wkm liSZl Dan zijn er paedagogische redenen. De Christelijke naastenliefde meet de basis vorm-n van onze eenheid. Onze saamhoo- righe.d als Katholiek volk moet worden gevormd in de rijpere jeugd. "Vervolgens zijn er organisatorische re denen. Voor een goede leiding in de jeugd beweging zijn vele leiders, is veel mate riaal noodig. We moeten uiteraard zuinig zijn 'met onze krachten en technische hulp middelen. Jarenlang hebben we vooraan gestaan met onze Katholieke jeugdorganisatie. Nog zijn we het in getal. Maar we beheer- schen den toestand niet meer. Wc missen eenheid en saamhoorigheidwe missen centrale leiding. Wij als Katholieke jon geren zouden als één gesloten geheel veel grooter kracht kunnen vormen. In onzen modernen tijd heeft iedere jeugdorganisa tie een tweeledig doel: vorming van het jonge geslacht in den rijpenden leeftijd; tweedenr hervorming van de maatschappij, opdat deze weer worde een milieu waar aan we onze jeugd veifig kunnen toever trouwen. De tegenwoordige maatschappij is in menig opzicht een hel voor onze jeugd. Geloofsovertuiging, reinheid van zeden staan aan de afschuwelijkste aanvallen bloot. Het miheu waar het kind zijn ar beid moet verrichten biedt vaak geen on kelen waarborg, dat het niet godsdienstig en zedelijk ten onder gaat.- De Katholieke jeugdbeweging heeft hier een eigen taak. Door samentrekking der krachten moet zij zich teweer stellen tegen de decadente maatschappij en een nieuwe maatschappij helpen opbouwen. Verdieping van godsdienstig leven, eer biediging van het ouderlijk gezag, verso bering van heb leven, reinheid van zeden in Katholiek jong Nederland, moeten de hervorming van de maatschappij inleiden. En dan moet dat Katholiek Jong Neder land medewerking zoeken bij de ouderen; bij de Overheid, bij allen die tot die her vorming in waren christelijken zin kunnen meewerken. Hoe kan die eenheid van Katholieke jeugdbeweging tot stand komen? We mo gen niets foïceeren. We moeten niet gaan guiten heb gegroeide om. We moeten be houden de verscheidenheid van vorm, zich aanpassend aan behoeften, en toch moet er eenheid komen. Iedere parochie heeft haar eigen jeugd- afdeeling, vormend een eenheid in de pa rochie van de jongeren, ter beleving van jeugdidealen, behartiging van jeugdbelan- gen. Afdeeling A zal practisch zijn het pa- rochiaal patronaat, waartoe alle jongens tot 17 jaar zouden kunnen behooren. Voor de ouderen boven 17 jaar bestaat afdee ling B van Katholiek Jong Nederland, ge splitst voor jonge middenstanders, jonge werknemers, jonge boeren. We hoeven slechts den parochialen band te leggen om de eenheid te bewerken. Deze afdeelingen van Jong Katholiek Nederland zullen niet slechts een kracht, vormen voor het. gods dienstig leven doch ook door de samen werking nieuw leven toevoeren aan de standorganisaties. We moeten komen tot eenheid van jeugdbeweging, parochiaal, diocesaan, na tionaal. Spreker wekt de middenstanders op te werken, parochiaal of interparochiaal, dio cesaan. nationaal, voor de groepeering van den jongen middenstand, doch vergeet daarbij niet, dat zij met de andere groe pen va-n katholieke jongeren nog een taak hebben. Allen moeten we samenwerken om uit te bouwen ons jeugdwerk tot. een mach tigen burcht van Christus onzen Koning. (Applaus). Aan het nu volgend debat namen vele personen deel. Mr. Bac'h wilde de jonge middenstan ders geen persoonlijk lid laten worden van Katholiek Jong Nederland; het contact alleen laten vormen door de leiders, de besturen, en dan bij acties naar buiten. Het amendement van mr. Baeh nam de inleider over. I>e conclusies van den inleider worden daarop aangenomen. De Zeereerw. Pater van Ogtrop C.s.s.R., directeur van het Retraitehuis te Zende ren