20ste Jaargang DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1929 No, 6293 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS LAND-EN TUINBOUW STADSNIEUWS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voorritbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone ad vertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen VOLKENBOND Codificatie Internat. Recht. Mr. Heemskerk presideert de conferentie. Uit Genève wordt geseind: In een geheime zi/tting van den Voft- kenbondsraad is de datum voor de confe rentie ter codificatie van het. internatio naal recht in Den Haag vastgesteld op 13 Maart 1930, en is tot president dezer con ferentie aangewezen de Nederlandsche oud-minister mr. Th.. Heemskerk. BELGIE Vorstelijke verloving. Reeds eenigen tijd gaat het gerucht in België dat de Belgische prinses Marie José zich zal verloven met den It a-liaan- schen kroonprins Umberto. Van officieele zijde wordt het bericht thans niet meer te- gesproken. In een officieuse nota, aan het nieuwsagentschap Belga verstrekt-, worden de berichten aangaande deze verloving al leen nog „voorbarig" geheet en. Haar uit zeer goed ingelichte bron wordt verzekerd zal de officieele afkondiging der verloving van de prinses zeker in den loop der maand October plaats hebben. DUITSCHLAND Het „Volksbegehren". Betoogingen, redevoeringen en een kloppartij. Dinsdag heeft in het Sportpalast te Ber lijn eenrsuroote betooging tegen het Young- pïan pla&ts gehad, na- afloop waarvan het op verschillende plaatsen in de stad tot botsingen tusschen aanhangers van ver schillende politieke richtingen is geko men. De politie arresteerde 22 personen, van wie er 16 Tater weer op vrije voeten zijn gesteld. In de Blumenstrasse werd de nationaal socialistische arbeider Kurt Mende ern stig gewond. Voorbijgangers vonden hem in de Holsmarktstrasse bewusteloos en bloedend op straat liggen. Hij werd naar het ziekenhuis Friedrichshain overge bracht, waar de doctoren een ernstige buik wonde constateerden, welke door een ko gel veroorzaakt was. In verband hiermede zijn 6 personen, die na een vechtpartij in de Blumenstrasse gearresteerd werden, voorloopig in heohte- nis gehouden. Aan een Wolff-telegram is nog het vol gende ontleend: In het Sportpalast bij de betooging voor het Volksbegehren werd o.a. het woord ge voerd door den leider Seldte van dé orga nisatie Sta-hlhelm. In een uitvoerig betoog over het plan-Young, waarin ook al over de Oostenrijksche burgerwachten werd uitgeweid, kwam deze op tegen het stre ven om Hindenburg te betrekken in den politieken strijd. De Stahlhelm onderhandelt niet met Frankrijk; de erfvijand woont niet buiten de grenzen, maar op Duitsch gebied". Hugenberg, die daarna sprak, deed een scherpen aanval op de buitenlandsche poli tiek der regeering en op het plan-Young, dat hij de handhaving van het plan-Dawes noemde. De Duitsche slaven moesiten hun ketenen verbreken! OOSTENRIJK. Een kabinetscrisis. Het kabinet-Sfcreeruwitz is gisteravond afgetreden. De ministerraad kwam tegen half zeven bijeen en besloot tot de geza menlijke aftreding. Als motief werd opge geven, dat het kabinet tot stand is geko men voor een economische taak van be perkte strekking en men zich, waar deze taak thans vervuld is, wil terugtrekken. Als nieuwe bondskanselier komt slechts de politie-president Schober in aanmer king. In parlementaire kringen verluidt, dat de leiders der meerderheidspartijen reeds met betrekking tot de candidatuur van Schober tot overeenstemming zijn ge komen. AFGHANISTAN. De politieke toestand. De broeder van Habib Oellah predikt den Heiligen Oorlog. De toestand in Afghanistan wordt we derom ernstig en baart groote bezorgdheid voor de Britsche ambtenaren, die de stam men aan Indische zijde trachten te weer houden van deelneming aan den burger oorlog. hetgeen de Indische neutraliteit zou compromitteeren. Hamid Oellah, de broeder van den Emir van Kaboel, heeft bij een