ta Verkoop J*1®'.* vssü/Effecten. UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK LUCHTVAART Uw Boekhouding in orde Uit de Landbouwwereld VRAGËNBUS KERKNIEUWS LEGER EN VLOOT TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT. WOENSDAG 2 OCTOBER 1929 INGEZONDEN MEDEDEELING. ALKEMADE. Inenting. In verband met de voorge komen gevallen van alastrim in ons land, zal op de ondexwermelde plaatsen en tijd stippen nogmaals gelegenheid tot koste- looze inenting en herinenting bestaan. Te Oude-Wetering ten huize van dokter van der Bijl op Zaterdag 5 October des mid dags 12 uur voor kinderen en des avonds van 89 uur voor grooteren; te Roelof- arendsveen op Zaterdag 5 October a.s., des namiddags te 4 uur in de R. K. Jon gensschool; te Nieuwe-Wetering op Don derdag 3 October, des avonds van 89 uur in de O. L. school; en te Rijpwetering op Zaterdag 5 October*, des namiddags te half twee uur in de R. K. school. Vleeschkeuring. In den loop der maand September zijn ter secretarie aan gegeven de volgende slachtingen: 24 koei en, 15 varkens. Huisslachtingen1 var ken. Noodslachtingen: 3 varkens, 8 var kens ben. 50 Kg., 1 n. kalf, 1 geit, 1 lam en 2 biggen. Ingevoerd werd 430 Kg. vleesch. Ontvangen werd f 263 keurloon. Gevestigd: J. Remmerswaal, van Uithoorn. A. W. Steenvoorden, van 's-Gravenhage. J. H. Strijk, van Lei derdorp. P. J. Akerboom, van Voor hout. J. C. van Eijndhoven, van 's-Her- togenbosch. M. E. van Stol, van Leiden. E. C. Hijzelendoorn, van Haarlemmer meer. W. H. Eerdbeek en echtgenoote, van Leiderdorp. H. Verhaar, van Lei den. A. B. M. Loos, van Zwammerdam. Vertrokken: B. J. en J. Penning de Vries, naar Leimuiden. C. P. Baak, naar Woubrugge. A. E. J. Smit, naar Didam. C. M. Ideler, naar Den Bosch. M. J. van Velzen, naar St. Michiels gestel. L. J. van den Kerkhof en gezin naar Warmond. J. Pouw, naar Heem stede. C. A. van der Poel, naar Veur. H. E. Verhaal*, naar Leiden. A. M. Verbij naar Woubrugge, A. C. M, van Leeuwen, naar Den Haag. E. M. Hoo- genboom, naar Zoeterwoude. A. J. van der Zwet, naar Den Haag. TER AAR. Gevonden voorwerpen. Een heerenre genjas en damesregenhoed, 2 geldige be lastingplaatjes, en een zilveren dameshor loge. Inlichtingen te bekomen bij de Ge meentepolitie. Gevestigd: M. Bastmeijer van Woer den. S. C. Groeneveld van Leerdam. A. Quartel van Leiden. Vertrokken: J. C. Jansen naar den Haag. B. Vochtelo naar Smilde. W. van der Kaa naar Amsterdam. Th. O. Droogh naar Noordwijk. C. A. Groen in 't Wout naar Alphen a. d. Rijn. B. H. Kroon naar Delft. Geboren: Jannetje Maria, d. van C. Snijders-Altena. Johanna Maria, d. van J. Keijzer-vander Hoorn. Maria Jo hanna, d. van A. Vork-Fransen. Mathijs, t. van P. Wijfje-Schalkwijk. Ondertrouwd: P. J. Lebesque 29 j. en A. van Emmerik 30 j. WOUBRUGGE. Tuirtbouwcursus. Om *e komen tot de oprichting van eeni tuinbouwcursus kwa men, onder leiding van den burgemeester, een aantal belangstellenden in het Raad huis bijeen. Onder de aanwezigen merk ten wij o.m op den heer Koeman, rijksiuin- bouwconsulent te Aalsmeer en den heer Den Hertog, voorz. Holl. Maatschappij v. Landbouw. Nadat de burgemeester de aanwezigen had. welkom geheeten, zette &pr. met en kele woorden het doel van deze samen komst uiteen, waarna, de heer Dén Hertog het woord ontving. Deze sprak zijn da-n'k uit en. wees op het groote belang en nut van