STADSNIEUWS UIT DE OMGEVING ne nieuwe, zooveel breeder? een tolvrije Rijksweg naar Rotterdam in gebruik ge nomen zal zijn en dat dan, mode door de voortdurende stijging van de verkeersin- tensiviteit, hierdoor de veiligheid van het verkeer in ernstige mate zal worden ge schaad 1 Zijn Ged. Staten niet van meening, dat deze Hoornbrug ten spoedigste dient te worden vervan een door een brug. welke: a. het verkeer'dezelfde breedten biedt als de nieuwe rijksweg naar Rotterdam b. zoo hoog boven 't water is gelegen, dat openen voor de scheepvaart niet meer noodig zal zijn of althans zelden meer zal voorkomen 7 Indien Ged. Staten het gevraagde on der de vragen I. II en III wel vermeenen, kunnen zij dan mededeelen, hoever de voorbereiding voor een nieuwe Hoornbrug is gevorderd en zijn zij bereid te bevorde ren, dat deze nieuwe brug tegelijk met den nieuwen rijksweg naar Rotterdam in gebruik zal kunnen worden genomen 1 Voorts heeft de heer Ten Hope ge vraagd Zijn Ged. Staten bereid te bevorderen, dat het in de gemeente Overschie ge plaatste hek in den nieuwen van Stolk- weg van Overschie naar Rotterdam wordt opgeruimd en de open ruimte wordt be straat 1 (Bedoeld wordt de weg, die ten Oosten van het kanaal tusschen de Rotter- damsche en de Delfshavensche Schie, van de nieuwe bmg af, in Zuidelijke richting loopt). Zoo neen. waarom niet? Zijn Ged. Staten niet van meening, dat de verbindiupsbrug over den Rijn tus schen Katwijk en Ngordwijk absoluut on voldoende is voor het tegenwoordige groo- te verkeer? Zoo ja, kunnen zij dan bevorderen, dat hier met den ineesten spoed een breedere brug komt TENTOONSTELLING MISSIE- NAAI VEREENIG ING. Het is goed. wanneer een nuttige ver- eeniging haar licht niet onder den koren maat steekt, maar zoo nu en dan eens naar buiten toont wat zij vermag. De jonge doch krachtig bloeiende ondeT- afdeeling van den R. K. Vrouwenbond, de Missie-Naaivereeniging ..St. Franeiscus Xaverius", doet dat jaarlijks door middel van een tentoonstediing, welke Hinkt als een klok. Ieder jaar staan wij verrast door het geen gepresteerd is door deze dame-a, die op zulk een krachtdadige wijze en geheel in de lijn van de Katholieke vrouw arbei den voor het mooie Missiewerk. Ook dit jaar heeft de vereeniging in het gebouw van de „Zita" in de Pieterskerk- koorsteeg een tentoonstelling (haar derde) gearrangeerd van hetgeen in het afgeloo- pen jaar is vervaardigd ten behoeve van de missionarissen, voornamelijk van die missionarissen, die uit Leiden afkomstig zijn. Als wij de zaal betreden, treft ons direct de keurige en echt prettig aandoende rangschikking van a! dje Heurige weelde van kleedingstukken. Men ziet er jurkjes, welke bestemd zijn voor nikker-kindertjes en andere tropische dames, doch welke desniettemin zoo fleurig er uit zien, dat menige Leidsche jaloersch zou worden op haar zwarte zusters. Er zijn paramenten voor de missionarissen en keurig bewerkte altaardoeken, in één woord: er is een over vloed van nuttige en mooie stoffen .voor een missionaris om van te watertanden en de moeite waard om bezichtigd te worden. Natuurlijk zijn de attracties niet verge ten. Wie de tentoonstelling bezoekt krijgt gratis thee van de Gruyter. (de milde geef ster in de theetent is evenwel niet 'belee- digd, als u het kopje niet gratis wenscht te accepteeren!) Verder is er een rad van avonturen, een grabbelton (verrassende dingen zit ten in zoo'jT ton een chooolade- tent. een electrische visscherij, een gele genheid om baillen en ringen te gooien enz. Niet te vergeten is de loterij, waarvan de fraaie prijzen eveneens op de tentoon stelling te bezichtigen zijn. Gisteravond to kwart over 8 werd de tentoonstelling geopend. Mej. E. Brune, presidente van de ver eeniging