UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS Agenda met den Middenstand rekening kouden zal. Met de beste wenschen voor bet Con gres en voor een prettig verblijf der con gressisten in Almelo, sloot de burgemees ter zijn toegejuichte toespraak. Antwoord van voorzitter Struycken. Door den heer C. J. G. Struyeken, voor zitter van den Ned. R.-K. Middenstands bond werd met enkele woorden de toe spraak van den burgemeester beantwoord. Hij wees er daarbij op, dat de Katholieke middenstand samenwerking met andere or ganisaties pp prijs stelt. De voorzitter her innerde er dan ook aan. dat tot het welsla gen van de liohtweek ook het gemeente bestuur het zijne heeft bijgedragen. Spre ker dankte den burgemeester voor zijn medewerking aan den Congresgids. In' de bijdrage van den burgemeester ziet spr. dat Almelo is een bloeiende industriestad, da.t er dus ook leeft, want dat gaat steeds samen, een bloeiende middenstand. Spr. uitte ten slotte de beste wenschen voor den bloei der gemeente-, die ook een ver binding te water omvatten en hoopte dat burgemeester Sichterman van dien bloei nog lange jaren getuige mocht zijn. (Ap plaus). Vervolgens werden ververschingen rond gediend. Op uitmoodiging van de commissie van de lichtweok maakten de congressisten daarop een rondwandeling langs de ver lichte Grootestraat en Oranjestraat, die met ontelbare electrische gloeilampen feestelijk en stralend versierd waren. Bij zonder fraai was de verlichting van het Waaggebouw en het politiebureau, alsook van verschillende particuliere gebouwen. Daarop vereenigden zich de congressis ten in de sociëteit „Tot nut en vermaak" tot een gezellig samenzijn. „Mbbd." DE HAARLEMSCHE HANZE. Voorzittersvergadering te Amsterdam, Donderdag j.l. hield heb Hoofdbestuur van de Hanze in het Bisdom Haarlem in „Krasnapolsky" te Amsterdam een verga dering met de dagelijksche besturen der afdeelingen. De Bondsvoorzitter, de heer C. J. G. Struyeken te 's-Gravenhage, gaf na ver welkoming der talrijke aanwezigen aan- stonds het woord aan den heer P. J. M. van Tetering, Bond spenningme ester en Voorzitter der afdeeling Haarlem, ter in leiding van de door den Bond te voeren algemeene najaars-propaganda. In de komende maanden, aldus de 'heer van Tetering, zal de groote trom moeten geroerd worden om te bereiken een flinke uitbreiding van het ledental van onzen Diocesanen Bond. Geen enkele plaatselijke Middenstands- vereeniging mag rusten, voor en aleer zij alle handeldrijvende en industrieels mid denstanders onder de schutse harer orga nisatie heeft gebra-oht. Op de allereerste plaats is een zoo hoog mogelijke opvoering van ons ledental noodzakelijk voor de handhaving en ver breiding van onze autoriteit en gezag. En daarom kome de propaganda-actie in al onze afdeelingen in dit krachtig teeken te staan: ,Naar de 10.000". De heer van Tetering schetste vervol gens in den breede het plan de campagne der propaganda aan "de hand van de des tijds te Haarlem met zooveel succes ge voerde actie. Spr. vond daarbij mede ge legenheid, te wijzen op de verblijdende re sultaten van het werk van den propagan- dist-ledenwerver van den Bond. Een hartelijk applaus beloonde den Bond sponning-meester voor zijn doorwrocht en enthousiast betoog. Vervolgens was het woord aan den" heer J. Th. Peters te Amsterdam, voorzit ter van de Commissie van Toezicht op het Centraal Hanze-Bureau om te spreken over „De verhouding tusschen het Cen traal Bureau van den Bond en de afdee lingen." De heer Peters schetste de taak van het Centraal Bureau: propaganda, organisato rische actie en studie in de middenstands- vraagstukken. Spreker zette uiteen welke werkverdeeling naar de meening van het Hoofdbestuur op het Centraal Bureau noodzakelijk is, om het contact met de af deelingen zoo nauw mogelijk en tegelijk zoo vruchtbaar mogelijk te doen zijn in het belang der organisatie. Spr. vroeg ten slotte voor deze werkverdeeling de post- j tieve medewerking van de afdeelingen. 