werd als J2I „een schat gewaardeerd. Van kapitaal, dat „men in vroeger dagen had opgehoopt, rep- „te men niet eens meer. Zoo moest de prijs „van alle levensbehoeften wel omhoog vlie- |„gen en de koers van het papiergeld steeds „dalen". Waaraan zou dit citaat wel ontleend ^jjn? Aan een klacht, geuit tijdens den le jongsten wereldoorlog? 'fc Ziet er wel naar uit, maar 't is veel jf len veel ouder. Het slaat op toestanden in Jhet begin der 12de eeuw na Christus en komt voor in een Chineesch geschiedboek 1 nib dien tijd. 1 Een en ander toont eerstens aan, dat de rS| uitgifte van papieren geld heelcmaal geen I bedenksel is van den tegenwoordigen tijd, j en verder dat de Chineezen de kunst van drukken al veel vroeger kenden dan wij. Want het waren gedrukte muntbiljetten, wat reeds toen alles behalve een nieuwig heid was, aangezien historisch vaststaat, in dat bereids in 770 n. C. de Japansche kei zerin Sjotokoe last gaf, niet minder dan een millioen exemplaren te drukken van een tooverspreuk. Let wel: te drukken!. ÏEn nu hebben waarachtig nog niet zoo heel lang geleden de Europeanen zich druk gemaakt om de vraag, wie de boekdruk kunst uitgevonden had: Gutenberg of Coster? Wat 'n verbeelding! Wie me niet gelooven mocht, leze wat professor J. J. L. Duivendak in zijn bqpk „China tegen de Wcsterkim" over deze aan gelegenheid mededeelt, 't Bovenstaande is er aan ontleend en hier moge er nog meer uit volgen. De blaadjes met de tooverspreuk van kei zerin Sjotokoe zijn het oudst bekende druk werk ter wereld. Ze werden om godsdiensti ge overwegingen in de tempels bewaard, verborgen in kleine pagoda's, waarvan ver scheidene exemplaren nog bestaan. De taal jvas Sanskrit, de lettérteekens Chineesch. Uit hert. feit, dat de „oplage", maar liefst een millioen was, valt af te leiden, dat drukken toen voor de Oosterlingen een wel bekend middel ter verveelvoudiging was. Over den ontwikkelingsgang ervan deelt prof. Duivendak het volgende mede: Stempelen en drukken wordt in het Chineesch door hetzelfde woord aangeduid. En inderdaad is de boek druk een ontwikkeling van den stempel drukReeds tegen het einde der derde eeuw vóór onze jaartelling komen werke lijke zegels in gebruik: voortaan bewijst het op elkander passen van een afdruk in een weeke stof en de teekens op het stem pel de echtheid. Oorspronkelijk geschiedde de afdruk in klei zonder kleurstof; later, vermoedelijk in de 5e of 6e eeuw, gebruikt men daarvoor roode inkt van vermiljoen. Dit ging men in het bijzonder gebruiken voor het maken van zegelafdrukken op pa pier, terwijl men daarnaast nog documen ten op hout gevonden heeft uit denzelfden tijd, die met klei gezegeld zijn. Langs twee wegen heeft nu de overgang plaats gehad van den zegelafdruk naar den echten hout- druk: door het Taoïsme en het Boeddhis me" (twee godsdienstige'bewegingen). „In Taoïstische kringen hechtte men groote waarde aan het gebruik van zegels, waarin magische formules waren gegraveerd, die de kracht hadden, demonen te verdrijven. Uit do 4e eeuw weten wij dat zij dit deden in klei, toen nog het gewone materiaal voor zegelafdrukken. Waarschijnlijk zijn zij in de 6de eeuw die afdrukken gaan maken in rooden inkt- De bedoeling van deze quasi-zegels was om afdrukken zooveel mogelijk te vennenigvuldigen. Naar mate nu het Boeddhisme zich verspreidde, dat immers bij uitstek de religie is, die gelooft in de kracht vaa het heilige woord, de heilige afbeelding, nam die behoefte toe. Men heeft in Toerkestan duizenden bij duizenden stempelafdrukken van de figuur van Boeddha gevonden. Het vermenigvul digen hiervan werd als een vrome daad be schouwd en het bezit ervan had zegenende kracht. De overgang van