STADSNIEUWS ALLERLEI VRAGENBUS TRANS-ATLANTISCH TELEFOONVERKEER. OUDE EN NIEUWE WERELD SPREKEN OVER KORTE GOLVEN. Het transatlantische telefoonverkeer wordt zoowel voor particuliere als voor commereieele doeleinden in beide wereld- deelen steeds drukker, zooals bewezen wordt door het feit, dat gedurende het laatste jaar hei .antal aanvragen om ver binding met meer dan 300 pet. gestegen is. Daarom is naast den bestaanden telefoon dienst op lange golven thans door de in genieurs van de American Telephone en Telegraph Co., ook een zender voor den internationalen telefoondienst op korte golven gebouwd. Dit station ligt tusschen de Jersey-heuvels in Lawrencevillc X.Y. en bestaat- uit 26 torens ter hoogte van 60 nieter en opgesteld in den vorm van de leb ter L van meer dan een mijl lengte, Tusschen deze masten zijn 12 antennes opgehangen, welke aan het eind van dit jaar alle in bedrijf zullen zijn, als een on derdeel van het belangrijke internationale telefoonsysteem, dat de schakel zal vor men tusschen Europa en Zuid-Amerika. Ne gentien masten, waaraan 3 kortegolf-anten- nosystemeii van elk 3 antennen zijn opge hangen, vormen het lange been van de letter L cn dienen voor de verbinding met Europa, terwijl de masten, die het korte been van die letter vormen, bestaande uit een korre-golf antennesysteem van 3 an- tcnen, dienen zal voor de verbinding met Zuid-Amerika. Op het oogenblik zijn twee kortegolf- en een lange golfzender in gebruik voor dc verbinding met Europa: de tweede korte- golfzender is den Isten Juli in gebruik ge nomen. Twee andere kortegolfzenders zijn nog in bouw. n.l. te Lawrencevillc en te Xetcong. met het oog op de te verwachten uitbreiding van het verkeer met Europa en Zuid-Amerika. Toekomstplannen. Indien het station te Lawrcnceville een maal in vol bedrijf zal zijn, zullen er vier zenders in werking zijn, en wel drie voer de verbinding met Londen, van waaruit de telefoonverbinding met geheel Europa tot stand wordt gebracht, en een voor dc ver binding met Zuid-Amerika. Dc eerste zen der zal binnen cnknle weken beginnen 'e werken, terwijl een tweede op 1 December a.s. gereed zal zijn, welke de dienst over moet nemen van liet tegenwoordige station te Deal Beach X.Y. Dit laatste station zal dan verder gebruikt worden voor weten schappelijke onderzoekingen en als experi menteel station voor dc Bell Telephone Laboratories. Aan het einde van dit jaar hoopt men dc derde zender in bedrijf te stellen, evenals de vierde voor -de verbin ding met Argentinië. De ontvangstations voor den dienst met Engeland worden gebouwd te Xetcong XY. «0 mijlen noordoostelijk van Lawrencevillc. Het tegenwoordige zendstation le Beal Beach Ny heeft haar ontvangers daar ook opgesteld. De inrichting en rlo antenne's van het station tc Lawrcnceville zijn liet- resultaat van jarenlang experimenteeren op radio- telefonisch gebied. Dc vorm van opstelling der antennen is speciaal in L-vorm geko zen, daar Argentinië en Engeland volgers liet compas ben opzichte van elkaar in een rechthoek liggen. De antennen zijn ook met het oog op dc gerichte of „beam" telefonie voor korte golven in deze speciale vorm op gesteld. Dc draden vermen een gordijn. De antenne's voor de drie kortegolfzen ders voor het .verkeer met Europa liggen in één lijn en zijn opgehangen aan 19 stalen masten met een ondcrlingcn afstand van 85 meter. De draden van dc antenne's zijn niet van top tot top gespannen, doch han gen verticaal, in den vorm van wijdmazigo netten tusschen de torens. Dc onclcrzijds van deze netten bevindt zich op verschei dene meters van den grond. Men heeft deze vorm van antenne geko zen, om een zoo gunstig mogelijk richt- effect te