Ned. Oost-Indië SPORT LUCHTVAART MARKTBERICHTEN De fatale ring. Jaren geleden heeft een bewoonster van de Zaagmolenstraat, te Rotterdam op straat een kostbaren ring gevonden. De ring, die een waarde heeft van ongeveer f300, is van platina en draagt 8 diaman ten en een parel. De juffrouw heeft van haar vondst aangifte gedaan bij de po litie, maar er heeft zich nooit een eigenaar gemeld. De juffrouw heefi sedert dien den ring gehouden, maar het heeft er veel van, of zij met den ring hef noodlot, in haar woning heeft gekregen. De ring wordt beschouwd als de fumilieschat, en alle familieleden hopen eens den ring te erven. Over het kleinood is dan ook al veel twist in de familie geweest. Maar dat is nog niet het. ergste. Sedert dat de juf frouw den ring in haar huis heeft, komt zij telkens op het politiebureau aan den Bergsingel aangifte doen van diefstal van den ring. En even zoovele malen vindt de politic den ring in een of ander pand huis terug, beleend door den dief of de dievegge, die steevast, een lid van de fa milie van de juffrouw is, en om de eer van de familie trekt de juffrouw dan haar klacht maar weer in. Nu eens is het de dochter, dan weer een broer, een zwager of een neef, die, in geldverlegenheid ver- keerend, den ring uit het kastje wegnam en beleende. Vele pandhuishouders in het. Noorden der stad kennen den noodlottigen ring, en hun tarief is onveranderlijk op f 15 vastgesteld. Telkens als de ring weer was opgespoord, heeft de juffrouw het pand ingelost. Hoe vaak zij op die manier al f 15 plus rente heeft, betaald, is niet meer na. te gaan. Dezen keer is het weer een schoonzoon geweest, die van den familie- schat gebruik heeft gemaakt, om een tij delijk gebrek aan vlottende middelen aan te zuiveren. Ook nu is, de traditie ge trouw, de ring weer ingelost en de klacht ingetrokken. Een aap ontvlucht. Tijdens de kermis te Venlo zijn vijf apen ontsnapt uit. 'Het paradijs der apen. Tijdens de oefening in gymnastiek wist één zich uil de reuzenzwaai aan den rek stok over de hoofden van het publiek naar buiten te slingeren, welk voorbeeld door vier andere ai?en gevolgd werd. Vier van de dieren zijn tien volgenden ■dag gevangen op zolders van omstaande huizen, doch een vijfde heeft men nog niet kunnen pakken. De ondernemers zijn vertrokken met achterlating van den vluchteling, die geheele wijken in de stad op stelten zet, door over de daken be zoeken in de huizen af te leggen en van zijn verheven zitplaats af, stukjes kalk en vuil uit de dakgooten op de menschen op straat te werpen. Verschillende perso nen hebben 's avonds, toen zij naar bed wilden gaan, den ontsnapten aap van •hun bed zien springen. De jeugd heeft groot vermaak in den over den dakgoot kijkenden, blazenden en gezichten trek- kenden aap. Driemaal is scheepsrecht. "Woensdagavond ging de raadsvergade ring van Noorbeek niet door, omdat de burgemeester de raadszaal verliet, toen de raadsleden bijna een uur na het vast gestelde aanvangsuur verschenen. Vrijdag avond kon de vergadering niet doorgaan, omdat er slechts één lid van den raad opgekomen was. Een tachtigtal toehoor ders hadden een