m BUITENL. BERICHTEN UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING Ritmeester A. T. Colenbrander. Naar het „Vad." gisteravond vernam, is in den toestand van ritmeester Colehbran- der, die zooals men weet bij een val op het concours-hippique te Zelhem ernstig ■werd gewond, weinig verandering ingetre den. Bij het nader ingesteld onderzoek is een wervelfractuur geconstateerd, waar van de verlamming der beenen een ge volg zou zijn. Men kon nog niet zeggen in hoeverre er kans op herstel bestaar, doch heden zal een Röntgen-foto worden geno men, waarna men zich hieromtrent wel licht met meer zekerheid kan uitlaten. Bovendien is vastgesteld dat ritmeester Colenbrander bij zijn noodlnttigen ''al een paar ribben heeft gebroken. ALASTRM. Twaalf nieuwe gevallen te Delft. Te Delft werden gisteren twaalf nieuwe gevallen van alastrim vastgesteld. De ge zondheidscommissie heeft in een gehouden vergadering besloten den ingezetenen overweging te geven, zich te laten inen ten en herinenten. Gisteravond werden in het gasthuis ruim 800 personen gevacci neerd. De inspecteur van de Volksgezondheid heeft het bestuur der Delftsche Schoolver- eeniging medegedeeld, dat sluiting der school niet noodzakelijk is. De inspecteur is van meening. dat de kinderen op de 6chool geen grooter gevaar loopen dan wanneer zij op straat spelen. Stilzwijgend wordt daarbij verondersteld, dat revacci- natie is geschied. De leerlingen zullen de school dus weer bezoeken. Met een patiënt op reis. Woensdagmiddag ontving de Genees kundige en Gezondheidsdienst te Am- sterdam officieel bericht, dat een éénjarig kind te Abcoude lijdende was aan alastrim. Toen de dienst zich daar aanmeldde om den kleinen patiënt af te halen, bleek het, dat de moeder en de grootmoeder met hem op reis waren gegaan naar Nieuwe r- kerk aan de IJsel. Pogingen zijn gedaan om het kind te Gouda of te Nieuwerkerk op te vangen en proces-verbaal zal wor den opgemaalct wegens vervoer van een lijder aan 'n besmettelijke ziekte in een openbaar middel van vervoer. De directeur van den geneeskundigen dienst en gezondheidsdienst wijst er op, dat dit geval weer illustreert hoe men op onverwachte wijze met lijders aan alastrim in aanraking kan komen. Nogmaals raadt hij daarom aan, zich te laten inenten. Nekkramp. Bij den negenjarigen L. te Treebeek is nekkramp geconstateerd. MIJNSCHADE. De nieuwe St. Josephkerk te Kaalheide vertoont nu reeds scheuren. De nieuwgebouwde St. Josephkerk der Paters Minderbroeders-Conventueelen, in het rectoraat Kaalheide-Kerkrade, ver toont nu reeds scheuren in de gewelven en zijwanden, tengevolge van den mijn- houw. De kerk is nog geen jaar in gebruik genomen. „Msbd." De zaak van Giessen-Nieuwkerk. De verdedigers gehuldigd. Duizenden en duizenden Arnhemmers hebben gisteravond deelgenomen aan de spontane huldiging, gebracht aan de hee- ren Mrs. Boobol en Den Hollander, de be kende verdedigers in de moordzaak van Giessen-Nieuwkerk. Te acht uur zette zich de stoet op het Eusebiusplein in beweging, waaraan deel namen verscheidene muziek- vereenigingen. behalve die van de politie, welke door bezigheden harer leden ver hinderd was, gymnastiekvereenigingen en zelfs een hengelaarsclub. Daarop volgde het huldigingscomité in een rijtuig, dat twee kransen met zich voerde, met witte lelies en blauw-witte linten, waarna ette lijke auto's met. leden van verschillende corporaties den eigenlijken stoet sloten. Voor het woonhuis van Mr. Boobol geko men. aan het Bothaplein, bevond zich daar zulk een groote menschenmenigte, dat het tramverkeer eenigen tijd moest worden stil gelegd. Hier sprak de voorzit ter van het Huldigingscomité de heeren Roobol en Den Hollander toe, hierbij hul de brengende voor