verkrijgen. Door de verbinding van draden onderling in het net, welker leng ten in overeenstemming zijn met de golf lengte van het station, worden de signa len het sterkst waargenomen in die rich ting, welke een Techte hock met het ver ticale net vormt. Verder versterken de sig nalen, die van elk verticaal segment van het net uitgezonden worden elkaar. Aan den anderen kant zullen d'e in horizontale richting uitgezonden trillingen der drie an tennen zich kruisen cn zich daardoor neu- tralis-eeren. Een Reflector. Indien de antenne slechts uit écn enkel net van draden bestond, zouden ook in achterwaartsche richting sterke signalen uitgezonden worden. Teneinde dit te voor komen cn om deze signalen nog nuttig te gebruiken, is achter de antenne een soori- gelijk dradennet opgesteld, dat echter op generlei wijze clectrisch met.de zendan- tenne verbonden is. Deze antenne doet dienst als reflector: de naar ach teren uit gestraalde energie wordt hierdoor terug gekaatst en versterkt zoodoende nog de signalen, welke zich in de richting van En geland voort-planten. Hierdoor wordt bereikt, dat voor zoover mogelijk, alle energie, welke de spraaje overbrengt, geconcentreerd wordt in één richting met zoo weinig mogelijk stralings- verlies. Iedere zender kan op drie verschillende golflengten werken, namelijk op 16, 22, 22 en 33 meter. Dit is een vereischte, daar geble ken is, dat op bepaalde uren van den dag een bepaalde golflengte beter overkomt. De geheele zendinstallatie van elke zen der bevindt zich in twee gebouwen; de aard van deze installaties is het best uit te leggen door de weg na te gaan, die de microfoonstroompjes moeten volgen op weg naar de zenders. Dit geschiedt als volgt: De stroom van het telefoontoestel van de telefoneerende persoon wordt per tele foonlijn naar de intercommunale telefoon centrale te New-York gevoerd en vandaar naar de verdcelingsruimte. Hier wordt de microfoonstroom door de modernste en de laatste toestellen geheel zonder vervor ming naar de versterkers geleid, alwaar zij vele malen versterkt worden. De-ze verdeelkamer is geheel met koper bekleed, waardoor het. de radiogolven, die langs de antenneleiding naar buiten ge voerd worden, onmogelijk wordt, terug te slaan en zoodoende storingen te verwek ken. Xa een controle-installatie gepas seerd te zijn, komen de radiotrillingen in de zendkamer. Hier bevindt zich een tech nicus, welke de voor een goede overkomst noodzakelijke veranderingen teweegbren gen kan. De spreekstroom wordt hierna nog vorder versterkt, en na modulatie uit gezonden. Alle verbindingen in geheel Amerika worden tot stand gebracht in Ncw-York, n.l. vanuit de intercommunale telefoon centrale aldaar. Hiervoor wordt in de- naaste toekomst een extra-kabel gelegd van New-York naar Philadelphia. Door de transatlantische telefoonverbin ding is het thans mogelijk 85 pet. van alle tclcfoonabonné's ter wereld, 32.500.000 «n getal met elkander te verbinden. Tndien de verbinding met Zuid-Amerika gereed is, wordt uit percentage nog hooger. A. MEYER SCHWENCKE. (Nadruk verboden). GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert op Maan dag 30 September a.s.. des namiddags te twee uur. in het Stedelijk Museum (La kenhal). Te behandelen onderwerpen: lo. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemd raadslid, den heer G. de Meij. 2o. Benoeming van een lid der Commis sie. bedoeld in art. 2. Ie lid, sub 3o dei- verordening, houdende Reglement voor de Commissiën van Advies betreffende de arbcids- en dienstvoorwaarden van het personeel in dienst van de gemeente Lei den (vacature: H. J. Baart). 3o. Benoeming van twee Curatoren van het Gymnasium. •to. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het Fransch aan het Gymnasium, voor den cursus 19291930. 5o. Praeadvies op het verzoek van Mej. J. M. Bosch, om eervol ontslag als onder wijzeres in het. leekenen aan dc Meisjes school voor U. L. O. 6o. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een strookje grond aan den Zoetcrwoudschen weg, kad. bekend Sectie O, No. 183 ged. 7o. Voorstel om B. en W. te machtigen een gedeelte van de voortuinen, belmoren- de tot de perceelen Stationsweg Xos. 25 en 23, bij de gemeente in eigendom over te nemen. 8o. Voorstel in zake de overdracht aan dc provincie Zuid-Holland van den eigen dom van de onder de gemeente Hillegom gelegen brug over de Trekvaart (Kalk- ovensbrug) met oprit, kad. bekend gemeen te Hillegom. S'cctie A No. 2636 ged. 9o. Voorstel tot verkoop van een stuk grond aan do Fruinsfcraat kad. bekend Sectic M No. -1321 ged., aan Prof. Dr. F. Muller Jzn. lOo. Voorstel tot verkoop van een stuk grond aan den Rijnsburgerweg, kad. be kend Sectie P No. 1396 ged., aan Mevrouw C'. A. E. van Andel, weduwe van H. P. Koning. llo. Voorstel lot verkoop van verschillen de perceelen of gedeelten van perceelen ca., gelegen aan en nabij de gestichten ..Endegeest" e.a., aan den Staat- der Ne derlanden in verband met de verbetering van den Rijksweg 's-GravenhageXoord- Hollandsche grens, tusschen den Lagen Morschweg en de Leidsche Buurt. 12o. Voorstel tot het indienen, van be zwaren tegen een aanslag in de plaatse lijke inkomstenbelasting, dienst 192S 1929. in eene andere gemeente. 13o. Voorstel: a. om de Commissie van Beheer over de gestichten ..Endegeest, Voorgeest en Rhijn- geest" te machtigen tot de aanschaffing van twee Doby-stokers ten behoeve van de gestichten „Endegeest en Voorgeest"; b. om de levering en het 'berlrijfsvaardig opstellen van de sub a bedoelde Doby-sto- kers ondershands op te dragen aan de N.V. Nederlandsche Fabriek van Doby- stokers en andere werktuigen tc Bijswijk. l-lo. Praeadvies op het verzoek van de Vereeniging voor Wettelijke Dierenbe scherming. om in de bouwverordening be palingen op te nemen, die er op gericht zijn de redding van vee bij brand uit vee stallen te vergemakkelijken. 15o. Voorstel om aan de G'oöp. Groen ten-, Fruit- en Bloemenveilingsvereeni'ging Leiden en omstreken" een jaarlijksche subsidie toe te kennen en tot vaststelling van den desbetreffenden begroot-irigsstaat. 16o. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden van de Vereeniging tot Ver betering van het Lot der Blinden in Ne derland. om verhooging van de haar toe gekende subsidie over 1929. 17o. Praeadvies op het adres van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbei ders in Nederland en den Nederlandschen Federatieven Bond van Personeel in Open baren Dienst, inzake het doen uitvoeren in eigen beheer van alle bouwwerken der gemeente. ISo. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden voor het maken van een nieuwe wegdek op het Utrechtsche. Jaagpad; b. om het verzoek te dezer zake van de bewoners van het- Utrechtsche Jaagpad als afgedaan te beschouwen. 19o. Verordening, houdende regeling van de jaarwedden der leeraren aan het Gym nasium, de Hoogere Burgerschool met 5- jarigen cursus en de Hoogere Burger school voor Meisjes tc Leiden. 20o. Verordening, houdende regeling van de jaarwedden der leeraren aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen te Leiden en aan de aan die Kweekschool verbonden afzonderlijke cur sussen. 21o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbouwing van het- Gymnasium cn de aanschaffing van meubilair. 