LUCHTVAART Uit de Landbouwwereid MARKTBERICHTEN VAN EEN ZWITSERSCHE REIS VIL Op ©en van onze tochten ontmoeten wij een blinden Alpen-hoornblazer. De lengte van het instrument, dat de oude man be speelt, is slechts in Kilometers uit te druk ken. De oude man rust een oogenblik en steunt op zijn hoorn. Die hoeft zijn heelo leven geen pijp meer te stoppen, zegt Gérard. Maar plotseling blaast de oude man het weinigje lucht, dat zijn longen nog kunnen verzamelen door de lange pijp. en uit de kop vlucht een dof geloei het dichte oer woud in. Waarom venten ze in Holland met doos jes lucifers en veters, als men oud is en arm, vraag ik mijzelf af. Waarom zich niet in een Volendamsch of Spakenburgsch costuiun gestoken en dan naar Scheveningen, Bergen, Zandvoort of Valkenburg. Dat is niet zoo vermoeiend en loonen- der en dat moet voor de heele wereld een attractie zijn. De tocht naar de Beatushöhlen gaat midden door de oerwouden, die zich op de Alpen verheffen. Wij gaan er heen per mail-coach, een oude diligence met drie verdiepingen. Wij rijden met flinke vaart langs ravijnen en afgronden, welker hardsteenen borstwerin gen ons voor een val moeten Bewaren. Langs ons rijdt op denzelfden weg een trammetje, dat belt als een Hollandsche ijscoman. Onze koetsier begint van de weeromstuit te jodelen. De bergen weer kaatsen het. Lieder ohne Wörter Daartusschen Hinkt het dof geloei van een Alpenhoorn. Het is dien dag druk bij het graf van Vader Beatus, die nog steeds in zijn hol woont bij een stuk brood en een homp kaas, en de kookpot hangt nog boven het nagemaakte vuur onverstoorbaar, en niet in het minst verlegen leest Sint Bea tus in zijn heilig boek, steeds op dezelfde bladzijde. Aan den anderen kant geeft een voor beeldig huisgezin een demonstratie van oen prae-historische woning. Dan trekken we, door ©en gids geleid, de donkere A'lpen in. De watervallen, die overal elders over de bergen bulderen, razen en rollen en schuimen hier door de nauwe rotsgangen. Hier zijn slechts rotsen en bruisende watervallen boven ons, langs ons en onder ons, hier en daar spookachtig verlicht door een electrisch lampje, dat brandt als een gloeiende spijker. Wij zien de Orgel-Grot te, de Walhalla- Grotte, dc Drei Schwestern-Grotte en de Kapitans-Grotte en de gids vertelt ons de meest fantastische verhalen omtrent het ontstaan daarvan. Bij het betreden dezer onderaardsche grottengang zijn onze puntige bergstokken vooraf in verzekerde bewaring gesteld. Gérard denkt, omdat zij bang zijn, dat wij de Alpen zullen beschadigen. Ze moeten er zuinig op zijn, zegt hij. Als wij terugrijden, zit Gérard naast den koetsier Kutscher.' jodelen! zegt hij. De koetsier jodelt en laat alle noten en toonsoorten vlug zijn keel udtborrelen. Gérard klapt met de zweep, die knalt door de lucht. Zoo rijden wij de helling af. Ik voel me als in de Middeleeuwen rijdend in een postkoets. Alleen do roovers, die plotseling om den hoek van een rotsblok te voorschijn sprin gen, de paarden bij den kop grijpen en ons uitschudden, ontbreken. Bijna 'betreur ik hot. Later bezichtigen we nog een andere grot. Het is de Obergletscher te Grindel- wald. Een lange zonnige weg over heuve len en door dalen voert ons er heen. Wij pauzeeren even in een Wirtschaft, waar niets dan Apfelwein geschonken wordt, maar waar het gemis aan andere dranken ruimschoots wordt vergoed door een blo zende Zwit-sersehe, die niets doet dan lachen. Gérard wordt innig. Hij legt zijn arm om haar schouders. Ik word toch liever door jou bediend