houdt daarop een kort pleidooi voor het houden van een gesloten retraite. Het diner. Het diner in Het Joostman" waaraan mede aanzaten de Commissaris der Ko ningin in de provincie Overijssel mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, de verte genwoordiger van den minister van Ar beid, H. en N., jhr. de Mol van Otterloo, de voorzitter van den Middenstandsraad baron van Rijnbergen en Deken v. d. Waarden, werd opgeluisterd door het strijkje van de Almelosche R. K. Midden stand svereeniging, door heb Mannenkwar- tet Inter Nos", dat ,de Graver" van Isr. J. Oltman .,Ave Maria" van Fr. Witt, „een Vrouw" van Ch. Koop ten gehoore bracht, door mej. T. Ermelink, die een tweetal lie deren van Schubert zong, en door den heer A. E. P. Sommer. die èen fluitsolo ten beste gaf. Aan den disch is door verschillende hee- ren het woord gevoerd, o.a. door den Com missaris der Koningin in Overijssel, pas-, toor van der Heijden, den heer Meyring. jhr. dr. Mol van Otterloo, die onder meer mededeelde dat ter zake de kwestie van huurkoop, koop op afbetaling de regeering diligent, is, baron van Wijnbergen, voor5 zitter van den Middenstandsraad. die dankte voor de ontvangst hem bereid, en de middenstanders aanried voor hun kin deren gebruik te maken van de R. K. Han- delshoogeschool te Tilburg en voorts wees op het groote belang dat is gelegen in het zenden van goed onderlegde Katholieken naar Ncd.-Indië; ook middenstandsmeisjes moeten niet terugschrikken, aan Katho lieke jongens haar hart te geven, ook al willen deze naar Indië. Dat is een Katho liek belang van groote waarde. Er hecrschte een gezellige stemming. Gala-avond in den Dierentuin. Gisterenavond is in den Dierentuin te 's-Gravenhagc, een gala-avond aangeboden aan de missionarissen, de gasten van de Hamat, Aanwezig waren Zijne Exe. Mgr. Schiop, pa, Pauselijk Internuntius Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haar lem Mgr. prof. dr. A. Hensen. Z. D. H. Mgr. Meulenbcrg, bisschop van IJsland, Z. D. H. Mgr. Meteriet, aartsbisschop van Madras, de Hoogeerw. Deken II. II. Th. v. Dam, de' Hoogeerw. pater Krysers, provin ciaal der Jesuieten, Z.Exc. Jhr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck, minister-president, mr. J. van Sehaik, president der Tweede Ka mer, pater J. Kleynljens S.J., secretaris van den Pauselijken Internuntius, alle pa ters missionarissen. de leden van het hoofdcomité, het uitvoerend comité en de sub-comité's van de Ha mat. De autoriteiten werden binnengeleid door 't regelirgs-comité, bestaande uit de heoren W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, ir. M. C. E. Bongaerts en J. A. P. Iloogeweegen. De zaal, waal-van het podium met pal men en tapijten was versierd, was tot in de uiterste hoeken met belangstellenden gevuld. Toen de autoriteiten, die met luid ap plaus werden begroet, hadden plaats ge nomen'en het Missi&lied was gezongen, sprak de Hoogeerw. deken H. A. Th. van Dam een openingswoord. Hierna voerde een gemend koor. onder leiding van pastoor W. P. H. Jansen, Psalm 95 van F. Mendelssohn Bartholdy uit. De solo-partijen werden gezonden door •mevr. D. Kootde Graaf, sopraan, mevr. Martha Oldenbach, sopraan, en den heer P. v. d. Oever, tenor. Een geestdriftig applaus brak los na deze schitterende uitvoering. De dames-so list ?n ontvingen mooie bloemen. Vervolgens voerde Willem Andriessen eenige piano-nummers uit. die onder adem- looze stilte werden aangehoord. De kunste naar werd na elk nummer uitbundig toe gejuicht. Hierna was het woord aan den Wel-, eerw. pater H. de Greeve S.J., die tot motto van zijn rede had gekozen: „Scheu rende netten". Na een korte pauze op de enthousiaste rede speelde Willem Andriessen „Triana" van Albeniz en „Polonaise" van Chopin. Beide nummers oogstten wederom een grooten bijval. Hierna hield Z. D. H. Mgr. J. D. J. An- genent een toespraak tot de aanwezigen. Toespraak van Mgr. Aengenent. Dierbare Katholieken van 's-Gravenhage, 'fc Is mij een bijzonder voorrecht om als eere-voorzitter van de Hamat op dezen avond, waarop uw geloofsleven zoo heerlijk tot uiting komt, een enkel woord tot u te spreken. Allereerst om mede hulde te brengen aan de missionarissen. Gij hebt de missionarissen genoemd in uw lied „helden", „zonen van dit land, die door God geslagen zijn tot helden", 't Is waar, de heldenmoed, waarmee zij het "Flijk van Christus verkondigen, is een geschenk van God, maar zij moeten zelf medewerken. Die medewerking nu met Gods genade maakt hen tot helden. Ook wil ik u van gansclier harte geluk- wenschen me-t het grootsche werk, dat in de laatste weken in Den Haag is ge schied. Van den beginne af stond het bij mij vast, dat deze misie-actie-tentoonstel- ling een groot succes zou worden, omdat Wij uw diepen geloofsijver en godsdienst zin kennén. Ik heb dit geschreven in het Programmaboek, Als dat woord aan het slagen van de Hamat heeft meegewerkt, dan schenkt het mij voldoening. Mijn ver wachting van de Hamat is verre overtrof fen. Daarom wil ik u met het heerlijke suc ces van harte gelukwenschen. Het congres van de vorige week is een succes gewor den en de tentoonstelling is nog steeds een succes. Dit werk is een zegen niet al leen voor de missionarissen, maar ook voor Katholiek 's-Gra,venhage. Gij hebt in deze dagen voor de missiona rissen gebeden en voor hen uw goud ge offerd. Het enthousiasme is bij u zoozeer losgeslagen, dat ook in de toekoms*. door u zal blijven gebeden en geofferd worden. Ook in de toekomst zullen de missionaris sen uw zilver en goud blijven ontvangen. Zoo is de Hamat een zegen voor de missionarissen, maar ook een zegen voor u, want allereerst is uw heilige geloofs overtuiging verdiept, uw enthousiasme voor 't H. Geloof ontvlamd. Dat enthousiasme en uw dankbaarheid voor het H. Geloof is een zegen van God, en een vrucht van de Hamat. Ook is ongetwijfeld een' zegen voor u, dat gij op het congres, waarop werd be handeld de huwelijksopvatting bij do hei denen, meer nog hebr leer en waardeer en de genade der christelijke huwelijksopvat ting. En ten slotte kan het niet anders, of, wanneer God heeft gadegeslagen alles, wat gij gedaan hebt om deze Hamat zoo schitterend tc doen slagen, de overvloedige zegen van God moet over u en uw kinde ren nederdalen. De geringste liefdedienst wordt dood God beloond, dan ook zeker de steun, dien wij verleenen aan hen, die Hem komen brengen aan de arme hei denen. Mogen de vruchten van de Hamat blij ven voortbestaan tot zegen der missie en tot heil van u, Katholieken van 's-Graven hage. (Geestdriftig- applaus). Na deze bisschoppelijk toespraak zong het koor onder leiding van pastoor Jansen „Ave Maria", compositie van dan diri gent. De Hoogeerw. deken, sprak een dank woord. Met het lied „Aan U. o Koning der Eeuwen", door alle aanwezigen gezongen, werd deze schitternd geslaagde avond ge sloten. INGEZONDEN MEDEDEELING. ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Twee kinderen docr een sneltrein gedood. Een hondenkar door een trein gegrepen. Gistermiddag te ongeveer half vier heeft op den onbowaakten overweg onder Beek bij Princenhage een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Twee jongetjes van onge veer 7 jaar, van de familie Rombouts en de familie Mutsaers, reden in een honden kar, welke bestuurd werd door een oude ren jongen. Be moeder van een der kna pen was bij de familie te Beek op bezoek en had de kinderen meegenomen. Juist op het moment, dat de sneltrein van