22o. Voorstel: a. lot- beschikbaarstelling van gelden voor den aankoop van een ambulance auto. inclusief ziekenbrancard, voor den Eerst e-Hulpdieust b. tot goedkeuring van de opdracht aan de firma- Wed. C. Dieben en Zn., van het vervoer van lijders aan nict-bcsmettelijke ziekten. 23o. Voorstel tot vaststelling van een bcgrootingsstaat, dienst 1929. in verband 'met de ontvangsten en uitgaven ter zake van den Stadhuisbrand. BURGERLIJK ARMBESTUUR. Aan het verslag van het Burgerlijk Arm bestuur alhier over het jaar 1928 is het volgende ontleend: In het. jaar 1928 is in de werkwijze van het Burgerlijk Armbestuur geen verande ring gebracht. Zooals reeds in de vorige verslagen vermeld werd, is de werkwijze van het Burgerlijk Armbestuur als volgt geregeld De aanvrage om onderstand moet, in dien mogelijk, persoonliik geschieden. Be staat de kans dat men door een particu liere instelling van weldadigheid geholpen wordt, of dat op de hulp van een of an dere kerkelijke instelling te rekenen valt, dan wordt de aanvrager daarheen verwe zen; daarna eerst wordt onderzocht of de hulp der Gemeente nog nocdig is. Is eenmaal ondersteuning toegezegd, dan wordt, een ondersteuningskaart uitge reikt. waarop vermeld staat het bedrag van den onderstand, naam en adres van den bedeelde met" hel bcdeelingsnummer. Op vertoon van deze kaart wordt iederen Maandag de ondersteuning uitgereikt. In bijzondere gevallen wordt de ondersteu ning ook wel ter hand gestold aan dc ker kelijke of particuliere instelling, die dit bedrag dan met- haar gave tegelijk uit reikt. Evenwel worden de geregelde huis bezoeken in dergelijke gevallen niet. aan kerkelijke of particuliere instellingen over gedragen; het Burgerlijk Armbestuur blijft toezicht houden. De duur van den onderstand is verschil lend, varieërend van 2 weken tot 6 maan den toe, al naar gelang de oorzaak van het verzoek. Wordfc de ondersteuning gevraagd we gens ouderdom, dan wordt deze bijna altijd voor 3 maanden toegezegd, omdat men veelal oude lieden onder de „doorloopend" bedeelden kan rekenen: bij ziekte pf werkloosheid wordt voor zoover noodig, telkens gedurende 1 maand of 6 weken ge geven. Als voorheen werd hulp verleend door behoeftigen of zieken, te ulaatsen in de daarvoor bestemde inrichtingen. Werd in dergelijke gevallen de. hulp van het Bur gerlijk Armbestuur ingeroepen, dan werd evenals bij aanvrage, om een wekpüjksehe ondersteuning, de betrokkene eerst verwe zen naar zijne kerkelijke gemeente of naar de op zijn geval betrekking hebbende in stelling van weldadigheid, die dan vaak als contractante optrad, zoodat- het Bur gerlijk Armbestuur zich meestal bepaalde tot het verstrekken van een bijdrage in de verpleegkosten. Het uitbesteden van kinderen in gezin nen, totdat opname in een gesticht volgt, brengt, -steeds moeilijkheden met zich me de; zoo werd in 1926 een jongen van 10 jaar in een gezin uitbesteed, waar hij niet op zijn plaats was en toch was een ge schikte gelegenheid niet. voor hem te vin den. (Gelukkig is hij thans in het Gesticht „Voordorp" opgenomen). In „Jeruel" aan de Middelstegracht zijn tijdelijk in J928 7 kinderen uit één gezin ondergebracht, nl. 4 meisjes en 3 jongens. De kinderen waren door de ouders ver laten; vader, een dronkaard, was in' 1926 hertrouwd: zijn vrouw had hem spoedig verlaten en in Januari 1928 liet ook de vader de kinderen aan hun lot over. Toen later het adres van den vader niet meer te vinden was, zijn deze kinderen totdat zij in het gesticht. „Voordovp" geplaatêt konden worden als „houlcincleren" in het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis opge nomen geworden. Voorts werden 3 kinderen in „Toevlucht van de Ver. Chr. Jeugdhulp" verzorgd; één meisje, omdat vader cn moeder ge scheiden leefden en de vader geen