UIT DE RIJNSTREEK' SPORT Weth. Warmerdam beantwoordt hierna de opmerking van den heer Schrama over de sloot van baron Van Harden- broek. Aan B. en W. is uitdrukkelijk ver zekerd, dat de boom over de vaart voor schippers, die geen zand voor zandsteen- fabrieken vervoeren, geen belemmering zal ziin. Spr. zai de klacht aan baron Van Hardenbroek overbrengen. Hierna ging de Raad op verzoek van de:, heer Segers in geheime zitting. HILLEGOM. ::ze. Gisteravond hield ,.De Hanze" een ledenvergadering in café „Flora", die zeer goed bezocht was. De voorz., de heer P. Klaver, opende de vergadering. Ingeko men is een klacht van eenige leden, dat een der bakkers door het stoken van krul len een stank verspreidt in de omgeving Liever dan dat het bestuur in deze over een collega-tmiddenstander een klacht in dient bij het gemeentebestuur, wordt ge adviseerd er met den betrokken bakker over te spreken, ten einde te verkrijgen, dat er verbetering intreedt. Hierop volgt verslag der voorzittersver gadering. Hierbij komt ter sprake de pro paganda voor de Hanze in de Pers. Het hoofdbestuur wenscht een blad van be perkten omvang aan alle leden te doen toe komen, hetgeen mogelijk gratis kan. in dien 2500 van het bestaande, groote or gaan gegarandeerd zijn. Over het nut en het mogelijke van een en ander wórdt breed gesproken, daar de voorwaarde ge steld wordt, dat de bestuursleden der af- ,deelingeD elk een abonnement op het groote orgaan nemen. Het ligt voor de hand. dat deze abonnementen uil de afdee- lingsklassen worden betaald. Bij gehou den stemming verklaart de overgroote meerderheid zich voor dit denkbeeld van het hoofdbestuur. Het verslag der Santos-commissie deed een tevreden geluid hooren de in Juli gehouden bloempjesdag kon 205.18 aan het fonds afdragen en het stemt tot blijd schap, dat zoovele niet-standgenooten het bloempje kochten. Hierop volgde de bespreking van den beschrijvingsbrief voor den Oentralen Raad, die te Wassenaar op 8 October zal worden gehouden. Nadat even over de be grooting was gesproken, kwamen enkele voorstellen ter tafel. De afd. Alkmaar wenscht uitbreiding van het hoofdbestuur met 3 of 3 leden, om ook kleine middenstanders in het bestuur te erlangen. H<et praeadvies ontraadt aan neming. Na bespreking verklaart zich de vergadering voor het voorstel-Alkmaar, zoodat de afgevaardigde er voor zal stem men. Nog heeft de afd. Alkmaar een voor stel ingediend om notulen en jaarverslagen niet te doen voorlezen, opdat meer tijd vrij kan komen voor de behandeling van be langrijke voorstellen. Besloten wordt, ook aan dit voorstel steun te verleenen. De afd. Leiden heeft een voorstel inge diend, om voor het Santosfonds een vaste post op de begrooting te zetten. Het hoofd bestuur ontraadt aanneming. De vergade ring staat in dezen aan de zijde van het hoofdbestuur. Tot afgevaardigde naar den C. R. wordt gekozen de heer C. G. van Poll, sec. de heer F. J. A. J. van Gennip. De voorz. wijst er op, dat alle leden vrijen toegang hebben tot de algemeene vergaderingen en daar Wassenaar niet ver van hier gelegen is. vertrouwt hij, dat meerdere leden er heen zullen gaan. Rondvraag. Een der leden stelt zich be schikbaar, om met een der bestuursleden op huisbezoek te gaan bij niet-leden, om deze te bewegen in de organisatie te ko men. Dit voorstel wordt gaarne toege juicht. Bovendien kan een propagandist van het hoofdbestuur ook nog nuttig werk verrichten voor de meest onwilligen. Een