DE ST. PANCRATIUSKERK TE SASSENHEIIV UIT DE OMGEVING KERKNIEUWS' Burgerlijke Stand TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 1 OCTOBER 192S SASSENHEIM. GEMEEN*TEBAAiD. Benoeming van gemeente-secreta ris enl ontvanger. De Herv. school. Electrificatïo van den Zuidhoek. •De raad dezer gemeente vergaderde gis teravond te 7.30 u-ur. Voorzitter burge meester Gcuverneur. Afwezig net kennis geving/de heer Speelman. JU*i de orde is het verleenen van eer- "vol ontslag aan den heer O. van Eek als secretaris, ontvanger en ambtenaar var. den Burg. Stand. De voorz. zeide, dat de heer v. Eek in de ruim 20 jaren, dat hij hier gewerkt heeft, yiiin beste krachten aan de gemeente heeft gëge-ven. Spr. stelt voor den 'lieer v. Eek zeer eervol ontslag te verleenen. Spr. uitte den hartgrondigen wensch, d'at de heer v. Eek in lange jaren van goede gezond heid van zijn rust zal mogen genieten (ap plaus). De beer v. Zonneveld sloot zich namens den Baad bij de woorden van den voorzitter aan en spreekt den dank van den Raad uit voor de welwillende houding, die de heer v. Eek steeds tegenover alle raadsleden heeft aangenomen (applaus). B. en W. stellen voor te bepalen, dat ingaande 1 Dec. de secretarie en de kan toren van gemeente-ontvanger en gemeen tebedrijven voor het publiek zijn openge steld van 0 tot 13 uur (overige kantooruren van 1417 uur, doch dan niet voor het pu bliek geopend). B. en W. zijn van meening, dat de ver wisseling van ambtenaren een gunstige gelegenheid is om wijziging in de kantoor uren te brengen, zóó, dat een groote cate gorie van mcnschen in het middaguur de secretarie geopend vindt. De Zaterdagmid dag blijft als vrije namiddag gelden. Van 14 tot 17 uur is de secretarie niet geopend voor het publiek, om het personeel gele genheid te geven tot rustig werken. Goed gekeurd. Vaststelling van instructies voor den se cretaris en gemeente-ontvanger. De heer v. Breda had gaarne de instructies thuis ontvangen. De andere heeren hadden ooc gaarne de instructies ter inzage, waarom de vaststelling werd aangehouden. Benoeming van een secretaris, ingaande 1 Dcc. 1929. De voordracht van B. en V luidt: 1. L. W. C. Vink. commies le klasse ter secretarie van Almelo, 2. Y\Los, secre taris der gemeente Bunschoten. "Wei h. Bader behoort tot de minderheid, die No. 2 van de voordracht No. 1 had wil len stellen, en wel om dezen redenen. Do heer Los is 10 jaar secretaris van een ge meente zoo groot als de onze, hij doet zijn zaken goed. Er is een onverwacht bezoek gebracht aan zijn secretarie en de zaken waren prachtig in orde. Daarom acht spr. hem de aangewezen man. De heer v. d. Geest zegt. dat B. en V\ zeker een reden gehad moeten hebben om No. 1 op de eerste plaats te zetten naar de capaciteiten van die persoon zal toch ook Geïnformeerd zijn. Weth. Warnaar wil eveneens verant woording geven van de voordracht. Toen evenwel was komen vast te staan ir welke richting een secretaris zou worden ge zocht. heeft spr. aan den voorz. de keuze overgelaten, omdat deze het meest op de hoog e is met de eisclien. Bij vergelijking van de twee al is het met groote moei te zal spr. niet aarzelen zijn stem te ge ven -aan No. 1 van de voordracht. Tot stemming overgegaan, staakten de stemmen 55. Tot vrije steming overgegaan, staakten de stemmen voor de tweede maal. Bij her steming staakten de stommen voor do derde maal. Daarna werd tot loting over gegaan zooals de gemeentewet voor schrijft. De heer Los, No. 2 van de voor dracht (A.