SPORT LUCHTVAART BUITENL BERICHTEN RECHTZAKEN Financiën en Economie ZIEÏ ONZE SPECIALE EÏAEAGE TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1929 VOETBAL. DIOC. HAABL. BOND. „St. Bernardus". Zondag speelt het 2de elftal en Junioren ,.f t. Bernardus" een vriendschappelijken •wedstrijd tegen A. S. C. van Zoeterwoude op het terrein te Groenendijk. Het eerste elftal van „St. Bernardus" gaat naar V. V. L. te Voorschoten. Aan vang van den wedstrijd is 2.30 uur om een medaille, welke door V. V. L. is beschik baar gesteld. Dus de afrit is om 1.30 uur vanaf het terrein Groenendijk. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma van Zaterdag 28 Sept. A.R.C. 3Fides Pacta 1 3.30 uur; Fides Pacta 2S.L.F. 1 3.30 uur; Oegstgeest— A.R.C. 1 3.30 uur (Hofdijk Oegstgeest). WATERPOLO. BelgiëNederland. De Belgische waterpoloploeg, die op 5 October tegen Nederland zal uitkomen, ziet er als volgt uit: DoelBrandeleer. Midden: Bouwens Gerard Blitz en Stoelen. Vóór: Mathieu, Coppieters en Depauw. Invallers zijn Melardy en Lippens. ATHLETI EK. Het record van Spencer erkend. De Amerikaansche Athletiek Unie heeft thans het record van den Amerikaanschen athleet Spencer over 400 meter hardloopcn in 47 sec. erkend. De Unie heeft dit recori voorgedragen aan de Internationale Athle tiek Unie om dezen tijd als wereldrecord tijd te erkennen. Spencer maakte dezen f.i- belachtigen tijd op 11 Juli 1928 te Philadel phia, tijdens wedstrijden ter afvaardiging voor de Olympische Spelen te Amsterdam. Het heeft dus 16 maanden geduurd, eer deze prestatie gehomologeerd kon worden. MOTORRIJDEN. Ganzebord-rit. Deze rit, welke zooals in „Motorsport" reeds is bekend gemaakt, op 13 Oct. zal worden verreden, belooft een groot suc ces te worden. Deelname staat open voor K.N.M.V.-leden en leden van erkende clubs. Automobilisten en motorrijders zullen op dien dag in grooten getale naar Arnhem optrekken, om vervolgens met meer of minder geluk den rit over de Veluwe te volbrengen. Als het weer wil medewerken, zal deze dag één der schitterendste worden op Arnhem's motorsportgebied. Reeds thans komen talrijke aanvragen om nadere inlichtingen binnen uit alle deelen van ons land. Arnhem, zoo gunstig gelegen voor alle sport-enthousiasten, zal ook thans weer het centrum vormen, waar veel oude be kenden elkaar zullen ontmoeten. Ook Arnhem's ingezetenen leven mee en verleenen steun tot het doen slagen van dezen rit, terwijl door diverse firma's en winkeliers reeds prijzen werden beschik baar gesteld. BOKSEN. Sharkey slaat Tommy Loughran. Uit New York wordt gemeld: In deq^ bokswedstrijd Sharkey—Tommy Loughran sloeg Sharkey zijn tegenstander in de der de ronde knock-out. Het stadion bevatte ongeveer 45.000 toeschouwers. SCHAKEN. Wedstrijd om het Wereldkampioenschap. Nader wordt medegedeeld, dat de eer ste partij in Nederland tusschen dr. Alje- chin en Bogoljubow zal worden gespeeld op 24 October in het Nationaal Schaakge bouw te Den Haag. In. het geheel zullen in het Schaakgebouw 3 partijen worden gespeeld, verder nog 1 in Amsterdam en I in Rotterdam. Men verwacht hier een groot aantal jouralisten alsook de echtgenoote van dr. Aljeohin. Winnaar van den wedstrijd is de bezitter van 15 1/2 punten uit 30 partijen, maar met een minimum van 6 winstpunten tegen Aljechin. POSTDUIVEN. „De Vooruitgang" (Nieuwkoop). Laatste wedvlucht met oude en jonge duiven om het hokkampioenschap, vanaf