Curatoren Gymnasium. Ter voorziening in de vacatures, ont staande door het periodiek volgens roos ter aftreden van Prof. Dr. J. A. J. Barge en Prof. Dr. F. Muller Jzn., voor de be noeming met ingang van 1 October 1929 van twee Curatoren van het Gymnasium worden de volgende aanbevelingen ge daan: A. 1. Prof. Dr. J. A. J. Barge, 2. Mr. E. •T. M. H. Bolsius; B. 1. Prof. Dr. F. Muller Jzn., 2. Prof. Dr. A. W. Bijvanck. Leeraar Gymnasium. De toeneming van het aantal leerlingen van het Gymnasium, gelijk deze over de verschillende klassen verdeeld zijn, maakt het noodzakelijk, dat ook de 6de klasse in den cursus 19291930 gesplitst wordt, hetgeen in den vorigen cursus nog niet •het geval was. Dientengevolge zullen in plaats van 30 uren 32 uren Franseh per week moeten worden gegeven, d.i. 2 uren meer, dan aan den desbetreffenden leer aar kunnen worden opgedragen. Derhalve moet voor 2 uren por week een tijdelijke leeraar in het Franseh worden benoemd. In overeensetmming met den inspecteur der Gymnasia geven B. en W. in overwe ging te benoemen tot tijdelijk leeraar in het Franseh aan het Gymnasium voor den cursus 1929—1930: Dr. H. Zwanen burg, leeraar aan de Gemeentelijke Hoo- gere Burgerschool met 5-jarigen cursus alhier. Gymnasium. Reeds eenigen tijd doet zich aan het Gymnasium de behoefte gevoelen aan ver meerdering van het aantal leslokalen. In den vorigen cursus werd voorloopig in de behoefte voorzien door het natuurkunde- lokaal tot leslokaal te bestemmen en het onderwijs in de natuurkunde te doen ge ven in het scheikunde-lokaal. Nu echter het aantal klassen in den te- genwoordigen cursus wederom met één is vermeerderd en Curatoren van het Gym nasium vermindering van het aantal klas sen in de toekomst niet waarschijnlijk ach ten. behoort naar het gevoelen van B. en W. thans definitief in de behoefte aan les lokalen te worden voorzien en moet aan het natuurkunde-lokaal zijn eigenlijke be stemming worden teruggegeven. Uitbrei ding met twee leslokalen is derhalve noo- dig. B. en W. stellen voor te besluiten tot deze uitbreiding, waarvoor zij een bedrag van 6500 vragen. Leeraren H. B. S. Bij Koninklijk besluit van den 8en Maart 1929 zijn ojn. de jaarwedden van de leeraren aan de Rijks hoogere burger scholen opnieuw geregeld. Nog steeds staat de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen op het 'Standpunt, dat, indien de gemeente prijs blijft stellen op het behoud van de Rijksbijdrage in de kosten van het gymna sium en de beide hoogere burgerscholen, zij verplicht is de nieuwe Rijks-salarisrege ling ongewijzigd in te voeren voor het per soneel der zooeven genoemde gemeentelijke onderwijsinrichtingen. Aangezien zij van oordeel zijn. dat de Rijksbijdrage met het oog op den finan- cieelen toestand der gemeente, niet ge mist kan worden en de nieuwe regeling eenige verbetering in de salarissen heeft gebracht, bieden B. en W. den Raad een concept-regeling aan, waarin de Rijksrege ling toepasselijk is verklaard. Ontslag onderwijzeres. Aangezien tegen Inwilliging van een desbetreffend verzoek van mejuffrouw J. M. Bosch, onderwijzeres in teekenen aan de school voor meer uitgebreid Lager Onderwijs voor meisjes, geen bezwaar be staat, geven B. en W. den Raad in over weging haar eervol ontslag te verleenen uit hare betrekking van onderwijzeres in het teekenen aan de Meisjesschool voor U. L. O. alhier. Subsidie Tuinbouwcursus. Het bestuur van de Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingsvereeniging „Lei den en Omstreken" (vroeger genaamd de Groentenveiling „De Eendracht") wendde zich in den loop van het vorig jaar tot B. en W. met het verzoek ten behoeve van den door die vereeniging te geven