-R.) bleek de gelukkige. Daarna was aan de orde dc benoe ming van een gemeente-ontvanger. Op de voordracht staan: 1. B. Baggen. boekhou der te Apeldoorn. 2. B. M. Hendriks, adj.- coramies ten kantore van den gemeente ontvanger te Bussum. De heer v. Zonneveld had graag cenig advies; spr. heeft met geen van heide hee ren kennis gemaakt. Heeft dc eerste heer routine van hel ontvangerschap 1 De voorz. zeide, dat No. 1 een jaar of 10 in gemeentedienst is geweest. Routine in 't ontvangerschap heeft deze persoon niet. maar .B en W. meenen, dat zijn boekhoud kundige kennis hem volkomen bekwaam voor zijn taak maakt. De heer Baggen (B.-K.) werd daarna ge kozen met alg. st erom en. De nieuwbenoemde secretaris werd daarna benoemd tot ambtenaar van den Burg. Stand. Eveneens werd benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van den Burg. Stand. weth. H. Bader. Een verordening op 'het verbouwen van bepaalde soorten aardappelen, zulks in het belang van den bloembollenhandel, werd goedgekeurd. B. cn W. stellen voor een deel van het speelterrein „De Kooy" aan de korfbalver- eeniging T. O., P. te verhuren voor 120.— per jaar. Achter de woning van v. d. Walle aan de Bust hof laan werden aan dezen en aan Drost eenige hoekjes grond verhuurd te gen T3 ct. per B.R.. Na eenige bespreking goedgekeurd. De gemeenterekoning over 1923, nage zien door een raads>-commissie, werd vast gesteld. Dc commissie was er over ver heugd, dat het afgeloopen jaar bij leveran ties meer om de inwoners is gedacht als vroeger jaren. De commissie had verschil lende inlichtngen te vragen. Zij was o.a. er over verwonderd, dat de Provincie nog steeds zijn aandeel in de reconstructie van de Teijlingerlaan niet heeft betaald. Weth. Warnaar zegt, dat de afdoening van dit punt in verband staat met verdere plan nen van de Provincie, n.l. de overname van den. weg (van het wegdek alleen). De be doeling is een fietspad naast den weg te leggen. De commissie had bovendien gemerkt, dat een post van 500 voor het bouwen van een stalletje op het woonwagenkamp onaangeroerd is gebleven De voorz. zeeide, dat er zich nog geen geschikte gelegenheid heeft voorgedaan. De heer Verklev stelde voor om het stalletje maar niet te bouwen. Het zal eerder een stal worden voor paartjes met een t dan voor paardjes met een d Verder is de commissie opgevallen, dat bij dc prijsvraag voor het Raadhuis een persoon, de heer Ten Hove, een honora rium heeft ontvangen, zonder dat dit de leden bekend was. De voorz. zegt, dat deze heer de situatie-teekening voor het Raadhuis heeft gemaakt. Tenslotte vindt de commissie het be drag ad 450 voor het hek voor „Huizo Sassem" te hoog is. De voorz. en weth. Ba der waren een tegenovergestelde meening toegedaan. De gemeénterkening werd daarna vast gesteld. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den Minister, in antwoord op ecu verzoek van de gemeente, dat het Rijk voor rioleering en aanleg van een trot toir van de Wasbeekerlaan tot Zuiderstraat (Oostzijde van don weg) eer. subsidie ver leent van 1920.