20ste Jaargang ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1929 No. 6295 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND UIT DE OMGEVING 3)e £eAdóoho,(3ou/icm DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per reeel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. Geld en sociale maatregelen. Tn den Staat is het als in een huishou ding; men kan1 niet straffeloos leven bo- boven zijn geldelijke draagkracht. De Staat moet bij zijn sociale en cultu reel© maatregelen zich ongetwijfeld, afvra gen, of deze financieel mogelijk zijn. Maar, van den anderen kant, is een tè veel kijken naar de financiën, natuurlijk, verkeerd. Bij 'het beoordeelen van de fi- nancieele mogelijkheid va-n een of andere uitgave in een huishouden, zal men wel in aanmerking nemen, in hoeverre zulk 'n uit gave in het belang van dat huishouden noodig of gewensoht is, en daardoor zijn oordeel ovey de financieele mogelijkheid la ten beïnvloeden. Zoo ook in den Staat. Noodzakelijke of dringend gewensohte maatregelen mag de Staat niet zoo heel gauw om financieele redenen nalatenAnders zal de beoordeeling zijn van min of meer ge- wenschte maatregelen deze zullen, zooals vanzelf spreekt, eerder door financieele overwegingen kunnen worden tegengehou den. „De Rotterdammer" (A.-R.) schrijft hier over het volgende: „De Minister van Financiën zal bij 'het komende begrootingsdebat ongetwijfeld on der kruisvuur genomen worden. Het verheugende feit staat vast, dat de rijksfinanciën kerngezond zijn. De sanee- ringsarbeid van. Minister Colijn wa-s meer dan voldoende. Dit blijkt ten duidelijkste uit het groote bedrag aan overschotten, dat in de laat ste tien jaren werd verkegen: niet minder dan 249 millioen. Deze som, welke niet voor den gewonen dienst noodig was, kon ge bruikt worden voor extra-aflossing of lee ningen voor buitengewone uitgaven onnoo- dig maken. Naar een gedeelte van dit bedrag wor den van weerskanten begeerige handen uit gestrekt. Daar zijn in de eerste plaats ambtena ren, onderwijzers en werklieden in 's Rijks dienst, die de loonkortingen van vorige jaren nog steeds als een groot onrecht voe len en elke maand, bij het verschijnen van de Rijksmiddelenstaat, op verbetering van positie aandringen. Voorts hebben de vakorganisaties van diverse rchtingen verlanglijstjes bij de Regeering ingediend en sociale maatrege len vragen nu eenmaal altijd geld uit de schatkist, zelfs dan, wanneer de eigenlijke lasten door 't bedrijf en de verzekerden ge dragen worden. Aan den anderen kant dringen al meer en meer op de overigens zuinige financiers, die van meening zijn, dat niet de geheele overschotten voor extraijaflossing gebe zigd behoeven te worden doch dat een deel aangewend dient te worden voor be lastingverlaging. De aflossing der crisis- lasten gaat toch reeds in vlug tempo. Dit is natuurlijk een heerlijk verschijn sel, want flinke aflossing komt onmiddel lijk aan de schatkist ten goede door ver laging van de rentelast welke, het kan niet ontkend, tot ongekende hoogte is ge stegen; maar het tegenwoordig ge slecht behoeft niet alle lasten te dragen. De Minister heeft echter in zijn Millioe- nen-nota reeds verklaard, dat er van be lastingverlaging voorloopig geen sprake zal zijn, behoudens dan die, welke voort vloeit uit de nieuwe financieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten. Van verschillende zijden is betoogd, dat de Minister en ook het Kabinet (want zulke zaken worden niet door één persoon beslist) even afwijzend staan tegenover el- ken socialen maatregel, welke eenig geld zou kosten en tegen elke salarisverbete ring. Wij kunnen dat niet m de Millioenen- rede lezen. We kunnen het ook niet van een Kabinet, samengesteld als het tegen woordige, verwachten. Het betreurend, dat belastingverlaging, ■welke aJtijd tot meerdere welvaart leidt, niet mogelijk istoegegeven, dat we ons niet blind mogen staren op de overschot ten, maar dat voorzichtigheid eisch van vroed beleid is; zijn we toch van oor deel, dat de begrooting voldoende speling laat om een bescheiden bedrag beschik baar te stellen voor de sociale en cultu- reele voorzieningen van ons vol." Het oordeel, in de' laatste regels neer gelegd, is ook het onze. Natuurlijk is be scheiden bedrag een betrekkelijk begrip, maar o.i. behoeft het niet zoo héél erg in benedenwaartsche richting te gaan. DUITSCHLAND Links- en recfitsradicalen. 