verzor ging aap zijn kind geven kon; twee jon gens uit verschillende gezinnen omdat hun moeder in een ziekenhuis verpleegd werdvervolgens om dezelfde reden nog één jongen in de „Margaritha van Corto- nastiehting" en één jongen bij de Zusters C'armelitessen. Bii de behandeling der Gcmeentebe- £rooting voor het dienstjaar 192S werd door het meerendeel der Raadsleden een motie aangenomen, waarbij de wensche- lijkheid werd uitgesproken den naam „Burgerlijk Armbestuur" te veranderen in dien van „Maatschappelijk Hulpbetoon". Daar tegen het gevolg geven aan dien wensch bij B. en W. geen bezwaar bestond verzocht het College het Burgerlijk Arm bestuur zijn medewerking te verleenen en in de desbetreffende verordeningen de noodige wijzigingen te willen voedstellen. Echter achtte het Burgerlijk Armbestuur deze naamsverandering niet- zoo onschul dig, en meende het meerendeel van het Bestuur, dat daarmede een weg geopend zou worden, waarbij de Overheid haar hulp ging uitstrekken op een zeer uitgebreid terrein voor sociaal werk. Bovendien achtte het Burgerlijk Armbe stuur deze naamsverandering in strijd met de Armenwet; immers in de Armenwet wordt wèl gesproken van het „Burgerlijk Armbestuur" doch nergens vindt men het woord „Maatschappelijk Hulpbetoon". Het College van B. en W. achtte even wel de beoordeeling van de naamsveran dering ter competentie van Gedeputeerde Staten, zoodat ten slotte het Burgerlijk Armbestuur de noodige wijzigingen in zijn verordeningen heeft voorgesteld. Met- de verschillende instellingen van weldadigheid werd evenals vorige jaren in goede verstandhouding overleg^ gepleegd. Het Burgerlijk Armbestuur adviseerde voorts aan den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst aan 615 gezinnen of per sonen een kaart, recht gevende op koste- looze geneeskundige hulp, uit te reiken. Aan 53 gezinnen of personen werd deze hulp afgewezen. Onder deze laatste zijn er evenwel aan wie, in den loop van het jaar, voor korteren of langeren tijd door werkloosheid nog een kaart verstrekt werd. De hierna volgende staat geeft een over zicht van het aantal ondersteunden op 2 Juli 1928; uit dit overzicht blijkt duidelijk de stijging van het aantal ondersteunden bij de stijging van den leeftijd. Totaal Totaal mannen vrouwen 13 10 29 33 36 37 26 23 59 61 ■S3 91 Totaal 246 255 Hieronder volgt een gelijkend overzicht over de jaren 1927 en 1928. In 1927 werden ondersteund: 1076 personen, waarvan 740 mannen en 336 vrouwen. In 192S werden ondersteund: 1133 personen, waarvan 796 mannen en 337 vrouwen, welke in beide jaren als volgt verdeeld zijn: In 1927 bedroeg dc uitgave der onder steuning Aan huur, kost, inwo ning, enz113597.97 Aan huur, kost, inwo ning, enz. aan werkloozen (incl. brandstoffen) 33694.06 Aan ondersteuning met losse giften 337.60 Aan kleeren en beddegoed 322.57 5 Aan brandstoffen 10695.95 5 Aan begrafeniskosten 183. Aan uitbesteding van verlaten kinderen 373.31 159204.47 In 1928 bedroeg de uitgave der onder steunden: Personnen uit Leiden vertrokken. J. N. van Alderen, Hilversum, Sophia- la-an 22 H. W. Allers, Amsterdam, IJs- selstraat 5 J. I. Bink. Ede (Geld.) Kl>- kenbergerweg 17 B. Bollee, Oegstgeest, Warmonderweg S4 A. A. Colenljrander, Den Haag. Columbusstraat 233 J. De den, Dne Haag, Stuyvesandstr. 