20ste Jaargang No. 6291 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BERICHT ISUÏTENLANCT BINNENLAND SPORT STADSNIEUWS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voorratbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen J TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverientiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen Zij, die zich met 1 Oct. op ,,De Leidsche Courant" wenschen te abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende num mers gratis. DE ADMINISTRATIE VOLKENBOND de tiende volkenbonds vergadering. De motie inzake de internationale bank ingetrokken. Zooals Zaterdag na het verzet van Breitscheid en Loucheur tegen de Noorsch- Deensch-Poolsche motie inzake de Inter nationale Bank te verwachten was, hebben de drie voorstellers gisteren hunne motie ingetrokken. Bij den aanvang der verga dering der tweede oommissie verklaarde Baestadt (Noorwegen) dit uit naam dei delegaties, aan deze verklaring toevoegen de, dat zij gaarne bereid zou zijn geweest, het Vrijdag door den heer Heldring voor gestelde amendement aan te nemen, indien dit de aanneming der motie zou hebben mogelijk gemaakt. De redevoeringen van Breitscheid en Louóhcur toonden echter aan, dat met of zonder Nederland'9 amendement de mo tie voor de mogendheden, die de bank zul len oprichten, onaannemelijk was. Nadat nog de gedelegeerden van Bul garije, Spanje en Estland het woord had den gevoerd, spraken Breitscheid en Lou cheur om de voorstellers der motie voor het intrekken daarvan te bedanken. De ontwapeningskwestie. Heftige discussies. In de ontwapeningscommissie van den Volkenbond is het Maandag tot heftige discussies gekomen. De rapporteur Poullet (België) legde de commissie een ontwerp-rapport voor de volkenbondsvergadering voor, dat door toe voegingen een niet voorziene uitweiding over de ontwapeningskwestie in zich sloot en het Fransche standpunt zeer op den voorgrond plaatste, terwijl de opvattingen der Britsche delegatie en van eenzelfde standpunt innemende mogendheden op den achtergrond werden gedrukt. Tegen deze wijze van optreden werd door verscheidene sprekers heftig geprotesteerd. Men verklaarde, dat dit een verberging van de ware stemming, die in de oommissie heerscht, beteek :nt, daar zich een groot aantal staten bij het Engelsche standpunt had aangesloten. Het conflict over het rapport is aldus opgelost, dat een volle bladzijde over ae motiveering van het Fransche standpunt inzake de ontwapening geschrapt is. FRANKRIJK. Kardinaal Dubois, t De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Dubois, is gistermiddag overleden. De apos tolische nuntius te Parijs, monseigneur Maglioni, bevond zich aan het sterfbed. De levensloop van den Kardinaal. Louis Ernest Dubois werd 6 September 1856 te St. Calais, in het departement Sar- the, geboren. Hij bezocht daar het gymna sium. Later ging hij naar het priestersenii- narium te Préciqué en te Le Mans. Den 20sten September 1879 werd hij tot priester gewijd. Nadat hij als vicaris werkzaam was geweest te Broulon, Lude en La Con- ture, werd hij in 1885 pastoor te Le Man3, waarna hij snel tot de hoogste kerkelijke waardigheden opklom. In 1898 werd hij ge- neraal-vicaris, in 1901 bisschop van Ver dun, in 1909 aartsbisschop van Bourges, in 1916 aartsbisschop van Rouaan. In het zelfde jaar werd hij ook gekozen tot kar dinaal-priester met den titel S. Maria i. Aquiro. Als zoodanig was hij lid der congre gatie voor de ceremoniën, de consistories en het concilie. In October 1920 werd Kardinaal Dubois tot aartsbisschop van Parijs benoemd als opvolger van Kardinaal Amette, waardoor hij aan het hoofd der geestelijke hiërarchie in Frankrijk kwam te staan. In deze po sitie nam hij voornamelijk een bemiddelen de houding aan tusschen de Fransche re geering en de Katholieke Kerk en heeft in het algemeen vermeden, zich in deni strijd der politieke partijen te mengen. Alleen ten opzichte van de „Action Fran- $aise"was zijn houding streng, waarin Z. Em. werd gesteund door de H. Stoel. Vermelding verdient nog dat kardinaal Dubois door de Fransche regeering met een missie naar Klein-Azië en Afrika werd gezonden en daarvoor het Kruis van het Legioen van Eer verkreeg.