schouwing van zijn troepen, de Engelsehen er van be schuldigd leden der stammen te zenden, om zijn tegenstanders te helpen en nu, voegde Hamid Oellah er aan toe, vecht gij in een Heiligen Oorlog. CHINA. De moeilijkheden van Nanking. Ook in Chinee s c h Turkestan onlusten. Het opperste gerechtshof der Chineesche republiek heeft op het hoofd van den lei der der opstandelingen in de provincie Hoe Pei, generaal Tsjang Fat Kwei, een prijs van 15.000 chineesche dollars gezet. Tsjang Fat Kwei is n.l. door het' ge rechtshof ter dood veroordeeld wegens hoogverraad. Voorts zijn de officieren, die hem in zijn strijd tegen de Nanking-regee- ring gesteund hebben, uit den militairen dienst ontslagen. Naar verluidt, zijn thans ook in Chi- neesch Turkestan onlusten uitgebroken. De opstandelingen zouden getracht heb ben, de stad Kasjgar in te nemen, doch de Nanking-troepen zijn er in geslaagd de be weging te onderdrukken. Volgens andere berichten heeft Tsjang Kai Sjek Dinsdag een rede gehouden, waar in hij verklaarde dat hij, in tegenstelling met allerlei geruchten, niet voornemens is af te treden. Hij zal den opstand van generaal Tsjang Fat Kwei met alle geweld onderdrukken en hoopt binnen een maand zijn doel be reikt te hebben. Over den werkelijken toestand in het gebied van den opstand is nog niets met zekerheid bekend. De chef van den generalen staf van Tsang Kai Sjek heeft zijn functie neerge legd. Naar uit Honkong gemeld wordt heeft de opstandige generaal Tsjang Fat Kwei een manifest uitgegeven waarin hij mede deelt, voornemens te zijn Kanton binnen 14 dagen te veroveren. De kooplieden te Kanton weigeren de bankbiljetten van de centrale bank aan te nemeri. Daar evenwel de staat van be leg is afgekondigd werden zij daartoe ge dwongen met bedreiging met de dood straf. AMERIKA MacDonald's bezoek aan Amerika. Het program. Volgens het program van het voorgeno men bezoek van den Engelschen premier MacDonald aan Amerika zal deze met zijn dochter van 5 Oct-ober af 3 dagen op het Witte Huis vertoeven en daarna tot 10 October op de Engelsche ambassade. Zij zullen de eere-gasten zijn op een di ner, gegeven door president Hoover en aan andere feestmalen aanzitten. Ook zul len zij een bezoek brengen aan het parle ment. Zij zullen zich voorts naar de Mount Vernon begeven en een krans neerleggen op heb graf van Washington en vervolgens naar het nationaal kerkhof te Arlington om een krans neer te leggen op het graf van den onbekenden soldaat. Shearer's zaak onderzocht Uit Washington verneemt de „Times", dat tegenover de betreffende commissie van onderzoek van den Amerikaanschen Senaat de vice-president van de „Newport Shipbuilding Co." heeft verklaard, dat hij in de eerste plaats verantwoordelijk is voor het in dienst nemen van Shearer. Laatstgenoemde had aanvankelijk tot op dracht, de schepping va-n een sterke Ame- rikaansche handelsmarine te bepleiten; later ging hij echter als waarnemer naar Genève, ten einde de maatschappij onver wijld te waarschuwen, zoodra een beper king der oorlogsvloot waarschijnlijk zou zijn, aangezien de maatschappij kruisers voor de regeering der Vereenigde Staten bouwt. De president der onderneming, Fergu son geheeten, verklaarde niet te hebben geweten, dat Shearer te Genève werd ge bezigd. Hij gaf evenwel toe, dat hij en de vice-president verscheidene betalingen aan Shearer hebben verricht, die uit de boeken werden gehouden. Hij weigerde te zeggen, waarom dit was geschied. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. Geen wijziging van de doodsoorzaak. Door mej. Groeneweg was aan den mi nister van Arbeid, H. en N. o.m. de vol gende vraag gesteld: Is het waar, dat de hoofdinspectie bij het Staatstoezicht op de Volksgezondheid op een bewijs van overlijden, waarop door een Rotterdamsch medicus als doodsoor zaak was ingevuld „variola haemorrhagi- ca" (zwarte pokken), deze aanduiding heeft veranderd in „alastrim"? Minister Verschuur heeft daarop o.a. het volgende geantwoord Deze vraag moet ontkennend worden be antwoord. Het bewijs van overlijden, afge geven door een geneeskundige, komt niet in handen van den hoofdinspecteur van de volksgezondheid, zoodat hij, behalve dat hij er niet bevoegd toe is, ook niet in staat is, de door den geneeskundige opgegeven doodsoorzaak te wijzigen. De vrijstelling van wegenbelasting. Door den heer van den Heuvel zijn aan den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te deelen of en in hoeverre juist is het gerucht, vol gens welk voortaan als houders van trac tors in landbouwbedrijven, vrijgesteld van de wegenbelasting, aangemerkt zullen wor den ook huurders van dorschmachines 2. Indien dit gerucht juist is, wil do minister dan deze veranderde en verbeter de interpretatie op zoodanige wijze ter al- gemeene kennis brengen, dat de betrokken belastingambtenaren, landbouwers en ver huurders van dorschinstallaties hiermede rekening kunnen houden? Weigering van ongevaccineerde kinderen op een Rotterdamsche school. Op de vragen van den heer Kersten be treffende het nemen van maatregelen te gen het weigeren van toelating tot scho len van niet gevaccineerde kinderen, heeft de minister van arbeid, handel en nijver heid geantwoord: Uit inlichtingen, o.ör burgemeester en wethouders van Rotterdam verstrekt, is ondergeteekende het volgende gebleken: In verband met het veelvuldig voorko men van alastrim, hebben burgemeester cn wethouders van Rotterdam den hoofden der openbare scholen opgedragen, de ouders te wijzen op de wenschelijkheid, him kinderen te laten inenten. Het hoofd van een dezer scholen heeft daarbij aan vankelijk aan een moeder, bij wie tegen de vaccinatie van haar kinderen bezwaren van godsdienstigen aard bestonden, ver- zocht, haar kinderen eenige dagen thuis te houden. Onmiddellijk, nadat de moeder de secretarie-afdeeling voor het onderwijs en de volksontwikkeling had ingelicht, is aan het hoofd der betrokken school mede gedeeld, dat de toegang tot de school niet mocht worden geweigerd. De kinderen zijn daarop op den middag van denzelfden dag weder op de school toegelaten. Heb bovenstaande geeft den onderge teekende geen aanleiding, in deze aange legenheid nadere stappen te doen. Jubileum J. B. Vesters. Gelijk gemeld zal de heer J. B. Vesters, hoofdredacteur van het N. Brabantsch dagblad ,.Het Huisgezin" en van „De Volkskrant" op 1 October a.s. den dag herdenken,, waarop rijn 40-jarige journa listieke loopbaan aanving. Te dezer gele genheid zal Dinsdag a.s. des namiddags van 23.30 uur een receptie worden gehou den in het gebouw van C. N. Teulings' Kon. Drukkerijen, Emmaplein 2 Den Bosch, waar aan belangstellenden; gelegenheid zal worden gegeven den emineruten jour nalist tö complimenteeren. Holfu. De Hollandsche Filmuniversiteit, kort weg Holfu geheeten, gaat in exploitatie over aan de Orion Filmfabrieken. Het is voor hen, die met de leer- en ont wikkelingsfilm te maken gehad hebben, een bekend feit, dat het exploiteeren van leer-films niet alleen buitengewoon moei lijk, doch men kan gerust zeggen, haast onmogelijk is gebleken. Niettemin heeft de Holfu over de resul taten van haar arbeid, gedurende haar eerste levensjaar, niet te klagen gehad. Een 12-tal afdeelingen werden gevormd en mochten zich vrijwel zonder uitzondering in een groeiend leden-aantal verheugen. Na Nieuwjaar werkte de toen ingevallen bijzonder strenge en langdurige vorstpe riode niet gunstig op heb verder gi'oeien van het leden-aantal. Met kracht zal nu weer op den ingeslagen weg worden voort gegaan. De bestaande afdeelingen zullen verder worden versterkt en nieuwe afdee lingen worden opgericht. Binnenkort zulleh nadere mededee1' igen hierover in de pers verschijnen. Notariaat Naar wij vernemen heeft notaris J. H. Wildervanck de Blécourt te Bloemenda&l ontslag uit zijn ambt gevraagd. Gouden Priesterfeest pater H. Schoth. In het Redemptoristenklooster te Roo- zenda-al