— B. en W. heben. na ontvangst van dit schrijven, een verzoek inges: uurd om ook voor de Noordzijde der gemeente langs Ter Leede subsidie voor rioleering en trot- toir te krijgen. Van de Centr. Esperantc-comanissie te Nijmegen was een adres ingekomen om het oprichten van een esperanto-eursus te be vorderen. Voor kennisgeving aangenomen. De bewoners van de Floris-Schouten straat wijzen in een adres op den toe stand der slooten achter dc huizenrijen. B. en W. merkten op, dat de aansluiting op de riolen is verplicht. Wanneer dat ge schied, wordt voor een- groot gedeelte aan het bezwaar tegemoet gekomen. De heer v. Zonneveld acht het beter, dat het bestuur van den FloriZ-Sèhouten- polder op deze slooten wordt gewezen. De heer v. d. Geest vond het niet billijk, dat de gemeente verplicht tot aansluiting, terwijl een gemeentesloot in vervuilden toestand verkeert. Hierna ontspon zich een slooten-praatje. Er bleken meer vervuilde slooten in de ge meente te zijn. Weth. Warnaar merkte op, dat als deze slooten moeten verdwij nen men in Leiden wel alle grachten mag dempen, want deze geuren veel erger clan eenige sloot van Sassem. - Een adres was ingekomen van raej. Noor- dermeerSohevel om onderstand van dc gemeente. Tn handen gesteld van B. en W. Van P. Loos was een aclrcs ingekomen, dat hij en zijn gezin uit huis zijn gezet door den landbouwer Ciggaar. en geen onder dak heeft. Er werden door den Raad geen termen aanwezig gevonden om het gezin te helpen. Ho; college van kerkvoogden der Ned. Herv. kerk had een request ingezonden om medewerking te verzoeken voor uitbrei ding der Herv. kerk door verkoop van de Chr. school. De heer v. d. Voet meende, dat de Herv. Kerk wel hel eerst in aanmerking komt voor aankoop van dezen grond, welke haar vroeger toobehoorde. De heer A. Warnaar wilde eerst een -plan laten oprrftiken om de school als gymnastieklokaal in te richten. Als par- keerterein is de ruimte, welke na afbraak van de school openkomt, niet geschikt. De voorz. meende juist andersom. De school is te smal voor gymnastiekzaal, maar de ruimte is bijzonder geëigend voor parkeerterrein. De heer v. Breda zeide. dat op den grond een servituut ligt, dat deze ten al len tijde voor het onderwijs moet worden gebruikt. Deze aangelegenheid zal volgende ver gadering op de agenda, komen. Medegedeeld werd, dat het heffen van 10 ct. boete voor niet bij eerste betaling voldoen van kwitanties van het waterlei dingbedrijf gunstig heeft gewerkt. Op het herhaald verzoek om een voor schot ingevolge de Landarbeiderswct voor Boekce heeft de Minister weer afwijzend beschikt. De voorz. stelt voor een verso berd plan in te zienden en een voorschot van 3200 aan te vragen. Bij de rondvraag verzocht de heer v. d. Geest maatregelen tegen alastrim. B. en W. gaven de toezegging, dat zij paraat zuilen zijn. De heer v. d. Voet informeert hoe het stond met den Raaclhuisbouw. De voorz. zeide, dat er ijvc#g gewerkt wordt. De be timmeringen in de Raadszaal worden thano aangebracht; de centrale-verwarming heelt vandaag voor 7t eerst gebrand. Door de Zusters van de kafh. meisjesschool zal een soort baldakijn boven de voorzitters-zetel worden gemaakt, t De heer v. Breda heeft gehoord, dat de post betimmering met 3000 is overschre den. Weth. Warnaar zeide, dat het uit getrokken bedrag ad 3000 ook nier be doeld was als een opgave van de volledige kosten. De heer