verwelkomde in een inleidend woordje de aanwezigen, in het bijzonder de aanwezige heeren geestelijken, pastoor Beukers, kapelaan Gudde, pa-ter v. d. Helm en pater Mulder, alsmede rev. father v. Oerle, missionaris van de Congregatie van Mill Hill, die de tentoonstelling zou openen. De bloei van de nog jonge vereeniging blijkt wel uit de zendingen, welke aan de missionarissen reeds zijn. gestuurd. In het eerste jaar werd gewerkt voor pater Jong- mans (O. Carm.) te Malang op Oost-Java; in het tweede jaar kwam father B. Vlas veld te Nel!ore in Br. Indië aan de beurt, terwijl ook reeds begonnen werd voor fa ther J. Buys op Borneo. Verscheidene klee dingstukken. welke thans to bezichtigen zijn, zijn bestemd voor de beschermelin gen van father Simons in de Belgische Congo, en voor de Franciscanen Missie in China, terwijl ook nog father Vlasveld bedacht kon worden. Mej. Brune consta teerde dus met recht, dat de werkzaam heid der vereeniging zich gaande weg uit breidt. Na dit welkomstwoord en kort overzicht van de resultaten was het woord, aan rev. father Wijnandus v. Oerle, zoon van de volijverige secretaresse der vereeniging, en pas gewijd missionaris, bestemd voor de missie in Oeganda in Afrika. Deze prees dit werk van de Katholieke vrouwen voor de Missie, een werk zoo bij uitstek geschikt voor de vrouw. Vooral de Nederlandsohe Katholieke vrouwen verdienen een eere- saluut voor hetgeen zij doen in het belang van de Missie. Spr. schetste, hoe welkom zulk een zending kleedingstukken en pa ramenten is voor een missionaris, die in die afgelegen streken met buitengewone moeilijkheden heeft te kampen en welk een grooto rol deze kleedingstukken spelen in het werk der bekeering. Daarna knipte father v. Oerle het lint door en de tentoonstelling was geopend. Gisteravond was er reeds ©en zeer druk bezoCk, dat ongetwijfeld nog stijgen zal gedurende de volgende dagen. De tentoonstelling is geopend Zaterdag van 210 uur, Zondag van 1210 uur, Maandag en Dinsdag weer van 210 uur. Daarna heeft de verloting der prijzen plaats. Men ga eens zien wat deze dames voor de Missie gedaan hebben en het zal niet moeilijk vallen een gelegenheid te vinden ook iets voor dat mooie doel te prestoeren. TENTOONSTELLING LAKENHAL, W. H» v. d. Nat Deze schilderijen-expositie van den nog niet lang gestorven schilder welke ex positie heden is geopend bestaat uit 'n zostigtal werken, welke deels afkomstig zijn van de weduwe van den kunstenaar, deels in bruikleen zijn afgestaan door ver zamelaars uit Leiden, Den Haag en Rot terdam. De schilderijen zijn ondergebracht in een der nieuwe tentoonstellingszalen, die zich voor dit doel zoo uitnemend leenen. W. v .d. Nat behoort, tot de impressio nisten. Hij was een schilder, die de wereld met haar schoonheid vanuit zijn kalmen soms té kalmen gezichtshoek bekeek, en die niet hield van diepzinnigheid of ge wichtigdoenerij. Men zal dan ook bij de beschouwing van zijn schilderkunstig oeuvre nooit hevig geschokt worden, zoo als dat bij een Breitner e. a. soms het ge val kan zijn. v. d. Nat zocht de rust van het land. Het tumultueuze gedaver van de grootstad kon hem niet bekoren. Men zal in zijn werk niet vinden de kloppende onrust, die Breitner tot het maken van zijn stadsgezichten dreef. Bij v. d. Nat ontstond het kunstwerk uit een kalme, liefdevolle beschouwing van wat hem als kunstenaar ontroerde. De rust die uit zijn werk spreekt is een karakte ristieke eigenschap van dezen schilder, doch tevens schuilt hierin een gevaar om dat daardoor soms een zekere matheid ontstaat. v. d. Nat schilderde ook stillevens, wel ke een enkele maal aan die van Verster doen denken, zonder evenwol diens diepte te bereiken. Een bezoek aan deze tentoonstelling is echter de moeite