alles wat deze verde digers in de bekende strafzaak hadden verricht. Met mevrouw Roobol en mej. Staalman, de verlopfde van Mr. den Hol lander, sloegen de beide gehuldigden daar op het défilé gade, waarna Mr. Boobol dankte voor de groote 'belangstelling. Een vergeten geraamte. Men zal zich, schrijft de Tel., zelfs in deze dagen van 't geruchtmakende proces Giessen-Nieuwkerk een ander groot pro ces herinneren, namelijk dat van Muylwijk. Zooals men weet, werd Muylwijk indertijd veroordeeld in verhand met den moord op den makelaar A. C. A. Busch te Amster dam. welke persoon in October van het jaar 1915 verdween en wiens stoffelijk overschot ruim tien jaar later gevonden werd in een kist, welke door de recherche opgedolven werd in het bekende perceel aan den Overtoom. Het lijk was voor een zeer groot deel verteerd en er was weinig meer overgeble ven dan een aantal beenderen en botjes. Het onderzoek maakte het noodzakelijk, dat deze restanten zeer minutieus nageke ken moesten worden, daar men hoopte be schadigingen van geweld er aan te bespeu ren. Tijdens de rechtszittingen van recht bank en Hof te Amsterdam, stond menig maal de lugubere vochtige kist nabij de groene tafel. Achteraf zou blijken, dat het nog onge veer drie jaren zou duren alvorens het stoffelijk overschot definitief ter ruste zou worden gelegd. Want na- de bewuste zitr- tingen bleef de pakkist met de beenderen ten parkette vertoeven. Nu bestaat er een afspraak tusschen de INGEZONDEN MEDEDEELING. justitie en de politie, dat belangrijke voor werpen, op misdaad betrekking hebbende, indien mogelijk, afgestaan zullen worden voor het politiemuseum te Amsterdam, dat gelegen is boven de lokaliteit der ver keerspolitie. Deze weg heeft nu het stoffelijk over schot van A. C. A. Busch ook gevolgd en 7.00 kwam de kist te staan in een gebouw, gelegen op eenige tientallen meters af stand van de plek. waar het oorspronkelijk bedolven was. Het politiemuseum bevat nog enkele herinneringen aan het. proces- Muylwijk, zoodat de kist een belangrijke completeering be toekende. In de zomerwarmte begon de kist iet wat onaangenaam te rieken en toen werd besloten het stoffelijk overschot ter aarde te bestellen. Men stuitte echter op het- be zwaar. dat de justitie nooit, verlof tot be graven had afgegeven, zoodat theoretisch gesproken een lijk van Busch niet be stond. Verleden week heeft de justitie haar fiat. tot begraven afgegeven. Met een lijk koets zonder volgrijfcuigen werd het stoffe lijk overschot naar de Nieuwe Oosterbe graafplaats vervoerd, waar het in den vroegen ochtend ter aarde werd besteld. Bloedverwanten waren niet aanwezig, daar alles in de grootste stilte was ge schied. De ter aardebestelling vond plaats op kosten van de overheid. Mishandeling. In het huis van bewaring te Hoogeveen zijn opgesloten J. B. te Hoogeveen en B. uit. Stadskanaal, die werkzaam waren bij de beschoeiingen aan de vaart te Hooge veen en door de marechaussee aldaar zijn aangehouden wegens mishandeling van den houthandelaar J. R. Koster te Noord. Deze had toegelaten dat een werkkeet op zijn erf werd geplaatst ten behoeve van het personeel. Dit. heeft hem veel last- berok kend. Hij wenschte den toestand niet lan ger te gedoogen. Toen hij dit het personeel te kennen gaf, is men handgemeen gewor den. K. heeft, daarbij ernstig lichamelijk letsel opgeloopen. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is op Maan dag 23 September van 10.30 tot 14.30 uur en op Dinsdag en Woensdag 24 en 25 Sep tember van 11.30 tot 14.30 onveilig tot en met den Wassenaarschen Slag, wegens het schieten met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand pas dan weder toegankelijk is als de roede vlaggen, die de onveiligheid aanduiden, zijn ingetrokken. ONGELUKKEN. Het spoorwegongeluk te München. De zes spoorwegbeambten, die vervolgd werden in verband met het spoorwegonge luk bij het centraalstation te München op 15 Juli '28, zijn vrijgesproken. Het vonnis wijst, er op, dat de toestan den in het zoo bijzonder drukke centraal station in den tijd van het ongeluk niet zóó waren, dat het- voorkomen van een dergelijke catastrofe onmogelijk moest worden geacht. Drie dagen lang. zoo constateert, de ..Voss. Z.", zaten de zes beambten op de be klaagdenbank. Maar aan het slot van het proces werd het. stelsel veroordeeld, waar onder zij werkten. De president van het bestuur van het spoorwegdistrict. München, staatssecretaris v. Frank, heeft volgens getuigenverklaring zelf het. centraalstation als een muizenval gekenschetst. In het seinhuis, waar op drukke dagen vóór den oorlog vijf man versterking kwam, werd bediend door twee beambten. De voorman van het seinhuis moest ook na de cata strofe, die ongeveer om negen uur des avonds plaats greep, nog tot. den morgen stond dienst doen, daar er geen vervan gend personeel was. Van verschillende an dere zijden werd de onvoldoende techni sche inrichting van het station aangeduid als de oorzaak van de catastrofe. Het blad noemt het. een zwakke troost, dat. sinds jaren gewerkt wordt aan de ver andering van die onverantwoordelijke toe standen en dat de „Reichsbahn" verzekert, dat uiterlijk in het. a.s. reisseizoen de oen- traliseering van het centraalstation geheel gereed zal zijn. VEERTIG GIFTMENGSTERS GEARRESTEERD. Een ontzettende reeks misdaden in Hongarije. Volgens een V.D. bericht uit. Boedapest houdt het parket aldaar zich ernstig bezig met de vergiftigingsgevallen van Tiszakürt, Nagyreve en Okerske. Het betreft hier een ontzettende reeks van vergift iglingsgeval- len. die teruggaan tot 1870. De officier van justitie te Zsolnok be weert zelfs, dat, indien de vroedvrouw Julienne Fazekas zich niet door zelfmoord aan haar straf had ontrokken, zij voor meer dan 150 moorden zou moeten te rechtstaan. Doordat de opgegraven lijken voor een groot deel reeds zijn vergaan, wordt het onderzoek zeer bemoeilijkt. Ook heeft een mysterieuze hand de kruisen op de graven verwisseld. Een groot gedeelte der slachtoffers zijn oude, rijke erflaters, die blijkbaar'hun erf genamen in den weg stonden. Men wacht te. totdat de slachtoffers teekenen van seniliteit vertoonden en riep dan den-dok ter, die geneesmiddelen voorschreef. In de plaats van de medicijnen werd evenwel vergif toegediend. Als de patiënt daaraan overleed, 6chreef de dokter in overeenstemming met. zijn diagnose den dood toe aan natuurlijke oor zaken, als ouderdomszwakte, longontste king en hartkrampen. De artsen, die de lijkschouwing hebben verricht, worden nu ook door de deciplinai- re rechtbank vervolgd. In den aanvang werden de misdrijven slechts op ouden van dagen gepleegd, doch allengs breidde zich de kring der slacht offers voortdurend uit. Toen door toedoen van krijgsgevangenen, die in de dorpen waren geinterneerd, in vele huwelijken een crisis was teweeg ge bracht, hebben vele vrouwen, op aanra den van de vroedvrouw Julienne Fazekas, niet geaarzeld zich door gif van hunnen minnaar of van hun man te ontdoen. Er waren in dien tijd twee soorten gif in den handel, snelwerkend gif voor 200 a 300 pengö en langzaam werkend vergif, waar van de prijs 4 a 5 lasten haver bedroeg. De moorden werden twee mftanden gele den ontdekt door anonyme mededeelingen aan de politie. Verder blijken ook vele ba- bies vergiftigd te zijn. Op die wijze ont deden zich vele moeders van ongewenscht- kroost, daar zij dit een veiliger middel vonden dan abortus. Tot nu toe heeft de politie veertig vrou- wen