dan door onzen Pastoor, zegt hij! De Obergletscher is een ijskolos waarop een onmetelijk stuk Alp rust. Beneden in die ijsmassa is een gang uit- ge-houwen en aan heb einde van die gang een kamer. Daar loop je om een vierkant blok ijs, waarin een denneb oom gepoot is. Gérard ontbloot zijn hoofd en zingt, ter wijl zijn groc-stem verdoft tegen de muren van ijs: O, Tannenbaum Het jonge paartje'in ons gezelschap, dat op huwelijksreis is, raakt onder den in druk. De hoofden neigen naar elkaar. Gerard ziet het en verslikt zich in zijn dennen boom. Dan gaan we heen Luchtvaartweek in Mexico. Met 'het doel de luchtvaartgezindheid van de bevolking aan te kweeken en te versterken, organiseere de Mexicaansche luchtvaart-vereeniging een groote lucht vaartweek, welke zal plaats hebben van 12 tot 18 November. Aan deze propaganda- week zal de "Amerikaansche vliegtuig-in dustrie haar medewerking verkenen. De luchtvaart in Turkije. Na de militaire luchtvaart 'tob hooge(? ontwikkeling te hebben gebracht, aldus een bericht uit. Angora, zal Turkije thans al haar brachten concentreeren op het bevorderen der civiele luchtvaart. De na tionale luchtvaartvereeniging zal te Brusa in Klein Azië, een vliegschool openen, ter wijl ook zal worden overgegaan tot het oprichten van een aero-club voor sport vliegers. Of ook het plan bestaat de civiele luchtvaart té bevorderen, door en kele van de honderd en een moeilijkheden uit den weg te ruim waarmede verkeers vliegers; die van Europa naar Britsch- Indië en verder reizen, te Constantinopel steeds hebben te kampen, daarvan spreekt, het bericht niet. „Let op uw saeck!* Dit. waarschuwend woord zij gericht tot de aankoopvereendgingende vereenigin- gen van landbouwers, die tezamen hun kuntsmest- en voederstoffen en andere be- noodigdheden aankoopen. Aan 't ho:fd van zulk een vereeniging staat een zaakvoer der, die belast is met den dagelijks eken gang van zaken en meestal ook de admi nistratie voert. Wordt op die administra tie, op de boekhouding en op de heele gestie van het bedrijf steeds voldoende toezicht controle uitgeoefend? Helaas neen! Bij de boerenleenbanken is dit wel het geval; bij die instellingen oefenen Be stuur cn Baad van Toezicht geregelde con trole uit, terwijl ook vanwege de Centrale Bank eens of meermalen per jaar een nauw gezette inspectie wordt gehouden. Bij lang niet alle aankoop-coöperaties geschiedt dit en dit is een groote, onverantwoordelijke nalatigheid. Niet alle zaakvoerders zijn voor hun taak ten volle berekend, zijn in staat de boekhouding accuraat te voeren; en ook waar dit wel het geval is, zijn na tuurlijk vergissingen niet buitengesloten. En dan zwakke broeders zijn overal: waar controle ontbreekt., komen dezen zoo licht, in de verzoeking om fraude te plegen. Het Bestuur allereerst dient de boeken na te gaan en geregeld met den zaakvoerder besprekingen te houden, en zich daardoor op de hoogte te stellen van den gang van zaken. Transacties van beteekenis mogen niet worden aangegaan zonder voorkennis van 't bestuur. Minstens éénmaal per jaar moet worden geïnventariseerd, wat wel eens moeilijkheden oplevert, maar bij goe den wil zeer wel mogelijk is. Aleer de ba lans wordt opgemaakt, dient het Bestuur de werkelijke voorraden te kennen. Wij weten, dat bij lang niet alle vereenigingen het Bestuur in deze doet, wat het doen moet. Met een controle op de boeken door heb Bestuur, of één van hen, die daarvoor het best berekend is, mag men evenwel niet volstaan. Daarnaast moet gecontro leerd worden door