en ander zal in de bestuursvergadering worden behandeld, waarna de vrager er nader van hoort. Een ander lid vraagt inlichtingen om trent het werktijdenbesluit, dat met Jan. a.s. in werking treedt. Het bestuur zegt, van deze zaak nog geen studie te hebben gemaakt. De vrager vindt dat jammerhij acht het een punt van belang; deze vTaagt of het invloed heeft op den winkelier .zelf. Geantwoord wordt ontkennend: als het personeel maar voldoende vrij krijgt, mag de patroon zich wel dood werken, merkt een der leden ondeugend op. Hierna slui ting. Aanbesteding. Gisteren werd in hotel Sistermans onder architect- H. Kijna Wzn. voor rekening van den heer Van Houwe- ninge publiek aaflbesteed: Het bouwen van een bakkerij, met winkelhuis en bo venhuis aan de Hoofdstraat, hook Haven alhier. Uitslag als volgt: E. Schuit ƒ35450, Couzijn en De Vries 33982, Bcbrs. Broer tjes te Heemstede ƒ38123, Fa. Daudoij en Co. te Lisse 32525, J. Th. Sijn te Rotter dam 'f 40400, Kort en Van der Wiel, Rijns- burg-Noordwijk ƒ42980. Van Duin en Vink Noordwijk 40950, Breevoort, Haarlem 31700. Nijman-Rusman 36666, G. Met- tes, Haarlem ƒ37850, H. Bakker, Voor hout. 36614, M. Koppe, Benr.ebroek 31444. Waar geen woonplaats vermeld is, wonen de inschrijvers te Hïllegom. De be- grooting was 37000, waaronder winkel in stallatie en schilderwerk De gunning is aangehouden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het waarschuwingssein werkte niet De heer L. Guyt kwam vanaf Katwijk aan Zee door de v. Egmondstraat met zijn auto, toen tegelijkertijd uit de Voorstraat een reparatiewagen van den N. Z. H. T. naderde. Het waarschuwingssein in de v. Egmondstraat werkte niet, zoodat G. meende, dat de weg veilig was. Gelukkig reed G. een matige gang en had nog go- legenheid om een zwenking te maken en te remmen hetgeen echter niet verhinder de, aat een botsing volgde, waartoe het in dezelfde gang doorrijden van de tram mee werkte. Door de tegenwoordigheid van geest v. G. werden ongelukken voorkomen, doch de auto had nogal materieele schade bekomen. KATWIJK. Schietwedstrijden. Zaterdag a.s. 28 Sept. zal de wedstrijd om den 2den Oegst- geester wisselbeker plaats hebben. Hieraan nemen deel vijftallen uit- de Burgerwach ten Oegstgeest, Voorschoten, Leiden, Kat wijk, Valkenburg en Rijnsburg. Er wordt geschoten op schijf Burgerwacht-, telling 110, afstand 100 M. Iedere schutter schiet twee series achter elkaar in de houding welke hij verkiest, voorafgegaan door één proefschot. De wedstrijd vangt aan te 2.30 uur namiddag. De grocte jaarlijksche sehietwedstr' d onder de leden der Katwijksche Burger wacht zal gehouden worden op Zaterdag 5 en 12 Oct. a.s. De schutters schieten de de ren dag een serie knielend, een serie staand en een serie liggend. Deze zes series be palen den totalen uitkomst der schutter. De schutters zijn ingedeeld in groepen of klassen n.l. A, B en C. De Burgemeester J. Sohokking, Majoor Phaff en Kapitein Snijders zullen de wedstrijden met- hunne tegenwoordigheid vereeren. N00RDWIJKERH0UT. Het auto-ongeluk. Omtrent de toe stand van de beide slachtoffers van het on geluk van verleden Woensdagnacht verna- me wij, dat L. v. d. M. het ziekenhuis thans hersteld heeft- verlaten. Het meisje, J. v. d. K., is er nog steeds erg aan tne. Thans is vastgesteld, dat zij op drie plaatsen een bekkenbreuk had bekomen en tevens meer dere inwendige kneuzingen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de oorzaak