gearresteerd, die bijna alle reeds neö- ben bekend. Priester in het bezette gebied veroordeeld. Overtreding van een klein geestige ordonnantie. Onder het opschrift: „Wanneer houdt het opl" meldt de „Voss. Ztg." uit Frank fort aan den Main: De Franscke krijgsraad "te Landau heeft den Katholieken priester Georg Handrich uit Lydurgshafen tot 150 mark boete en vier Weken gevangenisstraf veroordeeld. Pastoor Hendrich is districtsvoorzitter van dé Deutsche Jugendkraft" in de Patfs, "een Katholieke sportvereeniging, welke op 14 Juni bij een bijeenkomst, te Mundenheim een feesfcoptocht organiseer de. Zooala men weet, geeft dit, volgens een ordonnantie van de Bijnlandcommissie aan een feestoptocht een ..militair karakter". Waterader aangeboord. De omgeving onder water. In het dorp Bussin in de kreis Schlawe, in Achter-Pommeren boorde men bij het uitdiepen van een put op een waterader, waaruit het water met een krachtigen straal omhoogspoot en in een ommezien de geheele boerderij overstroomde. Alle moei ten om deze bron te 6tuiten, mislukten. Men trachtte op een afetand van hon derd meter den waterader af te leiden, doch men bereikte juist het tegendeel, want nu worden sedert eenige dagen de akkers, tuinen en boerderijen, door twee bronnen, die met onverminderde kracht stroomen, onder water gezet. Een eigenaar heeft reeds zijn boerderij moeten ontruimen. „lm Westen nichts Neues". De Italiaansche uitgave van Remar que's „lm Westen nichts Neues" is door de Italiaansche regeering verboden. Een uitgever te Milaan had reeds de verschij ning er van tegen »15 December aangekon digd. Voor de vertaling had een Ita- liaansch frontstrijder gezorgd en het boek wa6 al gereed gemaakt toen de maatregel getroffen werd. ALPHEN AAN DEN RIJN. GEMEENTERAAD. De gemeenterekening over 1928. Subsidie aan de school voor achterlijk onderwijs. Benoeming ambtenaar Burg. Stand. Be schuldiging van een „opzet" bij de aanbesteding van de nood- slachtplaats. De raad der gemeente vergaderde gister avond te halfacht onder voorzitterschap van burgemeester dr. H. J. Lovink. Afwe zig met kennisgeving de heer van 't Riet. Na opening der vergadering met. gebed doet de voorz. mededeeling van de inge komen goedgekeurde raadsbesluiten. De voorz. deelt mede, dat door B. en W. tot plaatsvervangend burgemeester, bij af wezigheid van den burgemeester is be noemd wethouder J. van Leeuwen en bij diens afwezigheid wethouder G. M. Hera- green. Naar aanleiding van een door den heer den Uil in de vorige vergadering gestelde vraag, om te overwegen of aanvulling der politieverordening noodig en gewenscht is, in verband met het feit, dat een schipper wegens het lossen met. een bak aan een giek, door den Kantonrechter is vrijgespro ken, antwoorden B. en W., dat zij veran dering ten deze niet noodig achten. Na eenige discussie en met de toezeg ging van den voorzitter, dat erop gelet zal worden of bedoelde constructie gevaar op levert voor het verkeer, wordt de zaak als afgedaan beschouwd. Op een vraag van den heer Cox, of de Zienderweg niet opengesteld kan worden voor motorverkeer, antwoorden B. en W., dat zulks niet mogelijk is. Wel is er gele genheid om voor een bepaalden keer ver gunning te krijgen. Door den heer den Uil werd B. en W. vervolgens een aantal vragen gesteld be treffende een vermoedelijken opzet van 700 door de gezamenlijke aannemers bo- van de inschrijvingssom bij den bouw van een noodslachtplaats. De voorz. stelde voor de behandeling dezer vragen uit te stel len tot het slot der vergadering. Hierna was de agenda aan de orde. 1. Vaststelling van de staten van onin bare posten dienst 1928 en voorloopige vaststelling van: a. de rekeningen van de water- en licht- bedrijven dienst 1928; b. de rekening van het waarborgfonds in zake woningbouw dienst 1928; c. de gemeenterekening, dienst 1928. Vaststelling geschiedt van de staten van oninbare posten dienst 1928 en voor loopige vaststelling van de rekeningen van de water- en lichtbedrijven dienst 1928, de rekening van het waarborgfonds inzake woningbouw dienst. 