tuinbouwcursus kosteloos een gemeentelijk schoollokaal ten gebruilce af te staan. Aangezien het echter bij B. en W. in beginsel bezwaar ontmoette bij wijze van verkapte subsidieverlening lokalen gratis ter beschikking te stellen, en de vereeni ging derhalve slechts'een lokaal tegen de gebruikelijke vergoeding van f 15 per we- kelijksch uur en per jaar, met restitutie bovendien van de kosten van verlichting, verwarming, bediening en schoonhouden, kon worden in gebruik gegeven, verzocht het bestuur nader een subsidie voor den cursus te willen toekennen te beloopen van het bedrag der te betalen huur en bijkomende kosten. De vereeniging moet deswege rond f 62.50 betalen per cursus jaar (winterseizoen). B. en. W. achten dezen cursus, die mede door het Rijk en de Provincie wordt ge subsidieerd, echter onder bepaling, dat 'uit de subsidies van deze lichamen geen lokaalhuur e.d. kosten worden bestreden, van genoegzaam belang, om een bijdrage uit de gemeentekas tot het gevraagde be drag toe te kennen, en geven den Raad in overweging aldus te besluiten. Subsidie Vereeniging voor Blinden. B. en W. geven den Raad in overweging met wijziging van het besluit van 19 No vember 1923 het aan de afdeeling Leiden van de Vereeniging tot Verbetering van het lot der Blinden in Nederland tot we- deropzeggens toegekende subsidie van f 1500 voor 1929 nader te bepalen op ten hoogste f 3000. Reorganisatie Geneeskundige Dienst. Blijkens rapport van den Directeur van den Geneeskundigen Dienst is de in 1922 aangeschafte Fordauto, voor vervoer van INGEZONDEN MEDEDE€LING. ongevalspatiënten door den Eerste-Hulp- dienst, geheel versleten en voor het ver der gebruik niet meer geschikt,. Dit feit gaf den Directeur aanleiding, om te overwegen of het geheele zicken- vervoer niet op betere leest kon worden geschoeid. Immers, nu de Fordauto van den Eerste- Hulpdienst versleten was, leek liet hem een geschikte gelegenheid tevens dn het vervoer van lijders aan besmettelijke en niet-besmettelijke ziekten hetwelk tot nog toe plaats had in eenzelfde ouderwetsch rijtuig verandering te brengen. Dit rijtuig wordt na ieder vervoer van een lijder aan een besmettelijke ziekte ontsmet en na die ontsmetting meestal weer spoedig gebruikt voor het vervoer van een lijder aan een niet-besmettelijke ziekte. Dat het voor laatstbedoelden lijder bij zonder onaangenaam is, om in een naar lysol of formaline riekend rijtuig te worden vervoerd, zal wel geen nader betoog be hoeven. Bij schrijven van 23 Februari-25 Maart j.l. stolde de Directeur daarom voor het geheele ziekenvervoer gedurende 5 jaren uit te besteden bij de firma Dieben voor de som van 6600 's jaars. Deze firma zou zorgen voor een auto voor den Eerste- Hulpdienst, een auto uitsluitend voor het vervoer van besmettelijke zieken en een auto uitsluitend voor niet-besmettelijke zieken. Zij nam daarbij op zioh voor het geheele vervoer te zorgen. De gemeente zou op die wijze ten allen tijde de volledige beschikking hebben over drie ziekenauto's, aangezien deze auto's niet voor particulier gebruik mochten die nen. In de Commissie voor den Geneeskun digen Dienst maakte dit voorstel een punt van ernstige overweging uit. Na langdurig wikken en wegen in ver band met de hooge kosten, adviseerde zij tenslotte tot aanneming van het voorstel van den Directeur, omdat deze zich niet verantwoord achtte, indien hij niet steeds de volle beschikking over het noodige ver- voer-materiaa-l had. Ook ons College, aldus B. en W., kwam een jaarlijksche uitgave van 6600 bijzon der hoog voor, gelet op het betrekkelijk geringe ziekenvervoer van gemeentewege en in aanmerking nemende, dat de auto's eigendom van de firma Dieben bleven. Wij hebben