AAN POLEN BINNENLAND VIERDE BLAD. DE LEIDSCHE COURANT. DINSDAG 1 OCTOBER 1929 Heroïeiiwingsvreugd en herdenkingsviering. Aanzijn en aanzien. Poïens bonte aspecten. Zijn schamel volk. door Dr. FELIX RUTTEN. IV. Zoo juist kom ik van Wilnc terug, in den noord-oostelijken uithoek van Polen, bij dc grens van Lithauen. Het kost,- van War schau uit, een dag of een nacht reizen. Maar de ongeveer 450 kilometer mogen niet tellen. Móet Wilno zien: de tweede kunststad van het uitgestrekte rijk, de tweede koningsstad van het oude Polen, waar Napoleon verblijf hield toen hij de Berezina tegemoet ging, waar de Poolsche romantiek is opgebloeid met- de grootste dichters van het land, Adam Mickipwicz en Julius Slowacki. Daar ook is Kosciusko geboren, de held en opstandeling, c(io als een symbool werd van liet vaderland en de vrijheid; en eveneens is- het rle baker mat van den president der republiek, maar schalk Pilsoudski, die Wilno van de Russen bevrijdde, den 19den April 1019. Tusschen de ruïnen van den konings burcht te Wilno en het hersteld koningsslot te Ivrakaw wentelt heel de geschiedenis1 van het vrije Polen. Hoe kan er een „Li- thuaansche kwestie" zijn om het bezit dezer stad, wier inwonerstal van 1S0.000 bestaat uit 55 pCt. Poeln, 40 pCt. Joden en 5 pCl. Russen, Ruthenen en Litliauers, waarvan de laatste zelfs geen 0.5 pCt. vertegenwoor digen? Had 'k niet ergens gelezen, dat deze stad al heel Russisch is en bijna Oostersch? Het is een stad vol varrassingen als Ivrakaw, maar heel anders als Ivrakaw; doch cv&n vol van Italiaansche invloeden, rococo- prouk en klassieke zuilen; even aanminnig en boeiend en bekoorlijk in haar liefelijk heuvelgroen, langs de kronkelende oevers der zangerige Wil ja: een Noordsch Flo rence in een Fransch landschap! En ook hier weer, in dezen liitresten uit hoek, waar de houthandel nu stil ligt, en het Russisch pelsweerk nog maar schaars zijn weg zoekt naar de Baltiscihe zee daar Russen en Lithauers mokken toch die zelfde bedrijvigheid van overal in dit her levende land, diezelfde koortsachtige lust tot hernieuwen en hcropbeuren, die flikke rende levenswil en gespannen energie, waar door overal het woord bewaarheid wordt, dat' Pilsoudski sprak in 1919: „arbeid zal het kenteeken zijn van dezen nieuwen tijd, die volgt op een tijdperk van ijzer en bloed". Straten opgebroken, huizen in aanbouw, groote restauratiewerken aangevat, de 7>arken vol bloemen, de pleinen vol vroo- lijke levendigheid: heel de stad ligt er, blank als melk, als een fantastisch visioen in den blauwen en zonnigen dag. „Maar je had ze moeten zien, toen de Kussen er huisden!" Ik laat me vertellen van den ellende-tijd in alle Poolsche steden nu nog jammerlijk, der vergeten vervuiling, der voorbije sme righeid. De Russen verzorgden noch we gen, noch straten. Daarom zijn de straten en de wegen slecht. Begrijp, dat de Pool sche Republiek van heden 385.390 K.M.2 beslaat en dat dit halve land verwoest lag, tien jaar geleden, toen het nieuwe tijdvak begon. eD Staat zat sindsdien nog met de vijandschap der Sovjet opgescheept, maar wist ondanks den oorlog, die nog duurde, in dezen tijd toch al heel de industrie, die uitgeplunderd en verwoest lag, weer op de heen te brengen, 6200 nieuwe scholen op te richten, 1100 kilometer bruggen te-her bouwen, over 2000 kilometer nieuwe spoor lijnen aan te leggen en over 10.000 kilo meter nieuwe wegen! 