een deskundige, door een man van het vak, die over zijn bevin ding rapport uitbrengt, welk rapport voor de leden ter lezing moet wordien gelegd. Zulk een deskundige inspecteur of ac countant moet liefst onafhankelijk zijn van het Bestuur, dus niet door dit college zijn aangesteld, maar vanwege een bond of gewestelijke organisatie, zooals dit reeds ibi enkele provincies is geregeld. Fries land, Gelderland en Overijsel mogen in de ze ten voorbeeld woa-den gesteld. Waar de controle aldus geschiedt, kunnen de leden gerust zijn, is alle reden tot wantrouwen buitengesloten. Zóó moet het overal wor den! Is liet Bestuur laksch en afkeerig van een 'deugdelijke controle, dan verdient het geen vertrouwen en moet naar huis ge zonden worden. Controle is geen wantrou wen, maar dient ter bevestiging van het vertrouwen. In dit verband mag worden opgemerkt, dat in die provincies, waar de controle het best is geregieAd, de coöpera tie ook het meest is ontwikkeld. En in Duitsehland, waar de controle öp de coö peraties bij de Wet verplichtend is, zijn 85 pet. der vereenigingen in controlebonden vereenigd. Wintersla, Bindsla en Veldsla. Kropsla is een groente, die zeer gewild is en die we graag bijna het geheele jaar door op onze tafel zien. Er zijn variëteiten welke als jonge planten de winterkou kun nen trotseeren; in ons nat en guur landje handelt men echter verstandig hierop niet te vertrouwen, maar in September jonge planben in een bak te speenien en alzoo den winter over te houden. Aldus verkrijgt men tegen 't voorjaar afgeharde planten, welke men op een warme plaats uitzet", waar ze dan spoedig tot kroppen zullen uitgroeien. Wie echter geen bak heeft en daarom toch eens probeeren wil winter sla op den kouden grond te telen, moetjn S'eptember planten, die eind Augustus uit zaad zijn opgekomen, in eendgszins diepe voren, loopende van Oost naar West, zet ten. Waarom in voren? Omdat de plantjes dan wat beschut zijn tegen dén koudien wind. En waarom van Oost naar West? Om de zonnestralen min of meer te belet ten de planten te bereiken: hierdoor voor komt men herhaald bevriezen en ont dooien. Bij vorst - als er geen sneeuw ligt is het goed de planten met dennen- rijs te beschutten. Begint in het voorjaar de groei weer, dan make men een geultje rondom de planten en giete daarin wat vloeibare mest, heeft men gelui, dan is men vroeg aan de winterkropsla. Kent u bindsla? In vele hoven ontbreekt ze. Ze maakt geen vaste kroppen, maar legt haar bladen slechts tegen elkaar. Men kan ze dan met een bandje omwinden. Er zijn vele soorten, onderscheiden in Meur en vorm der bladeren, die geel, bruin, bont en groen zijn, glad en kroes. Ze zijn lang werpig en hebben in het midden een dik ke nerf. Een vroeg soort is de gele Fran- sche bindsla; voor de zomermaanden, Juli en Augustus, kunnen dienen de zelfsluiten- de, die men niet behoeft te binden, en de Kasseier bindsla; voor den herfst kan men nemen Leviathan, welke groote planten vormt. Een zwaar soort, die zeer dichte kroppen van 5, 6 pond kan vormen, is de reuzenbindsla, die nog het voordeel heeft, dat zij zelden doorschiet. Veel gieten is ge- wenscht, ze schiet dan niet zoo gauw als de gewone kropsla. De bindsla is een sma kelijke groente, welke gestoofd door velen wordt geprefereerd boven de gewone sa lade. We noemen .ten leste nog de Veldsla, die alghmeener is, overal groeien wil, zelfs in ons land in 't wild voorkomt, maar dan niet zoo malsch is als in den tuin gekweekt. Men zaait ze van begin Ahg-ustus tot eind