waard, omdat v. d. Nat een schilder is, die èn om zijn oprechtheid èn om zijn kleurgevoeligheid het echte kenmerk van den impressionist den be zoeker oogenblikken van zuiver artistiek genot zal verschaffen. P. HEEMSKERK. Een vacature in den gemeenteraad. Het Raadslid, de heer P. Heemskerk is doo<r B. en W. benoemd tot Bevolkings- agent. Tengevolge van deze benoeming zal de heer Heemskerk voor het Raadslidmaat schap moeten bedanken. Het aftreden van den heer Heemskerk als Raadslid, beteekent inderdaad een ver lies voor den Raad, en voor de Katholieke Raadsfractie in 't bijzonder. De heer Heemskerk had door zijn nuoh- teren kijk op de dingen een gezaghebbende stem in de vergaderingen, vooral wanneer arbeidsaangelegenheden aan de orde wa ren. waarin hij uitstekend was «inge werkt" De Katholieke Raadsfractie zal dezen door de practijk ervaren deskundige op bovengenoemd terrein nood'e missen. Voor wat de heer Heemskerk ais Raads lid beeft gearbeid, vele jaren, in 't belang der gemeenschap zij hem openlijk dank ge bracht. Als opvolger van den heer Heemskerk staat op de eandidatenlijst der R. K. Staatspartij mr. H. Donders. Zilveren jubileum van prof. van Leersum. Prof. dr. E. O. van Leersum zal 7 Dec. den dag herdenken, waarop hij 25 jaar ge leden aan de Leidsche Universiteit het ambt van hoogleeraar in de pharmacogno- sie, de pharmaco-dynamica en de geschie denis der geneeskunde aanvaardde. Praoticum voor juridische studenten. Prof. Oleveringa, hoogleeraar in het han delsrecht en het burgerlijk procesrecht is voornemens, aan het eind van dezen aca- demischen cursus voor eenige candidaten in de rechten de gelegenheid te openen, eenigen tijd practisch werkzaam te zijn, bijv. op een advocatenkantoor. Aangezien aan onze unive&iteiten de ge legenheid voor de juridische studenten, om zich in de practijk te bekwamen, nog steeds ontbreekt, zijn deze pogingen van prof. Oleveringa ten zeerste toe të juichen. Op een zijner colleges hoopt de hooglee raar hieromtrent nadere mededeelingen te doen. Zij, die voor dit practicum in aanmerking willen komen, kunnen zich voorloopig op geven bij den ab-actis van de juridische faculteit der Leidsche Studenten. R. K. Militairenvereeniging. Donderdagavond kwamen in 'het gebouw der R. K. Militairenvereeniging de R. K. militairen, die voor de herhalingsoefenin gen onder de wapenen zijn, bijeen, ter vie ring van het 12 1/2-jarig jubileum van Pa ter Frigge als directeur der vereeniging. Een der militairen, de heer J. v. Remundt, richtte zioh in dankbare bewoordingen na mens zijn collega's tot den eerw. Jubilaris. Toen wij, aldus spreker, eenigen tijd ge leden uw jubileum vierden, waren wij, door dat de meesten onzer niet in de stad woon den, niet in de gelegenheid u te compli- menrteeren; nu wij echter voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn, nemou wij gaarne deze gelegenheid te baat u Eerw. te bedanken voor de goede zorgen, door u in al die jaren aan ons en onze collega's besteedvan gansoher harte hopen wij, dat de goede God u nog tal van jaren moge sparen tot heil onzer vereeniging. Een langdurig applaus bewees, dat alle aanwezigen van harte met deoen heil- wensch instemden. Hierna zongen allen het voor deze ge legenheid speciaal gemaakte huldigings lied. INGEZONDEN/^ D E D E E LIN G Uw Boek^uhing in orde VANAF fk-/ER NIAAND. Brieven onder Bureau v. d. Blad. Ontroerd door zulk een onverwachte hulde dankte Pater Frigge allen in harte lijke woorden. Deze avond, aldus ZijnEerw. is voor mij het bewijs, dat gij waardeert alles wat het bestuur voor u doet en orga niseert. Tevens roemde ZijnEerifc. den goe den geest, die er immer onder de soldaten heerscht en hoopte, dat deze goede ver standhouding steeds moge blijven