van het ongeluk te wijten was aan te snel rijden en onvoldoende chauf- feer-kennis van den bestuurder. WARMOND. Inenting. Met het oog op het nade rend en dreigend alastrimgevaar zal alhier op Donderdag 26 September a.s. tussohen 6 en 7 uur n.m. in het lokaal van de Open bare School gelegenheid worden gegeven tot kostelooze herinenting van volwasse nen. Aangeraden wordt, ook kinderen, wier inenting 6 a 7 jaren is geleden, opnieuw te laten inenten. Dringend worden inwo ners aangeraden hiervan gebruik te ma ken, daar zoowel te Rotterdam als Delft dagelijks meer en meer blijkt, dat herin- enting ongevaarlijk en de beste beschut ting is voor deze besmettelijke ziekte. Sportvereen. „De Kaag". Het ligt in de bedoeling van de Kou. Roei-, Zeil- en Motorsportveroeniging „de Kaag" alhier, ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, in liet- voorjaar a.s. deze gebeurtenis fees telijk te herdenken. Deze herdenking zal plaat-s vinden los van de Kaagweek en zich dan uitsluitend bepalen tot het dorp. Hiei- om treil tv zal nader overleg worden gepleegd met heb Gemeentelijk Bureau voor Vreem delingenverkeer. ZEVENHOVEN. GEMEENTERAAD. Veertig jaren te veel betaald. De kosten electrificatie Hoogen- dijk lager dan geraamd. De bo venmeester wil goedkooper wonen. De Raad dezer gemeente kwam 23 dezer in openbare vergadering bijeen. Tegenwoordig alle leden. Na opening door den voorzitter, den •Burgemeester, wordt het ambtsgebed ge lezen en de notulen der laatste vergadering die onveranderd worden vastgesteld. Hierna wordt mededeeling gedaan van een vijftal medodeelingen van Ged. Staten betreffende goedkeuring van verschillende besluiten. De begrooting voor den "Warenwetdienst te Leiden wordt aangeboden, waaruit blijkt dat voor 1930 door deze gemeente verschul- digd is 146.81; de rekening 192S van den- zelfden dienst wordt- aangeboden, waaruit blijkt, dat over dit jaar 15.43 te veel is betaald. Mededeeling van den Minister van Ar beid, dat over het exploitatiejaar 1927-'28 58.04 is bijgedragen in het tekort van het woningbedrijf. Al deze stukken, alsmede een schrijven betreffende een te geven esperanto-cursus, worden voor kennisgeving aangenomen. Op verzoek wordt- aan P. v. Leeuwen te ruggaaf van te veel betaald schoolgeld ver leend. Het gemeenteverslag 1928 wordt aange boden. Afwijzend wordt beschikt op een ver zoek van A. V. O.; van de vereenïging voor Bloembollencultuur te Haarlem tot vast stelling van een verordening tot het ver bieden van bepaalde aardappelsoorten met heb oog op de aardappelwratziekte en der Dierenbescherming inzake bepalingen voor veestallen. C. Couprie heeft vanaf 1890 per jaar 2.50 erfpachtsrecht betaald van een stuk je grond, dat zijn eigendom blijkt te zijn; hij vraagt deze kosten terug. P. v. Leeuwen is hier voor, omdat dit geld de gemeente niet toekomt, waartegen over de leden de Groot en Slingerland op merken, dat er hier twee schuld hebben: de gemeente en ook de eigenaar; de Groot stelt voor de helft te rest-itueeren. Het voorstel-v. Leeuwen wordt met- vier stemmen tegen, verworpen (voor waren v. Leeuwen, Brunt en Breedijk); het voorstel de Groot wordt hierna aangenomen. De voorz. deelt mede. dat de Hoogendïjk op 12 September aan het electriscï» net is aangesloten en dat de kosten der uitbrei ding dank zij het goede weer en ons per soneel, beneden de begrooting zijn geble ven. Zooals bekend hebben de bewoners een bepaalde garantie gegeven en wel in