UIT DE RIJNSTREEK Agenda INGEZONDEN MEDEDEELING. 20 Juli 1928, Staatsblad no. 265, houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten". Vervolgens daar beneden, met voldoende tusschcnruimte en met letters van 3 1/2 c.M. hoogte, 1 1/2 e.M. breedte, de samenstellen de lijnen 5 m.M. dik, de woorden: Besmet telijke ziekte, welke woorden moeben zijn onderstreept met oene lijn, ter dikte van 3 m.M. Met voldoende ruimte onder deze laatste woorden volgt de naam van de betreffende ziekte. De letters van deze naamsaandui- ding moeten eene hoogte hebben van 2 1/2 c.M. en eene breedte van 12 m.M., terwijl de samenstellende lijnen 3 m.M. dik zijn, een en ander overeenkomstig het bij de be schikking behoorend voorbeeld. Voorts heeft dezelfde minister, gelet op artikel 8, 2de en 5de lid, van de Besmet- telijke-Ziektewet vastgesteld, dat het tijd perk, bedoeld in bovengenoemde leden van dat artikel, voor de navolgende ziekten bedraagt: voor fobris typhoidea 14 dagen paratyphus 1 (typheuze vorm) 8 2 (gastro-en ter i- k tische vorm) 6 variola minor (alastrim).. 14 dysenteria bacillaris 8 roodvonk 8 diphterie 8 meningitis cerebrospinalis epidemioa 14 polimyelitis anterior acuta 14 encephalitis lethargica14 BESMETTELIJKE ZIEKTEN. 350 gevallen van roodvonk. Te Delft 51 alastrimgevallen. In de week van 22 tot 2S September zijn in ons land de volgende gevallen van be smettelijke ziekten aangegeven ml.: 22 ge vallen van buiktyphus, waarvan 9 in Zuid- Holland, 3 te Rotterdam en 8 in Noord- Holland, 5 te Amsterdam, voorts 350 geval len van roodvonk, w.aarvan 98 in Zuid-Hol land en 48 te Rotterdam, dan 76 gevallen van diphtherie (19 te Rotterdam), 4 van dysenterie (3 te Rotterdam), 2 van nek kramp, 2 van slaapziekte, 27 van besmette lijke kinderverlamming en 71 van alastrim, waarvan 68 in Zuid-Holland, (51 te Delft). Werktijd in broodbakkerijen. De minister van Arbeid, handel en nij verheid, heeft vergund: lo. dat in de broodbakkerijen, als be doeld in art. 36, eerste lid, der Arbeids wet 1919, die onder rabbinaal toezicht of rabbinale controle werken, in alle gemeen ten des Rijks door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen, in afwijking van •het bepaalde bij art. 36, derde lid, dier wet, met den bakkérsarbeid- wordt 'be gonnen: a. op 4, 13, 18 en 25 October 1929, tel kens te 12 uur des nachts, met dien ver- jstande, dat voor zoover betreft broodbak- [kerijen, aan welke eene vergunning, als be doeld in art. 3.7, eerste lid, der Arbeidswet :1919, iü verleend, reeds op 3, 12 17 en 24 'October 1929, telkens -om. IC uur des na- middags, met arbeid, bestaande in 'het ge reedmaken van deeg en ovens, mag worden aangevangen; b. op 7, 21 en 28 October 1929, telkens te 5 uur des voprmiddags, of, indien inge- volge het bepaalde in art. 36. derde lid, on der d of e der Arbeidswet 1919, reeds om 5 uur des voormiddags met den bakkers- arbeid mag worden aangevangen, telkens !ie 4 uur des voormiddags. Bovendien mag, voor zoover betreft broodbakkerijen, voor welke eene vergunning als bedoeld in art. 37. eerste lid, der Arbeidswet 1919, is ver leend. op die dagen gedurende twee uren vóór het tijdstip, waarop alsdan de lfak- kersarbeid mag aanvangen, arbeid, be staande in het gereedmaken van deeg en oven, worden verricht Een en ander onder voorwaarde, dat in de bakkerijen, waar van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, op 5, 6, 14, 19, 20, 26 en 27 October 1929 geen arbeid wordt verricht b. dat het in die ondernemingen na 8 uur des namiddags van den vorigen dag ge bakken of opgewarmd brood of deeg op 4, 7. 