dit stempelen van godsdienstige afbeeldingen met of zonder tekst naar het drukken ervan is zoo gering, dat het niet meer valt na te gaan, wanneer hij heeft plaats gehad. Technisch was daar voor niet anders noodig dan, in plaats va:i met de hand een stempel op het papier te drukken, het papier op het stempel te leg gen en met een borstel te wrijven. De daar voor geschikte inkt, gemaakt uit roet, vrij wel dezelfde „Oost-Indische inkt", die nu nog in China gebruikt wordt, schijnt reeds omstreeks 400 te zijn uitgevonden". Zoo is het gegaan! Men was in dien lang vervlogen tijd niet eens zuinig met de ge drukte boeken. Het oudste gedrukte boek toch dateert van 868; de vroegere zijn ver dwenen, wat men toeschrijft aan de vervol ging, welke het Boeddhisme in 845 te door staan had, bij welke vervolging men de boeken van dien godsdienst vernietigde. Men moet hierbij in 't oog houden, dat aan vankelijk het drukken speciaal uit gods dienstige overwegingen werd beoefend; voor wetenschappelijke en andere doelein den zou men er pas later gebruik van ma ken. Hoe dat drukken ging? Vleest van besneden planken op zeer een voudige wijze. Van te een borstel om den noodigen druk uit te oefenen op het op de houtsnede gelegde papier. In 't midden der He eeuw kwam men op het denkbeeld losse typen te vervaar digen, eerst van gebakken klei, later van tin, welke typen werden saamgevat is een ijzeren raam een en ander ter vervan ging van de besneden planken. De grootste ontwikkeling kreeg het losse type in Korea, waar vanaf 1403 met bronzen zetsel werd gedrukt. Het oudste nu nog bestaande boek, dat daarmede is vervaar digd, is gedateerd 1409. De Koreanen vonden zelfs de matrijzen uit, waarmede men letters kon gieten. Als we de beschrijving daarvan lezen is het, alsof we de „uitvinding" van Laurens Jans zoo n Coster hooren verhalen. Luister: Karakters werden eerst gesneden .van beukenhout; dit waren de modellen. Dan werd zand genomen van de zeekust denk hierbij aan den knussen grootvader, die in den Haarlemmerhout voor zijn kleinkinderen letters sneed, welke in 't zand vielen van plaatsen, waar riet groeit. Dit werd in een trog gedaan en de houten schrifteekens werden er tegenaan gedrukt. Op deze wijze maakte men den negatieven vorm (de matrijs), waarvan de typen werden gegoten. Een deksel met ope ningen werd erover geplaatst en gesmolten brons daar doorheen gegoten. Zoodra het metaal was afgekoeld, had men de typen. Onregelmatigheden als scherpe hoekon enz. werden bijgevijld. De typen werden in kolommen gehouden door eindjes bamboe, zoodat zij niet uit de rij konden vallen. Een pagina werd bijeen gehouden door een bamboeraam, dat later van ijzer werd ge maakt, zooals we reeds zagen. Men ziet: er blijft voor Gutenberg en Coster weinig eer over. Zij hebben eenvou dig nog eens uitgevonden laten we dit dan maar aannemen wat in 't Oosten reeds eeuwen lang bekend was, maar door het gebrekkige wereldverkeer niet tot Europa was doorgedrongen. Zeker, het blanke ras heeft later de druk persen en zetmachine xiitgevonden en ver volmaakt, maar dit was toch slechts voort bouwen op wat eeuwen geleden het gele ras reeds in beginsel in toepassing bracht. De ware geschiedenis der boekdrukkunst moge den Europeanen wat bescheidenheid leeren. AJO. door PROF. ANDREAS RASETSCHNIG (Rome), Eiume, 30 September 1929. Het jubeljaar loopt ten einde en nu dringt zich de vraag op, waar Paus Pius XI zijn gouden Mis zal lezen. Voorloopig •is hieromtrent nog geen enkele mededee- liing gedaan, en de H. Vader heeft de ge- iwoonto om dergelijke besluiten eerst op het laatste oogenblik mee te deelen. Som mige bladen geven onder voorbehoud het bericht dat de Paus de