den vorm van lichtverbruik; B. en W. hebben dit omgezet in een bedrag, n.l. het aantal door ieder gegarandeerde K. W. U. licht, maal 45 oents; op deze wijze zijn de aan geslotenen vrij in licht- en krachtverbruik; de Raad keurt- deze regeling goed. De betrekkingen van begeleider van dienstplichtigen en toezichthouder op de wegen worden opgeheven. Door het hoofd der O. L. school is een verzoek ingediend om verlaging van zijn huishuur, die sedert vorig jaar 300 per jaar bedraagt-, B. en W. hebben hieromtrent geen be paald voorstel. De heer Breedijk zegt, dat. naar zijn meening de huur vorig jaar reeds te hoog gesteld is. waarom hij wel voor inwilliging van het verzoek (verlaging met 50) is; de heer Brunt wil zich niet tegen de ver laging verzetten, als werkelijk de genoem de gebreken aan het huis zouden zijn. maar dan niet om de redenen, die genoemd wor den in het verzoek, maar om zakelijke re denen, zijnde deze, dat wij niet- het- gevaar loopen, dat- het hoofd een andere woning zou gaan betrekken. Hierna wordt- het verzoek met algemee ne stemmen ingewilligd. Een schrijven van de Sted. Electriciteite- fabriek te Leiden inzake kosten van een storing der hoogspanningskabel naar het gemaal van den polder Zevenhoven, wordt tot- een volgende vergadering aangehou den; men is evenwel allen overtuigd, dat de ons in rekening gebrachte halve kos ten, moeten worden betaald. Zooals in de vorige vergadering bespro-, ken, stellen B. en W. thans voor, vast te stellen een verordening betreffende de maximum snelheid voor motorrijtuigen, zijnde 20 K.M. per uur; de kom is daarin omschrevenmet algemeene stemmen wordt tot de vaststelling besloten. Er zullen waarschuwingsborden worden aaneekocht bij de fa. Asselberg te Bergen op Zoom. De schoolgeldverordening vervalt- met ingang van 1 Januari 1930; B. en W. stellen voor, deze ongewijzigd weder vast te stel len, omdat deze verordening in de praktijk goed voldoet en geen reden tot klachten heeft gegeven, terwijl toch gehoopt mag wordn dat de toegezegde wettelijke veran dering eens kernen zal. Wordt besloten mét de Bank roorj-Ne- derl. Gemeenteen een rekening-courant overeenkomst aan te gaan. De heer Breedijk zegt, dat door de plaat- sing van de scheering bij Oostda-m aan den Hoogendijk. de toestand nog niet heele- maal is verbeterd, omdat aan hot op den dijk geplaatste hek thans geen klaphek is. en het groote hek moeilijk te openen is. De voorz. zegt dat het dan wel goed zou zijn. er nog eon aan te laten maken, vooral omdat dit altijd geweest is. Er wordt besloten polder Zevenhoven te verzoeken, dit a'snog te doen. omdat deze polder indertijd ook het hek heeft ge- plaat-at. Een in concept aangeboden wijziging der begrooting 1929 wordt algemeen vast gesteld. B. en W. stellen voor. gedurende den a.s. winter, n.l. van 15 October tot 1 Maart avondlessen aan de O. L. school te doen geven, gedurende ongeveer 100 uur, voor alle niet-leerplichtige personen; onderwijs zal dan worden gegeven in de Ned. taal, lezen, rekenen, aardrijkskunde en natuur kunde (mede omvattende gezondheidsleer en landbouwkennis); het schoolgeld te stel len op 20 per leerling per weelc; hiervan te voldoen de kosten van verlichting, verwar ming en der leermiddelen; de lessen te doen geven, indien zich minstens 15 leer lingen aanmelden; de belooning voor den heer Monshouwer té stellen op 1.50 per uur. B. en W. vinden dit voor velen zeer nuttig en gewenscht waarom zij gaarne wilden