daarom overwogen, of het niet mo gelijk was op voor de gemeente minder bezwarende wijze het ziekenvervoer toch aanmerkelijk te verbeteren. Wij meenen daarin te zijn geslaagd. De Fordauto van den Eersten Hulp dienst dit staat wel vast moet door een andere auto worden vervangen. De hieraan verbonden kosten zullen, als een uitgaaf in eens, bedragen 5000. De gemeente komt dan in het bezit, van een betere auto. waarin tevens een bran card is geplaatst, zoodat de getroffene in liggende houding kan worden vervoerd; deze auto zal ook een langeren levens duur dan 5 jaren hebben. De bediening wordt door de firma op de bestaande voorwaarden voortgezet. Wat het. vervoer van lijders aan niet- besmettelijke ziekten betreft, wij achten het niet noodig daarvoor van gemeente wege een ziekenauto, die vermoedelijk f 9000 a 10.000 zou kosten, aan te schaf fen. De firma Dieben toch beschikt over nieuwe ziekenauto's, die aan alle redelijke eischen voldoen. Zij is bereid alle lijders, die op last van den Geneeskundigen Dienst moeten worden vervoerd, te vervoeren te gen den prijs van 4.per geval. Deze prijs berekent zij ook voor het vervoer van wege de Vereeniging voor Ziekenhuisver- pleging en van de verplegings-afdeeling van de Coöperatie „Vooruit". Omtrent de verbetering van het vervoer van lijders aan besmettelijke ziekten zou den wij de beslissing nog een korten tijd willen aanhouden, alduB B. en W. Tot nog toe vindt dit vervoer evenals liet vervoer van lijders aan niet besmette lijke ziekten plaats door bemiddeling van den Gemeentelijken Reinigings- en Ont- smettingsdienst. Na invoering van de auto- traotie bij dien dienst, is o.i. het oogen- blik aangebroken. 0m te overwegen of het vervoer van lijders aan 'besmettelijke ziek ten ook in de toekomst door bemiddeling van dien dienst, zal geschieden, dan wel op andere wijze. B. en W. stellen voor, aldus te besluiten. Bescherming van dieren. In een adres verzoekt de Vereeniging voor Wettelijke Dierenbescherming met betrekking tot veestallen in de bouwver ordening bepalingen op te nemen, welke er op gericht zijn de redding van 't vee bij brand uit de veestallen te vergemakkelij ken. Aangezien een algeheele herziening van de bouwverordening in voorbereiding is, komt het B. en W. het beste voor deze aangelegenheid daarbij onder de oogen te zien. Zij geven den Raad derhalve in over weging het adres In handen van B. en W. te stellen, ten einde er bij het ontwerpen van een nieuwe bouwverordening op te letten. Overname grond. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten iaosteloos in eigendom en onder houd bij de gemeente over te nemen het strookje grond ter grootte van pl.m. 170 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, sec tie O, No. 183, gelegen aan den Zoeter- woudschen weg. Verkoop grond. Bij B. en W. is een aanvraag ingekomen van Prof. Dr. F. Muiier Jzn., alhier, om van de gemeente te mogen, koopen een ten westen van zijn woning aan de Fruin- straat no. 9 gelegen gedeelte grond, ter\ grootte van pl.m, 240 M2., deel uitma kende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie M, no. 4321, ten einde den tuin van bedoelde woning uit te breiden. B. en W. stellen den Raad voor, aldus goed te keuren. Van den heer J. J. Talsma, Burge meester van Kamerik en Zegveld, te Woerden, ontvingen B. en W. een aan vraag om aan zijn lastgeefster, mevrouw C. A. E. van And el, weduwe van H. P. Koning, industrieele, wonende te Woer den, te verkoopen een perceel grond, ter grootte van pl.m. 400 M2., gelegen aan den Rijnsburgerweg, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Lei den, sectie P., no. 1396. De met adressant gevoerde onderhan delingen hebben er