H. Mis bij gele genheid van zijn gouden Priesterfeest op hetzelfde altaar zal opdragen waar hij vijftig jaar geleden voor het eerst de Hei lige Geheimen vierde. Wanneer men echter bedenkt, dat de kerk van San Carlo bij het Corso midden in het centrum der stad ligt, en betrekke lijk klein is vergeleken bij de overige Ba silieken,, terwijl het weer omstreeks het einde van December gewoonlijk zeer on gunstig is te Rome, dan kan men redelij kerwijze wel veronderstellen, dat do H. Vader zich aan dergelijke invloeden van het gure jaargetijde niet zal blootstellen. En daarom meenen wij dat ook deze intie me feestelijkheden evenals alle andere groote plechtigheden wel in den St. Pieter zullen plaats vinden. Het aantal pelgrims dat op het oogen blik in do Eeuwige Stad vertoeft is nog nooit zoo geweldig geweest. lederen dag heeft de H. Vader er verschillende dui zenden in audiëntie ontvangen. Het zou een onbegonnen werk zijn om alle groepen te vermelden. Wij noemen slechts de 12.030 afgevaardigden van het Italiaansobe Werk liedenverbond, voor wie de H. Vader een plechtige H. Mis in Sint Pieter celebreer de waaronder bijna alle pelgrims de H. Communie ontvingen. Kardinaal Sbaretti stelde 3500 zijner Diocesanen aan den Paus voor. Bovendien waren er meer dan 2000 Fransehen, honderden Belgen, Zwit sers, Hollanders en Portugeezen. terwijl de oude kardinaal Vanutelli, Deken van het H. College van kardinalen met 1500 pelgrims van zijn Bisdom naar Rome ge komen was. Vanaf 31 December zullen alle perso nen, die geen burgers zijn van de Stad van het Vati'caan, en die het gebied van den Pauselijken staat willen betreden, voorzien moeten zijn van een geldig paspoort, dait door den gouverneur van de Vaticaansche Stad afgegeven moet worden. Wanneer het gewone paspoort een visum en handt eeke- ning bevat van den Pauselijken vertegen woordiger uit het desbetreffende land, dan heeft men geen verdere 'formaliteiten te vervullen, wanneer men de grenzen van de Stad van 't Vaticaan overschrijdt. Ook voor auto's en andere voertuigen zullen bijzondere maatregelen getroffen worden. Tevens heeft de Gouverneur bepaald, dat niemand meer als gids of tolk in de Vaticaansche Stad mag optreden, tenzij voorzien van een diploma, waaruit blijkt, dat bedoelde persoon, na afgelegd examen, bevoegd is om als tolk of als gids dienst te doen. Overtreding van dit voorschrift zal gestraft worden met een maximale boe te van 5400 Lire en drie maanden hech tenis. Men kan niet. in Eome komen, of men wordt op allerlei plaatsen der stad, bij het Coliseum, op het Sint Pietersplein enz. enz., lastig gevallen door allerlei men- schen, die koopwaar aanbieden: briefkaar ten, albums, souvenirs, en ik weet niet wat al meer. Zij vragen daarvoor minstens 'b driedubbele van de werkelijke waarde en telkenmale komen er klachten bij d'e autoriteiten over allerlei oplichterijen enz. Daarom is vanaf heden heb leuren of ven ten of koopwaar op eenigerle.i wijze ten verkoop aanbieden, verboden op straffe van een geldboete van 9000 Lire en zes maanden 'hechtenis. De 20.000 pelgrims van het Retraite- werk der Christelijke Werklieden-verceni- gingen werden door den H. Vader in bij zondere audiëntie ontvangen. Op het groo te Damasuspleén was een troon opgericht voor Z. H. den Paus, die vergezeld van verschillende Bisschoppen en den Aposto- liscben Nuntius van België, onder groot gejuich in het midden zijner kinderen ver scheen. De Palatijnsche wac'ht speelde de Paushymne, nadat een groot koor het „Tu es Petrus" gezongen had. De H. Vader hield een schitterende toe spraak, tintelend van geestdrift en mach tige ontroering wekkend. Z. H. herinnerde er aan hoe do Ar stelen eenmaal