Verkley bracht ten slotte ter tafel de elcctrificatie van den Zuidhoek der gemeente. Van 7 bewoners, die vorig maal weigerden, zijn thans 6 bereid aan te sluitenDe heer v. Zonneveld stelt voor B. en W. te machtigen naar bevind van za ken te handelen. Dit werd goedgevonden. Hierna, ging de Raad te 11 uur in ge heime zitting. LISSE Geboren: Cornelis Johannes z. van F. Somers cn E. M. J. van Kesteren Willem Frederik z. van P. Beukers en A. Knetels Maria d. van W. P. v. Rijn en C. v. d. Berg Gerardus Jacobus z. van H. Verdel en K. Q. Oudshoorn Josephina Elisabeth d. van .T. Meijer en E. M. Hoog kamer Josephina. Maria d. van P. v. Steijn en M. C. v. d. Meij Johannes Martinus Barlolcmeus z. van J. v. d. Ylugt en A. J. C. v. Eeden. Ondertrouwd: P. Timmers en G. M. Hoogervorst. Gehuwd: B. Schaap en T. v. d. Bent J. Verwer en J. A. A. Veldhoven. Overleden: Herm. Corn. Akerboom Ij. Bernardina Geertruida Sampion 14 jaar. 112. Zuid-Holland, Juli 1929. Zeereerw. Heer. Hierbij zend ik U Eerw. een klein offer tje uit dankbaarheid aan Jezus en Zijn Hei lige Moeder. Ik hoop dit nog meermalen te kunnen herhalen. Met hoogachting, Een werkman, vader van acht kindoren. Noord-Holland 18-7-'29. Zeereerw. Father, Hierbij vindt u een mooi beestje (gou den tientje) om op stal te zetten, of weg te brengen misschien. (Dat komt beter ui'. L.) U zult er in ieder geval wel raad mee weten. We lezen nog altijd trouw uw stukjes in de courant, die helpen ons onthouden dat cv in Hoorn nog een Missiehuis is, dat niet vergeten mag worden. We melden u ook, dat we sinds dat eer ste tientje van 't Voorjaar bijzondere ze gen hebben in onze zaken. We kunnen 't echt en zichtbaar merken. O. L. Heer laat zich toch niet overtroeven. Tot dank daarvoor zullen wij bidden dat er nog veel Stichters mogen komen. Er zitten er nog genoeg in de buurt, die best zoo iets kunnen missen". Met eerb. groet. Al eer..-, meer heb ik gezegd, dat het een waasdijk stichtende collectie zou maken, de verzameling van al die hartelijke brie ven. Wat zit er toch nog veel warm Geloof onder onze menschenWat zijn er toch nog vele schoone zielen, die vuur vatten bij aanraking met het Hoogere, met wat Go- des is. Men praat van de huidige slechte we- ^reld, van ons verwordend vaderland. Maar men vergeet daarbij, of men ziet over het hoofd, dat er nog zooveel goeds gevonden wordt. Ik zeg maar: Men vindt geen pa relen op een mesthoop. Father LEFEBER, Directeur. Missiehuis, Hoorn. Postrek. 120937. Men wordt Stichter(es) van dit Missie huis door ineens of bij gedeelten honderd gulden te schenken. Het cijfer boven mijn stukjes geeft het aanbal Stichters aan dat ik al heb. ".EIDEN. Ondertrouwd: F. C. Bakker jm. 23 j. en C. M. Hoogeveen jd. 23 j. L. de Neeff wed. 50 j. en S. M. Korswagen jd. 4S j. J. Eerland wed. 33 j. en H. J. E. de Vries jd. 38 j. A. J. Parmentier jm. 30 j. en M. J. Schmöller jd. 26 j. F. W. Thor- becke jin. 28 j. en G. J. ten Di.ik jd. 27 j. P. G. Broers jm. 26 j. en P. de Water jd. 24 j. W. Faas wed. 27 j. en P. v. Eeuwen jd. 22 j. J. Vermeer jm. 28 j. en W. E. Grasman jd. 26 j. B. Holswilder jm. 20 j. en A. L. Houps jd. 18 j. W. Waaning jm. 35 j. en A. A. Franse gesch. 