20ste Jaargang MAANDAG 23 SEPTEMBER 1929 No. 6290 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND BERICHT KERKNIEUWS e£eidielie6ou/fccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voorafbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat tlit twee bladen Een beschouwing over de troon rede. Uit een artikel in „De Maasbode" van 17 September onder den titel een „Kloek pro gram" ,,'t I? een kloek program, dat het nieuwe Kabinet heden bij monde van Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin, aan de volksvertegenwoordi ging heeft voorgelegd. Het draagt het kenmerk van hem, die zoo moedig al wederom de leiding van Harer Majesteits regeering in han den nam. Kloek en in haar deemoed fier- Ohristelijk is al aanstonds de uiting van ootmoedige erkentelijkheid voor den onmisbaren zegen van den Al machtige, en de aansporing om in dien zegen een spoorslag te vinden tot ver dubbelden ijver in dienst van „de vreedzame ontwikkeling van het hech te geheel van Moederland en Over- zeesche Gewesten", zooals het geluk kig en veelbeteekenend wordt uitge drukt. En do regeering zelve zal op de eerste plaats aan Gods zegen behoef te hebben. Want kloek is haar program vooral in dit opzicht, dat het niets, wat op de eerste plaats haar taak moet zijn, uit den weg gaat". Uit een artikel in „De Maasbode" van 22 September onder den titel „Teleurstelling". Dit artikel is niet van de redactie, maar van mr. A. baron van Wijnbergen. Het handelt ook over de Troonrede En we citeeren er uit: „Stellig hadden we verwaóht, dat het Kabinet zich aanstonds als oen Christelijk Kabinet zou hebben aange diend. In die verwachting zijn we pijn lijk teleurgesteld". En verder constateert de heer Van Wijn bergen: „Kog in een ander opzicht heeft de Troonrede ons teleurgesteld". En hij noemt de bestrijding der onzedelijkheid. „Zoo ergens, dan heeft juist hier ons volk bescherming ook van Over heidswege noodig. Maar juist daarom hadden we te dezen opzichte zoo gaarne een kloek en duidelijk woord in de Troonrede vernomen, ook tot steun van de velen, die zioh met groote moeite, toewijding en opoffering wijden aan de stuiting van het ons volk, onze gansche maat schappij ondermijnend kwaad. Ook dit mocht niet zoo zijn". Vermelden wij ten slotte, dat de schrij ver nog niet zonder hoop is omtrent het Christelija karakter, hetwelk dit Kabinet in zijn politiek zal leggen: „Toch behooren we niet tot voor wie, naar de meening der „Nieuw e Rotterdamsche Courant", thans de hoop is vervlogen. Neen, we hopen en verwachten en we meenen goeden grond voor die verwachting te heb ben, dat straks in de Memorie van Antwoord de Begeering zich nader zal verklaren, en het ons dan duidelijk zal blijken, dat het Kabinet is een Chris telijk Kabinet, dat het voornemens is te voeren Christelijke politiek, en dab voldoende aanwijzingen zullen ver strekt worden, waaruit valt te beslui ten, dat het voornemen ook zal wor den ten uitvoer gelegd". Wel 'n verschil tusschen die twee arti kelen in „De Maasbode"! Is nu die Troon rede „kloek" („Msbd." 17 September) of niet „ldoek" („Msbd." 22 September)? Wij hebben al geschreven, dat, naar onze bescheiden meening, vele Katholieke bla den o.i.in-eens wat erg geestdriftig ge stemd bieken, toen zij de Troonrede had den gelezen! Zoo zien wij b.v. heusch niet in, dat het zoo bijzonder „Hoek" is, gelijk „De Maasbode" warm toejuichend, neer schrijft, als een ministerie, bestaande uit Christelijke mannen, openlijk zioh erkente lijk toont voor Gods onmisbaren zegen al doet dat ons ook, natuurlijk, weldadig aan. Of wij nu, daartegenover, de teleurstel ling deelen van den heer Van Wijnbergen? Ook niet geheel en al. Dat de heer Van Wijnbergen in de Troonrede mededeelingen en aankondigingen mist, welke hij daarin graag had gezien 't zou méér treffen, als de Troonrede wat