Mons (België), afstand 208 K.M. De duiven werden in vrijheid gesteld te 9.30 uur. Aan komst le duif 122218; laatste duif 12—58—40 uur. 1. G. Voorsluis met 524 punten; 2. J. Voorsluis met 434 punten; 3. A. van Hou ten met 416 punten; 4. P. Pietersen met 230 punten. DE ZEPPELIN BOVEN ZWITSERLAND. Schitterende tocht over de Alpen. Zaterdag opnieuw naar Zwitserland. Uit Bern wordt gemeld, dat het lucht schip „Graf Zeppelin" gistermiddag om 1 uur 35 boven de Zwitsersche hoofdstad verscheen, waar het door de geheele be volking met spanning werd verbeid. Toen de Zeppelin in zicht kwam, werd zij met radio-redevoeringen van den president der stad, Lindt, den president van den Zwit- serschen Aeroclub, Messmann, en met het zingen van het Deutschland-lied begroet. Driémaal cirkelde het luchtschip boven de stad, door eenige vliegtuigen begeleid. Toen het boven het regeeringsgebouw go- komen was, liet het luchtschip ten teeken van groet even den voorsteven dalen. Al vorens den tocht voort, te zetten, zond dr. Eckener uit het luchtschip het volgende telegram aan den president van do Aero club: „Hartelijk dank voor de vriendelijke welkomstwoorden. Wij zijn verheugd, den inwoners van Bern het luchtschij» bij heer lijke zonneschijn te kunnen toonen en on zen reisgenooten een onvergetelijk schoe nen tocht door het heerlijke Zw itserland te kunnen bieden". Om twee uur verdween bet luchtschip in Zuidelijke richting, koers zettend naar het Berner Oberland. Na een rachtigen tocht door de Alpen verscheen de „Graf Zeppelin" om halfvier boven het Vierwald- stedenmeer; tien minuten later zette zij den tocht voort naar het Zugermeer. Hier kwam zij om 3 uur 50 aan; vergezeld van vier vliegtuigen kruiste het luchtschip even boven de stad Zug. Om vier uur ging het weer voort,, thans naar Winterthur. Om even over vijven verscheen de „Graf Zeppelin." weer boven Friedrichshaf-en, waar om 5 uur 28 een vlotte landing vol bracht werd. Naar verluidt zal. in strijd met het oor spronkelijke plan, reeds Zaterdag a.s. een tweede tocht naar Zwitserland ondernomen worden. Maandag a.s. zal dan de tocht bo ven Zuid-Duitschland plaats hebben. Veiligheid bij het vliegen. Geslaagde proef van luitenant Doolittle. Volgens een telegram uit Amerika is luitenant Doolittle, vlieger in dienst van' het Daniël Guggenheim Fund, er Dinsdag ochtend in geslaagd, in een volkomen don ker cockpit op te stijgen, te vliegen, het landingsterrein terug te vinden en te lan den; alles met. behulp van slechts drie in strumenten. Dit is een daad van groote beteekenis voor de ontwikkeling van de luchtvaart en een prachtig succes voor het Daniël Guggenheim Fund. Op het programma van dit fonds toch staat wat zijn werkzaamheid op luchtvaartgebied betreft, het bevorde ren der veiligheid bij het vliegen. Een der grootste belagers van deze veiligheid was tot op lieden de mist. Dikke, ondoorzich tige mist is gevaarlijker dan een weigeren de motor, gevaarlijker dan een lekke ben zineleiding of een leege radiateur. Mist ontneemt den vlieger alle hulpmiddelen tegelijk. Hij weet niet meer waai en op welke hoogte hij is; hij weet niet of hij nog volkomen horizontaal vliegt of dat het toestel langzaam afglijdt, hij weet. niet of hij boven land of zee is en of hij misschien niet in groote cirkels vliegt. Dan raakt de brandstof op en komt het moment dat hij landen moet. De radio heeft den