33 j. K. Knot- ter jm. 25 j. en J. Pont jd. 23 j. R. Stoof jm. 25 j. en M. Bakker jdd. 23 j. C. v. Opstal jm. 3S j. en M. J. Link jd. 22 j. Gehuwd: A. Anneeze jm. en P. C. Bribtijn jd. W. E. Schmole jm. cn A. C. Janssen jd. P. W. J. Goddijn jm. en M. A. Peeters jd. G. J. Gijzenij jm. on J. Hensen jd. P. van Houten jm. cn J. Stik- kclorum jd. A. Ladan jm. en M. C. Piket jd. W. Lomeijer jm. en A. Dam jd. C. Pison jm. en C. v. d. Reek jd. G. T. Plas- meijer jm. ^n B. T. v. Hugten jd. A. W. J. Schild jm. cn M. Lasschuit jd. J. J. Vliegenthart jm. en L. Popp jd. P. Mul der jm. en S. Jongeleen jd. H. v. d. Vlist jm. en A. A. den Hollander jd. Overleden: P. H. Lohoff-Garretscn wed. 84 j. H. Opstal m. 84 j. J. Filippo wed. 82 j. J. Hofland wed. 72 j. H. Gouda m. 63 j. A. Beutirk d. 8 j. G. J. Fasbender wed. 83 j. P. C. v. Beijeren Bergen en Henegouwen-Nieuwboor wed. 74 jaar. LEIDEN. - Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de le helft van September 1929. Brieven Binnenland: Backer Rearson, Noordwijk; F. van den- Berg, Utrecht: K. Bronsoma, schipper, Apel doorn; Mevr. H. de Bruijn, Oharlois; A. Goedhard, Zeist; Groen en Zoon, Leiden; Mevr. Hoogenboom-v. d. Veen, Den Haag; Kamerbewaarder min. van Defensie, Den Haag; M. Ivikkert, Groningen; Leidsch Dagblad, Leiden: Mode-Vaksch., Utrecht; Minister van Defensie, Den Haag; Min. van Oorlog, Den Haag; Theo Roosenfeld, Scheveningen; Sigarenhandel, Breda'; Mej. Jo Verhoog, Leiden; Coba van Vliet, Den Haag; J. de Vries, Leeuwarden; Willemse. Warmond. Briefkaarten Binnenland: Mej. S. Boog, Deventer; H. Bouthoorn, Hoorn; J. Dolle, Voorburg; Mej. A. Kuijper, Den Haag; Mej. Orn, Katwijk aan Zee; Benny Reijjestoüe, Amsterdam; L. Smaal, Rot terdam; F. Stolpc, Rotterdam. Brieven Buitenland: Fraul. R. Latip, Wien: A. Monasch-Oppenheimer, Heidelberg; Mevr. Nispen tot Zevenaar- Vos de Waal, Koningswinter. Briefkaarten Buitenland: G. C. Th. van Dorp. Azaij; Mil. M. Gallois, Paris; Mile Paulctie, Paris; Ludwig Storch Alma; Th. Voigt, Santa Marglierita. 5 'briefkaarten zonder adres. Dc veel gesmade Neo-Gothick verach telijk een nabootsing der middeloeuwsche bouwkunst genoemd heeft aan Katho liek Nederland weer een prachtige kerk geschonken. Wij kunnen ons zoo voorstel len. dat ieder modem architect over deze lofprijzing zijn schouders ophaalt. En toch, op den doorsnee-katholiek, die zich niet laat bevooroordeelen. door moderne kunst- eischen, wien het tamelijk koel laat of een kerk gotisch dan wel nieuw-gestijld is, op hem zal de nieuwe St. Pancratiuskerk ze ker een schoonen en verheven indruk ma ken. Wij zijn dc laatsten om te beweren, dat de nieuw-gothiek de alleen-zaligmaken de stijl is voor kerkenbouw, en de eersten om te genieten van hetgeen de moderne bouwwijze ons reeds gaf, maar na een be zoek aan de nieuwe parochiekerk van Sas- senhcim moeten wij onbevangen verklaren: dit is een mooie, een imponeerende kerk. Het is natuurlijk niet. onze bedoeling een pro cn contra beschouwing te geven over verschillende archilectuurvormcn. De eenige opzet van deze beschouwing is. om, op den vooravond van het feest van kerk wijding, onzen waardccring te geven van het groote houwwerk dat morgenochtend door zalvende Bisschopshand voor zijn heilig doel zal worden bestemd. Uiterlijk, cn nog meer van verre gezien dan van nabij, maakt dc nieuwe tempel, opgetrokken in zonnig-gelcn baksteen, een statige cn forsche indruk. De