13. 18, 21, 25 en 28 October 1929. van 8 uur des voormiddags af, uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de bak- kerij bevindt, wordt vervoerd, verkocht of afgeleverd c. hoofden of bestuurders van de onder a genoemde ondernemingen er aan herin nerd dat le. zoolang van de vergunning gebruik wordt gemaakt, overeenkomstig het be- 7>aalde bij art. 10 derde lid, van het Rust tijden- en Arbeidslijst enbesluit voor fabrie ken of werkplaatsen 1923, uit een naast ds arbeidslijst opgehangen geschrift op duide lijke wijze moet blijken, hoe de werkuren over de verschillende dagen der week wor den verdeeld; 2e. ingevolge het bepaalde in. art. 40, vierde lid, der Arbeidswet 1919, aan een bakkersgezel, die tusschen 8 uur des na middags en 6 uur des voormiddags bak- kersarbeid verricht, onmiddellijk vóór den aanvang van zijn arbeid, die geheel of ge deeltelijk tusschen die uren is gelegen, een onafgebroken rusttijd van 10 uren moet worden gegeven. ALPHEN AAN DEN RIJN. Verkooping. De uitslag van de giste ren ten overstaan van den notaris Jhr. G. J. Stoep in het hotel ,,'s Molenaars" gehou den openbare vrijwillige verkooping van het terrein waarop destijds de buitenplaats „Weltevreden" twee kapitale boerenhofste den en diverse perceelen vruchtbaar wei land samen groot 57.04.92 H.A., alles gele gen in de voormalige gemeente Oudshoorn gemeente Alphen a. d. Rijn en behoorende tot de nalatenschap van den heer J. W. O. Clant, is als volgt: Koop 1. Perceel 1 en 2 in bod staande op 12.200, werd afgemijnd op 4000.— door den heer W. J. den Hertog Wzn. alhier. Koop 2. Perceel 1 en 2 in bod staande op 27.500.— werd niet afgemijnd en op gehouden. Koop 3, in bod staande op 16.800 werd afgemijnd op 4500.door den heer D. v. Noord van Noordwijk. Koop 4. Perceelen 1, 2, 3, 4 en 5, in bod staande op 36.201, werd afgemijnd op 3500.door den heer W. J. den Hertog Wzn. alhier. Koop 5. Perceel 1, in bod staande op ƒ23.200, werd niet afgemijnd, koper W. J. den Hertog Wzn. Perceel 2 en 3, in bed staande op 13.001, werd afgemijnd op 1.door W. Bogaard alhier. Koop 6, in bod staande op 2000.—, werd afgemijnd op 1500.door den heer W. J. den Hertog Wzn. Koop 7, in bod staande op 8700. werd afgemijnd op 1000.door den heer W. J. den Hertog Wzn., alhier. Koop 8, in bod staande op 20.300. werd niet afgemijnd en toegewezen aan de heeren Gebrs. Zandvoort te Leiden. Koop 9, in bod staande op 12.600, werd afgemijnd op 2500.door den heer W. J. den Hertog Wzn. Koop 10. in bod staande op 5400.—, werd afgemijnd op 275.door de N.V. Mij. tot exploitatie van onroerende goe deren „De Rijn" gevestigd te Alphen a. d. Rijn. De gezamenlijke perceelen die in bod stonden op 175.800 brachten alzoo, met inbegrip van de opgehouden koopnr. 2 op, een bedrag van totaal 195.178.dus bijna 2 ton. Dure asters. De opbrengst van da asterverkoop ten bate van de cbr. wijkvei- pleging bedraagt circa 360. Kantongerecht. J.l. Woensdag werd ter terechtzitting van het Kantongerecht alhier tot Kantonrechber-plaatsvervanger geïnstalleerd de weledelgestrenge heer F. J. Crone, inspecteur der directe belastingen en accijnzen alhier. Kinderfeest. 