1 Op beide inleidingen volgde een korte gedaehtenwisseling. Vervolgens werd aan de afdeelingsbe- sturen gelegenheid gegeven tot bespreking van de agenda van den a.s. Centralen Raad te Wassenaar, waarbij van de zijde van het Hoofdbestuur een breede toelich ting werd gegeven op het voorstel van het Hoofdbestuur inzake de verstrekking van een algemeen orgaan aan alle leden. In de middagvergadering heeft Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal die met een, warm applaus door de ver gadering werd begroet een uiteenzet ting gegeven over de Ziektewet en haar uitvoering door de Middenstands-Onder linge. Mv. Hubar wees op de groote financieele sociale en organisatorische belangen, die mei deze eigen Bedi'ijfsvereeniging van den R.. K. Middenstand worden beoogd. De uit voerige gedaehtenwisseling, die op deze inleiding volgde bewees, hoezeer het on derwerp voor den middenstand van be lang is en hoezeer het de interesse der vergadering had. De inleiding over het Werktijdenbesluit voor winkels, die zou worden gehouden door Mr. F. Bach, directeur van het Cen traal Hanze-Bureau te Amsterdam moest wegens tijdgebrek worden uitgesteld. Zij zal schriftelijk aan de Bondsleden worden verstrekt. De heer W. Peters, inspecteur van het Fonds ,,Uitkecring bij Overlijden" vroeg S?i een twee-minuten speech de aandacht der besturen voor deze nuttige instelling van den Bond, waarna de Voorzitter de bijeen komst, dio goede vruchten voor de organist- tie heeft afgeworpen, sloot met den [Christelijken groet. DE WONDEREN TE L0URDE& Het debat met Dr. Heyermans. Er is een polemiek gaande tussohen „Da Tijd" en „De Maasbode" eenerzijds en den socialistischen geneesheer Dr. L. Heyer mans te Amsterdam anderzijds. Dr. Heyermans acht de Lourdes-genezin- gen een gevolg van suggestie, louter sug gestie. En toen „Tijd" en „Maasbode" kwamen aandragen met genezingen van organische ziekten, die niet door suggestie kunnen genezen zijn, antwoordde Dr. Heyermans: dan is de diagnose fout geweest, dan is 't geen organische ziekte geweest. Weer kwamen beide bladen met hun bewijsmateriaal. Zij wezen er op, dat de feiten vastgesteld zijn door hoogst bekwa me vakmensohen, niet-katholieke medici, die alle dezelfde diagnose stelden. Dr. Heyermans komt nu in ?t laatste nummer van H e t V o 1 k verklaren da.t hij, met alle respect voor zijn tegenstanders, met hen niet verder redeneeren wil, om dat hij hen niet competent acht om een medisch debat te voeren. Maar, zoo zegt hij, ik trek mij niet terug, ik bied een uitweg aan en ben bereid in een medisch blad een polemiek voort te zetten met een katholiek medicus van goeden naam. Zoo iemand als dr. v. Spanje, om maar een naam te noemen. Ik ben ook be reid een debat aan te gaan met een vak kundige, waar en wanneer men wil. Wij hopen dat dit aanbod van Dr. Heyer mans zal worden geaccepteerd en vragen voor deze kwestie de aandacht van de ka tholieke Artsenrereeniging en van de be treffende sectie der katholiek-wetenschap pelijke vereeniging. Do zaak is zeer belangrijk en het aan bod van Dr. Heyermans moet daarom o.i. ernstig onder de oogen worden gezien aldus de „Geld". Art. 24 Gemeentewet De schorsing van een vrouwelijk raadslid te Oudewater. Gedeputeerde Staten yan Zuid-Holland hebben gistermiddag behandeld een be roep van