* Verder was kar dinaal Dubois Ridder van het Heilige Graf en vroeger was hij ook lid van de Akademie van den Heiligen Johannes van Aquino. De kardinaal heeft ook eenige studiën gepubliceerd op het gebied der kerk- en kunstgeschiedenis. CHINA. NIEUWE OPSTANDEN. Ondersteuning door een groote mogendheid. Naar uit Shanghai gemeld wordt, ver klaarde Tjang Kai Shek Zondag in een vergadering van de Koeomintang, dat dc regeering te Nanking over voldoende troe pen beschikt om de opstandige beweging in de provincie Hu Peh te onderdrukken. Hij beweerde verder, dat de tegen Nan king gerichte opstandige beweging door een groote mogendheid wordt ondersteund, welke mogendheid belang heeft bij onlus ten in China. Hij is er ook zeker van, dat communisten de hand in het spel hebben. Hij zal niet aftreden, voordat de door hem nagestreefde eenheid van China zal zijn tot stand gebracht. De aanhangers van de opstandige be weging in Hu Peh zullen voor den krijgs raad gebracht worden en tegen den leider der beweging zal een vervolging worden ingesteld wegens hoogverraad. De eerste gevechten. In de provincie Hu Peh hebben gisteren de eerste schermutselingen plaats gegre pen tusschen de opstandelingen en de Han- king-troepen. Chineesche oorlogssche- hebben twee uur lang de stad Itsjang be schoten. Het is den opstandelingen gelukt een Chineesche torpedoboot in beslag te nemen. Maarschalk Feng en generaal Jen Si Chan hebben aan de Nanking-regeering bij wijze van geruststelling een telegram gezonden, waarin zij verklaarden, dat zij niet aan de zijde der opstandelingen staan, doch steeds de Nanking-regeering trouw zullen blijven. Eenbedreiging vanRusland. Volgens Japansche berichten uit Moek- den is daar e§n schrijven ontvangen van het commissariaat van BuitenL Zaken der Sovjet-Unie, waarin wordt medegedeeld, dat het Sovjet-leger den geheelen Ooster spoorweg zal bezetten, wanneer China niet binnen drie weken alle wenschen van de Russische regeering inwilligt. In dit ver band acht men de mogelijkheid niet uit gesloten, dat de regeering te Moekden buiben Nanking om zal trachten met Rus land tot een overeenstemming te komen betreffende den Oosterspoorweg. VAN HET VATIC A AN Nog altijd geen koningsbezoek ten Vaticane Vastgesteld tegen einde October. Men schrijft uit Rome aan de „Msb.": Algemeen werd, gelijk bekend, aange nomen, dat Z. H. de Paus in het heete zo merseizoen het Vaticaan zou verlaten, om zich naar het Pauselijk zomerslot, in Cas- telgandolfo, te begeven. Deze kleine reis heeft echter niet plaats gehad en men kan dus zeggen, dat de H. Vader het Vaticaan- sche gebied nog in 't geheel niet verlaten heeft. Want de Sacraments-processie, op den avond van 25 Juli, waarbij de H. Va der voor het eerst het apostolisch paleis verliet, bewoog zich slechts binnen de Va- ticaansche grenzen. De diepere oorzaak hiervan is wel hier in gelegen, dat het officieele en plechtige bezoek van het Italiaansche koningspaar aan het Vaticaan nog niet heeft plaats ge had. Men weet dat algemeen wordt beweerd, dat de Italiaansche koning niet bijzonder er op gesteld is, dit bezoek te brengen. Zoo is het reeds in Juni aangekondigde bezoek achterwege gebleven en op 5t oogen- blik weet niemand nog zeker, wanneer het koninklijk bezoek ten Vaticane zal plaats hebben. Eenige bladen weten te vertellen, dat de plechtige entrée der koninklijke familie bij den Paus tegen einde October- is vast gesteld en dat bij die plechtigheid alle his torische pracht en praal zal worden ten toon gespreid. Katholieke mannen bij den Paus. De Paus heeft gisteren een toespraak gehouden tot de Katholieke mannen, die hem kwamen gelukwenschen met het tot stand komen van de Lateraan-verdragen. Deze toespraak was met groote spanning tegemoet gezien, doch de Paus onthield zich daarin van alle politieke toespelingen. Hij dankte de Katholieke mannen voor hun gelukwenschen en verklaarde, dat zij ook in de toekomst de Kerk hun steun en hun medewerking moeten blijven