1200 locomotieven werden aangeschaft, 2000 wagons voor rei zigersverkeer en 60.000 wagons voor goe derenvervoer. Er lagen 1.537.305 gebouwen verwoest bij het einde van den oorlog. Daarvan heeft Polen er 82 pCt. heropge richt,zonder dat de Republiek ook maar de minste schadeloosstelling krpeg bij den vrede dien zij sloot. En dit alles waar de bouw eener nieuwe haven niet te ver geten valt haast uitsluitend met eigen middelen, daar Polen alléén maar met de Yereenigde Staten een leening sloot. ver een lengte van 800 kilometer haar rivieren geregulariseerd en 10.000 hectaren grond in ontginning gebracht; haar steden opgeknapt„Je had Wilno moeten zien toen de Russen er do baas speelden!" Daar gebeurde niets. Je liep over houten trot toirs, die in het water der straat lagen te rotten, zoodat heb vuil telkens tegen je kuiten spoot. Alle staatsgebouwen zagen er uit als vieze stallen. Er hoerschte ner gens orde, noch zindelijkheid. Want het czarenrijk had maar één wil en één dool: het land kapot maken, alle welvaart fnui ken en alle levensvreugde verstikken. Po len moest een woestenij worden, waarachter Rusland zich veilig voelen zou. Daarom was de eerste zorg van den Rus- sischen overweldiger, om in Wilno, de oude koningsstad, eenmaal verliefd op de kunst van Italië en den glans van het Humanis me, de universiteit op te heffen, die sinds 1578 de glorie der stad geweest was! Een universiteit, die een afzonderlijke faculteit had ingericht voor de aesthtica, waar de schoonheidsleer werd onderwezen\naast muziek en dans en schermkunst Over drie weken zal Wilno ruisehen van bonte feestelijkheid. Daarvandaan ook de sidderende ijver, waarmee er overal wordt geverfd en verfraaid. Want dan zal het 350 jaar geleden zijn, dat. de Hoogeschool er door koning Stefanus Batorij werd gesticht, en toen jaar geleden, dat zij, als een der elf hoogescholen van de Republiek, werd her opend. De Russen hadden alleen de gebouwen laten staan van de oude Universiteit, die sedert dienden tot administratieve doelein den. De heerlijke open gaanderijen van haar zeven groote en kleine binnenhoven waren dichtgemetseld. Al het overige, bi bliotheek, verzamelingen, instrumenten, hei- inneringen en kunstvoorwerpen, alles was naar Moscou gesleept of naar elders ver dwenen. Maar aanstonds opent de nieuwe Staat de oude poorten. Professoren, stu denten en studiemateriaal, het kwam daar na alles van zelf. En na het inwendige her steld, den geest, de oude ziel herwekt to hebfien, heeft Wilno in deze laatste maan den nu ook nog de kracht en de middelen gevonden, om eveneens den uitwendigen glans weer te verlevendigen: de gebouwen staan nu welhaast hersteki in den vroege re n luister, in de melkachtige blankheid die heel de stad haar verrassende bekoorlijk heid geeft, en de heropende Reuaissancc- hoven barer Universiteit, die wijding en die weligheid, die van Itaiiaanschen praal laat droomen onder de bries der Balthi- sclio zee. Wij sporen Zuidwaarts terug door'niet dan bosch. Overal nieuwe stations langs de lijn, wit met roode daken, in een stijl die ze- „Poolsche Renaissance" noemen. In één dier stations zijn we afgestapt, om tegen den middag iets tc gebruiken. Een wille keurig station, waar we wachten op aan sluiting voor een zijlijn. Goed. Ik geef toe dat dit geen kleurig Holland is. Maar dit is alles hier niettemin zindelijk. En zie je dit ontroerend streven niet naar „nieuw leven"? Mijn vriend vertelt me van den vliegenzwerm, die onder Russisch bewind hier alle spijs ongenietbaar maakte. Nu is er al het. eetbare in glazen kasten gebor gen. Op iederen schotel, bij warm vleesch, bij kaas en boter en koekjes, ligt een green takje tot sieraad; en versche groene bla deren van heesters en accacia's geven het buffet een verhoogde aanlokkelijkheid. Bloemen in vazen, op de tafels, bloemen in bakken voor de vensters, bloomen in ijze ren hangers buiten langs den stationsgevel. „Op 't onverwachtst komt de minister in eigen persoon, inspecteert den boel met de noodige standjes als dat moet, ook geld boeten, ook