mevr. Th. O. Ritman—w. Rhijn to Oudewater tegen een raadsbesluit, waar bij zij als raadslid werd geschorst wegeus overtreding van art. 24 der gemeentewet. Haar echtgenoot namelijk is in Oudewater apotheker en levert de medicijnen voor de zieken van heb armbestuur, welke de ge meente betaalt. De burgemeester van Oudewater, de heer v. Doorninck bestreed het beroep. Mevr. Ritman—v. Rhijn meende, dat zij ten onrechte geschorst is, aangezien zij vol gens de Kieswet een zelfstandig persoon ia en zij niets te maken heeft met de leve ranties van haar man, waarop zij niet den minsten invloed heeft. Al zou zij dien in vloed wèl hebben, dan nog zou haar man die leveranties noodzakelijkerwijs moeten doen, daar hij in Oudewater de eenige apo theker is. De Ged. Staten zullen later een beslis sing nemen. Mr. Bomans en de Eerste Kamerverkiezing Een uitspraak var de R. K. Statenfractie va 11 N.-H o 11 a n d. Het bestuur der R. K. Statenfractie van Noord-Holland, gevolg gevende aan een besluit, genomen in de vergadering dier fractie op 21 September j.l., verzoekt ons opneming van het volgendë: „De R. K. Statenfractie van Noord-Hol land spreekt eenstemmig als haar gevoelen uit, dat bij haar lid, mr. J. Bomans, bij de voorbereiding van de verkiezing voor leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, geen motieven van eigenbelang hebben gegolden". „Msb." Excursie Nederlandsche R. K. JournaÜsten- vereeniging. De Ned. R. K. Journalistenvereeniging zal op 5 en 6 Oct. a.s. met "hare leden, mede ter huldiging van den voorzitter den heer J. B. Vesters. bij gelegenheid van diens veertigjarig journalisten-jubileum to Den Bosch de gast zijn. Zaterdag 5 October: 15.30 uur officieele ontvangst op het Stadhuis door B. en W. van Den Bosch met bezichtiging onder de deskundige leiding van burgemeester Mr. F. J. v. Lanschot. 17.50 uur: Maaltijd in den gothisehen Raad'kuiskelder, aangeboden door heb ge ril eenteb es tuur. 19.3020 uur: Oarillonbespeling op den toren der Kathedrale Basiliek van St. Jan door.den stadsbeiaardier den heer Toon van Balkom. 20 uur: Feestvergadering in de groote zaal van „Lohengrin", Markt. Huldiging van den voorzitter, den heer J. B. Vesters. Zondag 6 October: 10.30 uur: Pontificale Hoogmis in de St. Jacobskerk door Mgr. O. C. Prinsen, Prot. Apost. Deze H. Mis wordt opgedragen voor de geestelijke, en stoffelijke 'belangen der leden van de Ned. R. K. J. Y. Onder de H. Mis wordt uitge voerd de Missa Papae Marcelli van Pale- strina door het. parochiaal gemengd koor van St. Jacob. Deze Mis wordt per radio via den K. R. O. uitgezonden, 12.30 uur: Lunch in den Raadhuiskelder aangeboden door den Waard den heer Piet Hendrix. 14 uur: Per auto naar Oisterwijk naar „Hotel Bosch en Yen". Hier wordt dooi de directie, door bemiddeling van het ge meentebestuur van Oisterwijk een „thé complet" aangeboden. Pl.m. 17 uur: Terugkomst te Den Bosch en huistoe. Invoerrecht op vleesch. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Com missie van deskundigen voor de samen stelling van de prijscourant ter berekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch in hare vergadering van 23 dezer bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch. versch of ge koeld, 100 K.G. 90, Paardenvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. 