20ste Jaargang VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1929 No. 6294 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 9e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voomtbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele' van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen V Pleidooi voor confessioneele organisaties. In een rede, onlangs gehouden voor het Verbond van Ned. Werkgevers, betreurde mr. August Philips het, dat niet alle werk gevers zijn vereenigd in het Nederlandsch Verbond. Korten tijd geleden is de heer Ed. Schür- mann in het orgaan van den Kon. Ned. Mid denstandsbond te velde getrokken tegen de christelijke zusterorganisaties. En men weet het de z.g. neutrale en socialistische arbeidersorganisaties ver ketteren ook herhaaldelijk de confessio neele arbeidersvereenigingen. „Handelsbelangen", weekblad voor Han del en Nijverheid, constateert deze feiten en vervolgt dan: „Het wordt werkelijk tijd, dat op dit ge beid de verdraagzaamheid eens wordt be tracht door de neutralen, die altijd om verdraagzaamheid vragen, maar wier requi sitoirs tegen de christelijken allesbehalve van verdraagzaamheid getuigen. Hoe men het wendt of keert, ons volk bestaat uit drie groepen: katholieken, pro testanten en neutralen, welke laatsten voor een groot deel ongeloovig zijn. De laatste groep verkondigt voortdurend, dat godsdienst een private aangelegenheid is, maar dat is het (voor den. religieuzen tucnsch) niet, wanneer daaronder wordt bedoeld, dat godsdienstige overwegingen nooit invloed hebben op kwesties van com- mercieelen en polibieken aard. De neutralen zouden dus verstandig doeu, als zij de christelijke organisatie niet zoo voortdurend het ondermijnen van de een heid verweten. Voor de laatsten toch geldt het „non possumus", en bovendien: de drie groepen bovengenoemd kunnen zeer wol naast elkaar bestaan zonder elkaar in de wielen te rijden. In aangelegenheden van gemeenschappelijk belang vindt men elkaar zeer genötklsslijk". In deze beschouwing van ^Handelsbe langen" worden ©enige juiste opmerkingen De splitsing in drie groepen: katholie ken, protestanten en neutralen, is wat erg eenvoudig, zóó, dat ze niet de werkelijkheid aanduidt. Maar héél juist is weer, wat daarop volgt. De bewering, dat „godsdienstige over wegingen nooit invloed hebben op kwesties van commercieelen of politieken aard", is inderdaad vierkant in strijd met de wer kelijkheid. Dit ziet „Handelsbelangen" heel goed in. En te betreuren is het, dat er daar entegen nog zoo velen zijn, die deze waar heid maar niet binnen hun bevattingsver mogen kunnen krijgen. Een juiste opvatting is ook, dat men zeer wel naast elkaar kan optrekken, en ook, als het gewenscht blijkt, gezamenlijk slag leveren! De ondervinding heeft dit trouwens herhaaldelijk bewezen. Wat „Handelsbelangen" opmerkt zij ve len ter overweging gegeven ook nog wel aan enkele Katholieken! DU1TSCHLAND Gevangenisstraf voor duels. De commissie uit den Rijksdag voor het ontwerp strafwetboek heeft in eersten aan leg een beslissing genomen inzake het duel. Volgens den thans aangenomen tekst wordt het tweegevecht met wapenen gestraft met gevangenisstraf. Voor „Mensuren" (studen tenduels) is geen uitzondering gemaakt; dezelfde straffen zijn to^rasselijk. Uitge zonderd zijn alleen doktoren en de over brengers van de uitdaging, voorzoover zij zich ernstig beijverd hebben den strijd te verhinderen. Het doodverklaren van iemand die wei gert te duelleeren is strafbaar gesteld, ook in het geval, dat het doodverklaren op e>en anderen openlijken druk op zulk een persoon niet in het openbaar geschiedt. OOSTENRIJK. een nieuw kabinet. De centrale commissie heeft gisteren be sloten aan den Nationalen Raad het vol gende voorstel te doen voor de verkie zing der nieuwe regeering: Bondskanselier: politiepresident Scho- ber; Vice-kanselier en minister van oorlog: Vaugoin; Minister van Justitie: de vroegere mi nister van Justitie dr. Slama; Minister voor Sociale Voorzorg: profes sor dr. Innitzer Bondsminister voor Land- en Bosch- bouw: de vroegere minister Foedemeyr; Minister voor Handel en Verkeer: de vroegere bondspresident dr. Michael Hai- misch. De vroegere vice-kanselier Schumy, zal de portefeuille van Binnenlandsche Zaken overnemen. Met de leiding der departementen van Financiën en Onderwijs zal