vergeefsche wandeling naar het gemeentehuis gedaan. Nu wilde de burgemeester liet nogmaals probeeven en heeft oproep-briefjes rondgezonden voor een openbars vergadering op Maan dagavond. En nu is het gelukt. BUITENL. BERICHTEN GEVANGEN MISSIONARISSEN IN CHINA. De ..Times"' had gemeld, dat bij de in neming van Shanghai door communistische troepen, van 2-1 Duitsche missionarissen 13 niet in staat waren te ontkomen. Ze ven hunner zouden zijn gevangen genomen, terwijl voor 2 een losgeld van 40.000 mark zou zijn verlangd. In verband met deze berichten stelt het Wolffbureau vast. dat nog slechts drie missionarissen door roovers gevangen ge houden worden. De Duitsche consul-generaad te Shang hai heeft in verband hiermee stappen ge daan. evenals de Duitsche gezant in China, die de bevrijding der gevangenen heeft ge- eischt. ..Men heeft ook deze weitasch gevonden welke misschien aan dien geheimzinnigen jager toebehoort." „Een reden te meerHet is gemakke lijk te zien, dat die hoed niet in die wei tasch kan." ..Zat de hoed dus in de weitasch van den jager V' „Natuurlijk. Trouwens, als u daaraan twijfelt zoudt u het kunnen vragen aan den herbergier die hem er zelf in gedaan heeft „Ik zou uw woorden niet in twijfel dur ven trekken, mijnheer de Baron, te meer daar uw bewering geheel overeenkomt met die van den herbergier."' „Ziet u dus welhernam de baron. zonder in te zien dat die weinige woorden hem op de welsprekendste wijze beschul digden. „Laten wij nu tot besluit de feiten me- moreereiv'. zeide magistraat zoo minzaam en vriendelijk als hij nog niet geweest was. Hij gaf nu het relaas der gebeurtenissen zooals hij dat opmaakte uit de onvoorzich tige verklaringen van den baron. ..Er is een jager naar Falda geweest niet waar? naar de herberg „De Vesuvius". Een baanwachter heeft hem gezien. De jager heeft den trein voor Napels genomen, is (daar 's avonds gearriveerd en toen naar het INGEZONDEN MEDEDEELING. Een Duitsch wonderschip. Kruiser van zesduizend ton. De Daily Telegraph meldt, dat in Berlijn zoo juist officieele medededelingen, betref fende de Königsberg. Duitschlands nieuw ste kruiser, zijn gepubliceerd. Dit schip is hei. allernieuwste op hefc gebied van krui- serbouw binnen de voorwaarden van het Vredesverdrag van Versailles, dat den in houd van nieuwe Duitsche kruisers be paalt op ten hoogste 8000 ton.. Het heeft meer de vormen van een snelvarend schip dan het gewone oorlogsschip-model. De to tale lengte is 571 voet, en de grootste breedte slechts 49 3/4 voet. zoodat de ver houding van breedte tot lengte ongeveer 11.5 1 is. Alles aan het schip is gelascht, bij de constructie is bijna geen klinknagel gebruikt. De stoomturbines met een totale capa citeit van 05000 P.K.. doen volgens de be rekeningen het schip loopen met een snel heid van 32 knoopen, maar op onlangs ge houden proefvaarten bij Danzig bereikte het een snelheid van 34 knoopen. Behalve deze stoomturbines bevat het schip een hulp-Dieselmotor voor het kruisen met ge matigde snelheid. Wanneer het schip al leen gebruik maakt van de stoomketels dan heeft het een straal van actie van 3800 zeemijlen mot