vierde heden de Z.Eerw. Paiter H. Schoth zijn gouden kloosterfeest. De jubi laris heeft een welbesteed leven aehter den rug, zoowel als professor aan de studie- inrichtilngen der Redemptoristen hier te lande als ook als prediker en missionaris. In de kloosterkerk legde hij in handen van den Hoogeerw. Pater Provinciaal L. Wou ters opnieuw de kloostergeloften af, waar na hij voor een geheel gevuld kerkgebouw een plechtige H. Mis van dank celebreerde. Zeer vele gelukwenschen gewerden den ju bilaris in den loop van den dag. Pastoor A. G.,Rhee. Naar wij uit zeer goede bron vernemen, zal de zeereerw. heer A. G. Rheè, pastoor van Nootdorp, die sinds Maart verpleegd wordt in het R. K. Ziekenhuis „St. Joan nes de Deo" Westeinde, Den Haag, bin nen zeer korten tijd in zijn parochie terug- keeren. De planteninvoer in Amerika. Spoediger dan verwacht werd, heeft de Amerikaansohe Senaat behandeld het wets voorstel van haar financieele commissie, waarbij men de uitvoering van Quar. 37 wilde temperen. Wij spraken reeds vroeger de hoop uit, aldus het „Wbd. v. BLGlt.", dat de Senaat hot voorstel zou aannemen en wezen er op, dat pas als het voorstel web geworden zou zijn, het oogenblik voor het „hijschcn van de vlag" gekomen zou zijn. Deze hoop is helaas niet vervuld. Een telegram, dat door de Directie van den Landbouw van den consulent Peters, Vrij dag j.l. werd ontvangen, meldt dat de Se naat het voorstel verwierp; een telegrafisch bericht door bemiddeling van de Amcr. Kamer van Koophandel bevestigde dit on der bijvoeging, dat de verwerping geschied de als gevolg van het protest van het Mi nisterie van Landbouw. Het bleek de laatste week, dat door dr. Marlatt en de zijnen een groote tegenactie was op touw gozet. Over 't geheele land zou de alarmklok geluid zijn en de voor standers van Amerika's sanitaire politiek waren op hun post. Het is ja-mmer, heb heeft ditmaal weinig gescheeld. In ieder geval is door dit ini tiatief van de Amerikaansche volksverte genwoordigers zelf terdege de aandacht op het verkapt protectionisme gevestigd. Of men bij de behandeling van het onderwerp bepaalde toezeggingen van het Dept. van Landbouw heeft gekregen, moeten wij af wachten. Dit zal uit nadere berichten wel blij leen. GEMEENTERAAD. Ontvangsten en uitgaven in verband met den Stadhuisbrand. In een uitvoerigen brief aan den ge meenteraad schrijven B. en W. onder meer het volgende: Nu het in totaal benoodigde bedrag voor inrichting en meubileering en voor recon structie der administratie met eenige juistheid kan worden benaderd, is de op gave der uitgaven, die ter zake van den Stadhuisbrand zijn gedaan, in de leeska mer ter visie gelegd: Met inbegrip van een post voor onvoor ziene uitgaven vermeldt de staat wegens gedane en vermoedelijk nog te doene uitga ven een eindbedrag van 176.000, zoodat het bij raadsbesluit van 4 Maart 1929 toe gestane voorloopige crediet van 50.000 met 126.000 dient te worden verhoogd. Tevens behoort thans op de begrooting te worden geregeld de ontvangst van de assurantiepenningen. Der gemeente com peteerde deswege 1.239.186. Van dit be drag moet 2944 worden uitgekeerd aan do commissie voor de Lakenhal wegens bij den brand van het Stadhuis verloren ge- gane kunstvoorwerpen. Ten einde te voorkomen, dat de gewone dienst uit de ramp voordeel zou trekken, zal aan het einde des jaars de gekweekte rente over het niet-verbruikte deel der assurantiesom ook indien de gemeente de gelden tijdelijk in eigen dienst mocht aanwenden bij de ontvangsten ter zake van den brand worden gevoegd. Dit zal eveneens geschieden met de bespaarde kosten van onderhoud van het voormalige raadhuis. Daartegenover mogen dan uiter aard de huren van d© gebouwen en loka len ten laste van den correspondeerenden uitgaaf-post: ..kosten van voorzieningen in verband met den brand van het stadhuis VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Mr. Th. Heemskerk president van de conferentie ter