1928, alsmede de ge meenterekening dienst 1928. De cijfers dezer laatste rekening luiden: gewone dienst ontvangsten 793.004, uitga ven ƒ701.046, batig slot ƒ91.957; kapitaal- dienst ontvangsten 501.631, uitgaven 506.890, nadeelig slot 5259. 2. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Ro zenstraat aan J. Vonk, alhier. Z. h. s. goedgekeurd. 2a. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Rozen straat aan H. Oudenes q.q. Z. h. s. goedgekeurd. 3. Voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van gelden voor kachels en banken voor de B. K. school te Aarlan- derveen. De heer den Uil zegt naar aanleiding van dit punt, dat het hem wil voorkomen, dat dergelijke aanvragen als hier thans gedaan, hoewel wettig volgens art. 101 der L.O., toch wel overbodig zijn. Spr. meent, dat de besturen der bijzondere scholen gel den aanvragen boven de gelden, waarop zij in vergelijking met de openbare scholen recht hebben, zulks aan de hand van art. 72. De voorz. antwoordt hierop, dat de aan vragen der bijzondere scholen steeds mi- nitieus onderzocht werden en dat er steeds wettelijk gehandeld wordt. De heer den Uil is hiermede niet tevre den en wil vastleggen, dat de bijzondere schoolbesturen gelden kunnen verkrijgen volgens art. 72, welke zij reeds volgens art. 101 hebben ontvangen, waarmede de heer ten Cate Brouwer zijn instemming betuigt. Ook de heer Den Hertog zegt, dat de openbare school langzaam ontvolkt wordt en de bijzondere scholen groeien. Hij zou B. en W. echter willen vragen nauwlettend toe te zien, dat geen gelden onnoodig wor den toegestaan. De voorz. zegt zulks toe, waarop het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. om aan het Bestuur van de Kon. Emma-school alhier een bijdrage per jaar en per leerling toe te kennen uit de gemeentekas van 40. zoolang in de thans in gebruik zijnde lo- calitcit onderwijs wordt gegeven. De heer ten Cate Brouwer zou het ge wenscht vinden deze bijdrage van ƒ40 per leerling als maximum te beschouwen, dus in totaal 1200 per jaar en vast te stellen, dat ieder jaar opnieuw over de subsidie worde beslist. Voorts vraagt spr., of de ouders van bedoelde leerlingen ook naar vermogen bijdragen. Tenslotte acht spr. een verklaring van den dokter noodig, .of een kind als achterlijk beschouwd moet. worden. De heer den Hertog wilde geen hoogero subsidie toegekend zien dan het bedrag, dat een leerling der openbare school thans kost. De voorz. antwoordt, dat de arts onder zoekt welke kinderen als achterlijk zijn te beschouwen. Spr. zet voorts in korte trekken het nut en de noodzakelijkheid van dergelijk onderwijs uiteen en geeft als zijn meening te kennen, dat dit onder wijs zeker 80100 per leerling per jaar vraagt. Derhalve zijn B. en W. unaniem voor het voorstel om 40 per leerling te geven. De heer ten Cate Brouwer stelt hierna voor, dat aan de subsidie als voorwaarde wordt verbonden een medische verklaring over de achterlijkheid der kinderen. De heer den Hertog erop wijzend, hoe de voorz. zegt, dat het aantal achterlijke kinderen de laatste jaren zeer is toege nomen. betoogt, dat zulks een gevolg is van het toenemend aantal christelijke scholen. Daar worden de achterlijke kin deren gekweekt (1) Spr. wil daarom niet meer geven dan het bedrag, dat een leer ling van het openbaar lager onderwijs kost. Zijn voorstel wordt echter niet ge steund. De heer Boeren verschilt van meening