een snelheid van 14.5 knoop, maar wanneer het vaart op zijn machines van inwendige verbranding dan is deze straal van actie tweemaal zoo groot. In verhouding tot zijn tonnage is de Königsberg een van de zwaarst bewapende kruisers in de vaart. Het is uitgerust met negen kanonnen in driedubbel gepantserde torens, vier 3.4 duim kanonnen om lucht aanvallen af te weren, en twaalf torpedo- lancerebuizen. De 0 duims-kanonnen, een nieuw Krupp-model. kunnen tot een hoek van -10 gr. omhoog worden gericht, bij wel ken hoek zij hun granaten kunnen werpen tot op een maximum-afstand van 20.000 yards. De drie torens zijn zóó geplaatst (één voor, de twee andere achter en échelon) dat de negen kanonnen een ruim veld be strijken en al het geschut kan tegelijk op een vijandelijk schip worden gericht, in welke positie ook, uitgezonderd recht vóór- en achteruit. Het schip ligt tamelijk laag op het water, zoodat het een moeilijk doel wit vormt. De boeg is bolvormig, de ach tersteven is voorzien van een uitgang om van daar uit mijnen te leggen, en de schroe ven zijn ver naar voren gebracht om aan raking met de mijnen te voorkomen. Het schip is uitgerust met een zeer dikken voormast en twee verticale elliptische stoompijpen, maar bezit geen grooten mast. Van den masttop op den boeg loopt de ra dio-antenne naar de acnterste pijp. De Königsberg is, tot op heden, het duurste zeeschip, dat. ooit gebouwd is. De uitgaven zullen, wanneer het schip is af gebouwd. ongeveer 2.100.000 bedragen, wat meer is dan de kosten van een Engel- sche kruiser van 10.000 ton. Voor de bewa pening alleen was een bedrag van 725.000 noodig. Inderdaad kan men zeggen, dat bij den bouw van de Königsberg en schepen van zijn klasse, de Karlsruhe, Köln en een der de die nog geen naam heeft., geen kosten zijn gespaard. Het gerucht gaat, dat zij gebouwd zijn met toepassing van de laatste uitvindingen wat betreft de rompconstructie, dekuitrus- ting, schroeven, bewapening en richtinstru- menten. In dit verband zij er aan herin nerd, dat het 10.000 ton groote „slagschip in zakformaat" Erzatz-Preusen. in aan bouw op de werven te Kiel 4.000.000 zal kosten, hoewel het slechts één vierde is van de afmeting van het. Engelsche slag schip Hood, dat slechts 6.000.000 kost. Duitschland betaalt ongeveer 400 per ton voor zijn nieuwe oorlogsschepen, iets ongekends in de annalen van den scheeps bouw. Een bloedbad. Oude wraak. Een vreeselijk bloedbad is door een Al- baneesche rooversbende aan den weg bij Ipek in de Sandsjak niet ver van de Alba- neesohe grens aangericht. De bende overviel een aantal Montene- grijnsche kolonisten, die zich daar hadden, gevestigd en doodde acht hunner. Bij de lijken vond men een briefje met de woorden: ..Dat is de wraak voor het jaar 1912". In dit jaar hadden tusschen Al- baneesche en Montenegrijnsche grensstam- men gevechten plaats gehad. De vermoor den behoorden allen tot dezen Montene- grijnschen stam. Men is terstond begonnen nasporingen naar de bende te doen. strand gegaan, waar hij de zee is opgeva ren met een visschorsschuit die hij bij ze kere rotsen gevonden heeftDat zijn de feiten niet