toe geleid, dat deze zich bereid verklaard heeft, bedoeld ge deelte grond, dat op de overgelegde tee- kening in rood is aangegeven,voor den ge vraagden prijs van f 15 per M2. in koop te aanvaarden. B. en W. stellen den Raad voor, aldus goed te keuren. De verbreeding van den Stationsweg. In hun voorstel betreffende de verbree ding van den Stationsweg, schreven B. en W., dat de voortuinen van de perceelen Stationsweg nis 25 en 23 weliswaar voors hands in het nieuwe trottoir zouden blij ven uitsteken, doch dat ook over over neming van deze voortuinen onderhande lingen met de eigenaren gaande waren. Deze onderhandelingen hebben thans tot overeenstemming geleid op deze basis, dat de gemeente de gedeelten der voor tuinen op de overgelegde teekening in roode arceering aangegeven, tegen f 10 per H2. en ook overigens op de normaal te achten voorwaarden, gelijk deze uit de overgelegde correspondentie blijken, in eigendom verkrijgt. De voortuinen blijven weliswaar ook dan nog, tot een diepte van 50 cM., uitsteken in het nieuwe trot toir, doch tegen afstand van meer grond bleken bij de eigenaren bezwaar te be staan; in ieder geval beteeken t ook de thans voorgestelde overneming een be langrijke verbetering. B. en W. stellen den Raad voor, aldus goed te keuren. Verbetering Utrechtsche Jaagpad. Door het maken van de nieuwe schoeiing langs het Utrechtsche Jaagpad is het weg dek van dit pad zoozeer omgewoeld, dat een verdergaande voorziening ter zake thans noodzakelijk is geworden. De keuze is gevallen op een teermaca- damweg, welke verkregen wordt door op een gewalste onderlaag van bij de ge meente in voldoenden voorraad aanwezig klinkerpuin een 5 a 6 c.M. dikke laag aan te brengen, bestaande uit harde, z.g. ge temperde hoogovenslakken, welke met een bepaalde soort teer omhuld zijn. Met deze soort van wegen zijn elders goede resul taten bereikt; er wordt 5 jaar garantie op gegeven. De kosten bedragen bij een te behandelen wegoppervla-k van 2400 M2., gelijk op de overgelegde kaart in roode kleur is aangegeven, met inbegrip van het maken van tegeltrottoirs op enkele gedeel ten 8700. Adres inzake uitvoering van bouwwerken in eigen beheer. De Landelijke Federatie van Bouwvak arbeiders in Nederland en de Nederland- sche Federatieve Bond van Personeel in Openbaren Dienst heeft den Raad verzocht zoodanige besluiten te nemen, dat de bouw werken der gemeente voortaan in eigen beheer worden uitgevoerd. Aan dit adres is door eenige andere organisaties van werknemers adhaesie betuigd. Aanleiding tot dit verzoek vinden adres santen in het door den Nederlandschen Aannemersbond en den R. K. Bond van Bouwpatroons genomen besluit om hunne leden te verbieden in te schrijven naar werken, waarvoor borgstelling wordt ver- eischb en waarbij niet is bepaald, dat alle geschillen door arbitrage zullen worden beslecht. Met de Commissie van Fabricage kun nen B. en W. niet inzien, dat een en ander er toe moet leiden, dat de gemeente thans met betrekking tot- het uitvoeren van wer ken principieel een andere lijn gaat vol gen, met name alle werken voortaan in eigen beheer gaat uitvoeren. Genoemde Commissie schrijft verder nog het volgende: ..De vraag, of een werk al dan niet in eigen beheer moet worden uitgevoerd, is te Leiden nooit een kwestie van beginsel ge weest, doch slechts van doelmatigheid. Zij was dit. vroeger en behoort het ook thans naar onze meening te blijven. Ten aanzien van ieder afzonderlijk werk wordt de vraag afzonderlijk beoordeeld. Het «ene werk leent zich beter voor uitvoering in eigen beheer, het andere kan beter aan besteed worden. Bij de beoordeeling, of ten aanzien van een bepaald werk het een, dan wel het ander het geval