bclooningenzoo maken we van het oude Polen een nieuw land!" Dat Wilno's station zelf een keurige wachtsalon bezit, gesierd als een tuinka mer, met. vergulde kaarsenkandelaars op elke tafel en bloemen in overvloed, moet 'k hier nog even aan toevoegen,» om niet te verzwijgen, clat 'k daarbij vergelijkend aart de dito's onzer zuidelijke buren dacht. Werkelijk, de heerschende opvattingen over Polen, gegrond op den toestand van vóór tien jaar, moeten grondig herzien wor den, evenals alles wat er aan boekwerken over het land verscheen, die niet van de laatste jaren zijn. En wie als dc Duitsche :s blijft schermen moet een minachtende uit drukking als „Polnische Wirtschaft loopt hard kans, zichzelf belachelijk te maken. Van Noord tot Zuid een zelfde beeld en bewijs van het ernstig streven, het krach tig willen, het prachtig bereiken van een volk, dat nu eindelijk de weelde genieten mag van het vrije, zelfstandige bestaan en dit waard wil blijken door heel de duize lingwekkende expansie van zijn arbeids kracht. Het nieuwe aanzijn nu ook tot aan zien brengen; dat schijnt de geheimzinni ge leuze te zijn, waarover alle, overigens met elkaar strijdende, politieke partijen het eens zijn. En dc trilling van deze gedachte, lot daad omgezet, vaart door heel het land in al zijn geledingen, door al zijn distric ten, hoe verscheiden van kleur. Hier ver baast nog geen welvaart; maar hier verbluft- wat het zekerste onderpand is van toekom- stigen voorspoed: deze ingespannen arbe..i, de e wijdgrijpende ondernemingsgeest, de. 3 geweldige energie, die voor niets stilstaat, en -straks, als het moet, óók letterlijk, een voudig bergen verzetten zal wanneer een kanaal noodig blijkt tusschen de zee en den Weichsel. Polen bezit nu reeds twaalf steden met meer dan 100.000 inwoners en Warschau zelf is, wat inwonertal betreft, de vijfde stad van Europa. Elk jaar neemt de be volking der 30 millicen met een half mil- liocri geboorten toe. Een agrarische wet, die den kleinen boer aan grondbezit helpt ten koste van den grootgrondbezitter, is in werking getreden. De werkloosheid ver mindert-. Driekwart millioen arbeiders vin den hun bestaan in de industrie, mijnbouw, petroleum, staal, ijzer, zink. chemische pro ducten, textiel, hout wier statistieken een doorloopend e, geweldige stijging aan geven. Een woud van schoorsteenen rookt boven Lublin, boven Lodz en Leopol, het Lemberg der Oostenrijkers. Het. stedennet van Boven-Silezië, waar de arbeid dreunt in de heftigste trillingen, zet 's avonds een gloed af tegen de donkere lucht, alsof er heel het land in lichte laaie stond. Geen beter bewijs van de industrialisatie van het nieuwe Polen, dan de geweldig3 groei zijner steden, in het gebied waar de mijntorens rijzen en de daver der ijzeren hamers de heete lucht doet gonzen zonder verpoozen. Nóg een aspect van het nijvere Polen. Wij stappen af to Bialowieza. Hier liggen 130.000 hectaren bosch, staatseigendom. Het is als een provincie op zich zelf. Enkele dor pen liggen binnen dit gebied, met een jacht slot dat door den czaar bezocht werd, toen deze er kwam jagen op beren en bison r, herten, evers en wolven. De Poolsche Staat stond een tijd lang de exploitatie hiervan af aan Engelscben. Maar later werd deze coucossie ingetrokken. Nu heeft de Staat zelf het beheer in handen, dat over twee honderd beambten loopt. Dc omliggende dorpen leveren de noodige arbeidskrach ten. Wij tuften 25 Kilometer om de naast- b ij zijnde grens, van het middelpunt uit, te bereikennaar andere zijden heen be draagt die afstand er ruim vijftig. Bij het jachtslot zelf werd, het omringende park niet meegerekend, een terrein van 4000 hectaren afgezonderd als natuurpark. Dit blijft door mcnschenhand onaangeroerd. Hier