50. Gedurende de maand October 1929 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleeschsoorten bedragen 10 per cent van de hiervóór vermelde waarden. INGEZONDEN STUKKEN De 3 October-feesten. Door de geneesheeren hier ter plaatse worden voorzorgsmaatregelen aanbevolen, ter voorkoming van Alastrim, b.v. door zioh te laten inenten, en te verzoe ken zoo min mogelijk «vergaderingen en lezingen of publieke vermakelijk heden te doen plaats hebben, waar vele menscben te zamen stroomen, hetgeen een gevolg tot besmetting kan bevorderen. Nu rijst de vraag of het bestuur der 3 October-vereeniging zich niet in de eerste plaats heeft te houden aan die verzoeken? Ja zelfs verplicht is voor de volksgezond heid krachtig aan de uitvoering daarvan mede te werken. En wel, door direct de opeenhooping van 2000 kinderen voor een opvoering van „Dik Trom" in de Stads gehoorzaal af te lasten. Als er sprake is van besmetting in de hand werken, dan is het wel in dit geval, temeer noch daar de gehoorzaal met galery geen. 2000 kinderen kan bevatten of zij moeten als ingepakte haringen op elkander zitten. Zooiets kan en mag in deze dagen absoluut niet zon der een ernstige waarschuwing in 't be lang van ouders1 en kinderen te laten hoo- ren, en ouders dringend in overweging te geven hun kinderen, in 't belang van het algemeen thuis te willen houden, als het 3 October-bestuur de voorstelling niet doet afvoeren /an zijn programma. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de opname in uw blad. Hoogachtend, Uw dr, B. te Leiden. - Wij zien nog niet zoo helder in, dat er veel verschil bestaat tussohen het op school zitten der kinderen en het verzameld zijn in de Stadsgehoorzaal. Red. L. C r t. LEI DSCHENDAM. Het alastrinvgeval. Het eerste slachtoffer van de alastrim te Leidschenda-m is de beambte bij den Pro vincialen Waterstaat E. LISSE. Doe mJllioeri, Yan het H.B.'G.-ge- bouw waaide gisteren de vader!andsche driekleur met op de witte baan de woor den: drie millioen. De omzet van de H. B. G.-veiling had sinds? den aanvang van het seizoen in Juli j.l. de 3 millioen bereikt. In het vorig jaar werd van Mei 1928Mei 1929 voor een totaal bedrag van 1.650,000 verkocht. Aan koopers en principalen werd ter viering dezer blijde gebeurtenis een heildronk aangeboden N00RDWIJK. Concert. Donderdagavond te 8 uur zal het Fanfarecorps „Excelsior" in de tont op het Lindenplein eerj concert geven. Gevonden voorwerpen. Een rijwielbe- lastingmork nikkelen dop van een auto sleuteltje 'hoornen kinderfluit kin derschoentje (laldeer) stijgbeugel pa- rapluie in foudraal paar zwarte kinder schoen tj es paar witte kin der-bal schoen tjes gouden sierspeld, langwerpig mo del'. Inlichtingen uitsluitend des Woens dags en Zaterdags van 121 uur n.m. po litiebureau te Noordwijk-Binnen. VOORSCHOTEN. Inenting. Zaterdag j.l. moest bij ge brek aan voldoende koekopstof de inen ting tegen alastrim worden gestaakt daar zich zeer vele personen voor de inenting hadden opgegeven. Vrijdag a.s. zal weder om gelegenheid worden gegeven tot kos- telooze inenting en wel desnamiddags te 4 uur in het gymnastieklokaal. Geboren: Adriana Maria d. van M. Schrama en C. M. van Brecht Carl Theodoras Johannes z. van C. J. Knapp- stein en M. F. A. G. Luneman Gerardus Michaël z. van Th. Barreveld en C. J. van den Bulk. Getrouwd: A. van Turennout. en M. A. van Schoorl Krauweel. Overleden: W. Rietveld 82 j. W0UBRUGGE. Modderbad. Tengevolge van den mist en doordat 'hij plotseling voor een tege moetkomend rijtuig moest uithalen, reed de heer B. gistermorgen met zijn vracht auto in de langs den Kerkweg liggende sloot. De 'heer B. kon zich spoedig uit. het motorrijtuig bevrijden, doch bij de twee mede-inzittenden kostte het meer moeite. Deze moesten door de nogal diepe en vooral modderige sloot waden, maar kwa men ook zonder lichamelijk letsel op het droge. De auto werd door de Gebrs. van Luiing met een hijschstelling gelicht. ALPHEN AAN DEN RIJN. Aan gruzelementen. Gisterenmorgen