October, om de 14 dagen op leeggekomen bedden of tusschen andere wintergroenten. Verwacht men bij 't zaaien regen/ dan be hoeft men het zaad niet met aarde te be dekken; lijkt het rdet naar regen, dan giete mejf over het uitgezaaide en beschaduwe de bedden ©enigszins. Van Veldsla kan men oogsten in het late najaar, gedurende den winter en in het vroege voorjaar, met de Meimaand gaan de planten schieten. De brcedbladerige en een Italiaansche soort, welke ook zeer malsch zijn, schieten niet zoo licht in het zaad als de gewone Hollandsche Veldisla. Wenken en Mededeelingen. Groote en kleinere poters. Groot poot- goed geeft een vlugge opkomst, in 't begin een vlugger groei en dichten stand. Klein pootgoed daarentegen komt later op en geeft in het begin een langzamen groei en open -stand. Later in den groei, vooral in droge zomers, ziet men, dat het gewas van 't groote pootmateriaal vluigger afsterft, ter wijl het gewas van Meine poters langer doorgroeit en later afsterft. Wratziekte bij aardappels komt meest voor in arbei- derstuintjes, zelden of nooit in den grooten cultuur. Hoewel deze ziekte aan het gewas groote schade kan toebrengen, is tooh het directe nadeel ervan voor onze aardappel cultuur niet zoo groot, wel het indirecte, omdat vrijwel alle landen maatregelen heb ben genomen, om den invoer van wratziek te tegen te gaan. Zoo hebben de Ver. Sta ten van Noord-Amerika allen invoer van aardappelen, uit JEuropeesche landen, be halve uit Zweden, verboden. Andere lan den eischen bij invoer de verMaring, dat in de partij geen wratzieke knollen voor komen, en tevens, dat een strook rondom de groeiplaats vrij van wratziekte was. 't Is dus zaak om deze ziekte met alle macht tegen te gaan. Kalktoestand van den grond. Prof. Ir. Hudig zegt, dat Ame rikaansche eiken in 't algemeen de voorkeur geven aan lage kalktoestanden en hooge schuwen; dat bij Rosa Canina hoogere kalktoestanden onvoordeelig zijn; dat op graslanden met lagen kalktoestand het wollig zorggras overwegend groeit en men op de kalkrijke geestgronden met goeden waterstand overwegend Engelsöh raai en witte Haver ziet. Het voeren der kippen bij kunstlicht, zooals steeds meer gebruike lijk wordt, achten de meesten beter des morgens dan 's avonds: de I-tippen zijn dan hongerig en komen eerder van stok, terwijl ze zioh in de kou door de beweging lekker verwarmen. Men draait het licht vroegtij dig aan, bijv. om 5 uur en laat het aan tot het dag wordt. Wenken voor 't inma- k.en van vruchten: Gebruik versoh fruit, op een droge dag geplukt. De vruchten moeten niet geheel rijp zijn, om gisting te voorkomen; te rijp fruit bevat minder Heefstoffen, welke de gelei dik moeten maken. Het sorteeren der vruchten is ge- wenscht. Gebruik voor het roeren geen me talen lepels, die ldeur en smaak bederven, maar houten. Als de gelei bijna gereed is, schuim ze dan af, en niet voortdurend; ge hebt dan het minste verlies, omdat dan veel schuim verkookt is. Onderzoek of de confituur gereed is, door er een weinig van op een koud schoteltje te doen; is1 ze goed dan wordt ze na een paar minuten stijf; •heeft ze niet voldoende gekookt-, dan wordt ze niet dik en zou gemakkelijk be derven; heeft ze te lang gekookt, dan heeft ze een leelijke Meur en een minder fris- schen smaak. Zorg voor zuivere potten, en verwarm ze, alvorens do heete jam in te gieten, ten einde het springen te voorko men. Zet de gevulde potjes enkele uren in de zon .of in een lauwen oven, dan wordt de jam veel' beter dik én wint in Meur en smaak. Sluit