de andere punten laten we zeggen: de neutrale zakenbe treft aan klaarheid niets te wenschen had overgelaten. Maar het geheel (zeker als wij de sociale paragraaf uitzonderen) is zoo, dat wij gelijk wij in ons nummer van 17 September schreven „in een goede maar vage verwachting" worden gelaten. Deze overweging kan de inderdaad gegron de teleurstelling van den heer Van Wijn bergen temperen en zijn toch nog hoop volle verwachting sterken VOLKENBOND DE V. B. VERGADERING. Jhr. Louo'on aan het woord. In de derde commissie (ontwapening) van den Volkenbond heeft Zaterdag jhr. Loudon heb woord gevoerd. Hij deed uitdrukkelijk uitkomen, dat hij Donderdag uitsluitend als voorzitter van de voorbereidende ontwapeningscommissie— had gesproken, maar thans het standpunt van de Nederlandsche regeering zou uit eenzetten. Loudon sloot zich aan bij het voorstel van Politis, met de toelichting, die deze gedelegeerde daarbij had gegeven. Volgens Loudon is dit voorstel de vrucht van de discussies, die over het voorstel van Cecil hebben plaats gehad. Die discussies zijn volgens hem hoogst nuttig geweest, en de commissie moet Cecil dankbaar zijn voor den impuls, dien hij aan de besprekin gen heeft gegeven. Herinnerend aan hetgeen Politis gezegd heeft over de noodzakelijkheid van wedor- zijdsche concessies, merkt Loudon op, dat deze niet al te negatief behooren te zijn. Hij herinnert hierbij aan het Fransch-Ame- rikaansche compromis inzake het oorlogs- materieel, waarbij de Nederlandsche dele gatie in de voorbereidende commissie zich heeft aangesloten, hoewel hij van meening was, dut het oorlogsmaterieel beperkt moest worden. De Nederlandsche regeering erkent, dat op heb oogenblik geen andere oplossing mogelijk is, dan dit compromis, dat zij aan vaardt in de hoop, dat het later mogelijk zal zijn een betere mebhode voor de beper- Hng te vinden. In de huidige omstandig heden is de Nederlandsche regeering van meening, dat het voorstel van Cècil de ont wapening niet verder zal brengen en de werkzaamheden der voorbereidende com missie niet zal bespoedigen. Jhr. Loudon wees er nog eens uitdruk kelijk op, dat het standpunt van de Neder landsche regeering inzake de geoefende reserves en het oorlogsmaterieel niet ge wijzigd is, ondanks de aanvaarding van bo vengenoemd compromis inzake hèt mate rieel. De Nederlandsche regeering is van meening, dat de voorbereidende commis sie zoo spoedig mogelijk haar werkzaam heden zal moeten besluiten nadat de zee mogendheden tot overeenstemming zullen zijn gekomen. De Raad moet de ontwape ningsconferentie bijeenroepen, zelfs wan neer de voorbereidende werkzaamheden niet zoo bevredigend zijn als men wel zou wenschen. Jhr.-Loudon deelde tenslotte nog mede, dat het denkbeeld van controle op de na leving van de ontwapeningsconventie de volle sympathie der Nederlandsche regeo- ring heeft. Een eerste étappe in de ontwa pening wordt met den dag dringender noodzakelijk. Daarom is onlangs in de Ne derlandsche troonrede nog gewezen op de noodzakelijkheid van de totstandkoming van een internationale ontwapeningscon ventie. Éord Robert Cecil betuigde Loudon zijn sympathie met de moeilijke positie, waarin hij verkeert, doordat hij tevens als voor zitter van de voorbereidende ontwape ningscommissie en in zijn kwaliteit van Ne derlandsche gedelegeerde moet spreken. Hij onderstreepte het ernstige karakter der besprekingen, waarvoor hij de commis sie erkentelijk is. Hoopvol is, dat de tegen standers' meer bezwaren van opportuniteit en hoffelijkheid naar voren hebben ge bracht, dan wel principieele bedenHngen. Cecil is van meening, dat de resolutie van Politis voor ©en groot deel aan zijn be zwaren tegemoet komt. De resolutie van Politis welke wij Zaterdag publiceerden en welke ©en be middelend karakter draagt werd ten slotte zonder stemming aangenomen. DUITSCHLAND