waar?" „Juist" antwoordde Santafusca op den eenvoudigen, natuurlijken toon van iemand die de dingen, welke hij bevestigt, gezien en zelfs aangeraakt heeft. De rechter deed alsof hij eenige papie ren zocht en nakeek, om den tijd te heb ben een definitieve handelwijze vast te stellen. De twee andere heeren aan de beide uit einden der tafel, wierpen elkander van achter hun papieren en registers een blik van verstandhouding toe. De zenuwachtige houding en verschrikte blik van den baron zeiden den rechters reeds vee], maar de getuige verried zich vooral door de beslistheid, de naieviteit bijna, waarmee hij .de ontdekkingen van het onderzoek bevestigde. Nadat mr. Martellinie opnieuw plaats had genomen in zijn fauteuil, zei hij kalm en vriendelijk: „Nog een enkel woord, mijnheer de ba ron, dan kunt u de zaak voor u als beëin digd beschouwen. Wat zou volgens u het motief geweest zijn van dien moord op een armen priester?" „Wel de man zal geld bij zich gehad Ongeluk op het station te Mainz. De uit Bingen komende sneltrein Rot terdamKëulenMainzMünclien is gis termiddag op het station Mainz op een goederentrein gereden, tengevolge waarvan een aantal wagens werden beschadigd. De sneltrein kon zijn tocht echter voortzetten. Door den schok vielen een aantal koffers uit de netten. Hierdoor werden zeven rei zigers en twee postbeambten licht gewond, een postbeambte moest naar een zieken huis worden gebracht. Brardstichtcrsbende opgespoord. Hot is den rechter van instructie van Kottbus (Duitschland) dr. Höpkens, in sa menwerking met de Berlijnsche politie ge lukt. een bende brandstichters op te spo ren, die in den laatsten tijd ongeveer 100 branden in de omgeving heeft gesticht, waardoor verscheiden boerenhoeven in de asch werden gelegd. Vele arrestaties heb ben reeds plaars gehad, terwijl tegen 30 le den der bende onmiddellijk gerechtelijke vervolgingen zijn ingesteld. Gevecht met een arend. Een ondernemer, die Zondag j.l. een ar- beidersplocg per auto naar Grenoble bracht, werd onderweg door een geweldi gen arend aangevallen. Toen hij de snelheid van de auto ver hoogde om aan het dier te ontkonienl stortte de roofvogel zich op de arbeiders, wien het. slechts mei. groote moeite geluk- te het dier met stokslagen tc dooden. De vlucht- van het dier bedroeg bijna 2 M. Men vermoedt, «at de arend in de streek is verdwaal». Vischvergiftiging op groote schaal. De laatste drie dagen zag men op de ri vier de Nen te Peterborough duizenden doode visschen drijven, blijkbaar tengevol ge van een ernstige verontreiniging van het water. Toen kwam er bericht uit Stan- broun, een halve mijl van de stadsbrug, volgens welke duizenden visschen van al lerlei soort de wijk namen in een inham van de rivier, om te trachten aan de ver giftiging van het water in de hoofdrivier te ontsnappen. Er werden onmiddellijk watertanks naar dat gedeelte van de rivier gezonden en de levende visschen werden er in overgebracht en vervolgens drie mijlen verder naar den bovenloop vervoerd, waar het water zui ver was. Duizenden visschen zijn op deze wijze behouden, maar ongeveer 20 pet. van de overgebrachte