met den heer ten Cate Brouwer en zegt, dat ieder, die weet wat het onderwijs aan achterlijke kinderen is, zijn kinderen zoo veel mogelijk verwijderd zal houden van deze school. Misbruik is dus uitgesloten. Voorts achtte spr. het voorstel van 40 zeer wel aanvaardbaar, als men bedenkt., hoe als basis voor dit bedrag is genomen een school met 72 leerlingen, terwijl er hier slechts 38 zijn. Wethouder Herngreen protesteert tegen de bewering van den heer den Hertog over het toenemend a'antal achterlijke kinderen terigevolge van de uitbreiding van de chris telijke scholen. Dat is absoluut onwaar en de heer den Hertog praat maar wat in het wilde weg, zooals hij wel meer doet. De heer Sprey voegt hier nog aan toe, dat de heer den Hertog steeds opgeschrikt wordt, indien er van christelijke zijde iets gedaan wordt. Maar in eigen kring heb ben ze den moed niet om zoo iets aap te pakken. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z. h. s. aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling eenér nieuwe verordening op de in deeling der gemeente in stemdistricten. Nadat de heer den Hertog gepleit had voor een stembureau in de Ridderbuurt, werd dit voorstel verworpen niet 133 stemmen, waarop het voorstel van B. en W. z. h. s. werd goedgekeurd. 6. Voorstel van B. en W. tot het vast stellen van een nieuwe verordening ex art. 114bis der Gemeentewet voor de Water en Lichtbedrijven. Z. h. s. goedgekeurd. 7. Voorstel van B. en W. tot het vast stellen van eene verordening betreffende het tegengaan van misbruiken bij leve ranties en/of aannemingen ten behoeve de zer gemeente. Z. h. s. goedgekeurd. 8. Benoeming van een lid van de Com-» missie van Bijstand voor de Water- en Lichtbedrijven in de vacature Herngreen. Benoemd wordt de heer P. van Dijk en tot plaatsvervangend lid in de plaats van den heer v. Dijk de heer J. L. H. Boe- 9. Benoeming van een lid van de Com missie voor het nazien der rekeningen over 1928, in de vacature Herngreen. Benoemd wordt de heer C. den Uil en tot plaatsvervanger in de plaats van den heer den Uil de heer J. H. L. Boeren. 10. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand in de vacature Vlasman. Aanbevolen worden de heeren: 1. K. Salverda. 2. G. M. Herngreen. De heeren v. Dijk, Boeren, Bergshoeff en enkele anderen spreken zich uit tegen deze aanbeveling. Zij achtten het beter, dat een wethouder in deze functie be noemd worde boven den gemeente-secreta ris. Weth. v. Leeuwen zeide, dat hij in het college van B. en W. de minderheid was voor deze aanbeveling. Spr. zeide er niets voor te voelen om ondergeschikte te zijn van een nieuw te benoemen wethouder. In dien er dan ook iemand uit de aanbeveling zou worden benoemd, zou spr. te bestem der tijd bedanken. Nadat tot stemming was overgegaan verkreeg weth. J. van Leeuwen 9 van de 16 stemmen, waardoor hij buiten de aan beveling om benoemd was. Hierna kwamen de vragen van den heer den Uil betreffende een vermoedelijken opzet van 700 op de inschrijvingssom van den bouw van een noodslachtplaats. B. en W. antwoorden hierop, dat zij een ernstig onderzoek hebben ingesteld en de aannemer van het werk, de heer van En gelen, ter vergadering van B. en W. geroe pen, verklaarde pertinent, dat hij recht streeks nog zijdelings een afspraak met de overige inschrijvers heeft gemaakt, wel ke verklaring hij desnoods onder eede zou durven bevestigen. Na deze pertinente ver klaring hebben B. en W. hun onderzoek niet verder doorgevoerd. De heer den Uil stelt voorop, dat ieder een het met hem eens zal zijn, dat het on behoorlijk is, indien practijken als boven bedoeld worden toegepast. Spr. zegt over tuigd te zijn, dat het anders is gegaan cn dat er wel degelijk van een opzet gespro