Een onrustige Zondag te Berlijn. Politieke botsingen en talrijke arrestaties. Bij een propaganda-tocht, die gistermid dag door nationaal-sociali&ten te Berlijn werd gehouden, kwam het tot een treffen tusschen de deelnemers en anders politiek denkenden. De politie moest ingrijpen en arresteerde zeven personen. Bij een van hen werd een Map-pistool gevonden, waar uit twee schoten waren gelost. Op de Spreewald-Platz bij het Görlitzer- station werd een auto, waarin de Rijksdag afgevaardigden dr. Göbels en vier andere nationaal-socialisten zaten aangehouden. Er werden aan beide zijden schoten gelost. De politie arresteerde dr. Göbels en de andere afgevaardigden en bracht hen voor den politi e-oom m i ssaris In de auto vond men een revolver en hulzen. De chauffeur had. een sohotwond aan de hals. In andere deelen van de stad kwam het eveneens tot een treffen tusschen aanhan gers van verschillende politieke partijen. Gisteravond werden 80 communisten in Schoneberg, die verboden liederen zongen, gearresteerd. Buiten de communisten werden nog 21 rustverstoorders voor den commissaris van politie gevoerd. Des avonds werden dr. Göbels en zijn vier metgezellen weer vrijgelaten. De vijf inzittenden van de auto waren door politioke tegenstanders ernstig be dreigd, waarop een der inzittenden met een klap-pistool had geschoten. Op het station van de ondergrondsche spoorweg Friedrichsthdt werd de journa- list Ulrioh Salingré door nationaal-socia listen aangevallen; hij kreeg lichte ver wondingen aan het hoofd. De twee voor naamste aanvallers werden gearresteerd. FRANKRIJK. Kardinaal Dubois ernstig ziek. Vrijdag jX geopereerd. De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Dubois, is Zaterdagmiddag om half twee voorzien van de heilige sacramenten der stervenden. De kardinaal had Vrijdagochtend een operatie ondergaan. Zijn toestand was na afloop van het operatief ingrijpen bevre digend, nadien schijnen complicaties te zijn ineetreden. ARABIE De opstand der Wahabieten. Volgens berichten uit Kairo moet de opstand der Arabieren tegen Ibn Saoed, den koning der Wahabieten een grooten omvang hebben aangenomen. Ook een stam, die tot nu too tot de trouwste aan hangers zelf behoorde, heeft zich bij den opstand aay:, .ioi'-n. Het moet Ibn Saoed echter zijn gelukt den sjeik van dezen stam gevangen te nemen. Door den opstand van dezen stam is ko ning Ibn Saoed afgesneden van Djeddah, zijn voornaamste haven aan de Roode Zee, terwijl hij ook gedwongen is een oorlog op twee fronten te voeren. Het aantal strijd krachten van Ibn Saoed wordt op 30.000 man geraamd, terwijl zijn vijanden over het dubbele aantal moeten beschikken. CHINA. Weder burgeroorlog in China? Gevechten in Wes t-H o e p e h. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, is de burgeroorlog opnieuw uitgebroken. De vierde divisie onder Tsjang Fat-kwoe is in West-Hoepeh met de nationalisten slaags geraakt. Deze 'botsing volgde op een de creet der nationalistische regeering, waar» bij Tsjang werd afgezet. Naar verluidt, hebben van Itsjang naar de Peking-Han- kauspoorweg troepenbewegingen plaats, waartoe de regeering geen bevel heeft ge geven. Het schijnt, dat het de bedoeling is, zich aan te sluiten bij den opstand, dien Feng Joe-sjiang tegen Nanking heeft ont ketend. Volgens de jongste berichten heeft Feng Joe-sjiang geweigerd, zijn belofte om het land te verlaten ten uitvoer te brengen. AMERIKA De sabotage der ontwapening. Uit Washington wordt gemeld), dat bij het onderzoek van de senaatscommissie gebleken is, dat Shearer 50.000 dollar van de Amerikaansche scheepswerven heeft ontvangen voor zijn werkzaamheden te Genève. De presidenten der scheepswerven, dis door de commissie zijn gehoord beweren, dat Shearer nooit een politieke opdracht van hen heeft, ontvangen. Overigens is nog gebleken dat de Ame