vliegers onschabare diensten bewezen in hun strijd tegen de zen vijand. Op bekende, veelvuldig gevlo gentrajecten vormt de mist geen hinder paal meer. De piloten van de K. L. M. vliegen hun route LondenAmsterdam bij ieder weer; de radio begeleidt hen en brengt hen veilig thuis. Op groote vluch ten echter, over onbekende streken en zeeën, beteëkent vliegen in den mist een strijd om het leven. Die strijd dateert van den allereersten dag, dat een mensch zich in de lucht verhief en tot heden toe zijn in dien strijd een onafzienbare rij vliegers gevallen. Het Daniël Guggenheim Fund heeft thans met luitenant Doolittle een overwinning behaald. Doolittle is officier bij de Amerikaanschl' luchtmacht en werd voor den tijd van en kele jaren gedetacheerd bij de luchtvaart- afdeeling van het Guggenheim Fund. Inge nieur en bekwaam vlieger is hij het even beeld van wijlen ir. Grasé in Nederland; de gelukkige combinatie van theoretische kennis en practisehe bekwaamheid in één persoon. Voor het Guggenheim Fund deed hij destijds de hoogst belangrijke proeven omtrent belasting van vliegtuigen. Hij steeg ten slotte op met een zoodanig over belast toestel, dat het in de lucht door midden brak en de vlieger per parachute landde. In 1923 won hij voor Amerika de Schneider Cup. Iets definitiefs omtrent de drie instru menten, welke bij de laatste vlucht ge bruikt zijn, is nog niet bekend. Als vast staand mag worden aangenomen, dat zij bestonden uit een hoogtemeter, een rich tingzoeker en een terreinzoeker. Voor den veiligheidswedstrijd van het Guggenheim Fund (safe aircraft competi tion) welke einde October a.s. gehouden zal worden, zijn twee vliegtuigen gereed, welke aan alle eischen van veilig vliegen voldoen. Het. ééne toestel is een Handley Page tweedekker, het andere vermoede lijk een autogiro toestel van de la Cierva. Groote brand in Hongarije. Talrijke huizen vernield: 3 dooden. Een Walff-telegram uit Boedapest meldt d.d. 26 dezer: In de gemeente Szerïtpeterfa, in het comitaar Eisenburg dicht aan de grens van Burgenland, geraakte Woensdag middag een schuur in brand. Bij den heerschenden wind greep de brand zeer snel om zich heen. Tot middernacht waren 80 woonhuizen en nevengebouwen in asch gelegd. Twee kinderen en een oude vrouw vonden den dood in de vlammen. Ter bestrijding van den brand werd uit Steinamanger een compagnie militairen door de brandweer der stad gezonden. Aan het blussc'ningswerk, dat. door wa tergebrek zeer bemoeilijkt werd, namen ook de brandweren uit 20 gemeenten deel. Te middernacht was het nog niet ge lukt den brand meestér te worden. Drie slachtoffers bij een brand. Te Epernay heeft een hevige binnen brand drie slachtoffers geëischt. Tegen tien uur 's avonds zag een vrouw een hevigen vuurgloed in de vertrekken van haar buren op de eerste verdieping. Op hetzelfde oogenblik werd een ruit. in geslagen en de vader van het gezin sprong in vlammen gehuld naar buiten. De buurvrouw kon de brandende klee- ren van den ongelukkige, die om zijn kin deren riep. dooven. Inmiddels waren andere huurlieden toe gesneld en een hunner drong de kamer binnen, welke geheel vol rook stond en haalde de vrouw en haar beide kinderen van 5 en van l,/2 jaar uit bed. Zij overle den echter nog denzelfden nacht, in het ziekenhuis, waarheen men hen had over gebracht. De toestand van den man is zeer ernstig. Men vermoedt, dat. de vrouw in een onbeheerscht. oogenblik benzine over den gronrl heeft gegooid en deze toen heeft aangestoken. Fabrieksbrand. Gisterennacht, is de kunstwolfabriek Noll te Minden geheel afgebrand. Het. vuur vond gretig voedsel in de groote wolvoorra-den. De schade bedraagt eenige honderdduizenden marken. Vlceschvergiftiging in Frankrijk. 