bij Christus kwamen cm uit te rusten van de vermoeienissen. Ook deze werklieden die door 'het bevorderen van hun retraitewerk ware Apostelen zijn, kwamen tihans in heb Vaderhuis rusten. De Paus verheugde zich ove-r de groote uitbreiding die hun werk genomen had; de H. Vader spoorde heni aan om een steeds vuriger Christelijk le ven te leiden waardoor zij c-en levende pre diking zouden zijn van de leer die zij be lijden. Van do particuliere audiënties zij nog vermeld dat ook Mgr. Thomas, de Chal- deïsche Patriarch van Babylonië, den H. Vader kwam gelukwenschen met het gou den Priesterfeest bij welke gelegenheid de Patriarch den Paus die een groot boeken liefhebber is, een kostbaar boek overhan digde in het Chaldeïsch geschreven. Naa-r in Vatrcaanscho kringen verluidt is de Bisschopsbenoeming te verwachten) van Mgr. Respighi die als Pauselijk Cere moniemeester gedurende het Heilig Jaar en ook thans weer gedurende het Jubeljaar zeer vele diensten bewezen heeft. Telken male als er sprake is van ©en nieuw Consistorie worden er candidaten genoemd die ernstig in aanmerking zouden komen om het kardinaalspurper te ont vangen. Vooral nu door het overlijden van kardinaal Dubois het aantal vacatures tot tien gestegen is, zijn er zeer veel can didaten: o.a. Mgr. Pacelli, en do Aartsbis schop van Burgas, de Primaat van Ier land, de Bisschop van Orleans, de Aarts- bisschop van Saragossa, do Nuntius te Madrid, en de Secretaris van de Congre gatie van 'bet Consistorie, de aartsbisschop van Palermo, de secretaris van de congre gatie der Propaganda Fide en der studiën. HAARLEMMERMEER. Geboren: Cornelis z. van C. Tienstra en T. E. Bras Marinus z. van G. Bekker en J. Onkenhout Johannes z. van P. van Heijningen en A. Zegstroo Neeltje Lena Geertruida d. van P. M. Smit en H. van der Veen Theodora Petronella Johanna d. van H. Timmers en C. C. M. Warmer dam Maria d. van J. Griekspoor en A. J. van Groeningen Maria Nicoletta d. van N. van Schie en M. C. Vastenhout Laurentia Anna d. van G. Duivenvoorden en P. M. Vertegaal Samuel z. van P. I. le Fe'ber cn D. C. Breijer Dirk Regnerus Wyehgol z. van H. G.'Bult en A. A. M. Wijchgel Grietje d. van A. Monster en H. de Vries Jozef Thcodorus z. van Th. Straathof en C. M. J. Ruigrok Bernar- dus Hendricus z. van J. Verstraten en M. Simeone Apolonia Maria d. van M. Jansen en J. van de Leur Adriaantje d. van B. C. I. B. T. v. d. Berg en K. C. van Keulen. O nrd crt(ro u w-d: D H. de Graaff 29 j. en L. van dar Berg 30 j. F. B. Meijer 22 j. cn E. J. W. Paauwe 21 j. C. A. Gehrels 23 j. en G. A. M. de With 22 j. A. Jongkind wed. 50 j. L. K. Hoekman 23 j. en C. van Leeuwen 23 j. J. van den Berg 28 j. en C. Kor te nee ven 24 j. Overleden: Thomas Eikelenboom 67 j., geh. met C. den Oude Bernardus Hendricus Francisous Joling 54 j., geh. met I. Spil Theodora Petronella Johanna 2 d., d. van H. Timmers en C. C. M. War merdam Francisous Jacobus Bijcna 36 j„ ongeh. Johannes 17 mnd., z. van W. Heima en W. van Veen Quirinus Jo hannes 18 d.. z. van J. G. van Es en C. P. Schoone Maria Christina van Bsnten 21 j.. ongeh., d. van J. G. v. Bentem Petrus Theodorus 19 mnd., z. van C. Suidgeest en M. P. Verkleij Pieter 3 mnd., z. van Jb. Verhulst en G. Verdoes. LEIMUIDEN. De Vleesc'nkeuringsdienst. Ged. Sta ten dezer provincie hebben bij hun besluit d.d. 24 September' j.l. de regeling inzake den Vleeschkeuringsdienst voor deze ge meente met de gemeente Leiden verlengd tot 1 December 1934. Gedurende de maand September werd ingevolge de vleeschkeuringswet aangegevenBedrijfsslachting: 1 koe. Nood slachting: 2 lammeren, 1 varken fc.m. 50 K.G. en 1 big. Goedgekeurd 1 varken t.m. 50 K.G. In totaal werd 10 aan