wordt de natuur yrij spel gelaten. Boomen en takken blijven er liggen, zoo als de storm ze ontwortelt en afscheurt, of zooals ze er neervallen, ontkracht door ouderdom. Een eik van zes eeuwen vormt er het merkwaardigst curiosum. Het is lou ter observatie-terrein, studieveld voor 't boschbeheer, waar allerlei wild en vreemd gevogelte een paradijs vonden, sneeuwwitte uilen, gieren en valken. Op het dak van het jachtslot heeft de ooievaar zijn nest. Dit. land draagt allen denkbaren zegen op zijn aanschijn en alle schotten der aar de in zijn schoot. Ontroerd zie ik daarnaast de armelijke hutten zijner kleine boeren, donker van planken saamgetimmerd. met zwart riet gedekt. Een gemetselde haard is het pronkstuk der ©enige woonruimte. Op het „dak" van dezen vuurhaard legt zich heel het gezin voor den nacht ter rust. Dit volk heeft nooit welvaart gekend, en was toch tevreden. Het werd sterk in liet harde leven, vol ontberingen en zorg Het bleef gezond van ziel en van li:ii:ia:n, gelukkig met zijn rijken kinderzegen. Een voudig van hart, en trouw van aard. Hoet er geen groote toekomst weggelegd zijn voor dit volk, dat zooveel prachtige mogelijkheden in zich sluit? HET WERK DER HEREENIGING. Congres te Breda. Tweede dag. Nadat in de Kapel van het Sint Lau- rentius-ziekenhuis door Dom. Ildefonds Dirks de. H. Mis volgens den Oostersehen Ritus was gecelebreerd, hield kapelaan Van Lierop een korte toespraak over het werk der Hereeniging, dat bij uitstek een apostolaat des gebeds is, want aleen door de genade Gods zal bereikt worden dat het zijn zal één schaapstal en één Her der Traag drupte een enkele regendroppel op dc donkere dennen van het Mastbosch, dat daar nog te sluimeren lag in de Zon dagochtend-stilte. Er waren weer nieuwe Congres-gnngerS gekomen: wij zagen o.m. Dom. Dr. Constantmus Bosschaerts O.S., Prior van Schoofcenhof, Dom. Dr. Franco de Wijcis Q.S.JB. en vele andere vrienden van het apostolaat der Hereeniging. Felle liehtstreepen 'kleurden weldra het heerlijke bosch in gouden najaarstinten. Toen Dom. Dr. Franco de Wijels zijn lezing begon was de zaal weer volge stroomd. De lezing behandelde „De Orthodoxen en de uitnoodiging naar het Vaticaansche Concilie". Deze lezing getuigde van veel arbeid, groote belezenheid en diepgaande kennis van liet werk der Hereeniging. In dc lichte waranda vonden wij een kleurige collectie Liturgische gewaden en voorwerpen, die bestemd zijn voor den eeredienst van den Oostersehen Ritus. Dom. Ildefons Dirk? en zijn getrouwe Be nedictijner gezel "Dom. Ireneus Doens ga ven alle gewenschte verklaringen. Op tal rijke tafels lagen keurig geëtaleerd een schat van boeken en litteratuur over de Oostersche Kerken en Byzantium, over de Anglicanen en de Oxford-beweging, over het Protestantisme enz. enz. Vooral de Russische afdeeling trok aller aandacht en belangstelling. Een Grieksch kerkje gaf ons een duide lijk begrip van de architectuur en inrich ting der kerkgebouwen in het Oosten. Langs de waranda hingen meer dan tweehonderd platen en schitterende, kleu rige reproducties van Oostersche kunst. Heel den dag door zag men belang stellende bezoekers stil genieten van al het schoone en leerzame dat hier in zoo rijke verscheidenheid was bijeengebracht. Kapelaan Kok hield nu een lezing over Oud-Katholieken. In den namiddag bracht Mgr. van Oers, Vicaris-Generaal van het Bisdom Brecli, een bezoek aan de Tentoonstelling, waar Monseigneur werd rondgeleid door Rector de Bie en Kapelaan Kok.. Ns. afloop van de schitterende lezing van Kapelaan Kok over de Oud-Kathob'e- ken, die geestdriftig werd voorgedragen en ontroering wekte onder de aanwezigen, sprak Monseigneur van Oers een woord van hartelijke gelukwensch voor het