verleenen, op dat de Lateraan-verdragen ten volle tot uitwerking zullen komen. Voordat de Paus zijn toespraak hield, had hij een langdurig onderhoud met den Italiaansohen gezant bij den Heiligen Stoel gehad, terwijl ook de pauselijke nuntius bij het Quirinaal zoowel met Mussolini als met den minister van buitenlandsche zaken Grandi een langdurige conferentie had. DE MIDDENSTAND EN DE TROONREDE. Het algemeen weekblad „De Midden standsbond", orgaan van den Kon. Ned. Middenstandsbond, schrijft over de sociale en economische paragrafen der Tropn-" rede: Uitmaal zijn er ook voor den midden stand groote belangen bij betrokken; do publiekrechtelijke regeling der collectieve arbeidsovereenkomsten, de instelling van bedrijfsraden, de herziening van de sociale verzekering, de verbetering van de econo mische voorlichting en de richtingsbepaling onzer handelspolitiek zijn vraagstukken, waarmee wij direct gemoeid zijn. Vermoe delijk staan wij dus te dien opzichte voor een belangrijke parlementaire periode, waarin actie onzerzijds noodig kan blijken en waakzaamheid dus geboden is. Verheugd zijn wij over het feit, dat de Koningin in haar rede voor zoover wij weten, voor het eerst den middenstand met name genoemüieeft en daarbij een toezegging deed, welke ih de naaste toe komst voor onze beweging belangrijke ge volgen kan hebben. Zij teekent bovendien, dat wij d.w.z. de georganiseerde midden standers door dit Koninklijk woord nog eens zijn erkend en in den vervolge meer dan tot heden reeds geschiedde, zullen worden gekend. Vandaar, dat wij deze Troonrede een voor den middenstand belangrijk staats stuk achten, al blijft er nog veel vaag en onopgelost". Inderdaad, ook wat den Middenstand be treft is de Troonrede vaag! BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Onvoldoende op de hoogte. Wij lazen het volgende artikeltje in de „Nieuwe Leidsche Courant" (A.-R.): We kregen een krant in handen, waarin nogal T?at dikke zinnetjes stolden over het doordringen van Rome in het oude Protestantsche Holland. Gedoeld werd op het benoemen van R K. burgemeesters te Noordwijk en te Wassenaar. Waarom werd niet over Hillegom gesproken? Nu schijnt bedoeld blaadje onder zeer onkundigen gelezen te worden. Mogelijk weet ook de schrijver ervan niet beter. Maar dan had hij toch goed gedaan vooraf eens te informeeren. Dan zou hem gebleken kunnen zijn, dat in „het oude Protestantsche Holland" sinds overlang streken zijn, waar de Ka tholieken zeer sterk zijn. Wat Zuid-Hol land betreft is dit zoo in een deel van het Westland, in de z.g. venen en in een deel van de bloembollenstreek. Ook in de Hollandsche groote steden zijn de Katho lieken vrij sterk. Holland is steeds minder Protestant ge weest, dan sommigen het onkundigen trachten wijs te maken. Het feit is nu eenmaal zoo en niemand doet wijs er de oogen voor te sluiten of aan het Protes tantisme van communisten en socialisten groote beteekenis toe te kennen. Wie met deze dingen rekening houdt, verwondert zich niet over de bedoelde burgemeestersbenoemingen Welke zijn de feiten? Deze. In Hillegom vormen de R. K. de meer derheid. In Wassenaar en Noordwijk hebben ze op één zetel na de meerderheid in de gemeenteraden, die als we het goed hebben daar 13 leden tellen. De meer derheid van 7 leden is dan is beide dorpen verdeeld over niet minder dan vier par tijen. Men moet zich kunnen voorstellen, dat het voor een minister moeilijk kan zijn een burgemeester te benoemen uit een groep van burgers, die in een bepaalde gemeente weinig talrijk is. Als daar dan een talrijke, niet versplinterde groep te genover staat, die onder de burgerij bijna of absoluut de meerderheid heeft, dan is het niet zoo vreemd als men zou kunnen mecnen bij onvoldoende kennis van zaken, indien een hoofd der gemeente benoemd wordt, dat verwant is aan die sterke <be- 1 volüngsgroep. „HET ALLES BEHEERSCHEND ELEMENT". In „De R.-K. Werkgever", orgaan van de Alg. R.