't Was Woensdagmiddag voor onze schooljeugd feest. De St. Anna- vereeniging, daartoe door milde gevers in staat gesteld, bereidde aan een 400-tal leerlingen der R. K. Par. School een feest middag in de St. Josephzaal. En de kinde ren hebben zich kostelijk geamuseerd; vraagt het hen maar! Wat werden ze allen onthaald op versnaperingen. Bovendien werd een bioscoop-voorstelling gegeven door den heer L. Verleun. De St. Anna- vereeniging heeft eer van haar werk ge had. Post. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn; terugontvangen in de twee de helft der maand September 1929. Brie ven binnenland: Bur. Leidsche Courant no. 3118, Leiden. Bur. Nieuws v. d. Dag, Am sterdam. S. Nederhof, 1 Lena Reu- merman, Amsterdam. C. Boetekees, VGravenhage. Briefkaarten binnenland: A. Kranenburg, Rotterdam. Eén zonder adres. Een ontploffing voorkomen. Hedennacht te 1 uur geraakte een vlet, geladen met 3 top ongebluschte kalk lig gende in de Spoorhaven, toebehoorende aan de N.V. Handelsraad alhier, doordat de kalk blijkbaar nat. is geworden, in brand. De motorspuit werd gealarmeerd, die de vlet tot zinken bracht, waardoor een ontploffing werd voorkomen. De scha de, die vrij belangrijk is, wordt door ver zekering gedekt. Jubileum. Den len November a.s. hoopt de heer L. van Beek zijn 25-jarig jubileum te herdenken als agent van po litie in deze gemeente. AARLANDERVEEN. Kaasdag. Alhier werd j.l. Woensdag een kaasdag gehouden, georganiseerd door den bond van oud-leerlingen van landbomvwintercursus- sen, waarvan door zeer vele inzenders ge bruik Averd gemaakt. Bij de opening des morgens, sprak do voorzitter, de heer de'Hertog, de vele standhouders(s'ters) toe o.a. de Landbouw- huishoudschool van Alphen a. d. Rijn, de N.V. de Handelsraad, de kunstmestvereeni- ging „Samenwerking" en de firma's van 't Riet en Blom. Voorts hoopte spr. voor de zen dag op zeer Areel belangstelling. Bij de binnenkomst van de groote zaal A7an den heer Delfos, zagen we in den stand van de N.V. de Handelsraad geëtaleerd veevoeders eh. kunstmeststoffen. Deze pro ducten werden met zeer toepasselijke re clame toegelicht: n.l. „Geen plant wordt in cultuur gebracht, Die niet steeds naar stik stof smacht", „Voert na rijp beraad koek- je's van den Handelsraad', en „Voedert uw vee, murAve L. T. B." Hiernaast een stand in zuivelwerktuigen van de firma v. 't. Riet, die hun reclamekaas van 300 pond, ook hier te zien gaven. Zeer practisch Avas de stand van de landbouwhuishoudschool. zooAvel in koken als in nuttige handAverken. Vele jongemeisjes zullen jaloersch worden, deze kennis ook te bezitten. Do landbouwvereeniging „Samenwer king" alhier maakte een zeer mooie recla me door aan te geven haar omzet. Deze Avas in 1928, 143700 K.G., thomasslakken- meel en in 1929, 213300 K.G. Thpmasslakken- meel en 30000 K.G. kalisalpeter. De ver- eeniging van oud-leerlingen van landbouw- wintercursussen had een boerderij in 'fc klein aangebracht. De firma A. Blom had haar stand met een zeer uitgebreide collectie zuivelwerk tuigen, op de eerste plaats de electrische roermachine, die er dezen avond lustig op los draaide. Groot Avas ook de belangstelling tijdens de lezing des avonds gehouden door den heer Huisman, Rijkszuivel-consulent. Bij deze lezing werden de fouten aangestipt, welke de kaas minderwaardig maakt. Ook werden voorzorgsmaatregelen in overwe ging gegeven o.a. de kaas zoo mogelijk ge heel bewerken met leidingwater, en bij het beginnen te melken reeds nauwgezet zijn met alle zindelijkheid, en vooral ook: een regelmatige bereiding toe te