keur- WASSENAAR. GEMEENTERAAD. De nieuwe burgemeester. Ge- meentebegrooting. Rekening gasbedrijf. De Raad dezer gemeente heeft Woens dagmorgen een openbare vergadering ge houden onder voorzitterschap van den Bur gemeester. Tegenwoordig zijn alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en gevoelt zich gedrongen om in deze eerste openbare vergadering een hartelijk woord van dank te spreken tot alle leden en over hunne hoofden heen tot de geheele burgerij voor de buitengewoon enthousiaste wijze, waarop zij cn alle overige ingezetenen hem en zijn echtgenoot© hebben ontvangen en zijn tegemoet getreden. Hij hoopt, dat men eens zal kunnen zeggep: „Wij hebben hem op enthousiaste wijze en met vriendschap ingehaald. De Burgemeester en zijn echt- genoote heben daaraan beantwoord. We zijn niet bedrogen uitgekomen". Met applaus werden deze woorden ont vangen. Bij de ingekomen stukken is een schrij ven vaji den heer Boender, waarin wordt gevraagd of het juist is, dat ©cn nieuwe motorvuilniswagen is aangekocht, zonder dat de raad ©en crediet heeft verleend en of het. voertuig al of niet via den Wasse- naarscben handel is aangekocht. Indien de wagen nog niet is aangekocht, vraagt hij, of ihet mogelijk is, dat de handel nog eenig voordeel kan behalen. De voorz. antwoordt, dat op de oorspron kelijke begrooting een bedrag van 4000 voor aankoop werd geraamd, welk bedrag bij Raadsbesluit van 22 Juli 1929 is ver hoogd tot 6000. Ten aanzien van de tweede vraag merkt hij op, dat een Ford wagen is aangeschaft, zoodat de ter plaat se gevestigde dealer de provisie wel zal hebben ontvangen. De heer Boender merkt op, dat er mo menteel geen officieel© dealer van de Ford in de gemeente is. Hij zou dan ook gaarne zien, dat de Wassenaarsche handel alsnog do gelegenheid kreeg, om, zonder dat het de gemeente geld zal kosten, provisie te bekomen. De voorz. zegt onderzoek toe. Op een verzoek van A. W. Kwak, om tegemoetkoming in de kosten van school geld voor een zijner kinderen, die de Chr. H. B. S. te Leiden bezoekt, wordt afwij zend beschikt. Op een verzoek van den heer J. Th. Wouters om teruggaaf van gestort© bouw- leges wordt gunstig beschikt. Besloten wordt medewerking te verlee- nen tot aankoop van meubelen en leermid delen ter completeering van do inrichting der Chr. school voor U. L. O. en voor de uitbreiding van de centrale verwarming van de lagere school aan den Heerenweg. Ingekomen is een verzoek van den heer C. J. A. Begeer en ©enige andere ingeze tenen, om het mogelijk te maken dat hun vergunning wordt verstrekt-, om via het terrein der drinkwaterleiding te gaan naar het achterliggend duinterrein. B. en W. stellen voor, om op het ver zoek bij wijze van proef gunstig te be schikken. Het ligt in hun voornemen, om aan de vergunning echter een aantal voor waarden te verbinden, o.m. zal alleen toe gang worden verleend aan hen, die een toegangskaart bezitten. Kaarten zullen worden verstrekt 'voor 1 jaar en alleen aan hen, die kunnen toonen het bewijs, dat zij vergunning hebben, om het terrein, gren zend© aan het Gomeentebezit, te betre den. Uitgegeven zullen worden persoons kaarten k 0.75 en gezinskaarten k 1.50. Bij de kaarten wordt een sleutel verstrekt voor het in de achterscheiding van het terrein te maken toegangshek. De heer Versteeg vindt de regeling nogal om slachtig. De voorz. zegt, dat men hiertoe inoet ko men tengevolge van velerlei oorzaken. Zoo moest gezorgd, da't men niet van uit de duinen het terrein zou betreden en da-t niet ieder, "die maar wilde, toegang kreeg enz. De heer Wouters is verwonderd, dat men met een adres bij den raad komt, om toegang over het waterleidingterrein naar de Bierlap en andere duinpannen