-K. Werkgeversvereeniging, schrijft de redacteur K. (het Tweede Ka merlid mr. L. G. Kortenhorst) over de Troonrede. Na eerst over de sociale en oeconomi- sche paragraphen te hebben geschreven, vervolgt het blad: „Intussahen is dit alles slechts „klein goed" in vergelijking tot het allesbeheer- schend probleem der versobering van 's Rijksdienst, waarmede zal worden voort gegaan. Zooals dat in de Troonrede om schreven staat en wel onder het hoofd „fi nanciën", bevalt ons deze formuleering al lerminst. De inrichting van den Rijksdienst zeiven, de werkwijze en indeeling der de partementen en hun instellingen, de sa menwerking daarvan zoowel onderling als met het parlement en met de maatschappij ziedaar het probleem, dat eindelijk eens forsch moet worden aangevat. Bezuiniging zonder lijn en zonder perspectief brengt tenslotte de oplossing niet. Noodig is een algeheele reorganisatie van het regeerings- apparaat. Bovendien verbaast het ons, dat de bc- zuinigings-politiek is blijven ressorteeren onder Financiën, ondanks het feat, dat niet de Minister van Financiën, maar die van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de Voorzitter is van den Ministerraad. Wie het standpunt der A.R.K.W.V. kent omtrent dit alles beheerschend element in het staatsbeleid zal niet verbaasd zijn, dat speciaal deze passage uit de Troonredo ons allerminst bevredigt en dat naar onzo ziens wijze de Minister-President zelf de leiding nemen moet in deze materie. Het- laatste woord is hierover nog niet gesproken, doch het zou ons niet verbazen, wanneer dit vraagstuk in de komende wetgevende pe riode in 'het brandpunt zal komen te staan van de belangstelling. In het licht van deze groote leemte in de Troonrede is het verder te vei klaren waarom zoo weinig wetsontwerpen worden aangekondigd, die geld kosten. Noode mis sen wij met name een zinsnede over de be scherming van het groote gezin op het gan- sche terrein der staatsbemoeiing, een pas sage over de noodzakelijkheid van eun meer practisch ingericht nijverheidsonderwijs, teneinde in het steeds nijpender tekort aan geschoolde en geoefende arbeidskrachten to voorzien". VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Aartsbisschop van Parijs, Kardinaal Dubois, overleden. (Buitenl., le blad). De Russische regeering dreigt met be zetting van den Oosterspoorweg (BuitenL, le blad). VOETBAL. Cursus voetballeiders. Zaterdagmiddag is te Utrecht in een der lokalen van de openbare lagere school aan de Laan van Ohartroise de leiders- cursus voor voetballeiders officieel ge opend. De voorzitter van den Ned. Voetbal bond, de heer Kips, deelde mede, dat de Technische Commissie hem had uitgenoo- digd dezen cursus, die als een serieuse proefneming moet worden beschouwd, in te leiden. De heer Kips herinnerde hierbij aan de talrijke plannen, die hebben bestaan om tot oprichting van een dergelijken cursus te komen, plannen, welke tot heden steeds mislukten. De reden waarom men de in stelling van een leiderscursus zoozeer wen- schelijk oordeelde moet gezocht worden in de gewijzigde omstandigheden, waar onder thans het voetbalspel wordt ge leerd. Eenige tientallen jaren geleden had men kleine clubs, zoodat ieder lid zich zelf op de hoogte stelde van de spelre gels, zelf alle moeilijkheden leerde over winnen, zonder hulp van derden. Onge twijfeld had deze methode veel voordeelen vooral uit paedagogisch oogpunt. Het val dan ook niet te verwonderen, dat nog zeer velen sceptisch staan tegen over een poging als welke wij nu gaan on dernemen, maar de groote uitbreiding, wel ke de voetbalsport in den loop der jaren heeft gekregen, een uitbreiding, die in het vereenigingsleven met z'n honderden leden tot uiting komt, is er de oorzaak van. Het milieu is veranderd: men heeft uit organisatorisch oogpunt oefeningen moeten instellen voor aspiranten en voor vergevorderden. Maar ook zij, die het spel goed beheerschen willen dit steeds meer perfectionneeren onder leiding van oefen- meesters. Hierdoor ging het contact met ie jongere leden verloren en al bleven er als regel wel enkelen die leiding aan het spel der jongeren konden en wilden geven toch was men nooit zeker dat zulke leden steeds in clubverband werkzaam bleven. Feitelijk load men mogen verwachten, dat zij, die