codificatie van het interna tionaal recht. De Belgische prinses Marie José gaat zich verloven met den Italiaanschen kroonprins. Ontvangsten en uitgaven in verband mot den Stadhuisbrand. (1ste blad). OMGEVING. Z. D. H. de Bisschop consacreert het altaar voor de kerk te Stompwijk. (1ste blad). worden gebracht. Deze uitgaven bedragen aan huren tot 31 Dec. a.s. 6040. De commissie van financiën, in wier handen het voorstel om de bovenbedoelde boekingen te doen was gesteld, deelt den raad mede, dat van het bovengenoemd to taal bedrag aan uitgaven van 176.000 naar schatting een som van 66.000 ge acht kan worden te betreffen zaken van blijvende waarde, zoodat het restant ad rond f 110.000 betrekking heeft op uitga ven, die bij het verlaten der tijdelijke bu reaux als verloren moeten worden be schouwd. Naar haar meening dient een re geling te worden getroffen, dat de uit gaven, die gedaan worden voor zaken, waaraan geen blijvende waardo mag wor den toegekend, uiterlijk bij het betrekken van het nieuwe Stadhuis uit den gewonen dienst geheel zijn afgeschreven. De com missie is van meening, dat het. het stre ven moet zijn, dat dc assurantieoenningen zooveel mogelijk beschikbaar blijven voor de voorzieningen van definitieven aard, met name voor den bouw van een nieuw Stadhuis. B. en W. zeggen toe zich over dit denk beeld nader te zullen beraden. Verkoop van gronden van „Endegeest" aan het Rijk. Voor de verbetering van het gedeelte van den Rijksweg 's-GravenhagcNoord- Hollandsche grens, tusschen den Lagen Morschweg en de Leidscho Buurt behoeft het Rijk de beschikking over eenige stroo- ken grond en sloot, in eigendom toebehoo- rende aan de gemeento en gelegen aan en nabij de Gestichten „Endegeest" c.a. Benoodigd is in totaal een oppervlakte van 18497 M2., waarvan 4680 M2. weg en water. Na gepleegd overleg met den hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat inzake de verkoopvoorwaarden en heb project van den weg, speciaal wat de ligging ten op zichte van het hoofdgebouw van „Ende geest" aangaat, welk overleg tot bevre digend resultaat leidde, en waarbij met de wenschen van de Commissie van Be heer over de gestichten „Endegeest" c.a. zooveel mogelijk rekening werd gehouden, verklaarden B. en W. zich bereid mede werking tot den verkoop te verleenen. Intusschen bood het Rijk een prijs van f50.515, waarin begrepen vergoeding voor de opstallen (o.a. huis met bollenschuur enz. op het perceel Sectie E. No. 2407), voor de in den verkoop te begrijpen boomen, enz., on voor door dc gemeente te plaatsen hekwerken, terwijl de ge meente een prijs vroeg van f 63.173.50. Het verschil tusschen den aangeboden en den gevraagden prijs, ten bedrage van f 12.658.50 werd veroorzaakt, doordat van wege het Rijk de grond en het bedoelde huis c.a. lager werden gewaardeerd, dan het College van B. en W. meende te mo gen bedingen. Om nu een minnelijke oplossing te be vorderen, stelde de hoofdingenieur voor de terreinstrooken met opstallen te doen taxeeren door drie deskundigen, van wie door rijk en gemeente elk een te benoe men en de derde door deze beiden aan t© wijzen, met welk voorstel B. en W. zich konden vereenigen. De taxateurs kwamen nu tot een som van f 60.199, d.i. slechts weinig minder dan de gemeente vroeg, doch belangrijk hooger dan het Rijk bood. Met deze taxatie kan hot Ooilogo van B. en W., evenals de Commissie van Fa bricage zich alleszins verecnigen en B. en W. verklaarden zich dan ook bereid op dien voet een voorstel tot verkoop aan den Raad te doen. Een uitgave voor „Endegeest". B. en W. geven den Raad in overwe ging, de Commissie van Beheer over de Gestichten „End©geest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" te machtigen over te gaan tot de aanschaffing van twee Doby- stokers voor de som van f 4500, te betalen uit de middelen van het afschrijviirgs- en vernieuwingsfonds dier inrichtingen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1