ken kan worden. Spr. deelt daarop mede, dat hij van een der mede-inschrijvers heeft vernomen, dat de opzet inderdaad wèl ge pleegd is. Als B. en W. hun onderzoek ver der wilden doorvoeren, dan kunnen zij zich wenden tot leden van het personeel van gemeentewerken, waarvan er zijn, die de zelfde overtuiging hebben. Verder zegt spr., dat hetzelfde geschied is eenige ja ren geleden bij de gasfabriek en dat het vrijwel regel is, dat zulks voorkomt. Spr. zou dan ook gaarne een verder onderzoek van B. en W. wenschen, waarop de voorz. zegt, dat zij zulks thans moeilijk kunnen doen na de pertinente verklaring van den heer v. Engelen. De heer v. Dijk vraag dan, of de zegs man van den heer den Uil dan aan B. en W. niets kunnen mededeelen, waarop de voorz. antwoordde, dat zij daarop wel wil len ingaan, indien de zegsman wil spre ken. De heer den Uil zegt daarop, dat hij zijn zegsman zal vragen te willen spreken. Hiermede was deze kwestie voorleopig afgedaan. Bij de rondvraag vraagt de heer Boeren hoe het komt, dat het gasverlies in het a£- geloopen jaar veel grooter is dan dat in het vorig jaar. Verder vraagt spr. een meer officieele tijdaanwijzing en een onderzoek naar een betere straatverlichting, waarvoor een uitbreiding van de etalage-verlichting tot 9 a 10 uur een goede uitkomst zou ge ven. De voorz. antwoordt hierop, dat er in derdaad een te groot gasverlies is geweest. Zulks was een gevolg van een lekkage, die gevonden is. Wat de tijdsaanduiding -der electrische klokken betreft, zegt spr., over weging toe en ten aanzien van de verlich- ting zegt spr., dat er reeds een besluit tot uitbreiding genomen ie, waaraan inmiddels reeds uitvoering wordt gegeven. Nadat nog verschillende raadsleden tal van vragen gesteld hadden, werd de verga dering te ongeveer II uur gesloten. WOERDEN. Verdronken. Gisterenmorgen werd de heer Th. Pel, wonende op de Utrechtsche straatweg ver dronken in een sloot gevonden. Omtrent de oorzaak van zijn dood tast men nog in het duister. Vermoedelijk heeft hem een beroerte getroffen. KATWIJK. Inspectie. De gewone dienstplichtigen der landmacht die 1 Oct. 1929 naar de aan- vullingsresérve overgaan, worden er op attent gemaakt, dat zij voor zoover deze nog niet zijn ingeleverd, hunne uitrusting stukken op 15 Oct. a.s. moeten inleveren in de Bewaarschool, hoek Kerkstraat. N00RDWIJK. Personalia. Tot schrijfster ter secre tarie is door B. en W. benoemd mej. H. Koers wonende alhier. Adres gemeentepersoneel. Ingekomen zijn adressen aan den raad van het hoofd bestuur van de A.B.K.A. en van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren om voor het gemeentepersoneel een kindertoeslag in te Voeren vanaf het eerste kind, juist zooals geldt voor burgemeester, secretaris en gemeente-ontvanger. Esperanto. De centrale Esperanto- propaganda-commissie te Nijmegen ver zoekt den gemeenteraad als niet. verplicht vak op het leerplan van de openbare scho len te plaatsen het vak Esperanto". De burgemeesterswoning. Naa-r wij vernemen zal de burgemeester met zijn gezin vanaf ongeveer half October in onze gemeente gevestigd zijn en wel in de villa van den heer Buys aan den Koepelweg. WARMOND. Uitbreiding electriciteit. Het electri- sche kabelnet in deze gemeente zal belang rijk worden uitgebreid. De bewoners van het Oosteinde zullen weldra in het genot gesteld worden van electrisch licht, daar reeds over eenige dagen met de huisaan sluitingen en kabellegging daar ter plaatse zal worden begonnen. Gunning. Het aanleggen van de cen trale verwarming in het nieuwe Raadhuis, alsmede in het nieuwgebouwde brandspui tenhuis en arrestantenlokalen is opgedra gen aan de firma W. Schulte te Voorhrut.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8