wet en, of de Raad hiervoor gevoelt-; dit- blijkt het geval te zijn, en wordt dan ook met algemeene stemmen besloten do regeling te aanvaarden, als voorgesteld. De begrooting voor het dienstjaar 1930 wordt aangeboden; aan het Ned. Roode Kruis wordt als andere jaren een subsidie van 10 toegekend; aan de Yrijw. Land storm 25. echter met- bepaling, dat aan de plaatselijke afdeeling 12.50 zal wor den toegekend in verband met het 10-jarig bestaan der afdeeling; aan de wed. A. we der 1 per week en aan de wed. de Br. weder een toelage van 100. Aan Verzaal zal worden opgedragen de slangen der brandspuit na te zien. Jfagegaan zal worden op welke wijze elke autohouder in deze gemeente in staat zal zijn, ingeval van brand, de spuit van Nieuwveen te kunnen halen, door bevesti ging van een haak. De heeren de Groot en Brunt merken op, dat enkele straatlantaarns niet branden; de voorz. zegt toe. het in orde te deen ma ken. vraagt echter nogmaals hem hiervan steeds direct kennis te geven. De heer Slingerland merkt- op, dat de heining bij Verleun zoo hoog is, dat- het uitzicht daar geheel belemmerd is, vooral met het afrijden van de brug; de voorz. zegt toe, in gevolge de verordening Ver leun aan te schrijven. Hierna sluiting. VOETBAL. De strafschopregeling. Een actie van den heer Hirschman. Het blijkt wel duidelijk, dat de nieuwe strafschopregeling op een misverstand be rust. De heer Hirschman, secretaris van de F.I.F.A. en voorzitter van de vergade ring van de International Board te Pa rijs, heeft n.l. een circulaire gezonden aan de afgevaardigden, die op de bedoelde vergadering aanwezig waren. In deze cir culaire wordt gevraagd de meening te wil len geven over de ;-uiste uitlgging van de aangenomen bepaling. Het is dan de be doeling om de uitlegging van de meer derheid als de juiste uitlegging te be schouwen. Het laat zich wel aanzien, dat deze stemming thans niet geheel zuiver meer zal zijn. Immers de Athletic News wijst er op, dat in Engeland reeds tal van wedstrijden zijn gespeeld onder de door den Engclschcn V B. vastgestelde rege ling Het blad acht het niet mogelijk om thans een andere regeling te nemen, daar dat tot onbillijkheden aanleiding zou kun nen geven. Daarom zullen de Engelsche afgevaardigden volgens Athletic News zich wel moeten houden aan de door den Engelschen V. B. vastgestelde uitleg ging en ook Wales en Ierland, die blijk baar de Engelsche regeling hebben over genomen, zullen die regeling wenschen te handhaven. Er zou dan geen meerder heid voor een andere opvatting zijn. Komt de zaak echter volgend jaar opnieuw op het congres van de International Board dan kan men wel aannemen, dat de be paling zal worden gewijzigd. Overigens zien wij niet in, waarom een regeling niet in den loop van het seizoen gewijzigd zou kunnen worden. Alle clubs hebben dan precies denzelfden rijd onder de oude regeling gespeeld en voor alle clubs staat het dus gelijk. Overigens staat wel vast, dat de Engel sche V. B. door zijn van de algemeene opvatting afwijkende uilegging tot moei lijkheden zal geven. De F.I.F.A. speelt n.l. onder de spelregels van de International Board. De door den Engelschen V. B. ge geven uitlegging geldt derhalve niet voor do landen van de- F.I.F.A., die dit punt, bij gebrek aan een uitlegging van de In ternational Board, kunnen regelen zoo ze dat zelf wenschen. Nu blijkt, dat sommige landen de uitlegging van do I. B. wel en andere landen die uitlegging niet over nemen. Dit zal bij internationale wedstrij den tob moeilijkheden kunnen leiden. De poging van den heer Hirschman, om een uitspraak van de International Board te krijgen, zal dus in zooverre nuttig zijn, dat men er een uniforme re geling door krijgt, al zal die regeling dan ook maar alleen voor dit seizoen gelden. „Vad." VOETBAL. Sericwodstrijden S.N.A. (Stompwijk). Men schrijft, ons uit Leidschendam Zondag speelden A.V.V. 1 en 2 voor de S.N.A.