terwijl men niet eens weet-, of de tussehenliggende eigenaar toestemming zal geven, om over zijn grond te loopen. Het is hem bekend, dat deze eigenaar bezwaren heeft tegen inwilliging van een eventueel verzoek. De heer Drop merkt op, dat men geen kaart kan bekomen, als men niet een be wijs kan toonen, dat men toegang heeft tot do overige terreinen. Hij acht het-, in ver band met de opmerking van den heer Wou ters, wel gewensc-ht, dat zij zich eerst moeten vergewissen van de toestemming van andere eigenaren. De gemeente zou bij weigering, anders kosten maken voor nie mendal. Het voorstel van B. en W. wordt daarop met algemeene stemmen aanvaard, om in "werking te treden, als de vergunning van de andere eigenaren zal zijn verkregen. Ontheffing van het voorschrift van art. 9 der Bouwverordening wordt verleend aan Th. Knijnenburg voor den bouw van een garage, aan N. M. J. Konings voor het verbouwen van een bakkerij, beide aan den Oostdorperweg, en aan J. Zuiderduijn te Voorschoten voor den bouw van een koeienstal. Hierna wordt ©cn besluit genomen tot vaststelling van den pensioensgrondslag voor diverse ambtenaren. Op een request van eenige ingezetenen, houdende verzoek om verplaatsing van het woonwagenkamp wegens veelvuldige gras- diefstal, het melken van koeien enz. door bezoekers van dit kamp, wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt op grond, dat het nog niet mogelijk is, een meer ge schikter plaats in de gemeente aan te wij zen. Tot voorzitter van de( Gascommissie wordt benoemd de~burgemeester en tot leden de heeren D. Th. Ruijs cn A. Ver steeg, tot leden van de commissie voor Openbare Werken de heeren D./Th. Ruijs, A. Versteeg en J. Th Wouters, tot leden van de commissie tot uitvoering der Steun regeling de theeren.D. van Barneveld, tH. N.B. Als niet anders wordt aangegeven heeft in deze week iedere H. Mis Gloria, geen Credo. De gewone Prefatie. ZONDAG 6 Oct. 20e Zondag na Pink steren. Mis: Omnia. 2e gebed v. d. H. Bru no, Belijder; 3e v. d. H. Bavo. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Ballingen zijn wij in het Babyion dezer wereld. Rampen en kruisen, tegenspoed en wederwaardigheden des levens omringen ons en zijn ons deel (Offertorium). Maar toch: Alles, wat God gedaan heeft, wat Hij ons overzendt, 't is rechtvaardig, want wij bobben niet naar Zijne geboden ge luisterd. Wees ons echter barmhartig, Heer. (Introitus). Wij willen onzen goeden wil too nen; ons hart is bereid, o God (Alleluja vers). Niet langer de levensregels dezer we reld tot richtsnoer onzer gedragingen, maar Uwe geboden, Uwe wet, Uwe H. Wil! Moeite zal dat ons kosten, te meer omdat onze dagen zoo boos zijn d.i. vol gevaren (Epistel). Vertrouwvol evenwel durven wij onze oogen opheffen tot U, Die al wat leeft verzadigt met zegen (Graduale) cn door Je sus Christus, onzen Heer en Middelaar, die ook de smeekingen van den hofbeambte heeft verhoord (Evangelie) vergiffenis vra gen van vroegere zonden; den waren harte- vrede, de genade U voortaan getrouw te dienen (Gebed en Stilgcbed), steeds to ge hoorzamen aan Uwe geboden (Postcomrcu- nio). "Dat zal ons waarlijk gelukkig maken, want het ware geluk is alleen te vinden in den getrouwen dienst des Heeren. (Introi tus). N.B. Waar vandaag de plechtige uiter lijke viering plaats vindt van het Feest van de-n Allerh. Rozenkrans, mogen alle H.H. Missen zijn v. h. Rozenkransfeest. Mis:. Gaudeamus (Zie 7 Oct.) Gloria. 