werden de bewoners in de van Mander sloo- straat door glasgerinkel opgeschrikt. Bij onderzoek bleek, dat van een in aanbouw zijnd perceel een bint naar beneden was gevallen en terecht was gekomen tegen een etalageruit van het naaststaande per ceel, welke ruit geheel werd verbrijzeld. AARLANDERVEEN. Luchtreiziger. De heer A. Uithol vïschte dezer dagen in een sloot een lucht ballonnetje op, waaraan een briefkaart be vestigd was met het beleefde verzoek, deze op te zenden naar de plaats van herkomst, n.l. Antwerpen. Aan dit verzoek is door den heer Uithol voldaan. ZEVENHOVEN. Verregaande baldadigheid. Gister nacht heeft men bij den heer A. Verleun de kozijnen van raam en voordeur geteerd en met carboleum besmeerd. LEIDERDORP. Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdagavond a.s., te 7.15 uur. Agenda: 1 Notulen, 2 Ingekomen 3tukken en mededeelingen, 3 Wijziging be- grooting 1929. 4 Benoeming hoofd der O. L. (School, Voordracht: 1 P. Hoogen- dam, onderwijzer te Leiden, 2 J. B. Blan- kenstein, hoofd der O. L. School te Wil- lige-Langerak, 3 N. van Dijl, hoofd der O. L. School te Hardinxveld; 5 Beslis sing inzake aanleg van het trottoir. Collecte. De collecte, gehouden ton bate van het Ned. Roode Kruis, heeft in deze gemeente opgebracht f 28.16. Getrouwd: Hannes Driehuis en Cor nelia Christina van der Akker. Arie van Leeuwen en Willielmina Goedhart. Geboren: Petrus Franciscus, z. van Th. Verklei en C. J. de Jong. Leendert, z. van J. Dompeling en A. de Braver. Marinus, z. van C. M. Zwaan en J. E. van Teilingen.. Francisca Catharina, d. van J. J. Koning en P. van Zwieten, Trijn tje, <1. van A. Roest en E. Wingelaar. Klaas, z. van J. Appel en F. de Boer. Jochem Hendrik, z. van J. H. Goosens en A. Jofriet. NIEUWKOOP. Personalia. De heer R. van Ham, se dert 9 jaren alhier werkzaam als commies der directe belastingen, gaat half October deze gemeente verlaten om in gelijke be trekking werkzaam te worden gestold in de gemeente Steenwijk. De overplaatsing is geschied op eigen verzoek om gezond heidsredenen van de eohtgenoote. De heer Van Hem laat hier, zoowel als te Noorden, alwaar hij 8 jaren woonde, vele sympa thieën achter en stond bekend als een plichtgetrouw en welwillend ambtenaar. Z0ETERW0UDE. Aanbesteding. Dinsdagmorgen werd ton gemeentehuize alhier aanbesteed voor rekening der gemeente het verrichten van eenige onderhoudswerken aan bruggen, te weten, perceel 1 de Lagerbergbrug, perceel 2 de Nieuwewegsbrug en perceel 3 de Geer brug. Ingeschreven werd als volgt: N. Overdevest perc. 1, 2 en 3 resp. ƒ863. 1494 en 314.J. J. Rodewijk perc. 1 600.O. P. J. Paardekooper perc. 1, 2 en 3 resp. 669.—, ƒ1117 en 252.—; E. Hulsbos idem resp. 590.1105.en 315.A. Pieterse idem resp. 735.33, 1467.60 en 358.03; L. J. Bosman perc. 1 700.De aannemers zijn allen woon achtig te Zoeterwoude. Het werk is aan de laagsten gegund. R. K. JONGE DAMES VAN LEIDEN! Zondag 29 Sept. zal door de vereeniging tot verzorging der onverzorgde kleinen, de Cortonasticliting, een bloemendag worden gehouden. B. en W. hebben daarvoor hun toestemming verleend. Door de nieuwe be palingen echter, die voor het houden van bloemendagen thans in werking zijn getre den zouden wij wanhopen aan het welsla gen op Zondag a.s., als wij niet vast re kenden op de steeds bereidwillige mede werking der Leidsche jonge dames, daar waar het geldt de Christelijke naastenlief de. Wat toch is het geval? B. en W. hebben bepaald, dat alleen jongedames, niet jonger dan 19 jaar, bloempjes mogen verkoopen. Het mag dus niet meer zijn kinderwerk,, maar, evenals in andere steden, is het ge worden de taak der jonge dames. Zal