-Serie te Stompwijk. Het 2e elPal speelde tegen Leiden 3 om 12.30 uur; A.V.V. heeft 3 invallers, vrij spoedig weet Leiden te doelpunten, terwijl A.V.V. het niet ver der kan brengen dan de Leiden-achterhoe- de. Voor de rust weet Leiden nog 2 maal te doelpunten, zoodat bij rust Leiden een 30-voorsprong had. Na de rust pakt A.V.V. 2 goed aan en vrij spoedig heeft de midvoor succes. Dit doelpunt- moedigt A.V.V. aan en het Lei- den-doel is voortdurend in gevaar en num mer 2 ligt dan ook spoedig in het Leiden- doel. Ongeveer 15 minuten voor het einde krijgt A.V.V. een penalty, welke in een doelpunt wordt omgezet en waarmede 'le stand gelijk wordt 33. Hiermede komt ook hot einde. In de verlenging wordt aan Leiden het winnende doelpunt toegekend voor een bal, welke door den A.V.V.-keeper op de doel lijn gehouden werd, wat alzoo A.V.V. den len prijs kostte. Vermeld zij, dat de inval lers uit het 3e elftal een goeden wedstrijd gespeeld hebben, wat vooral blijkt uit het feit, dat een 3O-achterstand in een gelijk spel werd omgezet. Hierna speelde A.V.V. I tegen Leiden II. Beide ploegen wegen tegen elkaar op, doch niettegenstaande dab heeft Leidon spoedig succes door een misverstand in de A.V.V.-achterhoede. Lang plezier heeft Leiden niet van den voorsprong, daar do A.V.V.-midhalf op vrij grooten afstand een goed geriöht schot inzendt, dat over de han den van den keeper in het Leiden-doel ver dwijnt. Om beurten zijn beide in den aan val, doch voor de rust blijft de 'stand on veranderd. Na de rust is A.V.V. voortdurend in de meerderheid en na een kwartier weet de A.V.V.-rechtsbuiten te doelpunten (21). Leiden zit intusschen ook niet stil en werkt hard voor den gelijkmaker, doch de A.V. V.-achterhoede houdt stand. Dan het critieke moment van dezen zoo goed gespeelden wedstrijd. "Wanneer door eenige Besturusleden van A.V.V. gevraagd wordt, hoelang er nog te spelen is, zegt de scheidsrechter nog 7 1/2 minuut. Allen ne men den tijd op, doch als deze 7 1/2 minuut verstreken zijn en allen denken, dat het einde zal gefloten worden, laat de scheids rechter kalm doorspelen. Ten overvloede liet hij Leiden een penalty nemen voor een overtreding, welke buiten het strafschop gebied plaats vond. Deze penalty bracht Leiden den gelijkmaker. Na eenige protesten van grensrechter eenige Bestuursleden van A.V.V. gevraagd punt na afloop van den wedstrijd gemaakt was, bleef de scheidsrechter bij zijn beslis sing. De wedstrijd moest nu verlengd wor den, doch het A.V.V.