voort bestaan; ZijnEerw. dankte ten slotte allen voor de mooie kist sigaren en zegde de aan wezigen toe ze op hun gezondheid in de lucht te zullen blazen. Hierna ging het blijspel „Zuur en Zoet" in 3 bedrijven, gespeeld door leden van den R. K. Volksbond. Dat dit een groot succes was getuigt wel het donderend applaus na afloop ervan. Bijzondere vermelding verdient hier wel het spel van de twee hoofdpersonen r.l. van de heeren „Citroen" en „Suikersteel". Het stuk stond onder de beproefde leiding van den heer Remundt. Vermelden wij ten slotte nog, dat twee milde gevers voor dezen avond 100 flesch- jes bier en 100 sigaren schonken, welke bei de artikelen natuurlijk gretig aftrek von den. Op uitnoodiging van het Collegium van het Leidsch Studentencorps hebben eenige hoogleeraren zich bereid verHaard, voor de novitii in het klein-auditorium der Leid sche Universiteit een voordracht ie hou den en wel op 24 en 26 dezer. Prof. Mr. C. van Vollenhoven zal dan spreken over de juridische studie en prof. Jelgcrsma over het sexueele vraagstuk. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor diploma A. scheepsmachinist de heer J. A. Stevens, te Hillegom, leerling van den scheepsmachinistencursus, verbonden aan de Ambachtsschool alhier. Voor het diploma van den Alg. Ned. Po litiebond is te Den Haag geslaagd de heer L. Segaar, alhier. Op 1 October a.s. zal het 50 jaar gele den zijn, dat de Stoombroodfabriek „De Vereeniging" firma Koole Nicola k Co. aan het Levendaal alhier werd opgericht. Dit heugelijk feit zal vanzelf sprekend, niet ongemerkt voorbijgaan. BIOSCOPEN. Luxor. Wie deze week een avond wil lachen moet niet verzuimen een bezoek te bren gen aan het theater aan den Stationsweg. Eenige uren van vroolijke filmkunst, met onschuldige gegevens, wil er bij de mees ten wel in. Dat kan voornamelijk gezegd worden 'van het programma voor de pau ze, waarin enkele dol-komische prenten vertoond werden. Men vraagt zich dikwijls af, hoe al die nonsans toch bij elkaar ge haald kan worden, maar even hartelijk en smakelijk valt er om het gebeuren te lachen. Is dit eenigermate het geval in de film „Detective Davidson", meer nog is zulks in de filmklucht „Wat een reuzen- boffer, waar Johnny Hines als de uitvin der van een lichtgevende en dadelijk op drogende inkt de hoofdrol speelt en na vele onverwachte gebeurtenissen erin slaagt zijn uitvinding aan den man te brengen. Een Volendammer paar, luisterend naar de namen van Jo en Piet, brengt dan op het tooneel eenige zangnummers ten ge- hoore, waarna als hoofdfilm vertoond wordt: „Op weg naar Singapore", een dra ma van de zee, met de bekende muiterijen en vechtpartijen aan boord en in Singapo re, waarin verwerkt de geschiedenis van de vier gebroeders Shore en het meisje Priscilla, dat den jongste der vier lief heeft, maar verloofd wordt met de oudste. Voor de ruwe tooneelen, die het gevolg zijn van de ontketende hartstochten der zeelui, willen we voorbehoud maken voor volwassenen, hoewel de film niets kwaads in zich heeft. Ramon Navarro. Ernst Tor- rence en Joan Crawford vervullen op voor treffelijke wijze de hoofdrollen. Casino. Een film in felle realiteit uitbeeldend liet nachtleven in „Donker Amsterdam" vertoont ons het witte doek in 't Casino- theater aan den Hoogewoerd. Een film, die ons voert naar een dancing, waar zooge naamde „landhaaien" vreemdelingen-bezoe kers meelokken naar hun luguber verblijf om ze, meestal geholpen door vrouwen, leeg te plunderen en buiten de deur te smij ten. Zooiets overkwam twee Amerikanen, doch deze twee waren gewiekst genoeg de lui, die hun die kool gestoofd hadden, te ontdekken en aan de politie over te le veren, waarbij nog andere schanddaden aan 't licht kwamen. Deze film met Kees