een cursus. Verschillende vragen wer den door de aanwezigen gedaan, welke de consulent alle beantwoordde. Staande de vergadering gaven zich 14 jongelieden op als cursist. De burgemees ter dankte den consulent en den heer Den Hertog voor hun medewerking en de nee- ren Van Zaal en Terhorst voor hun propa ganda voor dit doel. De eerste les zal 11 Oct. aanvangen met als hoofd de heer Zijderveld, alhier. Scheepsbouw. Van de scheepswerf gebrs. van der Laan werd te water gela ten het stalen motorschip groot 110 ton voor rekening van den heer Kieboom en tevens de kiel gelegd voor eenzelfde vaar tuig voor rekening van den. heer Stam. Veenderpolder. De goedgekeurde re kening van den Veenderpolder over 1928 bedraagt 'aan inkomsten f 6175.641/2 en aan uitga-ven f 5225.101/a, goed slot f 950.54. De begrooting voor 1929 is aan inkom sten en aan uitgaven vastgesteld op een gelijk bedrag van f 6103.81. De omslag is bepaald op f 16 per Hectare. Z0ETERMEER. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Donderdag 3 Octo ber 1929, des n.m. 7.30 uur ten Raadhuize. Agenda: 1 Mede deelingen. 2 Aanvul lingscontract betreffende stroomlevering genieente-electricitei'tsbedrijf. 3 Aanbieding gemeente-rekening 192S. 4 Gratificatie rijksveldwachter C.M. van der Graaf. 5 Verzoeken ontheffing schoolgeld. 6 Wijzi ging begrooting 1929. ZOETERMEER-ZEGWAART. Voetbal. De voetbalvereeniging S.D. O. I speelde Zondag haar eersten com petitie-wedstrijd van den L.V.B. tegen Leidsche. Boys II. De uitslag was 6—0. Een goed begin voor de S.D.O.-ers. ALPHEN AAN DEN RIJN. Fahrieksuitbreiding. Door de moto- renfabriek „De Industrie" zijn aangekocht de opslagplaatsen en gebouwen aan den Gouwsluischen weg, -waarin voorheen ge vestigd was de groentenzouterij van de firma S. van Vliet te Amsterdam. Naar we vernemen, ligt het in de bedoeling al daar te vestigen een afdeeling der moto- renfabriek. Aanrijding. In wijk Hoorn werd giste renmiddag een fietsende juffrouw door een auto, gétiummerd H 49367 zoodanig aangereden, dat het rijwiel aanzienlijk werd beschadigd en de berijdster een bloedende beenwonde bekwam. Van het geval werd aangifte gedaan bij politie. TER AAR, 1 Oct. Veilinc Tuindersbe- lang, Snijboonen f 44.35, Stek f 1.40 2.*2, Prinsesséboonen f 3.704, Bloemkool II f 0.14, Ghineesche kool 25 ct., Toma ten A f 4.70—3.20, B f 4.90—2, C f 2.30. NIEUWKOOP. Geboren: Stephanus, z. van J. P. van Gaaien en D. Schouten. Gijsberbus Jo hannes, z. van O. van den Helder en J. E. Verburg. Dientje Engelberta Pieternelb, d. van J. Slingerland en N. A. Vonk. Getrouwd: J. J. Hoogendoorn 40 j. wedr. van M. van der Linden en U. van der Vring 39 j. NOORDEN. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. Het tweede postvliegtuig. Nad1 ere b ij zonderheden! omtrent de noodlanding. Aneta-Vaz Dias meldt uit Satul (Siam), dat het postvliegtuig P. H.