passen. Ook het gebruik van zuur, stremsel, salpeter, en kleursel werd besproken. Verder wees spr. nog op de zeer goede kwaliteit kaas, welke Aarlanderveen vervaardigt, zoodat een 7-tal inzenders bij dezen kaasdag het hoogst aantal punten behaalden. Na de lezing gaf de heer Huisman gele genheid aan hem a'ragen te- stellen, Avaar- van gebruik werd gemaakt. De heer de Hertog bracht daarna een woord van dank aan allen, die een werk zaam deel in dezen Avelgeslaagden kaasdag hadden. Dank bracht spr. aan dr. Lovink, die door zijn bezoek zijn belangstelling toonde. Jammer is, zegt spr., dat wij dezen dag een vooraanstaand persoon hebben moeten missen, n.l. de heer Ouwerlcerk en dit Avel om gezondheidsredenen, alhoewel deze niet van ernstigen aard zijn. Spr. hoopt, dat de heer Ouwerkerk spoedig weer als leidsman en actief werker voor het land bouwbedrijf zal optreden. Hierna werd de kaasdag gesloten. Sociëteit. Donderdaga\-ond hield de sociëteit „Gezellig Verkeer" haar eerste vergadering van dit seizoen. Een schrifte lijk bedanken is ingekomen van den pen ningmeester den heer J. Steenvoorden. Hem werd dank gebracht voor de vele werk zaamheden, welke hij in de ruim 30 jaar, vanaf de oprichting der a'ereeniging, heeft verricht. De a-oorz. stelt voor om in diens plaats te kiezen den heer D. Verhage. wat met algemeene stemmen wordt aangeno men. En in diens plaats yordt. bij stem ming gekozen de heer Joh. v. Stein. Nog een a-iertal nieuwe leden konden worden ingescliveA'en. NOORDEN. Kiesvereeniging. Door het bestuur der R.-K. Kiesvereeniging wordt bekend gemaakt, dat a'araf Zaterdag 5 Oct. de ge legenheid is opengesteld tot' het stellen van candidaten ter voorziening in de func ties van reserven bestuursleden. Candida- tenlijsten zijn verkrijgbaar bij den heer Jac. Pieterse en moeten op Maandag 14 October voor 's aA'onds 7 uur zijn inge diend. Zusterhuis. Woensdagavond werd in de St. Francisctiszaal een goedbezochte vergadering gehouden A'an de bestuursle den van alle R.-K. Vereenigingen in deze Parochie. Ongeveer 50 personen waren aanrvezig. In deze vergadering werd de vraag onder het oog gezien om nu of met tertijd te komen tot de oprichting van een Zusterhuis voor lager onderwijs, bewaar- en naaischool, met Avijk-, kraam- en ziekenver pleging. Algemeen Averd voor het idee ge voeld en spontaan werd dan ook de mo- reele en financieele medeAvrking eenparig toegezegd. De Z.Eerw. Pastoor mocht dan ook op 't eind met genoegen opmerken, dat het doel a-an de bijeenkomst algeheel bereikt was en dat thans nader met het kerkbestuur de zaak besproken zou Avorden. Tuinbouwonderwijs. Op 15 October a.s. te beginnen, zal gedurende 10 weken, eiken Dinsdagavond van half ze6 tot acht uur des avonds dn de St. Franciscuszaal, een cursus worden gegeA-en a-oor volwasse nen in tuinderij. Het ligt in de bedoeling om 4 lessen te geA-en in rozenteelt onder glas, 4 lessen in plantenziekten en 2 in bol- lentrekkerij. Reeds meer dan 20 deelne mers hebben zich aangemeld. De lessen worden gegeA'en door den hoogst bekwa men tuinbouwonderwijzei-, den heer J. Zwartendijk te Boskoop, die ook reeds ge durende 2 jaren alhier les gaf a'oor het practisch gedeelte aan een cursus voor jongeren. Tevens ligt. het in de bedoeling met de deelnemers dezen winter een excursie te maken naar het Westland en Aalsmeer, terwijl op Dinsdag a.s. met de leerlingen van den cursus voor jongeren, Avaarbij ieder belangstellende