2e gebed v. d. Zondag; 3e v. d. H. Bruno. Credo. Pro- fatio v. d. Allerh. Maagd (Invullen: En U: op heb feest). Laatste Evangelie v. d. Zon dag. Kleur: Wit. MAANDAG 7 Oct. Feest van 0. L'. Vrouw v. d. Allerh. Rozenkrans. Mis: Gau deamus (alleen in stille H.H. Missen) 2e 2e gebed v. d. H. Marcus, Paus; 3e v. d. H.H. Sergius en Gezellen, Martelaren. Cre do. Prefatie v. d. Allerh. Maagd (invullen: EnU op het feest). Kleur: Wit. Verheugen wij ons op dit feest van den Allerh. Rozenkrans, bij het bidden waarvan wij herdenken de geheimen van loven en dood en verrijzenis van Gods Zoon. Bid-' den wij onzen rozenkrans godvruchtig en waardig, opdat onze weesgegroeten zijn als rozen, die geuren voor Maria. (Communio). DINSDAG 8 Oct. Octaafdag v. h. feest v. d. H. Bavo, Belijder. Mis: Gaudeamus (als op 1 Oct.). 2e gebed v. d. H. Birgitta, We duwe. Credo. Kleur: Wit. St. Bavo's feest is voor ons een reden van vreugde, want glorievol is hij in den hemel, waar hij voor ons ©en voortdurende voor spreker zal zijn. (Kerk. Get.). WOENSDAG 9 Oct. Mis v. d. H.H. Dionysius en Gezellen, Martelaren: Sa- pientiam. 2e gebed A Cunctis (om de voor bede der Heiligen) 3e naar keuzo v. d. priester. Kleur: Rood. Dionysius de Areopagiet, (d.i. lid v. h. gerechtshof) bekeerde zich op de predi king v. d. H. Paulus op don Areapaag (d.i. de plaats waar het gerechtshof vergaderde) te Athene in Griekenland. De H. Paulus doopte hem met vele an deren. Dionysius werd eerst aan het hoofd geplaatst van de Kerk te Athene cn later is hij naar Frankrijk gezonden om het H. Evangelie te verkondigen, waar hij met den priester Rusticus en den diaken Eleu- therius na vele kwelb'ngen t© Parijs ont hoofd werd. DONDERDAG 10 Oct. Mis v. d. H. Fran cisous Borgias, Belijder: Os iusti. 2o en 3e gebed als gisteren. Kleur: Wit. Toen Francisous Borgias het reeds mis vormde gelaat zag van do overledon keize rin Isabella, werd hij zóó getroffen door de menschelijko vergankelijkheid, dat hij be sloot afstand te doen van al zijne bezittin gen en, zoodra hij kon, alleen den Koning der koningen te dienen. Na den dood zijner echtgenoot© werd hij Jesuiet en later Ge- neraal-Overste. Buitengewoon groot was zijno liefde voor het Allerh. Sacrament. VRIJDAG 11 Oct. Mis v. d. H.H. Ewal- den, Gebroeders-Martealren: Introt. (Zie in het Feesteigen v. h. Bisdom op 3 Oct.). k Kleur: Rood. Do beide broeders met denzelfden naam Ewald en ter onderscheiding naar den kleur hunner haren genoemd de Zwarte en de Blonde, waren Angelsaksische priostors en zijn gemarteld om hun prediking van het H. Geloof (7e eeuw). ZATERDAG 12 Oct. Mis v. d. H. Wilfri- dus, Bisschop en Belijder: Sacerdotes. 2e gebed voor den Paus. Kleur: Wit. Bisschop van York in Engeland, was de H. Wilfridus op onrechtvaardige wijze door zijno vijanden van zijn bisdom beroofd, waarom hij naar den Paus reisde. Op zijn reis kwam hij naar onze kust en predikte met toestemming van den Friezenkoning Adegild het H. Evangelie, aldus den grond slag leggend voor den latercn arbeid van den II. Willibrordus en Gezellen. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender, be halve ZONDAG. 2e gebed v. d. H. Maria-Fran- cisca v. d. H.H. Vijf Wonden; 3e v. d. E. Bruno; 4e v. d. H. Franciscus. DINSDAG. Mis v. d. H. Birgitta, Wedu we: Cogncvi. 2e gebed v. d. H. Franciscus. Credo. Prefatie v. d. H. Franciscus. (Zie 4 Oct:). WOENSDAG. 2e gebed v. d. H. Francis cus; 3e Concede (ter eere van Maria). Cre do. Prefatie als gisteren. DONDERDAG. Mis v. d. H. Daniël en zes Gezellen, Martelaren: Sapientiam. 2e gebed v. d. H. Franciscus Borgias; 3e v. d. H. Franciscus van Assisië. Credo en Prefatie als gisteren. Kleur: Rood. VRIJDAG. Octaafdag v. r. feest v. d. H. Vader Franciscus. Mis: Gaudeamus (als op 1 Oct.)., Credo cn Prefatie als gisteren. Kleur: Wit. ZATERDAG. Mis v. d. H. Seraphinus, Belijder: Justus. 2e gebed voor don Paus.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9