visschen waren bij aan komst al gestorven. De analyst van de gemeente onderzoekt eenige doode visschen, om de oorzaak van de vergiftiging op te sporen. Auto-ongeluk met doodelijk gevolg. Dronken chauffeur aan het stuur. Aneta seint uit. Padang: De mijnopzich- ter bij de Tambang Sawah-mijn in Benkoe- len, de Engelschman Bryce, is bij een auto- ongeluk omgekomen, toen hij zijn hoofd uit den wagen stak juist toen deze vlak langs een telefoonpaal reed. Zijn hoofd kwam met de paal in aanraking en kort daarop is Bryce overleden. De chauffeur van de auto, ook een Engelschman, werd ontsla gen wegens dronkenschap. VOETBAL. DIOC. HAARLEMSCHE BOND. Uitslagen 29 September. 1e klasse. A. Amsterdam: P.V.C.B.—Wilskr. II 6—2 Amsterdam: Zwal. II—R.K.A.V. II 1—3 B. Schoten: Onze Gezellen—Geel Wit 2—2 Haarlem: T.Y.B.B. II—H.B.C. II 6—3 C. Delft: D.H.L. II-P.F.C. 2—2 2e klasse. A. Krommenie: G.V.O. IIA.R.C. 16 B. Amsterd.: St: LouisAmsteldijk 43 Bovenkerk: R.O.D.A.Constantius 44 C. Heemstede: H.B.C. Ha—Victrix 23 Lisse: Lisse IIOnze Gezellen II 25 D. Den Haag: Y.A.P.Westlandia 23 E. Gouda: D.O.N.K. II—S.G.V. 1—3 ■Rotterdam: GelerSpartaan II 12 Rotterdam: ActivitasV.G.M. 34 3e klasse. A. Alkmaar A.R.C. II—Alw. Forw. II 7-0 B. Amst.: De Meer IIIThe Unity II 44 C. Amst. Z.F.C. II—V.I.C. II 1—7 D. Heemst.: H.B.C. III-T.Y.B.B. III 4—2 Sassenheim: Teyl. IIB.S.M. 15 E. Stompwijk: S.N.A.S.J.C. II 26 INGEZONDEN MEDEDEELING. Wassenaar: BI. Zw. IILeiden II 42 F. Poeldiik: P.F.C. II—Wilhelm. III 3—2 Den Haag: G. Zw.Gr. Will. Ill 13 Lustrumbeker-Competitie. V.V.A. IIVoorwaarts 43 St. LodewijkO.V.V. 41 ZWEMMEN. Wintercefeningen L. Z. C. Dank zij de welwillendheid van de O. J. M. V. zwem- en poloclub, kynnen de oefenavonden (heeren) van de L.Z.C. ook het a.s. seizoen 1929'30 weder gehouden worden 's Maandags n.m. van 910 1/2 uur (mogelijk van 910 3/4 uur) in de zwemin richting „de Regentes", Weimarstraat, den Haag. De indeeling van de avonden is: van 9— 9.40 (eventueel 9.45) zwemmen; na 9.40 (9.45) waterpolo. Als regel zullen twee partijtjes polo ge speeld worden; om dit te kunnen doorvoe ren in het noodzakelijk, dat de leden alle medewerking verleencn, opdat geen oogen- blik met wachten verloren gaat. Voorts/ is in overleg met de C. J. M. V. besloten, dat- de spelers in het bezit moe ten zijn van een eigen muts (van binnen blauw, van buiten wit); zij die zonder muts verschijnen, zullen niet kunnen meespelen. De eerste oefenavond is vastgesteld op Maandag 7 October a.s.; vertrek trein: 8.24 (20.24). De leden der L. Z. C. hebben toegang tegen den gereduceeraen prijs van 0.40, aan een der aanwezige bestuursleden te voldoen. Indien een oplossing gevonden kan wor den voor heb oefenen van de dames gedu rende het a.s. winterseizoen, zal de dames- afdeeling dit spoedig aan haar leden be kend maken. De Leidsche Zwemclub heeft ingeschre ven met twee zeventallen (heeren) voor de wintercompetitie van den H. Z. B. (L. Z. C. I en II). Het is natuurlijk overbodig uiteen te zetten hoe noodzakelijk het is, dat de deelnemers aan deze competitie-wedstrijden geregeld de oefeningen volgem Nadere gegevens over