-A. E. O. op moerassig terrein staat en vervoer daar door ernstigo moeilijkheden biedt. Het zal daax*om onttakeld moeten wor den, waarmee uit den aard veel tijd verlo ren zal gaan. De data der postvluchten, zoowel uit Indië als uit Nederland, zooals deze bekend zijn gemaakt, worden gehand haafd. DE GRAF ZEPPELIN". Een tocht boven Beieren. Hevige tegenwind dwong tot terugkeer. Gistermorgen is de „Graf Zeppelin" met 32 passagiers aan boord opgestegen om een reis naar Beieren te maken. Op de tweede helft van zijn vlucht had het lucht schip evenwel met hevige tegenwinden te kampen. Bover Munchen woeien tegenwinden, die een snelheid van 40 tot 50 K;M. per uur hadden. Het luchtschip was derhalve ge dwongen, zijn koers te wijzigen en seinde naar Augsburg, dat het onder deze weers omstandigheden niet mogelijk wa-s naar Augsburg te komen. Van Munchen keerde het luchtschip over Lansberg Woerishofen en Leutkirch direct naar Friedrichshafen terug. Hoewel de weersomstandigheden niet zeer gunstig waren, toonden de deelne mers aan de reis zich toch opgetogen. INGEZONDEN MEDEDEELING. VANAF #5.- PfeR Brioven onder No. 134 v. d. Bind. instituut huisde, was oorspronkelijk een gewoon marine-magazijn. Bij K. B. van 11 Augustus 1850 word het marine-instituut voor proef met de Koninklijke Militaire Academie vereenigd, welk K. B. op 23 Aug. 1851 bevestigd werd. Dit besluit on dervond vele tegenkanting bij de zee macht. Er bestond weinig gelegenheid voor oefening. Zeilexercities werden ge houden in een mast op land, geroeid werd in sloepen in de vestinggrachten. Gedu rende de zomermaanden hadden oefenin gen op oorlogsschepen in do zeehavens plaats. Bij K. B. van 26 Juli 1854 werd dan ook besloten dat een zeker aantal adelborsten 3de klas aan boord van oor logsschepen tot adelborst le klas zouden worden opgeleid. Dit gebeurde eerst aan boord van het fregat „De Rijn", te Wil lemsoord, later op de „Zeehond". In 1855 ook op de „Urania". Het rapport over de nieuwe opleiding was zeer gunstig. De opleiding van jongelui tot adelborst bleef bij K. B. van 7 April 1855 dan ook op de vloot; de opleiding tot ingenieur van de scheepsconstructie en ook die tot 2de luitenant van de mariniers bleef op de Koninklijke Academie van Land- en Zee macht. In 1856 werd „De Rijn" vervangen door het Linieschip „Kortenaer". Voor ontspanning werd in de zoogenaamde „wei" een houten gebouwtje geplaatst dat den naam „zaaltje" kreeg, welke tot op heden gehandhaafd is. Bij K. B. van 25 April 1857 werd de opleiding voor marine officier en ingenieur van de scheepscon structie eveneens naar Willemsoord ver plaatst, waar heb instituut den naam kreeg van Koninklijk Instituut voor de Marine. De opleiding voor de mariniers en den scheepsbouw werd in 1860 ver plaatst, resp. naar het Korps Mariniers te Amsterdam, waar zij als kadetten werden opgeleid en naar 's Rijks Werf al daar. In 1867 werd de oude „Urania" ge bruikt voor exercities in het tuig op de werf, terwijl een nieuw schip voor de op leiding werd gebruikt. Kapitein-luitenant Brocx, gedurende 9 jaar aan het Instituut te Willemsoord vex*bonden, besloot zijn benoeming tot Minister van Marine onx een vast gebouw te doen oprichten. Als gevolg hiervan werd het tegenwoordige gebouw in 1870 in gebruik genomen. Thans is dus de opleiding 59 jaar in het tegen woordige gebouw. Gedurende dien tijd heeft het als een levend organisme talrijke wisselingen on dergaan. Als opleiding voor adelborsten begonnen is het thans de opleiding voor Luitenant ter Zee, Luitenant der Mari niers, Officier voor de Marine Stoom vaartdienst en Officier van Administra tie, terwijl tevens de theoretische oplei ding voor de officieren van de Koninklijke Marine Reserve en den Marine-Lucht vaartdienst daar plaats heeft. Heb ge bouw moest daarom herhaaldelijk worden uitgebreid. Voor de opleiding