200 communisten tegen 20 nat. - socialisten. Uit Neumunster wordt gemeld: De communisten hebben Donderdagavond naar aanleiding van een nat.-soc. vergade ring een tegenbetooging gehouden, waar toe zij van buiten de stad steun hadden gekregen. Na een optocht door de hoofd straat drongen tegen S uur omstreeks 200 communisten, met ijzeren staven, wandel stokken, enz. gewapend, de zaal binnen, waar zich een 20-tal deelnemers aan de vergadering bevonden. Deze werden in een ommezien tegen den grond geslagen en voor een gedeelte zwaar gekwetst. De po litie ontruimde de zaal en na aankomst van een afdeeling der Kieler Schutzpolizei ook de straten in de omgeving. De communisten hadden de kas en voor een waarde van 150 mark aan propaganda geschriften meegenomen. De vergadering, die ten slotte toch nqg doorging, was door 400 personen bezocht. OOSTENRIJK. Schobers nieuwe kabinet. De burgerlijke pers tevreden, de socialistenniet. Het kabinet Schober geniet in de ge heele Weensche burgerlijke pers een bui tengewoon goede ontvangst. De Reichspost, het orgaan van Dr. Sei- pel, schrijft, dat het nog nooit in de nieuwste Oostenrijksche geschiedenis van de grondwet is voorgekomen, dat binnen 24 uur de verkiezing, beëindiging en de entree van de nieuwe regeering is geschied Dit is een blijk van de vastberadenheid, den wil tot daden en het verantwoordelijk heidsbesef van de leiders en de meerder heid van de partijen. Alleen de Arbeiterzeitung wijst heb nieuwe kabinet af. Het is een regeering S(choberVaugoin. De hoofdcommissaris van politie als bondskanselier en de minis ter van oorlog als vice-kanselier staan aan het hoofd der regeering. Schober, aldus het blad, had niet aanschouwelijker kun nen demonstreeren, dat hij bij de samen stelling van zijn ministerie geen waarde aan de gevoelens der (socialistische) ar beidersklasse heeft gehecht. ITALIË Rossi veroordeeld. Het speciale gerechtshof voor de be scherming van den staat to Rome heeft Cesare Bossi tot dertig jaar gevangenis straf veroordeeld wegens voorbereiding van een burgeroorlog en ophitsing tegen den Italiaanschen staat. Rossi hoorde het vonnis kalm aan. Cesare Rossi, die te Milaan met Musso lini in kennis was gekomen en met dezen deelnam aan den opmarsch der fascisten naar Rome, was in de eerste jaren van het fascistisch bewind perschef van den minister-president. Na den moord op Ma- teotti op 9 Juni 1924, waarvan hij verdacht werd, diende hij zijn ontslag in, dat door Mussolini werd aanvaard- Den volgenden dag publiceerde Rossi een uiteenzetting, waarin hij poogde, zich van de beschuldi ging schoon te wassohen, doch waarin hij tevens Mussolini ernstig beschuldigde. Niettemin werd hij in 1925 op vrije voeten gesteld, daar het delict waaraan hij schul dig was verklaard, onder een amnestie viel. Rossi begaf zich naar het buitenland, naar Nice, waar hij met onthullingen te gen Mussolini dreigde. Op 2 October 1926 werd hij van het Italiaansch burgerschap vervallen verklaard. Men zal zich herinneren, hoe de Ita- liaansehe autoriteiten erin geslaagd zijn, Rossi in handen te krijgen. Op 28 Aug. 1928 werd hij met een kunstgreep, naar een Italiaansc-he enclave in Zwitserland ge lokt- Daar werd hij onmiddellijk gearres teerd en naar Rome overgebracht. Het feit, dat Rossi geen Italiaansch staatsbur ger meer is, vrijwaarde hem namelijk niet voor een vervolging op grond van de wet tot bescherming van den staat. PALESTINA Nog onrust rondom