de potjes niet af, vóór de in houd geheel koud is. Met een rond stukje boterpapier, in alcohol of azijn gedoopt, wordt de confituur bedekt. Br. Financiën en Economie Leeningen. De Nederl. Landbouwbank te Amsterdam bericht, da-t ten haren kantore de inschrij ving is opengesteld op 300.000 7 pet. Ie huy. 12-jarige obligaties ten laste van de Congregatie der Eerw. Zusters van den H. Joseph, Provinciaal-Moederhuis, Münster- tal Amt Staufen (Baden) te St. Trudpert, tot den koers van 98,5 pet. In de toelichting wordt gezegd: Door de Congregatie te St. Trudpert is een nieuwe yleugel gebouyd aan het bestaande kloos ter, welke is ingericht als herstellingsoord. Gedeeltelijk werd deze uitbreiding gefinan cierd uit eigen middelen. Ter betaling van de resteerende bouwkosten en inrichting, zoomede voor aflossing van de oude hypo theek op het Loretto-ziekenhuis te Freiburg en verdere herstellingen en vernieuwingen in de verschillende huizen, werd een ieening aangegaan van 600.000, waarvan- de eerste tranche ad ƒ300.000 volledig werd ge-plaatst Thans komt de tweede en laatste tran che ad 300.000 tot uitgifte. De voor deze leening vereisehte goedkeu ringen van den H. Stoel en van Z.D.H. den Aartsbisschop van Freiburg zijn verkregen De N.V. Spaaraebank te Haarlem be richt, dat op Dinsdag 24 Sept. as. wordt opengesteld de inschrijving op QOQ.OOO 7 pet. Eerst-Hypothecaire gewaarborgde obligation ten laite van het B. K. Zieken huis „Mathias Spital" te B'heine i/W. in stukken van 1000 en 500 tot den koers van 98 pet. In de toelichting wordt gezegd: Door een ruil-overeenkomst, gesloten tusschen de 'gemeente Rheine en het Cu ratorium van het „Mathias Spitai" aldaar op 4 Februari 1927, heeft genoemde Stich ting van de gemeente in eigendom verkre gen een waardevol terrein met een daarop aanwezige Miniek met daarbij behoorende nevengebouwen en inventaris. Daartegen over, heeft de Stichting aan de gemeente overgedragen het oude ziekenhuis, hetwelk buiten bedrijf zal worden gesteld. Op het nieuw verkregen terrein heeft het /Mathias Spitai" gesticht naast de aanwezige kliniek een groot modern zie kenhuis, dat omvat 'ziekenzalen voor le, 2e en 3e klasse patiënten, plaats biedende voor 400 'bedden; operatiezalen (met 17 bedden), Böntgeninstallatie, oog-, oor-, neus- en vrouwenMiniek, kindierHiniek (22 bedden), laboratorium, apotheek, eigen wasscherijen en bakkerij, kapel, vleugel voor dienstdoende zusters, enz. enz. Dit complex is het eenigo hospitaal voor Rhei ne en de omliggende Meinere gemeenten. De in gebruikstelling is bepaald op 1 No vember a.s. De verpleging der zieken is opgedragen aan de St. Clemens-Zusters. Teneinde dezen bouw te kunnen vol tooien wenscht het Mathias Spital een leening te sluiten van 600.000.nominaal Als zekerheid wenscht het hiertoe te ver binden bovengenoemd terrein met oj>stal en inventaris, dat door den Regierungs- baumeester a. D. Kruchen volgens een uit voerig rapport' dd. 23 Januari 1929 wordt getaxeerd op RM. 5.501.300. De bouw is tot dusverre gefinancierd uit de eigen middelen van de Stichting en en kele leeningen op langen termijn, w.o. een leening van 500.000.gesloten in 1927. Afbetaling. De ervaringen, gedurende het afgeloo- pen jaar in Duitsehland en Holland opge daan met de financierings-maatschappijen, welke zich speciaal bezig hielden met af- betalm-gs-eredieten, maken het meer dan de moeite waard om een deskundige ana lyse van het geheele afbetalings-systeem in zijn verhouding tot het economische le ven en hot bankwezen