-bestuur en de leden wenschten dit niet te doen. Na afloop nam A.V.V. genoegen met den 2en prijs, ofschoon zij eerlijk den lsten verdiend had. Het optreden van soheidrechter Righarb van Gelder was ver beneden het peil, wat een schcidsr. voor dergelijke wedstrijden hebben moet. DE OLYMPISCHE SPELEN 1932. Een onderhoud met kapitein van Rossem, die morgen naar de Ver- eenigde Staten vertrekt. Een reis van zes maanden. De deel neming van Nederland. Morgen vertrekt de secretaris van het Comité der Olympische Spelen 1928, kapi tein G. van Rossem, met het mailschip „Statendam" van de HollandAmerika- Lijn naar de Vereenigde Staten, als advi seur voor de Olympische Spelen, die in 1932 te Los Angeles zullen plaatshebben. De heer Van Rossem was zoo welwillend, een vertegenwoordiger van het Persbureau Vaz Dias een onderhoud toe te staan, waar in hij het een en ander over zijn reis naar het land van den dollar heeft medegedeeld. „Ik ga naar Amerika", zoo ving de heer Van Rossem aan, „op uitnoodiging van het voorloopig Olympisch Comité aldaar. Ge durende de voorbereiding van de Olympi sche Spelen in Amsterdam heb ik veel er varing opgedaan en men stelt er in de Ver eenigde Staten prijs op, van deze ervaring gebruik te maken. U moet wel begrijpeu, dat ik uitsluitend als adviseur ga en dat het Amcrikaansch Olympisch Comité zelf de noodige beslissingen heeft te nemen". Wij stelden den heer Van Rossem de vraag of hij zich beschouwde als „trait d'union" tussohen de sport in Europa en die in de Vereenigde Staten. Kapitein Van Rossem antwoordde hier op, dat dit niet het geval is, doch dat hij in Amerika zal wijzen op de in Europa geldende bepalingen en gewoonten bij groote sportgebeurtenissen. „Laten wij he pen, dat men in Amerika geen groote fees ten aan de Olympische Spelen zal verbin den, doch uitsluitend het sportieve en op voedende karakter op den voorgrond zal stellen", voegde hij er aan toe. „Met wie denkt U in de Vereenigde Sta ten besprekingen te voeren?" „Ik hoop daar in de eerste plaats te ont moeten de voorzitter van het voorberei dend Olympisch Comité in Amerika, mt. Garland, die tevens lid is van het Interna tionaal Comité. Verder zal ik uit den aard der zaak besprekingen voeren met mr. Zack G. Farmer, secretaris van het voor bereidend Comité. Ik ga natuurlijk niet alleen naar New-York, maar zal ook in Los Angeles, de plaats, waar de Spelen van 1932 gehouden zullen worden, van ad vies dienen". „Wat denkt U van de mogelijkheid der Nederlandsche deelneming", was onze vol gende vraag. „Acht U het niet wensche- lijk, dat bijvoorbeeld onzo zwemmers, en met namo onze zwemsters, alsook on7.e voetballers, uthleten en ruiters zullen uit komen?" „In 't algemeen gesproken", antwoordde de lieer Van Rossem, „acht ik het zeer wen- schclijk, dat Europa in 1932 zooveel moge lijk in Los Angeles vertegenwoordigd zal zijn, zij het dan ook met kleinere delega ties dan in Amsterdam het geval is ge weest. Wat in het hijzonder Nederland betreft, zou liet zeer op prijs te stellen zijn, indien ons land, vaar toch do vorige Olympische .Spelen hebben plaats gehad, in meer dan behoorlijke mate in Los Angeles zal uit komen". De heer Van Rossem vertelde ons ver der dat zijn verblijf in de -Vereenigde Sta ten ongeveer zes maanden zal duren. Hij zal in Europa terug zijn vóór het groote Olympische Congres, dat einde Mei 1939 te Berlijn wordt gehouden. De heer Van Kossem zal dit Congres bijwonen als ver tegenwoordiger der Internationale Scherin- federatic. Aan het slot, van ons onderhoudgeelde kapitein Van Rossem ons nog mede, dat hij op zijn reis naar Amerika zal worden vergezeld door zijn secretaresse, mejuf frouw Beyerman, die in deze kwaliteit ook dc geheelc voorbereiding van de Olympi sche Spelen in Amsterdam heeft medege maakt en dus volkomen op de hoogte is. INTERNATIONAAL OLYMPISCH COMITÉ. Het congres te Berlijn. Het groote Olympisch. Congres, dat steeds eenmaal tusschon twee Olympische Spelen