in ons land leiding aan de sport moesten geven zich meer sn beter bemoeid hadden met de voetbal sport, maar sprekers ervaring als exami nator bij het examen voor lichamelijk© op voeding is steeds geweest, dat het turnen vrijwel alle belangstelling opeischte. De N. V. B. heeft dus nu zijn taak er kend in de hier geschetste leemte te voor zien. Gestreefd zal worden naar het bij brengen aan de cursisten van meer dan oppervlakkige technische kennis, lichame lijke vaardigheid en het overwinnen van den weerstand, die elke wedstrijd mee brengt. Hierbij zullen de leiders moeten bgrijpen dat de oude methode niet ver waarloosd mag worden, zoodat alleen uit de combinatie van oud- en nieuw heil verwacht wordt. Spr. bracht dank aan de technische commissie voor het door haar genomen initiatief en do uitwerking der plannen, aan het Utrechtsche gemeen tebestuur voor de beschikbaarstelling van lokaliteiten en aan de Vereeniging voor Lichamelijke Oefening voor het afstaan van een terrein. Gelukkig konden eerste rangskrachten als cursusleider worden aangesteld, zoodat van dezen cursus vruchtbare resultaten in het belang van de Nederlandsche volksgezondheid ver wacht kan worden. Hiermedo verklaarde de heer Kip de cursus voor geopend. De heer C. A. W. Hirschman wees daar na nog op het nut van een sportieve vorming der jeugd en zag in deze nieuwe cursus tevens een krachtig middel tot versterking van het karakter. Tot leeraren aan den nieuwen cursus zijn benoemd de heoren L. Kramer, J. Groothof, J. H. van Dijk, Dr. P. C. Kop pers en Glenderming. HERZIENING DER LOCALE TELEFOONTARIEVEN. Adres K. v. K. en Fabr. voer Rijnland. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland is in haar heden middag gehouden vergadering een adres behandeld, te verzenden aan den Minis ter van Waterstaat, waarin o.m. het vol gende gezegd wordt: De Kamer heeft met groote teleurstel ling kennis genomen van de Memorie van Toelichting op de Bcgrooting der P. T. T. voor 1930, waarin werd aangekondigd het voornemen om met ingang van 1 Januari 1930 het gesprekkentarief in Nederland in te voeren. De Kamer veroorlooft zich dienaangaan de het volgende op te merken: Allereerst moge worden gememoreerd, dat het verzet tegen de voorstellen, zooals deze door het Hoofdbestuur zijn gepubli ceerd, buitengewoon krachtig en algemeen is geweest. Dit verzet gold voor een groot deel in het bijzonder het gesprekkentarief. Wel kan worden gezegd, dat een aantal Kamers van Koophandel de motiveering om tot een gesprekkentarief te komen, niet onjuist konden achten, maar ook dan waren andere bezwaren tegen dn voorge stelde herziening gewoonlijk niet minder ernstig. Tevens veroorlooft de Kamer zich in herinnering te brengen, dat ook van an dere economische organisaties talrijke pro testen zijn verzonden. Ook hebben zeer vele gemeentebesturen geprotesteerd, in zonderheid tegen het feit, dat alhoewel de telefoon op weinig kostbare wijze de afstanden overbrugt, de voorgestelde plan nen in de richting gaan van opheffing van 8treeknetten, inplaats van het formeeren van dergelijke netten. In dit verband moge ook worden gewezen op de energieke po gingen om het streeknet in de bloembol lenstreek te behouden. Dat streeknetten voor het platteland noodzakelijk zijn om het aantal locale ge sprekken op te voeren en op deze wijze het nut en het gerief van de telefoon groo- ter te maken, tracht de Kamer den Minis ter bij te brengen door een statistiek, wel ke ontleend is aan het jaarverslag der Kamer. Deze statistiek bewijst tevens, dat op het platteland in vele gevallen bijna even groote bedragen per jaar per abonné aan het telefoonbedrijf worden afgedragen als in de steden, terwijl het aantal gesprek ken op het platteland slechts een fractie is van het aantal gesprekken in de ste den. In plaats van aan dezen achterstand tegemoet te komen, zullen de aanhangige voorstellen tot uitwerking hebben, dat'lit geweldig groote nadeel nog geaccentueerd zal worden, daar de praktijk heeft uitge- i wezen dat als een tarief van 2,5 ct. per

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1