300 personen ziek geworden. Na het gebruik van varkensvleosch zijn in Conde bij Ca-en bij 300 personen ver giftigingsverschijnselen opgetreden. Twee hunner zijn reeds overleden. De toestand van talrijke andere personen geeft aanlei ding tot ernstige bezorgdheid. Een gerech telijk onderzoek wordt ingesteld. Vadermoordenaar ter doof veroordeeld. De rechtbank te Neuburg aan den Do- nait heeft den 25-jarigen Friedrich Schal- lenberger wegens moord op zijn vader ter dood veroordeeld. Ook zijn moeder is we gens medeplichtigheid en aanstichting tot den moord ter dood veroordeeld. Tijdens het proces hadden de beklaag den beweerd, dat zij door den vermoorde slecht behandeld waren. Bloedige wraakneming.- Gisterennacht is een 23-jarige man op het landgoed der weduwe Titzen te Stie- gerheide bij Krefeld de woning van zijn vrcegere werkgeefster binnengedrongen en heeft een 22-jarigcn zoon der weduwe door revolverschoten gedood en een tweeden zoon door een schot in den hals ernstig gewond. Vervolgens schoot, de dader 'zich in den slaap. De ernstig gewonden werden naar het ziekenhuis overgebracht. De toestand van den moordenaar is hopeloos. De moord is klaarblijkelijk een daad van wraakneming, daar op aanstichting van mevr. Titzen tegen den dader een proces wegens meineed aanhangig was gemaakt. Groote oplichterij ontdekt. De crimineele politie te Aken is een groote oplichtersbende op het spoor ge komen, clie onder den naam van „Bank voor Industrie en Landbouw" in Keulen en Aken firma's in hetr leven heeft, geroe pen, die over elkander uitstekende refe renties betreffende credietwaardigheid ga ven. Een groot aantal firma's is op deze wijze de dupe geworden. Reeds zijn ver schillende personen gearresteerd. Het on derzoek duurt voort. Banditisme in Mexico. Te Amozec in Mexico hebben bandieten een omnibus aangevallen en op de reizi gers geschoten. Een persoon werd gedood en één gewond. De reizigers werden volkomen uitge plunderd men nam hun zelfs alle klee- ren af op den weg achtergelaten. Spiritistische humbug! In Engeland, waar de spiritistische practijken, evenals in zoovele andere lan den van Europa, meer en meer „burger recht" verkregen hebben, is dezer dagen weer een dwaze en Afcór menschen met gezonden smaak stuitende vertooning ge houden. Zekere miss Mary Learold te Ilkley (Yorkshire) is een maand geleden door een onbekende vermoord. En nu werd dezer dagen een zekere mijnheer Bertram Scarff, een spiritist uit Liverpool, naar Ilkley ontboden om een spiritistische seance te houden, teneinde „meer licht" in de zaak te brengen. Dies trok genoemde sinjeur, in gezel schap van drie andere personen, waaron der ook de broeder van de vermoorde, zooals dat „gebruikelijk" is, wanneer spi ritisten meer licht wenschen, zich in het pikdonker terug. Alras werden natuurlij!