Pruis in de hoofdrol, bijgestaan door vele be kwame Nederlandsche acteurs, boeit van 't begin tot het einde toe en is alleen.reeds oen bezoek aan Casino waard. Maar ook 't programma voor de pauze is buitenge woon goed, of beter gezegd aantrekkelijk, uithoofde van het actueele Orionnieuws en de twee daarop volgende kluchten, die het publiek deden schateren van 't lachen en laten we er ook nog aan toevoegen, dat „Knocked out jRrown", de hoofdfilm voor de pauze een uitnemende „boksfilm" is zon der ruwe tooneelen. We overdrijven niet, als we zeggen, dat Casino deze speelweek beschikt over een goed programma voor volwassenen. Het verwonderde ons dan ook niet, dat het gis terenavond zoo goed als uitverkocht wa». Het programma was het ten volle waard. Trianon. Hoe interessant het leven op deze we reld in den tegenwoordigen tijd is, blijkt uit het bijzonder belangwekkende jour naal, waarmeo „Trianon" het programma deze week opent. Dit journaal wordt ge volgd door het spannend relaas van een ontdekkingstocht naar Labrador met jach ten op zeeleeuwen en ijsberen. De hoofd film voor de pauze is getiteld „De be steller van plan Zuid", een leuke film, waarin alle denkbare nonsens tot één verhaal zijn verzameld. Het „postpaard" Eddie Cantor beleeft de grilligste avontu ren, ontdekt een misdadigers-coinplot, danst de blacHbottom. aangespoord door een brokje smeltend ijs, ontsnapt op 't nippertje aan vermorzeling onder snel treinen, raakt verliefd op een aardig meisje, en meer dergelijke sensiationecle gebeurtenissen. De tweede film „Tropenkoorts" doet voor de eerste in spanning niet onder. Geschilderd wordt hierin de tragiek van een meisjes-leven, vereenzaamd in de woestenij van de Sahara. Het meisje is gehuwd met een koloniaal-kapitein, die ruw en wreed iedere man uit den weg ruimt, met wie het vrouwtje conversatie zoekt. De jongedame, de wanhoop nabij, keert in 't geheim naar haar land terug. Het gegeven lijkt wat saai, maar de ver vaardigers der film hebben voor dramati sche afwisseling in overvloed gezorgd. De oplossing, zooals die in de' film aan het geval wordt gegeven het meisje trouwt met een ander is er natuurlijk bezijden, maar tegenwoordig zulk een gewone zaak, dat wij daarom voor deze film geen voor behoud willen maken. Iets anders is dit voor het variété-nummer, waarom „Tria non" deze week uitsluitend cn alleen voor volwassenen kan worden aanbevolen. LISSE—SASSENHEIM. DE GRENSREGELING VAN DE PAROCHIE DER H.H. ENGEL BEWAARDERS. Heden verschenen. Hedenmorgen is door Z. D. H. den Bis schop van Haarlem officieel medegedeeld de grensregeling van de nieuw-opgeriohte parochie der H.H. Engelbewaarders onder de gemeente Lisse. De regeling luidt: Het parochiaal grondgebied van de pa rochie der H.H. Engelbewaarders wordt omschreven door een lijn, die in het Noor den aanvangt bij de Stralenbrug. Vanaf dit punt gaat de grens in Westelijke, rich ting in een rechte, denkbeeldige lijn naar den Loosterweg. Hier buigt de lijn zich om in_ Zuidelijke richting en gaat over het midden van den Loosterweg tot. even voor de Teijlingerlaan, op het punt hetwelk ligt recht tegenover het midden van de laan van Rotteveel te Sassenheim. Hier neemt de lijn Oostelijke riohting aan en gaat nu in deze riohting verder om tenslotte te komen loopende over het midden van de laan van Rotteveel op het, midden van den Rijksstraatweg. De lijn buigt zich hier over het midden van dezen weg een weinig naar het Noor den en komt midden voor do Willem War- naar-laan, neemt wederom een Oostelijke richting aan, gaande over het midden van de Willem Warnaarlaan en- verder door het midden van de Sassenheimer sloot, tot aan de Kaag. Op dit punt neemt de grenslijn wan neer de hulpkerk aan de Kaag zal worden