Comité Breda van het Apostolaat der Hereeniging dat reeds in den ufgeloopen winter zoo'n groot succes mocht boeken met de serie- lezingen welke door Dr. Mulders werden gehouden. Rector de Bie dankte voor den steun en belangstelling die het Bredascho Co mité voortdurend en ook thans weer van Monseigneur van Oers mocht ondervinden. Kapelaan Herman Fortman Pr., hield nu een lezing over „Liturgische taal cn Hereeniging". Pater Borromacus O.M.C. hield een rede over „Westersche Apostolaatsmethoden in het Oosten". Derde dag. Fiksohe regenbuien hadden een frissche atmosfeer geschapen. Zuivere dennenlucht drong uit het stille bosch tot ons dom. Heel het Congres heeft een schitteren 1 verloop. Om half elf opende de voorzitter de sint- vergadering en stelde als spreker van dezen dag aan dc congressisten voor, Dr. Borr;- meus van de orde der capucijnen, die drie jaar gestudeerd heeft aan het Oostersch Instituut tc Rome. alwaar hij ook gedoc toreerd is, en die binnen enkele dagen naar Russisch Polen vertrekt om daar pionier - werk te verrichten als Apostel der Her eeniging. Rector de Bie dankte Dr. Borromeus voor zijn duidelijke uiteenzetting. De ge leerde spreker heeft in zijn lezing gezegd: „Het Westen moet zich bereid maken voor de ontvangst van het Oosten. Moge dit congres daartoe iels hebben meegewerk V ij wenschen u goed succes op uw groo te reis naar Rusland en u kunt verzekerd zijn, dat wij voor u blijven bidden om den zegen Gods over uw werk af tc smeoken. Rector dc Bie sprak vervolgens het slot woord van het uitstekend geslaagde con- Bond van R. K. Kiesvcreenigingen in Gelderland. Te Nijmegen vergaderde bovengenoemd"» bond. Aan de orde was o.m. de verkioziug van een voorzitter. Na een discussie wc-d de voorzitter mr. E. H. J. baron van Voor t lat Voorst herkozen met 36 stemmen, cp den heer Th. Ten Theije 6 stemmen en blanco 16 stemmen. De voorzitter, die de zaal verlaten had, deelde bij terugkeer mede, dat hij de be noeming onder deze omstandigheden niet aanvaardde. Hij had de functie tijdelijk aanvaard en wil do nu' zijn phats liever Infen innemen door een meer gewildcn leider. Den vice-voorzitter, dc lieer van Kocvor- den, speet het, dat de voorzitter dit be sluit nam op. sprak zijn grooton dank uit voor wat dc heer mr. baron van Voorst tot Voorst voor den bond gedaan heeft. Spr. hoopte, dat de aftredend!© voorzitter niet voor dc politiek zou verloren zijn. Besloten werd, de voorzitterskeuze tot ©en volgende vergadering uit te stellen. Over dc kwaliteitszetels, Dc Centrale Raad van dc R. K. Kies- vereenigingen te 's-Gravenhago heeft, de volgende motie aangenomen: ..De R. K. Kiesvcreeniging „Rijkskies- kring 's-Graveuhage", in algemeeiTc vergadering bijeen op Vrij dag 27 September 1929 in een der zalen van gebouw „Amicitia", Wcsteinde te 's-Gravenhage, gelet op het geschil dat in hel afgeloo- pen jaar ontstaan is ten gevolge van het besluit van het Centraal College ten aan zien van de omschrijving van Kwaliteits zetels, betwijfelende cf het Centraal College bij de formuleering der kwaliteitsaanduiding „Deskundige op het gebied van Arbeids zaken en het Arbeidsvraagstuk" het recht had om daaraan toe te voegen de beper king, dat nis deskundigen op dit gebied slecths konden worden aangewezen perso nen, die zich uit de prnctijk der arbeiders beweging hunne de-kundigheid voor de beoordeeling van bedoelde vraagstukken en aangelegonheid zich hebben verworven. van oordeel, dat, indien het Centraal College evcnbedoeld recth niet heeft, dit College de.bij het Kiesreglement ter zake gegeven bevoegdheid heeft overschreden, van oordeel, .dat de thans geldende re gelen voor dc candidaotstclling van Le den voor dc Tweede Kamer geen voldoende bevrediging