voorloopig de bondskanselier Schober belast worden, tot de hiervoor in aanmerking komende per soonlijkheden bereikt kunnen worden. Bondspresident Miklas heeft nog laat op den avond de te Weenen aanwezige leden der nieuwe regeering beëedigd. AFGHANISTAN. Geruchten over Habib Oellah. Een revolutie te Kaboel? Naar uit Teheran gemeld wordt, wordt daar het gerucht verspreid, dat Woens dagmiddag de tegenwoordige heerscher in Afghanistan, koning Habib Oellah, ver moord zou zijn. Een bevestiging van dit be richt is tot nog toe noch van Engelsche zijde, noch rechtstreeks uit Kaboel ont vangen. Volgens andere Perzische berichten zou in Kaboel een revolutie tegen Habib Oellah zijn uitgebroken, dié aangevoerd zou worden door den chef van de lijfgarde van Habib Oellah. De draadlooze verbin ding tusschen Teheran en Kaboel is sinds eenige dagen verbroken. CHINA. De binnenlandsche toestand. Tsjiang brengt rapport uit. Uit Peking wordt gemeld: Onder voorzitterschap van Tsjiang Kai Sjeik werd heden een buitengewone zitting van het uitvoerend comité der Kwomin- tang geopend, waaraan door het gansche Chineesche kabinet, alsmede door de lei ders der Kwomintang^n de vertegenwoor digers van het legeft, werd deelgenomen. e^genera,als Feng en Jen Si Sjan (die. zooals meh weet,--dfe ^opstandelingen zouden steunen) ontbraken, onder mede- deeling, dat zij ziek zijn. Tsjiang Kai Sjek bracht uitvoerig rapport uit over den bin nen- en buitenlandschen toestand van China. Volgens hem zijn de jongste bin nenlandsche onlusten in China te herlei den tot de zucht tot avonturen van zekere generaals, die uit de moeilijke positie van het land geld willen slaan en een burger oorlog op touw trachten te zetten. Tsjiang Kai Sjek herhaalde bij deze' gelegenheid zijn overtuiging, dat de onlusten in Hoe-pei en Kansoe door een groote mogendheid gesteund worden. De beraadslagingen van het uitvoerend comité zijn nog niet ten einde. Volgens een telegra-m uit Japan is thans weer een nieu we opstand tegen de Chineesche regeering uitgebroken. De opstandelingen staan on der bevel van een jong generaal, Li -ge naamd, dezelfde, die in het begin van dit jaar den opstand der Mohammedanen te gen de regeering van Nanking leidde. De regeering heeft echter thans met kracht de bestrijding der oproerlingen ter hand genomen. De actie der Mohammedanen in Kansoe. De Chineesche bladen publiceeren enkele bijzonderheden omtrent den opstand in de provincie Kansoe. Hieruit blijkt., dat d© opstandige moham medanen de steden Bautschau en Scheit- schau ingenomen en de gansche Chinee sche 'bevolking hebben overmeesterd. Naar de opstandelingen verklaren, zou den zij gedwongen zijn geweest de wapenen tegen de regeering op te vatten, daar deze geweigerd zou hebben hun levensmiddelen ter beschikking te stellen. Zooals bekend, heerscht er in Kansoe reeds vijf maanden De Chineesche regeering heeft nieuwe -troepen gezonden om de beweging te on derdrukken. Japansch ex-minister van corruptie beschuldigd. Hij zou zes millioen yen hebben aangenomen. De gewezen Japansche minister van spoorwegen, Cgawa, de voornaamste ver trouwensman van den ex-premier, baron Tanaka, is gisteren voor den rechter ge daagd ten einde verhoord te worden in zake verschillende beschuldigingen wegens corruptie. Volgens de bladen wordt Ogawa er van beschuldigd zes millioen yen te hebben aangenomen. Men gelooft dat deze affaire niet zon der invloed zal zijn op de algemeene ver kiezingen die 'begin 1930 zullen plaats hebben, vooral daar Cgawa de voornaam ste organisator van de politiek der Seijoe- kai, of oppositie-partij, is. AMERIKA De sabotage der ontwapening. Shearer een opsnijder. De stercorrespondent van de N. R. Crt. verhaalt over de actie van Shearer op de vlootconferentie van Genève van 1927. Op die conferentie van 1927 (zoo schrijft hij) vertoonde zich ook een man, wiens naam sedert een maand wereldberucht is ge worden: de Amerikaan mr. Shearer. Met evenveel verbazing als vermaak hebben vele journalisten met mij de „onthullin gen" gelezen, die over Shearer zijn gedaan. Tegelijkertijd echter zullen zij met bewon dering hebben vernomen van de groote sommen, die deze zonderlinge agitator voor zijn in onze oogen zoo onbeholpen werk heeft weten los te krijgen. Toen wij te Genève de vrij beperkte wereld der conferentie monsterden, rees onmiddellijk