is. worden uiteraard alle factoren, ook de veranderde houding van de aannemers, in aanmerk'ng genomen. Meer kan hierover eigenlijk be zwaarlijk worden gezegd. Zeer zeker ver dient bet geen aanbeveling, wegens die veranderde houding nu maar alle werken in eigen beheer te gaan uitvoeren. Gelijk de Directeur der Gemeentewerken in zijn rapport d.d. 6 Juni j.l., No. 1170/A./2C., terecht uiteenzet, blijft het voor een gemeente als Leiden ten aanzien van vele soorten van werken ook thans nog wenschelijk, deze aan te besteden". Met deze opmerkingen van de Commis sie kunnen wij ons, aldus B. en W., volko men vereenigen. Afstand van een brug aan de Provincie. Op het Provinciaal Wegenplan van Zuid- Holland komt <f.m. voor de weg van de Zilk, loopende door de gemeente Hillegom naar de Ringvaart van den Haarlemmer- meerpolder. In verband daarmede wenscht de Provincie aan haar te zien overgedra gen de niet aan haar in eigendom toebe- hoorende gedeelten van bedoelden weg. De brug in dien weg over de Haarlem mertrekvaart (Kalkovensbrug) met oprit, is, boewei in onderhoud bij Haarlem, ge meenschappelijk eigendom vau die ge meente en van Leiden, zoodat voor de overdracht van een en ander mitsdien ook de medewerking van onze gemeente ver- eischt is. Aangezien tegen afstand van de brug met oprit geenerlei bezwaar bestaat en onder mededeeling, dat de Raad van Haarlem reeds een daartoe trekkend be sluit heeft genomen, geven B. en W. den Raad is overweging te besluiten den eigendom, voorzooveel het aandeel van de gemeente Leiden betreft, van de onder do gemeente Hillegom gelegen brug over de Trekvaart (Kalkovensbrug) met oprit, om niet aan de Provincie Zuid-Holland over te dragen. DE 3 OCTOBER-FEESTVIERING. De feestelijkheden gaan door. We hebben vorige week bereids mede gedeeld, dat er van de geruchten als zou den de 3 Oetoberfeesten, in verband met de elders heerschende alastrim, niet door gaan. absoluut gefantaseerd waren. In hun hedenmorgen gehouden verga- doring hebben B. en W. dezer gemeente besloten de feestviering te doen doorgaan. Naar we vernemen, hebben B. en W. dit besluit genomen daar zij zich, gezien de afwijkende meeningen in deze onder de medici, niet gerechtigd achten, een der gelijke ingrijpende maatregel te treffen, als het aflassen der 3 Oetoberfeesten. Het programmaboekje verschenen. De eerste uiterlijke voorbereiding tot de groote jaarlijksche 3 Oct ober-feesten be gint zich te vertoonen. Het i rogrammabcekje, dat ook nu weer door de firma Eduard IJdo op keurige wijze is uitgegeven, is verschenen en ver meldt alle feestelijkheden en feestelijke gebeurtenissen, die er dien dag gaande zijn. Het boekje is gehuld in een mooie omslag, naar een teekening van Jan de Quack, vertoonend een geharnaste ridder, de verpersoonlijking van den Rijn, die-op den loop van den Rijn wijst. De feestelijkheden vangen aan op Dinsdagavond 1 October met een kunst avond dn dn Stadsgehoorzaal door de zang- vereeniging „Sturs-urn Corda' met mede werking van mevrouw Maartje Offers. Op Woensdag 2 October wordt des avonds om 3 uur in de Hooglandsche kerk een wijdings-zangdienst gehouden met me dewerking van het kinderkoor „Ex Animo". Voor de jeugd zal op Woensdag 2 Octo ber in een middag- en avond-voorstelling het bekende kinderspel „Dik Trom" wor den opgevoerd. De eigenlijke feestdag, Donderdag 3 October begint weer op 7 uur met de re veille vanaf het ba-Icon tfer Stadsgehoor zaal. Om 8 uur Koraalmuziek in het Van der Werffpark gevolgd door de uitdeeling van haring en wittebrood. Van half negen tot half tien wordt op het Waaghoofd op de Aalmarkt een populair concert gege ven en van half negen tot tien uur iets nieuws, autopedwedstrijd