data enz. zullen aan de betrokkenen toegezonden worden. SCHAKEN. Vergadering Districtscommissie ZuicNHollandw De jaarlijksche vergadering der Districts commissie in het district Zuid-Holland van den Ned. Schaakbond zal a.s. Zaterdag 5 October des middags om 3 uur in het na tionaal Schaakgebouw te 's-Gravenhage worden gehouden. Behalve de gewone ver slagen, de verkiezing van voorzitter en dis- stricts-commissaris, de uitreiking der geld prijzen en diploma's aan de prijswinnaars, komt in behandeling een voorstel van de Schaakvereeniging Kralingen om voortaan wedstrijden op Zaterdagmiddag te spelen. Voorts is aan de orde de groepenindeeling voor den competitiewedstrijd 19291930 en de benoeming van leiders voor de sub-dis tricten. Massakamp Leidsche SchaakbondResid. Schaakclub en Haagsche AH?. Schaakcl. Het vorige jaar werd op 7 Dec. alhier een massakamp gehouden tusschen de le den van den pas opgerichten Schaakbond voor Leiden en Omstr. en de leden van de Resid. Schaakclub en de Haagsche Arb. Sch.cl. De Leidsche Schaakbond won toen met 20 punten tegen 12. Dit jaar zal de massakamp in Den Haag gehouden worden tegen dezelfde clubs en wel op Donderdag 17 October a.s. in het Nationaal Schaakgebouw. Vermoe delijk zullen wederom van elke zijde een 35 a 40 leden medespelen. Costes en Bellonte verdwaald. De Fransche vliegers Costes en Bellon te zijn blijkbaar de richting kwijt geraakt en zijn van Nowosibirsk naar het Noorden gevlogen. Zondag 2 uur Siberische tijd is hun vliegtuig in Kdrinsk, 700 K.M. van Is- koetsk (waar zij heen wilden), gezien, vlie gend in de richting van Jakoetst. Men ver moedt dat het vliegtuig een noodlanding heeft Bioeten doen in de Taiga. Maatrege len tot opsporing van de machine en hulp verleening zijn getroffen. LISSE, 30 Sept. Bloembollenveiling. Enkele vroegen tulpen: Frecl. Moore 10-op f4.03, Pr. van Oostenrijk I f 4.50, La Reine 12 cm. f 3.65, idem 11 cm. f 3.05, La Reine Max f 4.25, Scarlet Due 9-op f 2.50, Grisdelin 10 cm. f2.90, Couleur Car dinal I f 5.35, Brillant Star f 4.30, Prosperi ty f4.—, Mon Tresor f S.70, Flamingo 10 cm. f 3.50, Diana 10-op f 3.—, Verm. Bril lant f 5.50. Darwin tulpen: Mad. Krelage f 3.50, Elisabeth f 3.20, Victoire d'Olivière f 5.75, Farnc. Sanders f3.55, Bartigou I f4.50, Eauwenhoff 1 f4.65, Tonnaye f3.50, Pride of Haarlem f3.50. Will. Copland f5.25, Le Notre 10 cm. f2.90, idem 9 cm. f2.10. Dubbele vroege tulpen: Thour- nesoll f7.—, Murillo 11 cm. f3.65, Mr. van der Iioeff f7.—, Theeroos 10 cm. f3.15, Peach Blossom 11 cm. f 5.55, Electra top f 10.—, idem 12 cm. f 9.—, idem 11 cm. f8.50, idem 10 cm. f 6.30, Golden Kink II f 7.40, Boule de Neige f 4.50, Cour. d'Or f 6.—. Enkele late tulpen: Ingle. Yellow II f 3.25, Picotée II f 2.45. Crocussen: Crocus Geel 9 cm. f 5.00, idem 8 1/2 f 5.15, idem 6—7 f 3.50, Maximi- liaan f 3.50, Purpurea 7 cm. f 3.75, Crocus Blauw 8-op f 3.45, idem 7 f 2.25, idem 6 f 1.80, idem 5 f 1. Narcissen: Princeps top f 5.Von Sion top f 7.50, Sulpher Spur f 3.50i Albo Pleno 1000 pra. f 2.Red. Beacon 450 pm. f 2.S0 Golden Spur II f 5.Sir Watkin 500 pm. f 3.King Alfred 150 pm. f 15.S0, idem 250 pm. f 12.50, Emperor top f 5.25, Poët. Ca- sandra 350 pm. f 2.50, Paperwhite. Irissen: Imperator S-op f 3.45, idem 6 f 0.70, Wilhelimna f 1.10, Roland Holst 7 f 0.60, idem 6 f 0.45, Hart Nibbrig 9 f 1.65, idem 8 f 1.25, idem 7 f 0.75, Rembrandt I f 1.45, idem II 0.85, Wedgewood f 30. B ij g o e dLil. Crown Imperial top f 35.Lil. Umb. Erectum 20-op f 10.idem 18-op f 8.Glad. Nan. Brillant 8-op f2.