de vraag: wat is Shearer. Maar even onmiddellijk kregen wij ook van Amerikaansche collega's het antwoord agent van Amerikaansche bouwers van oorlogsschepen. Er is in de wereld dei- onderling goed staande journalisten geen dag onzekerheid geweest over het karakter van zijn bezigheid. Toen werd hij eenigs- zins speelbal. Had men niets beters te doen, dan ging meni.bij wijze van ver strooiing met Shearo./fen glas port of een glas vermouth drinken op een der hotel terrassen of caféfcrottoirs langs het meer en voelde hem aan den" tand. Eerst wilde hij slim zijn wij hebben wel een oogenblik getwijfeld of wij niet de onnoozelen tegen over hem moesten spelen. Maar hij was zoo heerlijk onbeholpen. Op een keer heb ik hem op den man af gevraagd waarvoor hij eigenlijk te Genève was. Het was onaardig en in ieder geval onbescheiden, dat geef ik toe. Maar Shea rer vatte het niet zoo op; hij boog zich over het tafeltje en zeide: „Weet u, ik heb betrekkingen met onze industrieelen". Een enkelen keer had hij wel ^ens in teressante cijfers. Dat hij invloed uitoefen de heb ik nooit gemerkt, want de heele conferentie was een geestelijk maritiem handgemeen tusschen Engelschen en Ame rikanen, zoo vyerbitterd en zoo onafgebro ken, dat niemand er tusschfen zou hebben kunnen komen, en zeker niemand het hoef de of kon aanwakkeren. Bovendien had ieder hejn in de gaten. Shearer zong mee in het Amerikaansche koor, dat was alles. De Amerikaansche delegatie toonde hem merkbaar geringschatting. Als propagan dist op Europ-eeschen bodem en tegenover Europeanen was hij stumperachtig. Hij zag dat ook wel in. gaf het gauw op. Ons had hij ook niet noodig. Het was hem en blijkbaar ook zijn lastgevers genoeg, dat een paar Amerikaansche journalisten zijn diensten bij het opstellen van hun te legrammen Aanvaardden. Toen in het kleine groepje journalisten ter Haagsche conferentie, die de vlootcon ferentie van 1927 hadden meegemaakt-, het „schandaal-Shearer" bekend werd, was onze eerste indruk, zooals gezegd, verba zing, dat dit nu eerst moest worden ont dekt; en dan vermaak over het feit, dat deze guit zich tegenover de industriemag naten van zijn land had kunnen voordoen als een instrument om de wereld te ver zetten en als een slimmerik, die tonnen waard was. HOORT! HOORT! Mr. Dr. Westerman schrijft in „De Haag sche Post" over benoemingen o.m.: „Er is een onmiskenbare tendentie in den laatsten tijd om bij de vervulling van belangrijke posten wat al t-e veel te letten op de staatkundige oriënteering van de be trokken candidaten en wat te weinig op de persoonlijke kwaliteiten". „De Maasbode" teekent hierbij aan: „Zie, dat hebben de liberalen vroeger, toen zij in de macht waren, toch nooit ge daan. Die vroegen nooit, naar iemand's re ligie of confessie, maar letten alleen op de bekwaamheid. 't Was jammer genoeg, dat de be kwaamheid echter altijd en alleen in het kamp der liberalen resideerde. Mr. Dr. Westerman komt ook in zijn artikel niet met bepaalde feiten aan, dat zou werkelijk te doorzichtig zijn. Un loninklijke Besluiten. versitcit te Utrecht. Bij Kon. besluit is aan dr. L. Ruzicka, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de organische en propae- deutische scheikunde aan de Rijksuniversi teit -te Utrecht. Universiteit te Groningen. Bij Kon. besluit is aan prof. dr. H. Pongs, op zijn- verzoek, eervol ontslag ver leend als lector in de Duitscihe letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen. M ij n r a a d. Bij Kon. besluit is aan hr. mr. Oh. J. M. Ruys de Beerenbrouok, minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als lid van den Mijnraad, on der dankbetuiging voor de door hem als zoodanig den Lande bewezen diensten, en is, met ingang van 15 September, voor den tijd van 4 jaren als zoodanig benoemd ir. M. C. E. Bongaerts, oud-minister van wa terstaat, te VGravenhage. Uit het bakkersbedrijf. De onderhandelingen over het collectief contract. Op uitnoodiging van de vertegenwoordi gers van de besturen van de Werkgevers organisaties in het bakkersbedrijf aan de vier arbeiders-organisaties in het bedrijf, heeft 25 September te 's-Gravenhage een bespreking plaats gevonden over de nog na de onderhandelingen gebleven verschil punten inzake het collectief contract in '*t bakkersbedrijf. Deze verschilpunten waren: a. het loon voor de volwassen arbeiders; b. de looncn van dc halfwassen; c. de arbeidsduur der bezorgersd. de arbeidsduur en loonen van de bezorgers in gedeeltelijken dienst; e. de va can tie toe slag. Op de besprekingen waren vertegen woordigd de drie werkgevers-organisaties en van de arbeiders-organisaties de Chr., de R.