Jerusalem. Roofovervallen en boycott. In de oude stad en in de naaste omge ving van Jerusalem hebben verschillende roofovervallen plaats gehad, waarbij drie huizen in de asch zijn gelegd. In de stad is men van meening, dat het hier een sys tematische burgeroorlog geldt. De Arabische campagne voor den boy cott der Joden neemt onrustbarende af metingen aan, vooral te Jaffa en te Jeru salem. De gouverneur tracht een toenade ring te bewerken. Wahabieten uit Transjordanië verdreven. Uit Jeruzalem wordt aan de „Daily Mail" gemeld, dat vliegtuigen en pant serauto's uit Auiman gisteren een troep Wahabieten hebben verdreven, die uit Arabië Transjordanië waren binnengedron gen en verscheidene grensdorpen hadden overvallen. CHINA. Het Chineesch—Russisch conflict. Zorgwekkende toestand op den Oosterspoorweg. Op den Chineeschen Oosterspoorweg is een nijpend gebrek aan steenkool merk baar, doordat de aanvoer van steenkolen via Wladiwostok niet doorgaat. In de mijnen te Moermansk in Mant- sjoerije is een staking uitgebroken, tenge volge van de slechte voedselvoorziening. De Chineesche handelmaatschappij te Charbin vraagt in een request aan de re geeringen te Moekden en Nanking een snelle vreedzame regeling van het conflict om den Chineesc-hen Oosterspoorweg, daar de toestand zorgwekkend wordt. AMERIKA DE SABOTAGE DER ONTWAPENING. Amerika's marine-experts ernstig beschuldigd. Getuigenis van een journalist voor de Shear-commissie. Voor de senaats-commissie, die de aan- gelegenheid-Shearer behandelt, heeft de journalist Pearson ernstige beschuldigin gen geuit tegen de Amerikaansche vloot- deskundigen, die waren toegevoegd aan de delegatie ter vlootconferentie, die in 1927 te Genève is gehouden. Deze marine-offi cieren zouden veel hebben bijgedragen tot het mislukken der conferentie. Pearson zeide: „Het bevreemdde mij te moeten zien, dat de vlootdeskundigen en William Shearer het er over eens waren, dat de conferentie niet moest slagen, en dat tot dit doel a-llerlei voorwendsels benut werden. Shearer en de Amerikaansche deskundi gen hielden voortdurend besprekingen. Aan enkele daarvan heb ik ook deelgeno men en de man die het levendigste betoog de, dat de conferentie moest mislukken was de schout bij nacht J. M. Reeven, lid van den Amerikaanschen marine-staf. Het zelfde standpunt werd ingenomen door schout bij nacht Frank Schoffield en de kapiteins ter zee Frost en Train. Al deze officieren hoopten met Shearer, dat de conferentie tot een mislukking zou zijn gedoemd". Over Shearer zeide getuige Pearson, dat hij een verkwistend leven had geleid, met veel vertoon was opgetreden en er in ge slaagd was zijn mededeelingen aan de pers in zulk een vorm te gieten, dat deze haar doel bereikten. MEXICO. MGR 0R0ZC0 UIT MEXICO VERBANNEN De aartsbisschop van Guadalajara, mgr. Francisco Orozco Jimenez, die, zooals be kend, drie jaar lang in den staat Jalisco zich heimelijk ophield, is door de regee ring aangemaand Mexico te verlaten. Reeds 26 jaar maakt aartsbisschop Oroczo deel uit van het Mexicaansch episcopaat- Toen president Calles in 1926 zijn kerk vervolging deed losbreken, weigerde de prelaat zich bij de anti-kerkelijke bepa lingen neer te leggen en ging op de vlucht. Van uit zijn schuilhoek in de bergen bleef hij zijn toevertrouwde kudde leiden, en gelijk men weet, loofde de regeering 'n premie uit voor zijn hoofd, omdat men den kerkvorst verdacht van medeplichtig heid aan het gewapende verzet. Ondanks het feit dat- hij thans na zijn terugkeer naar Mexico-City zijn onschuld betuigde en de bewijzen van het tegen overgestelde ook niet kon worden overge legd, bleef het verbanningsedict gehand haafd. De aartsbisschop heeft in civiel Mexico verlaten. Het is voor het eerst verklaarde de pre laat, sinds mijn elfde jaar, toen ik als se minarist naar Rome ging, dat ik in het burger ben. De verbanning geschiedde zonder dwang De autoriteiten gaven hem slechts te ken