opgericht, zal de grenslijn naar omstan digheden hier door Ons worden gewijzigd een Noord-Oostelijke richting aan en loopt nu in deze richting verder, totdat zij komt in de Ringvaart van de Haarlem mermeer, vóór het stoomgemaal „Leegh- water". Houdende het midden van de Ringvaart draait de grenslijn nu naar het Oosten en blijft het midden van de Ringvaart volge/i, totdat zij komt op het punt, hetwelk ligt in bet verlengde van de meest Zuidelijke bocht van de Haarlemmermeer. De grens wendt zich hier in Noord-Wes telijke richting om en gaat door. het mid den van deze tocht, snijdt de Hoofdvaart en blijft het midden van de tocht houden hier in Westelijke richting, verderop in Noord-Oostelijke richting totdat de grenslijn komt tegenover het turfspoor aan de Ringvaart van de Haarlemmer- meer en gaande over het midden van het turfsnoor komt zij aan in het midden van de Ringvaart, steekt, deze in Westelij ke richting over en loopt nu verder in Westelijke richting langs een rechte denk beeldige lijn naar de Stralenbrug, het punt vanwaar de grenslijn is uitgegaan. HILLEGOM. Begin van Brand. Gisteren ontstond door onbekende oorzaak brand bij den heer Deen aan de Kerkstraat alhier. De bewoners waren afwezig. Door spoedig optreden der brandweer, beperkte zich de schade tot weinige guldens. Gestoken. Gisternacht is door een Drentsch landarbeider met een mes gesto ken, nadat men in een café aan de Meer straat woorden had gehad. Op waarschu wing is de Rijkspolitie er in geslaagd den dader nog dienzelfden nacht te bemachti gen. De toegebrachte wonden aan het slachtoffer zijn niet gevaarlijk. Kath. Leesbibliotheek. Deze nuttige, ja onontbeerlijke instelling bestaat begin October 125 jaar. Zoowel door schenking als anderszins is de verzameling rijk en voorziet zij in een groote geestelijke be hoefte. Oriderwijs-jubilé. Vier October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat mej. A. v. <J. Donk als onderwijzeres aan de R. K. Meis jesschool aan de Mariastraat in functie trad. Buitengewoon veel heeft deze be gaafde onderwijzeres gedaan voor de op voeding der vrouwelijke jeugd. Met blijd schap vernemen we daarom, dat het Kerk bestuur van St. Martinus zoowel als de leerlingen en oud-leerlingen zullen maken, dat 3 October (de dag der viering) voor deze beminde juffrouw een onvergetelijke wordt. Ondertrouwd: H. Zwart en J. E. Agenda LEIDEN. Zondag. Vriendenkring", Tweede Opvoe ring van „Tarcisius". 8 uur pre cies, Stadsgehoorzaal. Donderdag, R. K. Bond van Transportar beiders „Sint Bonifacius". Volks bond 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door: Dr. Janssens, Muijzert en Veldhuijzen. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegïtgeest wordt waargenomen door Dr. Timmermans, tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 22 September waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12. telefoon 594. Blom J. J. Lefeber en J. E. C. van Eijk H. Buurman en G. Siebesma, Getrouwd: P. J. Roeien en D. H. Rusman P. Grootveld en M. W. Dam. Geboren dochter van E. C. Lom- merseRusman dochter van W. A. C. M. de WildeWarmenhoven zoon van G. GeutkensEilts dochter van A. J. van KampenVan Wetering zoon van J. W. A. O vermarsVan Bentem zoon van Th. M. de GrootVan Saase doch ter van A. E. W. van DeldenBaert. Overleden: H. Callaars, wed. G. J. A. Mulder, 71 jaar. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ongeluk. G. J. M. spoelde met heet wa.