werden eveneens de kanonneerbooten de „Ever" en d© „Gier" aan het Instituut toegevoegd; de „Urania" werd in 1909 gesloopt. De wereldoorlog verstoorde de geregel de opleiding door de plaatsing van alle adelborsten op de vloot. Eerst in. Septem ber 1916 ving de cursus weder aan. In 1915 werd besloten, dat de eindopleiding voor de adspirant-machinisten te Willems oord zou geschieden. Bij K. B. van 8 Juli 1915 werd te Dordrecht een internaat voor adspirant-adelborsten opgericht. De Marine-machinistenschool werd bij K. B. van 26 April veranderd in adspiranten- school voor de Marine, dienende tot oplei ding van adspirant-adelborsten voor den Zeedienst, de Mariniers den Machine- dienst, en de Administratie. Tot logeer- schip werd Hr. Ms. „Bonaire" ingericht. Het internaat werd in 1920 opgeheven. De laatste verandering was het K. B. van 1 April 1923, waarbij de adspiranten- school te Dordrecht werd opgeheven en de opleiding van alle aanstaande offi cieren bij de Zeemacht te Willems oord zou geschieden, en wel voor den Zeedienst en het Corps Mariniers een drie- en vierjarige opleiding, voor de Admini stratie een tweejarige opleiding en voor den Stoomvaartdienst een vierjarige op leiding. Een deel der instituutgebouwen heeft daarbij wijziging en uitbreiding ondex*- gaan. Tevens werd bepaald, dat voor alle opleidingen de titel adelborst zou zijn. In September 19*23 begon de cursus met 173 adelborsten. Dit abnormaal hooge aan tal is in de laatste jaren sterk gedaald, zoodat nu weer de normale toestand is in getreden. 75 jaar zijn verstreken sedert de oprichting van de opleiding tot zee-officier te W' i '11 e ni s o o r d. In de wijze van opleiding zijn tallooze veranderingen gekomen, maar onveran derd is gebleven de liefde voor Vorst, Vor stin en Vaderland; onveranderd is geble ven de belangstelling van het Vorstenhuis waarin het Corps adelborsten zich heeft mogen verheugen. Die belangstelling be reikte Jxaar hoogtepunt, bij de vaandel- plechtigheid op 15 September 1904, toen bij de viering van het 50-jarig bestaan van de opleiding te Willemsoord. Hare Majes teit de Koningin aan het vaandel van het Corps adelborsten de volledige eerbewijzen toekende en het na een treffende toe spraak aan den Commandant overhan digde. Wenken en mededeelingen. Kunstmest kan ontstekingen veroorza ken, van het oog door: kalk, slakkenmecl kalksalpeter en kalkstikstof, bij vochtige handen. Beide gaan door gewone kleeding heen. Ook is kunstmest gevaarlijk bij :xoop (uwoAvz) prnif op uva "jsojjodns u.» inademing. Thomasslakkenixxecl veroor zaakt meermalen zware longontsteking. Kalkstikstof, ingeademd tijdens of na alco holgebruik, nxaltkt ziek. Het gevaar van inademing is aanwezig: le. bij het laden of lossen in een besloten ruimte; 2e. bij het breken on mengen; 3e. bij liet strooien; •le. bij het uitkloppen en herstellen van* zakken, waarin slakkenmecl of kalkstikstof is geweest. Tegen oogontsteking dragc men een doelmatigen stofbril. Tegen huid ontsteking wake nxen door: a. een voor stof ondoordringbare kleeding (bijv. ge olied of van leer); b. door hel opstroopen der mouwen tot boven de ellebogen; c. het invetten van armen en gezicht met vase line; d. goed schoeisel (ondoorlaatbaar voor vocht of stof); e. na het omgaan met kunstmest zich goed te wasschch op alle plaatsen, waar het lichaam ermee in aan