119 H. J. Duiverman, Lugano (Zw.) S. H. Fieg- gé, Rotterdam, Linker Rottekade 7 A. J. N. Franke. Curasao J. G. Gruschke, Rotterdam, Henegouwerplein 4Sa M. A. Hakkaart, Voorburg, Loolaan 113 A. M. T. Heijmans, Oegstgeest, Endegeest M. Heynen, Nijmegen, v. Schaek Mathonstraat 4 F. Hoekx, Delft, Hopsteeg 16 Wed. S. HoefsmitVan Hove, Zoeterwoude, Vrouwen weg E 37k P. Hoogstraten, ij Eindhoven, Prins Hendrikstraat 22b E. H. van der LeijJansen, Den Haag, Spring fonteinstraat 19 A. Jonker, Dordrecht, Wol wevershaven 10 A. C. Klos, Den Haag. Zuidwal S3 H. J. Koets, Voorscho ten, Leidscheweg 230B M. Koster, Alk maar, Langestraat 22 W. H. van Kuije- ren, Zoeterwoude, H. Rijndijk 97 J. L. Lamers, Den Haag, Adelheidstraat 246 D. Langendoen, Heusden. Prot. Ziekenhuis J. Martijn, Rijnsburg, Moleneind 24 F. Marx, Beverwijk, Kerkstraat 12 T. Moulün, Utrecht, Potterstraat 14b A. Mulder, Maastricht, St. Maartenslaan 33 J. B. Offerman. Wassenaar. Aan boord M. L. van Oss, Oegstgeest. Duivenvoor destraat 29 B. Otgaar. l^enneker, Ba- lonstraat- 4 B 344 T. A. E. Overeem, Voorschoten, Haagweg 16 W. van de Po], Utrecht, Catrijncsingel 39 A. Quar- tel. Ter Aar, Aard am Kerkwég A. Rim- pley. Arnhem. Utr. weg 38 Wed. M. A. Schiltvan Outrijve, Amsterdam, Jac. Obrechtst-raat 37 W. H. L. Schipper, Amsterdam, Bloemgracht 136 N. J. W. Sïek.s. Hilversum, Sophialaan 2 J. van der Spek, Woubrugge M. E. Stol, Rijn- wetering, R. K. Pastorie J. F. StrijS. Amsterdam, Halma Heira straat- 10III W. Teljeur, Weesp, Slijkstraat 31 M. G. ter Linden. Hengelo (O.). Buitenweg 13 W. Tjepkema, Amsterdam, Weesperzij- de 9711 G. Veelenturf, Hillegom, Hoofd straat 196 G. W. van Velzen. Den Haag Mariastraaf 34 J. Verburg, Rotterdam, Ziekenhuis Bergweg L. M. F. Verhoeven, Asten, Wilhelminastraat 342 S. W. Ver hoeven, Haarlem, Kleverparkweg 1 C. C. Vermeulen, Den Kaag. Verhulststraat 81 A. Verstraten, Voorschoten, Leidsohe weg 216 J. J. van der Willik, Woubrug ge, B336 J. W. Zee, Leiderdorp, Acht- hoVen 35 D. A. I. Zeeman, Den Haag, v. Boetselaerlaan 12 I. van Zeist-, Voor schoten, Leidscheweg 34. Aan huur, kost, inwo ning enzJ 133268.58 5 Aan huur, kost, inwo ning enz. aan werkloozen (incl. brandstoffen) 25324.80 5 Aan ondersteuning in losse giften 376. Aan kleeren en bedde goed 799.29 Aan brandstoffen 8993.87 5 Aan begrafeniskosten 187.70 Aan uitbesteding van verlaten kinderen 440. f 169390.25 5 In 1927 waren de totale kosten der ver plee ggeï(3 en in de gestichten 24050.68. In 19-28 waren de totale kosten der ver- pleeggelden in de gestichten 25972.69 5. In Leiden gevestigd. H. J. A. M. Beekman. Steenschuur 2. C. D. C. Bot. Langebrug 51. J J. M Braun. Witte Singel 85. R. A Braun, Rapenburg 75. Wed. J. Brokkaarde Boer. Baatstraat 6a H. C'. A. W. Hoe- lende Bruyn, Merelstraat 37. J. C-re mor. Drie Octofaerstraat 59a. WA. L. Dekker. Oude Singel 112. E. T. J. Dielrje?. verpleegster, Acad. Ziekenhuis. A. Dool, dienstbode. Noordeinde 28. J. Drexler en fam„ bankwerker. N. Rijn 54. E. Dijkstra. Rapenburg 131. M. Grnde, Kastanjekade 16. 8. Gruner, dienstbode, Riuïsb.weg 13. G. de Gunst, Rijnsb.singel 15. A. de Haan. dienstbode Maaspoort 2.'— K. J. Harteveld, waterfit- 'ter, Ambachtstraat: 2a. F. J. Heeris. Noordeinde 31. C. Huisman en fam. kan toorknecht, Lammermarkt 5. J. J. Jant- zen, Oegstgeesterlaan 15. A. G. de Jeu. landarbeider, Steenschuur 17. P. Klin gel?, dienstbode, Apothekersdijk 15. O. KoitzWallrafen, Rijnsb.weg 148. 8. C. Kole, verpleegster, Ac-ad. Ziekenhuis. G. Kraan en fam., boerenarb., Zoeterw. Sin gel 48 J. Kranenburgvan den Akker, Langebrug 8 C. G. W. van der Kwast, telefoniste, Steensc-huur 7a A. van der Laan, agent van politie, Koninginnelaan 40 H. M. Lamers, chef kok, Hooigracht 98a M. T. J. Lindenhoff, Oude Rijn 8 E. M. M. Lommen, Noordeinde 50 J. T. A. LosBoelens en farm, Nieuwe Rijn 3 J. Marzi, mach. bankwerker. Leuven straat 25 A. H. M. Nieuwenhuis, Noordeinde 50 F. F. E. J. Otten, Haagweg 56 C. J. van der Pluim. Kooipark 4 Raden Mas Icksan, Merelstraat- 24 Raden Prajoga, Roodborststraat 30 C. A. Rietveld en