zich kan aansluiten, een bezoek gebracht zal worden aan de teelt onder glas in Aalsmeer. De oursus voor den a.s. winter gaat ook weder uit van het. actief bestuur A'an den R. K. Land- en Tuinbouwbon'd, afd. Tuin ders. dat met zooveel energie en succes den tuinbouw in ons dorp beA'ordert. Z0ETERW0UDE (Hooge Rijndijk). Pluimveevereeniging. Woensdagavond hield de Pluimveevereeniging ..Ik leer nog" de 2e jaarvergadering in het café van Mej. Pijnacker onder leiding van den voorzit- tèr, den heer F. den Hertog. Na een kort openingswoord werden door den secretaris, den heer M. v. Leeuwen, de notulen gelezen, welke na een kleine op merking Averden goedgekeurd. In het hierna volgende jaan-erslag werd gememoreerd de groote omzet in het af- geloopen jaar op de gehouden veilingen, alsmede de welgeslaagde tentoonstelling. De penningmeester, den heer W. O. de Groot, gaf het finantieel verslag over het afgeloopen jaar. Totale ontvangsten van de veiling 14217.04 met een uitgave A'an 13742.48, betaalde procentengelden 474.56 onkosten veiling 172.42, maakt een ba tig saldo of winst van 302.14. Het verslag van de pluimveevereeniging gaf aan inkomsten: oontributie van de leden 123.90, Avinst veiling 302.14, to taal 426.04. Uilgavendekking van het tekort A'an de gehouden tentoonstelling 241.15, diverse kleine uitgaven 974, to tale uitgaven 250.89, alzoo een batig sal do van 175.iö, saldo in kas vorig jaar 279.40. in kas op 1 Aug. j.l. 454.55. Door de commissie van controle werd bij monde a*an den heer Appel verslag uit- LEIDEN. Maandag, A.R.K.A., Burcht 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Woensdag 30 September tot en met Donderdag 3 Octo ber waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duijster, Nieuwe Rijn 18, I telefoon 523; en van Vrijdag 4 tot en met I Zondag 6 October neemt waar de apotheek I van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. gebracht, waaruit bleek dait alles in orde bevonden was. De voorzitter dankte beide functionarissen voor him verslagen. Bij de hierna volgende bestuursverkie zing werden de aft-redenden, de heeren Fl. den Hertog, G. Goedhart en M. Jansen met groote meerderheid herkozen, terwijl wegens bedanken a'an den heer J. H. \-aa Ês, gekozen werd de heer M. v. Teijlimgen, van Hazerswoude. Hierna Averd met bijna algemeene stemmen als voorzitter herko zen de heer den Hertog. De voorz. dankte de leden voor het vertrouAven Avederom in hem gesteld, feliciteerde de herkozen en het nieuw gekozen bestuurslid, dankte in 't bijzonder den heer v. Es voor het vele 1 werk als bestuurslid', vooral ook bij de op- richting door hem verricht. Op vootstel van heb bestuur werd be sloten 100 nieuwe kisten te laten maken met kartonnen voor het inleggen van de eieren, alsmede een kast voor opberging van deze kisten. Ook werd besloten dit jaar de 2e ten toonstelling te organiseeren en wel op 17, 18 en 19 December. In de commissie van controle aroor dit jaar werd herbenoemd de heer Appel van Leiderdorp en als nieuw lid de heer Rietkerk. Bij de rondA'raag dankte de heer J. H. v. Es het bestuur voor de aangename sa menwerking als bestuurslid ondervonden, j De heer Harteveld stelde voor op kosten der a'ereeniging een schouwbak aan te i schaffen. Hierover zullen door het bestuur I inlichtingen worden ingewonnen. Ten slotte werd een gratis verloting ge houden a'an enkele prijsjes, waarbij de le prijs werd gewonnen door Th. v. d. Voort