raking is geweest. Wij vonden ergens de volgende boeren- spreckwoorden; of ze alle waar zijn, be- oordeele de lezer zelf: Vette boei*en, ma gere hofstee. Vette boerinnen, mager koe- vee. Er is eer een stad verteerd, dan een dorp gewonnen. Na een 'drukken werktijd, als de boeren door harden arbcicl waren vermagerd, zocdat men hun ribben kon tellen, hoorde men wel zeggen: „Ze hebben op de leer (ladder) geslapen". Een goede boer sterft met zijn gereedschap in de hand. Arbeid is boerenzaligheid. Een boer, die laat opstaat, moet den ganschen dag in draf loopen. Van de boerin zei men: ..Ze moet vroeg opstaan, exx vroeg het huis schoon vegen. Vooral moet ze ook haar „baas" het huis uitve gen". Een boer, die keukenpeter of pot tenkijker wil zijn, houdt den schoorsteen niet aan 't x-ooken. Een goede boer is met geen 2 paarden uit zijn bedrijf te trek ken. Wie ixicb werkt zal niet eten. Het weer kent men aan den wind, den va der aan z'n kind. den boer aan z'n veld en den koopman aan zijn geld. Behandel uw dieren zooals gij zelf zoudt wenschen behandeld te worden. Stel er een eer in, uw zweep xxiet le gebruiken. Een bekwaam koetsier is kenbaar aan het niet-slaan, daarentegen geeft men door tikken, slaan of kloppen met de zweep zichzelf een open baar bewijs van groote onkunde. Wanneer 'n paard bang is voor een voorwerp, laat het. hem dan bezien en met den neus aan raken; het gewent aan alles, mits het hem geen pijn veroorzaakt. Br. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie. Gezien het verslag der Melkveehouders en de houding daartegenover van den Melk handel, zou ik het volgende willen opmer ken: De veehouders willen den prijs van de melk met 1 cent verhoogen, zoodab deu grondprijs dan wordt 11 ets a 111/2 ets.; de prijs; van de melk in den handel is thuis bezorgd 17 ets, en zo udan nu worden 18 ets., ergo een winstmarge vaxx 7 ets. per Liter. Mij dunktals de Melkhandel nu den melkprijs eens niet verhoogde, dan kon ze toch zeker met een winstmarge van 6 ets. ruim tevreden zijn. Geachte redactie, mijn dank voor de plaatsing, Een belanghebbende. Vraag: Ilc heb op een gewoon stuk je papier een huis verhuurd. Er staat niet op wanneer en ook is het niet op zegel. Nu ben ik genoodzaakt het huis te ver- koopen. Ik woon er zelf in. Kunnen die menscheix ïxxij dat beletten? Antwoord: U kunt uw huis altijd verkoopendat kan niemand u beletten. De nieuwe eigenaar is dan verplicht de nog loopende huur gestand te doen. Vraag: Man en vrouw, ouders van 8 meerderjarige kinderen, zouden bij testa ment. willen verklaren, dat bij overlijden van een van beiden- de overlevende het recht behield op het geld en alles wat tot het huisgezin behoorde, totdat ook deze komt te overlijden. En dat daarna pas de kinderen van hun. recht konden gebruik maken. Is dat mogelijk? Antwoord: U kunt bij testament schikkingen treffen, als u daardoor de be palingen omtren het wettelijk erfdeel dor kinderen maar niet schendt. Het wettelijk erfdeel bedraagt in bovengenoemd geval 3/4 van dat deel, dat de kinderen als erf genamen bij versterf zouden hebben ge kregen. Dit v olijk erfdeel mag aan geen enkele beperkc ide bepaling worden onder worpen. Over -le rest der nalatenschap kan vrij beschikt worden bij testament, waar bij wij nog opmerken, dat één gezamen lijk testament van beide ouders verboden is; ieder moet voor