familie, timmerman, Morschweg 87 J. C. van Roosendaal, Acad. Ziekenhuis E. M. J. Sohoemaker, Noordeinde 50 M. C. Scgaar, dienstbode, St. Annahofje 9 H. C. van Servellen en familie, colporteur, Levendaal 85 R. Slothouwer, Burgsteeg 1 N. Smit en familie, betonwerker, 5e Binnenvestgracht 12B J. A. C'. Somme- ling en familie, bouwkundig opzichter Doezastraa-t 19a M. Spaanderman, dienstbode. Oegstgeesterlaan 14 E. Stei- ner, dienstbode, Breestraat 107 A. N. Sijtsma, boekhouder, Lokhorststraat 21 S. te Velde, verpleegster, Acad. Zieken huis J. Verstraaten, Rijnsb.weg 46 C. de Vries, verpleegster, Acad. Ziekenhuis B. J. W. Vrom, Mariënpoelstraat 11 J. C. van der Weele, vertegenwoordiger, Roodborststraat 28 L. J. Weiter, Ra penburg 66 L. Winterswijk, verpleeg ster, Acad. Ziekenhuis M. M. van dei- Wolf, Rapenburg 131 J. J. Woltman, Groenhovenstraat 2 J. H. Zandvliet, landarbeider, Steenschuur 17. Om witbecner» messenheften schoon te houden. lederen keer, dat men het mes heeft gebruikt moet het met een doek in koud water gedoopt en met- zeep bestreken, zorgvuldig worden afgewreven, in koud water afgespoeld en met een andere doek geheel droog gewreven worden. Als de heften daarna met droog krijt worden gepoetst, blijven zij even glanzend als hieuw en verkleuren niet. Het poetsen van juweeleru Juweelen, welke in goud o? zilver zijn gezet, mogen nooit- met- water in aanra king komen, wegens het gevaar, dat zich water achter den steen dringt en zich daar met stofdeeltjes vermengt-, waardoor de glans van den steen schade lijdt. Voor juweelen, welke zooals men dat noemt a jour zijn gezet, vervalt dat bezwaar. Om ze te drogen legt men ze in een doosje met zuiver houtzaagsel en laat ze daarin eenige uren liggen; het- zaagsel wordt daarna met een drogen borstel verwijderd. Ook voor gouden en zilveren voorwerpen is het zeer aan te bevelen, dat zij een tijdje in fijn zaagsel worden bewaard. Zij zien er daarna als nieuw uit. Gemakkelijke en goedkoope manier om do kachel aan te maken. Het heeft dikwijls heel wat in om de kachel aan te maken; met petroleum is het gevaarlijk en houtskool en andere het gevaralijk en houtskool en andere soor ten zijn nogal kostbaar. Nu kan elke huis vrouw de kachel zeer -goedkoop en zeer ge makkelijk aanmaken met behulp van aard appelschillen en afgesneden stukken aard appel, na deze eerst gedroogd te hebben. De aardappelschillen zijn voor het aan maken van het vuur veel beter geschikt, dan welk ander middel ook. Uit aard appelen toch wordt spiritus gestookt, wat bewijst dat de schillen een voortreffelijke brandstof bevatten. Des morgens neemt men dus eerst wat papier, daarop een handvol schillen en ten slotte een schep kolen. Is in den loop van den dag de kachel zoo slecht geworden, dat er nog maar een vonkje vuur in over is, dan doet men er nog wat schillen bij en daar op onmiddellijk kolen, en na een minuut brandt de kachel weer, dat het een lust is. Vraag: Mijn -huisbaas wil mijn huis verkoopen. Dat is nu de vierde keer in de twaalf jaar, dat ik erin woon. Ben ik ver plicht mijn huis voor niets aan een ieder te laten zien of kan ik daar geld voor eischen. Er komt nu een soort makelaar en deze trekt alle kasten en deuren maar open of hij bij zijn eigen thuis is. Moet ik dat- goedvinden? Antwoord: U is verplicht het huis te laten zien. Gewoonlijk wordt tusschen huurder en huisbaas overleg gepleegd op welke dagen het huis te bezichtigen is. IJ kunt dan zorgen, dat alles in orde is en zelf het huis laten zien. Vergoeding kunt u daarvoor niet eischen. Leeftijdsgroepen Beneden 30 jaar 3040 jaar 4050 jaar 5060 jaar 6070 jaar Boven 70 jaar

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6