nu de bloemendag nog niet beter sla gen dan vroeger? Aan u het antwoord; voor de arme kleine het voordeel. Zooals in een advertentie a.s. Vrijdag zal worden medegedeeld, is er Zaterdag-na middag in het gebouw der Zitaver., Pie- terskerkkoorsteeg 15, gelegenheid zioh voor de bloemenverkoop op te geven. U, M. de Redacteur dankzeggend voor de plaatsing, P. C. Frig ge O.F.M., Voorzitter „Cortonastichting". Hst proces van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix. Zooals wij in het verslag der jaarverga dering van het Genootschap Mathesis (Scientiarum Genitrix alhier hebben ge meld, was het Genootscha-p voor den eer sten keer sedert zijn bestaan in een pro ces gewikkeld. De leeraar B. n.l. had geen genoegen genomen met den maatregel van het be stuur, waarbij dit van zijn salaris inhield het bedrag, dat blijkens nadere verreke ning der salarissen door het Departement van Onderwijs, aan hem te veel zou zijn uitbetaald. B. wenschte aau den eisch van den minister tot nadere verrekening geen gevolg te geven en maakte de kwestie bij het kantongerecht alhier aanhangig. De kantonrechter legde aan het bestuur van het genootschap op te bewijzen, dat de door dit bestuur uitbetaalde salarissen steeds het karakter droegen van voorloo- pig vastgestelde salarissen en dat het ge woonte is na de vaststelling door het de partement, eventueele verschillen met de leeraren te verrekenen. Aan eischer legde de kantonrechter de verplichting op te bewijzen welk salaris hij precies genoot. Door het afleggen van desbetreffende verklaringen door de aan het Genoot schap verbonden leeraren en door de ver klaring van den desbetreffenden ambte naar van het departement, slaagde het be stuur van het Genootschap er in het ge vraagde bewijs te leveren. De eisc'hende leeraar B. slaagde er niet in het juiste be drag, dat hij als salaris geniet (hij was aangesteld volgens rijksregeling) aan te toonen. De kantonrechter heeft thans uitspraak gedaan en heeft de vordering van den leeraar ontzegd. Een concept-adres van de K. v. K. en Fabr. voor Rijnland inzake herziening der locale telefoontarieven is door ons abusie velijk gisteren in onze courant geplaatst. Blijkens het verslag is de behandeling van dit adres door de Kamer aangehouden. LEIDEN. Donderdag, R. K. Bond van Transportar beiders „Sint Bonifacius". Volks bond 8 uur. Donderdag. R.-K. Grafische Bond, Bonds- gebouw. 8 uur. Vrijdag, R. K. Bond van Handels-, Kan toor-en Winkelbedienden, Gebouw Zitavereenigïng, Lange Pieters- kerkkoorsteeg 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 September waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406. INGEZONDEN MED£DEELING. Uw Boekhiji iftfhjq in orde VAWAF f 5.- PEfS PI A AMD. Brieven onder No. i34 2®uronu v. d. Blad. R.-K. Militairen Vereeniging. De avonden gegeven voor de mannen der herhalingsoefeningen slagen buitenge woon. Iedere avond een flink bezette zaal en t.' bestuur zorgt voor afwisseling. Maan dag was 't een zangavond, gegeven dooi den heer Theelen. Zelf zong hij mooie lie deren, daarna soldatenliederen door al len medegezongen. Een harmonicaspeler en pianist zorgden voor afwisseling en allen waren den heer Theelen hoogst dank baar. Dinsdag was 't weer een tooneel- avond, belangloos aangeboden door de St. Josephgezellen. Een aardig program werd afgewerkt, leuke voordrachten, maar 't tooneelstuk ,,'t Schilderijtje" sloeg in. Wat is er gelachen, ja gebruld. De voorstelling werd ook bijgewoond door overste le Poole, die 't bestuur zijn tevredenheid betuigde, voor al 't geen voor de mannen der her halingsoefeningen wordt gedaan. Morgen nog een wedstrijd-avónd, en Vrijdag 't af scheid. 