zich een afzonderlijk testaixient maken. V raag: Ik heb een bedrijfsongeval ge had en ontvang dientengevolge 70 pet. van mijn loon uitgekeerd van de Ongevallenver zekering. Is mijn patroon verplicht mij de resteeernde 30 pet. uit te betalen? Antwoord: Ja. Vraag: Mijn inkomen is vastgesteld op 1654, gaat af 500 voor levensonder houd, 17.15 voor Rijksinkomstenbelas ting, 4.Vordedigngsbclasting, 69.99 Gemeentelijke inkomstenbelasting. Totaal ƒ91.13. Is dit getal juist? Anta-nnwl. A_l„„ --J- Personalia. De heer J. R. F. van Duij- nen, sedert Augustus 1924 onderwijzer aan de St. Antoniusschool alhier, is met ingang van 1 December a.s. benoemd aan een U. L. O.-school te Middelharnis. Zusterhuis. Woensdagavond half acht zijn alle bestuursleden van de in deze pa rochie aanwezige R. K. Vereenigingen met hunne echtgenooten uitgenoodigd in de St. Franciscuszaal te komen teneinde gezamen lijk onder het oog te zien de mogelijkheid alhier nu of mettertijd een Zusterhuis te stichten. Belangstellenden hebben mede toegang. KOUDEKERK. Vrachtauto omgeslagen. Maandagmid dag omstreeks 5 uur had nabij de nieuwe Koudekerksche brug aan den Hooge Rijn dijk onder de gemeente Hazerswoude, we derom een auto-ongeval plaats. Een vrachtauto met bloemkool beladen komende uit de riohting Leiden en af komstig uit Arnhem, moest aldaar voor een andere auto en een motorrijder uitwij ken. Doordat de bestuurder te ver uit week kwam hij op het pas aangelegde rijwielpad terecht met 'het gevolg dat hij wegzakte en onderste hoven in de sloot terecht kwam. Gelukkig kon de bestuur der zich spoedig uit zijn 'benarde positie redden. Nog denzelfden avond is de auto door personeel van het Motorhuis te Leiden op het droge gebracht en weggesleept. WADDINXVEEN. Geboren: Arie z. van A. van de Knijff en T. Veerman. Pieter z. v. A. C. Slob en K. Baan. Gehuwd: L. M. van den Nieuwendijk en P. M. van Kersbergen. BENOEMINGEN. Bisdom Haarlem. Z. D. H. de Bisschop van Haax-lem heeft een nieuwe parochie opgericht in de „Scher mer", onder den titel van de H. Michaël, en tot eersten pastoor daarvan benoemd den weleerw. heer J. v. d. Mark. Alsmede belast met de voorbereiding voor de oprichting van eene nieuwe paro chie te Wassenaar (den Deyl) den weleerw. heer C. Wiemers; en benoemd tot kapelaan te Schiedam L. Vr. Vis.) C. Hijgemann, te IJmuiden, A. v. d. Hoeven, neom.; te Amsterdam (H. Rita) den weleerw. pater fr. I. Verschure O.E.S.A. Aartsbisdom. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Sneek den weleerw. heer J. B. H. Westerman, tot ka pelaan te Deurningexx den weleerw. heer H. Ch. J. Alink en tot assistent te Glaner- brug den weleerw. heer J. Th. Servaas, de laatste twee tijdelijk werkzaam in het bis dom Haarlem. Dr. G. Bauduin. Huisprelaat van Z. H. den Paus. Tot huisprelaat van Z. H. den Paus is benoemd de hoogeerw. heer dr. G. Bauduin, vicaris-generaal van Z. D. H. den Bisschop van Roermond. Kanunnik Th. F. Ebbinkhuysen bediend. De hoogeerw. heer Th. F. Ebbinkhuysen, kanunnik van het Haarlemsch Kathedraal Kapittel, oud-regent van het Klein Semi narie „Hagevold" te Heemstede, thans ver blijvende in het St. Josephgesticht te Hil- legom, is uit voorzorg van de H.H. Sacra menten der Stervenden voorziexx. DE ADELB0RSTEN0PLE1DING TE WILLEMSOORD. 