van Hazerswoude. Met een aansporing om zooveel moge lijk leden te AverA'en en zooA'eel mogelijk eere-prijzen te a'erzamelen a'oor de ten toonstelling, werd deze vergadering door den voorz. gesloten. "^STADSMÖJWS^ ERNSTIGE SCHIETPARTIJ. In het woonwagenkamp. WoensdagaA'ond omstreeks 6 uur, den 1 vooravond van de 3 October-feestviering, is het in het woonwagenkamp aan den Morschweg tot een relletje gekomen tus- sehen enkele woonwagenbeAvoners, die reeds eenigen. tijd om een oude veebe ruzie hadden gemaakt. Toen. men tot handtas- telijkheden overging, werd zekere K. door j H. J. P. in de zijde geschoten. In zeer ernstigen toestand werd de getroffene naar heb Acad. Ziekenhuis verA'oerd, al waar de doktoren operatief ingrijpen on- cniddelijk noodzakelijk achtten. Zijn toe stand is ernstig. De dader, die dadelijk gearresteerd werd, noch de getroffene wilden aanA'an- kelijk iets o\'er het motief van de daad uitlaten. Later hfeeft de dader bekend, doch hij zeide uit zelfA'erdediging te heb ben gehandeld. De 3 October. Het feestA'ierend publiek heeft ook voor i de politie afleiding bezorgd. In een café op de Beestenmarkt werd C. B. met een bierglas tegen zijn hoofd geslagen, waarbij deze een gapende wond boven het oog opliep. Een twaalftal dronken kerels, die de wandelaars lastig vielen, werden opge pikt, en, evenals een vijftal personen, die loterijen om beren of poppen hielden, in het cachot opgesloten. Er werden heel wat vechtpartijen gehouden, waarbij de politie „bemiddelend" optrad. Een zwerm kinde ren werden door feestA'iercnde moeders vermist, en door de politie opgespoord. Aangifte Averd gedaan, dat ten nadeele a'an G. uit Oegstgeest een portefeuille met 10 is gerold. Bij den heer VerhoeA'en op de Haarlemmerstraat werd tijdens den optocht een étalage-ruit ingedrukt. De 3-Octoberfeesten zijn dus betrekke lijk kalm vex-loopen. De politie heeft den geheelen dag, -haar, op dezen feestdag de licate taak, voorbeeldig vervuld. Leidsche Winkelstand. Er is geen beter middel om de nasmaak -n hei 3-Octobcr-festijn te verdrijven, dan fruit eten veel fruit eten. Daartoe wordt van hedcnaA'ond af extra gelegen heid gegeven in de nieuwe winkel van den heer E. Oostendorp aan de Douza-straat. De oude zaak was te benauwd en te be krompen geworden. Om dien reden be sloot de heer Oostendorp een geheel nieuAv huis te laten verrijzen, welk werk hij toevertrouwde aan de heeren H. H. Verhulst en L. Th. a\ d. Laken als ontAver- pers en den heer Barten als uitvoerder, die zich uitstekend van hun taak hebben ge kweten. De pui van het nieuwe winkelhuis is opgetrokken uit gepolijst hout en na tuursteen, en maakt een flinken indruk. Achter het groote étalage-a'enster liggen de heerlijkste Westlandsche vruchten in de stofvrije kast uitgesteld: blauwe, be- waasde druiA'en, blozende appels en goud gele peren. De heer E. Oostendorp is bij zonder rijk gesorteerd in Westlandsch fruit en alle soorten druiven, als Franken- thaler, Muscaat en Alicante, en alle soor ten andere vruchten zijn bij hem verkrijg baar. Het is een lust om den winkel binnen te stappen, en daar al die lekkernijen te zien liggen, alsof het een luilekkerland is. 2—1 INGEZONDEN MEDEDEELING. Iedere lepel Keipt om LW be-ite'-iWAWeiA te Ksxlnr.eer-ers, LLvJ Uoe-sjf.. te bccipi-cn, Llw odem. fe/er «>l-erKé*->r-.eeor, (Adv.in Blokschrift) Av4fe.ra -'AvKd.Lj'Si TOO

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2