Breda naar Roosendaal den onbewaakten Over weg passeerde bij Beek, was do honden kar met de kinderen bij den overweg ge komen, De grootere jongen kon den hond niet houden, en het wagentje met beide kinderen werd door den trein gegrepen en totaal versplinterd. De kinderen wer den op slag gedood en de zeer verminkte lijkjes werden langs den spoorweg terug gevonden. De hond scheen juist over den spoorweg geweest te zijn, want het dier was alleen den staart afgereden. Het kind van de familie Mutsaers was een eenig kind. In Princenhage heerscht als gevolg van dit droevig ongeluk, groote consternatie. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Klein meisje gedood. Gistermiddag te ongeveer half twee heeft op den Hoogen Dijk te Papend'reeht een droevig ongeluk plaats gehad. Het bijna 3-jarjg meisje. M. Vastenhout, dat uit haar huis aan den overkant van den weg bij een zandhoop wilde gaan spelen, stak juist over, toen er een auto aankwam. Het kind bereikte wel den overkant, doch toen liet daar was viel het, met het noodlottig ge volg, dat een der spatborden van den airio tegen het hoofd van het meisje kwam. De moeder, die het ongeluk voor haar oogen zag gebeuren, bracht het meisje onmiddel lijk naar het R. K. ziekenhuis te Dordrecht, waar het evenwel bij aankomst reeds over leden bleek te zijn. Aan de gevolgen overleden. Het kind van J. van Steeg te Grolloo, dat door de tram werd overreden, is aan de gevolgen van zijn bekomen verwondin gen overleden. Fietser door een auto gegrepen. Te Noorddorp, gem. Heemskerk, is gis teren de 40-jarige schildersknecht Vennik, woonachtig te Limmen, door een auto zoodanig aangereden, dat hij met een he vige hersenschudding en een ernstige schedelfractuur naar het Roode Kruis Zie kenhuis te Beverwijk moest worden over gebracht. De man had de onvoorzichtigheid om met zijn rijwiel vlak achter een auto te rijden en plots dit voertuig te verlaten, waardoor hij, rechts den weg overstekend door een auto van de tegenovergestel "/i richting werd gegrepen. "Het rijwiel werd totaal vernield. Doodelijk ongeval. Gisteren is aan boord van het in de en- trepothaven te Rotterdam liggende mo torschip Adriana het jachtwiel van een handlier uit elkaar gesprongen. De 54-jari- ge schipper W. Nijgh uit Katwijk aan Z e e, kreeg de stukken tegen het hoofd. Hij is zwaar gewond naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Onder een maalsteen. Aan de' papierfabriek „De Eendracht" der firma Van Gelder en Zonen te Wormer is gisteren de 57-jarige arbeider P. Hollen kamp door onbekende oorzaak in aanra king gekomen met een 3000 kg. wegenden maalsteen, waardoor deze steen hem over het lichaam ging. In zeer emstigen toe stand is de man, na voorloopig te zijn be handeld, naar het gemeenteziekenhuis te Zaandag overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Locomotief ontspoord. Gistermorgen is op het rangeerterrein bij het station D.P. te Rotterdam de loco motief van een goederentrein ontspoord. Daardoor is in het rangeeren van de goe derentreinen eenige stagnatie ontstaan. De oorzaak van de ontsporing is niet be kend. Er is geen schade veroorzaakt. Schip aan den grond. Het schip Pieternella, schipper Verwijs, geladen met kolen en met bestemming naar de Koningin Emmakade, is op het Konijnenschor bij Wemeldinge aan den grond gevaren. De motorsleepboot Zee land, welke het. schip sleepte, heeft tever geefs getracht het schip vlot te tornen. Het schip zit op de slikken, dus niet, ge vaarlijk. Vermoedelijk zal een gedeelte der lading gelost worden. ALASTRIM. Ernstige zieken te Rotterdam, In het communiqué van den Gemeente lijken Geneeskundigen Dienst te Rotter dam van gisteren staat vermeld, dat er vier ernstige zieken