voor kinderen op de Jan van Houtkade. Gedurende den morgen en ook 's mid dags zijn er volksvermakelijkheden op het Schuttersveld, die voor iedereen vrij toe gankelijk zijn. Om 1 uur begint de groote optocht, voor stellende ,De Rijn", historie en sage van St. Gottkard tot Katwijk aan Zee, welke optocht ontworpen en in teekening werd gebracht door Jan de Quack die tevens in het programmaboekje een berijmd over zicht van dezen optocht geeft. Aan deze optocht nemen deel 380 per sonen, 160 paarden, 7 groote praalwagens, karossen en statierijtuigen in 17 groepen. Des avonds is het natuurlijk overal in de stad feest. In de groote zaal en foyer der Stads gehoorzaal is het een vtoolijke avond met cabaret. Op bot Schuttersveld het groote avondfeest met een populair concert door het Stedelijk muziekcorps, terwijl de dag wederom met een groot vuurwerk zal wor den besloten. Nog een oproep. Men verzoekt ons nog eens de bijzondere aandacht te vestigen op de generale repe titie van de Koraalmuziek in het Waag gebouw op Zaterdagavond, te 9 uur pre cies, terwijl alle Leidsche zangers en zan geressen worden opgewekt om het nummer Koraalmuziek op 3 October te steiinen. R. K. Bond van Werkmeesters. Zondag a.s. herdenkt de .R IC. Bond van Werkmeesters en ander Toezichthoudend personeel „St. Joannes de Doopor" kring 'Leiden zijn 10-jarig bestaan. Velen bier ter stede en omgeving zullen niet eens weten, dat 'n dusdanigen bond bestaat, anders zouden er niet zoo velen verkeerd of in het geheel niet georgani seerd zijn. Daarom willen wij door plaat sing van dit stukje de verkeerd georgani seerden er op opmerkzaam maken, dat zij zich in den bond van R. K. Werkmeesters moeten organiseeren, en dat ook de niet- georganiseerden zich ten spoedigste moe ten aansluiten in onzen kring. Mochten zij soms de meening zijn toegedaan, dat zij als werkmeester geen organisatie noodig hebben, dan noodigen wij allen beleefd uit, a.s. Zondagmiddag te 4 uur aanwezig te zijn in de Kleine Stadszaal (ingang Aal markt) alwaar een lid van het hoofdbe stuur het nut en de voordeelen daaraan verbonden zal bespreken. Na afloop der middagvergadering kun nen degenen, die daarvan gebruik wen- schen te maken, gratis programma's ver krijgen voor den feestavond in dezelfde zaal des avonds 8 uur. Het bestuur rekent op aller opkomst. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. M. J. F. van der Lelie-Meys, om vergun ning tot het oprichten van een ondergrond- sche bewaarplaats voor benzine met boven- grondsche aftapinrichting in en op het trottoir in de Doezastraat vóór het per ceel Doezastraat No. 35 en b. de N.V. Ame rican Petroleum Company om vergunning tot het uitbreiden van de ondergrondsche bewaarplaats voor benzine met aftapinricli- ting in en op den Apothekersdijk tegenover het perceel Apothekersdijk No. 29, is ver daagd. A.gemda LEIDEN. Donderdag, R. K. Bond van Transportar beiders „Sint Bonifacius". Volks bond 8 uur. Donderdag. R.-K. Grafische Bond, Bonds- gebouw, 8 uur. Donderdag. Ver. tot Bevordering der Be langen van Sleehthoorenden, Volkshuis 8 uur. Vrijdag, R. IC. Bond vnn Handels-, Kan toor-en Winkelbedienden, Gebouw Zitavereeniging, Lange Pieters- kerkkoorsteeg 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 September waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hooge woerd 171, telefoon 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406. Bon):! van hooger onderwijspersoneel. De afd. Leiden van den Bond van Hoo ger Onderwijspersoneel heeft in een door haar gehouden vergadering de volgende motie aangenomen: De afdeeling Leiden, kennis genomen hebbende van de voor het personeel op de Staatsbegrooting 1930 voorgestelde