met buitengewone belangstelling te volgen. De beoordeeling van de essentieele kwestie, of zekere dé confitures in het huurkoop-financieringsbe- drijf te danken zijn aan het beleid van in- dïvidueele maatschappijen of aan de in- haerente economische ongezonde eigen schappen van het heele stelsel, zal er door vergemakkelijkt worden. Voor de Ver- oenigde Staten heeft professor Seligman van de Columbia Universiteit met medewer king van tientallen assistenten een stan daardwerk over het onderwerp opgesteld, dat wegens zijn omvang slechts voor dc ten nauwste geinte-resseerende te entamee- ren valt. Thans is de economist van een dei- grootste Engelsche joint-stockbanken er toe overgegaan, om in een korter bestek do ervaringen in Engeland en in andere Europeesche landen met betrekking tot heb nieuwe economische verschijnsel aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Het resultaat van zijn bevindingen is sa mengevat in een kort helder boek „The Economics of Instalment Trading and Hire-Purchase" bij W. I. Circk, 1929 uitge geven door Sir Isaac Pitman Sons Ltd. Londen, van welk boek de „Ms'b." een en •ander bespreekt. Aan de economische problemen, die door het afbetalings-systeem, waar hes zich'op groote schaal ontwikkelt, worden in het lerven geroepen, wijdt de schrijver een groot deel van zijn boek. Kort samengevat be treft het hier den invloed op productie, consumptie en besparingen van de gemeen schap. Vooral in dit deel van heb boek ko men vele, wat de Engelsohen karakteris tiek noemen ,eye openers" (verrassende mededeelingen) voor, die den lezer een ge heel nieuwen kijk geven op den economi- schen kant van het vraagstuk. Gewoonlijk wordt de geheele kwestie van afbetalings- crediet tusschen de molensteen-en van een zijdige ophemeling en dito veroordeeling vermorzeld. Hier krijgt men een onbevoor oordeelde wetenschappelijke analyse. Voor het individu beteekent het geleidelijk af betalen van een voorwerp, waarvan hij on middellijk gebruik kan maken, even goed sparen als het sparen wat vroeger aan den aankoop van een voorwerp voorafging. Waarschijnlijk wordt het sparen i'n dezen zin zelfs bevorderd door de onmiddellijke beschikbaarstelling van het voorwerp, dat of een zuiver verbruikskarakter draagt of in geval van vracht-auto's e.d. een produc tieve factor beteekent. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de Meine spaarders vroeger tijdelijk him spaarpenningen in spaarbanken zouden hebben ingelegd, waar ze belegd zouden zijn in fondsen, die direct of indirect via de fondsenmarkt nieuw ka pitaal voor productieve doeleinden zouden hebben beteekend, dan vertoont de nieuwe vorm van afbetalings-sparen voor de ge meenschap zeer zeker een overwegende verbruiks-tendenz. Is dit verkeerd van een economisch oog punt? Hier vat de schrijver het geheele probleem van de conjunctuur bij de horens. Omdat de productie onder de tegenwoor dige verhoudingen dikwijls niet gauw ge noeg inkrimpt wanneer do vraag afneemt, of zich uitbreidt buiten verhouding tot de toegenomen vraag, krijgt men een opeen- hooping van voorraden, die per slot van rekening slechts met moeite en tegen veel lagere prijzen kunnen worden afgezet. We gens de verlies opleverende prijzen moet de productie dan tenslotte met drastische middelen worden beperkt. WerMoosheid i3 hiervan het gevolg. Hoewel zuiver theore tisch de geheele productie van een ge meenschap, waarvoor in den loop van heb productie-proces de kosten voor loonen, grondstoffen etc. worden uitbetaald, steeds