zijn opgenomen. Nader wordt van bevoegde zijde medegegdeeld, dat deze vier zieken volwassen personen zijn, die in hun jeugd zijn ingeënt, doch de geboden gelegenheid hebben laten voorbijgaan zich in de laatste twee maan den te laten herinenten. Er bestaat onmid dellijk levensgevaar voor deze alastrimlij- dersy die dit alles hadden kunnen voorko men, indien ze zich bijtijds hadden laten herinënten. Tien nieuwe gevallen te Delft. Te Delft zijn 10 nieuwe gevallen van alastrim geconstateerd, waarvan 2 zeer ernstig. Dr. Thcmée hersteld. Na gedurende 14 dagen wegens alastrim te zijn verpleegd, heeft heden dr. J. Thc mée te Delft het ziekenhuis genezen verla ten. Dr. Thomée zal zijn praktijk Vrijdag her vatten. Het 3e geval te Hilversum. Te Hilversum doet zich bij een jongetje van 11 jaar alastrim voor. Dit is het der de geval. Het kind is afkomstig uit een ander huisgezin da,n waaruit de 2 vorige patiëntjes die thans geheel hersteld zijn, afkomstig waren. De besmetting is vermoe delijk overgebracht door een logée, die eenige dagen in het huisgezin heeft ver toefd. Te Nijmegen. Naar wij vernemen, wordt thans in hot Wil'helmma-ziekenhuis te Nijmegen een tweede patiënt, lijdende aan alastrim ver pleegd. Het betreft hier een verpleegster uit Herveld, die daar een lijder aan die ziekte had vei*zorgd. Deze patiënt echter wordt eveneens in het Wilhelmma-zieken- huis verpleegd. Te Eindhoven. Te Eindhoven heeft zioh' een tweede ge val van alastrim voorgedaan bij een werk man, uit Rotterdam, die zioh pas aldaar gevestigd had. Te Delfgauw, De doktoren, hebben te Delfgauw bij-een viertal kinderen alastrim geconstateerd. Eén internationaal staartje. De geneeskundige medewerker van de „N. R. Ct," merkt op, dat de alastrim in Nederland reeds een muisje met 'n inter nationaal staartje begint te worden. In do publicaties van den Amerikaansehen dienst der Volksgezondheid werd n.l. onder de rubriek „Smallpox" Nederland (Rotterdam) opgenomen met 40 pokkengevallen voor do week eindigende 27 Juli en 9 voor de weck eindigende 3 Augustus. Heb woord „alas trim" wordt niet eens gezegd. En in Denemarken heeft het ministerie van publieke gezondheid aan de quaran taine-geneesheer en opgedragen toe te zien, dat zeelieden, aan boord van. schepen, die hier uit een Nederlandsche haven binnen komen, niet aan land gaan, tenzij zij on langs gevaccineerd zijn. Dit op grond van in Nederland onlangs voorgekomen geval len van pokken. BRANDEN. Groote landbouwschuur afgebrand. Te Nieuwdorp (Zuid-Beveland) is de groote landbouwschuur van gebr. Verdonk door onbekende oorzaak afgebrand, waar bij met den geheelen oogst een hengst, een veulen en vijf kalveren een prooi dei- vlammen werclen. Het aangrenzende woon huis was reeds leeg gehaald, doch de brandweer slaagde er in dit te behouden. Boerderij verbrand. Dinsdagavond half-tien is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in de boer derij van Alexander te Wiip, even terzij de van den rijksstraatweg Deventer Voorst. De bewoners, die reeds te bed lagen, konden zich ternauwernood redden. Eenige varkens zijn in de vlammen om gekomen. De motorspuit uit Voorst was spoedig ter plaatse, maar kon bij gebrek aan water niets uitrichten. Huis en inboe del waren laag verzekerd. Inbrekers op heeterdaad betrapt. Gisternacht ontdekten twee agenten, dat er licht brandde in een villa aan den Hoog en Duiuendaalschenweg te Bloemendaal, terwijl zij wisten dat de bewoners uitstc- dig waren. In het portaal bleek een ruit te zijn vernield. De agenten stelden zich verdekt op en even later kwam een man naar buitan, die twee zware koffers torste, welke met zilveren en andere voorwerpen van waarde bleken te zijn volgepropt. Hij werd gearresteerd