--, Anem. The Ca en f 1.30. Hyacinthen: E.B. Johan 18-19 flO.— idem 17-18 f 7.75, idem 15-16 f 5.25, idem 12- 14 f 4.25, E.R. Moreno 18-19 f 9.50, idem 12- 14 f 4.50, E.R. Lady Derby 19-op f 9.idem 18-19 fS.25, idem 17-18 f7.25, idem 14-16 f5.25, idem 12-14 f4.75, E.R. Marconie 18-op f 8.idem 14-15 f 5.25, idem 12-14 f 4.50, E.R. Eelctra 18 f 10.idem 17 f 9.idem 14-15 f 5.idem 12-14 f 4.50, E.R. Gen. de Wett I f 8.25, idem II f 8.E.R. Gertrude 19-op f 14.idem 17 f 9.idem 15-16 f 6. idem 14-15 f 5.75, idem 12-14 f 5.25, E.B. Na- dor 19-20 f 12.idem 18-19 f 10.50, E.B. Schotel 16-17 f6.25, idem 12-14 f 4.25, E.E. Czaar Peter 16-17 f 6.75, idem 14-15 f 5.50, idem 12-14 f 4.25, E.R. Garribaldi 15-16 f 6.25, idem 14-15 f 5.idem 12-14 f 4.75, E.R. La Victoire 17-op f 8.idem 16-17 f 7. idem 14-16 f7.50, idem 12-14 f7.—, E.B. Queen o. t. Blues 17-19 f 11.idem 16-17 f6.50. idem 14-15 f5.50, idem 12-14 f5.—, idem 12 f 4.50, E.W. La Grandesse 12 f 4. idem 10-12 f3.50, E.B. Dr. Lieber 16-17 f6.50. diem 15-16 f6.25, idem 12-14 f5.25, E.B. Bismarck 17-18 f 9.50, idem 16-17 f 8. idem 15-16 f 6.25, idem 12-14 f 5.25, E.G. City of Haarlem 17-18 f 20.idem 13-14 f 7.75, idem 12-14 f 7.E.W. ITnnocenco 19-op f 11.50, idem 18 f 8.—, idem 17 f 7.25, idem 16 f6.75, idem 14-15 f5.75, E.G. Yellow Ham mer 15-16 f 8.—, idem 13-14 f 6.25, idem 12-14 f6.—, idem 10-12 f4.25, E.B. Adm. Courbet 19-op f 9.idem 17-19 f 8.25, idem 15-16 f 6.idem 14 f 5.25, idem 12-14 f 4.50, E.W. Queen o. t. Whites 16 f 6.50, idem 15 f 5.50, idem 14 f 5.—, idem 13 f 5.75, idem 12 f 5.75, E.B. King o. t. Blues 18-19 f 9.25, E.B. Perle Brillant 16-17 f7.—, E.P. Lord Balfour 1C- 17 f 9.25, E.B. Grand t Maitre 10-12 f 5.25. Tulpen per H. L. Plantgoed. Enke le vroege tulpen: Prins van Oosten rijk flOO—110.—Ibis f180.—, Fred. Moors f no.L'Esperance f 65.Flamingo f 120.Gele Prins f 105.113.Cram. Brillant f55.—, Scarlet Due f70.—, Verm. Brillant f130.—. Prosperity f 114.—Eleo- nora f 60—, Couleur Cardinal f 153.—160.—, Grand Due f 225.—, van der Neer f 180.—, Pink Beauty f 5 per K.G. Darwin Tulpen: Elisabeth f75—, Will. Copland f74.—, Dream f80.—, Barti- gon f 88.—, Farnc. Sanders ben. 10 f 41. Dubbele vroege tulpen: Thee roos f 85.—, Cour. d'Or f 105.—, MuriUo f05.73.Peach Blossom f 171.Vuur baak f127.—, Rex. Rubrorum f102.—, Mr. van der Hoeff f 187.—, Thournesoll f 130.—. Irissen: Imperator f 85.—. Crocussen: Crocus Geel f410. Narcissen per K.G. Narcissen: Von Sion f 0.30, Ornathus f0.28. Master Peace f 0.48, Albo Pleno f 0.50, Golden Spur f 0.45, idem import f 0.58, Bernardino f 0.88, Lau rens Koster f 1.—, King Alfred f 1.20, Lady Moore f 3.65, Inc. Croesus f 17.