nen, dat het beter was, dat hij het land voor een tijd lang verliet Hij reisde dan ook zonder bewaking slechts vergezeld van zijn secretaris en enkele vrienden naar het buitenland. WIJZIGING DER WET OP HET NOTARISAMBT? Het verslag der commissie van onderzoek. Het notariaat hier te lande staat op een hoog peil. Enkele nieuwe maatregelen ter bescherming van cliënten. Te» gen de concurrentie van zaakwaar nemers. Verschenen is 'het verslag der commissie van onderzoek inzake het notariaat, inge steld door den minister van Justitie bij besluit van 31 Dec. 1927. Zooals men zich herinneren zal, was de aanleiding tot het in het leven roepen de zer commissie gelegen in verschillende dé confitures van notariskantoren. De commissie spreekt gaarne als haar oordeel uit, dat het notariaat hier tc lande op een hoog peil staat en dat het ambt over het geheel waargenomen wordt door personen, bereikend voor de taak, welke de wet 'hun opdraagt en voor het werk, het welk het publiek van hen vraagt. De be staande wetgeving geeft daarvoor dan ook tal van waarborgen. Intusschen kan men moeilijk het oog sluiten voor het feit, dat onder de tegen woordige regeling en doordien de werk kring van den notarjs zioh uitstrekt tot andere zaken dan het verlijden van authentieke akten, er notarissen zijn, die misbruik hebben gemaakt van het in hen gestelde vertrouwen en die hun cliëntev schade hebben berokkend.Met juistheid aan te geven bij hoeveel notariskantoren dé confitures zich hebben voorgedaan, gaat moeilijk. Niet alle zijn openbaar geworden en velen van hen, aan wie om inlichtingen zijn gevraagd, met name ambtenaren van de registratie, hebben bezwaar gemaakt, door 'hen vermelde gevallen volledig (met naam en standplaats) aan te duiden. Meer dan eens schijnt ook een ramp te zijn voor komen. door hulp van ambtgenooteD, nabe staanden of vrienden. Met het oog op de voorgekomen gevallen is de commissie van oordeel, dat voorzie ningen dienen te worden getroffen. Het publiek heeft er recht op, dat van over heidswege zooveel doenlijk wordt gezorgd, dat notarissen werkelijk het vertrouwen verdienen, waarop zij krachtens hun aan stelling door de overheid aanspraak kun- nen maken. Men bedenke evenwel, dat het niet mo gelijk is, in de toekomst alle misdragingen te voorkomen. Evenals onder andere klas sen der samenleving zullen ook onder de notarissen personen blijven schuilen, die onverstandig, lichtzinnig of oneerlijk zijn, die boven hun krachten leven, die specu- leeren, in één woord, die 'handelingen ple gen, waarvan ten slotte hun cliënten de dupe kunnen worden. Wel meent de commissie, dat het mogelijk is, enkele maatregelen te treffen, waar door naar alle waarschijnlijkheid het aan tal gevallen zal verminderen, mede omdat dan tijdiger dan thans kan worden inge grepen. Die maatregelen betreffen: lo. de boek houding van den notaris2o. het sluiten van bepaalde overeenkomsten; 3o. het toe zicht over de notarissen. De commissie heeft haar voorstellen dienaangaande neergelegd in een ontwerp van wet tot wijziging van de wet op 'het notarisambt. Ten slotte brengt de commissie nog één punt oftder de aandacht van den minister. Zooals haar gebleken is uit verschillen de rapporten, wordt in sommige streken den notaris het bestaan moeilijk gemaakt door concurrentie van niet-notarissen. Dien tengevolge zijn zijn verdiensten dikwijls gering, hetgeen aanleiding kan geven tot min-oirbare handelingen. In die rapporten wordt er op gewezen, dat de concurrentie van zaaknaarnemers zeer zou worden ver minderd, indien bij de wet zou worden voorgeschreven, dat de overdracht van on roerende goederen en het vestigen van za kelijke rechten daarop niet kan geschie den bij onderhandsche, doch alleen bij no- tarieele akte. R. K. Rijkskieskring 's-Gravenhage. In een gisteravond gehouden vergadering van den Centraion Raad is de heer ir. L. J. M. Feber gekozen als opvolger van prof. M. J. A. Veraart als voorzitter van boven- genoemden kieskring. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nog steeds onrust in Palestina. Een ernstige beschuldiging tegen Ame rikaansche marine-deskundigen. Het tweede postvliegtuig is te Akyab gebleven. (Luchtv. 2de blad.). BINNENLAND. Verslag van de commissie van onderzoek inzake het Notariaat (1ste blad). Maandag 7 October wordt het werk in de Zaansche houtindustrie hervat. (1ste blad). OMGEVING. Rapport van de commissie inzake de Werkloosheid in de bollenstreek. (1ste blad) Einfde van de Zaansche houtstaking. Werkhervatting op 7 October. Dc vier bij het. conflict in het houtbe drijf betrokken organisaties van werkne mers hebben Donderdagmiddag en Vrij dagmorgen met hun leden vergaderd over do evcntueele werkhervatting, nu tusschen de scheeps- en bootwerkersvereeniging „Eensgezindheid" en de werkgevers over eenstemming is bereikt.Een besluit moest nog worden genomen over den eventueelon datum van werkhervatting. In vorband met het feit-, dat dc haven arbeiders niet eerder met den arbeid kun nen aanvangen dan, 7 October, on de werk gevers in hot houtbedrijf voor dien datum eveneens de werkwilligen niet konden ont slaan, werd van werknemorszijde het denk beeld goopperd, de algeheele workhervat.- ting te doen plaats vinden op Maandag 7 Ootober. Van werkgeverszijde werd hier tegen bezwaar gemaakt, en werd voorge steld in ieder geval die bedrijven, waar geen werkwilligen te werk waren gesteld, in do gelegenheid te stellen, door hot op roepen van technische krachten hun be drijven gereed te maken. In do diverse ledenvergaderingen is ge stemd over het voorstel werkhervatting op 7 October, of op 30 September, zooals door den Bond van Werkgevers in het Houtbe drijf was voorgesteld, met dien verstande dus, dat aan de bedrijven waar geen werk willigen te werk waren gesteld, dc techni sche arbeiders het werk zouden aanvangen. Voor werkhervatting op 7 October wor den 464 stemmen uitgebracht, waarvan 67 stemmen geen bezwaar hadden de techni sche arbeiders, om de bedrijven gereed te maken, eerder te doen aanvangen. Voor werkhervatting op 30 September werden 117 stemmen uitgebracht; hiervan wilden 49 stemmen, namelijk die van den R. K. Bond, het werk alleen hervatten in die bedrijven waar geen werkwilligen te werk zijn gesteld. Van onwaarde werden uitgebracht 12 stemmen en blanco 11 stem men. Dit betcekout dus. dat zonder uitzonde ring dé arbeid op 7 October a.s. wordt hor vat, en dat geen gelegenheid wordt gege ven, zoolang werkwilligen in het houtbe drijf werkzaam zijn, de bedrijven door hel aanstellen van technische krachten, eerder in bedrijf te stellen. Do voorwaarden die gesteld waren voor de werkhervatting op 30 September aan staande blijven ook nu onveranderd van krach t. In den loop van dc komende, week, zul len de werkgevers in het houtbedrijf hun personeel, voor zoover zij hiervoor onmid dellijk werk hebben, per brief oproepen. Hot geschil in het Zaansche houtbedrijf, dat hiermede tot het verleden behoort, heeft precies 6 maanden geduurd. „Tel." WERKLOOSHEID IN DE BOLLEN STREEK. Maatregelen ter bestrijding. Nadat tevoren van verschillende zijden pogingen waren in het werk gesteld om te komen tot maatregelen ter bestrijding van do werkloosheid in de bollenstreek, is ongeveer een jaar geleden door den Be- drijfsraad aan de besturen van den Land en Tuinbouwbond en St. Deus Dedit ver zocht een commissie in het leven tc roepen, die tot taak zou krijgen een onderzoek in te stellen naar den toestand van dc werk loosheid in dc bollenstreek en middelen te beramen om deze werkloosheid te bestrij den. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heerenAdr. Goemans, Hille- gom, J. Pijnacker Jzn., Lisse; P. de Groot Jzn., Nnordwijk, werkgevers; A. J. Loerak ker, Haarlem; C. v. d. Berg, Lisse; \V. Mesman, Hillegom, werknemers. Tot voor-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1