overeenstemt met het totale inkomen van die -gemeenschap, en de vraag voor goederen in den vorm van effectieve koopkracht, d.i. beschikbaar geld, theoretisch gelijk is aan 'het totaal der geproduceerde goederen, is de kringloop van het organisme van pro ductie en verbruik niet zoo wrijvingsloos als de al te eenvoudige economische for mule wel zou doen bevroeden. In dit ver band wijst de schrijver op de beslissende tijdperken in de conjunctuur, gedurende welke er een tencLenz bestaat tot te veel productieve besparingen. In een zeker stadium van de conjunctuur wordt de gemeenschap overladen met nieuwe kapi taalgoederen, die te werk gesteld het ver schijnsel van overproductie, dat beter uit gedrukt wordt met den term onder-con sumptie in het leven roepen. A'lgemeene de pressie is hiervan het gevolg, zooals boven •beschreven. Te veel productieve besparingen kunnen binnen een gegeven tijdsbestek minstens even ongunstige gevolgen hebben voor het geheele economische leven van een ge meenschap als te weinig produotieve be sparingen. Er is een zekere ideale maatstaf van kapitaal-aanwas, die een maximum productie bevordert, gepaard gaande met de meest wensohelijke distributie, van de tegenwoordige en toekomstige goederen der gemeenschap. Het zijn de onbevooroordeelde weten schappelijke ontledingen van alle mogelij ke economische vraagstukken als boven staande, die met het afbetalingssysteem in nauw verband staan, welke aan dit boek zijn speciaal karakter verkenen van te zijn geschreven boven het wa/pengeHetter van belanghebbende voorstanders en onbevoor oordeelde tegenstanders. De slot-conclusie van den schrijver in zijn laatste hoofdstuk, "waar hij de economische voor- en nadeelen tegen elkaar opweegt, is gunstig voor het afbetalingssysteem. Het 'boek stemt tot nadenken. VEUR, 23 Sept. Groentenveiling. Eng. komkommers le soort 5.30, 2e soort 1.90 3e soort 0.90, stek 0.20. Gele komkom mers le soort 5.60, 2e soort 2.80, 3e soort 1.stek 0.16. Kropsla le soort 8.10, 2© soort 1.90. Bloemkool le soort 8.90, 2e soort 3.50, uitschot 1.—. Tomaten (mid.) 4.90, gr. ronden 2.40, 2e soort 2.80, 3e soort 1.30, rijp 6.An dijvie 2.20, Spinazie 8.30, Peen 9.60, Postelein 6.80, Rabarber 5.Radijs 3.j Snijboonen 33.— Spercieboonen ƒ31.- ALPHEN a.d. RIJN. 23 Sept. Groen- tert'Veiling. Spinazie 6.5011.50, Hee- renboonen 12.7018.20, Snijboonen 14.10 23.10, Postelein 41.107.50, Glapfow- peren 25.6026.20, Goudb. 7.509.p. 100 K.G. Peen 811.Kroten ƒ2.3.20 per 100 bos. Kropsla 5.10, Bloemkool I 6.1012.id. II 1.2.80, Savoyekool 1215.Boodekool 1012.—Meloe nen 1639 per 100 stuks. LISSE, 23 Sept. Bloembollenveilïng. Enkele vroege tulpen: Due. de Berlin f6.05, Heran. Schlegel f4.50, Verin. Brillant f 6.55, Fred. Moore f 5.Cram. Brillant. f 3.65, Mon Tresor f 10.Scarlet Due f 3.15, Grand Due f 11.70, Ooul. Cardi nal I II f 5.60, La Reine f 4.10, Witte Valk f 4.40, Lady Boreel f 5.40, Prins van Oostenrijk f 5.10, Prosperity I II f 4.10, Witte Zwaan f 3.85, Duchesse de Panna f 6.Rose Huisante f 6.45, La Reine Max f 5.Flamingo f 4.55. Dubbele vroege tulpen: Salva- tor Rose f 5.20, Theeroos II 4.15, Vuurbaak f6.45, Schoonoord I II f 4.50, Peaoh Blos som f 6.45, Murillo top f 4.75, Mr. van dor Hoeff f 6.50, Cour. D'Or f 5.50. Enkele la t-e tulpen: Ingle. Yel low f 3.75. Mendeltulpen: Napoleon I H f 4.Mendel Gemengd I II f 3.80, idem Rose I II f 4.idem Wil f 4. Darwin tulpen: Fame. Sanders f 4.104.45, Bartigon f 4.95, Le Notre f 4.50, Massachusets f 3.75, Pride of Haarlem f 4.Elisabeth f 3.80, Dream f 5.Ton- na-ye f 3.65, Rev. Ewbank f 4.50, Clara Butt II f 3.50, Fra Angelico f 3.95, King Harold f 4.70, Roi d'Islande f6.50, Homère f4.20, Mad. Krelage f3.75, Bdmeé f3.75, Rauweh- hoff f 4.90, Will. Pitt f 4.50, Will. Copland f 5.55. Narcissen: Barrii Consp. 