hebben geschonken, wenscht, dat de Partijraad een onderzoek zal instellen in hoeverre het Centraal Col lege door bovenbedoelde uitlegging van de kwaliteitsaandiuding „Deskundige op het gebied van Arbeidszaken en het Arbeids vraagstuk" zijne bevoegdheid al of niet heeft overschreden, en noodigt het Partijbestuur uit maatre gelen te nemen om het Kiesreglement en in het bijzonder bovenbedoelde regelen le herzien". Voorzitter Rijksverzekeringsbank. De heer V. Noest heeft gisteren afschc'd genomen als voorzitter van het bestuur van de Rijksverzekeringsbank. Minister erschuur deelde hem pers'Oonlijk mede zijn benoeming tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De .nieuwe voorzitter, mr. dr. H. La va a Duyl, aanvaardde zijn functie. GEMENGDE BERICHTEN 0NGELUKKFN. SLACH0FFERS VAN HET VERKEER. Vrachtauto van den dijk gereden. Op de Kilkade te Dordrecht reed gister morgen te zes uur een vrachtauto van een .aannemer te Willemsdorp, die ecnige werk lieden naar ccn karwei te Delft vervoerde, van den dijk, doordat de auto met het rech tervoorwiel in deri wegberm geraakte -n do chauffeur het stuur niet tijdig genoeg kon omgooien. Van de negen inzittenden bekwamen er- kc!e kneuzingen aan pols en schouder, één kreeg er een bloeduitstorting in het achter hoofd, terwijl allen schaaf- cn snijwonclen opliepen. Door den directeur van den ge meentelijken geneeskundigen dienst, nip met' een ziekenauto spoedig ter plaatse was, werdén de gewonden ^verbonden, waarna er twee naar hun woning werden vervoerd en de anderen met een anderen «auto de reis konden voortzetten. De ernstig beschadigde vrachtauto moest worden weggesleept. Motorrijder aangereden. Zondagmiddag liacl onder de gemeente Maasbracht een ernstig auto-ongeluk plaal s. Uit de richting van Maastricht naderde een tweetal auto's, die met groote snelheid icden. Bij een kruispunt in den weg wilde dc- achterste wagen passceren, m»ar reed daar een motor uii Eindhoven aan, met liet gevolg, dat de bestuurder tegen den grond gesmakt werd. De man bekwam een ernstige schodelfracluur cri een armbreuk en werd in het hospitaal te Roermond op genomen. De bestuuredr van den auto, d:e dc aanrijding veroorzaakte, reed zonder zich om het slachtoffer te bekommeren, door. Verdronken. Te 's-Hertogenbosch is het 5-jarig kind van W. van Gent rmJcr het spelen in den Dommel ceraakt en verdronken. ALASTRIM. Nog eer. sterfgeval te R'dam. Ook de vierde ernstige zieke fc Rotter dam. een man eenigszins cp leeftijd, die in de barakken in de Sl. Hildegardisslraat werd verpleegd, is overleden. Ook hij was nici opnieuw ingeënt. Gisteren zijn wederom geen nieuwe pa tiënten in de ziekenhuizen opgenomen. In drie daartoe gestationneerde auto's, n.l. op het Pijnackerplein, in de Tollenstraat en d^n Zwaanhals zijn gisterenavond tezamen 1350 menschen ingeënt. Te Delft. Te Delft worden Zaterdag 6 en Zondag 1 geval van alastrim geconstateerd. Zes kinderen werden genezen uit de barakken ontslagen. Z.-« terdag heeft de nieuwbenoemde Staats commissie een bezoek gebracht aan de ba rakken te Delft. 0<~>k de Geneeskundige Diensten le Maastricht en Heerlen zijn Zaterdag daar geweest ter bcstudeering van dc ziekte. De vaccinatielust begint te dalen. Do Genoeskundigo Dienst wijst er op, dat bot opvoeren ran don vaccinatietoe stand de eenige weg is, om de alastrim on der dc knie te krijgen. Een 3-jarig kind, lijdende aan encepha litis, is in het «St. Hyppolftus-gesticht opge nomen. De toestand van de kleine is goed. Te Pernis. Tn de gemeente Pernis is een tweede ge val van alastrim vastgesteld, bij een kind. Te Camperland. Te Camperland (Noord-Beveland) is het eer?.te geval van alastrim gconstateerd en wel bij een vier-jarig, niet ingeënt