hoogc mas sieve klolriketoren (70 M. tot de spits van het kruis) overschouwt een wijden omtrek; het schip, 16 M. hoog. 60 M. lang, cn in het transept 33 M. broed, sluit zich daarbij volkom-en aan. De ligging van de kerk is bijzonder gun stig: op het mooiste punt van het dorp. vrijwel in het midden ervan, rijst zij op te- •genover het centrum van het burgerlijk leven der gemeente: het nieuwe raadhuis. Wanneer men bedenkt, dat nog géén hon derd jaar geleden onze voorouders naar hun poovere schuurkerk ver buiten de kom van het dorp togen, dan is het contrast wel schel en scherp en tot dankbaarheid stemmend. De. facade aan de Hoofdstraat gele gen omvat in één groote boog de drie zwaar-eiken deuren van den hoofdingang. Daarboven is een medaillon aangebracht in zandsteen en blauwe tegels, voorstel lend de beschermheilige van .Sassenheim, St. Pancratius een kloek beeld, dal meer levensgetrouw den jeugdigen krijgs man-martelaar weergeeft, dan het eenigs- zins slappe en kwijnende beeld boven zijn altaar binnen in de kerk. In de top van den voorgevel is een zandsteen-beeldhouw werk geplaatst van het „Magnificat": Maria in vervoering haar lofzang uitzin gend. Een beeld van St. Jozef bekroont hot kleine trap-torentje. dal. met de klokke- - toren aan de andere 'zijde, de facade, sa menhoudt en omhoog voert. De muren van klokketoren, die het ko lossale gewicht van 2.5 millioen K.G. heeft, zijn door vensiers van verschillende groot te sober maar harmonisch ingedeeld. In dc stoel draagt dc toren vier klokken, waar van de grootste 1150 K.G. zwaar is, de drie andere respectievelijk 850 K.G., -190 K.G. en 290. K.G. Zij werden geleverd door de firma T. Hooge uit Amsterdam, aan wie ook de levering van het torenuurwerk was opgedragen. Dc automatische lui-installa- tie is uitgevoerd door do firma. Elderhorst in Zoeterwoude. Dat kolossale gewicht van de toren van 2.5 millioen K.G. is heel fraai, denkt menig parochiaan, maar hoe staat het nu met de scheuren m de muren 1 Wij kunnen hierop antwoorden, dat het verschijnsel van hot zakken van de toren normaal is. De toren heeft zich thans „gezet". Voor de toe komst hoeft men niet ongerust te zijn, want alle voorzorgsmaatregelen worden genomen, dat geen ernstige blijvende scha de aan het bouwwerk berokkend wordt. Van het uitwendige der kerk valt, na het bovenstaande weinig meer te vertel len. want bet tweede voorname gedeelte van een kerk, het koor immers met de dwarsbeuken, staat reeds jaren afgebouwd. Hel- mooiste gezicht op de kerk in zijn ge heel heeft men vanaf don Mennewcg of vanaf de Wasbeekerlaan. waar men het voltooide godshuis statig en waardig bo ven de huizen van het dorp ziet oprijzen. Inwendig treft de kerk op het eerste ge zicht- reeds door de inderdaad grootsche verhoudingen en het edele lijnenspel der bogen. Hoe langer men er ronddwaalt, des te sterker komt men onder de bekoring van deze tempelhallen. Want het is niet één kerk, maar door do groote hoogte en breed te van de zijbeuken, die bovendien even voor het wijdsche transept, plotseling een verbreeding ondergaan, openen zich naar alle zijden doorkijken, waardoor het inte rieur veel hooger en „luchtiger" lijkt, dan het in werkelijkheid misschien is. Het is niet aan ons die maar leeken zijn om de technische zijde van dit ge bouw te