450 pjm. f 2.Ornathus 450 pm. f 3.40, idem 500 p.m. f 3.20, Glory of Sassenheiru 200 pan. f 11.Sir. Watltin 200 pm. f4.25, Golden Spur 300 p.m. f 6.95, idem 400 p.m. f 4.90, Victoria 225 pan. f 7.8.Emperor 200 p.m. f 5.—, idem Rond 13-op f 3.35, Empress 200 p.m. f 6.idem 300 p.m. f 5.55, Von Sion I f 6.40, Orange Cup f 5.25, Cervan- thus I f 5.30, Horace 400 p.m. f 4.Poetaz Cycamore f 6.Gloria Mundi 250 pm f 5.Albo Pleno 350 pm. f 3.45. Crocussen: Purpurea. Er. 7 f2.50, Blauw 5 1/2 f 1.35, Gemengd 8 f 2.65, idem 7 f 2.50, idem 6 f 1.95, Geel 8 f 5.50, Bont 8—9 f3.55, Walter Scott S9 f3.60, idem 7 f 3.idem 6 f 1.45. Irissen: L'Innocence 56 f 1.10, idein 45 f 0.65, Imperator 8-op f 3.90, idem 7-op f 2.90, idem 7 f 2.10, Poggenbeek 9 f 4.30^ idem 6 f 2.90, Yellow Queen 7 f 5.85, Kon. der Nederlanden f 1.05, Ph. Precose 6-op f 1.85, King o. t. Blues 45 f 0.65, Darling 4r—5 f 0.65. Bijgoed: Nan. Ackermanna I f2.50 3.idem II 1.50, Peaoh Blossom II f 1.50, Lil. Umballatum 20-op f 10.40, idem 18 20 f 9.10, Enk. Galanthus f 2.20. H y a c i n t h e n: E.R. Lady Derby 20-op f 12.50, idem 18—19 f 8.75, idem 17—18 f 8.— idem 16—17 f6.50, idem 15—16f 5.25, EU. Queen o. t. Pinks 19-op f 9.25, idem 1819 f 8.25, E.R. Panama 19-op f S.—idem 17— 18 f7.75, idem 15—16 f5.75, idem 14—15 f 4.50, E.B. Johan 19—20 f 11.—, E.R. La Victoire 19 f20.E.P. Lord Balfour 19 f 20.—, idem 17—19 f 14.50, idem 17—IS f 13.50, E.G. Yellow Hammer 17-op f 25. idem 1415 f 8.50, idem 1215 f 6.25, E.R. Garribaldi 19-op f 13.—, idem 13—19 f 12.50, idem 1718 f 8.—, idem 16—17 f 6.25, idem 1516 6.—, E.B. Dr. Lieber 15 f 12.—, E.R. Moreno 18—19 f9.25, idem 16—17 f7.25, idem 1516 f 6.E.B. Adm. Courbet 18 19 f 9.50, idem 1718 f 8.75, E.R. Marconi 17IS f 7.25, idem 15—17 f 7.—, E.B. Marie 19-op f 13.50, idem 18—19 f 11.—, idem 17— 18 f 9.—, idem 16—17 f 7.75, E.B. Bis-mark 18 f 15.50, E.W. Queen o. t. Whites 1416 f 7.50, E.G. City of Haarlem 1213 f 6. idem 1112 f 5.25, E.W. LTnnocenoe 19-op f 10.50, idem 1819 f 8.75, idem 17—IS f 8.25, idem 16—17 f 7.75, idem 12—14 f 5.—, E.W. La Grandesse 18 f 9.idem 17-op f 8.75, idem 15—17 f 8.—, idem 13—15 f 6.75, E.B. Grand Maitre 19 f 13.50, idem 18 f 11, idem 17 f 8.75, idem 16 f 7.50. Tulpen per H.L. Enkele vroege tulpen: Max. Kimley f 80.Cram. Bril lant f 76.Prins van Oostenrijk f 91. Couleur Cardinal f 145.Mon Tresor f 210.Proserpine f 170.180.Gele Prins f 100.Fred. Moore f 105.Brii- lant Star f 136.Witte Zwaan f 62.La Reine ger. f 45.1-bis f 190. Dubbelevroege tulpen: Mr. van der Hoeff f 170.178.Theeroos f 85. Murillo f 60.Vuurbaak f 130. D arwintulpen: Will. Pitt f 85. 90.„Le Notre f 90.Bartigon f 85.90. idem onder 11 f 80.Tonnaye f 50. Farnc. Sanders f 55.Mad. Krelage f 48. The Sultan f 60.Elisabeth f 80.Will. Copland f 78.Pulcinelle f 80.After Glow f 138. Enkelelatetulpen: Picotée f 55.— G-esn. Spatulatha f 60. Plantgoed. Narcissen per K.G. Nar cissen: Queen o. t. North f0.22, Golden Sceptre f 0.40, Victoria f 0.54, Sir Watltin f 0.38, Poëfc. Helios f 0.40, Golden Spur im port f 0.58, Barii Oonspicius f 0.25, Empe ror f 0.40, Lucifer f 0.33, Spring Glory f 1.10. Cervanthus import f 0.53. Irissen: Gajanus beneden 5 125.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6