rikaansche scheepswerven in 1927 143.000 dollar hebben uitgegeven voor propaganda tegen de ontwapening en om invloed te oefenen op de wetgeving betreffende de Amerikaansche handelsvloot. Politieke vechtpartij in Mexico. Tusschen aanhangers van de beide ean- didaten voor het Mexicaansohe president schap, Vasconcelos en Ortiz Rubio, heeft, een hevig gevecht plaats gevonden, waarbij één persoon werd gedood, één zwaar en drie anderen licht werden gewond. Met groote moeite slaagde de politie er in de orde te herstellen. Koninklijke Besluiten. Radioraad. Bij K. B. is eervol ontslagen met dank Mr. T. J. Verschuur als lid van den Radio- raad en is als zoodanig benoemd Mr. B. M. Berger, Burgemeester van Venlo. R. K. STAATSPARTIJ. Voorzitterschap Partijbestuur. Zooals men weet, is de voorzitter van de Katholieke Kamerolub (dr. Nolens) als zoo danig ook voorzitter van den Partijraad der R. K. Staatspartij. Naast den voorzitter van den Partij raad kent de R. K. Staatspartij een voor zitter van het Partijbestuur die met de leiding van den dagelijksohen gang van za ken en de verMezingsaangelegenheden is belast. Nu mr. Ruys de Beerenbrouck ah zoodanig is afgetreden, is deze functie va cant. Hiervoor worden in do pers al eenige candidaten genoemd. Men heeft mr. Aal- berse en mr. v. Schaik als candidaten aan gewezen. Anderen willen echter liever gaan buiten de Kamerleden en genoemd worden prof. dr. Barge te Leiden en mr. C. Romme, Raadslid te Amsterdam. UIT HET ZAANSCHE HOUTBEDRIJF. Wat er nu is overeengekomen. Het collectieve contract tusschen de werkgevers en werknemers in het Zaan- sche houtbedrijf, dat tot dusverre eindig de op 1 April, zal na opheffing van het geschil in het vervolg eindigen op 15 Febr. De voornaamste bepalingen van het nieuwe arbeidscontract zijnde volgende Het contractloon van de drie laagst be taalde categorieën arbeiders worden met 50 cent verhoogd. Het loon van de schui tenvoerders wordt van 26.25 gebracht op 26.75; dat der werfknechts en schavot- sjouwers van 27.25 op 27.75. De overi ge contractloonen worden verhoogd met 25 cent per week. De uurloonen. van de losse arbeiders worden met 11/2 cent verhoogd en van 66 cent gebracht op 67 1/2 cent en va.n 68 cent op 69 1/2. De tarieven worden verhoogd met 11/2 pet. De schippers, die des middags onder schafttijd doorvaren, krijgen daarvoor 50 cent vergoeding, terwijl zij het reoht op schafttijd behouden. Per jaar zullen de arbeiders 6 vacantie- dagen genieten. In den z.g. suikerpot wordt 4 dagen loon gestort. Uit dezen pot wordt 30 pet. ziekengeld betaald, welke met de con- tractueele 70 pet. het loon vol maken. Ook wordt uit dezen pot eenige vacantiebijslag gegeven. Bij het in werHng treden van de Ziektewet behoeft uit dezen pot slechts 20 pet. bijslag ziekengeld betaald te wor den, zoodat dan het aandeel voor vacan tiebijslag grooter wordt. Dit zal op dat tijdstip nader worden geregeld. Voor de in het voorjaar aanhangig ge maakte regeling voor herziening van 1 de diverse technische aangelegenheden zal een commissie uit beide partijen worden benoemd tot verdere regeling. R. K. LEERGANGEN TE TILBURG. Het studiejaar 1928—1929. Een record aantal cursisten. Zaterdagochtend 11 uur heeft de rector van de R. K. Leergangen te Tilburg, mgr. prof. dr. Th. Goossens, verslag uitgebracht over het studiejaar 19281929, waarin niet minder dan 812 leerlingen stonden inge schreven, tegenover 723 in het voorafgaan de cursusjaar. Het aantal cursisten was over de vijf faculteiten als volgt verdeeld: alg. wetenschappen 494, handelsweten schappen 26, academie beeldende en bou wende kunsten 137, muziekconservatorium 139 en lichamelijke opvoeding 16. Spreker memoreerde de uitbreiding met twee leergangen voor opleiding van onder wijzend personeel aan de scholen voor buitengewoon onderwijs: een in Den Bosoh met 29 