beoordeelen; zooals dc motseling der gewelven en de juiste verdeeling der pilaren. Wij vergenoegen ons met te be wonderen. wat de kundige bouwmeester schiep, maar een korte opsomming van de gebruikte materialen zal toch velen inte resseeren. De gewelven en zuilen zijn ge heel in baksteen gemetseld met basemen ten, ka-pit-eelen en sluilsteenen van hard steen. zandsteen cn graniet (geleverd door de firma Rosenkrantz te Haarlem). De balustrade van het zangkoor werd uitge voerd in beton en daarna afgewerkt. De vloer is belegd met porfiertegels, voor de communiebank met uitgesneden tegels in verschillende kleuren, het glas-in-lood-werk waarop nader wordt Ipruggekomen is ge leverd door de firma Heinle te Dordrecht, de tegeltableanx in den voorgevel door de firma Heystee te Amsterdam, het hout werk. zooals de preekstoel en de banken door de firma Scheer en Biegstra te Lei den. Een geriefelijkheid, die velen nog niet zullen hebben opgemerkt, is dat de banken staan op houten plateaux, afgedekt door een naadlooze leervloer van 1 c.M. dikte Een andere bijzonderheid is. dat de mooie zware preekstoel, die vandaag in de kerk wordt geplaatst, in werkelijkheid het oude ..duivetilletje" van vóór de verbou wing is. maar onherkenbaar verfraaid dooi een dikke ommanteling van eikenhout, hel laten uitdijen van het steun-boompje tot een massieve houten zuil en het aanbren gen van een trap met hoofdbalusters, zoo als bij een behoorlijke preekstoel past. Dit zijn alles bijzonderheden, die met den in ;r:ik} welke de kerk op den bezoeker maakt, niets uitstaande hebben. Een voor naam deel van 'le schoonheid van een kerk echter ligt, behalve in de ruimjeverdcc- ling in de beschildering, die to Sassen heim met fijnen zin is aangebracht. Het was een moeilijke taak een polychromee ring te ontwerpen, dip niet. vloekte met do reeds bestaande altaren, heiligenbeelden en gebrandschilderde ramen, die allen kwis tig met kleuren waren bestreken. Die taak is wonder-gocd vervuld. En welk een invloed de beschildering op het geheele aanzien van de kerk heeft, hebben de pa rochianen kunnen bemerken aan het ver schil tusschcn koor en dwarsschip, toen het calvinistisch wit gekalkt was, en thans. Het is een geheel andere kerk geworden. Hei hoogkoor en de zij-kapellen zijn zeer rijk beschilderd. In het gewelf van de apsis werden tusschen een mengeling van bloemmotieven de eerste regels van het „Lauda Sion" uitgeschreven: Lauda Sion Salvatorem, Lauda Ducem et Pastorcm, In Hymnis et Canticis. Tantum potes, tantum aude - .Loof, o Sion, den Zalig maker, Loof den Leider en Horder. in lie deren en gezangen; durf het doen, zoovoel gij kunt". In de sluitring van het apsis-gewelf is hel Lam Gods, liggend op het. Boek der Openbaring, geschilderd, welke voorstel ling van het Nieuw Verbond de tegen hanger vormt met de beschildering van dc sluitring in dc viering: de Ark des Ver bond s. Boven den doorgang naar de sa cristie is dc Pelikaan van Liefde aange bracht; boven de zijdeur naar de pastorie, dc woorden: „Pax Domini" „De vrede des Heeren zij met u". Een kostbare aanwinst voor de .aan kleeding der kerk is de triorabalk. met de „Oalvariënberg": een majestueus kruis beeld. aan de eene zijde Maria, aan de an dere Joannes, met daaronder een der kruiswoorden: „Ziedaar uw Zoon Zie daar uw