kind. Encephalitis. Te Haarlem heeft zich bij een 22-jarigen jongeman een geval van encephalitis voor gedaan. Hij is ter verpleging opgenomen in de Maria-stichting. Boerderij afgebrand. Te Cot hen (U.). is de boerderij van den heer J. v. Dijk geheel afgebrand. De heer v. D., die naar een nieuwe boerderij zou verhuizen, had juist de laatste vracht weg gebracht, toen de brand uitbrak. De brand ontstond in een hooiberg, waarschijnlijk door broei, waar de oogst van den nieuwen bewoner in geborgen was. Verzekering dekt dé schade. Nog een boerderij afgebranl:!. Gistermorgen te ongeveer half acht werd de brandweer te Leerdam gealarmeerd voor een brand in Schaik. onder de ge meente Leerdam. Bij aankomst aldaar bleek een aanzienlijke hoeveelheid hooi, staande op het erf van den heer J. Sterk, in lichte laaie te staan. Hoewel terstond water werd gegeven, kon de brandweer niet verhinderen, dat ook de gehcele boer derij tot den grond toe afbrandde. Van den inboedel kon zoo goed als niets worden ge red. Een portefeuille, met een aanzienlijk bedrag aan geld, werd eveneens een prooi dor vlammen. De oorzaak moet worden ge zocht in een schoorsteenbrand. Brand te Reeuwijk. Zondagochtend ongeveer 10 uur is brand uitgebroken in een aan het woonhuis gren zende schuur van den tuinder V. Verwaal te Reeuwijk. .Schuur en woonhuis brandden geheel af. Met moeite werd' eenig huisraad gered. Verzekering dekt de schade. Oor zaak van den brand is onbekend. Branld in een pompstation. Gisteravond is te Hilversum brand uit gebroken in het pompstation van de ge meente, aan hel Laapcrsveld. De brand- wocr was spoedig ter plaatse en kon den brand beperken lot het gebouw van het pompstation, niet door liet geven van wa ter. doch door het, uitschakelen van den stroom. De zeer kostbare machine, die de waterloozing van Hilversum verzorgt, is geheel verwoest, zoodat het gehcele bedrijf stop staat. Men heeft reeds maatregelen getroffen voor een nieuwe machine, daar bij hevigen waterval verschillende straten zouden komen blank te staan. Gebouw en inventaris waren verzekerd. Naar de oorzaak wordt een onderzoek in gesteld. Café afgebrand. Zondagmorgen omstreeks 9 uur ont- tsond brand in de woning van den heer Houbcrs, caféhouder en winkelier te Echt. Het vuur ontstond in de werkplaats achter het huis-je en breidde zich, aangewakkerd door den feilen wind, zeer snel uit. In een minimum van tijd stond het gehcele pand in lichte laaie. Het huis met den gehceleu inboedel ging in vlammen op. De schade, die op 10 a 12.000 gulden ges'-hat wordt, wordt door verzekering gedek;. Een handig uitbreker. Het plafond van de. cel ingeslagen. Zaterdag werd de Venlosche politie van Tegelen uit opgebeld, dat aldaar zoo juist een nieuwe fiets gestolen was; de dief zou op hot rijwiel in de richting Vcnlo verdwe nen zijn. De Venlosche politic kon inder daad aan de Rocrmondsche poort tc Yenlo den dief arresteeren. Het bleek tc zijn ze kere G. B., een gesignaleerde, die door de rechtbank te Utrecht veroordeeld was tot vier jaar gevangenisstraf en door de Alk- maarsche rechtbank nog eens tot vier maanden; alles wegens diefstal. In het doorzendhuis te Alkmaar had hij de kans schoon gezien tc ontvluchten. Gedurende den'nacht van Zaterdag op Zondag werd hij tc Yenlo in arrest gehou den om Zondag aan de Tcgelsche politie te worden uitgeleverd. Daar stopte men den dief in een celletje om gisteren dc zaak te kunnen behandelen. Groot was de verbazing en de spijt van de Tcgelsche politie, toen gisterenmorgen ontdekt werd. dat de vogel gevlogen was:' met een stoel had hij het plafond van de cel ingeslagen on zoo zijn vrijheid weer weten te veroveren. „Msb."

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11