* de „geesten" over bedoeld heerschap vaardig, dat ter meerdere versterking van zijn meester schap over do macht, van het „jenseits" een groene muts in de hand hield, welk hoofddeksel men krankzinnig genoeg ge weest. was, van het hoofdbureau van po litie in West Riding naar Ilkley te zen den. In trance geraakt, begon de heer Scarff eerst met een vrouwenstem te spreken: „Ik voel een hand over mijn. mond. Ho© kijkt, hij naar mij! De man moet gek zijn. Hij wil mij dooden!" Mr. Scarff beschreef den man als iemand, die 5 voet en 10 inch lang is, met bruin haar, en eenigszins ron:l en bleek gezicht, een breeden neus en dikke lippen, scherpgeteekende wenkbrauwen en een terugwijkende kin. Hij droeg een ma rineblauw pak en zwarte schoenen. Men ziet, het „signalement" is nauw keurig genoeg om lichtgeloovige menschen een rilling over de leden te doen varen en om, als het juist was, Scarff zelf in staat van beschuldiging te stellen. De spiritist w.ist echter nog meer te vertellen. Zoo b.v., dat de moordenaar vóór de misdaad flink gedronken had en dat hij miss Learoyd voor een hotel te Ilkley had ontmoet. Alsdan sprak de heer Scarff, alsof hij de moordenaar zelf was: „Als ik de heide oversteek, zal ik niet gezien worden. Maar, hoe zal ik mijn handen wasschen? Ik rust. in een hut. Ik loop alleen en kom bij een plas en wr ch mijn handen. Ik spring op een omnibus. Ze zullen me nooit vinden." Bovendien wist mr. Scarff nog te ver tellen, dat. de man Harry heet. Maar, zooals altijd in dergelijke om standigheden, vergeet hij mede te deelen, welke zijn achternaam is, in welke stad en welke straat hij woont, wat zijn huis nummer is en hoeveel maal men moet bellen. Dergelijke „nieuwtjes" Avordendoor de Engelsche bladen zonder commentaar ge publiceerd. En menschen, die zich be schaafd en ontwikkeld noemen, hechten aan de medewerkingen van spiritisten als mr. Scarff geloof als aan onomstootelijke waarheden De droogte in Engeland. Onder een wolkenloozen hemel en met. vooruitzicht op een voortduren van droog weer, brak gisteren over Londen de 35ste dag zonder regen in de droge reeks aan. Het. is daar nu langer droog geweest dan in 125 jaar is voorgekomen. Een groot gebied van hoogen luchtdruk ligt. over Zuid-Eiigelanrl en het totaal aan zonneschijn over verschillende deelen van de Zuidkust bedraagt meer dan 200 uur. September heeft zich dan ook gekenmerkt door een record van hooge temperaturen. De boeren te platten lande krijgen hoe langer hoe meer gebrek aan water. Telefoneeren tusschen AmerikaAustralië. Amerika telefoneerde voor de eerste maal met Australië door middel van een gewoon telefoontoestel bij een proefne ming of het mogelijk was het gebruik van de Trans-Atlantische kabel te combineeren met het gebruik van draadlooze telefonie op kortegolflengte, welke dient voor de communicatie tusschen Groot-Brittannië en Australië. Een „theeproefster". Een Londensche journaliste heeft in de Fenchurchstrect een juffrouw ontdekt, die het. merkwaardige beroep van „theeproef ster" beoefent. Het. is een zekere miss Violet Wilson Maitland, een Schotsche dame, die reeds 16 jaren bij het. „vak" is. Het is voorgekomen dat zij op één dag honderden monsters thee moest be reiden en proeven. Met een klein koper schaaltje woog zij telkens een hoeveelheid af, zoo zwaar als een sixpence en deed die thee in kleine Chineesche potjes. Dan werd er kokend water op gegoten en werd een zesminuuts- alarmklokje gereed gezet. Als het wek kersignaal klonk, was de thee voldoende getrokken en werd geproefd. Miss Maitland vond heb beroep van theeproefster buitengewoon interessant. Eiken dag is er wat nieuws omtrent thee te leeren, zeide