en dan in het jaar, dat juist in het midden vail do Olympiade valt, wordt ge houden, /.al van 25 tot 30 Mei 1930 te Ber- lijn plaats vinden. Aan dit Congres ne men deel het Internationale Olympisch Comité, vertegenwoordigers van de natio nale Olympische' comité's en do vertegen woordigers van de erkende internationale sportorganisaties. Ook het Nerie'rlandsch Olympisch Comité zal op dit Congres te Berlijn vertegenwoordigd zijn en in ver band mot het feit, dat de jongste Olympi sche .Spelen te Amsterdam werden ge houden, wordt aan, de deelneming vanj ons land groote waarde gehecht. Dit Congres aldus wordt ons gemeld zal zich in de eerste plaats bezig hou den mot hot program der Olympische Spe len, die in 1932 to Los Angeles zullen plaats hebben en verder met den duur der Spelen. Er zullen drie commissies worden ingesteld, te weten een voor het amateu risme, een voor de inkrimping van het programma voor 1932 eu^ien voor de be vordering der stichting van speelvelden. Op het Cohgres zal verder aan de orde komen do deelneming van de vrouwen aan de Olympische Spelen. Vrouwen zullen alleen worden tocglaten bij gymnastiek, zwemmen, lawntennis en schaatsenrijden. Wat. den duur der Olympische Spelen betreft, zal worden voorgesteld, dat deze niet langer zal zijn dan twee weken met drie Zondagen. Een ander belangrijk punt- dat ter sprake zal komen, is dc stichting van na tionale Olympische Comités. Bepaald zal nl. worden, dat in een land, waar geen nationaal Olympisch Comité bestaat, een gevormd zal moeten worden, alvorens dat Jand aan do Olympische Spelen zal kun nen deelnemen. Voor de Vereenigde Staten vooral is dezo bepaling van belang, om dat daar op het oogenblik nog geen natio naal comité bestaat. Er zijn eenige comi té's to Now York en te Los Angeles onafhankelijk van elkaar, doch het zal noodig zijn, dat deze voor J932 tot samen werking in een comité geraken. Naar aanleiding van de ervaringen tij dens de jongste Olympische Spelen te Amsterdam, zal worden bopaald, dat dc namen der dcolnemers bij het organisee- rend comité moeten zijn binnengekomen minstens veertien dagen voor den datum van den eersten wedstrijd in elke sport zonder dat daarin dan nog wijzigingen mogen worden gebracht. Het is nl. tc Am sterdam gebleken, dat te late aanmelding en wijziging veel onnoodig werk en last veroorzaken, een feit, waarvan de secre taris van het N. O. O'., kapitein G. van Rossem destijds mededeeling hoeft ge daan aan hot Internationaal Olympisch Comité. Voorts wordt voorgesteld, dat hel Con gres opnieuw den v/ensch zal uitspreken, evenals in 1925 te Praag, -lat de Interna tionale Bonden hun wereldkampioenschap pen doen samenvallen niet de Olympische Spelen en in elk geval, als dit niet kan, in het jaar van de O. S. geen wereldkampioen schappen organisceren. Hoewel elke Internationale Sportorga nisatie kan beslissen welke wedstrijden zullen plaats hebben op de Olympische Spelen na overleg met het Uitvoerend Co mité, zal het Congres toch de wenschelijk- heid uitspreken, dat men het aantal wed strijden zooveel mogelijk zal beperken. Zooals reeds vroeger gemeld is, zullen dc Olympische Winterspelen in 1932 ook in Amerika plaats hebben en wel te Lake Placid. Aan het Congres gaat een zitting van het Uitvoerend Comité van het I. O. C. vooraf op 23 Mei, terwijl 't I. O. C. dien zelfden dag des middags en den volgea- den dag vergadert.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9