—. zetels opgestoven en lieten hun boeken en papieren in den steek. De deurwaarder ontkwam als door een wonder aan de wrekende woede van den moordenaar wiens zware stoel, met de kracht der wanhoop gehanteerd, het op den veegen schedel van den bejaarden man gemunt had. Een wilde worsteling ontstond tusschen den baron en zijn 'beide bewakers. De on gelukkige moordenaar, rolde tot aan cle tafel der rechters en sleepte een der kara- •biniers mee, terwijl 'hij dien intusschen in het gezicht en de handen trachtte te bij ten. Nadat er hulp was komen opdagen kon men den woesteling overmeesteren. Toen men hem stevig gebonden had be merkte men dat de razernij van den schul dige in krankzinnigheid was overgegaan. Inderdaad het was geen gevangene meer dien men te straffen had, maar een krank zinnige dien men bewaken en verplegen moest. Een wrekende hand, prompter dan die van aardsche rechters, had den priester moordenaar gestraft. EINDE. - 2—3 hebben", antwoordde de ander, terwijl hij onverschillig de schouders ophaalde. Even keek mr. Martellinie den getuige scherp en zwijgend aan en 'hernam dan: „Dus is diefstal de drijfveer geweest van den moord, welke den 4den April ge pleegd is op den persoon van don Cyrillus, door de hand van baron Coriolan de San tafusca. De straf. Bij die woorden, waarvan alle lettergre pen als een doodsklok in de stilte der rui me zaal klonken, voelde de baron dat hij onherroepelijk verloren was. Een hevige woede ontstak geheel zijn wezen in vuur en vlam. Opspringend en herig gesticuleerend verweet hij den rechter met beleedigende woorden, misbruik gemaakt te hebben van zijn goede trouw, beweerde dat men hem in een hinderlaag gelokt had en zwoer, dat hij en Salvalor geheel onschuldig waren. Als eenig antwoord sprak de rechter, wiens laatsie twijfelingen geweken waren, met rustige, vaste stem: ,.In naam der wet, neem ik u gevan gen De baron week een. stap achteruit alsof hij een geweldige slag tegen de borst ont vangen had en keek dan met verwilderde blikken om zich heen. Het scheen alsof hij den geheelen om vang en diepte van zijn rampzaligen toe stand inzag, nu hij een oogenblik minder zijn driftigen toorn inhield. Plotseling stiet hij een ijselijken kreet uit en de armen opheffend riep hij tot de rechters: „Neen Gij vergist uIk kan de bewij zen van mijn onschuld leveren Ik ben ziek, ik heb koortsVoel mijn hoofd eens Ik zweer dat ik onschuldig ben en de koorts mij wartaal heeft doen spreken. Ik ben onschuldig, onschuldig, laat me gaan Ha, gij denkt dat u mij in uw macht hebt Neen. u zult mij niet hebben Ik heet ba ron de Santafusca. De Santafusca's gaan niet naar de gevangenis Hij was vreeselijk om aan te zien. Zijn haren rezen ten berge, het schuim kwam op zijn mond en zijn verwrongen gelaat zag doodsbleek, terwijl een paar vurige oogen deden vreezen voor waanzin. Naiwvelijks had hij den laatsten zin ge- eindig. of lfij bukte zich. greep zijn stoel met beide handen aan. hief hem dreigend boven zijn hoofd op en wilde zich, aldus gewapend een uitweg banen. Een onbeschrijfelijke scène volgde. i^e rechters waren verschrikt van hun

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8