-K. en Neutrale Bond. De moderne bond had bericht, aan de uitnoodiging tot bespreking om te komen tot oplossing van deze geschilpunten, geen gevolg te willen geven. Na uitvoerige besprekingen werd van de zijde van de werkgevers op korten ter mijn gevraagd geformuleerde voorstellen van de aanwezige arbeidersorganisaties, over deze geschilpunten. Daar de moderne bond tot saamspre- king niet bereid was, verklaarden de drie aanwezige arbeidersorganisaties, dat zij deze voorstellen zouden inzenden. In een op 26 September gehouden verga dering van de besturen van de Chr., en R.-K. en Neutrale 'bonden van arbeiders in het bakkersbedrijf, is overeenstemming bereikt over deze voorstellen en zijn deze aan de patroonsbesturen ter hand gesteld, welke daarover onmiddellijk zouden ver- Indien deze voorstellen ook door de be sturen van de werkgevers-organisaties worden aanvaard, zullen deze aan de res pectievelijke vergaderingen van de werk geversorganisaties en van de hiervoren genoemde -arbeidersorganlisaties, ter be slissing worden voorgelegd. VOORNAAMSTE NIEUWS^ BUITENLAND. Geruchten over een opstand te Kaboel. Habib Oellah zou vermoord zijn. De Zeppelin boven Zwitserland. (Lucht vaart, 2e blad). BINNENLAND. Het alastrim te Rotterdam. Sterfge vallen. (Gem. Berichten, 3de blad). Het R.-K. Middenstandscongres te Al melo. Over verkoop op afbetaling en huur koop. (3de blad). Zware brand in een koek- en banketfa- briek te Haarlem. (Gean. Berichten, 3de blad). Koninklijk bezoek aan de tuinbouw tentoonstelling te Poeldijk. Onder buitengewoon groote belangstel ling heeft de Koningin gistermiddag om 4 uur, vergezeld van Prins Hendrik, een be zoek gebracht aan de Westl|ndscho tuin bouwtentoonstelling te Poeldijk. De Ko ningin was vergezeld van haar hofdame jonkvrouwe van Swinderen, baron van Geen, particulier secretaris van de Ko ningin, en baron Bentinck, kamerheer; de adjudant-majoor in algemeenen dienst jhr. de Jonge van Ellemeet en jhr. W. Laman Trip, adjudant van den Prins, vergezelden Prins Hendrik. Het Koninklijk echtpaar werd aan den ingang der tentoonstelling ontvangen door mr. G. W. Kampschöer, burgemeester van Monster, en door een commissie uit het tentoonstellingsbestuur, bestaande uit de heeren J. Barendsen en M. v. d. Hout, resp. voorzitter en secretaris van den Bond Westliand, en ir. J. M. Rip-mens, rijkstuin- bouwconsulent te Naaldwijk. In de ruime hal van het nieuwe vei lingsgebouw werden het voltallige bonds- bestuuT, do leden, der commissie voor Westlandsche belangen, de burgemeesters van Naaldwijk, 's-Graven-zande, de Lier en Maasland aan de Koningin voorgesteld. De heer Barendsen heeft H. M. over de tentoonstelling rondgeleid, terwijl de bondssecretaris Prins Hendrik inlichtingen verstrekte. Bij het betreden van de groo te veilingshal. waar de expositie is inge richt, wérd Koningin Wilhehnina luide door het publiek toegejuicht. In een ge deelte van het gebouw werd ook tijdens het Koninklijk bezoek publiek toegelaten en een groote menigte 'vulde de beschikbare ruimte geheel. De Koningin toonde zeer veel belang stelling voor de tallooze inzendingen en stelde meermalen vragen aan de inzenders van wie enkelen aan haar werden voorge steld. Na den rondgang werd in de bestuurska mer thee aangeboden. Do burgemeester van Naaldwijk, die voorzitter is van de commissie voor Westlandsche belangen, en verscheidene bestuursleden van den bond Westland zijn daar aan H. M. voorgesteld. De bondsvoorzitter heeft de Koningin een groote, smaakvol opgemaakt fruitmand Luide toegejuicht door de groote menig te toeschouwers vertrokken rlo Korii-'dn en de Prins met gevolg om half 6 per auto naar de Residentie. „N. R. Crt." De consecratie van het nieuwe altaar te Stompwijk Mgr. Aengenent, omringd door de assisbeerende geestelijken, na afloop der plechtigheid voor de kerk gekiekt. Op de eerste rij van 1. naar r.: dr. Yan Noort, pastoor C. Floor, de Bisschop, kapelaan J. N. Verkley, pastoor W. J. van Turnhout uit Zoetermeer.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1