1854 September 1929. In den bloeitijd van onze zeemacht was van een geregelde theoretische opleiding tot zee-officier geen sprake. De adelbor sten of adels, welke rang reeds in het be gin van de 17de eeuw voorkwam, kregen aan boord hun practische opleiding en moesten in hun vrijen tijd maar zien hun wis- en zeevaartkundige kennis op te doexx. Bij voldoende bekwaamheid werden zij tot officier benoemd. Onder de regee ring van Prins Willem IV kwam op aan dringen van vice-admiraal Schrijver de eerste cursus voor theoretische opleiding tot zee-officier te Amsterdam tot stand, „Het Zeemanscollege", waar alie officieren tevens hun theoretische ken nis moesten aanvullen. In 1802 maakte de regeering zich hier van los, en besloot tot een regelmatige op leiding te Feijenoord, welke op 19 April van dat jaar tot stand kwam. Tevens werd ten dienste van de school in H e 1- levoetsluis een fregat gestationneerd Toen de „Euridide" voor andere diensten noodig was, werd de school op 15 Augus tus 1805 tijdelijk gesloten. Op 4 Februari 1806 werd het instituut, nu „Kadetteninstituut der Bataafsche Ma rine" geheeten, weer geopend. Bij decx*eet van 24 Juni 1806 werd de Marine ge noemd „Koninklijk Corps der Marine". Op 1 Juli 1806 marcheerden de kadetten naar Rotterdam, waar zij door den ko ning werden geïnspecteerd. In Februari kreeg het ixxstifcuut den naam „Instituut der élèves voor de Marine", naar Enk huizen. Bij de inlijving \&an Holland bij Frankrijk werd de naaïn weer gewijzigd, namelijk in „Zijner Keizerlijke en Ko ninklijke Majesteits Instituut der élèves van de Marine". De vele wisselingen van het instituut en de onzekerheid, welke bij de Marine heerschte, deed de animo bij Hollandsche jongelui, om bij de marine te dienen, zeer verminderen; het leerlingenaantal daalde snel van 60 op 24. 1 Januari 1812 werd het instituut opgeheven en geschiedde de op leiding in het vervolg te Brest, aan boord van Fransche oorlogsschepen. Bij het herstel van onze onafhankelijkheid November 1813 kwam in Holland het eerst weer de opleiding tot zee-officier' tot stand op het corvet „Ajax". Eigenaardig is, dat de cadetten in Frankrijk vergeten werden. Op 21 Juni 1814 werd tenminste nog een twaalftal te Brest vertoevende Hollandsche kadet ten op de Hollandsche vloot geplaatst. Daar de opleiding aan boord van vele schepen te wenschen overliet, werd op 10 Jaxiuari 1816 besloten om de leerlingen voor de marine te plaatsen aan de Artil lerie- en Genieschool te Delft. Het offi cier worden via de Vloot bleef gehand haafd. De marinekadetten in Delft misten echter alle praotische vorming.' Eindelijk op 31 Augustus 1818 werd de „Brakel" naar Delft overgebracht, ter wijl ©en regeling getroffen werd om groo- tere kruistochten in Oost- en Middelland- sche Zee te hoxiden. Op 15 Juli 1828 werd de Artillerie- en Genieschool te Delft opgeheven en 1 Juni 1829 werd het Koninklijk Instituut voor de Marine te Medemblik ge opend. De opleiding duurde daar vier jaar, waarna benoeming volgde tot adel borst 1ste klas. Voor practische oefening was een oefeningsschip besohikbaar, ter wijl in de zomermaanden kruistochten werden gehouden in de Middellandsclxe- en Oostzee. Het algemeen oordeel over de opleiding te Medemblik was niet gun stig, terwijl de gezondheidstoestand door de sterk heerschende malaria veel te wen schen overliet. Het gebouw, waarin het

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5