deelnemers en een te 's-Gravenha- ge met 37 deelnemers. In den loop van het jaar werden voorts cursussen in gemeen- tefinanciën opgericht te Eindhoven en in Den Bosch. Te Roermond zal wederom een cursus paedagogiek worden inge richt, en ook te Utrecht zal dit jaar we derom daarvoor gelegenheid worden gege ven. Binnen enkele weken kan tegemoet worden gezien de stichting te Arnhem van een leergang Nederlandsoh middelbaar onderwijs. Verscheidene cursisten slaagden voor een examen. De bijeenkomst werd besloten met een openbare les van den heer H. Bonsel, di recteur der Academie voor Bouwende en Beeldende Kunsten, over: Het wezen der bouwkunst en de uitingen van de heden- daagsche architectuur. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Jhr. Loudon weer aan het woord te Genève. Een onrustige Zondag te Berlijn. Het eerste postvliegtuig is in Irdië aan gekomen. (Luchtvaart en Laatste Berich ten). BINNENLAND. De stranding van een Italiaansch stoom schip aan den Hoek van Holland (Gem. Boriohten, 2de blad). Zij, die zich met 1 Oct. op „De Leidsche Courant" wenschen te abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende num mers gratis. DE ADMINISTRATIE Vrijdagavond is te Maastricht overle den M r. J. L e o s b e r g, rechter in de Ar rondissementsrechtbank aldaar. Hij was juist teruggekeerd van een reis uit Afrika. In de Zaterdagmiddag te Amsterdam gehouden bijeenkomst van de R.K. Staten fractie van Noord-Holland werd besloten, voor de verHezing van een lid van Gede puteerde Staten in de vacature J. N. Hendrix op 15 October a.s. den heer P. J. M. Verschure te Amsterdam candidaat te stellen. DE HAMAT. Zaterdagmorgen is in de zalon van het Kurhaus te Soheveningen de Haagschc R. K. Missie-Actie Tentoonstelling geopend. Onder de talrijke autoriteiten, die bij deze officieele plechtigheid aanwezig waren, be vonden zich de minister van Koloniën, de heer S. de Graaff. De hoogeerw. heer Deken Kanunnik H. A. Th. van Dam heette in het Fransch mgr. Schioppa, pauselijk internuntius te Den Haag, welkom. In de Nederlandsche taal verder gaande, bracht hij dank aan allen, die hun medeweriring hadden verleend. Zijne Excellentie Mgr. Sohioppa heeft vervolgens met het uitspreken van een welsprekende, schoone rede in de Franschc taal do belangwekkende tentoonstelling officieel voor geopend verklaard. Zaterdagmiddag hebben ongeveer 7000 jongens en meisjes van de Katholieke scho len in Den Haag op het Hontrustterrein een grootsche, massale hulde gebracht aan de missionarissen. Om half 3 begon de hulde. In de konink lijke loge hadden plaats genomen Zijne Ex cellentie Mgr. L. Sohioppa, Pauselijk In ternuntius; de hoogeerw. Deken Kanunn/k H. A. Th. v. Dam, Mgr. Th. M. P. Bekkers, de bestuursleden van den Missionarisbond, do Z.Eerw. Paters Desiderius O.Cap. en Keller S.J., verschillende pators-missiona- risen en de leden van het hoofdcomité en uitvoerend comité van do Haraat. De tri bunes waren met duizenden belangstellen den dicht bezet. 't Is een overweldigende ovatie gewor den aan de missionarissen. Het woord is gevoerd door den weleerw. pater van Voorst tot Voorst S.J., namens den voorzitter van het Jeugdcomité den weleerw. pater v. d. Tempel O.P., en door den weleerw. pater Desiderius O.Cap. Tot slot defileerden de 6000 kinderen met hun missievlaggen veor de autoritei ten en missionarissen. Dit défilé, dat in de beste orde verliep, maakte ook een overweldigenden indruk. Benoeming. De weleerwaarde heer J. G. VV. Rutten, neomyst, te Alphen a. d. Rijn is be noemd tot kapelaan te Zwaag (dekenaat Hoorn). Broeders van Liefde. Tot Overste van het Hooster der Broe ders van Liefde „Eikenburg", is benoemd vader Nathanaël, voor dien overste te Noordwijkerhout. Vader Designatus is als overste naar Tilburg verplaatst.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1