zij. Haar persoonlijke voorkeur schijnt naar Cevlon-thee uit te gaan. Er mogen zich nimmer geurgevende stoffen, als parfums en dergelijke, in de nabijheid van de te keuren monsters thee bevinden. Huidcrême, poeder, haarolie, enz. zijn voor theeproefsters dus contra bande. Als ze zoo'n 200 a 300 monsters thee op een dag gekeurd had, was het voor miss Maitland een ware verfrissching, wanneer ze dan een lekkeren appel kon eten. De thee raag raaar 6 minuten trekken en niet langer, bevestigde zij nog eens, toen de journaliste het alarmklokje weer hoorde rinkelen. Een eigenaardige bijzonderheid is, dat er door haar ook speciale proeven van theebereiding, met monsters drinkwater uit verschillende landen, genomen worden, de Midlands, Lancashire en Yorkshire. Die monsters water komen uit Schotland, Het water wordt gekookt en op ver schillende soorten thee beproefd, totdat de ideale thee voor een bepaalde streek geA'onden is. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. I. B., overtreding der motor- en rijwiel- wet, f4.of 2 d.; G. V., Katwijk, overtre ding van het melkbesluit, f3.of 2 d.; M. F„ Ocgstgeosl, overtreding van het motor en rijwielregl., f 3.— of 2 d.; G. P. B., over treding der arbeidswet, 2 X f 4.of 2 X 2 d.J. S., idem 2 X 3 of 2 X 2 d.; J. C. v. d. S„ idem, f3.of 2 d.; H. K., Voor burg, varen zonder vergunning, f 10.of 5 d.H. T., openbare dronkenschap, f5. of 3 d.; C. A. E., Rotterdam, loopen op verboden grond, f3 of 2 d.: W. C. B., Am sterdam, idem, f 3 of 2 d.; A. v. d. H., idem, f3.of -2 d.; J. S., openbare dronkenschap, f 5 of 3 d. De gefingeerde berooving te Deventer. Het Gerechtshof te Arnhem deed uit spraak in de zaak tegen G. J. J. S.. kan toorbediende te DoA-enter, die door de rechtbank te Zutphen, Avegens verduiste ring van 15000 was veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Met vernietiging van het vonnis waarvan beroep werd de verdachte thans veroordeeld tot 4 maanden. DISCONTO-VERHOOG ING, Van de Engelsche bank. Ook voor Nederland van beteekenis. Het besluit, dat de Bank var. Engeland gisteren heeft genomen om haar disconto andermaal met een vol percent to. het ongekende niveau van 6 1/2 pet. te A-erhoo gen, is van groote importantie. Niet al leen zullen de gevolgen hierA-an zich in INGEZONDEN MEDEDEELING. Mooie, chiqui Haarl.str. Koek Donkersteeg 2-4-6 ENORME KEUZE. 16 Pullovers, Vesten, enz. Engeland doen gevoelen, doch ook ter daarbuiten in nagenoeg alle Europeescho staten. De City en ook Amsterdam hiel den reeds geruimen tijd rekening met de mogelijkheid van dis con to verhooging. Aan genomen kon worden, dat Loden op den duur niet in staat zou zijn een ïager dis- contoniveau dan New-York ie handhaven en de voortdurende belangrijke goadexpor- ten maakten de positie der Londensche geldmarkt dan' ook zeer precair» Dinsdag werd andermaal 1 millioen goud ver scheept, zoodat liet totaal verlips aan goud in de afgeloopen Aveek 3.648 000 bedraagt. De goudvoorraad is nu gedaald tol 133.272.000. hetgeen 22 millioen minder is dan bij het begin van het jaar. Toch zal mflnigeen een zoo drastische dis- contoverhooging als thans wordt doorge voerd niet verwacht hebben. Er blijkt dan ook duidelijk uit hoe ernstig men in En geland de huidige situatie beschouwt. On danks de groote goud verschepingen werd niet de minste invloed uitgeoefend op do Avissehnarkt en de versch'ilende wisselkoer sen te Londen vertoonden een voortdurend dalende tendenz. Het was ten slotte dan ook niet alleen Frankrijk, dat goud aan de Bank onttrok, doch daarnaast vonden den laatsten tijd ook geregeld verschepin gen naar ander© landen en Amerika plaats. De oorzaken van den lagen stand van het pond sterling zijn dan ook waar schijnlijk van meer algemeenen aard. Dat de Bank of England deisondanks zoo lang gewacht heeft met de verhooging van het disconto, moet ongetwijfeld Avorden toegeschreven .