bevor deringen, gehoord verschillende uitdrukkin gen van ontevredenheid over het niet in vervulling gaan van gerechtvaardigde wen- schen. draagt het bestuur op spoedig een nieuwe vergadering uit te schrijven en in afwachting daarvan een grondig onderzoek in te ste-Hen en de noodige gegevens te verzamelen, besluit nu reeds al het moge lijke te doen om aan den minder ge- wen8chten toestand van het personeel bij het hooger onderwijs in h,eb algemeen en bij de Rijksuniversiteit alhier in het bij zonder een einde te maken. De Leidsche Winkelstand. De Sfceenstraat is een zeer fraai pand rijker geworden in het geheel verbouwde perceel 8, waarin de heer E. J. Coster zijn geheel naar de eischen des tijds ingerichte wijnhandel en slijterij „De Blauwe Druif" hedenmiddag heeft heropend. 't Is nu reeds ongeveer een eofl.w gele den, dat de grootvader van den Fhter Cos ter in genoemd perceel een gis-thandel en proeflokaaltje begon. Een onaanzienlijk huisje was het toen, dat met de jaren steeds meer in de verdrukking kwam, toen groote- re winkels er naast en er tegenover verre zen. Ouderen dan wij zullen de zaak ook nog wel gekend hebben, toen de vader van den heer Coster het proeflokaal overnam en er tevens een schoenwinkel bij begon. Later werd de schoenwinkel op zij gezet en bleef alleen de slijterij en het proeflokaal over. Nu 25 jaar geleden kreeg de heer E. J. Coster het beheer over de zaak, die 4 jaar geleden belangrijk werd uitgebreid, toen de zaak van den heer Postuma aan den Stationsweg door den heer Coster werd ondergebracht in zijn zaak. Daarmee nam de heer Coster den uitgebreiden handel in binnen- en buitenlandsch gedistilleerd en likeuren over en ging hij zich speciaal op dit genre toeleggen. Per 1 Mei j.l. verviel de vergunning van slijterij en tapperij en daarna besloot/ rle heer Coster tot verbouwing van zijn zaak, waarmee einde Mei werd aangevangen. Onder leiding van den bekwamen bouw kundige M. E. Groenewegen is net geheele perceel geleidelijk tegen den grond gegaan, geleidelijk omdat de zaak toch al rliau tijd is blijven doorgaan. Wat al moeilijkheden dat hoeft veroorzaakt weet ieder ingewij de. Des te eervoller is het verkregen re sultaat en we mogen wel zeggen, dat de nieuwe zaak als een fenix uit haar assche is herrezen, al brandde het oude pand ook niet af. Een fraaie winkelpui met voortreffelijke etalages en glas in lood, met daarboven een mooie woonhuis-gevel sluit het nieuwe ge bouw goed af. Een ruime winkel met flin ke opstanden langs de wanden biedt thans veel meer dan vroeger gelegenheid voor de groote sorteering wijnen, likeur >n enz. en een eerste oogopslag doet zien hoe men hier inderdaad een voortreffelijken voor raad van gerenommeerde artikelen voor handen heeft. Voor alles vraagt de bijzondere aandacht het fraaie uitgevoerde glas-in-lood-werk van den heer Kasberg uit Hillegersberg. Overal ziet men de heerlijke druiventros sen uitgebeeld en speciaal willen we noe men de glazen deuren achter de toonbank, np de een waarvan de zon haar stralen zendt op de ochtenddrank Hennesy, terwijl op de andere de maan vriendelijk neerblikt op de avonddrank White Ladie. Het go- heel maakt een keurigen indruk. Daartoe werkten mede de schilders M. v. d. Linden en A. Verlint. die o.m. fraai werk leverdon bij het imitatie-eikenhout, het electrotech- nisch installatiebureau van v. Bergen Hene gouwen, de stoffeerder-behanger Latervcer, de N.V. Stucadoorsbedrijf v.-h. P. de Best, benevens de heeren A. de Vrind en Bakker, die respectievelijk het loodgieters- en smidswerk verzorgden. De heer Coster mag met deze fraaie ver betering zeker gelukgewenscht worden.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2