- ter een flesch om, waardoor de fdesoh brak en M. zich verwondde aan de hand. Hij werd naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar bleek, dat een pees geheel was afgesneden. Na behandeling is hij weer naar huis vervoerd kunnen worden, doch zal langen tijd zijn werk niet kruimen doen. Tuinbouwcursus. Alhoewel heb er aan vankelijk voor stond, of de door „Bloem bollencultuur" en andere vereenigingen uit geschreven tuinbouwcuxsus niet zou kun nen doorgaan, kunnen we thans aan de be langhebbenden de verblijdende mededee- ling doen dat het aantal cursisten van dien aard is dat de cursus toch kan plaats hebben. En waar er ongetwijfeld nog jon gelui zijn die met een dergelijke cursus groot nut kunnen doen, doch om een of andere reden zich nog niet opgaven, stelt het bestuur hen alsnog in de gelegenheid zich, doch dan spoedig, op te geven bij den heer Nic. Bos. De cursus zal aanvan gen op 7 October a.s. LISSE. Woningbouwvereeniging „Volksbelang". Vrijdagavond hield de Woningbouwver eeniging „Volksbelang" in het gebouw van den R. K. Volksbond haar ledenvergade ring. De voorz., de heer M. v. d. Lans, open de deze vergadering met een woord vau welkom. Aan de orde is bespreking nieuw bouw. Volgens de statuten is wederom een aanvraag voor nieuwe woningen ingediend bij den Gemeenteraad. Het gemeentebe stuur heeft haar algeheele goedkeuring ge geven, doch daaraan toegevoegd verschil lende bepalingen. Het vereenigingsbestuur heeft overwogen, de zaken zoo goed mo gelijk te zullen regelen, volgens den wensch van het gemeentebestuur. Het verhuren van woningen moet de volle goedkeuring dra-gen van het gemeentebestuur. A's iemand boven aan de lijst staat, en hij be zit op heden een goed huis, dan gaan toch anderen voor, b.v. die wensohen te trou wen, of die in een onbewoonbare woning huizen. De heer Oosthoek ageerde hier sterk tegen, want dan behoeft men ook geen lid te zijn van deze vereeniging. Het doöl dezer vereeniging is, om den leden een nieuwe woning te bezorgen. Als iemand nu in een goed modern huis woont, en ver langt naar een woning van „Volksbelang", komt hij er niet voor in aanmerking. De voorz. zegt. dat dit voorstel van den Ge meenteraad een moeilijk punt is voor het bestuur, maar men moet er zich aan hou den. De heer J. C. de Haan kan zich best voorstellen, dat dit voorstel eenige beroe ring heeft verwekt bij de leden. Toch heeft het gemeentebestuur goed ingezien, dat we zoo moeten ingrijpen. De Gemeenteraad tracht steeds de Woningbouwvereen. een goede richting aan te geven. De rangorde van de lijst wordt gevolgd en nagegaan wordt, wien een nieuwe woning toekomt. Het bestuur deelde daarna mede, dat bordjes geplaatst zullen worden van „ver boden inrij" aan iederen uitgang van de woningbouwvereeniging. Dit in verband met het doodelijk ongeluk onlangs ge beurd. Van de rondvraag werd door verschil lenden gebruik gemaakt, die door den voorz. voldoende werden beantwoord. Gekomen aan het einde van de vergadering, dankte de voorz. allen voor de aangename samen werking in deze vergadering en sloot de bijeenkomst. NIEUW VENNEP. Lardbouworgeval. De arbeider Nico Breed Cz. was bij den landbouwer G. Nijs- sen alhier aan het mestrijden. Doordat de paarden ontijdig stopten, geraakte hij den dissel kwijt, waardoor de wagen langs een damhek schoof. De bestuurder viel van den wagen, en kwam onder het voorwiel te recht, waardoor hij aan hand, arm en schouder ontvellingen kreeg en lichte kneu zingen. Hij zat zoodanig bekneld in den slootkant onder het voorwiel, dat eerst een dommekracht moest gehaald worden, om hem te bevrijden. Het was een geluk, dat het damhek de vracht hield, want was de wagen even verder geloopen, dan zou N. met zijn hoofd er onder geraakt zijn. Zware bieten. Bij den landbouwer Jac. de Leeuw aaji den Sloterweg alhier wogen 2 voerbieten 24 pond. Deze waren nog volop in de groei. Het is dus niet te veel gewaagd te veronderstellen, dat ze gemakkelijk de 30 pond hadden gehaald.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2