-win het feit, dat eerst de credietbehoeften voor de herfslfinanciee- ringen duidelijker tot uitdrukkim; moesten kernen. IWondien heeft de Bank van En geland alles in het werk gesteld om dezen voor Engeland zoo ongewenachten maat regel zoo lang mogelijk uit te stellen. Een andere A-raag, waarover verschillende mee- ningen bestaan, is, of dit uitstel op zich zelf wenschelijk was te achten. Ongetwijfeld heeft het Engelsche be drijfsleven in deze periode van de lagere rentetarieven voordeel kunnen trekken, maar anderzijds kan ook niet worden weg gecijferd, dat de onzekerheid niet alleen in Engeland, maar ook in vrijwel alle fi- nancieele centra een grooten druk heeft uitgeoefend. Ongetwijfeld zal de thans genomen maat regel effectief zijn, te meer daar het discon to van 6 1/2 pet. thans weder met een half procent het niveau te XeAv-York over treft. Ook A-oor het Engelsche bedrijfsle ven zullen de ge\-olgen van een zoo hoo gen rentestand nie! uitblijven. De beteeke nis A*an 't Engelsche disconto gaat echter, gezien de internationale positie der Lon densche geldmarkt, ver boven de eigen landsgrenzen uit. De Amsterdamsche geldmarkt, welke steeds in nauwe relatie met Londen staal, zal den invloed van hel hooge Londensche disconto^ ter dege ondervinden. Hoewel do positie der Nedcrlandscho Bank thans nog zeer krachtig is, zal toch op don duur een marge van 1 pet. tusschen ons discon to en dar van Engeland niet gehandhaafd kunnen blijven. Do perspectieven voor-onze geldmarkt en ook voor ie Amsterdamsche beurs zier er onder do huidige omstandig heden dam ook Aveinig rooskleurig uit. PLUIMVEETEELT EN VERLIEZEN. De broedeicrplaag. Tien millioen hanen te veel. Een globale berekening toont ons aan, dat. wij in Nederland voor ongeveer 45 millioen gulden pluimvee bezitten, dat alleen aan voederstoffen voor 90 millioen gulden op eet en voor 116 millioen gulden produceert. Natuurlijk is nog wel meer kapitaal belegd in ons pluim veebedrijf. Dat t e be cijferen ware monnikenwerk. Wij hebben honderden pluimvcevoederfabrieken, tien duizenden hokken en rennen, massa's auto's voor het vervoeren van kratten en eierenkistcn, groote \-cilinggebouwen, cierschouwers, etc., zoodat met het wel en wee van de kip in ons land zulke enorm groote belangen gemoeid zijn, dat men avcI tot. de overtuiging komen moet, dat de kip één der belangrijkste factoren is, waarop onze volkswelvaart rust. In dit artikel zullen wij ons uitsluitend bepalen tot een zijde, die minder alge meen de aandacht heeft getrokken, wan neer het pluimvecvraagstuk aan de orde kwam, n.l., wij zullen de verliezen of dc winstdervingen aan ons p'uimveebe drijf verbonden, eens nader bezien, teneinde te trachten daardoor meer belangstelling te verkrijgen voor het bestudearen der oor zaken dezer verliezen en der middelen tot voorkoming, althans tot beperking daar van.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5