't Bestuur alsmede 't uitvoerend comité mag met groote voldoening terug zien op de welgeslaagde avonden, alsmede® op de groote opkomst. De herhalingsoefe ningen van 1929 zullen zoowel bij 't be stuur als manschappen nog langen tijd in aangename herinnering blijven. Tevens brengt 't bestuur zijn hartelijken dank aan allen, die hebben bijgedragen, om die avonden zoo schitterend te doen slagen. Wie zorgt nu voor den laatsten dag voor een verrassing? Universitefts-bibliotheek. De Bibliotheek ontving dezer dagen be zoek van den heer Georges Foucarb, pro fessor te Marseille en oud-directeur van het Museum te Kairo. Het doel van het bezoek was gegevens te verzamelen over de geographie van Egypte gedurende de vroege middeleeuwen. Hoewel de litera tuur over dit onderwerp voor het grootste deel te Parijs in de openbare bibliotheek aanwezig is, gaf Prof. Foucart er de voor keur aan voor zijn doel een paar dagen hier ter stede door te brengen, omdat de inrichting van de Leidsche bibliotheek het een onderzoeker mogelijk maakt zich in korten tijd op de hoogte te stellen van de literatuur, die er over zijn speciale studie bestaat. Politiewetenschap. De heer C. B. H. van Hombvacht, aan wien door den minister van Koloniën een opdracht is verstrekt tot het geven van e-en cursus aan de Leidsche universiteit in de politiewetenschappen, meer speciaal die van In-dië, is op zijn verzoek wegens ongesteldheid van deze opdracht ontheven. Brandweer-oefening. Onder leiding van commandant en on der-commandant. de heeren J. P. Verhoog en D. van Lith, heeft gistermiddag de vol ledige Leidsche brandweer de gebruikelijke najaarsoefening gehouden, welke plaats had op het Kaasmarktterrein. De twee groote. motorspuiten en zelfs de oude stoomspuit namen aan deze Oefeningen deel. De motorspuiten werkten heel spoedig met twaalf stralen, later nog uitgebreid met vier nieuwe door dubbele koppelingen. De oude stoomspuit is in zijn soort nog niet zoo slecht. De twee stralen, die het oude beestje weet op te voeren hadden in derdaad wel eenige grootere draagkracht dan de volledige uitrusting der motorspui ten, doch er is toch een m a a. r te uiten, de tijd, die verloopt vóórdat water wordt gegeven is veel te lang en die tijd is bij een brand van groot belang. Een emmer water in den aanvang kan meer resultaat geven dan 'n straal na een half uur. Daar om meer.en we dat een stoomspuit als af gedaan beschouwd moet worden, hoe goed overigens zijn capaciteiten zijn, als hij een maal werkt. De oefeningen, die gedaan werden, wer den. door een groote menschenmenigte gade geslagen, die zich op de verschillende uit hoeken der Kaasmarkt en vooral op den Oude Rijn had opgesteld. Een fraaien aanblik leverde de volle dige werking der drie spuiten met acht tien stralen. Vervolgens word o.m. nog een oefening gehouden met een z. g. stal- straalpijp, dienend ter beveiliging van het vee in stallen, waar ev, brand uitbreekt. Ook andere straalpijpen, waar bijv. de spuitgast zelf achter een regengordijn komt te staan. Ten slotte werd nog een straal- pijp gebonden aan de 20 M. hooge- brand ladder. terwijl daarbij de eene motor als zuigmotor en de ander als persmotor dienst deed, om het. water zoo hoog moge lijk op te voeren. De oefening mag als zeer goed geslaagd beschouwd worden. H. K. H. Prinses Juliana, die dit jaar voor het laatst als studente aan de Leid sche Universiteit is ingeschreven, zal 1 October haar colleges hervatten. De prin ses zal zich hierbij slechts bepalen tot en kele der colleges, we'lke zij in den afge- loopen cursus heeft gevolgd.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2