en naar het poli tiebureau te Overveen gebracht. Verduistering. Gisteren is te Wormerveer gearresteerd JB., directeur van de Coöperatie „De Vooruitgang". Hij heeft zich schuldig ge maakt aan verduistering van 25.000. ten nadeele van de Coöperatie. Gebleken is, dat B. in granen heeft gespeculeerd. Om zijn verliezen te dekken heeft hij geld van de Coöperatie aangewend. Slachtoffer van een overval. Het onderzoek in verband met het feit, dat jl. Maandag de arbeider J. nabij Echt met een gapende hoofdwonde dood langs den weg werd gevonden, heeft aangetoond dat J. het slachtoffer moet zijn geweest van een laffen overval. Alles wijst er op, dat hier van een aanrijding geen sprake kan zijn. Dr. Hulst uit Leiden zal de sectie op het lijk verrichten. Eigenaardige studenten-traditie. Der traditie getrouw is Dinsdagavond omstreeks half-twaalf een aantal leden van het Delftsch Studentencorps in Socië teit Eensgezindheid te Delft binnenge drongen, waar de leden van den Delft- schen Studentenbond op do bovenzaal een bij eenkomst hielden. De indringers werden, door de bondsleden verwijderd, waarbij enkele harde klappen werden uitgedeeld. Eenige studenten werden daarbij gebles seerd. De politie maakte een einde aan het tumult. Met betrekking tot deze studenten schermutseling lezen we nog in de Delft sche Crt., dat een aantal van zeker wel honderd leden van het Delftsche Studen tencorps een aanval deed op de Delftsche Studentenbonders. Het ging ongeveer ge lijk tegen elkaar op. Van beide zijden wa ren de aanvallers en verdedigers even sterk. Behalve de normale Hollandsèhe vuist werd ook hevig gebruik gemaakt van schotels, aschbakken, borden en glazen tot zelfs planken, kortom wat do heeren maar in hun vuisten konden krijgen. En zoo werd er maar vroolijk op los getimmerd. De strijd was echter van korten duur, want eenige agenten kregen de lucht van de vechtpartij en traden handelend op. De aanval werd dus onderbroken, wat niet wegnam, dat menig blauw oog en bloeden de schram het resultaat was van den strijd. Tot bij half twee zijn de heeren studenten een weinig onrustig geweest en de politie moest nog eep poging van corps-menschen om achter de soos de schutting over te klimmen en zoodoende een inval in de so ciëteit te doen, voorkomen. -Hoe avonturiertjes ontdekt werden. Drie Nijmeegsche minderjarige jongens van 14 en 15 jaar, verlieten Zondag 1.1. de ouderlijke woning en liepen plattelandsker missen af. Te Uden stalen zij twee fietsen waarmede zij verdwenen. Per radio werd de diefstal bekend gemaakt, werden de signalementen doorgegeven. In Schalkwijk (prov. Utrecht) vond de politie de gesig naleerde rijwielen, welke door de Udensche politie werden herkend. De drie jongens hadden langs den weg gezwalkt en werden later gevonden in een circustentje, waar zij het orgel draaiden. De drie werden opgepakt, naar Nijme gen gebracht, het waren J. R., P. M. en J. v. S., die na verhoor weder ter beschikking hunner ouders werden gesteld. Zigeuners aan de Belgische grens. Nadat gedurende enkele maanden geen gevaar meer scheen te bestaan-voor het binnendringen in ons land van zigeuner* vanuit het Zuiden, blijkt voor de grens bewaking thans weer ten volle waakzaam heid geboden. Zooals men zioh herinnert was ettelijke maanden geleden een geheel leger zigeuners langs de Zuid- en Zuid- Oostelijke grens saamgetrokken en werd telkenmale gepoogd, dan hier dan daar, de grens te forceeren. Thans wordt ons vau de Belgis-che grens gemeld, dat wederom groepen zigeuners werden gesignaleerd, wier bedoeling het schijnt te zijn over de grens te komen, in welke pogingen zij ech ter door de marechaussees werden verhin derd. 2-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8