Moeder". De beelden, uit linden- hout gesneden, zijn gekleurd in mat-goud cn mat- zilver. De vervaardiger ervan is de heer Timmermans uit den Haag, van wiens hand ook de tegel tableaux in den voorgevel zijn. De „dag" (binnenzijde) van den triomfboog, die zich daarboven welft, bevat dè woorden ..Deus Dominus juravit el, non poenitebit, cum. Tu es sacerdos in aefcernum secundum ordinem Melchisedech" God de Heer heeft. het. gezworen en, het zal Hem niet berouwen. Gij zijt priester in eeuwigheid volgens de orde van Melchise dech". Woorden, gekozen in verband met het offer van Melchisedech. op de voor zijde van het hoogaltaar uitgebeeld. Dc gewelven en de wanden zijn grijs groen beschilderd. De rijkdom van ster- en kruisgewelven gaven een schoone gele genheid voor een prachtige versiering met bloemmotieven in een eindeloozc verschei denheid. Bijzonder mooi is de goud-gele beschildering van de lage kapelletjes rechts voor St. Theresia, links voor S. Ge rardus Majella. Heb aangewende goud is „dubbel torengoud". Bloemenmotioven in allerlei afwisseling zijn ook gebruikt voor do gebrandschil derde randen der ramen, blocmenmotieven ook in do kapiteelen dor zuilen, met gouden randjes fijnzinnig versierd bloemen overal, zoodat ook in dc kerk van hoog tot lnag de roem van dit gewest tot uiting komt. De beschildering is in Keim's mine- raalverf uitgevoerd door de firma Koster en Fedcrle te Nijmegen. De oude ramen. die. van de vorige kerk afkomstig, vroeger niet in de nieuwe om lijsting pasten, en rondom witte randen hadden (wat de lichtval benadeelde) zijn gerestaureerd, de witte randjes zwart ge- etst (gepatineerd) en het resultaat is ver rassend. In dc doopkapel, waarvan bet ge welf eveneens mooi beschilderd is, zijn nieuwe gebrandschilderde ramen gezet, met het Kruis en de H. Geest in stralen bundels, boven de regenboog alé toeken van de redding door het water. Boven bot zangkoor is een pracht.ig-gesfylcerd raam aangebracht, dat ten deele bedekt wordt door het orgel. Behalve voor een voldoende, rustigen lichttoevoer door de vensters, is op royale wijze voor de kunst-verlichting zorg gedra gen door groote kronen van gepatineerd ijzer. De lichtinstallatie werd uitgewerkt door den heer F. A. M. van Scha ik te Sche veningen en uitgevoerd door den heer Steinman uit Sassenheim. Wij meenen hiermede het voornaamste over de nieuwe berk te hebben medege deeld. Er zou nog veel van te beschrijven zijn, doch dit laat het bestek van de krant niet toe. Tot slot dient ecre gebracht aan wien ecre toekomt. Op de eerste plaats aan hem, die de ..eerste oorzaak", en ondanks zijn hoogen leeftijd, de stuwkracht van dezen bouw is geweest: pastoor Thus. De grijze architect Tonnacr mocht de opbouw van zijn laatste ontwerp niet meer beleven. Zijn plaats werd ingenomen door den heer P. Witfceman uit Haarlem, die reeds lang als hoofdopzichter de rechter hand van den heer Tonnaer was, en Tia hem als architect -van de kerk werd aan gesteld. Aan hem danken wij veel van het geen deze kerk mooi maakt, de uitwerking van den bouw in onderdeelen, de beschil dering. enz. Van degenen, die in den bouw hun werk zaam aandeel hadden, dient ten slotte ze ker nog genoemd de aannemer van het werk, de firma de Vroede uit Noordwijk.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3